Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω.... Τί σχέση έχει η νοημοσύνη με τις εργασίες του σπιτιού;;;!!


Κάνεις και συ κάτι ερωτήσεις πιδι'μ , όσο να πεις δε θες ένα ι-κιου-κιου , για να καθαρίσεις τουυυ ραδικιούυυ ? Τουτέστιν μεθερμηνεβόμενον όποιος ισχυρίζεται πως χρειάζεται νοημοσύνη για να σφουγγαρίσει άρα δεν τη διαθέτει γι αυτό και δεν μπορεί να βάλει νερό στον κουβά . Σωστά λέω ?

Μαλισταααα.....


Τώρα λοιπόν μου λύθηκε επιτέλους η απορία γιατί οι πιο πολλές συγκατοικήσεις και γάμοι τελειώνουν άδοξα .

Γιατί , αν δεν μπορούμε να συννενοηθούμε νέοι άνθρωποι μετά από τόσα χρόνια για τόσο απλά πράγματα , όπως το : κάνω εγώ τη σκούπα , οκ εγώ θα πλύνω πιάτα , για να βρούμε λίγη ώρα παραπάνω για να είμαστε μαζί , να μιλήσουμε , να γελάσουμε να κάνουμε έρωτα ........κλπ , φανταστείτε τι γίνεται με όλα τα υπόλοιπα στερεότυπα που μας σφηνωσαν στο κατά τα άλλα νεανικό και προοδευτικό κεφάλι μας .


Δεν έχω κάτι να προσθέσω πέραν του ότι το ρήμα βοηθώ μου θυμίζει ελεημοσύνη εις αναξιοπαθούντες ...



Ας απαντήσω και στο θέμα

Τις δουλειες του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;


Ο κουμπάρος .....:P






Αααα, δεν αφορά το ... αααλλο θέμα , οκ, πάω στο τόπικ του σεχχςς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω.... Τί σχέση έχει η νοημοσύνη με τις εργασίες του σπιτιού;;;!!

Αντιστροφος αναλογη, οσο πιο εξυπνος εισαι τοσο πιο αχρηστος στις δουλειες του σπιτιου.

Οπως και να εχει οι δουλειες του σπιτιου οπως καθε τετριμενη εργασια ειναι βαρετες, μονοτονες, επαναλαμβανομενες και το 99% των αντρων (μαζι και εγω) θα προτιμουσε να του βαλουν τα @@ σε μεγκενη αντι να πλυνει πιατα.

Προσοχη δεν δικαιολογω ερμηνευω.

Παρενθεση: γιατι εχουμε τοσο εντονο κολημα με τις διαφορες των φυλων? Ειμαστε διαφορετικοι πως να γινει τωρα? Δηλαδη ακομα και το πιο προφανες οι αντρες εχουν μεγαλυτερη μυικη μαζα και πιο παρορμιτικη συμπεριφορα. Επισις ειμαστε τραγικα χειροτεροι στις κοινωνικες ικανοτητες (ο αντρικος εγγεφαλος ειναι οριακα αυτιστικος).

Γιατι ολα αυτα ειναι κακα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)Οπως και να εχει οι δουλειες του σπιτιου οπως καθε τετριμενη εργασια ειναι βαρετες, μονοτονες, επαναλαμβανομενες και το 99% των αντρων (μαζι και εγω) θα προτιμουσε να του βαλουν τα @@ σε μεγκενη αντι να πλυνει πιατα.

Μα κι εμείς το ίδιο νιώθουμε όταν κάθε λίγο και λιγάκι σφουγγαρίζουμε την κουζίνα ξέροντας ότι θα γίνει το ίδιο και χειρότερα... :(
Γιατί όμως οι άντρες αντιμετωπίζετε, ή τουλάχιστον πολλοί από εσάς, ως αναγκαίο κακό (και τέλος πάντων την καταπίνετε) την εξίσου θανατερή επανάληψη εργασιών στη δουλειά σας, όπου δεν θα σας πουν ούτε ευχαριστώ ή έστω ένα μπράβο, και δεν αναγνωρίζετε ότι ναι, είναι για ισοβίτες το πλύσιμο των πιάτων, αλλά ή αυτό θα γίνει ή θα αγοράσετε την ΙΩΝΙΑ στην καλή σας για να'χει να αλλάζει?

Προσοχη δεν δικαιολογω ερμηνευω.

Παρενθεση: γιατι εχουμε τοσο εντονο κολημα με τις διαφορες των φυλων? Ειμαστε διαφορετικοι πως να γινει τωρα? Δηλαδη ακομα και το πιο προφανες οι αντρες εχουν μεγαλυτερη μυικη μαζα και πιο παρορμιτικη συμπεριφορα. Επισις ειμαστε τραγικα χειροτεροι στις κοινωνικες ικανοτητες (ο αντρικος εγγεφαλος ειναι οριακα αυτιστικος).

Γιατι ολα αυτα ειναι κακα?

