Πιστεύετε στη Δευτέρα Παρουσία;

Πιστεύετε στη δευτέρα παρουσία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 134)
  • Ναι

    Ψήφοι: 54 40.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 59.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.7%

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Μια που δεν έχεις απάντηση μελέτησε αν θες τη Γραφή:........
Το χοϊκό σώμα είναι φθαρτό, το αναστάσιμο είναι επουράνιο.

Αδελφέ μου, "συ πίστιν έχεις, κράτησέ την ενώπιον του Θεού σου"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Απαντώ πολύ σύντομα στα δύο ερωτήματα που έθεσε ο Great Chaos.

Κατ' αρχάς, προσπαθούμε με την λογική μας, να ερευνήσουμε κάτι που είναι πολύ πέραν αυτής.

Σε ότι αφορά την φύση του ανθρώπου, πιστεύω πως η πτώση του, ναι, είναι αρκετή απάντηση. Δεν μπορώ βέβαια να σου εξηγήσω το γιατί. Διότι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τί ακριβώς συνέβη εκείνη την στιγμή (της πτώσης). Τί άλλαξε και σε ποιό επίπεδο και με ποιό τρόπο. Πάντως πρέπει να ήταν κάτι τόσο σημαντικό, ώστε η μόνη λύση του Θεού για να αναστρέψει αυτή την πτώση, ήταν η ενσάρκωσή και το Πάθος. Και αν (Θεάνθρωπος ων) το να υποστείς όλο αυτό το μαρτύριο για το δημιούργημά σου δεν υποδεικνύει αγάπη, τότε δεν ξέρω τι υποδεικνύει.

Σε ότι αφορά τώρα το δεύτερο ερώτημά σου, η απάντησή μου είναι πως δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο μέτρο καθαρότητας αγάπης. Αν και, υποψιάζομαι πως εν πολλοίς η καθαρότητα της ανθρώπινης αγάπης είναι αμφισβητήσιμη. Η πρόθεση από την άλλη, είναι και αυτή σημαντική. Όσο για το στοιχείο που μας έχει δώσει ο Θεός, εκεί, πραγματικά δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Η αυταπάρνηση πάντως, νομίζω είναι μια πρώτη καλή ένδειξη.
Όσον αφορά τώρα το πώς συνδέονται όλα αυτά με την δευτέρα παρουσία και την αποκάλυψη, πιστεύω πως είναι αυτή η έλλειψη αγάπης που καθορίζει την θέση μας. Εμείς, όχι ο Θεός, έχουμε ήδη επιλέξει εν ζωή, σύμφωνα με τις πράξεις μας, να απομακρυνθούμε από τον Θεό, από την αγάπη. Δεν μας τιμωρεί ο Θεός. Έχουμε ήδη επιλέξει από μόνοι μας την τιμωρία. Ο Θεός, μας δείχνει τον δρόμο, αυτόν της αγάπης. Αν εγώ επιλέξω τον δρόμο της κακίας, δε μου φταίει ο Θεός που εγώ κατατάσσω τον εαυτό μου εκεί. Και ίσως το τραγικότερο, δεν μπορεί να κάνει τίποτα γι' αυτό, αν εγώ δεν του το ζητήσω. Διότι με έπλασε ελεύθερο να επιλέγω. Οπότε, δε θα έρθει να κρίνει και να τιμωρήσει. Να μας αποδώσει αυτά που επιλέξαμε οι ίδιοι θα έρθει. Γι' αυτό και ξαναλέω, ότι από την αγάπη θα πρέπει να ξεκινούμε, από το φως και την χαρά, και όχι από αυτό που μας τρομάζει, μας θυμώνει και μας απομακρύνει.

Αυτά τα ολίγα, γιατί με πιέζει ο χρόνος. Επιφυλάσσομαι να τα συζητήσουμε εκτενέστερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
(όμως ποιος θα μπορούσε να κατηγορήσει τους ανθρώπους εκείνους, επειδή αρνήθηκαν να διαβάσουν τις γραφές, τις οποίες γνώρισαν με τον πλέον αποτρόπαιο τρόπο)

Δηλαδή μας γράφεις ότι οι Ινδιάνοι ήξεραν τότε ανάγνωση (εκτός αν δεν κατάλαβα καλά).

