[split] Είναι η αποχή από τις εκλογές τρόπος διαμαρτυρίας;

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Χμ κι εγώ αυτό σκεφτόμουν αλλά θα αφήσουμε πάλι αυτούς με τα όποια συμφέροντα και την στενομυαλιά να καθορίσουν το αποτέλεσμα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Σίγουρα θα ψηφίσουν και στενόμυαλοι άνθρωποι και θα εξυπηρετήσουν συμφέροντα. Και θα ψηφίσουν κι άλλοι που έχουν σχέδια, που περιμένουν πράγματα, που σκέφτονται κιόλας να διαμαρτυρηθούν μ'αυτόν τον τρόπο. Αυτοί που θα απέχουν μπορεί να'ναι ανοιχτόμυαλοι, μπορεί να ψάχνουν για διέξοδο, μπορεί να'ναι μηδενιστές χωρίς όραμα. Όπως και να'χει, το αποτέλεσμα έχει τη δυμαμική ο καθένας να το καθορίσει...:)

Κι αν έχεις κάτι στο μυαλό σου, αν θες ένα δικό σου αποτέλεσμα, να σκεφτείς πώς θα το καταφέρεις. Όχι πώς δεν θα το καταφέρεις. Κι όχι ποιοι θα σου σταθούν εμπόδιο, αλλά ποιοι θα σε βοηθήσουν.

Με τις διαμαρτυρίες και με την έμμονη ανυπακοή μπορεί, ίσως κάτι ν'αλλάξει. Με προσπάθεια. Αν δεν πέσει κανένας μετεωρίτης στη Γη, οπωσδήποτε μόνο έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Σίγουρα θα ψηφίσουν και στενόμυαλοι άνθρωποι και θα εξυπηρετήσουν συμφέροντα. Και θα ψηφίσουν κι άλλοι που έχουν σχέδια, που περιμένουν πράγματα, που σκέφτονται κιόλας να διαμαρτυρηθούν μ'αυτόν τον τρόπο. Αυτοί που θα απέχουν μπορεί να'ναι ανοιχτόμυαλοι, μπορεί να ψάχνουν για διέξοδο, μπορεί να'ναι μηδενιστές χωρίς όραμα. Όπως και να'χει, το αποτέλεσμα έχει τη δυμαμική ο καθένας να το καθορίσει...:)

Κι αν έχεις κάτι στο μυαλό σου, αν θες ένα δικό σου αποτέλεσμα, να σκεφτείς πώς θα το καταφέρεις. Όχι πώς δεν θα το καταφέρεις. Κι όχι ποιοι θα σου σταθούν εμπόδιο, αλλά ποιοι θα σε βοηθήσουν.

Με τις διαμαρτυρίες και με την έμμονη ανυπακοή μπορεί, ίσως κάτι ν'αλλάξει. Με προσπάθεια. Αν δεν πέσει κανένας μετεωρίτης στη Γη, οπωσδήποτε μόνο έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


Δεν θα ψηφίσω κανέναν

Όπως είπα νομίζω και σε κάποιο άλλο θέμα για μένα οι Ευρωεκλογές σημαίνει ψήφο στον άνθρωπο που
θεωρώ ότι θα κάνει το καλύτερο έργο προς το συμφέρον της Ελλάδας σε Ευρωπαϊκό επίπεδο , άσχετα με το
ποιο κόμμα τον υποστηρίζει.

Περίμενα λοιπόν όλες αυτές τις ημέρες να ακούσω τα προγράμματα όλων αυτών που διεκδικούν την ψήφο μου
για την εκπροσώπηση της χώρας στην Ευρώπη
Περίμενα να μου πουν τι έχουν σκοπό να κάνουν και τι πιθανότητες έχουν για να κερδίσουν αυτά που θα
ζητήσουνε - αν έχουμε κάποια δύναμη και πόση ή αν μας θεωρούν γραφικούς
Περίμενα τέλος, να δω τα πεπραγμένα των προηγούμενων τετραετιών - Δεν τους στέλνουμε για διακοπές
στο Στρασβούργο και για shopping therapy - Για δουλειά τους στέλνουμε (και τους πληρώνουμε )

