Η έννοια της Δουλείας στη θεολογία

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εχει διαφορα. Επομενως γιατι θεωρεις οτι αλλο λεει και αλλο εννοει ; Επειδη δεν περιμενουμε αυτους να μας το πουν ; Εσυ κι εγω ναι. Αλλοι ομως πραγματικα δεν απολαμβανουν τη ζωη τους γιατι αυτοπεριοριζονται λογω του θεου-μπαμπουλα.

Κανείς δεν μπορεί να δεχθεί κανέναν περιορισμό για κανέναν λόγο εκτός από τον ίδιο του τον εαυτό. Μόνο εμείς είμαστε υπεύθυνοι γι'αυτά που διαλέγουμε να ζούμε. Αυτοί που ήδη έχουν αυτοπεριοριστεί δεν το έπαθαν επειδή υπήρχε κάποιος μπαμπούλας, στη φύση τους ήταν. Με τον ίδιο τρόπο που υπακούνε τους άντρες τους οι παλιές γυναικούλες με τον ίδιο τρόπο υπακούνε σε έναν θεό μπαμπούλα. Αυτά είναι "πακέτα συμπεριφοράς". Αν κάνεις το ένα, τότε με μαθηματική ακρίβεια θα κάνεις και το άλλο. Αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ προβλέψιμοι. Σ'αυτό πάτησαν οι μάγκες της "εταιριούλας" που οργάνωσε την εκστρατεία. Πεταμένα λεφτά και ξοδεμένη ενέργεια για ένα Τίποτα. Η πίστη έχει πολύ βαθύτερα αίτια, δεν είναι κάτι του φόβου απαραίτητα, μπορεί να'ναι και υπαρξιακή ανησυχία και δέος και αδυναμία λογικών εξηγήσεων. Με τους συνειδητούς πιστούς, οι μάγκες θα κάνουν μια τρύπα στο νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και σου λεω : αυτο το ξερεις εσυ, εγω, κλπ. Δε το βλεπουν ολοι ετσι. Και αυτους προσπαθει να αφυπνισει το μηνυμα.

Κανείς δεν μπορεί να δεχθεί κανέναν περιορισμό για κανέναν λόγο εκτός από τον ίδιο του τον εαυτό. Μόνο εμείς είμαστε υπεύθυνοι γι'αυτά που διαλέγουμε να ζούμε. Αυτοί που ήδη έχουν αυτοπεριοριστεί δεν το έπαθαν επειδή υπήρχε κάποιος μπαμπούλας, στη φύση τους ήταν.
Ειναι η φυση κανενος ανθρωπου να αυτοπεριοριζεται και να πιεζεται και να βασανιζεται ; Και αν ισχυε αυτο, τοτε θα ηταν εναρμονισμενος με τη φυση του και δε θα τον ενοιαζε. Δε νομιζω οτι ειναι θεμα φυσης. Απλα κολλανε λογω ανατροφης σε θρησκεια και σε δογματα, και διαλεγουν να τα ακολουθησουν, χωρις να αντιλαμβανονται οτι τους δημιουργει νευρωσεις, φανατισμο,παροπιδισμο.

Αυτοι που πιστευουν πραγματικά, ειναι οι μονοι που δε θα επηρεαστουν απο το μηνυμα. Ποσοι πιστευουν οπως το εννοεις εσυ ομως ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ειναι η φυση κανενος ανθρωπου να αυτοπεριοριζεται και να πιεζεται και να βασανιζεται ; Και αν ισχυε αυτο, τοτε θα ηταν εναρμονισμενος με τη φυση του και δε θα τον ενοιαζε. Δε νομιζω οτι ειναι θεμα φυσης. Απλα κολλανε λογω ανατροφης σε θρησκεια και σε δογματα, και διαλεγουν να τα ακολουθησουν, χωρις να αντιλαμβανονται οτι τους δημιουργει νευρωσεις, φανατισμο,παροπιδισμο

