Θρησκεία και ιερείς: Εκπροσωπούν στ' αλήθεια το Θεό;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν αμφιβάλλω με τα όσα λες ...

Αλλά από την στιγμή που

  • Καταδικάζει και κατακρίνει ανθρώπους που δεν έκαναν κάτι χρησιμοποιόντας την ελευθέρη βούληση
  • Που επεμβαίνει σε τόσα θέματα όπως παιδεία
  • [...]
Εμένα με έχει απομακρύνει από τον Θεό τους, ωστόσο είναι τελείως διαφορετικοί οι λόγοι που απομακρύνθηκα από την γενική έννοια του Θεού.

Ωστόσο από την στιγμή που νιώθεις τόσο απόμακρη από την ορθόδοξη εκκλησία γιατί πιστεύεις στον Θεό τους και όχι στην γενική ή κάποια άλλη ερμηνεία του Θεού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δεν αμφιβάλλω με τα όσα λες ...

Αλλά από την στιγμή που

  • Καταδικάζει και κατακρίνει ανθρώπους που δεν έκαναν κάτι χρησιμοποιόντας την ελευθέρη βούληση
  • Που επεμβαίνει σε τόσα θέματα όπως παιδεία
  • [...]
Εμένα με έχει απομακρύνει από τον Θεό τους, ωστόσο είναι τελείως διαφορετικοί οι λόγοι που απομακρύνθηκα από την γενική έννοια του Θεού.

Ωστόσο από την στιγμή που νιώθεις τόσο απόμακρη από την ορθόδοξη εκκλησία γιατί πιστεύεις στον Θεό τους και όχι στην γενική ή κάποια άλλη ερμηνεία του Θεού;

γιατι πιστευω στα ''πιστευω'' του χριστιανισμου... πιστευω στις γραφες...
στους παπαδες δε πιστευω και στο ελληνικο κρατος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Η εκκλησία είναι αλάθητη σαν οργανισμός.

Κι εγώ είμαι ο Κάπτεν Χουκ με καρφωμένη μια "κοντούλα" στο αριστερό γαντζόχερο.

Τα παγγάρια είναι ένα λάθος. Γιατί εξυπηρετούν λίαν αμφιλεγόμενους σκοπούς.


Θυμίζω ότι κάποιος παπάς, προσφάτως, δήλωνε ευθαρσώς στην τι-βι ότι οι παπάδες δεν αρκούνται στον μισθό του κράτους, οπότε θεωρούν τα ξυλόγλυπτα ωσάν κουμπαράδες για συμπλήρωμα εισοδήματος..

Δε τους έφτανε το δημοσιουπαλληλίκι, μου θέλουν και παγγαροεπιδόματα.

Μέγα σφάλμα. :P

Θα το πω να το βγάλω από μέσα μου: ου να χαθείτε, τραγιά ε τραγιά.


υγ. υπερ ανέγερσης...μισθών. Ουστ τρυπ@νό*******. :redface:

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ μεταφέρθηκε από το θέμα "Κατέχει η Ορθοδοξία το αλάθητο;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...: ου να χαθείτε, τραγιά ε τραγιά.


υγ. υπερ ανέγερσης...μισθών. Ουστ τρυπ@νό*******. :redface:

Ειρήνη ημίν, φιλαράκο μου!

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ μεταφέρθηκε από το θέμα "Κατέχει η Ορθοδοξία το αλάθητο;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς:
Ειρήνη ημίν, φιλαράκο μου!

Το εργαλειακό "ουστ" αργά και σταθερά διαχέει την αηδία του.

Πάντως στα κεριά θα μπορούσε να γράφει ένα λογότυπο:

Πόσα κλεμένα παγγάρια έχουν απομείνει παρθένα,
πόσος παράδεισος σας έχει απομείνει,
πόσο φεγγάρι έχει σβήσει μέσα σας...

Στην Ο Ρ Θ Ο Δ Ο Ξ Ι Α γίνεσαι Θεός άμα δώσεις μια υπόσχεση:
γνωριμίας, επικοινωνίας, σταδιοδρομίας, σωτηρίας ...
Τόσοι πολλοί οι υποδόρια απεγνωσμένοι.

Νομίζεις πως νοιάζεται κανείς για την ειρήνη;
Άπαντες για μια εγγύηση μέλλοντος το παλεύουν.
Για ένα άτοκο παγγαροδάνειο ελπίδας, δανεικό κι αγύριστο γιατί δεν βλέπεις εκείνους που το'δωσαν (όχι σε σένα αλλά στην αλάθητη εκκλησιά της φανερωμένης που αιώνες τώρα παραμένει αφανέρωτη).

Πως θα τα βρούνε όλα. Πως θα τους βρούνε όλους. Ειρηνικά, μη στάξει και μη βρέξει..

