Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ως πρώην φανατική καπνίστρια, ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουν οι καπνιστές πως δεν είναι υποχρεωμένοι οι μη καπνιστές να ανέχονται τον καπνό τους. Το μπουζούκια = κάπνισμα, δεν ξέρω με ποια λογική προκύπτει. Γιατί δηλ. πρέπει όποιος δεν καπνίζει να μη μπορεί να πλησιάσει ένα τέτοιο μαγαζί, εκτός κι αν δεν τον πειράζει να βρωμάει χειρότερα από τασάκι μετά; Και αυτά δεν τα λέω τώρα, τα έλεγα και όταν κάπνιζα - αν είναι δυνατόν να θεωρείται παράλογο να θέλω να προστατέψω την υγεία μου από κάτι που δεν επέλεξα! Και οκ, πες εγώ δεν θα πάω στα μπουζούκια.. ο σερβιτόρος όμως που δουλεύει εκεί και δεν θέλει να αλλάξει δουλειά, γιατί πρέπει να υποστεί όλο τον καπνό;

Τεσπά, πολύ φασαρία για το τίποτα. Ο νόμος είναι πολύ βολικός για μία ακόμα φορά προς τους καπνιστές και το μόνο που έχει μείνει είναι η παράλογη γκρίνια των τελευταίων. O νόμος εδώ κι ένα ενδιαφέρον άρθρο εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
ακολουθουμε την ευρωπη υποτιθεται...

μονο σε οτι μας συμφερει ακολουθουμε μου φαινεται...

αν ειναι να γινουμε ''ευρωπαιοι'' ας γινουμε σολα, και στους μισθους τους.
οχι μονο σε οτι συμφερει τους ''απο πανω''

Ακολουθεί μήνυμα καπνιστή (μετά από 1 αποτυχημένη προσπάθεια διακοπής)

Μα δεν μας συμφέρει εν τη προκειμένη να ακολουθήσουμε την Ευρώπη! Το κράτος παίρνει φόρο γερό και τσουχτερό από τα είδη καπνιστή, οι καπνιστές είναι πολλοί, οι καπνοβιομηχανίες ισχυρές.. άρα δεν συμφέρει ούτε τους καπνιστές αλλά ούτε και τους "απο πάνω" όπως λες.

Αναφερόμαστε στις λίγες φορές από τις οποίες παίρνουμε το καλό παράδειγμα από την υπόλοιπη ευρωπαϊκή κοινότητα και μπορούμε να αντεπεξέλθουμε σε αυτό. Οι καπνιστές δεν θα πεθάνουν κιόλας αν μπορούν να πηγαίνουν μόνο σε συγκεκριμένα κέντρα διασκέδασης και καφε/μπαρ ή έστω αν πρέπει να βγαίνουν για λίγο έξω οι πιο εθισμένοι. Σιγά το πράγμα. Άλλωστε είπες κάτι που ισχύει : σε κέντρα διασκέδασης, συναυλιακούς κλειστούς χώρους, εστιατόρια, δημόσιες υπηρεσίες κ.τ.λ. το τσιγάρο πέφτει σύΓνεφο και το κρίμα στους μη καπνιστές.

Ακόμα κι εγώ που είμαι καπνίστρια (ακόμα.. πφ) όταν κλείνομαι σε χώρους που καπνίζουν πολλά άτομα δεν μπορώ να αναπνεύσω , δακρύζουν τα μάτια μου, εκνευρίζομαι, βρωμάνε τα ρούχα, τα μαλλιά και το δέρμα μου γυρίζοντας σπίτι. Δεν θα ήταν καλύτερα αν τα αποφεύγαμε όλα αυτά; Όσοι καπνίζουμε ίσως να πάρουμε αφορμή να το ελαττώσουμε ή καλύτερα να το κόψουμε , χωρίς την συνηθισμένη δικαιολογία "Ε μωρέ, βγήκα με τα παιδιά, το ποτό τραβάει τσιγάρο, κάπνιζαν και οι γύρω μου μπλα μπλα...". Εγώ πάντα ρωτάω τα άτομα με τα οποία βγαίνω αν μπορώ να καπνίσω κοντά τους γιατί θυμάμαι πώς είναι να μην είσαι καπνιστής και να σου'ρχεται η καρκινόμποχα στη μούρη :/: Πολύ καλό μέτρο κι ελπίζω να εφαρμοστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι ρε παιδια να καθομαι καπου και στο διπλα τραπεζι που ειναι κολλητα σχεδον παντα να κραταει το τσιγαρο σαν σημαια και να ερχεται ο καπνος μες τη μουρη μου:mad: να σε βλεπει οτι κανεις αερα σαν τον ινδιανο αλλα τιποτα... αυτο ειναι αναισθησια...

μετα να βλεπω κατι κοπελες να κρατανε τοσο επιδεικτικα το τσιγαρο λες και κρατανε κανα τιτλο ομορφιας... καταλαβαινεις ρε παιδι μου οτι δεν καπνιζουν γιατι ειναι καπνιστριες και το γουσταρουν αλλα για επιδειξη...

τι να πω πια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εμενα αυτο που με ενοχλει ειναι ρε παιδια να καθομαι καπου και στο διπλα τραπεζι που ειναι κολλητα σχεδον παντα να κραταει το τσιγαρο σαν σημαια και να ερχεται ο καπνος μες τη μουρη μου:mad: να σε βλεπει οτι κανεις αερα σαν τον ινδιανο αλλα τιποτα... αυτο ειναι αναισθησια...

γιαυτο το καλυτερο θα ηταν αντι για το νομο αυτο, να γινοταν κατι που γινεται εν μερη σε πολλα μαγαζια ακομα και τωρα.
να υπαρχει χωρος καπνιστων και μη καπνιστων.

και οσον αφορα τους υπαλληλους που δεν ειναι αναγκασμενοι να εισπνεουν τον καπνο σου, μαυτη τη λογικη πολλα επαγκελματα ''των βαρεων και ανθυγειηνων'' να βαρεσουν διαλυση.
και ο πατερας μου, συνταξιουχος σημερα στρατιωτικος, δουλευει για να συνεισφερει περισσοτερο σε μια αποθηκη με καρβουνα.
ερχεται σπιτι μεσα στη μουντζουρα, μαυρος και ολα αυτα τα εχει εισπνευσει και ο ιδιος και βρισκονται μεσα στα πνευμονια του.
τι να κανουμε? να σταματησουν ολοι να εργαζονται?
ή να κολλαμε βαρεα ανθυγειηνα στους σερβιτορους?


μετα να βλεπω κατι κοπελες να κρατανε τοσο επιδεικτικα το τσιγαρο λες και κρατανε κανα τιτλο ομορφιας... καταλαβαινεις ρε παιδι μου οτι δεν καπνιζουν γιατι ειναι καπνιστριες και το γουσταρουν αλλα για επιδειξη...

τι να πω πια....


για επιδειξη??

για επιδειξει κανεις το λαθος να καπνισεις στο γυμνασιο, αντε στο λυκειο. οχι να σαι 25 χρονων και να το κανεις για να πουλησεις μουρη?
στην ηλικια μου πιστευω, εχει ξεπεραστει το καπνιζω για μαγκια που ισχυε στο σχολειο...