Πολλών ανθρώπων η φύση είναι να καταπιέζονται. Γιατί μία γυναίκα που παντρεύεται έναν άντρα δυνάστη, δραπετεύει και μια άλλη κάθεται και τις τρώει ; Δεν διαλέγουμε πολλά πράγματα όπως θες να πιστεύεις. Πώς εξηγείς ότι υπάρχουν άνθρωποι που είναι μεγαλωμένοι μέσα σε θρησκευόμενες οικογένειες κι όμως επιλέγουν την αθεία ; Αν δεν ήταν ελεύθεροι εκ φύσεως και χαρακτήρα, θα είχαν υποταχθεί στους γονείς και στα πιστεύω των γονιών τους. Και γιατί να φοβηθείς τον όποιον θεό ακόμα κι αν πιστεύεις ; Αφού όσοι πιστεύουν λένε όλη την ώρα την καραμέλα ότι ο θεός είναι ελεήμων και τους αγαπάει, κι ακόμα κι αν αμαρτήσουν έχουν φροντίσει να έχουν το "παραθυράκι" της εξομολόγησης ή της μετάνοιας. Μην τους φοβάσαι, είναι κατοχυρωμένοι απ'όλες τις απόψεις οι πιστοί τέτοιου είδους. Η βλακεία είναι ανίκητη και δεν εξαφανίζεται με ρεκλάμες πάνω σε λεοφωρεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εχουμε ξεφυγει απο το θεμα, οπότε απλα θα σχολιασω τις 2 πρωτες σκεψεις:

Πολλών ανθρώπων η φύση είναι να καταπιέζονται. Γιατί μία γυναίκα που παντρεύεται έναν άντρα δυνάστη, δραπετεύει και μια άλλη κάθεται και τις τρώει ;
Το οτι η 2η μπορει να μην εχει αλλη επιλογη, ή να εχει χειροτερες πιστευεις οτι ειναι σπανιο ; Ομως δε θα λεγα οτι το οτι η μια ειναι αδυναμη ψυχικα ειναι "φυση της". Εγω "φυση μου" θεωρω οτιδηποτε ερχεται φυσικα,αβιαστα,με ικανοποιει,με ανυψωνει,με γεμιζει,κανω καλα,κλπ. Το να ειναι καποιος δειλος, ή ευθραυστος, δεν ειναι το ιδιο με το να γουσταρουν να καταπιεζονται...

Δεν διαλέγουμε πολλά πράγματα όπως θες να πιστεύεις.
Σιγουρα. Μα άλλο το να μη μπορεις να ξεφυγεις απο κατι, και αλλο να το αποζητας. Και η καταπιεση δε νομιζω πως ειναι ενα απο εκεινα που αποζητα κανείς "απο τη φυση του".Μαλλον για αρρωστημενη κατασταση το κοβω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εχουμε ξεφυγει απο το θεμα

δεν νοιώθω ότι ξέφυγα απ'το θέμα. Το παράδειγμα με την γυναίκα που καταπιέζεται κι όμως δεν χωρίζει το ανέφερα για να σου δείξω ότι είναι στην ψυχοσύνθεσή της. Δεν είναι άρρωστη, δεν θέλει να ξεφύγει όπως και ο πιστός αυτού του είδους δεν θέλει να ξυπνήσει, κι αν δεν το θέλει, κανείς δεν μπορεί να του το αλλάξει. Κανείς δεν δίδαξε σε αυτή τη γυναίκα την ανελευθερία, κανείς δεν δίδαξε στον πιστό την πίστη. Η πίστη είναι συναίσθημα, δεν είναι δικαιολογία ούτε σκεπτομορφή, ούτε δόγμα που μας έμαθαν να παπαγαλίζουμε τα θρησκευτικά στο σχολείο. 'Αμα το'χεις μέσα σου το ένα ή το άλλο (την ελευθερία ή την ανελευθερία) θα πράξεις ανάλογα όταν οι συνθήκες θα'χουν ωριμάσει και το ποτήρι θα έχει ξεχειλίσει. Αυτό δεν είναι δράση, ούτε επιμόρφωση, ούτε αναζήτηση. Είναι χάπενινγκ με αγγλική πυτιρίδα. Να πάρει κάποιος απ'το χεράκι την ανθρωπότητα και να της πει "Ζήσε, επειδή δεν υπάρχει θεός" εξακολουθώ να το βλέπω μεγάλη κουταμάρα, εξίσου μεγάλη μ'αυτήν που λέει "πρόσεχε γιατί υπάρχει και θεός". Ο πλανήτης αυτή την εποχή είναι σε ανισορροπία και μόνο ανισόρροπες κραυγές ακούγονται. Γιατί να είναι πιο ισορροπημένο το "Μην πιστεύεις" από το "Πίστευε" ; Και ποιός το λέει αυτό ; 'Επειτα που να πιστεύεις και πως έχει σημασία ; 'Αμα εγώ θέλω να στήνω ένα άγαλμα της Αφροδίτης στον κήπο μου και να κάνω δεήσεις ή να προσεύχω στην Εκάτη ποιός θα μου πάρει το ζωτικό μου ψεύδος και ποιός είναι ο αυτόκλητος σωτήρας μου ; Δεν θέλω σωτήρες, ούτε συλλογικότητες. 'Αμα είσαι άθεος αδιαφορείς, άμα πιστεύεις πιστεύεις όπως πιστεύεις και στη μοναξιά σου. Με τις Εκκλησίες είναι το πρόβλημα. Θα'πιανε περισσότερο τόπο που 'ναι και υπαρκτός ο στόχος. Με φαντάσματα θα ασχολούμαστε τώρα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν είναι άρρωστη, δεν θέλει να ξεφύγει όπως και ο πιστός αυτού του είδους δεν θέλει να ξυπνήσει,
O πιστος που λεμε, δε θελει να ξυπνησει, επειδη εχει καποιο ψυχικο (εστω ετσι νομιζει) ωφελος απο αυτο. Η γυναικα που καταπιεζεται και δε φευγει, για ποιο ωφελος το κανει ;