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή βλέπω ότι δημιουργούνται με αυτές τις συζητήσεις αντιπαραθέσεις, και δεν θεωρώ τον εαυτό μου άξιο για τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις, προτιμώ να κάνω ότι και ένα άλλο μέλος έγραψε, να μην πολυσυμμετέχω σε αυτό το θέμα εκτός αν παραστεί ανάγκη να γράψω κάτι και αυτό μία απλή γνώμη.

Ξεκίνησα και έγραψα κάτι, και σε κάθε μήνυμά μου προβάλλονται δέκα νέα θέματα και δεν καταλήγουμε πουθενά.

Για το καλό του καλού κλίματος λοιπόν, εγώ έγραψα τις δικές μου απόψεις (που τις έγραψα μέσα από την Αγία Γραφή και όχι δικά μου λόγια), θα μου επιτρέψετε να σταματήσω για την ώρα με αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
======================================
Το χοϊκό σώμα είναι φθαρτό, το αναστάσιμο είναι επουράνιο.


Κρίμα
θα 'θελα να στελνα το επουράνιο για τσιγάρα, επειδή το χοϊκό είναι busy.

======================================





O θάνατος και η ανάσταση


...Μιας και είμαστε και μια ανάσα από το Πάσχα, και ανεξαρτήτως το αν
χωριζόμαστε σε πιστούς και απίστους, σίγουρα όλοι εκτιμούμε τη μελωδία.













------------------------------------------



D_G, χρόνια πολλά με την ευκαιρία. :)

------------------------------------------

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φιλαρακι Value σχετικα με την απορια σου το πως θα γνωρισουμε μια πραξη που κανουμε αν ειναι μονο απο αγαπη η δικη γνωμη ειναι οτι οταν κανουμε αυτη την αγαπη χωρις να θελουμε καποιο ανταλλαγμα η να εχουμε καποιο συμφερον.Απλα το κανουμε μονο κ μονο απο αγαπη και γιατι το νιωθουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ολοι οι ανθρωποι ειτε πιστευουν ειτε δεν πιστευουν το πρωτο πραγμα που τουs ερχεται στο μυαλο οταν ακουνε για δευτερα παρουσια ειναι η ωρα τηs δικηs τουs κρισηs απο τον θεο, οταν σταθουν μπροστα του και θα πρεπει να απολογηθουν για εκεινα που πραξανε και για εκεινα που δεν πραξανε και θα πρεπει για ολα αυτα να δεχτουμε την δικη του ετυμηγορια χωριs δικαιoλογιεs.Ακομα και εκεινοι που δεν πιστευουν στην δευτερα παρουσια παντα εχουν στο πισω μεροs του μυαλου τουs αυτο το ενδεχομενο γιατι δεν ειναι και μικρο πραγμα μια στο εκατομμυριο να ειναι αληθεια ολο αυτο μπορει να αλλαξει προs χειροτερο η προs το καλυτερο την περαιτερω επουρανια ζωη τουs (δεν με νοιαζει δεν υπαρχει, οποιοs το λεει αυτο στην πραγματικοτητα ειναι ψευτηs), παντα ολα αυτα αν ισχυουν oπωs τα λενε τα ευαγγελια, και τιθεται το εξηs ερωτημα τωρα,ποσο ετοιμοι ημαστε ολοι μαs να αντιμετωπισουμε μια τετοια τελεσιδικη κατασταση αν και παλι λεω μια στο εκατομμυριο ειναι αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Χωρίς πολλά πολλά και επειδή βαριέμαι να εξηγώ...ένα απλό ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δηλαδή μας γράφεις ότι οι Ινδιάνοι ήξεραν τότε ανάγνωση (εκτός αν δεν κατάλαβα καλά).

Όπως καταλαβαίνεις αγαπητέ, αυτό δεν αποτελεί απάντηση στα γραφόμενά μου, πράγμα που ειλικρινά με λυπεί. Περισσότερο με υπεκφυγή μου μοιάζει, δυστυχώς...

