• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Οι επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα γραψω μερικα στοιχεια οπως τα βρισκω :

"Οι επιστήμονες βρήκαν οτι οι καπνιστές έχουν λιγότερη και μικροτερης πυκνότητας φαιά ουσία στον εγκέφαλο, επηρεασμένη μνήμη και αλλοιώσεις στα κέντρα σκέψης όπως : λήψης αποφάσεων, σχεδιασμού και κρίτικής ικανότητας."

"Μη καπνιστές που βγάινουν 2 φορές την εβδομάδα (σε καφετεριες,pub,clubs,εστιατορια κλπ), αποροφούν ουσίες τσιγάρου, αντιστοιχες με το να καπνιζαν οι ιδιοι περιπου 100 τσιγαρα το χρόνο, ή 1 τσιγάρο περιπου καθε 3 ημέρες ! Σε άλλους που βγαινουν συχνότερα η αντιστοιχία έφτανε και μέχρι 1 τσιγάρο κάθε 3 ΩΡΕΣ ! Και στις 2 περιπτώσεις , αρκούσαν για να προκαλούν μόνιμες βλάβες στα αγγεια των μη-καπνιστών."

"Οι καπνοβιομηχανίες έκαναν προταση για φιλτράρισμα και ανανέωση του αέρα στα μαγαζια. Όμως από έρευνα του Alexander B. “Pete” Grannis αυτό δε γίνεται (ακομα) για 3 λόγους :

Α) Το μηχάνημα δε μπορει να καθαρίζει τον αέρα ΑΝΑΜΕΣΑ στον καπνιστή και στον μη καπνιστή
Β) Το μηχάνημα μπορεί να καθαρίσει μόνο τον αέρα που εισέρχεται σε αυτό. Όλος ο υπόλοιπος μέχρι να εισέλθει, κάνει τη ζημιά του, ενώ συνεχίζουν να αναβονται τσιγάρα.
Γ) Τα τωρινά μηχανήματα μπορούν να ανανεώνουν πληρως τον αέρα ενός χώρου 8 με 12 φορές/ώρα. Για να ανανεωθεί ο άερας έτσι ωστε η βλάβη στους άλλους να είναι κάτω απο το ασφαλές όριο, θα πρέπει ή το μηχάνημα να βαζοβγάζει αέρα σα ανεμοστρόβιλος κάνοντας 100.000 ανανεώσεις/ώρα !, ή θα πρεπει να μπουν σε κάθε μαγαζί απο εκατοντάδες έως χιλιάδες μηχανήματα..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τεσπα, αυτο που βλεπω ειναι οτι σε κανεναν καπνιστη δεν πιανει το επιχειρημα με την υγεια ;)

Φυσικα και γινεται αυτο.
Αφου η εξαρτηση, μπαινει πανω απο την οποιαδηποτε λογικη.:/:
Νo offence Πανο, μιλαω γενικα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Χμ υπαρχει περιπτωση να αλλαξει το DNA του ανθρωπος ωστε να μην το πειραζει το καπνισμα;

Δεν το νομίζω γιατί το τσιγάρο επηρεάζει πολλές φυσικές δραστηριότητες του οργανισμού: Από την λειτουργία των πνευμόνων και την πίεση του αίματος έως και τον εγκέφαλο... Θα χρειαστεί ολική αναδόμηση του DNA ώστε να γίνουμε superman για να μην μας επηρεάζουν οι εξαρτησιογόννες ουσίες. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως όποτε διαβάζω τέτοια θέματα έχω μια περίεργη επιθυμία να λιώσω στο κάπνισμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγώ πάντως όποτε διαβάζω τέτοια θέματα έχω μια περίεργη επιθυμία να λιώσω στο κάπνισμα
It is evil i tell you ! ...eeeeevill !