Όμως δεν άκουσα τίποτα

Ακουσα πολλά για το Βατοπαίδι, για τη Siemens, για "ανυπακοές στην ΕΟΚ", για "ψηφίστε εμάς για να δηλώσετε
την απογοήτευση σας από τα "μεγάλα" κόμματα" ... για το τι στο διάολο έχουν σκοπό να κάνουν την επόμενη
ημέρα των εκλογών αυτοί που θα εκλεγούν δεν άκουσα απολύτως τίποτα



Και επειδή όταν κάποιος υποτιμά τη νοημοσύνη μου γίνομαι έξω φρενών, ΔΕΝ πρόκειται να πατήσω το πόδι μου
στο εκλογικό κέντρο κι ας είναι απέναντι από το σπίτι μου


(προτιμώ να πάρω τα βιβλία μου υπο μάλης και να την αράξω παραλία , συνδυάζοντας τη μελέτη με τις βουτιές
και τους παγωμένους φρεντοτσίνο)


και έχω τη συνείδηση μου απόλυτα καθαρή γι αυτήν μου την πράξη ως Ελληνίδα πολίτης


νισάφι ποια μ αυτούς τη συμμορία ηλιθίων που μας έχει κάτσει στο σβέρκο και δε λέει να πάει να ξεκουμπιστεί
μπας και δούμε καμιά καλύτερη (δεν τολμώ να πω άσπρη) μέρα



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.



ααααα... εγώ δεν μπορώ πια μ αυτό το σύνθημα!!:mad::mad:


τι θα πει "ανυπακοή" βρε παιδιά εσείς που την υποστηρίζετε ?? για εξηγείστε μου κι εμένα τι στα κομμάτια
εννοείτε μ αυτό ??

τι θέλετε ?? τι επιδιώκετε ?? και τι πιστεύετε ότι θα καταφέρετε ??
(ή σε κουβέντα να βρισκόμαστε επειδή γενικά μας αρέσει ο τσαμπουκάς εναντίον όλων)


πότε επιτέλους θα σοβαρευτούμε ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Και εδώ είναι η δική μου απορία:

Αν οι κάτω των 50 δεν πάνε να ψηφίσουνε, πώς ακριβώς περιμένετε βρε παιδιά να αλλάξει η κατάσταση;

Η αποχή δεν εκλέγει. Συντηρεί. Επιβραβεύει. Αυτό που υποτίθεται πως θέλουμε να αλλάξει. Πώς θα γίνει αυτό; από μόνο του; απ' τις παραλίες και τον καναπέ; Δεν υπάρχει περίπτωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εγω tinkerbell δεν ισχυριζομαι οτι θα αλλαξει ο κοσμος με την αποχη..Αλλα..

1)Αν η αποχη ηταν μεγαλη,τουλαχιστον δεν θα ακουγα τον καθε καραμανλη να λεει πριν ενα μηνα σε μια συγκεντρωση (και το λενε συνεχεια) οτι εχει λαικη εντολη απο 3.000.000 ανθρωπους..
2)Αν δεν βρισκεις κανενα κομμα να σε εκφραζει να πας να ψηφισεις απλα για να δειξεις την δυσαρεσκεια σου προς τα 2 μεγαλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
1) Όσοι και να ψηφίσουνε, το ποσοστό μένει στο τέλος. Γιατί ακόμη κι αν ψηφίσουνε μόνο 500.000, θα έχουνε αποφασίσει εξ ονόματος όλων των Ελλήνων ψηφοφόρων. Επομένως, πάλι θα λέει για 3.000.000 ο κάθε Καραμανλής.

