Internet Explorer Vs. Internet

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν χάνεις απολύτως τίποτα, προχώρα!!!
Παρεμπιμτόντως, αν και τελευταία χρησιμοποιώ αρκετά συχνά τον firefox, πιστεύω ότι ακόμη δεν συγκρίνεται τον ΙΕ, τουλάχιστον από την πλευρά των απλών χρηστών του internet!
Για τους προγραμματιστές, είναι άλλη ιστορία!
:wall: :wall:
Σε τι ακριβώς δεν συγκρίνεται;;;
Περιμένω να μου πεις αναλυτικά ΤΙ έχει καλύτερο ο Internet Explorer, όχι από τον Firefox, από ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ σύγχρονο browser θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
:wall: :wall:
Σε τι ακριβώς δεν συγκρίνεται;;;
Περιμένω να μου πεις αναλυτικά ΤΙ έχει καλύτερο ο Internet Explorer, όχι από τον Firefox, από ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ σύγχρονο browser θες.

Σιγά!!! Ο τοίχος δεν έχει ανάγκη το κεφάλι όμως ναι! Τους είδαμε και τους "σύγχρονους" μην ανησυχείς....
Λάδι πολύ και από τηγάνισμα τίποτα!
ΣΧετικά με τον mozila, δεν χρειάζονται...ειδικές αναλύσεις, αρκεί το ότι μπορεί να φυτρώσουν τα γένια του σπανού σε σχέση με την ταχύτητα του ΙΕ και την ευχρηστία του βέβαια!
Για απλούς χρήστες που σερφάρουν επαναλαμβάνω και όχι για συμβατότητες και δυνατότητες που δίνει σε προγραμματιστές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σιγά!!! Ο τοίχος δεν έχει ανάγκη το κεφάλι όμως ναι! Τους είδαμε και τους "σύγχρονους" μην ανησυχείς....
Λάδι πολύ και από τηγάνισμα τίποτα!
ΣΧετικά με τον mozila, δεν χρειάζονται...ειδικές αναλύσεις, αρκεί το ότι μπορεί να φυτρώσουν τα γένια του σπανού σε σχέση με την ταχύτητα του ΙΕ και την ευχρηστία του βέβαια!
Για απλούς χρήστες που σερφάρουν επαναλαμβάνω και όχι για συμβατότητες και δυνατότητες που δίνει σε προγραμματιστές!
Να μου έλεγες πιο γρήγορο τον Chrome, να το δεχτώ.
Αλλά ο Internet Explorer?
Οσον αφορά JavaScript performance, ή ταχύτητα rendering ο Firefox είναι orders of magnitude πιο γρήγορος από τον IE (ψάξε για benchmarks). Στο μόνο που θα μπορούσες να πεις πιο γρήγορο τον ΙΕ είναι η ταχύτητα εκκίνησης του, που και πάλι, σε σχέση με άλλους browsers (πχ Chrome, Opera, ακόμα και Safari) είναι πολύ αργή.
Αλλά ακόμα και δίκιο να είχες, αν σε ενδιέφερε μόνο η ταχύτητα, θα είχες Chrome. Προφανώς δεν είναι μόνο αυτό λοιπόν, ε;

Όσον αφορά την ευχρηστία, είναι τελείως υποκειμενικό. Θα έλεγα πάντως ότι ο Chrome, ως πιο λιτός, είναι μάλλον ο πιο εύχρηστος από όλους.

Όσον αφορά τις "δυνατότητες που δίνει σε προγραμματιστές", κι αυτές αφορούν το μέσο χρήστη! Οι "προγραμματιστές" (web developers για την ακρίβεια) και οι web designers τις δυνατότητες αυτές τις χρησιμοποιούν για να φτιάχνουν πιο εύχρηστα, όμορφα και λειτουργικά sites, προς όφελος του χρήστη δηλαδή, όχι για να χαζοχαιρόμαστε μόνοι μας! Αν οι web developers έχουν περιορισμένες δυνατότητες λόγω του IE, οι χρήστες πλήττονται, όχι μόνο οι ίδιοι! Αν εσύ βλέπεις ένα πετσοκομμένο site επειδή ο ΙΕ σου δεν υποστηρίζει κάποια σύγχρονα standards, εσύ πλήττεσαι, όχι ο developer! (και ναι, συμβαίνει αυτό, όσο όλο και περισσότερες εταιρείες παραμελούν το Internet Explorer compatibility λόγω του μεγάλου επιπλέον κόστους του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Περιμένω να μου πεις αναλυτικά ΤΙ έχει καλύτερο ο Internet Explorer, όχι από τον Firefox, από ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ σύγχρονο browser θες.

