[split] Άρση ανωνυμίας καρτοκινητών

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
"Καρτοκινητά με ονοματεπώνυμο και διεύθυνση θα έχουν υποχρεωτικά οι συνδρομητές στη χώρα μας. Στο πλαίσιο των αυστηρότερων ελέγχων για την πάταξη της λαθρομετανάστευσης και των εγκληματικών ενεργειών, οι Ελληνες αλλά και οι αλλοδαποί που κατοικούν στη χώρα μας θα καλούνται να αποδεικνύουν την ταυτότητά τους προκειμένου να έχουν σύνδεση καρτοκινητής τηλεφωνίας.

Το νομοσχέδιο που αναμένεται να καταθέσει η κυβέρνηση άμεσα στο Αʼ Θερινό Τμήμα της Βουλής προβλέπει σύμφωνα με πληροφορίες ότι οι περίπου 13,5 εκατ. συνδρομητές καρτοκινητού θα πρέπει να δηλώσουν στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας τον αριθμό σύνδεσής τους, το ονοματεπώνυμό τους και να προσκομίσουν στοιχεία που το πιστοποιούν, όπως δελτίο ταυτότητας ή διαβατήριο, ακόμη και… πράσινη κάρτα για τους μετανάστες.

Η μεταβατική περίοδος για την ονομαστικοποίηση των καρτοκινητών θα διαρκέσει μέχρι τις 30 Ιουλίου του 2010. Μετά το τέλος της προθεσμίας, όσες συνδέσεις δεν έχουν αποκτήσει… ταυτότητα θα πρέπει να διακοπούν από τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.

Στο κατάστημα των εταιριών τηλεφωνίας, οι υπάλληλοι θα παραλαμβάνουν τα δικαιολογητικά και θα καταχωρίζουν τα στοιχεία των συνδρομητών, αντιστοιχίζοντας το όνομα με το μοναδικό σειριακό αριθμό που έχει κάθε κάρτα SIM.

Ιδιαίτερα οι αλλοδαποί θα κληθούν να καταθέσουν στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας, εκτός από το διαβατήριο, και επιπλέον στοιχεία που θα πιστοποιούν ότι δεν βρίσκονται παράνομα στη χώρα μας. Για παράδειγμα, οι ομογενείς θα πρέπει να υποβάλουν φωτοτυπία του ειδικού δελτίου ταυτότητας που κατέχουν, ενώ οι αλλοδαποί τρίτων χωρών θα πρέπει να προσκομίζουν στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας, εκτός από το διαβατήριο, φωτοτυπία ενός ή περισσοτέρων εκ των παρακάτω εγγράφων: δελτίο ταυτότητας αλλοδαπού, ειδικό δελτίο αιτούντος ασύλου, δελτίο ταυτότητας αλλοδαπού φυγάδα, ειδικό δελτίο υπό ανοχή διαμονής αλλοδαπού, πιστοποιητικό μη απέλασης κ.λπ.

Οι Ελληνες και λοιποί κάτοικοι της Ευρωπαϊκής Ενωσης θα μπορούν να ταυτοποιήσουν το κινητό τους με φωτοτυπία του διαβατηρίου ή του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας.

Με τη νέα ρύθμιση, συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας δεν θα μπορούν να πωλούν πλέον τα περίπτερα - ψιλικά, τα σούπερ μάρκετ, τα καταστήματα τουριστικών ειδών και λοιπά καταστήματα λιανικού εμπορίου, αλλά μόνο τα δίκτυα πωλήσεων των τριών εταιριών.Η ονομαστικοποίηση καθιστά σχεδόν απαγορευτική τη χρήση κινητού τηλεφώνου από παιδιά που δεν έχουν ταυτότητα. Σε αυτή την περίπτωση, η σύνδεση θα πρέπει να «χρεωθεί» στο όνομα του γονέα.

Χθες, οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας, οι οποίες αντιδρούν στο μέτρο και τη διαδικασία με την οποία προωθείται η ρύθμιση, ενημερώθηκαν από το γενικό γραμματέα Επικοινωνιών του υπουργείου Μεταφορών, κ. Γιάννη Αδαμόπουλο, για το νομοσχέδιο. Εκπρόσωποι και των τριών παρόχων τόνισαν στον ΕΤ ότι πριν από την ύπαρξη ενός κειμένου νόμου θα έπρεπε να έχει προηγηθεί δημόσια διαβούλευση με τη συμμετοχή της Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών (ΕΕΤΤ), της ΑΔΑΕ, της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα και άλλων αρμόδιων φορέων. Επίσης, υποστηρίζουν ότι θα μειωθούν σημαντικά τα έσοδά τους.