Τίποτα δεν είναι κακό, είναι διαφορετικά τα δύο φύλα γιατί αν δεν ήταν θα ήταν ένα φύλο ή κάτι άλλο τέλος πάντων. Η διαφορά και η σύνθεση είναι που δίνουν το αποτέλεσμα.
Το ζήτημα δεν είναι να είμαστε ίδιοι, αλλά να αναγνωρίζουμε ότι υπάρχουν κάποια πράγματα στα οποία πρέπει να προσαρμοστούμε, να κάνουμε μια προσπάθεια (λέω εγώ τώρα...:hmm:) και ότι υπάρχουν κάποιες υποχρεώσεις που πρέπει να είναι κοινές και απλά ανάλογα με τις συνθήκες να μοιράζονται και μάλιστα να υπάρχει και εναλλαγή.
Τί λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μα κι εμείς το ίδιο νιώθουμε όταν κάθε λίγο και λιγάκι σφουγγαρίζουμε την κουζίνα ξέροντας ότι θα γίνει το ίδιο και χειρότερα...

Οχι εχει διαφορα και φαινεται απο την ιδια τη προταση σου. Εσυ ως θυλικο απολαμβανεις την καθαρη και περιποιημενη φωλια, για εμας ειναι βλακωδος αδιαφορο μεχρι να γινει η κατασταση τελειως ανυποφορη.

Ε ρε παιδι μου κλασικα πραγματα, οι γυναικες φροντιζουν τη φωλια οι αντρες φερνουν το κυνηγι ξερω γω...

Εξελικτικες χαζομαρες αλλα ετσι ειναι και για να καταλαβεις τι εννοω, ενας αντρας δεν θα το σκεφτοταν δευτερη φορα να παρει καποιο καθαριστη/καθαριστρια για να αναλαβει ολες τις δουλειες του σπιτιου. Για τις γυναικες δεν ειναι τοσο ευκολο γιατι ειναι ΔΙΚΟ ΣΑΣ το σπιτι δεν μπορει να το καθαριζει αλλη/αλλος. Κανω πολυ λαθος?

(πλιζ μην παρεις στα ακρα αυτα που λεω, μιλαω για ηπια συναισθηματα)

Γιατί όμως οι άντρες αντιμετωπίζετε, ή τουλάχιστον πολλοί από εσάς, ως αναγκαίο κακό (και τέλος πάντων την καταπίνετε) την εξίσου θανατερή επανάληψη εργασιών στη δουλειά σας, όπου δεν θα σας πουν ούτε ευχαριστώ ή έστω ένα μπράβο

Λεφτα? Για τους αντρες η ανταμοιβη πρεπει να ειναι πιο χειροπιαστη και αμμεση, i.e. λεφτα, αυτο προερχετε απο το γεγονος οτι πρεπει να κυνηγησουμε και να εχουμε το θηραμα εκεινη την ωρα (απλοποιω φυσικα). Ενω το καθαρο σπιτι δεν ειναι ανταμοιβη με την ιδια εννοια ειναι μαλλον ανεση...

Δεν ειναι τυχαιο οτι τυπικα οι αντρες δουλευουν περισοτερο και βγαζουν περισοτερα λεφτα απο τις γυναικες τους οι οποιες συνηθως αναλαμβανουν τις δουλειες του σπιτιου.

Ειναι λιγακι αυθορμητα αυτα τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
2009 είμαστε πρέπει να δείξουμε κατανόηση, αν θέλουμε να κρατήσουμε τη ζωή μας ειρηνική. Και εγώ κάνω αντρικές δουλειές δε με πειράζει ίσα ίσα τις κάνω σωστά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω ότι κάποιοι εκπρόσωποι του ανδρικού φύλου πιστεύουν ότι οι γυναίκες γουστάρουν κάργα να είναι με το ξεσκονόπανο στο χέρι και να πλένουν πιάτα

guess what! δε μας αρέσει, απλά αντιλαμβανόμαστε ότι είναι ευθύνη κι υποχρέωση όσων ζουν κάτω από μία στέγη να μην την αφήσουν να σκουλικιάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Νομίζω ότι κάποιοι εκπρόσωποι του ανδρικού φύλου πιστεύουν ότι οι γυναίκες γουστάρουν κάργα να είναι με το ξεσκονόπανο στο χέρι και να πλένουν πιάτα

Εμένα πάντως αυτό με ξενερώνει και με νευριάζει ιδιαίτερα η εικόνα μιας γυναίκας στα πόδια μου να κάνει δουλειές. Μου προκαλεί μεγάλη νευρικότητα και ξέρω και τους λόγους που αντιδρώ έτσι αυθόρμητα. Μπορεί να κάνει ότι θέλει όταν λείπω, αλλά ποτέ μπροστά μου για πολύ ώρα. Oι άντρες της οικογενείας μας που έκαναν όλες τις δουλειές, κάποιοι ακόμα και το μαγείρεμα, ακόμα κι όταν ήταν ηλικιωμένοι κουβαλούσαν τα ψώνια στο σπίτι πάντα, όχι περιστασιακά και δεν είχαν καμμιά θηλυκή πλευρά όταν σκούπιζαν. Δεν σκούπιζαν με νάζι, ήταν απλά χαρά τους. 'Ηταν εκ φύσεως πολύ εξυπηρετικοί άνδρες και πολύ ευγενικοί. Αυτό πήγαινε μαζί με άλλες συνήθειες πακέτο, όπως πολύ πρωινή αφύπνιση χωρίς να τους το επιβάλλουν οι γυναίκες τους, έψηναν τον καφέ μόνοι τους, είχαν μια έντονη επιθυμία για άσκηση και μεγάλη σωματική δραστηριότητα και μια μεγάλη αίσθηση της καθαριότητας, καθώς και αυτονομία, δηλαδή αυτό το "άσε με, δεν είμαι ανάπηρος, μπορώ να τα κάνω μόνος μου, να μην είσαι μέσα στα πόδια μου". 'Αρα μην παίρνετε πολύ σοβαρά πάντα αυτά περί θηλυκής πλευράς, είναι στο χαρακτήρα μερικών ανδρών, όπως και σε πολλές γυναίκες αρέσει να τις περιποιούνται οι άντρες τους και οι ίδιες να μην τους φέρονται σαν εξαρτημένες μαμάδες και τους πρήζουν τα &@@#%$%$ με το να τρίβονται στα πόδια τους όλη μέρα.