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή βλέπω ότι δημιουργούνται με αυτές τις συζητήσεις αντιπαραθέσεις, και δεν θεωρώ τον εαυτό μου άξιο για τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις, προτιμώ να κάνω ότι και ένα άλλο μέλος έγραψε, να μην πολυσυμμετέχω σε αυτό το θέμα εκτός αν παραστεί ανάγκη να γράψω κάτι και αυτό μία απλή γνώμη.

Ξεκίνησα και έγραψα κάτι, και σε κάθε μήνυμά μου προβάλλονται δέκα νέα θέματα και δεν καταλήγουμε πουθενά.

Για το καλό του καλού κλίματος λοιπόν, εγώ έγραψα τις δικές μου απόψεις (που τις έγραψα μέσα από την Αγία Γραφή και όχι δικά μου λόγια), θα μου επιτρέψετε να σταματήσω για την ώρα με αυτό το θέμα.
...κι αυτό με άτακτη υποχώρηση! Δεν πιστεύω πως υπήρξε η οποιαδήποτε πηγή αντιδικίας, παρεξήγησης ή αντιπαράθεσης, οπότε θεωρώ την πρώτη σου παράγραφο τουλάχιστον ακατανόητη κι αβάσιμη. Μάλλον για αδυναμία απάντησης, σε απλά ή ακόμη κι απλοϊκά -παιδικά θα έλεγα- επιχειρήματα, πρόκειται.

Επίσης, δεν θα περίμενε κανείς από μια τέτοια συζήτηση να καταλήξει σε κάποιο οριστικό συμπέρασμα επί της προσμονής και της πίστης στη Δευτέρα Παρουσία, οπότε και το επόμενο χωρίο σου, το θεωρώ εξίσου ακατανόητο κι αβάσιμο.

Φαίνεται τελικά πως επιβεβαιώνεται η πάγια θέση μου, ότι η παράθεση αποσπασμάτων από τα κείμενα των γραφών, αποτελεί ένδειξη αδυναμίας διατύπωσης προσωπικής άποψης. Τελικά πιστεύετε επειδή το έχετε ψάξει και φιλοσοφήσει, ή επειδή κάποιοι σας το εδίδαξαν τοιουτοτρόπως; Εάν είναι έτσι, το στέκι θα ήταν πρόθυμο να φιλοξενήσει την άποψη εκείνων.

Θα υπενθυμίσω ακόμη, σε όσους δείχνουν να το έχουν ξεχάσει, πως η αρνητική ψήφος δεν αποτελεί άποψη, παρά μόνο αποφυγή έκφρασης αυτής. Εάν η διατύπωση εύλογων αντιρρήσεων από την πλευρά μας σας φέρνει σε δύσκολη θέση, αυτό δεν καθιστά τα κείμενά μας "χαμηλής ποιότητας". Ειλικρινά, δεν είχα φανταστεί πως η συμμετοχή σας στο διάλογο θα προϋπέθετε την δική μου αποχή και απουσία...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Θα ήθελα εδώ, με την ιδιότητά μου ως editor να παρακαλέσω τον συνομιλητή Aipal, το ύφος των τελευταίων κειμένων του οποίου, αποτελεί παραφωνία στο καλό κλίμα της συζήτησης, να χαμηλώσει τους τόνους και να κατευνάσει ολίγον τα πάθη του. Λυπάμαι που υποχρεώνομαι να κάνω κάτι τέτοιο δημοσίως, όμως κι ο αξιότιμος συνομιλητής επέλεξε την ίδια δημόσια οδό για να εκφράσει την επιθετικότητά του προς συνομιλητές που έχουν μέχρι τώρα σεβαστεί πλήρως και με "θρησκευτική ευλάβεια" τη γνώμη του και το δικαίωμά του στη διαφωνία. Φράσεις όπως "Φανερώνεις άνθρωπο που πατάει τα πλήκτρα χωρίς να σκέφτεται" και "Θα σου απαντούσα εάν σε θεωρούσα σοβαρό συνομιλητή" είναι ανεπίτρεπτες στο στέκι, ειδικά δε μέσα σ' ένα θρεντ που έχει αποσπάσει έως τώρα κολακευτικότατα σχόλια για το υψηλό του επίπεδο. Δυστυχώς ή ευτυχώς ο πήχης εδώ έχει τεθεί ψηλά...