Αριθμοί

13,5 εκατ. εκτιμώνται οι συνδέσεις καρτοκινητής τηλεφωνίας στη χώρα μας

86,5% των παιδιών ηλικίας 12 - 15 ετών κάνουν καθημερινή χρήση κινητού τηλεφώνου

18,85 εκατ. είναι οι συνολικές συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας

7 ευρώ είναι το μέσο μηνιαίο έσοδο ανά πελάτη καρτοκινητής

20 λεπτά ημερησίως μιλά στο κινητό το 15% των παιδιών ηλικίας έως 15 ετών

1,9% είναι η συνεισφορά της κινητής τηλεφωνίας στο ΑΕΠ"

ΧΑΙΚΟΥ ΡΟΗ
Ελεύθερος Τύπος

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στο πλαίσιο των αυστηρότερων ελέγχων για την πάταξη της λαθρομετανάστευσης και των εγκληματικών ενεργειών,
Δε το πιστευω στο ελαχιστο, αλλά θα ηταν ωραιο να μας εξηγουσαν αναλυτικα και με στοιχεια, πως αυτο το μετρο θα βοηθησει σε αυτο που επικαλουνται και οχι ας πουμε....σε καλυτερο φακελωμα ολων μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πρόκειται για ένα ακόμη μέτρο ασφυκτικού ελέγχου, ο οποίος φυσικά είναι το τελευταίο οχυρό της κατάπτυστης και καταρρέουσας "δημοκρατίας" τους, τις εκλογές της οποίας δεν τιμούν πλέον ούτε οι μισοί από τους υπηκόους (και όχι πολίτες) της.

Φυσικά, ήταν μια καλή ευκαιρία ταυτόχρονα, να πετάξουμε στον αέρα και μια γελοία δικαιολογία περί ελέγχου των μεταναστών, έτσι ώστε να σταματήσουμε τη διαρροή των δικών μας ψηφουλακίων προς το καρατζαφερικό κομματικό μόρφωμα που έχει πάρει τα πάνω του κι έχει λάβει πόζα ρυθμιστή του πολιτεύματος, τρομάρα μας!! Καλά κάνει βέβαια, αφού όλοι του γλύφουν τα ...τέτοια του τέλος πάντων.

Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγώνια δηλαδή και η δορυφορική παρακολούθηση ξέρει επιτέλους ποιον παρακολουθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δε το πιστευω στο ελαχιστο, αλλά θα ηταν ωραιο να μας εξηγουσαν αναλυτικα και με στοιχεια, πως αυτο το μετρο θα βοηθησει σε αυτο που επικαλουνται και οχι ας πουμε....σε καλυτερο φακελωμα ολων μας.

Πρόκειται για ένα ακόμη μέτρο ασφυκτικού ελέγχου, ο οποίος φυσικά είναι το τελευταίο οχυρό της κατάπτυστης και καταρρέουσας "δημοκρατίας" τους, τις εκλογές της οποίας δεν τιμούν πλέον ούτε οι μισοί από τους υπηκόους (και όχι πολίτες) της.

Φυσικά, ήταν μια καλή ευκαιρία ταυτόχρονα, να πετάξουμε στον αέρα και μια γελοία δικαιολογία περί ελέγχου των μεταναστών, έτσι ώστε να σταματήσουμε τη διαρροή των δικών μας ψηφουλακίων προς το καρατζαφερικό κομματικό μόρφωμα που έχει πάρει τα πάνω του κι έχει λάβει πόζα ρυθμιστή του πολιτεύματος, τρομάρα μας!! Καλά κάνει βέβαια, αφού όλοι του γλύφουν τα ...τέτοια του τέλος πάντων.

Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγώνια δηλαδή και η δορυφορική παρακολούθηση ξέρει επιτέλους ποιον παρακολουθεί...

...Παρά ταύτα, θεωρώ ότι πάλι εξ απαλών ονύχων το αντιμετωπίζετε το ζήτημα. Συμπληρώνοντας λοιπόν τις "ενστάσεις" σας, θεωρώ ότι οδεύουμε ολοταχώς στην πλήρη "ενσωμάτωση" της "πρώην χώρας" μας, στο "ολοκληρωμένο σύστημα ελέγχου" Ισραήλ-Γερμανίας- ΗΠΑ. Δηλαδή, εσωτερικά και εξωτερικά, θα βιώσουμε έναν κάποιον κοινωνικο-πολιτικό ολοκληρωτισμό, που από άποψη αποτελεσματικότητας τύφλα να έχουν οι χούντες. Η τυπική ολοκλήρωση του σχετικού προτσές διαβλέπεται να συντελεστεί, αμέσως μετά τα μέσα της επόμενης δεκαετίας( όταν δηλαδή στη χώρα μας, πχ δεν θα μπορεί κανένα ταμείο να πληρώνει συντάξεις!)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όλα αυτά για να περιορίσουν περιπτώσεις σαν του Παλαιοκώστα; Ε ρε θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι με αυτές τις δικαιολογίες.Και από ότι θυμάμαι θα υπάρχει και συσχέτιση της κάρτας sim με τον αριθμό IMEI του κινητού.:knife:

Στο τέλος θα το γυρνάμε όλοι σε συνδέσεις μου φαίνεται.

86,5% των παιδιών ηλικίας 12 - 15 ετών κάνουν καθημερινή χρήση κινητού τηλεφώνου

Το μόνο θετικό σημείο που θα μπορούσα να εντοπίσω είναι αυτό.Αν και από ότι φαίνεται οι ίδιοι οι γονείς θα πηγαίνουν να παίρνουν τις κάρτες sim για τα παιδάκια τους.Ευτυχώς θα κοπούνε εκείνα τα φαινόμενα που κάθε παιδάκι έχει 2-3 διαφορετικά νούμερα κρυφά από τους γονείς του.


Πάμε όλοι μαζί:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όλα αυτά για να περιορίσουν περιπτώσεις σαν του Παλαιοκώστα;

στη Γερμανια ,στην περισσοτερη Ευρωπη και ..στην Αλβανια υπαρχουν ονοματα για καρτοκινητα...εμεις τι το παιζουμε...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στη Γερμανια ,στην περισσοτερη Ευρωπη και ..στην Αλβανια υπαρχουν ονοματα για καρτοκινητα...εμεις τι το παιζουμε...?

Απλώς μου φαίνονται τραγικά αστείες οι αιτιολογίες.

Ο πρώτος- όπως υποστηρίζουν κορυφαία κυβερνητικά στελέχη- είναι να περιοριστεί η μεγάλη εγκληματικότητα, και ο δεύτερος να προστατευθούν οι πολίτες από εκβιασμούς, απειλές και κακόβουλες φάρσες.
κλικ
Τώρα μπορώ να πω ότι νιώθω πιο ασφαλής.Ειδικά για πράγματα που μπορούσαν να γίνουν και πριν εμφανιστεί αυτός ο νόμος.

Επίσης αυτό το τέλος φακελώματος στα 3-5 ευρώ, άλλο φρούτο..

Άλλες χώρες του εξωτερικού εφαρμόζουν αυτή τη μέθοδο, αλλά ήταν από την αρχή της κυκλοφορίας των κινητών.
Επίσης ας μην ξεχνάμε τις συνδέσεις στη χώρα μας καθώς και τα σταθερά κινητά.Παντού είμαστε δηλωμένοι.

Το μέτρο έχει και θετικές πλευρές, αλλά όταν το παρουσιάζουν έτσι το χουν χάσει τελείως το παιχνίδι.
Αλλά ποντάρουν στο ότι κανείς δεν πρόκειται να μείνει χωρίς κινήτο, οπότε το ρίχνουν όπως να ναι.
Οι εταιρίες καρτοκινητής δεν ξέρω πως έχουν αντιδράσει, αλλά σιγά μην ζημιωθούν...αργά ή γρήγορα θα τα δηλώσουν όλοι ή θα κάνουν συνδέσεις.


Αλήθεια, πόσα πράγματα θυσιάζουμε για να "νιώθουμε" ασφαλείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι φαρσες ειναι ουσιαστικο θεμα...
παντως στα πρωτα καρτοκινητα για να τα ενεργοποιησεις επρεπε να δωσεις στοιχεια..μετα για την κονόμα των εταιριων το καταργησανε αυτο και εγινε ξεφραγο αμπελι...