εγω προσωπικα, ξεκινησα το καπνισμα τριτη λυκειου.
για βλακωδες λογους, γιατι το χαμε δει στην πλακα με την κολλητη μου και γιατι περναγαμε μια περιεργη φαση.

δε θυμαμαι ομως, ουτε μια φορα να καπνισαμε στο σχολειο ή στις τουαλετες(κατι που κοροιδευα και ακομα κοροιδευω) για να πολησουμε μουρη.

καναμε ''κακο'' στον ευατο μας, οχι για να δειξουμε οτι καποιες ειμαστε στο σχολειο, αλλα γιατι ετσι το ''γουσταραμε''.

ουτε οταν βγαιναμε εξω καπνιζαμε...

και για να ερθω στο θεμα της επιδειξης που ανεφερες, οσον αφορα τον τροπο που κρατανε καποιες το τσιγαρο, να σου πω οτι και γω ετσι το κραταω με στυλακι...
γιατι μου βγαινει αυθορμητα, γιατι ετσι ειναι το στυλακι μου, γιατι ειμαι ''πολυ κοριτσι'' οπως με χαρακτηριζουν και οι φιλοι μου...

βεβαια δε σου μιλαω για τιποτα 15χρονα που τα βλεπω και γω η ιδια με το τσιγαρο στο χερι και φορτωνω... εκει οοκ, ισχυει αυτο που λες...




και οσον αφορα το κρατος, ναι πολυ που νοιαστηκε για την υγεια των πολιτων του.
λεφτα να βγαλει και απο κει προσπαθει με το προστιμο των 500 ευρουλακιων που θα πληρωσω εγω και ο καθενας αν με πιασουν να καπνιζω στο καφε την ωρα που πινω τον καφε μου.

αν ηθελα να κοψω το καπνισμα δε θα περιμενα το κρατος να μου το απαγορευσει για να το πραξω..

τα πακετα με τα τσιγαρα ομως, που τα τσεπωνουν μια χαρα απο το φορο, γιατι δεν απαγορευει και την κυκλοφορια τους? γιατι πωλουνται απο τα περιπτερα και ειναι διαθεσιμα ακομα και σε ανηλικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από love_angel:
γιαυτο το καλυτερο θα ηταν αντι για το νομο αυτο, να γινοταν κατι που γινεται εν μερη σε πολλα μαγαζια ακομα και τωρα.
να υπαρχει χωρος καπνιστων και μη καπνιστων.
Χεχ, παλιά που δεν κάπνιζα χαζογελούσα με το πόσο κοντά είναι τα τραπεζάκια καπνιστών-μη καπνιστών. Κακά τα ψέματα, η τσιγαρίλα πάλι θα σου 'ρθει και για μένα είναι θρασύς όποιος βλέπει ότι δίπλα του ξεροβήχουν ή είναι μικρά παιδιά (δίπλα=κοντινά τραπέζια μη καπνιστών) και δεν σβήνει το τσιγάρο. Άλλωστε, ως γνωστόν ο καταστηματάρχης ελάχιστα θα ανησυχήσει, πόσο μάλλον να κάνει παρατήρηση ή να χωρίσει καλύτερα τον χώρο ή να βελτιώσει τον εξαερισμό. Έτσι δεν είναι;

Αρχική Δημοσίευση από love_angel:
και οσον αφορα τους υπαλληλους που δεν ειναι αναγκασμενοι να εισπνεουν τον καπνο σου, μαυτη τη λογικη πολλα επαγκελματα ''των βαρεων και ανθυγειηνων'' να βαρεσουν διαλυση.
και ο πατερας μου, συνταξιουχος σημερα στρατιωτικος, δουλευει για να συνεισφερει περισσοτερο σε μια αποθηκη με καρβουνα.
ερχεται σπιτι μεσα στη μουντζουρα, μαυρος και ολα αυτα τα εχει εισπνευσει και ο ιδιος και βρισκονται μεσα στα πνευμονια του.
τι να κανουμε? να σταματησουν ολοι να εργαζονται?
ή να κολλαμε βαρεα ανθυγειηνα στους σερβιτορους?
Φυσικά και δεν είναι αναγκασμένοι να εισπνέουν τον καπνό μας! Γι αυτό θεσπίστηκε και ο συγκεκριμένος νόμος. Στο συγκεκριμένο επάγγελμα (σερβιτόρος-bar tender) δεν υπάρχει ανάμειξη με κακρινογόνες ουσίες, το επάγγελμά τους δεν γράφει πουθενά "φτιάχνω ποτά-ανακατεύω στάχτες-μυρίζω καπνό-ρουφάω τσιγαρίλα-σερβίρω τοστ". Άρα εδώ έρχεται ο νόμος για να προστατέψει τα πνευμονάκια τους και όχι μόνο. Αυτοί που επιλέγουν να εργαστούν σε χώρο με καπνά, κάρβουνα, ασβέστη, χημικές ουσίες, εξ αρχής πληρώνονται και για τις συνθήκες υπό τις οποίες εργάζονται και ξέρουν ότι στο επάγγελμά τους θα έχουν να κάνουν με αυτές τις ουσίες καθημερινά. Αλλά όχι, ο σερβιτόρος ή ο υπάλληλος γραφείου, δεν είναι αναγκασμένοι και έχουν δικαίωμα απο την πρώτη ιουλίου να απευθυνθούν και στις αρμόδιες αρχές.


Αρχική Δημοσίευση από love_angel:
και για να ερθω στο θεμα της επιδειξης που ανεφερες, οσον αφορα τον τροπο που κρατανε καποιες το τσιγαρο, να σου πω οτι και γω ετσι το κραταω με στυλακι...
γιατι μου βγαινει αυθορμητα, γιατι ετσι ειναι το στυλακι μου, γιατι ειμαι ''πολυ κοριτσι'' οπως με χαρακτηριζουν και οι φιλοι μου...

βεβαια δε σου μιλαω για τιποτα 15χρονα που τα βλεπω και γω η ιδια με το τσιγαρο στο χερι και φορτωνω... εκει οοκ, ισχυει αυτο που λες...
Δεν νομίζω να έκανε λόγο κανείς για προσωπικό στυλάκι του καθενός :confused: . Φαντάσου τώρα ότι δεν καπνίζεις και έχει η διπλανή ή ο διπλανός σου φλάμπουρο το τσιγάρο , να πηγαίνει ο καπνός παντού και δει στη μούρη σου. Θα σου άρεσε; Τώρα μπορεί να κρατάει κανείς τον καρκινοσωλήνα όσο καραμπουζουκλίδικα θέλει(να είναι πολύ αγόρι, πολύ κορίτσι κτλ), αλλά ο άλλος θα έχει δίκιο να τον επιπλήξει από τη στιγμή που ο καπνός πέφτει στη μούρη του/της.