Κάποιες φορές σκέφτομαι ότι ο μόνος λόγος που δεν ισοπεδώνουν τις εκκλησίες με ελεγχόμενες εκρήξεις (όπως τους ουρανοξύστες ή τα πολυόροφα κτίρια) είναι διότι δεν μπορείς να κρατήσεις κακία όταν έχεις τη στοιχειώδη απόσταση σιωπής από εκείνον που σου πηδά τη πίστη...

Και στο λέει ο άπιστος, ε; :)

Τέλος στη δυσοσμία. Τα φέρνεις στο ύψος ενός φρεατίου και όταν το χτίσεις ξανά φροντίζεις να λείπουν τα παγγάρια.

Αρκούν μερικά ανοίγματα λογαριασμών, αν γουστάρουμε δωρεές.
Αλλά τι λέμε τώρα.

Εδώ οι ορθόδοξοι σε ταυροκοιτάζουν άμα δε δώσεις 2 ευρώ για ένα κερί, που αν γυρίσεις τη πλάτη σου, θα το δείς στη στίβα με τα σβησμένα.

Τι να κάνω, να πάρω κηροπήγιο πολλών θέσεων, σπίτι μου;

Τώρα πια, με τα ρεσό γράφω ραβασάκια για λανθανόδοξους ηθοποιούς.

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ μεταφέρθηκε από το θέμα "Κατέχει η Ορθοδοξία το αλάθητο;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Νομίζεις πως νοιάζεται κανείς για την ειρήνη;




...από εκείνον που σου πηδά τη πίστη...

Και στο λέει ο άπιστος, ε; :)

Τέλος στη δυσοσμία. ...



...

Φίλε μου, τέτοιους είδους ακριβώς απιστία, σαν τη δική σου, νομίζω πως ίσως(;) κάποτε σπάσει τα δεσμά (μας), από την απιστία των παγγαροεισπρακτόρων της πίστης!

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ μεταφέρθηκε από το θέμα "Κατέχει η Ορθοδοξία το αλάθητο;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Θελω να πω οτι δεν βλεπω κατι λαθος στη πρωιμη φαση ολων των θρησκειων. Μαλλον τα λαθη και το στραβο το δρομο τον πηραν μετα ολοι αυτοι που αντιπροσωπευσαν την εκαστοτε θρησκεια. Κατα τ' αλλα θεωρω πως καθε βαση οποιασδηποτε θρησκειας ειναι απολυτα ανθρωπινη και οικουμενικη.

αααα:) τωρα καταλαβα τι θες να πεις;)
ναι συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου... αλλωστε εχω δημοσιευσει πολλες φορες posts αναφερομενη στις απατεωνιες των εκπροσωπων της εκκλησιας.

προσωπικα δεν πιστευω στους παπαδες. πιστευω στην εκκλησια ως ιδεα...
στην εκκλησια θα παω για να προσευχηθω, οχι για να φιλησω το χερι του παππα...
αλλωστε θεωρω πως το μυστηριο τηε εξομολογησης ειναι καλυτερα να το κανεις μονος σου, μπροστα απο μια εικονα μεσα στο σπιτι του θεου, παρα να κατσεις και να τα πεις στον παπα, οποιος μπορει να χει κανει τα τρις χειροτερα:P
ασχετο, το ξερετε οτι οι παπαδες μεγαλη παρασκευη τρωνε σουβλακι?
και το δικαιολογουν πως κουραζονται πολυ εκεινες τις μερες και δεν ενατεχει ο οργανισμος τους:P

βεβαια οκ, καλο ειναι να πουμε οτι υπαρχουν και παπαδες σωστοι. απλα μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα πολλες φορες...:/:

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ έχει μεταφερθεί από το θέμα "Πιστεύετε στο Θεό;[ΙΙ]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
προσωπικα δεν πιστευω στους παπαδες. πιστευω στην εκκλησια ως ιδεα...
στην εκκλησια θα παω για να προσευχηθω, οχι για να φιλησω το χερι του παππα...
αλλωστε θεωρω πως το μυστηριο τηε εξομολογησης ειναι καλυτερα να το κανεις μονος σου, μπροστα απο μια εικονα μεσα στο σπιτι του θεου, παρα να κατσεις και να τα πεις στον παπα, οποιος μπορει να χει κανει τα τρις χειροτερα:P
ασχετο, το ξερετε οτι οι παπαδες μεγαλη παρασκευη τρωνε σουβλακι?
και το δικαιολογουν πως κουραζονται πολυ εκεινες τις μερες και δεν ενατεχει ο οργανισμος τους:P

βεβαια οκ, καλο ειναι να πουμε οτι υπαρχουν και παπαδες σωστοι. απλα μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα πολλες φορες...:/:

Λες ότι δεν πιστεύεις τους παπάδες γι΄αυτά που λένε , με αυτή σου την δήλωση μας ενημερώνεις ότι δεν είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη ούτε πιστεύεις στον Χριστό , γιατί οι παπάδες μας διδάσκουν τα Βιβλία και τον λόγο του Χριστού μέσω του Ευαγγελίου.
Δε σου είπε κανένας να φιλήσεις το χέρι του ιερέα και ούτε κανένας πιστεύω να στο τέντωσε μπροστά στο πρόσωπο για να το φιλήσεις (αν ποτέ έχει γίνει κάτι τέτοιο κακός και αδικαιολόγητα) το φίλημα στο χέρι επικράτησε από τους παλιούς ως ένδειξη σεβασμού όπως είχαν τα παιδιά το συνήθειο παλιά πράγμα το οποίο ίσως δεν γνωρίζεις πριν πέσουν για ύπνο να ζητούν συγχωρήσει από τον πατέρα τους και να του φιλούν το χέρι ως ένδειξη σεβασμού.
Άρα δε το λέει κανένας νόμος αυτό και είναι καθαρά θέμα δικής μας επιλογής.

Όσον αφορά το μυστήριο της εξομολόγησης , εάν ήταν να μπορούσαμε να εξομολογούμαστε στις εικόνες τότε θα ίσχυε για όλους και έτσι ούτε παπάδες θα απασχολούσαμε και θα ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι.
Το να καθίσεις μπροστά σε μια εικόνα να εξομολογηθείς είναι σαν να μη το έκανες , αφού ο σκοπός του μυστηρίου είναι η συγχώρεση την οποία καμία εικόνα δε θα σου απαντήσει σε αυτά που θα πεις , αλλά και ούτε θα σου διαβάσει την συγχωρητική ευχή.
Το ότι είναι πολύ βολικό να καθίσουμε μπροστά στην εικόνα να τα πούμε και χωρίς να υπάρχει διάλογος αυτό είναι σίγουρο.
Τώρα για τις αμαρτίες του Ιερέα και για το πώς πράττει αυτός στην ζωή του , ο Θεός πιστεύω ότι είναι ο ποιο κατάλληλος να τον κρίνει και αν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις υπάρχει ο νόμος (όχι ότι πάντα δουλεύει σωστά αλλά τέλος πάντων).

Για τα σουβλάκια της Μεγάλης Παρασκευής δεν μου έχει τύχη και δεν μπορώ να πω κάτι , για να το λες θα γνωρίζεις προσωπικά πολλούς Ιερείς που το κάνουν.

Ενημερωτικά η Εκκλησία δεν είναι ιδέα.


με κάθε φιλική διάθεση...... ;););)

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ έχει μεταφερθεί από το θέμα "Πιστεύετε στο Θεό;[ΙΙ]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Λες ότι δεν πιστεύεις τους παπάδες γι΄αυτά που λένε , με αυτή σου την δήλωση μας ενημερώνεις ότι δεν είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη ούτε πιστεύεις στον Χριστό , γιατί οι παπάδες μας διδάσκουν τα Βιβλία και τον λόγο του Χριστού μέσω του Ευαγγελίου.
και γω με καθε φιλικη διαθεση θα σου απαντησω το οτι δε μας διδασκουν τιποτα... λιγοι ειναι αυτοι που αξιζουν? εχεις μηπως υποψην σου τα σκαναδαλα που εχουν ξεσπασει με παπαδες?
βατοπεδιο? το εχεις ακουστα?? παρακαλουθεις καθολου χατζηνικολαου?? εστω λαζοπουλο βρε αδερφε?:P επισης να σου τονισω οτι με προσβαλες. ειμαι χριστιαννη ορθοδοξη και αρκετα θρησκα. και σε παρακαλω πολυ να μη ξαναθιξεις τετοιο ζητημα για το ατομο μου.
Δε σου είπε κανένας να φιλήσεις το χέρι του ιερέα και ούτε κανένας πιστεύω να στο τέντωσε μπροστά στο πρόσωπο για να το φιλήσεις (αν ποτέ έχει γίνει κάτι τέτοιο κακός και αδικαιολόγητα) το φίλημα στο χέρι επικράτησε από τους παλιούς ως ένδειξη σεβασμού όπως είχαν τα παιδιά το συνήθειο παλιά πράγμα το οποίο ίσως δεν γνωρίζεις πριν πέσουν για ύπνο να ζητούν συγχωρήσει από τον πατέρα τους και να του φιλούν το χέρι ως ένδειξη σεβασμού.
Άρα δε το λέει κανένας νόμος αυτό και είναι καθαρά θέμα δικής μας επιλογής.
:worry: δε ξερω αν με καταλαβαινεις αλλα το ''φιλημα του χεριου'' το χρησιμοποιησα ως παραδειγμα για να πω οτι δεν βρησκω λογο να τους σεβομαι περισσοτερο αποτι σεβομαι τον οποιοδηποτε αλλο. δε καταλαβαινω γιατι αυτος ο σχολιασμος.