2) Ναι. Για πρώτη φορά στη ζωή μου θα ψηφίσω με αυτόν τον τρόπο. Ακριβώς για να μειωθούν τα ποσοστά. Ίσως έτσι αρχίσουν να συμμαζεύονται μερικοί μερικοί. (Περιμένω πολλά; :worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Aν και δεν διαφωνω πληρως μαζι σου (και γι'αυτο αν ψηφιζα εδω θα πηγαινα να ψηφισω ακυρο και τις επομενες μερες θα μεταφερω τα διακωματα μου ωστε να μπορω να το κανω στις εθνικες) εχω να κανω μια παρατηρηση..

2) Ναι. Για πρώτη φορά στη ζωή μου θα ψηφίσω με αυτόν τον τρόπο. Ακριβώς για να μειωθούν τα ποσοστά. Ίσως έτσι αρχίσουν να συμμαζεύονται μερικοί μερικοί. (Περιμένω πολλά; :worry:)
Αν δεν απατωμαι στις τελευταιες εθνικες εκλογες μειωθηκαν τα ποσοστα τοσο της νδ οσο και του πασοκ εντυπωσιακα πολυ σε σχεση με παλια..Ειδες να αλλαζει τιποτα?

π.ς. Παντως οπως βλεπεις δεν εχω κατασταλγμενη αποψη στο θεμα..Απο την μια ξενερωνω να ψηφιζω επειδη και δεν με εκφραζει κανενας τους και δεν πιστευω οτι με μειωση των ποσοστων θα αλλαξει κατι..

Απο την αλλη οντως θα ηταν πολυ καλυτερη διαμαρτυρια να υπηρχε ενα τεραστιο ποσοστο ακυρων (ή μικρων κομματων) απο την αποχη..Γιατι οντως το ακυρο δειχνει συνειδητοποιηση..Ενω την αποχη (που ειναι αθροισμα συνειδητοποιημενης αποχης και απλα αδιαφοριας) τα παπαγαλακια της tv θα την μεταφρασουν ως αδιαφορια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Και εδώ είναι η δική μου απορία:

Αν οι κάτω των 50 δεν πάνε να ψηφίσουνε, πώς ακριβώς περιμένετε βρε παιδιά να αλλάξει η κατάσταση;

Η αποχή δεν εκλέγει. Συντηρεί. Επιβραβεύει. Αυτό που υποτίθεται πως θέλουμε να αλλάξει. Πώς θα γίνει αυτό; από μόνο του; απ' τις παραλίες και τον καναπέ; Δεν υπάρχει περίπτωση!

To oλο πραγμα θελει ανατροπή.
Δε θελει καναπε,ουτε φραπε,ουτε παραλία.
Θελει καταρχην ο ελληνας να παψει να ειναι "τριημερακιας":)

Μπορουν αυριο πρωί να υπαρξουν 5 εκ. ακυρα????
Μονο ετσι θα προβληματιστει το σύστημα.

Μπορει να συγκεντρωθει 1 εκ. κοσμος εξω απο τη "Βουλη (στις ομιλιες των Παπανδρεου και Καραμανλή μια χαρα μαζευονταν) και να διαμαρτυρηθει οτι δεν παει αλλο με τις λαμογιες,τη διαφθορα?
Τι θα κανει η πολιτεια? Θα μαζεψει ΜΑΤ να τους διαλυσουν? Θα φερει το στρατο?

Μονο ετσι θα ταρακουνηθει το πολιτικο συστημα. Και χρειαζεται να γινει μονο μια φορα.
Ενεργητική αποχη - οχι παθητική αποχή που συντηρει την κατασταση.

Την παθητική αποχη που συνηθιζει ο ελληνας (τριημερακια,καφεδες,καναπεδες,παραλιες) ξερει να τις διαχειριζεται επ ωφελεια του το συστημα. Δεν το πτοουν.

Το 1864 περικυκλωθηκε ο Οθωνας απο κοσμο και απαιτησε Συνταγμα.

Τι εμποδιζει μια αναλογη κινηση σημερα,για να πιεστει μια αλλαγή???