Κανείς δεν δίδαξε σε αυτή τη γυναίκα την ανελευθερία, κανείς δεν δίδαξε στον πιστό την πίστη.
Δλδ πιστευεις οτι υπαρχει κοσμος που γεννιεται να γουσταρει σκλαβια ;

(μη με παρεξηγεις, το οτι ξεφυγαμε δε το λεω για να μην συζητησουμε, αλλά γιατι εχουμε παει στο αν ειναι στη φυση μας καποια πραγματα ή οχι, που σχετιζεται μεν, αλλά δε θα ταν και ασχημο τοπικ ξεχωριστο δε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
O πιστος που λεμε, δε θελει να ξυπνησει, επειδη εχει καποιο ψυχικο (εστω ετσι νομιζει) ωφελος απο αυτο. Η γυναικα που καταπιεζεται και δε φευγει, για ποιο ωφελος το κανει ;

Επειδή δεν έχει ψυχικό σθένος ή δεν αγαπάει αρκετά την ελευθερία. Δεν σ'έχουν κλείσει ποτέ σ'ένα "κλουβί" ; Θα το 'νοιωσες σίγουρα. Πώς αντέδρασες ; Εγώ έφυγα. 'Αλλοι μείνανε. Πάντα έφευγα, από παιδί, δεν με κρατούσε τίποτε πουθενά, όσο και να με "εξαγόραζαν", γι'αυτό και ακόμα δεν έχω στεριώσει σε συγκεκριμένη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να μην εχει τη δυναμη να φυγει, το καταλαβαινω, γιαυτο το ανεφερα απο την αρχη. Το να μην θελει ομως να φυγει, να μην αγαπα την ελευθερια...δε ξερω...εμενα μου βρωμαει άλλα πραγματα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Να μην εχει τη δυναμη να φυγει, το καταλαβαινω, γιαυτο το ανεφερα απο την αρχη. Το να μην θελει ομως να φυγει, να μην αγαπα την ελευθερια...δε ξερω...εμενα μου βρωμαει άλλα πραγματα. :hmm:

"Δούλος του θεού". Τα λέει όλα. 'Εχει πολύ συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ ο τυπολάτρης τυφλός πιστός, δυστυχώς έχω γνωρίσει από πολύ κοντά και για πολύ καιρό τέτοιους ανθρώπους. Δεν αγαπάνε την πνευματική ελευθερία που είναι και η μόνη πραγματική ελευθερία. Χωρίς πνευματική ελευθερία πού πας ; Αλλά και οι "απέναντι" μ'αυτά που κάνουν πάνε να τους μοιάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτοι δεν εντασσονται στην κατηγορια "νομιζω οτι ειμαι ελευθερος γιατι κανω οτι πει ο θεος μου" ; Γιαυτο τελικα εχουν προβληματα ή ζουν αδεια ζωη. Δεν ειναι οτι επιθυμουν να μην ειναι ελευθεροι. Εξαπατουν τον εαυτο τους μαλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτοι δεν εντασσονται στην κατηγορια "νομιζω οτι ειμαι ελευθερος γιατι κανω οτι πει ο θεος μου" ; Γιαυτο τελικα εχουν προβληματα ή ζουν αδεια ζωη. Δεν ειναι οτι επιθυμουν να μην ειναι ελευθεροι. Εξαπατουν τον εαυτο τους μαλλον.