Αρχική Δημοσίευση από love_angel:
και οσον αφορα το κρατος, ναι πολυ που νοιαστηκε για την υγεια των πολιτων του.
λεφτα να βγαλει και απο κει προσπαθει με το προστιμο των 500 ευρουλακιων που θα πληρωσω εγω και ο καθενας αν με πιασουν να καπνιζω στο καφε την ωρα που πινω τον καφε μου.

αν ηθελα να κοψω το καπνισμα δε θα περιμενα το κρατος να μου το απαγορευσει για να το πραξω..

τα πακετα με τα τσιγαρα ομως, που τα τσεπωνουν μια χαρα απο το φορο, γιατι δεν απαγορευει και την κυκλοφορια τους? γιατι πωλουνται απο τα περιπτερα και ειναι διαθεσιμα ακομα και σε ανηλικα?
Εδώ θα συμφωνήσω. Αρκεί να χρηματοδοτήσουν προγράμματα απεξάρτησης από τη νικοτίνη (μα τι λέω, εδώ δεν χρηματοδοτούν προγράμματα απεξάρτησης για σοβαρότερους εθισμούς) ή έστω να εφαρμόζεται ο νόμος για πώληση καπνού σε ανηλίκους... Χαχα, καλά τον είχαν κοροϊδέψει τον Αβραμόπουλο στο ράδιο αρβύλα τελικά :loltooth: "Το τσιγάρο το κόψατε; "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δεν πιστευω οτι θε εφαρμοσθει για πολυ καιρο στη χωρα μας αυτος ο νομος...
η ''κινηση'' στα μαγαζια θα μειωθει και οι ιδιωκτητες αργα ή γρηγορα θαρχισουν ναντιδρουν...
ελληνες ειμαστε ολοι... ξερουμε.

ο χρονος θα δειξει...


(βασικα μολις συνηδητοποιησα οτι μιλαω για το τσιγαρο λες και ειμαι καμια εθισμενη μεχρι αηδιας, ενω περναν μερες που ουτε καν αναβω:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Αυτή η νοοτροπία 'εδώ είναι Ελλάδα' μας έχει φάει. Αποδεχόμαστε ...μελλοντική αποτυχία, χωρίς καν να προσπαθήσουμε (ωχαδερφέ, δε βαριέσαι τώρα...). Εφόσον υπάρχουν τόσοι πολλοί οι οποίοι τάσσονται υπέρ του μέτρου (ακόμα και καπνιστές, απ' ό,τι βλέπω εδώ στο φόρουμ), τότε γιατί να μην εφαρμοστεί σωστά; Αν ξεκινάμε με τη λογική 'δε θα πετύχει', τότε ασφαλώς, δε θα πετύχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
δεν νοουνται μπουζουκια χωρις τσιγαρο...

Και αυτοι που δεν καπνιζουν πως πηγαινουν τοτε; Απιστευτο;

αλλα επεναλαμβανω, για εναν καπνιστη ειναι πολυ δυσκολο σε τετοια μερη να μην μπορει να αναψει ενα τσιγαρο...

Προβλημα του. Να μην το ξεκιναγε. Εγω τι φταιω που δεν το ξεκινησα και δεν προκαλω σε κανεναν κακο;

ακολουθουμε την ευρωπη υποτιθεται...

μονο σε οτι μας συμφερει ακολουθουμε μου φαινεται...

Εξηγησε λιγο ακριβως σε ποιο σημειο μας συμφερει. Και ποιοι ειμαστε που μας συμφερει; Εκτος αν εννοεις σε θεματα υγειας, οποτε εχεις δικιο. ;)

αν ειναι να γινουμε ''ευρωπαιοι'' ας γινουμε σολα, και στους μισθους τους.
οχι μονο σε οτι συμφερει τους ''απο πανω''

Σωστο. Γιατι να απαγορευσεις με απλο τροπο το καπνισμα σε δημοσιους χωρους, οταν δεν εχεις ιδιους μισθους με την Ευρωπη; Oh wait, δεν ειναι και πολυ σχετικα τα δυο αυτα! Ασε που με αυτη τη λογικη, ας φτιακουμε πρωτα την παιδεια μας που ειναι πιο σημαντικη και μετα βλεπουμε τα χρηματα. Και πριν φτιαξουε την παιδεια μας, ας φτιαξουμε το συστημα υγειας που ειναι ακομα πιο σημαντικο. Και πριν...(you see where this is going right? )

γιαυτο το καλυτερο θα ηταν αντι για το νομο αυτο, να γινοταν κατι που γινεται εν μερη σε πολλα μαγαζια ακομα και τωρα.
να υπαρχει χωρος καπνιστων και μη καπνιστων.

Γινεται σε πολλα μαγαζια ακομα και τωρα;; Το ξερεις οτι θα επρεπε να γινεται βασει νομου σε ολα τα μαγαζια; Σε ποσα γινεται; Και με τι εξαερισμο; Σε τι αναλογια σε καθε μαγαζι; Και μηπως σε αρκετες θεσεις μη καπνιστων καθονται και καπνιστες επειδη δεν ειχε στον δικο τους τομεα;


και οσον αφορα τους υπαλληλους που δεν ειναι αναγκασμενοι να εισπνεουν τον καπνο σου, μαυτη τη λογικη πολλα επαγκελματα ''των βαρεων και ανθυγειηνων'' να βαρεσουν διαλυση.
και ο πατερας μου, συνταξιουχος σημερα στρατιωτικος, δουλευει για να συνεισφερει περισσοτερο σε μια αποθηκη με καρβουνα.
ερχεται σπιτι μεσα στη μουντζουρα, μαυρος και ολα αυτα τα εχει εισπνευσει και ο ιδιος και βρισκονται μεσα στα πνευμονια του.
τι να κανουμε? να σταματησουν ολοι να εργαζονται?
ή να κολλαμε βαρεα ανθυγειηνα στους σερβιτορους?

Στα βαρεα και ανθυγιεινα δεν υπαρχει εναλλακτικος τροπος εκτελεσης της δουλειας. Δλδ ο πατερας σου τι να εκανε, να μετεφερε καρβουνα χωρις τα καρβουνα; Ενω το επαγγελμα του σερβιτορου δεν ειναι συνυφασμενο με τον καπνο και τον καρκινο.



καναμε ''κακο'' στον ευατο μας, οχι για να δειξουμε οτι καποιες ειμαστε στο σχολειο, αλλα γιατι ετσι το ''γουσταραμε''.

Καντε ο,τι θελετε στον εαυτο σας. 100% δικαιωμα σας. Σε εμας γιατι να κανετε κακο ειναι το ερωτημα.

και οσον αφορα το κρατος, ναι πολυ που νοιαστηκε για την υγεια των πολιτων του.
λεφτα να βγαλει και απο κει προσπαθει με το προστιμο των 500 ευρουλακιων που θα πληρωσω εγω και ο καθενας αν με πιασουν να καπνιζω στο καφε την ωρα που πινω τον καφε μου.

Ναι, γιατι τα χιλιαδες προστιμα των 500? που θα κοπουν θα φερουν μεγαλυτερα εσοδα για το κρατος σε σχεση με τη φορολογια των τσιγαρων που θα πωλουνταν αν δεν ισχυε το μετρο. :hmm: Κατι δεν υπολογισες σωστα μαλλον.