Eλπιζω αν σε αποτρεψω με περισσοτερα στοιχεια :P

"BBC : Από έρευνα Ευρωπαίων επιστημονων που δημοσιευθηκε στο "Neurology", βρέθηκε οχι μονο οτι δεν ισχύει προηγούμενη πιθανολογηση οτι η νικοτίνη βοηθάει τον εγκέφαλο, αλλά και οτι επιταχύνει την φθορά και γήρανσή του. Έγινε το MiniMentalStateTest και βρέθηκε οτι ο ρυθμός κατάπτωσης του εγκεφάλου στους μη καπνιστές ήταν 0.03/ετος , στους καπνιστές που το έκοψαν, 0.06/ετος και στους καπνιστές 0.16/ετος. (5 φορες παραπανω)"

"Η νικοτίνη προκαλεί βλάβες στον εγκέφαλο. Αυτό είναι κάτι που πιστευαν από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα ! (πχ ο Τόμας Έντισον το είχε πει το 1914 ! ). Σήμερα έχουμε παραπάνω πληροφορίες για επιδραση,φθορά ή και καταστροφή εγκεφαλικών κυττάρων που σχετιζονται με : λεκτικές ικανότητες, αριθμητικές ικανότητες, έλεγχο συναισθημάτων, λίμπιντο, ύπνο REM, επιληψία, ηθική πυξίδα, δομή και σχηματισμό σκέψεων και φράσεων. κριτική ικανότητα και διάθεση."

" Σύμφωνα με το British Medical Journal, οι καπνιστές έχουν 400% μεγαλύτερη πιθανότητα να χάσουν πλήρως ή εν μέρει την κεντρική τους όραση."

" Στη Σουηδία μια έρευνα έδειξε οτι ακόμα και αν οι γονείς κάπνιζαν έξω απο το σπίτι με κλειστή πορτα/παραθυρα, τα μικρά παιδιά τους είχαν στο σώμα τους παραγωγα καυσης τσιγαρου και νικοτίνη. Μάλιστα η ποσότητα ήταν διπλάσια απο τα παιδιά γονέων που δεν κάπνιζαν ! "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγώ αποφάσισα να κόψω το τσιγάρο στον ντάντι. θέλει, δε θέλει.

μη σας πω ότι θα εκτυπώσω το θρεντ και θα του το διαβάζω κάθε πρωί.

Γινόμαστε σπαστικοί επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια? ΧΕΛ ΓΙΕΑ. ΕΤΣ. ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΠΡΗΞΟΥΜΕ ΘΕΛΟΥΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όπως είπα και στην αρχή του μηνύματος μου, ουδέποτε είχα την τάση να κάνω μάθημα σε κανέναν....
έκανα το λάθος απ ότι βλέπω να μοιραστώ μαζί σας ένα οικογενειακό πρόβλημα υγείας ελπίζοντας ότι ίσως κάποιοι σκεφτούν για ένα δευτερόλεπτο την υγεία τους...
να με συγχωρείτε λοιπόν...
την υγεία σας να έχετε να καπνίζετε.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Λάθος μου.'Ηθελα να πω 15.:P
Και εννοείται να μην υπάρχουν αυτά του 1 ευρώ που είναι σκετη πίσσα και νικοτίνη.Και όχι παραεμπόριο φυσικά.:)