Nαι, ναι, κι επιπλέον πολλοί πιστοί πιστεύουν ότι το Εγώ είναι καλό να πεθαίνει ή να εξαφανίζεται, το ίδιο και οι ανάγκες μας, γιατί έτσι σύμφωνα με τις θρησκείες, οδηγείται ο άνθρωπος πιο εύκολα στο "βασίλειο" των θεών. Υστερόβουλες σκέψεις ουσιαστικά, γιατί και μ'αυτό το σκεπτικό καλείσαι να χάσεις κάτι με απώτερο στόχο να κερδίσεις κάτι άλλο ανώτερο. Ενώ η ζωή είναι απλή, το μικρό παιδί ζητάει να αποκτήσει πράγματα, όχι να στερηθεί, και γενικά η φύση του ανθρώπου είναι επεκτατική. Η θρησκεία παίζει το ρόλο της βέβαια στο να διαστρεβλωθεί η φύση του ανθρώπου και να μας κάνουν προβατάκια, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι το πιο καθοριστικό εμπόδιο για την ευτυχία. Θα μπορούσε να'ναι μίζερος και ανελεύθερος κι ένας άθεος με υπερτροφικό Εγώ και πολλές ανάγκες που δεν είναι πρόθυμος να τις θυσιάσει. 'Αμα είσαι σκλάβος στην ύλη και στις ανάγκες σου είναι το ίδιο πρόβλημα να είσαι σκλάβος σε κάποιον θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αυτοι δεν εντασσονται στην κατηγορια "νομιζω οτι ειμαι ελευθερος γιατι κανω οτι πει ο θεος μου" ; Γιαυτο τελικα εχουν προβληματα ή ζουν αδεια ζωη. Δεν ειναι οτι επιθυμουν να μην ειναι ελευθεροι. Εξαπατουν τον εαυτο τους μαλλον.

"Δούλος του θεού". Τα λέει όλα.
Επειδή αυτή τη φράση την έχω ξαναακούσει και μάλιστα αρκετές φορές, ας προσδιορίσουμε τι είναι δούλος και τι είναι ελεύθερος.
Οι περισσότεροι άνθρωποι (αν όχι όλοι) είναι δούλοι σε κάτι (για να μην πω χειρότερα σκλάβοι).

Π.χ. Καπνίζεις; Είσαι δούλος του τσιγάρου. Αν νομίζεις ότι δεν είσαι δούλος, τότε δοκίμασε να μην καπνίσεις για μια ολόκληρη εβδομάδα. Μπορείς;
Εγώ λέω όχι, γιατί είσαι εξαρτημένος από τη νικοτίνη, άρα είσαιδούλος της.

Εγώ π.χ. είμαι εξαρτημένος από τον καφέ. Έτσι και δεν πιω το πρωί καφέ, όλη την ημέρα έχω πονοκέφαλο. Άρα είμαι όχι δούλος, γιατί δούλος είναι αυτός που δουλεύει για κάποιον, αλλά σκλάβος της καφεΐνης.

Κάθε εξάρτηση δηλώνει "σκλαβιά", γιατί δεν μπορείς να κάνεις χωρίς αυτήν.

Για να πάμε στο πνευματικό μέρος, ο προφήτης Ιερεμίας γράφει: "Κύριε, με εδελέασες και εδελεάσθην" (Ιερεμίας κ'7). Γιατί όμως δελεάστηκε ο Ιερεμίας; Γιατί γνώρισε την αγάπη του Θεού. Δεν τον υποχρέωσε κανένας να γίνει δούλος Του, αλλά μόνος του πήρε την απόφαση όχι να σκλαβωθεί αλλά να υπηρετήσει-δουλεύσει=να γίνει δούλος δηλαδή του Θεού. Με τη δική του θέληση, όπως κάποιος που αγαπάει κάποιον και θέλει να μείνει κάνοντάς του όλα τα χατήρια με την αγάπη που τρέφει γι' αυτόν.

Σε κάποιο μυθιστόρημα (δεν θυμάμαι τώρα ποιο), κάποιος ιεραπόστολος αγοράζει έναν σκλάβο σε ένα σκλαβοπάζαρο. Μόλις απομακρύνονται του λέει "και τώρα φύγε, ορίστε τα χαρτιά, είσαι ελεύθερος". Βλέπει όμως τον σκλάβο να τον ακολουθεί, και όταν τον ρωτά γιατί δεν φεύγει, του απαντάει "και που να πάω, θέλω να μείνω με τη θέλησή μου και να υπηρετώ εσένα", και έτσι μένει εθελοντικά.