Και μια προσθήκη : Σε κάποιους άντρες αρέσει να νιώθουν στρατιώτες, όχι πασάδες, ούτε παιδάκια που τα φροντίζουν οι νέες τους νευρωτικές αγχώδεις μαμάδες. Αυτό τους κάνει να νιώθουν πολύ πιο σέξυ και πολύ πιο άντρες. 'Οταν διαπιστώσουν ότι η γυναίκα είναι ένα μουράχαβλο που όλη μέρα τους κυνηγάει μ'ενα κουτάλι να τους ταίσει, ξενερώνουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σε κάποιους άντρες αρέσει να νιώθουν στρατιώτες, όχι πασάδες,


Και στρατιωτες να ειναι παλι...η γυναικα θα κανει τη γενικη οργανωση και θα δινει εντολες στον ανδρα τι να κανει...τουλαχιστον εγω ετσι λειτουργω...αν μου πεις να βαλω οργανωση ..τα παραταω όλα και φευγω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μηπως εχουμε μπερδεψει καποιες εννοιες?
Το οτι εμενα δεν μου αρεσουν οι δουλειες του σπιτιου, ειναι θεμα βιολογιας? Ή μηπως οφειλεται στην αποθαρρυνση μου προς αυτες (πραγμα που ισχυει στην περιπτωση μου)?

Εχω την εντυπωση οτι το παρακατω αρθρο θα βοηθησει αρκετα...

Φύλο και συμπεριφορά


Η ζωή μας επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από το επάγγελμα που διαλέγουμε, από τον περίγυρό μας ,τις στάσεις που διαμορφώνουμε και τις αξίες που υιοθετούμε. Οι επιλογές αυτές επηρεάζονται από τον κοινωνικό ρόλο του φύλου, δηλαδή τρόπους συμπεριφοράς που προδιαγράφει, χωριστά για τους άνδρες και τις γυναίκες, μια δεδομένη κοινωνία σε μια δεδομένη χρονική στιγμή.

Οι έρευνες σε σχέση με τη διαμόρφωση του κοινωνικού ρόλου του φύλου επηρεάζουν και επηρεάζονται από τις αντιφατικές απόψεις της κοινωνίας για τον κοινωνικό ρόλο του φύλου. Για παράδειγμα, σε προηγούμενες δεκαετίες, ο αυστηρός διαχωρισμός μεταξύ των δύο φύλων θεωρούνταν από τους περισσότερους ψυχολόγους, εκπαιδευτικούς και γονείς ένας επιθυμητός στόχος της κοινωνικοποίησης του παιδιού.

Έτσι, οι γυναίκες μάθαιναν δεξιότητες για να ανταποκριθούν στους ρόλους της νοικοκυράς ενώ οι άνδρες διαπαιδαγωγούνταν ώστε να παίξουν το ρόλο του κουβαλητή.

Ο στόχος αυτής της κοινωνικοποίησης αμφισβητήθηκε, κυρίως διότι η διαμόρφωση του κοινωνικού ρόλου του φύλου θεωρείται μέσον διάκρισης σε βάρος των γυναικών και περιοριστικός παράγοντας στην ανάπτυξη τόσο για τους άνδρες όσο και για τις γυναίκες.

Βιολογικό και κοινωνικό φύλο
Σε γενικές γραμμές, ο όρος βιολογικό φύλο χρησιμοποιείται για να περιγράψει τις βιολογικές κατηγορίες του άνδρα και της γυναίκας ενώ ο όρος κοινωνικό φύλο χρησιμοποιείται για να περιγράψει τις κοινωνικές κατηγορίες της αρρενωπότητας και της θηλυκότητας, δηλαδή τα χαρακτηριστικά και τη συμπεριφορά που αποδίδονται στο καθένα από τα δύο φύλα.

Το κοινωνικό φύλο προσδιορίζεται από κοινωνικούς παράγοντες. Ο κοινωνικός ρόλος του φύλου αναφέρεται σε συμπεριφορές, ενδιαφέροντα και υποχρεώσεις που ορίζονται από την κοινωνία ως κατάλληλα αρμόζοντα για άνδρες και γυναίκες.

Η διάκριση του βιολογικού και κοινωνικού φύλου δε χρησιμοποιείται για να προσδιορίσει τον παράγοντα που ευθύνεται για την εμφάνιση συγκεκριμένων χαρακτηριστικών σε άτομα διαφορετικού φύλου (μια διαμάχη του τύπου κληρονομικότητα ή περιβάλλον) αλλά για να αναδείξει πως αυτά τα χαρακτηριστικά ή συμπεριφορές αποτελούν το αποτέλεσμα της κοινωνικής διαμεσολάβησης στη βάση μιας βιολογικής διαφοράς.