αν ηθελα να κοψω το καπνισμα δε θα περιμενα το κρατος να μου το απαγορευσει για να το πραξω..

Δεν στο απαγορευει. Τοσο απλα. Σου απαγορευει να το κανεις μπροστα μου. Κατανοεις τη διαφορα υποθετω.

(Παρεμπιπτοντως ενα μεγαλο ποσοστο καπνιστων δηλωνει οτι επ ευκαιριας του μετρου θα προσπαθησει να κοψει και το καπνισμα, αρα ηλιθιωδως, οντως περιμενουν το κρατος να ερθει ως μπαμπουλας)

τα πακετα με τα τσιγαρα ομως, που τα τσεπωνουν μια χαρα απο το φορο, γιατι δεν απαγορευει και την κυκλοφορια τους? γιατι πωλουνται απο τα περιπτερα και ειναι διαθεσιμα ακομα και σε ανηλικα?

Το απαγορευει. Απλα οι ψιλικατζηδες ειναι ...Και ο νεος νομος δηλωνει ρητα οτι απαγορευεται η πωληση σε ανηλικους. Και πιστεψε με, αν δεν φοβουνταν την αντιδραση του κοσμου, των εταιριων, και την μειωση των εσοδων τους, θα απαγορευαν και το τσιγαρο.

δεν πιστευω οτι θε εφαρμοσθει για πολυ καιρο στη χωρα μας αυτος ο νομος...
η ''κινηση'' στα μαγαζια θα μειωθει και οι ιδιωκτητες αργα ή γρηγορα θαρχισουν ναντιδρουν...
ελληνες ειμαστε ολοι... ξερουμε.

ο χρονος θα δειξει...

Αυτη ειναι η νοοτροπια που πρεπει να επικρατησει. "Ελληνες ειμαστε..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Stargazer απο το στομα το πηρες..Αυτη η νοοτροπια μας εχει καταστρεψει..Η νοοτροπια του ελληναρα που δεν καταλαβαινει απο νομους και απο τιποτα γιατι δεν ειναι φλωρος σαν τους ευρωπαιους..:mad:

Ενας φανατικος καπνιστης που στην παρουσα φαση δεν θελει να το κοψει..

Το απαγορευει. Απλα οι ψιλικατζηδες ειναι ...Και ο νεος νομος δηλωνει ρητα οτι απαγορευεται η πωληση σε ανηλικους. Και πιστεψε με, αν δεν φοβουνταν την αντιδραση του κοσμου, των εταιριων, και την μειωση των εσοδων τους, θα απαγορευαν και το τσιγαρο.

Κυριως τη μειωση τον εσοδων..Δεν ειναι χαζοι οι ανθρωποι..Επισης πιστευει κανεις οτι αν δεν ειμασταν στην Ε.Ε. υπηρχε περιπτωση να γινει τετοιος νομος στην Ελλαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Καπνιζω και με ενοχλει ο καπνος = Δεν ξερω τι μου γινεται.

Υγ. Ο καπνος ερχεται. Τρεξτε να σωθειτε... :smoke:

πσ
new_mini_cigarette.jpg

Ειστε αντρας αντικαπνιστης και αυτη η γυναικα καθεται στο διπλανο τραπεζακι. Τι κανετε; :P

α. Της λετε με επιδεικτικο τροπο να σβησει το τσιγαρο λογω του νεου νομου. (Ειστε gay)

β. Της ζητατε ευγενικα να σβησει το τσιγαρο γιατι ενοχλει. (Ειστε φλωρος)

γ. Της ζητατε αν θελει να σβησει το τσιγαρο και της ποιανετε κουβεντα. (Ειστε εξυπνος)

δ. Χωρις δευτερη σκεψη αναβετε τσιγαρο (κι ας εχετε καιρο να κανετε) και πηγαινετε και καθεστε διπλα της με σκοπο να παρετε το τηλεφωνο της. (Ειστε μαγκας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Συμφωνώ με το νέο νόμο. Πώς μπορούμε να καταγγέλλουμε αυτούς που καπνίζουν σε χώρους που απαγορεύεται;



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Και αυτοι που δεν καπνιζουν πως πηγαινουν τοτε; Απιστευτο;
ποιος μιλησε για τους μη καπνιστες??
πως εχει μαθει ενας καπνιστης και πως ενας μη καπνιστης?
την ιδια αναγκη εχουν για τσιγαρο , ιδιαιτερα καποιος που ειναι εθισμενος?



Εξηγησε λιγο ακριβως σε ποιο σημειο μας συμφερει. Και ποιοι ειμαστε που μας συμφερει; Εκτος αν εννοεις σε θεματα υγειας, οποτε εχεις δικιο. ;)
Σωστο. Γιατι να απαγορευσεις με απλο τροπο το καπνισμα σε δημοσιους χωρους, οταν δεν εχεις ιδιους μισθους με την Ευρωπη; Oh wait, δεν ειναι και πολυ σχετικα τα δυο αυτα! Ασε που με αυτη τη λογικη, ας φτιακουμε πρωτα την παιδεια μας που ειναι πιο σημαντικη και μετα βλεπουμε τα χρηματα. Και πριν φτιαξουε την παιδεια μας, ας φτιαξουμε το συστημα υγειας που ειναι ακομα πιο σημαντικο. Και πριν...(you see where this is going right? )

οοο ναι σωστα... οι βουλευτες την υγεια μου και την υγεια σου ειχαν στο μυαλο τους οταν ψηφιστηκε ο νομος. και ναι συσχετιζονται.
γιατι ολα αυτα ειναι μια αποπειρα να συνπορευτουμε με την ενωμενη ευρωπη.
ας βαδισουμε μαζι τους πρωτα στα επειγοντα και εξεταζουμε μετα το ζητημα του τσιγαρου.


Γινεται σε πολλα μαγαζια ακομα και τωρα;; Το ξερεις οτι θα επρεπε να γινεται βασει νομου σε ολα τα μαγαζια; Σε ποσα γινεται; Και με τι εξαερισμο; Σε τι αναλογια σε καθε μαγαζι; Και μηπως σε αρκετες θεσεις μη καπνιστων καθονται και καπνιστες επειδη δεν ειχε στον δικο τους τομεα;

δεν πιστευω οτι θε εφαρμοσθει για πολυ καιρο στη χωρα μας αυτος ο νομος...
η ''κινηση'' στα μαγαζια θα μειωθει και οι ιδιωκτητες αργα ή γρηγορα θαρχισουν ναντιδρουν...
ελληνες ειμαστε ολοι... ξερουμε.





Στα βαρεα και ανθυγιεινα δεν υπαρχει εναλλακτικος τροπος εκτελεσης της δουλειας. Δλδ ο πατερας σου τι να εκανε, να μετεφερε καρβουνα χωρις τα καρβουνα; Ενω το επαγγελμα του σερβιτορου δεν ειναι συνυφασμενο με τον καπνο και τον καρκινο.