Έτσι είναι και ο κάθε πιστός. Δεν τον εξαναγκάζει κανείς, μόνος του θέλει να Τον ακολουθήσει, με τη θέλησή του και να μένει στο θέλημά Του. Δεν είναι δηλαδή δούλος με την έννοια ότι τον σκλάβωσε κάποιος αλλά με τη θέλησή του.

Υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα, το να σε σκλαβώνει κάποιος με την καλή συμπεριφορά του, με την ευγένεια του, με τον χαρακτήρα του, αλλά ήθελα να απαντήσω σε αυτό που έχω ακούσει κι εγώ πολλές φορές για το "δούλος Θεού".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πει "Ζήσε, επειδή δεν υπάρχει θεός" εξακολουθώ να το βλέπω μεγάλη κουταμάρα, εξίσου μεγάλη μ'αυτήν που λέει "πρόσεχε γιατί υπάρχει και θεός"

σωστόοος..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ειναι η φυση κανενος ανθρωπου να αυτοπεριοριζεται και να πιεζεται και να βασανιζεται ; Και αν ισχυε αυτο, τοτε θα ηταν εναρμονισμενος με τη φυση του και δε θα τον ενοιαζε. Δε νομιζω οτι ειναι θεμα φυσης. Απλα κολλανε λογω ανατροφης σε θρησκεια και σε δογματα, και διαλεγουν να τα ακολουθησουν, χωρις να αντιλαμβανονται οτι τους δημιουργει νευρωσεις, φανατισμο,παροπιδισμο.

Κάποτε κάποιος φίλος του παππού μου είχε μια γάτα. Η γάτα αυτή ήταν πολύ ζημιάρα, με αποτέλεσμα το αφεντικό της να την κλείσει για τιμωρία μέσα σ' ένα κλουβί από πουλιά, για λίγες ημέρες, ώστε να τη "συνετίσει".

Παράλογο ε; Η γάτα είναι γνωστή για την ανεξαρτησία της. Ωστόσο, πράγματι τη συνέτισε, μάλιστα με πολύ μεγαλύτερη "επιτυχία" απ' όση περίμενε κι ο ίδιος. Όταν λοιπόν η τιμωρία της γάτας έληξε και ο ιδιοκτήτης άνοιξε μεγαλόψυχα το κλουβί της για να την αφήσει να βγει έξω, η γάτα αρνήθηκε να το κάνει. Παρέμεινε κουλουριασμένη μέσα στο κλουβί της, απολαμβάνοντας τη βολή και τον απρόσκοπτο ύπνο. Στην οικογένειά μου, έμεινε η παροιμιώδης φράση "Σαν τη γάτα του Μάνου", όταν ήθελαν να πουν για κάποιον που συνήθισε τα όποια δεσμά του.

Στη φύση του κάθε ζωντανού, βρίσκεται εγγεγραμμένος ένας φυσικός νόμος: Το μονοπάτι της ελάχιστης αντίστασης (The path of least resistance). Η ελευθερία, όπως μας λέει ο ποιητής, θέλει αρετή και τόλμη, πράγματα που με τη σειρά τους θέλουν "κόπο" για να τα κατέχει και να τα διατηρεί κανείς. Ο ελεύθερος άνθρωπος, είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και πρέπει να φροντίσει από μόνος του για όσα θέματα τον αφορούν και για την κάλυψη των αναγκών του. Πάνω απ' όλα όμως, ο ελεύθερος άνθρωπος είναι καταδικασμένος ν' αποφασίζει, έχει την ευθύνη της ζωής του, λέξη που και μόνο η προφορά της είναι ικανή να δημιουργήσει εμπλοκή σε όλα τα γρανάζια του συστήματος και προκαλεί τρόμο στο μέσο άνθρωπο και μόνο το άκουσμά της.

Το ξέρουμε όλοι καλά. Κάθε φορά που κάποιος προσπάθησε να κηρύξει την απελευθέρωση των σκλάβων, βρήκε απέναντί του με τον πλέον λυσσαλέο τρόπο, εκείνους που προσπάθησε ν' απελευθερώσει. Είναι όμορφη κι ανέμελη η ζωή, όταν κάποιος άλλος λαμβάνει τις αποφάσεις για λογαριασμό μας, όταν άλλος παίρνει την ευθύνη των πράξεών μας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η ταινία "Manderlay" του Lars von Trier.