Θα υπενθυμίσω δε για ακόμη μία φορά, ότι η στεγνή παράθεση αποσπασμάτων των γραφών και μάλιστα στα Αρχαία Ελληνικά δεν προσφέρει τίποτε το ουσιαστικό στο διάλογο και μάλλον αποτελεί τροχοπέδη στη συζήτηση.

Θα ήθελα να εξηγήσω, ότι σύμφωνα με μια βασική αρχή της λογικής, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υπό εξέταση αμφισβητούμενο επιχείρημα, ούτε κάποιο πόρισμα που προκύπτει άμεσα ή έμμεσα από αυτό, προκειμένου να αποδείξει τον ίδιο του τον εαυτό. Αυτό ονομάζεται "Κυκλικό Επιχείρημα" ή "Κυκλική Τεκμηρίωση" και αποτελεί το κυριότερο εργαλείο της λεγόμενης "σοφιστείας", για την επιστήμη δε, αποτελεί το απευκταίο. Συνεπώς, η αναμάσηση των στρυφνών αυτών κειμένων, χωρίς καμμία προσπάθεια μετάφρασης και πολύ περισσότερο σχολιασμού τους, μάλλον αποτελεί απόπειρα χρήσης κυκλικού επιχειρήματος παρά διατύπωση άποψης και θέσης.

Τέλος, θα ήθελα να υπογραμμίσω, ότι κάτι τέτοιο παραπέμπει σε προσπάθεια προσηλυτισμού, πράγμα που αντιστρατεύεται την γενικότερη πολιτική του e-steki κι επομένως αποδοκιμάζεται ισχυρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Χωρίς πολλά πολλά και επειδή βαριέμαι να εξηγώ...ένα απλό ναι.

Το νικ σου είναι μεγαλύτερο από την απάντησή σου. Το ίδιο και το "όνομά" σου. Αυτά δεν βαριέσαι να τα γράψεις; :D:P

Το ζητούμενο φίλε μου μέσα σε μια θεολογική συζήτηση, είναι η διατύπωση θέσης και η επεξήγηση αυτής. Ειδάλλως τι νόημα έχει να λέμε ένα "ναι" ή ένα "όχι" και πόσο ενδιαφέρον θα είχε ένα τέτοιο θέμα εάν όλοι αντί της θέσης τους εξέφραζαν απλά τη βαρεμάρα τους;

ΥΓ: Στον Value, ο οποίος προς τιμήν του έκανε τον κόπο να μου απαντήσει επί της ουσίας, θα απαντήσω μάλλον αύριο, όταν τα πνεύματα θα έχουν πιστεύω κατευναστεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
----------------------------------------------------------

Σημείωση Editor:

Είναι αδύνατον να διορθώνουμε συνεχώς ποστ με λανθασμένες παραθέσεις, ιδιαίτερα όταν είναι μεγάλα σε έκταση.
Παρακαλώ πολύ, όποιος δεν ξέρει να κάνει παραθέσεις, ας διαβάσει τις οδηγίες που βρίσκονται
εδώ. Αν συνεχίζετε να έχετε απορίες, παρακαλώ επικοινωνήστε με την ΟΔ ή τους Editors.