Όσον αφορά το μυστήριο της εξομολόγησης , εάν ήταν να μπορούσαμε να εξομολογούμαστε στις εικόνες τότε θα ίσχυε για όλους και έτσι ούτε παπάδες θα απασχολούσαμε και θα ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι.
Το να καθίσεις μπροστά σε μια εικόνα να εξομολογηθείς είναι σαν να μη το έκανες , αφού ο σκοπός του μυστηρίου είναι η συγχώρεση την οποία καμία εικόνα δε θα σου απαντήσει σε αυτά που θα πεις , αλλά και ούτε θα σου διαβάσει την συγχωρητική ευχή.
Το ότι είναι πολύ βολικό να καθίσουμε μπροστά στην εικόνα να τα πούμε και χωρίς να υπάρχει διάλογος αυτό είναι σίγουρο.
ναι... ας μη μου διαβασει τιποτα... προτιμω να συνομιλησω με την εικονα μου.
μαλιστα να σου πω οτι αυτο μου ο χει προτυνει παπας, ο μονος που γνωριζω και συμπαθω, της εκκλησιας του χωριου μου που δυστυχως δε τον εχω ευκαιρο στην αθηνα.

Τώρα για τις αμαρτίες του Ιερέα και για το πώς πράττει αυτός στην ζωή του , ο Θεός πιστεύω ότι είναι ο ποιο κατάλληλος να τον κρίνει και αν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις υπάρχει ο νόμος (όχι ότι πάντα δουλεύει σωστά αλλά τέλος πάντων).

ναι. ας τον κρινει ο θεος. εγω ομως με ολα αυτα που εω ακουσει και εχω δει, ακομα και απο το παγκαρι κλεβουν δηλαδη τι να πεις, δε τον θεωρω αξιο για εκπροσωπο του θεου. βεβαια ειπα και πριν πως υπαρχουν και σωστοι απλα τους παιρνει δυστυχως και αυτους η μπαλα μαζι.:/:
θυμαμαι χαρακτηριστικα τον παπα στην ενορια μας να κανει παραπονα επειδη στα κερια ριχνουμε πολι ψιλα, και να ριχνουμε απο 1 ευρο και πανο. ουτε καν 1 ε σε 10λεπτα...

Για τα σουβλάκια της Μεγάλης Παρασκευής δεν μου έχει τύχη και δεν μπορώ να πω κάτι , για να το λες θα γνωρίζεις προσωπικά πολλούς Ιερείς που το κάνουν.

Ενημερωτικά η Εκκλησία δεν είναι ιδέα.

ναι ακριβως γνωριζω παπαδες και γνωριζω και πολλα παπαδοπαιδια τα οποια με εχουν διαφωτισει πληρως.

πιστευω σαυτο που πρεσβευει η εκκλησια, στο θεο, και στις γραφες... αρνουμαι ομως να δεχτω οτι απλοι ανθρωποι σαν και μας, οι παπαδες ειναι σωστοι και οτι αν δε πιστευεις σε αυτους δεν εισαι χριστιανος ορθοδοξος.

ναι.
ειμαι μουσουλμανα.

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ έχει μεταφερθεί από το θέμα "Πιστεύετε στο Θεό;[ΙΙ]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Λες ότι δεν πιστεύεις τους παπάδες γι΄αυτά που λένε , με αυτή σου την δήλωση μας ενημερώνεις ότι δεν είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη ούτε πιστεύεις στον Χριστό , γιατί οι παπάδες μας διδάσκουν τα Βιβλία και τον λόγο του Χριστού μέσω του Ευαγγελίου.

Αγαπητέ Loupo
Αν ενας άνθρωπος πιστεύει στον Χριστό,αλλα έχει κάποιες αντιρρήσεις όσον αφορά αυτά που έχουν γραφτεί στα Βιβλία,αλλά και για τα λεγόμενα των κληρικών σημαίνει οτι δεν ειναι Ορθόδοξος Χριστανός?

Το να καθίσεις μπροστά σε μια εικόνα να εξομολογηθείς είναι σαν να μη το έκανες , αφού ο σκοπός του μυστηρίου είναι η συγχώρεση την οποία καμία εικόνα δε θα σου απαντήσει σε αυτά που θα πεις , αλλά και ούτε θα σου διαβάσει την συγχωρητική ευχή.
Το ότι είναι πολύ βολικό να καθίσουμε μπροστά στην εικόνα να τα πούμε και χωρίς να υπάρχει διάλογος αυτό είναι σίγουρο.


Σε αυτα όλα συμφωνώ, διότι ο σκοπός της εξομολόγησης δεν ειναι μόνο η συγχώρεση αλλα και ο διάλογος, με τον κληρικό ο οποίος θα προσπαθήσει μας λύσει κάποιες απορίες σε θέματα που μας απασχολούν.
Αλλά πολύς κόσμος διστάζει να εξομολογηθεί διότι ντρέπεται να αναφέρει κάποια πράγματα στον παπά πράγμα που δεν ξεπερνιέται εύκολα. Εξομολόγηση σημαίνει ταπείνωση, και η ταπείνωση για κάποιους ανθρώπους είναι το δυσκολότερο πράγμα, ειδικά αν ο άλλος απέναντι σου δεν σου το βγάζει!