Αυτός είναι και ο λόγος που οι άνθρωποι έχουν τόσο τεράστια λαχτάρα να πιστέψουν σ' έναν ηγέτη, σ' έναν ισχυρό δυνάστη, σ' έναν φύρερ και μάλιστα να του αποδώσουν θεϊκές ή υπεράνθρωπες δυνατότητες: "Ο όχλος θέλει τύραννο κι ηγέτη να λατρεύει". Αυτός φυσικά είναι και ο λόγος που οι άνθρωποι δημιούργησαν θεούς για να προσκυνούν, προσδίδοντάς τους στο έπακρο τις ιδιότητες που απαιτούν από τους ηγέτες τους, έναν θεό ΠΑΤΕΡΑ, ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΑ. Έχοντας έναν θεό του οποίου η φιγούρα είναι πατρική, έστω πατριαρχική, ξαναφτάνεις στην "αθωότητα" κι "ανεμελιά" της παιδικής σου ηλικίας. Είναι χαρακτηριστική η ιστορία ενός προφήτη, που όταν σε μια κρίση ειλικρίνειας δήλωσε στους πιστούς του ότι δεν ήταν παρά ένας τσαρλατάνος, εκείνοι τον εφόνευσαν και κατόπιν τον θεοποίησαν και συνέχισαν να τον λατρεύουν. Μια παρόμοια ιστορία, από την κωμική της βέβαια σκοπιά, μπορεί κανείς να δει στην ταινία "The life of Brian" ("Ένας προφήτης μα τι προφήτης") των Monty Pythons.


Να μην εχει τη δυναμη να φυγει, το καταλαβαινω, γιαυτο το ανεφερα απο την αρχη. Το να μην θελει ομως να φυγει, να μην αγαπα την ελευθερια...δε ξερω...εμενα μου βρωμαει άλλα πραγματα. :hmm:

Όπως είπα και παραπάνω, είναι βαρύ φορτίο η ελευθερία. Απαιτεί να πάρεις την ευθύνη των πράξεών σου, κάτι που όλοι ζητούν ν' αποποιηθούν. Δεν είναι τυχαίο πως η Ορθόδοξη Εκκλησία, κράτησε για αιώνες τους Έλληνες υπό το ζυγό της τουρκοκρατίας, διδάσκοντας το ευρηματικό ομολογουμένως δόγμα της "Εθελοδουλείας". Θα τους έσφαζε ο σουλτάνος και θα τους αντάμοιβε ο θεός δηλαδή...

Επειδή αυτή τη φράση την έχω ξαναακούσει και μάλιστα αρκετές φορές, ας προσδιορίσουμε τι είναι δούλος και τι είναι ελεύθερος.
Οι περισσότεροι άνθρωποι (αν όχι όλοι) είναι δούλοι σε κάτι (για να μην πω χειρότερα σκλάβοι).

Κι εγώ μισώ το αφεντικό μου που με καταπιέζει, όμως παραμένω να "δουλεύω" σ' αυτόν, από φόβο μη μου πάρει η τράπεζα το σπίτι, σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς που ζούμε. Δεν έχω λοιπόν το θάρρος να τον φτύσω κατάμουτρα όπως του αρμόζει, ούτε ν' αναζητήσω αλλού την τύχη μου. Άλλωστε, εάν έκανα κάτι τέτοιο και τελικά δεν τα κατάφερνα καλά, κανείς δεν θα επαινούσε το αδάμαστο φρόνημά μου, αλλά όλοι θα έλεγαν ότι έπαθα καλά, αφού είχα τόση περηφάνια, υπερβολική εμπιστοσύνη και μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου.

Π.χ. Καπνίζεις; Είσαι δούλος του τσιγάρου. Αν νομίζεις ότι δεν είσαι δούλος, τότε δοκίμασε να μην καπνίσεις για μια ολόκληρη εβδομάδα. Μπορείς;
Εγώ λέω όχι, γιατί είσαι εξαρτημένος από τη νικοτίνη, άρα είσαιδούλος της.
Εσύ μπορείς να ζήσεις χωρίς να δοξάσεις το θεό για μια βδομάδα; Εάν όχι, τότε θεωρείς ότο πρόκειται απλά για κάποιον εθισμό του οποίου είσαι δούλος; Πόση ώρα μπορείς ν' αντέξεις χωρίς να κάνεις το σταυρό σου;