Δε ξέρω αν και πότε, θα φτάσει 15, αλλά πάνω κάτω κάθε χρόνο τα τσιγάρα ανεβαίνουν. Φαντάσου πόσο θα κάνουν σε 5-10 χρόνια. Ήδη η δική μου μάρκα κάνει 2,80, ενώ κάποτε έκανε 500 δραχμές... Πάντως πιστεύω ότι το να ακριβύνουν τα τσιγάρα σε συνδυασμό με την ουσιαστική πάταξη του λαθρεμπορίου, θα ήταν μια καλή λύση. Ο κάθε καπνιστής μπορεί να αγνοεί επιδεικτικά τις συνέπειες του καπνίσματος - αν και τις ξέρει καλά, αλλά δεν αγνοεί τη τσέπη του, πίστεψέ με. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παιδια οτι και να λεμε εμεις, οσο σπαστικοι κι να γινομαστε στους καπνιστες -και ειδικα τις περισσοτερες φορες που ειναι απο αγαπη και μονο το να τους λεμε να το πεταξουν το ατιμο- οι ιδιοι ΕΑΝ δεν το αποφασισουν οι ιδιοι και αν δεν το θελησουν πραγματικα....δεν υπαρχει περιπτωση να το κανουν επειδη τους το λεμε ή επειδη τους τα σπαμε επαναλλαμβανοντας ποσο κακο τους κανει...:redface:
Εχουν αναπτυξει αντισωματα και ειδικες αμυνες απεναντι στο "πρηξιμο συκωτιων" που τους προκαλουμε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Κ.Ε. σε νιώθω απόλυτα και εύχομαι η μητέρα σου να καταφέρει να προσαρμοστεί γρήγορα και ανώδυνα με τον νέο τρόπο ζωής της.
Σε νιώθω γιατί λίγα χρόνια πριν βίωσα και εγώ μια παρόμοια κατάσταση η οποία ευτυχώς είχα αίσια κατάληξη με την διαφορά ότι ενώ το πρόσωπο που έπασχε από ανίατη ασθένεια στους πνεύμονες δεν είχε βάλει ποτέ τσιγάρο στο στόμα του...!
Όσον αφορά το κάπνισμα, δεν κατακρίνω κανέναν, ούτε αυτούς που καπνίζουν -μαζι τους και εγώ-, γιατί θέλω να πιστεύω πως καπνίζουμε εις γνώση μας, ούτε και τους μη καπνιστές που "πρήζουν" τους καπνιστες για τα περί υγείας και τα σχετικά.
Άλλωστε ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος των πράξεων και των αποφάσεων του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
όπως είπα και στην αρχή του μηνύματος μου, ουδέποτε είχα την τάση να κάνω μάθημα σε κανέναν....
έκανα το λάθος απ ότι βλέπω να μοιραστώ μαζί σας ένα οικογενειακό πρόβλημα υγείας ελπίζοντας ότι ίσως κάποιοι σκεφτούν για ένα δευτερόλεπτο την υγεία τους...
να με συγχωρείτε λοιπόν...
την υγεία σας να έχετε να καπνίζετε.... :)

Μην απολογίζεσαι ΚΕ, ΗΜΑΡΤΟΝ όχι να πας να βοηθήσεις και να βγεις και ριγμένη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συζυγος 37 ετων γνωστος μου, με παιδακι 1 ετους. Ξεροβηχας επιμονος επι 3μηνου, παει να το κοιταξει --> μικροκυτταρικος καρκινος μεσοθωρακιου. Βασικη αιτια : καπνισμα. Προσδοκιμο επιβιωσης : 6μηνο.

Σε λιγο θα μεινει μια μανα νεα, που επιτελους ειχε αρχισει να νιωθει οτι ολα πανε καλα, ...που θα μεγαλωσει ενα παιδι χωρις πατερα (τουλαχιστον για αρκετο χρονικο διαστημα), με οτι συνεπειες θα εχει αυτο και για τους 2 ...
..γιατι πολυ απλα νομιζουμε οτι το τσιγαρο ειναι πολυ πιο ακακο απο οσο ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αχ θεέ μου... πόσο το είχα ξεχάσει αυτό το θέμα :(