Οχι...δεν το βλεπω ως ουτοπια. Το βλεπω πραγματοποιησιμο,αρκει φυσικα να αλλαξουμε ελαφρως τη νοοτροπια που μας διακατεχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Αν δεν απατωμαι στις τελευταιες εθνικες εκλογες μειωθηκαν τα ποσοστα τοσο της νδ οσο και του πασοκ εντυπωσιακα πολυ σε σχεση με παλια..Ειδες να αλλαζει τιποτα?

Όχι, δεν θα αλλάξει έτσι απλά από τη μια στιγμή στην άλλη.
Εκτός αν είχαμε την εξυπνάδα να αντιδράσουμε μαζικά, όπως αναφέρει ο Heptamer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Οχι...δεν το βλεπω ως ουτοπια. Το βλεπω πραγματοποιησιμο,αρκει φυσικα να αλλαξουμε ελαφρως τη νοοτροπια που μας διακατεχει.

Φιλε μου εχεις χιλια δικαια σε αυτα που λες, αλλα εγω δυστιχως το βλεπω ως ουτοπια..

Απο την μια υπαρχουν οι βολεμενοι..Απο αυτους δεν περιμενω τιποτα..

Απο την αλλη μερια υπαρχουν οι μη βολεμενοι,που ενω εχουν μεγαλη δυσαρεσκεια ειναι ωχαδερφιστες και περιμενουν καποιους αλλους να αλλαξουν την κατασταση για αυτους..

Και τελος υπαρχουν και οι δυσαρεστημενοι που ειναι συνειδητοποιημενοι με αλλαγμενη ηδη την νοοτροπια αλλα δυστυχως ο καθενας τους ειναι μονος..Δεν υπαρχει ενας τροπος οργανωσης..Ακομα και για να μαζευτουμε πχ στο συνταγμα καποιος πρεπει να καλεσει..Ποιος θα ειναι αυτος?Που θα ανηκει? Τι αιτηματα θα εχει ολος αυτος ο δυσαρεστημενος κοσμος οταν μεταξυ τους εχουν δεκαδες διαφορετικες αποψεις για το πως πρεπει να γινουν τα πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Φιλε μου εχεις χιλια δικαια σε αυτα που λες, αλλα εγω δυστιχως το βλεπω ως ουτοπια..

Απο την μια υπαρχουν οι βολεμενοι..Απο αυτους δεν περιμενω τιποτα..

Απο την αλλη μερια υπαρχουν οι μη βολεμενοι,που ενω εχουν μεγαλη δυσαρεσκεια ειναι ωχαδερφιστες και περιμενουν καποιους αλλους να αλλαξουν την κατασταση για αυτους..

Και τελος υπαρχουν και οι δυσαρεστημενοι που ειναι συνειδητοποιημενοι με αλλαγμενη ηδη την νοοτροπια αλλα δυστυχως ο καθενας τους ειναι μονος..Δεν υπαρχει ενας τροπος οργανωσης..Ακομα και για να μαζευτουμε πχ στο συνταγμα καποιος πρεπει να καλεσει..Ποιος θα ειναι αυτος?Που θα ανηκει? Τι αιτηματα θα εχει ολος αυτος ο δυσαρεστημενος κοσμος οταν μεταξυ τους εχουν δεκαδες διαφορετικες αποψεις για το πως πρεπει να γινουν τα πραγματα?

Που σημαινει πως πρωτα πρεπει να κανουμε την υπερβαση μεσα μας και μετα την εξω μας.

Τοτε και ο απαραιτητος τρελλός θα υπαρξει να μαζεψει ολον αυτον τον κοσμο για το σωστο λογο - και οχι για τον πρσωπικό ή κομματικό λογο.

Ως εφικτό το ολο το βλεπω απο λογικής άποψης,υπο τις συγκεκριμενες προϋποθεσεις.

Το εφικτό / προαπαιτούμενο αυτων των προ"υ"ποθέσεων να υπαρξει ποτέ.....αυτο ναι,ειναι ουτοπία.