ναι... απο δω και στο εξης θα τοποθετουμε τους σερβιτορους στα επαγκελματα με τη μεγαλυτερη επικινδυνοτητα... τυφλα να χουν οι αλεξιπτωτιστες!


Ναι, γιατι τα χιλιαδες προστιμα των 500? που θα κοπουν θα φερουν μεγαλυτερα εσοδα για το κρατος σε σχεση με τη φορολογια των τσιγαρων που θα πωλουνταν αν δεν ισχυε το μετρο. :hmm: Κατι δεν υπολογισες σωστα μαλλον.

ναι.. γιατι σοβαρα πιστευεις πως μεγαλο ποσοστο των καπνιστων θα το κοψουν...
ετσι ευκολο ειναι... απλα θα τα τσεπωνουν απο παντου πλεον.




(Παρεμπιπτοντως ενα μεγαλο ποσοστο καπνιστων δηλωνει οτι επ ευκαιριας του μετρου θα προσπαθησει να κοψει και το καπνισμα, αρα ηλιθιωδως, οντως περιμενουν το κρατος να ερθει ως μπαμπουλας)

ναι... οσο αυτοι θα το κοψουν αλλο τοσο εγω θα ταξιδεψω στο φεγγαρι για διακοπες.
αν ηταν ετσι ευκολο δε θα υπηρχαν ολοκληρα κεντρα απεξαρτησης απο εξαρτησιογονες ουσιες αγαπητε.




Το απαγορευει. Απλα οι ψιλικατζηδες ειναι ...Και ο νεος νομος δηλωνει ρητα οτι απαγορευεται η πωληση σε ανηλικους. Και πιστεψε με, αν δεν φοβουνταν την αντιδραση του κοσμου, των εταιριων, και την μειωση των εσοδων τους, θα απαγορευαν και το τσιγαρο.

ναι το απαγορευει...
εχω δει πολλους που το τηρουν.
και εδω κολλαει παλι το:
δεν πιστευω οτι θε εφαρμοσθει για πολυ καιρο στη χωρα μας αυτος ο νομος...
η ''κινηση'' στα μαγαζια θα μειωθει και οι ιδιωκτητες αργα ή γρηγορα θαρχισουν ναντιδρουν...
ελληνες ειμαστε ολοι... ξερουμε.




Αυτη ειναι η νοοτροπια που πρεπει να επικρατησει. "Ελληνες ειμαστε..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρε Βικ τι δεν καταλαβαίνεις; Και τι ακριβώς υποστηρίζεις; Πως ο δικός σου εθισμός είναι πιο σημαντικός από την υγεία ενός τρίτου; Είναι σαν να λες πως δεν πειράζει που ένας μεθυσμένος οδηγός σκότωσε μια κοπελίτσα επειδή είναι εθισμένος μωρέ, ας δείξουμε κατανόηση.. :confused:

Όσο για τους χώρους μη καπνιστών αυτή τη στιγμή στα μαγαζιά .. ας γελάσω καλύτερα.

Και τι σχέση το ότι υπάρχει οδηγία της ΕΕ σχετικά με την απαγόρευση καπνίσματος με το αν το μέτρο αυτό είναι όντως δίκαιο και σωστό; Και το γεγονός πως για άλλα πράγματα δεν έχει παρθεί κανένα μέτρο δεν μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία για τίποτα - με αυτήν την λογική δεν πρέπει να γίνει γενικώς τίποτα. Κι άλλωστε ποιος είναι αυτός που καθορίζει ποιο είναι πιο σημαντικό και ποιο όχι; Εγώ πχ θεωρώ πιο σημαντική την διαφύλαξη της υγείας μου απ' ότι την εξομοίωση των μισθών.. Εσύ προφανώς όχι.

Στ' αλήθεια δεν βλέπετε το παράλογο όσων υποστηρίζετε;

Scandalάκο, σε περίπτωση παραβίασης πρώτα φωνάζεις τον υπεύθυνο του μαγαζιού και ζητάς να συμμορφωθεί. Αν δεν υπάρξει ανταπόκριση, καλείς την αστυνομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Προς τι αυτός ο πυρετός, ότι ο νέος νόμος θα κάνει τους καπνιστές να το κόψουν;;;;
Άλλο το να μην καπνίζεις σε δημόσιο χώρο κι άλλο το νατο κόψεις επειδί το "λέει το κράτος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θυμήθηκα ένα περιστατικό πρόσφατα σε μια καφετέρια, όπου δύο τραπέζια πιο δίπλα καθόντουσαν ένα ζευγάρι με το μωρό τους (1 χρονού πρέπει να ήταν το πολύ) και με έναν φίλο τους.
Ο πατέρας κρατούσε το μωρό αγκαλιά και ο φίλος τους είχε αναμένο το τσιγάρο με τον καπνό να πηγαίνει προς το μωρό.Το μωρό έτρωγε όλο τον καπνό πάνω του, αλλά δεν πειράζει, Έλληνες είμαστε, τί θα πάθει το μωρό αν μυρίσει και λίγο καπνό, θα αποκτήσει και αντισώματα πιο γρήγορα.
Και ο πατέρας δεν έλεγε τίποτα στο φίλο του..


Οι χώροι καπνιζόντων και μη καπνιζόντων είναι ένα πολύ ωραίο αστείο..
Τουλάχιστον σε όσους χώρους θα εφαρμόζεται αυτό πλέον νομίζω θα πρέπει να είναι ξεχωριστοί σαν μαγαζιά.Δηλαδή το ίδιο μαγαζί θα έχει 2 διαφορετικές εισόδους.
Καλό μου φαίνεται αυτό μιας και κάποιος που καπνίζει θα μπορεί να απολαύσει το τσιγάρου του σε ένα χώρο που δε θα υπάρχουν μη καπνίζοντες.

Προς τι αυτός ο πυρετός, ότι ο νέος νόμος θα κάνει τους καπνιστές να το κόψουν;;;;
Άλλο το να μην καπνίζεις σε δημόσιο χώρο κι άλλο το νατο κόψεις επειδί το "λέει το κράτος".
Ο νόμος δεν είναι για να κάνει τους καπνιστές να το κόψουν.Είναι για να μας καλλιεργηθεί η νοοτροπία ότι πρέπει να σεβόμαστε τον άλλο δίπλα μας που δεν είναι υποχρεωμένος να δέχεται το παθητικό κάπνισμα.
Όταν ο άλλος θέλει να καπνίσει έχει χώρους να το κάνει.Όχι όμως στη μούρη των άλλων που δεν καπνίζουν.
Είναι και θέμα υγείας, αλλά όταν αναπνέουμε και όλα αυτά τα καυσαέρια στην ατμόσφαιρα είναι και αυτό ένα επιχείρημα.Τουλάχιστον είναι μια αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Εγώ θα συμβαλλω λιγο σφαιρικα στο "προβλημα" απο τη δικη μου οπτική.

Το να κόψεις το τσιγάρο δε θελει τρόπο. Θελει κόπο.
Ποσοι όμως είναι διατεθειμένοι να κοπιάσουν πραγματικά????