Το περιεχόμενο των ρόλων του κοινωνικού φύλου
Το περιεχόμενο των ρόλων των δύο φύλων περιλαμβάνει πεποιθήσεις για τους άνδρες και τις γυναίκες (οι άνδρες είναι πιο διεκδικητικοί, οι γραμματείς θα έπρεπε να είναι γυναίκες και οι μηχανικοί άνδρες), προτιμήσεις (για παράδειγμα η επιθυμία να είναι κανείς διεκδικητικός ή να γίνει μηχανικός) και υιοθέτηση ορισμένων τρόπων συμπεριφοράς (το να συμπεριφέρεται κανείς με τρόπο διεκδικητικό ή το να γίνει μηχανικός).

Θα μπορούσαμε να διερευνήσουμε τη διαμόρφωση του κοινωνικού ρόλου του φύλου μέσα από τις δραστηριότητες των παιδιών. Να καταγράψουμε με τι παιχνίδια παίζουν, ποια παιχνίδια θεωρούν ανδρικά ή γυναικεία (πεποιθήσεις) και με ποια παιχνίδια θέλουν να παίζουν τα ίδια (προτιμήσεις).

Ερμηνεία των εμπειρικών δεδομένων σε σχέση με τις διαφορές φύλου
Οι διαφορές φύλου αναφέρονται σε διαφορές μέσων όρων μεταξύ ομάδων αγοριών και ομάδων κοριτσιών.

Υπάρχουν πάντα μεγάλες διαφορές στα άτομα του ίδιου φύλου (ενδοφυλική διακύμανση) αλλά και αξιοσημείωτη επικάλυψη ανάμεσα στα δύο φύλα.

Για παράδειγμα, κατά μέσο όρο, τα αγόρια παρουσιάζουν επιθετική συμπεριφορά σε μεγαλύτερο βαθμό συγκριτικά με τα κορίτσια, αλλά πολλά αγόρια βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο επιθετικότητας με τα κορίτσια, ενώ ορισμένα κορίτσια είναι πιο επιθετικά από ό,τι πολλά αγόρια.


Στερεότυπες αντιλήψεις για το φύλο
Στις δυτικές κοινωνίες οι άνδρες θεωρούνται ικανοί, λογικοί, διεκδικητικοί, επιθετικοί, έξυπνοι, ανταγωνιστικοί, καλοί στις θετικές επιστήμες ενώ οι γυναίκες πιστεύεται πως είναι αδύναμες, φλύαρες, ευγενικές, παθητικές, εξαρτημένες, θερμές, εκφραστικές και με κλίση στη λογοτεχνία και την τέχνη. Τα περισσότερα από τα χαρακτηριστικά προσωπικότητας που εμπεριέχονται στο ανδρικό στερεότυπο αξιολογούνται θετικά συχνότερα από εκείνα του γυναικείου στερεότυπου. Τόσο οι άνδρες όσο και οι γυναίκες έχουν ενσωματώσει στην αυτοαντίληψή τους τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας που εμπεριέχονται στο στερεότυπο του φύλου τους.


Η κατανόηση από το παιδί της έννοιας του φύλου
Ήδη στην ηλικία των δύο ετών το παιδί μπορεί να διακρίνει το φύλο σε εικόνες παραδοσιακών ανδρών και γυναικών. Παρόλα αυτά δεν κατανοεί ακόμη ότι το φύλο είναι ένα σταθερό και μόνιμο στοιχείο της ταυτότητας.

Η σταθερότητα του φύλου και η μονιμότητα του φύλου έρχεται αργότερα.
Από το τρίτο ή τέταρτο έτος της ηλικίας τους, πολλά παιδιά έχουν επίγνωση των στερεοτύπων του φύλου σε ότι αφορά τα παιχνίδια και τις δραστηριότητες των παιδιών.

Τι φορούν άνδρες και γυναίκες, πως χρησιμοποιούν διαφορετικά πράγματα, ασχολούνται με διαφορετικά πράγματα. Παιδιά οκτώ ετών είχαν επίγνωση των στερεοτύπων παρόμοια με αυτά των ενηλίκων.


Διαμόρφωση του ρόλου του φύλου
Σύμφωνα με τη θεωρία της κοινωνικής μάθησης (Bandura, 1977), η συμπεριφορά του παιδιού διαμορφώνεται από τη συμπεριφορά των άλλων, ιδιαίτερα των γονέων. Αυτή η συμπεριφορά περιλαμβάνει τις διαφορές φύλου στη συμπεριφορά και τις στάσεις. Ο γονείς και άλλα σημαντικά πρόσωπα ενισχύουν συγκεκριμένες συμπεριφορές και αποθαρρύνουν ή αποδοκιμάζουν άλλες. Επιπλέον, τα παιδιά μιμούνται παρατηρώντας τη συμπεριφορά άλλων.

Οι γονείς ενισχύουν δραστηριότητες και επιλογές παιχνιδιού που αρμόζουν στο φύλο του παιδιού. Από πολύ νωρίς οι γονείς δίνουν στα μικρά παιδιά, αγόρια και κορίτσια, διαφορετικά παιχνίδια. Κούκλες και οικιακά παιχνίδια για τα κορίτσια, αυτοκίνητα και αθλητικά παιχνίδια για τα αγόρια.