Συνεπώς,αφου δε μπορειτε να το αλλαξετε / αποφύγετε,τουχαχιστον χαρείτε το!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο οι ευρωεκλογές ευκαιρία διαμαρτυρίας. Επειδή ευτές πνίγουν τις οργανωμένες προσπάθειες, δε σημαίνει ότι θα σταματήσει να'ναι εφικτή η αντίδραση. Κι αν ορισμένοι απέχουμε ή ψηφίζουμε μικρά κόμματα ή άκυρο με κίνητρο την ανατροπή του συστήματος, αυτοί μετά θα πρέπει να μαζευτούμε.
Χωρίς να μας φωνάξει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι το σύστημα που επικρατεί στην Ελλάδα και στην υπόλοιπη Ευρώπη έχει την οποιαδήποτε σχέση με αυτό που κατανοώ ως "Δημοκρατία". Πρόκειται για μια χυδαία καπηλεία ενός ένδοξου ονόματος, από μια οικονομική ελίτ που έχει καταλάβει κάθε μορφής πολιτική-ιδεολογική-οικονομική εξουσία και το μόνο που ζητά είναι η ανεύθυνη νομιμοποίησή της από εκείνους που υφίστανται τις συνέπειες της εξουσίας αυτής. Νιώθω όπως οι απελεύθεροι μαύροι σκλάβοι που ξαφνικά τους δόθηκε δικαίωμα ψήφου για να ψηφίζουν τους πρώην (??) αφεντάδες τους.

Δεν θα τους ξανακάνω τη χάρη. Η δημοκρατία κερδίζεται με αίμα και μόνο με αίμα θα την ξανακατακτήσουμε, δια πυρός και σιδήρου, όπως ορίζει η ιστορική μνήμη. Τουλάχιστον δεν τρέφω τον εαυτό μου με την ψευδαίσθηση της ελευθερίας που δεν έχω. Αρνούμαι να ψηφίσω τους αφεντάδες μου. Να βάλουν τα κοινοβούλιά τους εκεί που ξέρουν...

Θάνατος στην κοινοβουλευτική δημοκρατία, στάχτη και μπούρμπερη. Έτσι κι αλλιώς, η παρακμή της που βάζει τους δεκαεπτάχρονους να ψηφίζουν Πλεύρη και να συγκρίνουν τον Λένιν με το Μεταξά (αλήθεια Κρόνε, τον Τσε με τον Πινοσέτ πώς και δεν τους έβαλες να χορεύουν ταγκό, πάλι καλά) θα φέρει σύντομα και την κατάρρευσή της, μέσα σε ποταμούς αίματος, το καύσιμο της μηχανής της Ιστορίας ("θέλει νεκροί χιλιάδες νά 'ναι στους τροχούς, θέλει κι οι ζωντανοί να δίνουν το αίμα τους"...).

Ξαναδιαβάστε τη συζήτηση και θα δείτε από μόνοι σας το αδιέξοδο του να ψηφίζει κανείς χωρίς ελπίδα...

Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω αναρωτιεμαι, τελικα αυτοι που επελεξαν να απεχουν απο τις ευρωκλογες, θεωρουν πως εδωσαν και περασαν το μηνυμα που ηθελαν στην κυβερνηση της Ν.Δ?
Διοτι μετα τις δηλωσεις του Παπαθανασιου και των λοιπων, θεωρω πως δεν ιδρωσε κανενος το αυτι.
Ο ενας μετα τον αλλο αναφερονται σε" σκληρη δουλεια" (γιατι? μεχρι τωρα παραθεριζαν?!) και σε αμετακινητη θεση περι της πολιτικης (ιδιαιτερως αυτης της οικονομικης) που εχει ηδη χαραχθει.
Η μονη αλλαγη που μπορει να υπαρξει, ειναι απλα να αλλαξουν θεσεις τα προσωπα, εφαρμοζοντας εκεινα τα ιδια και απαραλλαχτα που εχουν αποφασιστει.
Με τις υγειες μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Εγω αναρωτιεμαι, τελικα αυτοι που επελεξαν να απεχουν απο τις ευρωκλογες, θεωρουν που εδωσαν και περασαν το μηνυμα που ηθελαν στην κυβερνηση της Ν.Δ?
Διοτι μετα τις δηλωσεις του Παπαθανασιου και των λοιπων, θεωρω πως δεν ιδρωσε κανενος το αυτι.