Είναι ο browser με την #1 all-time συνδεσιμότητα στην ιστοσελίδα : https://www.getfirefox.com

Ο ΙΕ είναι πολύ χρήσιμος στο να κατεβάζεις τον firefox. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να μου έλεγες πιο γρήγορο τον Chrome, να το δεχτώ.
Αλλά ο Internet Explorer?
Σαν πρόγραμμα ο Internet Explorer είναι με λιγότερα κολλήματα από τον firefox ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Όσον αφορά τις "δυνατότητες που δίνει σε προγραμματιστές", κι αυτές αφορούν το μέσο χρήστη! Οι "προγραμματιστές" (web developers για την ακρίβεια) και οι web designers τις δυνατότητες αυτές τις χρησιμοποιούν για να φτιάχνουν πιο εύχρηστα, όμορφα και λειτουργικά sites, προς όφελος του χρήστη δηλαδή, όχι για να χαζοχαιρόμαστε μόνοι μας! Αν οι web developers έχουν περιορισμένες δυνατότητες λόγω του IE, οι χρήστες πλήττονται, όχι μόνο οι ίδιοι! Αν εσύ βλέπεις ένα πετσοκομμένο site επειδή ο ΙΕ σου δεν υποστηρίζει κάποια σύγχρονα standards, εσύ πλήττεσαι, όχι ο developer! (και ναι, συμβαίνει αυτό, όσο όλο και περισσότερες εταιρείες παραμελούν το Internet Explorer compatibility λόγω του μεγάλου επιπλέον κόστους του)

Το βλέπεις πολύ επαγγελματικά και όχι άδικα βέβαια, αλλά μην ξεχνάς ότι πετσοκομμένα sites βλέπαμε με τον firefox και όχι με τον explorer! Στις τελευταίες εκδόσεις του άρχισαν να ανοίγουν και εικόνες!!!!:P
Υπάρχουν ακόμη χρήστες που με τον fox δεν τους ανοίγουν τα βιντεάκια του tube (ξέρω ξέρω τι χρειάζεται, υπάρχει και ανοιχτο θέμα στα fora) Θα μου πεις, που σύχναζες ρε παιδί μου, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία! Σωστά αυτά που γράφεις περί τελικού αποδέκτη και ωφελιμότητας αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα marketing....γενικά ο fox έχει δώσει τη δυνατότητα σε όλο τον κόσμο και έχει κάνει εύκολη την ζωή των web developers, κάτι σαν....open office!
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έγινε και χαλίφης στη θέση του χαλίφη!
Επιμένω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των απλών - μη ειδικών- χρηστών (καλώς ή κακώς αυτοί ρυθμίζουν την αγορά) προτιμάει τον ΙΕ και αυτό από μόνο του είναι η απόδειξη ότι είναι (ακόμη τουλάχιστον) ΓΕΝΙΚΑ καλύτερος!

safari και chrome τους εγκατέστησα ένα πρωί και μέχρι το μεσημέρι τους είχα καταργήσει!
Ο opera όμως μου αρέσει, ειδικά η mobile version :D

Και το να προσπαθεί κάποιος να βγάλει τον ΙΕ το μίασμα του χώρου, μάλλον προκατειλλημένος μοιάζει και όχι απλά απογοητευμένος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
daemon,
1) Ο Internet Explorer είναι κοινός αποδεκτό ότι έχει χάλια rendering. Ακόμη και η ίδια η Microsoft το ξέρει, αφού την φήμη για χρήση webkit δεν την αποκλείει. Έτσι και πεις στην Mozilla να βάλει για webkit τότε θα γελάσει επειδή το αν ο Mozilla ή ο Webkit είναι καλύτερος εμπεριέχει και λίγο υποκειμενικό στοιχεία, ενώ ο IE με το Webkit (και γενικά με τον ανταγωνισμό :P) είναι αντικειμενικά χειρότερος. Rendering είναι ο τρόπος που διαβάζει τις σελίδες ένας browser.
2) Ο Mozilla έχει γίνει τόσο αρεστός, όχι είναι επειδή opensource αλλά επειδή ακολουθεί τα πρότυπα. Σκέψου λίγο, γιατί πέτυχε ο firefox και όχι ο Mozilla.
3) ο ΙΕ8 δεν είναι κακός browser, εκτός το ότι δεν ακολουθεί τις εξελίξεις στα πρότυπα είναι και πίσω σαν ανταγωνισμό.
4) Πλέον αντιπαθώ τον firefox, όχι σαν browser αλλά σαν πρόγραμμα. Πολύ κακή διαχείριση μνήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Επιμένω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των απλών - μη ειδικών- χρηστών (καλώς ή κακώς αυτοί ρυθμίζουν την αγορά) προτιμάει τον ΙΕ και αυτό από μόνο του είναι η απόδειξη ότι είναι (ακόμη τουλάχιστον) ΓΕΝΙΚΑ καλύτερος!