Για να πάμε στο πνευματικό μέρος, ο προφήτης Ιερεμίας γράφει: "Κύριε, με εδελέασες και εδελεάσθην" (Ιερεμίας κ'7). Γιατί όμως δελεάστηκε ο Ιερεμίας; Γιατί γνώρισε την αγάπη του Θεού. Δεν τον υποχρέωσε κανένας να γίνει δούλος Του, αλλά μόνος του πήρε την απόφαση όχι να σκλαβωθεί αλλά να υπηρετήσει-δουλεύσει=να γίνει δούλος δηλαδή του Θεού. Με τη δική του θέληση, όπως κάποιος που αγαπάει κάποιον και θέλει να μείνει κάνοντάς του όλα τα χατήρια με την αγάπη που τρέφει γι' αυτόν.
Μήπως αντίθετα περίμενε από το θεό να του κάνει τα χατήρια; Μήπως έτσι ξεφόρτωσε από τις πλάτες του το βαρύ φορτίο του Αυτεξούσιου;

Σε κάποιο μυθιστόρημα (δεν θυμάμαι τώρα ποιο), κάποιος ιεραπόστολος αγοράζει έναν σκλάβο σε ένα σκλαβοπάζαρο. Μόλις απομακρύνονται του λέει "και τώρα φύγε, ορίστε τα χαρτιά, είσαι ελεύθερος". Βλέπει όμως τον σκλάβο να τον ακολουθεί, και όταν τον ρωτά γιατί δεν φεύγει, του απαντάει "και που να πάω, θέλω να μείνω με τη θέλησή μου και να υπηρετώ εσένα", και έτσι μένει εθελοντικά.
Θαυμάσιο παράδειγμα που ενισχύει τα όσα γράφω παραπάνω!!

Έτσι είναι και ο κάθε πιστός. Δεν τον εξαναγκάζει κανείς, μόνος του θέλει να Τον ακολουθήσει, με τη θέλησή του και να μένει στο θέλημά Του. Δεν είναι δηλαδή δούλος με την έννοια ότι τον σκλάβωσε κάποιος αλλά με τη θέλησή του.
Δηλαδή είναι εθελόδουλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μήπως αντίθετα περίμενε από το θεό να του κάνει τα χατήρια; Μήπως έτσι ξεφόρτωσε από τις πλάτες του το βαρύ φορτίο του Αυτεξούσιου;
Όχι μόνο δεν περίμενε να του κάνει τα χατήρια, αλλά έζησε τον υπόλοιπο χρόνο στη φυλακή από τους ίδιους τους δικούς του (τους ισραηλίτες δηλαδή), και πολλές φορές με αλυσίδες δεμένος και το σώμα του βουτηγμένο μέσα σε έναν υπόνομο, τρώγοντας μόνο ξερό ψωμί και λίγο νερό.

Δηλαδή είναι εθελόδουλος;
Θα έλεγα πιο απλά, αισθανόμενος την αγάπη Του, θέλει να τον υπηρετήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στην οικογένειά μου, έμεινε η παροιμιώδης φράση "Σαν τη γάτα του Μάνου", όταν ήθελαν να πουν για κάποιον που συνήθισε τα όποια δεσμά του.
Αυτο εγινε, ακριβως επειδη αυτη η συμπεριφορα της γατας (αν οντως εγινε ετσι), δεν ηταν η φυσιολογικη αναμενομενη ;) Εγω παντως 1η φορα ακουω γατα, να διαλεξε σκλαβια ...με μολις μερικες μερες συνετισης κιολας..

Το "path of least resistance" αφορα την φυσική και πάλι οχι ολη (κβαντομηχανικη εξαιρειται). Οπως πχ οταν λεγαμε για το ρευμα, που θελει να περασει απο τη μικροτερη αντισταση. Για τους ανθρωπους ειναι μια επεκταση της ιδεας αυτης ("principle of least effort"), και ειναι μια θεωρια προς το παρον. Η οποια σχετιζεται με καναταλωση ενεργειας και χρονου. Φυσικα και θα περασουμε διπλα απο ενα βουνο, αντι να το σκαρφαλωσουμε. Δεν ενεχει καποιο μυστηριο αυτο.