Γιατι, σε ποια χωρα του κοσμου εχει υπαρξει καποια διαφοροποιηση λογω της αποχης; Στην Ολλανδια ειχε 63% αποχη, στις ΗΠΑ εκτος απο τις τελευταιες εκλογες επισης υπαρχουν αναλογα ποσοστα. Πού βλεπεις να υπαρχει αλλαγη των πολιτικων ρυθμων;

Ο μονος τροπος να διαφοροποιησεις τις συνηθειες τους, ειναι να...απομακρυνεις τους ιδιους. Ή να αλλαξεις τους συσχετισμους των δυναμεων τους. Το να παρουν τις ιδιες εδρες, με μικροτερα ποσοστα, δεν τους λεει τιποτα, παρα μονο σε συσχετισμο με τα ποσοστα του αντιπαλου τους. Δηλαδη, το ΠΑΣΟΚ παροτι εχασε εκατονταδες χιλιαδες ψηφοφορους (σε απολυτο αριθμο) αυτοανακηρυχθηκε θριαμβευτης, ενω η ΝΔ αναφερονταν σε αυτους που απειχαν μονο οσον αφορα τα δικα της - μελλοντικα - ποσοστα στις βουλευτικες. Το οτι δεν ψηφισε ο κοσμος και δεν συμμετειχε στον καθορισμο της ευρωβουλης στα @@ τους. Η δε ΝΔ αν η διαφορα της απο το ΠΑΣΟΚ ηταν μικρη, ουτε καν θα αναφερονταν στην αποχη.

Κοινως, αν δεν τους αναγκασεις να χασουν εδρες ή / και να κανουν κυβερνησεις συνεργασιας, διαφορα δεν θα δεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Γιατι, σε ποια χωρα του κοσμου εχει υπαρξει καποια διαφοροποιηση λογω της αποχης; Στην Ολλανδια ειχε 63% αποχη, στις ΗΠΑ εκτος απο τις τελευταιες εκλογες επισης υπαρχουν αναλογα ποσοστα. Πού βλεπεις να υπαρχει αλλαγη των πολιτικων ρυθμων;

Ο μονος τροπος να διαφοροποιησεις τις συνηθειες τους, ειναι να...απομακρυνεις τους ιδιους. Ή να αλλαξεις τους συσχετισμους των δυναμεων τους. Το να παρουν τις ιδιες εδρες, με μικροτερα ποσοστα, δεν τους λεει τιποτα, παρα μονο σε συσχετισμο με τα ποσοστα του αντιπαλου τους. Δηλαδη, το ΠΑΣΟΚ παροτι εχασε εκατονταδες χιλιαδες ψηφοφορους (σε απολυτο αριθμο) αυτοανακηρυχθηκε θριαμβευτης, ενω η ΝΔ αναφερονταν σε αυτους που απειχαν μονο οσον αφορα τα δικα της - μελλοντικα - ποσοστα στις βουλευτικες. Το οτι δεν ψηφισε ο κοσμος και δεν συμμετειχε στον καθορισμο της ευρωβουλης στα @@ τους. Η δε ΝΔ αν η διαφορα της απο το ΠΑΣΟΚ ηταν μικρη, ουτε καν θα αναφερονταν στην αποχη.

Κοινως, αν δεν τους αναγκασεις να χασουν εδρες ή / και να κανουν κυβερνησεις συνεργασιας, διαφορα δεν θα δεις. :)

Εδώ σκιαγραφείται ένας από τους λόγους που θεωρώ ότι η παρηκμασμένη δημοκρατία μας δεν τιμά σε καμμία περίπτωση τ' όνομά της. Στόχος των πολιτικών μας ηγετών δεν είναι το να εκφράσουν τη βούληση του ελληνικού λαού, αλλά απλώς να τον εξουσιάσουν, διατηρώντας μόνο κατ' επίφαση τα "Προσχήματα της Δημοκρατίας", όπως είχε δηλώσει επί χούντας ο Α. Παπανδρέου.