Η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών είναι τραγικά απαίδευτη και έχει συνυφάσει το Διαδίκτυο με τον explorer που βλέπουν στην επιφάνεια εργασίας των windows. Δεν κατέληξαν στη χρήση του πανάθλιου αυτού προγράμματος κατόπιν επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το βλέπεις πολύ επαγγελματικά και όχι άδικα βέβαια, αλλά μην ξεχνάς ότι πετσοκομμένα sites βλέπαμε με τον firefox και όχι με τον explorer! Στις τελευταίες εκδόσεις του άρχισαν να ανοίγουν και εικόνες!!!!:P
Σε αυτό έφταιγε το ότι παλιότερα λόγω του μεγάλου market share του ΙΕ, οι περισσότεροι έφτιαχναν σελίδες μόνο βάσει αυτού, χρησιμοποιώντας τεχνικές που δεν ήταν standard. Ο Firefox από την πρώτη κιόλας έκδοση είχε κλάσεως ανώτερη υποστήριξη των web standards και εν γένει, είναι πολύ ευκολότερο να φτιάξει κανείς ένα standards-compliant site που να φαίνεται και να λειτουργεί καλύτερα σε Firefox (και όλους τους υπόλοιπους!) παρά σε Internet Explorer. Οι περισσότεροι developers δε, πρώτα φτιάχνουν κάτι να δουλεύει άψογα σε Firefox και έπειτα το patchάρουν ώστε να λειτουργεί και σε Internet Explorer. Ο λόγος; Εκτός από τα μακράν καλύτερα developer tools του Firefox, τα bugs του είναι several orders of magnitude λιγότερα, οπότε ξέρεις ότι αν κάτι που έκανες δεν δουλεύει κατά πάσα πιθανότητα φταις εσύ και όχι ο browser. Αυτό στον Internet Explorer πολλές φορές δεν ισχύει: Οι developers αναγκάζονται να γράφουν κώδικα για να διορθώσουν προβλήματα του Internet Explorer, ενώ ουσιαστικά αυτό που έκαναν θα έπρεπε να φαίνεται/λειτουργεί σωστά! Αναλογίσου λίγο πόσο εξοργιστικό είναι να χάνεις εργατοώρες για κάτι τέτοιο και έλα μετά να μου πεις για προκατάληψη κατά του ΙΕ.
Υπάρχουν ακόμη χρήστες που με τον fox δεν τους ανοίγουν τα βιντεάκια του tube (ξέρω ξέρω τι χρειάζεται, υπάρχει και ανοιχτο θέμα στα fora) Θα μου πεις, που σύχναζες ρε παιδί μου, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία! Σωστά αυτά που γράφεις περί τελικού αποδέκτη και ωφελιμότητας αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα marketing....γενικά ο fox έχει δώσει τη δυνατότητα σε όλο τον κόσμο και έχει κάνει εύκολη την ζωή των web developers, κάτι σαν....open office!
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έγινε και χαλίφης στη θέση του χαλίφη!
Θέμα marketing???? Θέμα marketing????????
Θες να κάτσω να σου αναλύσω με τεχνικές λεπτομέρειες πόσες περισσότερες δυνατότητες δίνει ο firefox σε έναν Web developer?
Πόσες εργατοώρες θα κερδίζονταν αν δεν είχαμε να ασχολούμαστε με τις ιδιοτροπίες του Internet Explorer?
Για ένα πράγμα είμαι σίγουρη: Αν ο Internet Explorer δεν υπήρχε, το Web σήμερα θα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερο. Υπάρχουν τεχνολογίες που ΔΕΝ χρησιμοποιούνται, ενώ προσφέρουν τρομερές δυνατότητες, ή τεράστιο κέρδος χρόνου, επειδή ΔΕΝ υποστηρίζονται ΜΟΝΟ από τον Internet Explorer! Και δεν θα χρησιμοποιούνται ευρέως για πολλά χρόνια ακόμη, διότι ΑΚΟΜΗ κι αν δεήσει η Microsoft και φτιάξει επιτέλους τον άθλιο browser της, οι χρήστες θα αργήσουν ΧΡΟΝΙΑ να κάνουν update γιατί ο IE έχει συν τοις άλλοις και το χαμηλότερο ρυθμό αναβάθμισης (όταν οι χρήστες του καλά καλά δεν ξέρουν τι είναι browser, που να κάνουν και update...)
Επιμένω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των απλών - μη ειδικών- χρηστών (καλώς ή κακώς αυτοί ρυθμίζουν την αγορά) προτιμάει τον ΙΕ και αυτό από μόνο του είναι η απόδειξη ότι είναι (ακόμη τουλάχιστον) ΓΕΝΙΚΑ καλύτερος!
Ας μην ερχόταν bundled με τα Windows και θα σου λεγα αν θα τον χρησιμοποιούσε κανείς. Όπως πολύ ορθά ανέφερε η Obscura, ο μέσος χρήστης του IE δεν γνωρίζει καν ότι υπάρχουν άλλες επιλογές!
Και το να προσπαθεί κάποιος να βγάλει τον ΙΕ το μίασμα του χώρου, μάλλον προκατειλλημένος μοιάζει και όχι απλά απογοητευμένος. :)
Ρώτα ΟΠΟΙΟΝ (front-end) web developer θέλεις που να έχει μια στοιχειώδη εργασιακή εμπειρία και αμφιβάλλω αν θα σου πει κάτι διαφορετικό. ΟΛΟΙ πια είμαστε προκατειλημμένοι;
Και σε πληροφορώ ότι καθόλου Microsoft-hater δεν είμαι, αν αυτό υπονοείς. Χρησιμοποιώ αρκετά προιόντα της Microsoft και ορισμένα τα θεωρώ και καλά (πχ Office 2007).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών είναι τραγικά απαίδευτη...