Ο τρόπος που οι πατέρες φέρονται στα παιδιά διέφερε σημαντικά από αυτόν των μητέρων. Βρέθηκε (Siegal, 1987) πως οι πατέρες θεωρούσαν πως τα αγόρια ήταν πιο δυνατά και σκληρά από τα κορίτσια και τα ενθάρρυναν στο σκληρό παιχνίδι ενώ συγχρόνως αντιδρούσαν πιο αρνητικά στο παιχνίδι με κούκλες.

Η γνωστική αναπτυξιακή θεωρία της διαμόρφωσης ρόλου φύλου έχει τις βάσεις της στα κείμενα του Kohlberg. Ο Kohlbergθεωρούσε πως το παιδί είναι ένα ενεργό υποκείμενο που επιδιώκει να δώσει περιεχόμενο και να κατανοήσει το κοινωνικό περιβάλλον. Οι στάσεις και οι πεποιθήσεις του ίδιου του παιδιού για τους ρόλους των δύο φύλων θεωρούνται πρωταρχικής σημασίας γιατί καθοδηγούν τον τρόπο με τον οποίο αλληλεπιδρά με το περιβάλλον.

Υποστήριζε πως η αυξανόμενη επίγνωση που έχει το παιδί για την ταυτότητα φύλου του αποτελεί κρίσιμο στοιχείο για την περεταίρω διαμόρφωση του φύλου.

Οι άλλοι λειτουργούν ως πρότυπα για μίμηση αλλά αυτό γίνεται λόγω της αυτοκοινωνικοποίησης, της επίγνωσης δηλαδή πως το άτομο ανήκει σε ένα φύλο και πως τα άτομα που ανήκουν στο ίδιο φύλο κάνουν το ίδιο.

Βιβλιογραφία
Bandura, A. (1977) Social learning theory. N.J.: Prentice Hill

Siegal, M. (1987) Are sons and daughters treated more differently by fathers than by mothers? Developmental Review, 7, 183-209

Turner, P.J. (1998 ) Βιολογικό φύλο, κοινωνικό φύλο και ταυτότητα του Εγώ. Ελληνικά Γράμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το οτι εμενα δεν μου αρεσουν οι δουλειες του σπιτιου, ειναι θεμα βιολογιας? Ή μηπως οφειλεται στην αποθαρρυνση μου προς αυτες (πραγμα που ισχυει στην περιπτωση μου)?


μπορει να οφειλεται και στα δυο.....ως συνηθως....
τα περισσοτερα αν οχι όλα τα πραγματα που κανουμε στη ζωη,εχουν και την γεννετικη επιρροη -βαση και την επιδραση του περιβαλλοντος...
και απο κατω ειναι καποιες αποψεις..που δεν συμφωνω απολυτα..εγω εχω γραψει τοσες άλλες πριν...καπου στη μεση ειναι η αληθεια...
ούτε tabula rasa γεννιομαστε ,αλλα ούτε και απολυτα γεννετικα προκαθορισμενοι....
αυτο λεει η λογικη και η επιστημη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
μπορει να οφειλεται και στα δυο.....ως συνηθως....
τα περισσοτερα αν οχι όλα τα πραγματα που κανουμε στη ζωη,εχουν και την γεννετικη επιρροη -βαση και την επιδραση του περιβαλλοντος...
και απο κατω ειναι καποιες αποψεις..που δεν συμφωνω απολυτα..εγω εχω γραψει τοσες άλλες πριν...καπου στη μεση ειναι η αληθεια...
ούτε tabula rasa γεννιομαστε ,αλλα ούτε και απολυτα γεννετικα προκαθορισμενοι....
αυτο λεει η λογικη και η επιστημη...

Θα ηθελες να παραθεσεις ενα αρθρο που να υποστηριζει αυτα που γραφεις? Οτι π.χ η διαθεση μας για τα οικιακα ειναι αποτυπωμενη στο dna μας?
Πολυ θα ηθελα να διαβασω κατι τετοιο επιστημονικα τεκμηριωμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οτι π.χ η διαθεση μας για τα οικιακα ειναι αποτυπωμενη στο dna μας?


Μιλαω για γενικα οτι κανουμε στη ζωη,όχι μονο για το συγκεκριμενο...
για οτι κανεις χρησιμοποιεις γεννετικες προδιαγραφες αλλα και εκμαθηση απο τη ζωη...
Σε όλα τα πραγματα....υπαρχει ο γεννετικος και ο επικτητος παραγοντας επιρροης περιβαλλοντος...σε διαφορα ποσοστα βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γραφω:
Το οτι εμενα δεν μου αρεσουν οι δουλειες του σπιτιου, ειναι θεμα βιολογιας? Ή μηπως οφειλεται στην αποθαρρυνση μου προς αυτες (πραγμα που ισχυει στην περιπτωση μου)?

Σχολιάζεις:
μπορει να οφειλεται και στα δυο.....ως συνηθως...

Σου ζητω να παραθεσεις καποιο αρθρο που να υποστηριζει το παραπανω σχολιο σου και εσυ ανταπαντας:
Μιλαω για γενικα οτι κανουμε στη ζωη,όχι μονο για το συγκεκριμενο...
Μονο που εδω μιλαμε για πολυ συγκεκριμενο θεμα και οχι γενικα.