Προσωπικά,δε δέχομαι οτι το τσιγάρο δεν κόβεται - και εχω χειροπιαστα παραδειγματα. Χρειάζεσαι κατά κανόνα ένα καλό λόγο να το κάνεις - και δυνατό και αποφασιστικό χαρακτήρα. Είτε το βλέπεις σα συνήθεια,είτε ως εθισμό.Ειναι θέμα προτεραιοτήτων : υγεία ή απόλαυση.

Αποφεύγω όσο μπορώ τα ντουμανιασμένα δωμάτια,γιατί το τσούκσιμο των ματιών,σε συνδυασμό με την αναπνευστική δυσφορία είναι ανυπόφορο.Η τσιγαρίλα στα ρούχα είναι το λιγότερο. Δείχνω όσο μπορώ ανοχή στους καπνίζοντες,προτατεύοντας όσο μπορώ τον εαυτό μου,αφού φιλότιμο / ευγένεια / αυτοπεριορισμός είναι άγνωστες έννοιες (ακόμα) στους καπνιστές.

Εφόσον όλοι αποδεχόμαστε τις επιστημονικές έρευνες οτι το τσιγάρο είναι επιβλαβές, τόσο για τους παθητικούς,όσο και για τους ενεργητικούς καπνιστές,ανακυπτει αυτοματως και ενα θεματάκι,αυτο της σύγκρουσης δικαιωμάτων : απο τη μια το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης / επιλογής του καπνιστή και το ζωτικό δικαίωμα στην υγεία ( και την ενόχληση) του μη καπνιστή απο την αλλη και το τί ζυγίζει τελικά περισσότερο. Ως μη καπνιστής - θεωρώ αδόκιμο τον όρο "αντικαπνιστής" - δεδομένου οτι το τσιγάρο είναι βλαβερό,έχω κάθε δικαίωμα να προστατεύσω τον εαυτό μου απο τις βλαπτικές μεταβολές του στον οργανισμό μου.Συνεπώς,ο καπνιστής κοντά μου, επηρεάζει την υγεία μου,άρα ενοχλεί και οφείλει να απομακρυνθεί - το δικαίωμα στην υγεία μου,(οφειλει να) υπερτερεί αυτού της απόλαυσής του. Οταν κάτι ενοχλεί / απειλεί γενικά έναν οποιοδήποτε (όχι μόνο ανθρώπινο) οργανισμό,το αποδιώχνεις απο αυτόν - δεν πράττεις το αντίστροφο.Σκληρός κανόνας της φύσης.

Βέβαια,η σκληρή εφαρμογή κάτι τέτοιου στο κάπνισμα,πέραν του οτι είναι ανέφικτη - και εμπεριέχει ρατσισμό και απομόνωση - ,προσκρούει και σε δικαιώματα της καπνιστικής πλευράς.
Φρονώ πως οι καπνιστές αγνοούν και δεν αντιλαμβάνονται πλήρως τους κινδύνους του παθητικού καπνίσματος,αφού χαμένοι μέσα στους απολαυστικούς μαιάνδρους τους,ίσως ελαφρά τη καρδία θεωρούν οτι ο (ελαφρύτερος του αέρα) καπνός τους διαχέεται προς την ατμόσφαιρα και δεν επηρεάζει / μολύνει άμεσα τον περιβάλλοντα χώρο - κάτι σαν τη μόλυνση του περιβάλλοντος απο τις βιομηχανίες με φουγάρα που εκπέμπουν αέρια στην ατμόσφαιρα.Βλέπουν δηλ. το θέμα με μια χαλαρότητα που εκπηγάζει απο τη γενική περιβαλλοντική χαλαρότητα απο την οποία διακατέχονται οι κοινωνίες.Καπνός ο ένας - καπνός και ο άλλος. Και τα δύο διαχέονται,διαλύονται στον αέρα,φεύγουν απο κοντά σου μακριά,δίχως άμεσες επιπτώσεις.

Δυστυχώς,οι καπνιστές θα τύγχαναν ευνο"ι"κότερης αντίληψης απο τους "πολέμιούς" τους,αν επεδείκνυαν περισσότερο σεβασμό και κατανόηση στο ζωτικό δικαίωμα της υγείας των παθητικών καπνιστών γύρω τους - ασχέτως εαν το δικό τους,επίσης ζωτικό δικαίωμα στην υγεία,απο επιλογή τους το υποβιβάζουν. Κατά τεκμήριο προσδίδουν περισσότερη αξία στο δικαίωμα τους της άσκησης του καπνίσματος απο το δικαίωμα των υπολοίπων να μην υφίστανται το βλαπτικό καπνό.Είναι σαφώς "θέμα αγωγής και ευγένειας,που λείπει απο το σύγχρονο ελληναρά,που διέπεται απο ..ανύπαρκτη καπνιστική κουλτούρα - μα διαθέτει στο έπακρο αυτήν του "ετσιγουσταρισμού".


Το δικαίωμα της επιλογής να καπνιζεις,επειδη ακριβώς είναι λιγότερο σημαντικό απο αυτό της υγείας, οφείλει για αυτόν ακριβώς το λόγο να ασκείται με σύνεση και να περιστέλλεται αυτοβούλως,όταν (αρχίζει να) προσβάλλει κάποιο άλλο - και δή ζωτικό - δικαίωμα συνανθρώπων μας. Το δικαίωμα άσκησης του καπνίσματος είναι αναφαίρετο,όσο δε συγκρούεται με καποιο άλλο. Δε θα πρέπει να προσκολλόμαστε στείρα και μονόχνωτα και "ετσιγουσταρικά" στην άσκηση δικαιωμάτων,μα στη συνετή άσκησή τους - πάντα σε συνάρτηση με αυτά των άλλων.

Η απαγόρευση των πωλήσων καπνού είναι κάτι ανέφικτο - θα χτυπούσε βέβαια σαφώς το κακό στη ρίζα του - ,αφού θα σήμαινε επίθεση ενάντια σε μια ισχυρή οικονομική δραστηριότητα / βιομηχανία που τρέφεται απο την ανθρώπινη έξη στο τσιγάρο.Τέτοια πανίσχυρα συμφέροντα δεν πολεμούνται,όταν μάλιστα υποστηρίζονται απο μεγάλη εθισμένη πελατεία. Αν εκλείψει η πελατεία,αυτομάτως καταρρέουν ή κατά τεκμήριο στρέφονται σε άλλες επικερδείς δραστηριότητες. Συνεπώς,επιχειρείται να χτυπηθεί το κακό εκεί που είναι πιο εύκολο,βολικό και δυνατό: στην εφαρμογή του.

Εν τελει,θα πρέπει ίσως να δούμε και το όλο μέτρο της απαγόρευσης και απο την ..εισπρακτική του πλευρά. Τα πάντα στην Ελλάδα έχουν και μια τέτοια.Κυρίως δε μια τέτοια.
Δεδομένης της κλασσικής νοοτροπίας του Έλληνα να γράφει στα π@π@ρια του τις όποιες απαγορεύσεις - πράγμα που οι πολιτικοί σαφώς γνωρίζουν...Έλληνες είναι και αυτοί - σίγουρα θα είναι αρκετά προσοδοφόρα η απαγόρευση,δια μέσω των προστίμων που θα επιβληθούν π.χ στους επιχειρηματίες που είτε εκούσια δε θα συμμορφωθούν, είτε σε αυτούς που ένας διαχωρισμός χώρων - στο βαθμό φυσικά που θα είναι εφικτός - θα τους γονατίσει οικονομικά..