Επίσης, από το παραπάνω ποστ, σε συνδυασμό με κάποια ακόμη περί μικρών κομμάτων, συνάγεται αβίαστα το συμπέρασμα ότι είτε ψηφίσεις, είτε δεν ψηφίσεις, δικαιώνεις κι επιβραβεύεις τους ίδιους και τους αυτούς. Ό,τι κι αν κάνεις καταλήγεις στο ίδιο αδιέξοδο και "Ο κόσμος είναι όλος μια φυλακή και δεν έχει αλλού να πας" (Propain). Μια πολυκομματική κοινοβουλευτική δημοκρατία, στην οποία η απόλυτη πλειοψηφία των πολιτών της δηλώνει λόγω και έργω ότι κανένα από τα πολλά κόμματα δεν την εκφράζει, έχει μέσα της κάτι το ιδιαίτερα νοσηρό και φυσικά δεν μπορεί κάτι τέτοιο να είναι τυχαίο. Δεν μπορεί να μην βρέθηκε ένας καλός "μάνατζερ" που να μελετήσει και τελικά να μπορέσει να εκφράσει μια ικανή μερίδα του λαού, όταν υπάρχει τόσο ανεκμετάλλευτο δυναμικό στην "αγορά". Η καπιταλιστική φύση του οικονομικού μας συστήματος καθιστά κάτι τέτοιο εντελώς παράδοξο, εκτός κι αν υποθέσει κανείς ότι η ιδεολογική τράπουλα είναι μοιρασμένη σε όλους από τον ίδιο κρουπιέρη. Δημοκρατία με στημένη τράπουλα μπορεί να νοείται ως δημοκρατία;

off/on topic...
Στη Βρετανία τον Brown που έκανε μλκ τον "καταποντίσανε" σε ένα 16% και στην 3η θέση...

Στο Ρουσφετιστάν εδώ στα Βαλκάνια που οι μισοί έχουν ευεργετηθεί από γαλάζια ρουσφέτια και οι άλλοι μισοί από πράσινα ρουσφέτια... Τη χώρα ολόκληρη να κάψουνε (οι μεν ή οι δε) πάλι γαλάζια και πράσινη θα βγαίνει η Ελλάδα στις εκλογές... Έχουμε και ένα παιδί (άχρηστο) να βολέψουμε στα υπουργεία (σας)... τι πειράζει αν καταστρέφετε τη χώρα...

Το μεγαλύτερο έγκλημα που έχει διαπράξει η διεφθαρμένη πολιτική ηγεσία σ' αυτήν τη χώρα, είναι ότι έχει καταστήσει το σύνολο του λαού συνένοχο στην εκτεταμένη διαφθορά και μάλιστα εντελώς συνειδητά. Ίσως επειδή από καταβολής του Ελληνικού Κράτους, οι πολιτικοί μας είναι απλά διαχειριστές της εξουσίας των μεγάλων μας "συμμάχων" που δημιούργησαν τούτο το προτεκτοράτο για την εξυπηρέτηση των γεωπολιτικών τους συμφερόντων και που θα το διαλύσουν χωρίς κανένα ενδοιασμό, όταν και πάλι αυτά θα τους το υπαγορεύουν. Πώς αλλιώς θα έπειθαν λοιπόν τον λαό να τους ανέχεται; Αφού δεν μπορούσαν σε καμμία περίπτωση να κερδίσουν την εμπιστοσύνη του, κατάφεραν τουλάχιστον να κερδίσουν τη συνενοχή του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι ελληνες ως γνησιοι απογονοι των Αρχαιων ειμαστε οι πιο πολιτικα συμμετοχικοι απο όλους τους ευρωπαιους...νοιαζομαστε ποιος θα μας κυβερνησει ,δεν ειμαστε απαθη προβατα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top