Τελικα που εχεις καταληξει? Η υπαρξη διαθεσης ή μη καποιου να ασχοληθει με τα οικιακα που οφειλεται?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
μπορει να οφειλεται και στα δυο.....ως συνηθως....
τα περισσοτερα αν οχι όλα τα πραγματα που κανουμε στη ζωη,εχουν και την γεννετικη επιρροη -βαση και την επιδραση του περιβαλλοντος...
και απο κατω ειναι καποιες αποψεις..που δεν συμφωνω απολυτα..εγω εχω γραψει τοσες άλλες πριν...καπου στη μεση ειναι η αληθεια...
ούτε tabula rasa γεννιομαστε ,αλλα ούτε και απολυτα γεννετικα προκαθορισμενοι....
αυτο λεει η λογικη και η επιστημη...

Eγώ πάντως δεν πιστεύω στη γεννετική προδιάθεση όσον αφορά την εξυπηρετικότητα απέναντι στο άλλο φύλο που εκδηλώνεται και με τέτοιες εργασίες μέσα στο σπίτι. Η εξυπηρετικότητα και η τάση αυτή του να παρέχεις, να δίνεις, να εξυπηρετείς έντονα και να κάνεις τα περισσότερα που μπορείς, είναι πακέτο συμπεριφοράς που το έχουν εξίσου άντρες και γυναίκες. Οι περισσότεροι τα μαθαίνουν από τα σπίτια τους είτε επειδή τους μεγάλωσαν πολύ ισχυρές γυναίκες είτε επειδή οι άντρες λάτρευαν τις γυναίκες τους είτε είτε, χίλιοι δυο λόγοι. Η μάθηση παίζει μεγάλο ρόλο, κι ούτε είναι σταθερή μια συμπεριφορά υποχρεωτικά κατά τη διάρκεια της ζωής. 'Οπως μαθαίνεις έτσι ξεμαθαίνεις και ως άτομο και ως κοινωνία. Η θέση των αντιφεμινιστών απ'ότι έχω καταλάβει είναι ότι με την σταδιακή αλλαγή των κοινωνικών φύλων, έχει επέλθει και ένα είδος, μη αντιληπτού σε πρώτη φάση, βιολογικού εκφυλισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Eγώ πάντως δεν πιστεύω στη γεννετική προδιάθεση όσον αφορά την εξυπηρετικότητα απέναντι στο άλλο φύλο που εκδηλώνεται και με τέτοιες εργασίες μέσα στο σπίτι.

και τοτε πώς μερικες γεννιουνται πιο οργανωτικες και νοικοκυρες απο άλλες γυναικες?
εδω εχουμε τη love angel πχ...η ταση προς την καθαριοτητα πχ ειναι πιο εντονη στις γυναικες συνηθως παρα στους ανδρες...αυτο εχω παρατηρησει στη ζωη μου μεχρι τωρα...
εσεις θελετε να πειτε οτι ολα βεβαια ειναι απο εκμαθηση...και δεν παιζει κανενα ρολο το dna σου...ειναι λογικο αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εσύ τι λες δεν είναι?
Αν σε μεγαλώσουν μαθαίνοντας σε ότι είναι ύψιστο κακό να φοράς ποδιά και να πλένεις πιάτα θα το κάνεις? Αφού αντιστοιχεί με το ότι μπορεί να είσαι αμφιλεγόμενος άντρας στα μάτια της συντρόφου σου, θα το τσεκάρεις?
Αν σε μεγαλώσουν μαθαίνοντας σε ότι ο μόνος τρόπος για να είναι ευτυχισμένη μια οικογένεια είναι η γυναίκα να τρέχει πίσω απ τον άντρα της και τα παιδιά της, πως θα τολμήσεις να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό? Θα ρισκάρεις να μην έχεις ευτυχισμένη οικογένεια?

Εγώ από φύση μου είμαι εξαιρετικά οργανωτική
Αυτό σημαίνει από κάτι ότι είμαι καλή για δούλα?
Νομίζω ότι το να είσαι εξαιρετικά οργανωτικός, ΑΠΛΑ, σε κάποια σημεία κάνει τη ζωή σου πιο εύκολη και σε κάποια... πιο δύσκολη!
Το να είναι κάποιος οραγνωτικός, είναι ισάξιο με το να έχει καλή αντίληψη του χώρου και να παρκάρει πιο εύκολα
Ναι, μπορεί οι γυναίκες να είναι πιο οργανωτικές και να μην έχουν αντίληψη του χώρου, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορούν να εκπαιδευτούν περισσότερο οι άντρες καθώς και οι γυναίκες αντίστοιχα εκεί που πιθανά "χολένουν"
Δλδ τι... να σταματήσουν να οδηγάνε κι όλας μήπως οι γυναίκες επειδή δε μπορούν να παρκάρουν με 2 κινήσεις αλλά θέλουν 7?
Οχι αγαπητέ.... μπορεί να μην μπορείς να πλύνεις πιάτα τόσο γρήγορα όσο μια γυναίκα (λέμε τώρα ένα παράδειγμα) αλλά μπορείς να το κάνεις. Δεν είσαι ανάπηρος. Δε σου λείπουν τα χέρια.
Η διάθεση σου λείπει γιατί είσαι βολεμένος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
epote, αν σε όσα λες είχες δίκιο, τότε θα έπρεπε να είχα γεννηθεί ...άντρας!
Έχω ακριβώς όσα χαρακτηριστικά προσπάπτεις στους άνδρες, και απουσιάζουν παντελώς όσα προσάπτεις στις γυναίκες!

Ναι φυσικα συμβαινει, οπως επισις πολλες φορες συμβαινει αντρες να εχουν θυλικα χαρακτηριστικα (οπως εγω πχ) - μιλαμε παντα για ενα μεσο ορο...