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ έχει μεταφερθεί από το θέμα "Πιστεύετε στο Θεό;[ΙΙ]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Θα ήθελα να σταθώ σ'αυτό το "η εκκλησία δεν είναι ιδέα" που αναφέρθηκε στο προηγούμενο ποστ του Lupo.

Όντως, η εκκλησία δεν είναι ιδέα, η θρησκεία όμως ως σύνολο δογμάτων και συστημα αξιών/ηθικής είναι, και το πρόβλημα με την εκκλησία είναι ότι αξιώνει να δεχτεί καθένας που θέλει να λέγεται πιστός την ίδια θεώρηση που έχει ορίσει εκείνη ως απόλυτη αλήθεια, κολλώντας αμέσως τη ρετσινιά του αιρετικού σε οποιονδήποτε βλέπει κάτι έστω και λίγο διαφορετικά.

Απόλυτες αλήθειες όμως σε θέματα μεταφυσικά δε νομίζω ότι μπορούν να υπάρξουν, δεν είναι φυσικοί νόμοι για να αποδειχτούν μαθηματικά και να γίνουν κοινώς αποδεκτές αλήθειες σαν τη βαρύτητα ή τη σχετικότητα. Δεν αντιλαμβάνονται όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο την έννοια της πίστης, της μετάνοιας, της ευλάβειας, και με το να προσπαθεί η εκκλησία να τις βάζει σε καλούπια, είναι φανερό ότι αποξενώνει ακόμα και ανθρώπους που έρχονται σε αυτή με καλή διάθεση, πόσο μάλλον αυτούς που έχουν αμφιβολίες.

Νομίζω λοιπόν ότι ο ρόλος της εκκλησίας θα είχε πολύ περισσότερο νόημα αν έθετε ως βασικό της στόχο να βοηθήσει κάθε άνθρωπο ξεχωριστά να χτίσει τη δική του προσωπική σχέση με το Θεό, παρά αυτή η πεισματική της εμμονή εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια να κάνει τους πάντες να πιστεύουν με τον ίδιο τρόπο, νε επικοινωνούν όλοι τους με το Θεό λέγοντας τις ίδιες μηχανικά επαναλαμβανόμενες προσευχές και να καταδικάζουν όλοι τους σαν αμαρτία τις ίδιες πράξεις (σε αρκετές περιπτώσεις μάλιστα χωρίς καν να εξηγούν το γιατί...). Η μαζοποίηση αυτή σε καμία περίπτωση δεν θα πείσει ένα ανήσυχο πνεύμα ότι μέσα στην εκκλησία θα βρει τις απαντήσεις που ψάχνει.

Δε θα μπω στη διαδικασία να κρίνω τη ζωή εκπροσώπων της εκκλησίας, θα τους κρίνει μια και καλή ο Θεός για τις πράξεις τους. Το παράπονο που έχω όμως εδώ και χρόνια απο τη εκκλησία γενικά, είναι η εμμονή της σε αυτό που έχει θεσπίσει (η ίδια φυσικά!) ως αλήθεια, και η πεισματική άρνησή της να συμβαδίσει με τις αλλαγές στην κοινωνία, η οποία αν μη τι άλλο αποτελεί το ποίμνιό της. Η αποξένωση στην οποία οδήγησε η στάση αυτή νομίζω ότι είναι ίσως πιο σοβαρό παράπτωμα από όλα τα βατοπέδια και όλα τα σκάνδαλα της ιστορίας της.

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ έχει μεταφερθεί από το θέμα "Πιστεύετε στο Θεό;[ΙΙ]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Είναι άλλο να μου πεις ότι δε δέχομαι την κρίση του ιερέα σε κάποια θέματα ή δεν δέχομαι πολλούς ιερείς ότι είναι άξιοι να εξομολογούν και να συμβουλεύουν τον κόσμο (πράγμα το οποίο ντρέπομαι που το λέω αλλά πιστεύω κι εγώ) και άλλο να αμφισβητείς λεγόμενα τα όποια απλά μεταφέρει από κείμενα των αγίων πατέρων μας ή ακόμα χειρότερα και του ίδιου του Χριστού.
Δε σε είπα άθεοι , αλλά ούτε σου έδωσα τίτλο Μουσουλμάνας όπως αυτοαποκαλέστηκες.
Εγώ πάντα μιλάω για την ώρα της θείας λειτουργίας και το κήρυγμα που θα πει ο ιερέας σε αυτήν το οποίο αναφέρετε στα όσα άκουσαν οι πιστοί στο ευαγγέλιο της ημέρας , άρα μια εξήγηση σε ποιο απλά λόγια για να τα κατανοήσουν όλοι.
Εγώ εκεί μίλησα περί αμφισβήτησης …
Όσον αφορά το χειροφίλημα εσύ αναφέρθηκες εγώ απλά εξήγησα.
Και για το Βατοπέδιο να ξέρεις ότι είμαι πάρα πολύ καλύτερα ενήμερος από εσένα και από πολλούς εδώ μέσα αλλά δε δίνω τόση βάση εκεί και δε με πονάει τόσο αυτό όσο ο αρχιμανδρίτης που ήταν στο κύκλωμα παιδικής πορνογραφίας και στον όποιο θα έπρεπε να αναφερθείς πρώτα.
Και αυτό το αναφέρω γιατί τα οικονομικά σκάνδαλα δεν μπορούν να μπουν ιεραρχικά πάνω από την ανθρώπινη και κυρίως την παιδική ψυχή και τον βιασμό της.
Ζητώ συγνώμη αν σε πρόσβαλα .
Δεν είχα καμία τέτοια διάθεση.
Δεν πρόκειται να ξανά πάρω θέση.
Από εδώ και στο εξής θα είμαι απλά παρατηρητής.
Και πάλι συγνώμη σε όλους σας…