----------------------------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εγώ απλά απάντησα στην ερώτηση.Γιατί το πιστεύω? Γιατί είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος.Για δικούς μου λόγους από προσωπικές εμπειρίες στο Άγιο Όρος και στα Ιεροσόλυμα αλλά ακόμη και μέσα στο κλεινόν άστυ δεν μπορώ να πώ οτί πιστεύω για τον απλούστατο λόγο, ότι γνωρίζω. Από κεί και πέρα σαφώς σέβομαι όλες τις απόψεις τις φιλελεύθερες και ο κάθε άνθρωπος μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει.
Την Αποκάλυψη του Ιωάννη σαφώς και την δέχομαι, την έχω μελετήσει, ακολουθεί λογικά τα προλεγόμενα των Ευαγγελίων, δεν είναι "παραμυθάκι" και προσωπικά πιστεύω πώς ζούμε σε αυτά τα έσχατα χρόνια ( των οποίων την διάρκεια όμως δεν μπορώ να γνωρίζω).
Η Δευτέρα Παρουσία ή η Μέρα της Κρίσης δεν είναι ούτε για να μας χειραγωγίσει μέσω του φόβου ούτε να μας κοντρολάρει.Έτσι κι αλλιώς αν λάβουμε υπόψην ένα ντετερμινιστικό σύστημα, ισχύει το λεγόμενο cause and effect. Η Δευτέρα Παρουσία δεν είναι τίποτα περισσότερο ή τίποτα λιγότερο.Και ούτε θα κριθούμε για το γεγονός αν είμαστε Χριστιανοί ή Μουσουλμάνοι ή Άθεοι.Θα κριθούμε για το άν είμαστε καλοί άνθρωποι κατά τα γνωστά δηλαδή αν αγαπάμε τον πλησίον μας και τον βοηθούμε κλπ.
Βέβαια και στον άλλο κόσμο υπάρχουν διαβαθμίσεις.Ένας άνθρωπος πού πρόσφερε τα μέγιστα και την ζωή του ίσως ακομή για να βοηθήσει τον πλησίον (πχ σε ιεραποστολές) όσο να το κάνουμε θα έχει ένα παραπάνω bonus. Ή ακόμη μεταξύ ενός καλού πιστού και καλού άθεου ο πιστός θα έχει ένα bonus όχι λόγω ρατσισμού ή εκδίκησης φυσικά αλλά για τον απλούστατο λόγο ότι μέσω της αληθινής αγάπης προς το πρόσωπο του Χριστού τον βρήκε πραγματικά και έζησε με Αυτόν την ζωή του. Η Αγία Γραφή είναι το θεόπνευστο βιβλίο-δρόμος για να αναζητήσεις τον Θεό.Δεν θα τον βρείς όμως μέσα στις ξερές σελίδες αλλά μέσα στην καρδιά σου.

Σε πολύ μελό το γύρισα και ξενέρωσα.Τέλος πάντων αυτά είχα να πώ.Τhnx για την ανάγνωση και την υπομονή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Gaius Varelius Aurelius Constantinus,
πολλά από αυτά που λες - όπως για την υπερέχουσα γενναιοδωρία του Θεού - κόστισαν στον Ωριγένη έναν ωραιότατο αφορισμό, και αν τύχον
και αυτές οι έσχατες μέρες που ζούμε δεν είναι Έσχατες, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κάποτε
αυτό το ιερατείο να επανέρθει σε πολιτική ισχύ, οπότε τα γραπτά που ίσως αφήσεις
θα γίνουν αυτόματα "αιρετικά". :( Τι σε κάνει λοιπόν τόσο σίγουρο,
πως ο Θεός είναι όπως τον συλλαμβάνεις εσύ και όχι εκείνοι
που θα σε κρίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ολοι οι ανθρωποι ειτε πιστευουν ειτε δεν πιστευουν το πρωτο πραγμα που τουs ερχεται στο μυαλο οταν ακουνε για δευτερα παρουσια ειναι η ωρα τηs δικηs τουs κρισηs απο τον θεο, ...

