Παραίτηση ή απόλυση;

livas11

Νεοφερμένος

Ο livas11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,
έχω σύμβαση μέχρι 31/08 αλλά σκοπεύω να φύγω νωρίτερα από τη συγκεκριμένη (#@&)-εταιρεία, συγκεκριμένα στο τέλος αυτού του μήνα. Γνωρίζω ότι αν παραιτηθώ χάνω την αποζημίωση που δικαιούμαι με τη λήξη της σύμβασης, και αναρωτιέμαι, σε περίπτωση που δεν εμφανιστώ καθόλου όλο τον Αύγουστο χωρίς όμως να έχω υπογράψει παραίτηση, και να περιμένω να λήξει η σύμβαση... ή να απολυθώ! την αποζημίωση θα τη πάρω; ή αντί αυτής υπάρχει περίπτωση να έχω άλλο πρόβλημα; Όλα αυτά δεδομένου του ότι δεν με ενδιαφέρει να μείνω μέχρι να τελειώσει η σύμβαση και του ότι δε θέλω να τους χαρίσω ούτε ευρώ από αυτά που δικαιούμαι.
Να παραιτηθώ λοιπόν και να πάρω αναλογικά το δώρο Χριστουγέννων μόνο, ή να περιμένω την απόλυσή μου ή τη λήξη της σύμβασης με ένα μήνα αδικαιολόγητες απουσίες όπου θα έχω και την αποζημίωση; Μπορούν να μου αρνηθούν είτε το δώρο είτε την αποζημίωση αν τους κάνω τέτοιο χουνέρι και σταματήσω ένα μήνα πριν τη λήξη της σύμβασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν μπορεις να λειψεις αδικαιολογητα ενα μηνα. Ο εργοδοτης εχει δικαιωμα μετα απο καποιες μερες (δεν ειμαι σιγουρη ακριβως για τον αριθμο) να το θεωρησει οικειοθελη αποχωρηση, και φυσικα χανεις τα προνομια της απολυσης -αποζημιωσεις, ταμεια και τα λοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

livas11

Νεοφερμένος

Ο livas11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οπότε καλύτερα παραίτηση. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Καλησπέρα,
έχω σύμβαση μέχρι 31/08 αλλά σκοπεύω να φύγω νωρίτερα από τη συγκεκριμένη (#@&)-εταιρεία, συγκεκριμένα στο τέλος αυτού του μήνα. Γνωρίζω ότι αν παραιτηθώ χάνω την αποζημίωση που δικαιούμαι με τη λήξη της σύμβασης, και αναρωτιέμαι, σε περίπτωση που δεν εμφανιστώ καθόλου όλο τον Αύγουστο χωρίς όμως να έχω υπογράψει παραίτηση, και να περιμένω να λήξει η σύμβαση... ή να απολυθώ! την αποζημίωση θα τη πάρω; ή αντί αυτής υπάρχει περίπτωση να έχω άλλο πρόβλημα; Όλα αυτά δεδομένου του ότι δεν με ενδιαφέρει να μείνω μέχρι να τελειώσει η σύμβαση και του ότι δε θέλω να τους χαρίσω ούτε ευρώ από αυτά που δικαιούμαι.
Να παραιτηθώ λοιπόν και να πάρω αναλογικά το δώρο Χριστουγέννων μόνο, ή να περιμένω την απόλυσή μου ή τη λήξη της σύμβασης με ένα μήνα αδικαιολόγητες απουσίες όπου θα έχω και την αποζημίωση; Μπορούν να μου αρνηθούν είτε το δώρο είτε την αποζημίωση αν τους κάνω τέτοιο χουνέρι και σταματήσω ένα μήνα πριν τη λήξη της σύμβασης;
Καταρχάς, δεν δικαιούσαι αποζημείωση με τη λήξη της σύμβασης ορισμένου χρόνου. Αυτά που δικαιούσαι είναι οι δεδουλευμένοι μισθοί σου, αναλογία δώρου χριστουγέννων ή πάσχα ανάλογα την περίοδο που δούλεψες και επίδομα αδείας. Αν δεν έχεις πάρει και την άδεια που δικαιούσαι για τους μήνες που δούλεψες τότε σου οφείλουν και αποζημείωση μη ληφθείσας άδειας.

Επίσης, όπως είπε και η κορπς, αν απουσιάσεις αδικαιολόγητα από την εργασία σου για 3 μέρες (όπου αδικαιολόγητα = χωρίς χαρτί γιατρού για ασθένεια ή χωρίς να έχετε συμφωνήσει άδεια) τότε ο εργοδότης μπορεί να δηλώσει στον ΟΑΕΔ ότι αποχώρησες οικιοθελώς. Αυτό σημαίνει ότι χάνεις τα ποσοστά των δώρων και επιδομάτων που αναλογούν στο διάστημα από τη μέρα που "αποχωρείς" έως την 31/8 που θα έληγε κανονικά η σύμβασή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν μπορεις να λειψεις αδικαιολογητα ενα μηνα. Ο εργοδοτης εχει δικαιωμα μετα απο καποιες μερες (δεν ειμαι σιγουρη ακριβως για τον αριθμο) να το θεωρησει οικειοθελη αποχωρηση, και φυσικα χανεις τα προνομια της απολυσης -αποζημιωσεις, ταμεια και τα λοιπα.
Νομίζω πως είναι για τρείς μέρες.
Μετά σε απολύει χωρίς αποζημίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
χμμμ ...


έχω την εντύπωση ότι αν έχεις υπογράψει σύμβαση ορισμένης διάρκειας και ο εργοδότης
σε απολύσει άνευ δικής σου υπαιτιότητας νωρίτερα, τότε υποχρεούται να σου καταβάλει τα
χρήματα που θα έπαιρνες αν συνέχιζες να εργάζεσαι κανονικά μέχρι τη λήξη της

αν απλά λήξει η σύμβαση, τότε δεν παίρνεις τίποτα περισσότερο από αυτά που ανέφερε η
youki παραπάνω


:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
κι οπως καταλαβες θα κανεις κουραγιο και θα περιμενεις να ληξει η συμβαση σου , διοτι αλλιως θα καναμε ολοι αυτο που εχεις στο μυαλο σου και θα πηγαιναμε διακοπες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top