για όποιον πιθανά διαβάσει το θέμα απ την αρχή... το πρώτο μου ποστ...
τελικά η μητέρα μου πέθανε... 6 μήνες μετά το πρώτο μου ποστ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λόρυ, χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω, υπάρχουν και περιπτώσεις που ζουν πολύ περισσότερο απ' όσο τους "δίνει" ο ιατρός τους. Συγκεκριμένα ξέρω περίπτωση ηλικιωμένου ανθρώπου (60+) με ιστορικό καρδιάς, φανατικό καπνιστή που έπαθε καρκίνο πνεύμονα (δεν θυμάμαι ποιος ήταν, πάντως έπαθε αυτόν των μη καπνιστών) πριν περίπου 3 χρόνια και οι ιατροί του έδωσαν 6 μήνες ζωής. Έκανε χημειοθεραπείες και στη συνέχεια χειρουργείο και είναι ακόμα μια χαρά (φτου φτου). Το παράλογο της υπόθεσης είναι ότι παρόλα αυτά ήθελε να συνεχίσει να καπνίζει, αλλά ευτυχώς η οικογένειά του δεν τον άφησε..
Ποτέ δεν ξέρεις. Αυτό λέω. Αλλά σαφώς το κάπνισμα δεν βοηθά πουθενά και καλύτερο για όλους μας θα ήταν να μη κάπνιζε κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Πιστεύω οτι κάποιος που αρχίζει το κάπνισμα δεν πηγαίνει ποτέ το μυαλό του στο κακό,ακόμα κ αν ξέρει οτι δεν του κάνει καλό..Επίσης θεωρώ μεγάλη βλακεία να αρχίσει κάποιος το κάπνισμα απο περιέργεια κ απο μαγκιά,να το κάνει επειδή το θέλει..εγω προσωπικά δεν καπνίζω κ δε το κάνω επειδή σιχαίνομαι τη μυρωδιά που μυρίζει ο καπνιστής..με λίγα λόγια ναι θεωρώ πως το τσιγάρο βλάπτει σοβαρά την υγεία!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Επίσης θεωρώ μεγάλη βλακεία να αρχίσει κάποιος το κάπνισμα απο περιέργεια κ απο μαγκιά,να το κάνει επειδή το θέλει..

Κανένας καπνιστής δεν ξεκίνησε το τσιγάρο επειδή του άρεσε η γεύση. Στην πορεία έρχεται η απόλαυση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Φαντασμένε κάνεις τεράστιο λάθος. Ξέρω τρία άτομα, ένα ο εαυτός μου, που απόλαυσαν και το πρώτο-πρώτο τσιγάρο που έκαναν χωρίς να πνιγούν και χωρίς να δυσανασχετήσουν. Για την δική μου περίπτωση το αποδίδω στο ότι κάπνιζε ο μπαμπάς μου σαν φουγάρο, όσο τον θυμάμαι κι έτσι είχα ήδη συνηθίσει την μυρωδιά του καπνού. Δεν υπήρχε περίπτωση να το άρχιζα αλλιώς.
ΥΓ: Και για να καταλάβεις το δεύτερο από τα τρία άτομα έχει κόψει το κάπνισμα εδώ και τρία χρόνια, παρόλα αυτά όποτε κάποιος ανάβει τσιγάρο κοντά του, τρέχει να μυρίσει τον καπνό.. μιλάμε για τέτοια ηδονή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση - κι ας με διορθώσουν οι γιατροί της παρέας - ότι όσο πιο μεγάλος είναι ο άνθρωπος, τόσο πιο καλά "αντιδράει" ο οργανισμός στον καρκίνο
Ο καρκίνος επιτίθεται σε υγιή κύτταρα.... όταν είσαι μεγάλης ηλικίας όμως, αυτά τα υγιή κύτταρα, είναι σαφώς λιγότερα απ ότι ενός νέου ανθρώπου
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, ακόμα και ο ίδιος ο καρκίνος να μην μπορεί να "εξαπλωθεί" γιατί δεν έχει πρόσφορο έδαφος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Συζυγος 37 ετων γνωστος μου, με παιδακι 1 ετους. Ξεροβηχας επιμονος επι 3μηνου, παει να το κοιταξει --> μικροκυτταρικος καρκινος μεσοθωρακιου. Βασικη αιτια : καπνισμα. Προσδοκιμο επιβιωσης : 6μηνο.

Σε λιγο θα μεινει μια μανα νεα, που επιτελους ειχε αρχισει να νιωθει οτι ολα πανε καλα, ...που θα μεγαλωσει ενα παιδι χωρις πατερα (τουλαχιστον για αρκετο χρονικο διαστημα), με οτι συνεπειες θα εχει αυτο και για τους 2 ...
..γιατι πολυ απλα νομιζουμε οτι το τσιγαρο ειναι πολυ πιο ακακο απο οσο ειναι..