Μήπως, φίλε μου, κρίνεις εξ ιδίων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γιατί συγχέεις την Εκκλησία με την καθαρή εννοία του Χριστιανισμού? Την Εκκλησία δεν την απορρίπτω τελείως αλλά μου φαίνεται λογικό να έχει υποπέσει σε φρικτά λάθη από την στιγμή που αποτελείται από ανθρώπους και συνεπώς συμφέροντα.Ο Χριστιανισμός βρίσκεται στην ουσία του και όχι στις εκάστοτε ενέργειες κάθε εκκλησίας ή κληρικού ή μοναχού. Είμαι τόσο σίγουρος γιατί απλά έζησα θαυμαστά γεγονότα.Και να προσθέσω ότι δεν βρήκα τον Θεό λόγω αυτών των γεγονότων , αυτά ήταν απλά για να μου ενισχύσουν πιο πολύ την προυπάρχουσα πίστη. Γνωρίζω επίσης ανθρώπους που έζησαν παρόμοια γεγονότα αλλά δεν πίστεψαν και πάλι, διότι τα ερμήνευσαν όπως ήθελαν. Όπως λέμε " Οι άθεοι είναι οι πλέον ευκολόπιστοι.Βρίσκουν χίλιες δικαιολογίες χωρίς να αποδεχτούν το μπροστά στα μάτια τους σημείο ή θαύμα", όπως θέλετε πείτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ απλά απάντησα στην ερώτηση.Γιατί το πιστεύω? Γιατί είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος.Για δικούς μου λόγους από προσωπικές εμπειρίες στο Άγιο Όρος και στα Ιεροσόλυμα αλλά ακόμη και μέσα στο κλεινόν άστυ δεν μπορώ να πώ οτί πιστεύω για τον απλούστατο λόγο, ότι γνωρίζω. Από κεί και πέρα σαφώς σέβομαι όλες τις απόψεις τις φιλελεύθερες και ο κάθε άνθρωπος μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει.

"Αμαρτία" πρώτη, Περηφάνια: Εγώ γνωρίζω τα άρρητα. Εσείς απλώς πιστεύετε...

Την Αποκάλυψη του Ιωάννη σαφώς και την δέχομαι, την έχω μελετήσει, ακολουθεί λογικά τα προλεγόμενα των Ευαγγελίων, δεν είναι "παραμυθάκι" και προσωπικά πιστεύω πώς ζούμε σε αυτά τα έσχατα χρόνια ( των οποίων την διάρκεια όμως δεν μπορώ να γνωρίζω).
"Αμαρτία" δεύτερη, Αντίφαση κι ανακολουθία: Δεν μπορώ να γνωρίζω, αλλά πιστεύω...

Η Δευτέρα Παρουσία ή η Μέρα της Κρίσης δεν είναι ούτε για να μας χειραγωγίσει μέσω του φόβου ούτε να μας κοντρολάρει.Έτσι κι αλλιώς αν λάβουμε υπόψην ένα ντετερμινιστικό σύστημα, ισχύει το λεγόμενο cause and effect. Η Δευτέρα Παρουσία δεν είναι τίποτα περισσότερο ή τίποτα λιγότερο.Και ούτε θα κριθούμε για το γεγονός αν είμαστε Χριστιανοί ή Μουσουλμάνοι ή Άθεοι.Θα κριθούμε για το άν είμαστε καλοί άνθρωποι κατά τα γνωστά δηλαδή αν αγαπάμε τον πλησίον μας και τον βοηθούμε κλπ.
Ποιος ακριβώς είναι ο ορισμός του "καλού" ανθρώπου; Ομιλώ φυσικά, όχι για τον ορισμό που μπορείς να δώσεις εσύ ή εγώ, αλλά γι' αυτόν που δίνει ο Θεός. Είναι σαφής; Είναι συγκεκριμένος; Οι "θεόπνευστες" γραφές, με τις οποίες υποτίθεται πως ο Κύριος μας άφησε τη διαθήκη του, ώστε να γνωρίζουμε πώς θα μπούμε στη βασιλεία των ουρανών, έχουν μία και μόνη ανάγνωση; Δεν βρίθουν αντιφάσεων; Πώς λοιπόν μπορώ εγώ να ξέρω εάν είμαι καλός ή κακός άνθρωπος; Πολύ περισσότερο, που εάν χαρακτηρίσω τον εαυτό μου ως "καλό", αυτομάτως υποπίπτω στο δικό σου πρώτο "αμάρτημα" και γίνομαι "κακός".


