• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ιγμορίτιδα

mixalakis7491

Νεοφερμένος

Ο mixalakis7491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Οι περισσοτεροι πιστευω εχετε περασει ιγμοριτιδα που προκαλει πολυ πονο, χθες πηγα και αγορασα τα φαρμακα της ιγμοριτιδας κανονικα αλλα απο οτι φενετε το δεξιο ρουθουνι μου εχει φραξει για τα καλα, και δεν μπορω να φυσηξω την μυτη μου γιατι ειναι βουλωμενη, χρησιμοποιησα θαλασινο νερο αλλα και παλι τιποτα ξερετε καμια καλή λύση γιατι δεν την αντεχω αυτη την κατασταση.Χρειαζομαι μια λυση να χαλαρόσω την μυτη μου να την καθαρίσω μια και καλή.:/:

Πληροφοριακα παίρνω klaricid clarithromycin
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σε γιατρο πηγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalakis7491

Νεοφερμένος

Ο mixalakis7491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
για το θεμα της μυτης οχι, αλλα για την ιγμοριτιδα ναι και το φαρμακο το klaricid ειναι για αυτην την δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Κάνε λίγο υπομονή και το φάρμακο θα κάνει τη δουλειά του. Συνεχισε να καθαρίζεις τη μύτη με θαλασσινό νερό. Η ιγμορίτιδα δεν περνάει μεσα σε λίγες ώρες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Οι περισσοτεροι πιστευω εχετε περασει ιγμοριτιδα που προκαλει πολυ πονο, χθες πηγα και αγορασα τα φαρμακα της ιγμοριτιδας κανονικα αλλα απο οτι φενετε το δεξιο ρουθουνι μου εχει φραξει για τα καλα, και δεν μπορω να φυσηξω την μυτη μου γιατι ειναι βουλωμενη, χρησιμοποιησα θαλασινο νερο αλλα και παλι τιποτα ξερετε καμια καλή λύση γιατι δεν την αντεχω αυτη την κατασταση.Χρειαζομαι μια λυση να χαλαρόσω την μυτη μου να την καθαρίσω μια και καλή.:/:

Πληροφοριακα παίρνω klaricid clarithromycin
Συνέχισε 3-4 μέρες την ίδια θεραπεία και θα σου περάσει.
Το πολύ πολύ να στην κόψουν.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
δεν μπορεις να καθαρισεις τη μυτη σου μια και καλη οταν εχεις ιγμορητιδα , τα εεεε...ιγμορια σου πρεπει να καθαρισεις:p

ΑΛΛΑ οποιοδηποτε σκευασμα με εφεδρινη η ψευδοεφεδρινη καθως και το ροναλ ειναι καλες μεσοπροθεσμες λυσεις (για 2-3 μερες το πολυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έλα σώπα, σου χω τη λύση!
Επειδή και μένα με ταλαιπωρεί κάθε τόσο η ιγμορίτιδα έχω πάντα το ρινικό αποσυμφορητικό Otrivin. (στο ψυγείο μου όπου και τώρα το βρήκα:P)
Χορηγείται και χωρίς ιατρική συνταγή και το βάζεις 3 φορές τη μέρα. Θα δεις τεράστια αλλαγή, μεσα σε 1 λεπτό έχουν ανοίξει τα ρουθούνια σου, αλλά δεν κρατάει για πολύ.
Είναι ό,τι πρέπει, αλλά μην το παρακάνεις(μην ξεπεράσεις δλδ τις 4 φορές τη μέρα) γιατί θα μουδιάσει όλη σου η μύτη, δοκιμασμένο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
ναι οντως το otrivin ειναι οτι πρεπει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
παιδια προσοχη με τα τοπικα αποσυμφοριτικα!

αυτα λειτουργουν συστελοντας τα τριχοειδη αγγεια του βλενογονου της μυτης.

παρατεταμενη χρηση οδηγει σε ανοχη και εξαρτηση απο την ουσια η διακοπη της οποια προκαλει μια παθηση που ονομαζεται rhinitis medicamentosa (φαρμακολογικη ρινητιδα στα ελληνικα?). Ητοι λογο μειωσης των σχετικων ανδρενεργικων υποδοχεων στη μυτη υπαρχει μονιμη αγγειοδιαστολη και συμφοριση της μυτης.

ΕΠΙΣΙΣ χρονια χρηση προκαλει υποξια και κατ επεκταση καταστροφη του βλενογονου (ακριβως οπως η κοκαινη παρεπιπτοντος)

ΠΟΤΕ για πανω απο 4-5 μερες αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalakis7491

Νεοφερμένος

Ο mixalakis7491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
thnx παιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gantalf

Νεοφερμένος

Ο gantalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καταρχάς χαιρετώ και εγώ (μιας και είμαι νέο μέλος)..
Ταλαιπωρούμαι και εγώ με ιγμορίτιδα και γενικά μπούκωμα της μύτης.. Η ιγμορίτιδα φεύγει εύκολα με μία αντιβίωση αλλά το μπούκωμα στην μύτη είναι το δύσκολο και ιδίως όταν έχεις συνηθίσει σε διάφορα σπρέϋ όπως otrivin κλπ. Δυστυχώς είναι και πολύ διεγερτικά, σήμερα θα προσπαθήσω να περάσω το βράδυ χωρίς κάποιο σπρέϋ προσπαθώντας έτσι να βοηθήσω την μύτη μου να δουλέψει ξανά.
Το fusiomer είναι νεράκι, δεν κάνει τίποτα σε μένα (όσον αφορά το μπούκωμα) αλλά το otrivin κάνει θαύματα.. Πρέπει να κοπεί όμως μαχαίρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top