στο πρωτο ποστ που δημοσιευσα λεω οτι παω στην εκκλησια οχι για τους παπαδες αλλα επειδη ειναι το σπιτι του θεου. δεν νομιζω να αμφισβητησα σε κανενα μου ποστ τα θρησκευτικα βιβλια. ισα ισα μαλιστα. αυτα τα βιβλια και αυτα τα λεγομενα ειναι τα κυρια επιχειρηματα μου οταν καποιος που δεν πιστευει με ρωταει γιατι πιστευω.:)

οσο αφορα το βατοπεδιο, ισως να χεις δικιο, δε μπορω να ξερω ποσο ενημερωμενος εισαι οπως και εσυ δεν μπορεις να ξερεις για εμενα.

εγω βασικα αποσα διαβασα στο συγκεκριμενο ποστ σου νομιζω οτι τοση ωρα λεμε ακριβως το ιδιο πραγμα απλα δεν συννενοουμαστε.
επισης θα ηθελα να σε παρακαλεσω να μην τηρησεις αυτο που ειπες περι παρατηρητη.
εγω συγνωμη που προφανως ημουν λιγο αποτομη.

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ έχει μεταφερθεί από το θέμα "Πιστεύετε στο Θεό;[ΙΙ]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Το μήνυμα είναι off-topic, το γνωρίζω, αλλά θα ήθελα να παρακαλέσω τον π. Δανιήλ, να παραμείνει ενεργά μαζί μας. Εγώ προσωπικά χρειάζομαι και την οπτική κάποιου που είναι μέσα στα πράγματα. Και άποψή μου είναι, πως κι εσείς χρειάζεστε την τριβή μαζί μας. Δεν θα είναι εύκολη, αυτό μπορώ να σας το εγγυηθώ. Ωστόσο πιστεύω πως θα είναι αμοιβαία ωφέλιμη. Μακροπρόθεσμα τουλάχιστον... :D

Αν έχω καταλάβει καλά, είστε ιερέας. Ό,τι θα αντιμετωπίσετε μέσα εδώ, σίγουρα θα το αντιμετωπίσετε κι εκεί, στον πραγματικό κόσμο. Εμείς κερδίζουμε την οπτική σας και τις εκ των ένδον γνώσεις σας, κι εσείς χρήσιμη εμπειρία. Υπήρξα παπαδοπαίδι, και γνωρίζω πως πρώτα απ' όλα ο παπάς είναι άνθρωπος. Με κάθε ανθρώπινη αρετή κι ελάττωμα όπως όλοι μας. Η τελική απόφαση βέβαια παραμένει δική σας και αναφαίρετο δικαίωμά σας.

Με εκτίμηση.

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ έχει μεταφερθεί από το θέμα "Πιστεύετε στο Θεό;[ΙΙ]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ ...

Επειδή όμως έχουμε ξεφύγει από το θέμα συζήτησης ας αφήσουμε τον τρελόπαπά που μπήκε και σας ανακάτεψε στην άκρη του και ας συνεχίσουμε από εκεί που είχαμε μείνει.

Ενημερωτικά σας λέω ότι θα παραμείνω και θα εκφράσω την άποψη μου .

Όσο γι αυτά που θα ακούσω ένα έχω να πω:
:whistle:Χτύπα κι άλλο , θα το αντεξωωωω…:whistle:
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D


Και τώρα πίσω στο Θέμα μας….:hmm:

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ έχει μεταφερθεί από το θέμα "Πιστεύετε στο Θεό;[ΙΙ]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλώς ορίσατε λοιπόν και πάλι μαζί μας.