Βέβαια και στον άλλο κόσμο υπάρχουν διαβαθμίσεις.Ένας άνθρωπος πού πρόσφερε τα μέγιστα και την ζωή του ίσως ακομή για να βοηθήσει τον πλησίον (πχ σε ιεραποστολές) όσο να το κάνουμε θα έχει ένα παραπάνω bonus. Ή ακόμη μεταξύ ενός καλού πιστού και καλού άθεου ο πιστός θα έχει ένα bonus όχι λόγω ρατσισμού ή εκδίκησης φυσικά αλλά για τον απλούστατο λόγο ότι μέσω της αληθινής αγάπης προς το πρόσωπο του Χριστού τον βρήκε πραγματικά και έζησε με Αυτόν την ζωή του.
"Αμάρτημα" τρίτο, Ίβρυς: παρουσίαση του Ιησού ως μάνατζερ που δίνει bonus και υψηλές θέσεις στον παράδεισο στα δικά του golden boys, σε σχέση με τους υπόλοιπους, τους "κοινούς" θνητούς. Ο Ιησούς ήταν ο σωτήρας των ταπεινών, των πτωχών τω πνεύματι, των διωκομένων και των βασανισμένων. Δεν ήταν Κόκκαλης να μοιράζει bonus σε όποιον προώθησε αποδοτικότερα την επιχείρησή του ή εν προκειμένω την εκκλησία του. Με τέτοια σας δελεάζουν στο Άγιον Όρος; Τέτοια σας τάζουν και τέτοια σας υπόσχονται; Το παρόν απόσπασμα μου θυμίζει δυστυχώς το παρακάτω βιντεάκι, χωρίς διάθεση χλευασμού, αλλά με μεγάλη δόση χιούμορ και πικρής αλήθειας...

Τελικά οι χριστιανοί είναι οι μεγαλύτεροι υβριστές του κυρίου τους...

Η Αγία Γραφή είναι το θεόπνευστο βιβλίο-δρόμος για να αναζητήσεις τον Θεό.Δεν θα τον βρείς όμως μέσα στις ξερές σελίδες αλλά μέσα στην καρδιά σου.
Το περί θεόπνευστου, μόνο του τα λέει, μόνο του τ' ακούει. Εάν είχα κι εγώ την εξουσία να καθορίζω των πραγμάτων την ουσία και να ορίζω τι ανήκει στο Θεό και τι όχι, σίγουρα οι επόμενες γενεές θα θεωρούσαν τα ποστ μου στο στέκι ως θεόπνευστα, αφού εγώ θα τα είχα ορίσει ως τέτοια. Φαύλος κύκλος και η λογική πάει περίπατο, όποτε δεν μας εξυπηρετεί βέβαια.

Ωστόσο, επί της ουσίας, πώς γίνεται ενώ η αλήθεια είναι μία και μόνη, αφού ο Θεός είναι ένας κι όλα προκύπτουν από αυτόν, οι ανθρώπινες καρδιές να έχουν τόσο μεγάλες διαφορές στην αντίληψη του Θείου και οι ανθρώπινες συνειδήσεις τόσες αποκλίσεις στην κρίση τους; Πώς γίνεται αυτό που εσένα η καρδιά σου θεωρεί θεϊκό, η δική μου να το θεωρεί αποτρόπαιο, με όλη της την ειλικρίνεια και χωρίς επιβολές εκ της λογικής; Πώς γίνεται αυτό που η δική μου συνείδηση θεωρεί σωστό, δίκαιο και τίμιο, η δική σου να θεωρεί υποκριτικό, δαιμονικό κι αιρετικό; Ο ίδιος Θεός δεν υποτίθεται πως μας τις εμφύτευσε, τις καρδιές και τις συνειδήσεις;

Αααα, ξέχασα όμως ότι εσάς σας έχει υποσχεθεί και bonus, ίσως κι εταιρικό αυτοκίνητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί συγχέεις την Εκκλησία με την καθαρή εννοία του Χριστιανισμού?

Εγώ;? Εκείνοι.



Ο Χριστιανισμός βρίσκεται στην ουσία του και όχι στις εκάστοτε ενέργειες κάθε εκκλησίας ή κληρικού ή μοναχού.
Ή ερμηνευτή...? :worry:


Είμαι τόσο σίγουρος γιατί απλά έζησα θαυμαστά γεγονότα. Και να προσθέσω ότι δεν βρήκα τον Θεό λόγω αυτών των γεγονότων , αυτά ήταν απλά για να μου ενισχύσουν πιο πολύ την προυπάρχουσα πίστη.
Άρα,
πιστός ήσουν, πιστός παρέμεινες
ουσιαστικά τι άλλαξε; :worry::confused:





" Οι άθεοι είναι οι πλέον ευκολόπιστοι.Βρίσκουν χίλιες δικαιολογίες χωρίς να αποδεχτούν το μπροστά στα μάτια τους σημείο ή θαύμα"
Μου άρεσε η επιλογή της λέξης "σημείον". Δεν την ακούω συχνά τα τελευταία τριάντα χρόνια.