Και κοβω το χερι μου οτι αν κανεις ενδοκρινολογικες εξετασεις το ορμονικο σου προφιλ θα ειναι πιο κοντα στο αντρικο *η* οταν ησουν βρεφος θα ειχες εκτεθει σε περισοτερη τεστοστερονη. Γενικος οι γυναικες με αντρικα χαρακτηριστικα (οχι απαραιτητα εξωτερικα αν και υπαρχει καποιος συσχετισμος πχ τριχοφυια πιο εντονη) εχουν μικροτερη αναλογια τεστοστερονης/οιστρογονων, λιγοτερη προλακτινη, μικροτερες διακυμανσεις στην προγεστερονη κτλ

guess what! δε μας αρέσει, απλά αντιλαμβανόμαστε ότι είναι ευθύνη κι υποχρέωση όσων ζουν κάτω από μία στέγη να μην την αφήσουν να σκουλικιάσει

ακριβως! για τους αντρες ΔΕΝ ισχυει αυτο:P Oχι τοσο πολυ δηλαδη. Παραδειγμα: το τυπικο γυναικιο σπιτι ειναι καθαρο και ΣΧΕΤΙΚΑ ευκαταστατο (παρακαλω αφηστε τα φοιτητικα χρονια απεξω) το τυπικο αντρικο σπιτι ειναι ανω κατω. Και αυτο ενισχυεται πολυ περισοτερο οταν συμβιωνουν τα αντιθετα φυλα. Οι γυναικες κυνηγανε τους αντρες τους να μαζευουν τις καλτσες και αυτοι πεισματικα αρνουντε να το κανουν. Γιατι? Γιατι ετσι ειναι τα πραγματα, δεν ειναι κακοι τροποι η λαθος ανατροφη, απλα ετσι ειναι τα φυλα. Αιωνες τωρα υπαρχει αυτο το προβλημα.

Η διάθεση σου λείπει γιατί είσαι βολεμένος

Mηπως θα επρεπε να τα λες στον αντρα σου αυτα και οχι σε εμας?:P

Σου ζητω να παραθεσεις καποιο αρθρο που να υποστηριζει το παραπανω σχολιο σου και εσυ ανταπαντας:

Αrthur Miller "the mating mind" ισως το πιο σημαντικο συγγραμα στην ανθρωπινη εξελικτικη ψυχολογια.

Και ειναι και λιγακι προφανες, δεν θελει μελετες για να καταλαβεις οτι το θυλικο πρεπει να εινα πιο οργανοτικο και με καλυτερη αισθηση της καθαριοτητας και της ταξης στην φωλια του. Το θυλικο πρεπει να γεννησει, για να γεννησει πρεπει να το κανει καπου καθαρα και με ταξη, για να μην ψωφισει απο μολυνσεις, για να μην χασει το παιδι, για να μπορει να το μεγαλωσει και να του προσφερει ασφαλεια και φροντιδα. Επισις 9 μηνες εγγυμοσυνη και αλλα 3-4 χρονια με το βρεφος στερουν τελειως την ικανοτητα του θυλικου να κυνηγησει και να παρει θεσεις εξουσιας και ισχυος.

Το προβλημα ειναι η αντιλιψη μας για το τι ειναι καλο και τι κακο. Η μεταφεμινιστικη κοινωνια (που φυσικα ηρθε ως αντιδραση στην ανδροκρατουμενη φαλοκρατικη) θεωρει τους τυπικα γυναικιους ρολους αδυναμους και δουλικους.

Αυτα ειναι μαλακιες, δεν πρεπει ολοι να ειμαστε αντρες, αν ειμασταν ολοι αντρες δεν θα ειχε επιβιωσει ουτε βακτηριδιο σε αυτη τη γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Παραδειγμα: το τυπικο γυναικιο σπιτι ειναι καθαρο και ΣΧΕΤΙΚΑ ευκαταστατο (παρακαλω αφηστε τα φοιτητικα χρονια απεξω) το τυπικο αντρικο σπιτι ειναι ανω κατω. Και αυτο ενισχυεται πολυ περισοτερο οταν συμβιωνουν τα αντιθετα φυλα. Οι γυναικες κυνηγανε τους αντρες τους να μαζευουν τις καλτσες και αυτοι πεισματικα αρνουντε να το κανουν. Γιατι? Γιατι ετσι ειναι τα πραγματα, δεν ειναι κακοι τροποι η λαθος ανατροφη, απλα ετσι ειναι τα φυλα. Αιωνες τωρα υπαρχει αυτο το προβλημα.
Δεν υπάρχει τυπικό γυναικείο σπίτι και τυπικό αντρικό σπίτι. Τι λες τώρα ; Κάνε μια δημοσκόπηση και ρώτα πόσες γυναίκες είναι ακατάστατες. Είναι λιγότερο θηλυκές αυτές ;
Τα φύλα δεν είναι έτσι, αυτά είναι πολιτιστικές συμπεριφορές που διαφέρουν μάλιστα απο περιοχή σε περιοχή κι από εποχή σε εποχή, και θέματα προσωπικής ιδιοσυγκρασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εσεις στο τελος θα με ζουρλανετε! :D

Λεπον, επειδη ειχα αποφασισει να κανω λειζερ αποτριχωσης, ασχετα με το οτι δεν ειχα εντονη τριχοφυια, επρεπε να κανω τις εν λογω εξετασεις, ωστε να μην ειναι δωρον αδωρον, και γκες γουατ- τα αποτελεσματα ηταν νορμαλ, κι ομως τα χαρακτηριστικα που ο epote προσαπτει στους αντρες, τα εχω και μαλιστα σε υπερβολικο βαθμο.