οποτε ας αφησουμε τις δικαιολογιες(σαν το καπνισμα σε εσωτερικους χωρους..)..το μετρο ειναι σωστο..δεν μπορουμε να λεμε οτι ποσο καφροι ειμαστε και ποσο ευρωπαιοι θελουμε να ειμαστε και να αντιδρουμε σε τετοια...ποιον κοροιδευουμε?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Και δηλαδή γιατί να μην έχουν ονόματα τα καρτοκινητά?Μπιλ σε ποια πράγματα που θυσιάζουμε εννοείς?Γιατί μίλησες γενικά,γίνειλίγο πιο σαφής...
Ναι εγώ νιώθω προστασία έτσι.Και επίσης νιώθω προστασία όταν ξέρω ότι υπάρχουν κάμερες στους δρόμους.Γιατί δεν έχω κάτι να κρύψω.Αυτοί που έχουν συνήθως είναι εναντίον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ούτε εγώ νιώθω ότι θυσιάζω κάτι.
Είναι κινητό, είναι μία υπηρεσία, ένα εργαλείο. Γιατί να είναι ανώνυμο; Μπορεί οι δικαιολογίες να χάσκουν, αλλά η ανωνυμία στην τηλεφωνία δεν έχει κάποια εξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Είναι και αυτό μια ψευδαίσθηση ελευθερίας όμως. Ο δικός σου προσωπικός αριθμός . Βέβαια θα μπορούσε να λύσει πολλά προβλήματα σχετικά με την εγκληματικότητα (χμ, πολλά..αυτό είναι σχετικό). Με πιάνουν κρίσεις συνωμοσιολογίας όμως και σκέφτομαι αν είναι η αρχή και για περαιτέρω φακέλωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Πώς μπορούμε και μιλάμε για φακέλωμα από τη στιγμή που εμείς οι ίδιοι έχουμε φακελωθεί οικιοθελώς εδώ κι εκεί στο Διαδίκτυο; Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι οι δικαιολογίες που επιστρατεύονται είναι μάλλον... φθηνές, αλλά εφόσον στην Ευρώπη ισχύει το μέτρο, αργά ή γρήγορα θα ερχόταν κι εδώ.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στη συνωμοσιολογία. Και στην τελική, όποιος έχει παρενοχληθεί έστω μία φορά από άγνωστο, ξέρει πώς είναι.
Αλλά δεν είναι αυτός ο άξονας του θέματος, αλλά το ότι όταν σου παρέχεται μία υπηρεσία, κάτι δίνεις κι εσύ. Δεν είναι ανάγκη να είσαι φακελωμένος, αλλά γιατί να μην αντιστοιχεί το κινητό σε ένα όνομα; Αυτό το "παίρνω μία τσίχλα και ένα καρτοκινητό από το περίπτερο" είναι ... παράξενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε δε με ενοχλεί σαν μέτρο.
Άλλωστε και το δικό μου νούμερο είναι κανονικά δηλωμένο στο όνομα μου.Τότε που το είχα πάρει μου είχαν ζητήσει ταυτότητα.Παντού είμαστε δηλωμένοι εξάλλου.

Απλά όπως είπα τις θεωρώ παιδιάστικες δικαιολογίες.

Και πριν το μέτρο με τις φάρσες μπορούσες να κάνεις κάποια διαδικασία αν γινόταν τακτικά και μπορούσες να κινηθείς δικαστικά.
Τώρα για φάρσες λες και χαθήκαν τα καρτοτηλέφωνα.
Εκτός αν αλλάξει και παίρνουμε και τηλεκάρτα με αστυνομική ταυτότητα.:P

Και δηλαδή γιατί να μην έχουν ονόματα τα καρτοκινητά?Μπιλ σε ποια πράγματα που θυσιάζουμε εννοείς?Γιατί μίλησες γενικά,γίνειλίγο πιο σαφής...
Ναι εγώ νιώθω προστασία έτσι.Και επίσης νιώθω προστασία όταν ξέρω ότι υπάρχουν κάμερες στους δρόμους.Γιατί δεν έχω κάτι να κρύψω.Αυτοί που έχουν συνήθως είναι εναντίον...

Αναφέρομαι στην όλη εποχή που διανύουμε.
Κάμερες,καταγραφές, κινήσεις στο όνομα της διασφάλισης της δημοκρατίας.
Το φακέλωμα του μητρώου των κλήσεων μας στις εταιρίες (οι αριθμοί που κλήθηκαν και όχι το περιεχόμενο της κλήσης).
Και για φακέλωμα αν θες πάμε και στο αυτοφακέλωμα του facebook.

Σωστό ότι καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται, αλλά έτσι που πάμε σιγά σιγά με αυτή τη λογική θα ελέγχεται και ο αέρας που θα αναπνέουμε γιατί δεν έχουμε τίποτα να κρύψουμε και έχω δει και κάτι ταινίες με τσιπάκια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...


Αλήθεια, πόσα πράγματα θυσιάζουμε για να "νιώθουμε" ασφαλείς...