Oh my Gods! Έχω δίπλα μου ένα γεμάτο πακέτο και ίδρωσα ολόκληρος όταν το είδα αυτό το πόστ... Δεν το παίρνω μαζί μου σήμερα... Πρέπει να το κόψω :'( Πρέπει να το κόψω :'( Πρέπει να το κόψω :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λόρυ, χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω, υπάρχουν και περιπτώσεις που ζουν πολύ περισσότερο απ' όσο τους "δίνει" ο ιατρός τους. Συγκεκριμένα ξέρω περίπτωση ηλικιωμένου ανθρώπου (60+) με ιστορικό καρδιάς, φανατικό καπνιστή που έπαθε καρκίνο πνεύμονα (δεν θυμάμαι ποιος ήταν, πάντως έπαθε αυτόν των μη καπνιστών) πριν περίπου 3 χρόνια και οι ιατροί του έδωσαν 6 μήνες ζωής. Έκανε χημειοθεραπείες και στη συνέχεια χειρουργείο και είναι ακόμα μια χαρά (φτου φτου). Το παράλογο της υπόθεσης είναι ότι παρόλα αυτά ήθελε να συνεχίσει να καπνίζει, αλλά ευτυχώς η οικογένειά του δεν τον άφησε..
Ποτέ δεν ξέρεις. Αυτό λέω. Αλλά σαφώς το κάπνισμα δεν βοηθά πουθενά και καλύτερο για όλους μας θα ήταν να μη κάπνιζε κανένας.
Nαι κανείς δεν ξερει ποσο θα ζησει ο ασθενής, γιαυτο και λεγεται προσδοκιμο επιβιωσης. Κυριως υπολογιζεται εκ πειρας, στατιστικα, και φυσικα με βαση το ειδος του καρκινου. Πχ για πνευμονες το 80% περιπου ειναι μη-μικροκυτταρικος, και εχει πολυ καλυτερο προσδοκιμο και επιλογες. Το 20% ειναι το μικροκυτταρικο που εχει μεγαλυτερη συχνοτητα εμφανισης σε ηλικιωμενους, ομως σε οποιον και να εμφανιστει, ειναι πολυ πιο επιθετικος, σχεδον ποτε χειρουργισιμος, κανει γρηγορα μεταστασεις, και καληνυχτα μας. (εκ ου και το 6μηνο). Φυσικά αναλογα με την περιπτωση, μπορει να ειναι 3μηνο η και 1 ετος, κανεις δεν ξερει σιγουρα.

Έχω την εντύπωση - κι ας με διορθώσουν οι γιατροί της παρέας - ότι όσο πιο μεγάλος είναι ο άνθρωπος, τόσο πιο καλά "αντιδράει" ο οργανισμός στον καρκίνο
Ο καρκίνος επιτίθεται σε υγιή κύτταρα.... όταν είσαι μεγάλης ηλικίας όμως, αυτά τα υγιή κύτταρα, είναι σαφώς λιγότερα απ ότι ενός νέου ανθρώπου
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, ακόμα και ο ίδιος ο καρκίνος να μην μπορεί να "εξαπλωθεί" γιατί δεν έχει πρόσφορο έδαφος
Γενικά οχι δεν ισχυει αυτο από οσο γνωριζω. Παρατηρουνται μικροτερα προσδοκιμα επιβιωσης σε ηλικιωμενους απο οτι σε νεους. Μονο σε καρκινο προστατη και μαστου εχει παρατηρηθει αυτο που λες, αλλα απότι φαινεται για αλλους λογους, οχι αυτον που ανεφερες. (το οποιο δεν πολυστεκει αφου ο ηλικιωμενος δεν ειναι ακριβως οτι εχει λιγοτερα υγιη κυτταρα, αλλά κυτταρα που δεν ανανεωνονται...που και να ειχε, ο καρκινος μπορει να ανπτυχθει σε σημειο που εχει μονο υγιη κυτταρα ο ηλικιωμενος, οποτε δεν τον διαφοροποιει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top