Οι απαγορεύσεις στο κάπνισμα έρχονται απλά


α) αφενός μεν να προστατέψουν τους άκαπνους απο βλάβες - το σκεπτικό αυτό μπορεί να ενέχει και λίγο υποκρισία και είναι και συζητήσιμο,αφού μπορεί και να πάει πιο παραπέρα,εγείροντας ερωτήματα,όπως το πια είναι τα όρια της κρατικής παρέμβασης στην ατομική ελευθερία,δηλ.το κατά πόσο το κράτος ως υπερπροστατευτική μάνα,νομιμοποιείται (ηθικά,νόμιμα) να προσβάλλει την οποιαδήποτε πράξη απόλαυσής μου,να αποφασίζει για μένα (τον αντικαπνιστή) επεμβαίνοντας στην αυτοδιάθεσή μου,για το τι είναι βλαβερό για την υγεία μου και ετσιθελικά να με προστατεύει (ενώ ενδεχομένως εμένα να μη με πειράζει - λεμε τώρα! - ο καπνός..ή και να μου αρέσει....),καθώς και με την απαγόρευση του καπνίσματος στον καπνιστή να επιχειρεί να τον προστατέψει απο τον αυτοκαταστροφικό εαυτό του,να ενοχοποιεί / περιστέλλει μια προσωπική απόλαυσή του,δηλ να διεισδύει βάναυσα στην προσωπική του σφαίρα και να αποφασίζει για αυτόν. Κατ' επέκταση,τίθεται το γενικότερο ερώτημα το κατά πόσο το κράτος έχει το δικαίωμα να προστατεύει δια νόμων τους πολίτες απο τον εαυτό τους παρεμβαίνοντας απαγορευτικά στην περίπτωση αυτή στην άσκηση προσωπικής επιλογής / απόλαυσης του καπνίσματος. Κατά πόσο δηλ. μπορεί να αναμειγνύεται σε μια ελεύθερη επιλογή κάποιων,προκειμένου να προστατεύσει κάποιους άλλους.Το ζήτημα πολυπλοκεύει αρκετά,αν το θελήσουμε.

β) Αφετέρου,καλούνται να "αντικαταστήσουν" / γεμίσουν το έλλειμμα σεβασμού,αδιαφορίας και της κουλτούρας γενικότερα των (ελλήνων) καπνιζόντων. Το όλο θέμα είναι θέμα σεβασμού του άλλου - κάτι απο το οποίο πάσχουμε εν Ελλάδι.Προφανώς,μόνο με σφαλιάρες μαθαίνουμε - γιατί τα λόγια μας αφήνουν αδιάφορους.

Το πρόβλημα δε λύνεται με αποκλεισμούς - και δη δια της επιβολής μέτρων δια νόμου - ειδικά όταν αγγίζονται τόσο μεγάλα κοινωνικά υποσύνολα. Λύνεται με αλληλοσεβασμό,κατανόηση,αμοιβαίες υποχωρήσεις και ισορροπίες. Θέτει το κοινωνικό δίλημμα το ποιές αξίες και ποια δικαιώματα τελικά είναι πιο σημαντικά να υπηρετήσουμε ως κοινωνία και ποιές υποχωρήσεις είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε.

Γιατί αν το δούμε και λίγο πιο κυριολεκτικά,θα πρέπει λογικά και σκεφτούμε και την εξής παράμετρο :εφόσον το κάπνισμα σκοτώνει σιγά σιγά όλους - καπνιστές και μη -, αποτελεί συνεπώς (βραδεία,μα ποιήσιμη) "δολοφονική" ενέργεια μιας ομάδας (καπνιστών) προς μια άλλη (μη καπνιστών),τι πιο λογικο και να ποινικοποιηθεί....και κατ επεκταση και να τιμωρηθει και αναλογα!..


Και δε νομίζω πως αυτό θα άρεσε σε κανέναν!...........:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Ο νόμος δεν είναι για να κάνει τους καπνιστές να το κόψουν.Είναι για να μας καλλιεργηθεί η νοοτροπία ότι πρέπει να σεβόμαστε τον άλλο δίπλα μας που δεν είναι υποχρεωμένος να δέχεται το παθητικό κάπνισμα.
Όταν ο άλλος θέλει να καπνίσει έχει χώρους να το κάνει.Όχι όμως στη μούρη των άλλων που δεν καπνίζουν.
Είναι και θέμα υγείας, αλλά όταν αναπνέουμε και όλα αυτά τα καυσαέρια στην ατμόσφαιρα είναι και αυτό ένα επιχείρημα.Τουλάχιστον είναι μια αρχή.

Αγαπητέ φίλε Μπιλ, συμφωνώ μαζί σου, (τουλάχιστον) στα "κοκκινισμένα".
Όμως, πέραν όποιων άλλων συμπτωμάτων και χαρακτηριστικών των νομικών διατάξεων «περί καπνίσματος κλπ», αναδεικνύεται μʼ αυτές και ένα χαρακτηριστικό της εποχής στην οποία έχουμε εισέλθει ως ανθρωπότητα. Πρόκειται , για τη νομοθέτηση της καθημερινότητάς μας, πάλι, από …το όρος Σινά! Ή μήπως δεν έχει μία κάποια «θεϊκή διάσταση», έναν θρησκευτικού τύπου λικβινταρισμό, εμπλουτισμένο με ηθικισμό του «μέσου όρου», η όλη «αντικαπνιστική εκστρατεία»; Τι επιδιώκεται άραγε, εδώ και τριάντα τόσα χρόνια, με τον νέο αυτό διαμελισμό των «μαζών», σε «καπνιστές» και «αντικαπνιστές»; Θα μπορούσε άραγε, μία «νέα θρησκεία»; Ίσως μία «θρησκεία της υγείας», αν θεωρήσουμε ότι ο Χριστιανισμός ήταν «θρησκεία της ζωής»; Έχουμε δικαίωμα, για την ώρα τουλάχιστον, να αναρωτιόμαστε!
Όπως και τότε, στα χρόνια της απέλπιδας ελληνικής παρακμής και (πολιτικής) ανοησίας, βρέθηκαν κάποιοι «ευλαβείς»( Chasidim) που τα έβαλαν με τους «Έλληνες» και τον «οίνο» τους, για να εγκολπωθούμε (ιστορικά) σε τελική ανάλυση, τον (ιουδαϊκό) «Νόμο», έτσι και σήμερα, εποχή επικυριαρχίας του μαζοποιητικού «μέσου όρου» , «ελέω Αμερικής», κάποιοι αναμφίβολα τα έβαλαν με τους «Καπνιστές» και το «τσιγαράκι» τους, ίσως επειδή θυμήθηκαν, τον «Νόμο». Δεν είναι «σατανική ειρωνεία», να προεξάρχουν στην όλη «κατασκευή» του σχετικού «ηθικού υποστρώμματος», ακριβώς εκείνοι που επί έναν και περισσότερο αιώνα τα οικονομούσαν( φόρους να δείτε!) από αυτό το «λαϊκό «τσιγαράκι»;
Κάποτε, πριν από αρκετά χρόνια σε μία εκπομπή, είδα και άκουσα τον κύριο Δ. Κολλάτο, το γνωστό σκηνοθέτη, να «αποκαλύπτει»( ή να καταγγέλει;), ότι «εν προκειμένω, οι Αμερικανοί βγάζουν από τα συρτάρια τους, σχέδια και κόλπα των χιτλερικών ναζί…», για ασκήσεις «ελέγχου των μαζών». Μήπως είχε δίκιο; Ή θα περιμένουμε (να δικαιωθεί από) την εμφάνιση της «νέας θρησκείας»;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deppy