Το να φτασουμε να πουμε ομως οτι θα υπερκερασει την εμφυτη αναγκη για ελευθερια, τοσο που καποιος να αποζητά την ελειψη της και να ειναι ευτυχισμενος κιολας, δε νομιζω οτι ισχυει. Οπως ειπα και πριν, άλλο τι ανεχομαστε λογω αδυναμιας, και αλλο να το αποζηταμε επειδη μας ευτυχει. Οι φυλακισμενοι και τα ζωα στους ζωολογικους κηπους θα επρεπε να ειναι πολυ πιο ευτυχιμενοι απο οσο ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έμφυτη τάση για την ελευθερία, με ταυτόχρονη έμφυτη τάση για την αφοσίωση σε ισχυρούς ηγέτες; Ποιος θ' άλλαζε εύκολα τις συνήθειές του και θα διακύβευε τα λίγα του υπάρχοντα, προκειμένου ν' αναζητήσει την ελευθερία;

Οι Έλληνες γιατί μούλωξαν επί δικτατορίας; Επειδή τους το επέβαλε η έμφυτη τάση τους προς την ελευθερία; Οι γάτες γιατί προσαρμόστηκαν να ζούνε μέσα σε τέσσερις τοίχους;

Η principle of least effort δεν είναι μια εκδήλωση, στο βιολογικό κόσμο, της φυσικής αρχής του path of least resistance;

Πόσοι κρατούμενοι νιώθουν μέσα στη φυλακή σαν το γουρούνι μέσα στη λάσπη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οι γάτες γιατί προσαρμόστηκαν να ζούνε μέσα σε τέσσερις τοίχους;

Τί συγκρίνουμε ; Γάτες με ποντίκια ; Επί χούντας σαν ποντίκια φέρθηκαν όλοι ή σαν κοτούλες.
Οι γάτες δεν τα πάνε καλά με τους τύρανους απ'όσο γνωρίζω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το να εχει ο ανθρωπος ταση για αφοσιωση σε ισχυρους ηγετες δεν γνωριζω αν ανακαλυφθηκε/αποδειχθηκε εμφυτο ή οχι, και αν ειναι πανανθρωπινο ή οχι. Ας δεχτω οτι ειναι. Δεν ερχεται αντιθετα με εμφυτη ταση για ελευθερια, καθως ο ανθρωπος εχει ταση να νιωθει αναγκη καποιου ηγετη να τον εμπνεει και να τον οδηγει, οχι να τον υποδουλωνει και να τον καταδυναστευει. Σαφως και ενας ικανος ηγετης μας αρεσει. εχει ικανοτητες που θα μας ωφελησουν και που θαυμαζουμε. Δε τον ακολουθουμε επειδη επιθυμουμε να ειμαστε υποδουλωμενοι απο τη φυση μας, αλλά για τους παραπανω λογους.

Οι Ελληνες και ο καθε λαος που μουλωξε επι οποιασδηποτε δικτατοριας, δε νομιζω οτι το εκανε επειδη επιθυμει την υποδουλωση και νιωθει ευτυχια μεσα απο αυτην.

Η γατα εγινε κατοικιδιο με τα χρονια (οχι αμεσως), ειδικοτερα στις πολεις γιατι ακριβως εκει οι συνθηκες εντος σπιτιου την συμφερουν (σταθερη ευρεση τροφης). Για ρωτα τες ομως αν θα θελαν να ειναι και ελευθερες με εξασφαλισμενα τα προς το ζειν..

Η principle of least effort δεν είναι μια εκδήλωση, στο βιολογικό κόσμο, της φυσικής αρχής του path of least resistance;
Ναι αλλα οπως ειπα και πριν :

"Το να φτασουμε να πουμε ομως οτι θα υπερκερασει την εμφυτη αναγκη για ελευθερια, τοσο που καποιος να αποζητά την ελειψη της και να ειναι ευτυχισμενος κιολας, δε νομιζω οτι ισχυει. Οπως ειπα και πριν, άλλο τι ανεχομαστε λογω αδυναμιας, και αλλο να το αποζηταμε επειδη μας ευτυχει."

Υπαρχουν ορια στο τι διαλεγουμε να θυσιασουμε. Σημαινει αυτο οτι δε θα θελαμε να μη το θυσιαζαμε αν μπορουσαμε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το να εχει ο ανθρωπος ταση για αφοσιωση ...Υπαρχουν ορια στο τι διαλεγουμε να θυσιασουμε. Σημαινει αυτο οτι δε θα θελαμε να μη το θυσιαζαμε αν μπορουσαμε ;

Ερώτηση προς Δόκτορα, Όττο και Λώριεν: Η αγάπη υποδουλώνει;


Υ.Σ.: Η ερώτηση γίνεται, φυσικά, και προς κάθε άλλον ενδιαφερόμενο...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top