Κατα τ' άλλα, δεν μπορω να αμφιβάλλω για την τελευταία πρόταση.


-------------------------------------



εδιτ: ο κακός χάος,
υπέπεσε στο αμάρτημα της ταχυπληκτρολόγησης :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"...

Τελικά οι χριστιανοί είναι οι μεγαλύτεροι υβριστές του κυρίου τους...

...

Ποιος Χριστιανός θα έφερνε αντίρρηση επ' αυτού; Εξάλλου, κι αν λάβουμε υπόψη μας ότι οι Απόστολοι προσδοκούσαν τη ¨δεύτερη παρουσία" Του στις μέρες τους, ίσως γι΄αυτό δεν ήρθε, ούτε μετά κι από δύο χιλιάδες χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Υπάρχει μάλλον πρόβλημα διαλεκτικής σε αυτο το forum.
1)Είπα δεν γνωρίζω για την διάρκεια των χρόνων και πιστεύω απλά ότι τα διανύουμε.Δεν αναφέρω εδώ πίστη ή γνώση στον θεό.
2)Όπως γράφω ο καλός άνθρωπος βοηθάει τον πλησίον του κλπ.Βεβαίως ο καθένας μπορεί να έχει την δική του ηθική από την στιγμή που είναι καθαρά υποκειμενική αν εξαιρέσουμε την κοινωνική ηθική που δομήθηκε μέσα από την ιστορία των κοινωνιών των ανθρώπων.
3) Εντάξει δεν είναι bonus είναι ανταμοιβή.Και γιατί όχι?Δεν είναι δίκαιο? Δεν σου λέω να παρακινηθείς από την μελλοντική αμοιβή.Όλες οι πράξεις πρέπει να έχουν κίνητρο την αγάπη και την ανιδιοτελή προσφορά προς τον πλησίον τότε μόνο επιτελείς θεάρεστο έργο.

Πήγαινε καμία βόλτα από το Άγιο Όρος έχεις να μάθεις αρκετά (και για να σε προλάβω έκτος των σκανδάλων:)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Υπάρχει μάλλον πρόβλημα διαλεκτικής σε αυτο το forum.
....
3) Εντάξει δεν είναι bonus είναι ανταμοιβή.Και γιατί όχι?Δεν είναι δίκαιο? Δεν σου λέω να παρακινηθείς από την μελλοντική αμοιβή.Όλες οι πράξεις πρέπει να έχουν κίνητρο την αγάπη και την ανιδιοτελή προσφορά προς τον πλησίον τότε μόνο επιτελείς θεάρεστο έργο.

Πήγαινε καμία βόλτα από το Άγιο Όρος έχεις να μάθεις αρκετά (και για να σε προλάβω έκτος των σκανδάλων:)).

Σύμφωνα με την ιουδαϊκή, αλλά και τη χριστιανική γραμματεία, οι πιστοί διακρίνονται σε τρεις βασικές κατηγορίες:
- στους δούλους, ένεκα του φόβου θανάτου,
- στους έμμισθους (μπόνους, ανταμοιβές κ.π) και
- στους αδελφούς και φίλους Του.

Στο "Άγιο Όρος", κατά τη γνώμη σου, αδελφέ, ποιοι έχουν την πλειοψηφία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πήγαινε καμία βόλτα από το Άγιο Όρος έχεις να μάθεις αρκετά
Πήγα μέχρι την Ουρανούπολη...
Και εκεί
η θέα από τις γυναίκες αμφισβητούμενων ηθών
να περιμένουν το πλοίο να γυρίσει, γεμάτο νέους
κάπως τσαλάκωσε την έννοια του σκοπού μέσα μου :/:



Υγ. Οι Ρωμαίοι δεν χρησιμοποιούσαν το γράμμα U.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top