...Ακόμη και την ανθρωπιά μας, την "ελευθερία πνεύματος", νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άλλωστε και το δικό μου νούμερο είναι κανονικά δηλωμένο στο όνομα μου.Τότε που το είχα πάρει μου είχαν ζητήσει ταυτότητα.Παντού είμαστε δηλωμένοι εξάλλου.
ε, αφου το μετρο υπηρχε και καταργηθηκε γιατι τοσος λογος σαν να ειναι καινουριο μετρο?
πολυς λογος για το τιποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ε, αφου το μετρο υπηρχε και καταργηθηκε γιατι τοσος λογος σαν να ειναι καινουριο μετρο?
πολυς λογος για το τιποτα....

Νομίζω πως έχει να κάνει περισσότερο με την χρονική περίοδο που ήρθε να (ξανά)εφαρμοστεί.
Όταν τα βλέπεις όλα μαζί συνειδητοποιείς ότι κάτι δεν πάει καλά.

Το αστείο είναι ότι η κατήργηση προήλθε από τις ίδιες τις εταιρίες που ήθελαν να πουλάνε σαν πασατέμπο τις κάρτες.
Αν δεν είχε σταματήσει τότε, όντως τώρα δε θα γινόταν λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, βρε Βασίλη μου, αλλά ζούμε και σε μία εποχή με πολύ περισσότερες υπηρεσίες. Παλιά έπαιρνες τηλέφωνο από το περίπτερο ή από το γείτονα. Τώρα έχεις ίντερνετ, σκάιπ, κινητό, σταθερό, τσατ, Φέησμπουκ, μαϊσπέις, χάιφάιβ, τουίτερ... Λογικό δεν είναι να εκφράζεται η έννοια των αρμοδίων για κάποια καταχώρηση ονοματική των βασικών υπηρεσιών; Δεν είναι ότι αυξήθηκε ποσοσταία ο έλεγχος.

Δε λέω ότι είναι θεμιτό κάθε είδος φακελώματος, αλλά ας μη βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι το να γίνει μία τηλεφωνική συνδρομή επώνυμη με την αρχειοποίηση των επαφών μας στο Φέησμπουκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Στο θέμα των κινητων, προσωπικά το σημείο που με ενόχλησε πιο πολύ ήταν αυτό που αφορά τους μετανάστες, οι οποιοι θα πρέπει εκτος από το διαβατήριο να προσκομίζουν και την πράσινη κάρτα και ένα σωρό αλλα δικαιολογητικά (τα οποια φυσικά δεν τα ζητάνε από έλληνες ή πολίτες της ευρωπαϊκής ένωσης, γιατί αυτοί εξορισμού αποκλείεται να είναι εγκληματίες ενώ οι μετανάστες πρέπει να το αποδείξουν...αθώος μέχρις αποδείξεως του εναντίου σου λέει μετά!)

Γενικά μου φάνηκε παρα πολύ ρατσιστικό το συγκεκριμένο, και ο κύριος λόγος είναι ότι εκτος από τη φοβερή και τρομερή πάταξη της εγκληματικότητας που θα πετύχουν (ναι, καλά!), απαγορεύουν ταυτόχρονα σε κάποιους λαθρομετανάστες οι οποιοι πραγματικά δεν έχουν στον ήλιο μοίρα να μπορούν τουλάχιστον να έχουν ένα κινητό για να μιλάνε μια στο τόσο (σιγά ποσο συχνά θα έχουν αρκετά χρήματα για διεθνείς κλήσεις...) με την οικογένεια τους στη χωρα που άφησαν για μια καλύτερη τύχη εδώ. Δηλαδή ok, ζούνε στοιβαγμένοι στα υπόγεια, δουλεύουν για πενταροδεκάρες, και τώρα τους στερούν ΚΑΙ αυτό, αλλα βεβαια, οποιος δεν το δηλώνει έχει κάτι να κρύψει και είναι εγκληματίας - και αυτό δεν είναι έγκλημα κατά της ανθρωπιάς κατά τα αλλα!

ps:σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι κι εγώ εγκληματίας είμαι γιατί πριν από 8 χρονια που το πήρα το καβουρντιστήρι βαριόμουνα να το δηλώσω...!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ εδώ έπρεπε να προσκομίσω άδεια παραμονής, χαρτί από το γραφείο αλλοδαπών, διαβατήριο και κάτι άλλα νομίζω, για να πάρω καρτοκινητό τύπου από σουπερμάρκετ. Απλά πληροφοριακά το λέω.

Ίσως αξίζε να δούμε το θέμα της κρίσης των λαθρομεταναστών, που απασχολεί ακόμα πιο πολύ την Ιταλία, αλλά και την Ε.Ε. γενικά, χώρια, πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top