Επί του θέματος τώρα. Αδυνατώ να πω με βεβαιότητα αν ο Θεός που πιστεύω μου "επιβλήθηκε" ή όχι. Μεγάλωσα σε μια οικογένεια που μας έστελνε ως παιδιά στην εκκλησία. Οι ίδιοι οι γονείς μου, θα έλεγα πως έχουν την τυπική σχέση με την εκκλησία που έχουν πολλοί από εμάς. Και αυτή μάλλον ακολουθώ κι εγώ. Δεν ξέρω αν θα πίστευα τα ίδια αν είχα μεγαλώσει σε μια οικογένεια με διαφορετικές πεποιθήσεις, ή σε μια κοινωνία με διαφορετικές πεποιθήσεις.

Μπορώ να πω με σιγουριά, πως υπήρξαν στιγμές στη ζωή μου που αισθάνθηκα την παρουσία του Θεού κοντά μου. Υπήρξαν και πολλές, (όπως αυτή που διανύω αυτόν τον καιρό) που αισθάνομαι μακριά του. Δε θα έλεγα πως απομακρύνθηκε ο Θεός. Μάλλον εγώ απομακρύνθηκα, και μάλιστα με έναν τρόπο που είναι δύσκολα ανιχνεύσιμος. Πως περιγράφεται η παρουσία του Θεού και πως μπορεί να οριστεί, εγώ αδυνατώ να το πω. Έχω ξαναπεί πως για μένα ο Θεός είναι αγάπη. Μπορώ να πω όμως, πως αυτές οι στιγμές που αισθάνθηκα πλήρης αγάπης, ήταν ένθεες στιγμές (αισθάνθηκα εν Θεό δηλαδή).

Αν συμφωνήσουμε και δεχτούμε πως ο Θεός είναι αγάπη, τότε, μπορώ να κατανοήσω την εκκλησία του κυρίως ως εκκλησία αγάπης, κι εκεί να βρω νόημα σε αυτήν. Μια εκκλησία πρέσβειρα αγάπης. Μια εκκλησία σχολείο αγάπης. Ειδικά στα νεώτερα μας χρόνια, αυτό έχουμε περισσότερο ανάγκη. Τα θεολογικά - φιλοσοφικά θέματα, έρχονται στη συνέχεια. Όπως ήρθαν και σε μένα, και μετά από την αναζήτηση μου επέστρεψα στα αρχικά μου πιστεύω. Ωστόσο, σε εκείνα τα πρώτα μου χρόνια, έπεσα σε ανθρώπους που μου μετέφεραν μια εικόνα Θεού - τιμωρού. Θεού που κρατάει το τεφτέρι και σημειώνει τί καλό και τί κακό έχω πράξει. Μια διαδικασία που μου δημιούργησε με τρόπο υπόγειο, μια σχέση με τον Θεό προβληματική θα έλεγα. Μια σχέση δούναι και λαβείν. Όμως δεν πιστεύω ότι ο Θεός λειτουργεί έτσι. Πολλοί βέβαια έτσι τον κατανοούν, και γι' αυτό απομακρύνονται. Γι' αυτό αισθάνονται τον Θεό καταπιεστικό. Εκεί είναι για μένα που η εκκλησία μας (με τον ευρύτερο όρο της, αυτόν που συμπεριλαμβάνει κάθε πιστό της, εμένα κι εσένα) χρειάζεται πολλή δουλειά.

Δυστυχώς πάσχουμε σε ότι αφορά την θεολογία. Και πάσχουμε εγγενώς. Μιλάω για την πλειοψηφία. Ο Θεός βιώνεται. Δεν λέγεται. Μπορεί να λεχθεί, αλλά αφού προηγουμένως έχει βιωθεί, επί τη βάση της κοινής εμπειρίας και της γνώσης που αυτή εμπεριέχει. Πιστεύω στον Θεό, γιατί τον έχω αισθανθεί. Είμαι πρόθυμος να ακολουθήσω την εκκλησία στο τυπικό της και τα μυστήρια της, από ευγνωμοσύνη για την αγάπη Εκείνου που μου δίνει την αγάπη Του και την φροντίδα Του. Η σχέση μου μαζί Του, εξακολουθεί να είναι προβληματική και να φέρει το στίγμα εκείνων των πρώτων χρόνων. Προσπαθώ όμως να βρω το ουσιαστικό μέσα σε αυτήν την σχέση. Προσπαθώ να εξελιχθώ ώστε να κατανοήσω διαφορετικά την σχέση αυτή. Αμφισβητώ συνέχεια τον εαυτό μου στα σημεία και ίσως γι' αυτό, αμφισβητώ πολλές φορές και τον Θεό μου/μας. Ελπίζω όμως πως μέσα από τις αντιξοότητες που παρουσιάζει η σχέση μου αυτή, μακροπρόθεσμα θα ωφεληθώ. Διότι εκεί ακριβώς, σε αυτές τις αντιξοότητες, αν συνηθίζουμε να εξετάζουμε τον εαυτό μας, θα αναγνωρίσουμε τα "σκοτεινότερα" σημεία μας. Τα πιο δύσκολα.

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ έχει μεταφερθεί από το θέμα "Πιστεύετε στο Θεό;[ΙΙ]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ ...