Νεοφερμένος

Η deppy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τσιγάρο απαπα μακρια απο εμένα ...!! Δεν αντέχω την μυρωδιά του με τίποτα!! Και πιστέυω οτι πρέπει οι καπνηστές να καταλάβουν τους μη καπνιστές γιατί τι τους φταίνε αυτοι !!!!!!!!!! Αμα θέλανε να έχουν πρόβληματα υγείας απο το κάπνισμα , απλά θα το άρχιζαν απο μόνοι του κα δεν θα χρειαζόταν να τους "λυβανίζουν " οι άλλοι.!! Για παράδειγμα είχα πάει χθές σε μια καφετέρια με την παρέα μου και ήταν πίσω μας μια άλλη πρέα που κάπνιζαν όλα τα μέλη της!! Καταλαβαίνετε πόσο καπνό "φάγαμε στην μάπα" χωρίς να θέλουμε!!!!!!!!!!!!! Ανυπομωνω να έρθει η 1 Ιουλίου που θα απαγορευθεί το κάπνισμα στου δημόσιους χώρους και θα ησυχάσουμε.......!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
...
1 Ιουλίου που θα απαγορευθεί το κάπνισμα στου δημόσιους χώρους και θα ησυχάσουμε.......!!:clapup:

Εεε... διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω πως το κάπνισμα θα απαγορευθεί στους κλειστούς μόνο δημόσιους χώρους. Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Στην Ιταλια αυτος ο νομος που θα ισχυσει απο 1/7 ισχυει εδω και μερικα χρονια.
Το να παψει να ισχυει επειδη θα υπαρχουν δηθεν ζημιες στους καταστηματαρχες ξεχαστε το.
Δεν θα υπαρχουν τοσες ζημιες γιατι πολυ απλα δεν ειναι επιλεκτικο το ποιοι θα το ακολουθησουν βαση "μουφα-κρατικων" κριτηριων, ή δεν ξερω τι.
ΟΛΟΙ οι κλειστοι ιδιωτικοι και δημοσιοι χωροι θα ειναι χωροι αοπου θα απαγορευεται το καπνισμα.
Ακομα ξεχαστε το να καπνιζει καποιος διπλα σας σε κλειστο χωρο και οτι θα χωριζεται με χαζα καρτελακια.
Τα μονα καταστηματα που θα μπορουν να εχουν χωρο για καπνιστες, θα ειναι καταστηματα ανω των 70τετραγωνικων μετρων, και ο χωρος των καπνιστων θα ειναι αποκομενος, κλειστος και δεν θα ξεπερναει σε εκταση το 1/3 του συνολικου "μεγεθους" του καταστηματος.Καπνιστηριο δηλαδη κανονικο.
Και το προτσιμο θα ειναι 50 με 200 (ή 500) ευρω για τον καπνιστη που δεν θα ακολουθισει τις απαγορευσεις και 1000 με 20000 για το καταστημα.
Αυτα εαν θυμαμαι καλα λεει η νομοθεσια.
Τωρα το τι θα ισχυσει και τι θα γινει και ποσες λαμογιες θα παιχτουν, ειναι αλλο θεμα και ειναι ενα καλο τεστ για να δουμε αν και ποσο σοβαροι σαν κρατος/εθνος/μοναδες ειμαστε.

Προσωπικα καταλαβαινω την αναγκη του καπνιστη να κανει τσιγαρο (πολυ περισσοτερο απο το πσοσο με καταλαβαινε αυτος οταν εγω ΔΕΝ ηθελα να κανω τα δικα του τσιγαρα), αλλα δυστυχως ή ευτχυχως αυτη την στιγμη ο καπνιστης (οχι αναγκαστικα σαν μοναδα) πληρωνει το μαρμαρο, οτι τοσα χρονια καπνιζε ανεξελεκτα παντου και παντα.Και εμενα που π.χ. δεν καπνιζω δεν με προστατευε κανεις.
Κρατος μηδεν και σε περιπτωση που το ελεγα σε κανεναν μαγαζατορα, θα γελαγαν μαζι μου και οι πετρες.(π.χ.:Μια βραδια σε ενα μπαρακι οπου εχει κοσμο και εισαι παθητικος καπνιστης, οταν φυγεις απο εκει ειναι σαν να εχεις κανει πανω απο 40 τσιγαρα.)
Το καπνισμα με αυτο τον τροπο δεν θα κοπει ισως, αλλα θα μειωθει απο πολλους.Παρα πολλους.Πολλα τα παραδειγματα που εχω απο εδω που ειμαι.
Στην Ιταλια ακομα καπνιζουν πολλοι και πολλες και πιτσιρικια, αλλα το θεμα ειναι ποσο καπνιζουν που και ποτε.
Απαντησεις:
Λιγο
Σε ανοιχτους χωρους
Οταν εχει καλο καιρο και οταν δεν βαριουνται να τρεχουν για να το κανουν. :P
Γιατι (ενα απλο παραδειγμα) οταν εισαι με το κοριτσι σου για ποτο και θες να κανεις τρσιγαρο τι θα κανεις?
Θα βγεις εξω?Οκ.θα το κανεις μια, δυο...μετα θα σκεφτεις πρωτον οτι θα ξενερωσει η κοπελα που ειναι μαζι σου, και δευτερον οτι το "εξω" ειναι ευκολο το καλοκαιρι, αλλα τον χειμωνα ειναι ζορι.

Τεσπα, προσωπικα με ικανοποιει αυτο το μετρο, αν και τοσα χρονια παθητικος καπνιστης (καπνιζα κιολας καποτε) δεν μπορω να πω οτι ειμαι τρελαμενος εναντια σε οποιον κραταει τσιγαρο.
Αλλα ρε παιδια, ντυνομαι, πλενομαι και βγαινω Ιταλια και γυρναω σπιτι και ειμαι μια χαρα, και τα περασμενα Χριστουγεννα τελευταια φορα που βγηκα σε μαγαζι στο Ναυπλιον, γυρισα σπιτι και μυριζε ρε σεις μεχρι και το σωβρακο μου τσιγαρο.Ειχα ποτισει ολοκληρος μιλαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top