Σε αντιδιαστολη, η αδεφη μου που ειναι ακριβως το αντιθετο απο μενα και μαλιστα νοικοκυρα με "Ν" κεφαλαιο, δεν ειχε και τα ιδια αποτελεσματα. Πως γινεται να ειναι λοιπον θεμα της βιολογιας?!

Αρα με εμας τις δυο τι συνεβει ακριβως?
Να σας το εξηγησω με απλα λογακια, διοτι το θεμα το εχουμε κανει σηριαλ για αγριους ...:P
Οι γονεις μου παντα με αποθαρρυναν στο να βοηθω στο σπιτι και μου καλλιεργηθηκε η ιδεα οτι καποιος αλλος τα κανει για μενα με αποτελεσμα οταν εκανα το δικο μου σπιτι να πιεζομαι για να ειναι σε μια ταξη. Με την εξασκηση και την επιμονη καταφερα να ειμαι νοικοκυρα σε ανεκτα επιπεδα.

Η αδερφη μου απο την αλλη μερια, ειναι εντελως διαφορετικη. Απο μικρη που ηταν την εμαθε η μητερα μου να μαγειρευει, να καθαριζει κ.ο.κ. και η διαθεση ποτε δεν της λειπει. Εχει μαθει ετσι. Ειναι για εκεινη τροπος ζωης.
Προσωπικα ακομα και οταν βρισκομαι στο πατρικο μου, συνεχιζω να μην κανω κατι (πραγμα πολυ ασχημο που εχω και για να ειμαι ειλικρινης αισθανομαι ασχημα γι αυτο) διοτι βαριεμαι οικτρα και αυτο γιατι να συμβαινει αραγε? Μα αφου υπαρχει καποιος αλλος να τα κανει για μενα, βολευμαι.
Αυτη ειναι η μονη αληθεια και οχι μονο για μενα, αλλα και για ολους που δεν κανουν δουλειες. Οταν αναγκαζομαστε, επειδη δεν εχουμε αλλον να μας νταντευει, πως δια μαγειας τα καταφερνουμε?!

"Πλακα" εχει να κρυβομαστε πισω απο γενετικες προδιαθεσεις σε τετοιου ειδους θεματα, αλλα πολυ καλυτερο και ισως δυσκολοτερο ειναι να παραδεχομαστε την αληθεια και να ειμαστε ειλικρινεις πρωτα απ ολα με τον εαυτο μας και εν συνεχεια με τους αλλους.

Καλημερουδια σας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Νομίζω ότι όλοι (ο καθένας απ'τη γωνία που εξετάζει το θέμα) έχετε μικρό-μεγάλο δίκαιο.
Ωστόσο πιστεύω ότι ο σωστός ιχνηλάτης έχει εντοπίσει τη ρίζα του προβλήματος.:)

Τώρα λοιπόν μου λύθηκε επιτέλους η απορία γιατί οι πιο πολλές συγκατοικήσεις και γάμοι τελειώνουν άδοξα .

Γιατί , αν δεν μπορούμε να συννενοηθούμε νέοι άνθρωποι μετά από τόσα χρόνια για τόσο απλά πράγματα , όπως το : κάνω εγώ τη σκούπα , οκ εγώ θα πλύνω πιάτα , για να βρούμε λίγη ώρα παραπάνω για να είμαστε μαζί , να μιλήσουμε , να γελάσουμε να κάνουμε έρωτα ........κλπ , φανταστείτε τι γίνεται με όλα τα υπόλοιπα στερεότυπα που μας σφηνωσαν στο κατά τα άλλα νεανικό και προοδευτικό κεφάλι μας .


Δεν έχω κάτι να προσθέσω πέραν του ότι το ρήμα βοηθώ μου θυμίζει ελεημοσύνη εις αναξιοπαθούντες ...
Αλληλοσεβασμός,Συντροφικότητα,Αγάπη.

Γιατί αν μία γυναίκα αποφασίζει ότι η κατάλληλη ώρα γιά να μαγειρέψει την Παρασκευή είναι 10-12 το βράδυ(για να έχει έτοιμο το φαγητό γιά αύριο ) και μετά να δεί καμιά ταινία αφήνοντας δυό κατσαρόλες και τρία τηγάνια άπλυτα.
Η κατάλληλη ώρα γιά να ξυπνήσει το Σάββατο είναι 12 και του καφέ μέχρι τις 2 το μεσιμέρι και αφού γουρουνιάσει και αφήσει παντού κούπες,ποτήρια,πιάτα,ψίχουλα αποφασίζει να αρχίσουμε την καθαριότητα στις 2:30, εμένα (που ήθελα να τα πούμε λίγο την προηγούμενη και έχω ξυπνήσει απ'τις 9πμ ) δεν θα με βρεί διαθέσιμο και ας κόψει το λαιμό της.


edit:Η δυστυχία μου;
Ήταν ικανή μέσα σε 2 ώρες να κάνει μόνη της το σπίτι να λάμπει και επί 3 ώρες να κλαίγεται στο τηλέφωνο ότι δεν τη βοηθάω καθόλου.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top