Επειδή όμως έχουμε ξεφύγει από το θέμα συζήτησης ας αφήσουμε τον τρελόπαπά που μπήκε και σας ανακάτεψε στην άκρη του και ας συνεχίσουμε από εκεί που είχαμε μείνει.

Ενημερωτικά σας λέω ότι θα παραμείνω και θα εκφράσω την άποψη μου .

Όσο γι αυτά που θα ακούσω ένα έχω να πω:
:whistle:Χτύπα κι άλλο , θα το αντεξωωωω…:whistle:
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D


Και τώρα πίσω στο Θέμα μας….:hmm:


καλα καταλαβα οτι ειναι ιερεας ο ανθρωπος...
αλλα μοντερνος ιερεας απο οτι βλεπω:)


πς. βαλιου συμφωνω μ'αυτα που ειπες και μ'εκφραζουν και μενα..:)

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ έχει μεταφερθεί από το θέμα "Πιστεύετε στο Θεό;[ΙΙ]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα οτι δεν πρεπει να συγχεουμε την εκκλησια με την χριστιανικη πιστη.Η σταση της εκκλησιας ειναι αυτη που αποτρεπει τοσο κοσμο απο το να ειναι ενας καλος χριστιανος και να πιστευει στο θεο.Παρολο που εγω δεν πιστευω στο θεο ανεξαρτητα απο τη σταση της εκκλησιας συμφωνω οτι επηρρεαζει αρνητικα πολλους.Και δεν νομιζω πως ο χριστιανισμος ως θρησκεια εχει κατι πολυ αρνητικο.Αντιθετα βοηθαει και δινει ελπιδα καθημερινα σε εκατομμυρια πιστους.Αν η σταση της εκκλησιας ηταν καλυτερη τοτε ισως και ο χριστιανισμος να προσελκυε περισστερο κοσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα οτι δεν πρεπει να συγχεουμε την εκκλησια με την χριστιανικη πιστη.Η σταση της εκκλησιας ειναι αυτη που αποτρεπει τοσο κοσμο απο το να ειναι ενας καλος χριστιανος και να πιστευει στο θεο.Παρολο που εγω δεν πιστευω στο θεο ανεξαρτητα απο τη σταση της εκκλησιας συμφωνω οτι επηρρεαζει αρνητικα πολλους.Και δεν νομιζω πως ο χριστιανισμος ως θρησκεια εχει κατι πολυ αρνητικο.Αντιθετα βοηθαει και δινει ελπιδα καθημερινα σε εκατομμυρια πιστους.Αν η σταση της εκκλησιας ηταν καλυτερη τοτε ισως και ο χριστιανισμος να προσελκυε περισστερο κοσμο...

Συμφωνώ μαζί σου! Εγώ πιστεύω ότι πλέον τα περισσότερα έχουν γίνει σαν τις κερδοσκοπικές εταιρίες και γι' αυτό δεν φταίει ούτε η εκκλησία σαν χώρος αλλά ούτε και η θρησκεία! Αλλά κάποιοι (να μην αναφερθώ με επίθετα):D που προσπαθούν να μας περάσουν κάποια πράγματα στο μυαλό όπως π.χ. αφού μπεις στην εκκλησία άναψε κι ένα κερί ... (γιατί αυτά τα χρήματα που δίνουμε να τα τρώνε οι άγνωστοι-γνωστοί και να μην πηγαίνουν για φιλανθρωπικούς σκοπούς???) π.χ. γάμοι, βαφτίσια κ.α.!!! Κι όλα αυτά τα εκμεταλλεύονται προς όφελος τους..!! (Λιμουζίνες, ακριβά σπίτια... άσε άσε...):worry:
Όσο για τους ιερείς υπάρχουν και σωστοί υπάρχουν και αυτοί που τα αρπάζουν από την εκκλησία(θυμάμαι το τραγικό βίντεο που έδειξε στις ειδήσεις που κυριολεκτικά ο παπάς άρπαζε χρήματα από το παγκάρι...!):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Turok

Νεοφερμένος

Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η θεση μου ηταν παντα αυτη: Αλλο Θεος αλλο "ανθρωποι του Θεου". Τα μεγαλύτερα εγκληματα εχουν γινει απο τους τελευταιους στο ονομα Του Πρωτου. Πολύ σαπίλα στους ρασοφόρους σε πολλούς τομείς. Αυτο ομως δεν κλονίζει τη πίστη μου στο Θεο (και Μονο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Φίλε ΤUKOR τα εγκλήματα έχουν γίνει στο όνομα των ψεύτικων θεών και απο παραθεωρήσεις της έννοιας οτυ θεού εκ μέρους της Ρωμαιοκαθολικής κληρικοκρατίας και της προτεσταντικής σχετικοποίησης των πάντων. Ουδέποτε έχουν διαπραχθεί εγκλήματα στο όνομα του Ανατολικού Ορθόδοξου Χριστιανισμού.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top