Κοίταξε Ελένη, αυτό δεν είναι αξιοκατάκριτο απαραίτητα! Δεν έχουν όλοι οι χρήστες το μεράκι αλλά και το χρόνο να μάθουν και να εκμεταλλευτούν πχ το....block content! Κι εσύ απ ότι φαντάζομαι βάζεις το κλειδί στη μίζα και ξεκινάς! Δεν κάθεσαι να παραμετροποιήσεις τα bar του turbo και την σκληρότητα της ανάρτησης σε συνδιασμό με την πίεση των ελαστικών σου, ανάλογα την διαδρομή που θα ακολουθήσεις κάθε φορά!
Αυτά είναι για τους "άρρωστους" χρήστες, browser ή ότι άλλο!:P
Αν ήταν να εξιδικευόμαστε όλοι στα άδυτα του κάθε φυλλομετρητή και τις κρυφές και φανερές χάρες του, δεν θα κάναμε άλλη δουλειά!
Και ξέρεις, ο κόσμος όλος δεν ειναι....browser! Υπάρχει και το ηλιοβασιλεμα (κλεμμένο από τοίχο) :)

Ναι, αυτό σχετικά με την υποστήριξη προτύπων στους προηγούμενους ΙΕ, το έχω ακούσει Παναγιώτη και ομολογώ ότι το να καθήσεις να γράψεις ειδικό κώδικα δεν είναι ότι καλύτερο...στον 8 όμως νομίζω ότι υπάρχει συμβατότητα ή όχι;
Και αν ενσωματώσει την webkit, που όπως γνωρίζω, σε javascript δεν πιάνεται, το μέλλον είναι δικό του, αφού οι on line εφαρμογες πλέον σε αυτήν βασίζονται (νομίζω)
Φυσικά δεν γράφω μετά βεβαιότητας αφού ειδικός δεν είμαι αλλά οι συνομιλητές μου ναι, και μάλιστα, χωρίς διάθεση κολακείας, πολύ καλοί στην δουλειά τους! :D

Λία, από την σκοπιά σου έχεις δίκιο δεν διαφωνώ σε αυτό το σκέλος στο ξαναείπα! Όμως τον τελικό καταναλωτή, πιστεύω, δε τον ενδιαφέρουν αυτά, αν και συμφωνώ ότι βάζοντας τον στο παιγνίδι, διότι ένα "πεπαιδευμένο" χρήστη μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σαν μοχλό...πίεσης προς όφελος σου (γενικά αναφέρομαι), είναι έξυπνη κίνηση!:whistle:

Τελικά, πρακτικές μονοπωλιακές, προνομιακές ή όχι, έχουν σίγουρα τα δικά τους "πρότυπα" και σε αυτά θέλουν να αφομοιώσουν, ποιός μπορεί να τους κατηγορήσει γι αυτό αφού το ζητούμενο είναι το κέρδος και μόνο!:hmm:

Αλήθεια, με το θέμα "ασφάλεια" τι γίνεται; Εκεί νομίζω ότι συγκλίνουν όλοι (browsers) προς :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Daemon, σαφώς και πρέπει να τον ενδιαφέρουν και αυτά τον απλό χρήστη. Σκέψου, το rendering είναι είναι εκείνη η διαδικασία που ακολουθεί τις οδηγίες που έχει γράψει ο developer του site. Φαντάσου, το αυτοκίνητο σου να μην καταλάβαινε ακριβώς τις οδηγίες σου, και το χειρότερο δεν είναι στρίβεις το τιμόνι δεξιά και αυτό να πηγαίνει αριστερά γιατί θα συνήθιζες και να το στρίβεις αντίθετα :P. Το χειρότερο είναι να του λες δεξιά και αυτό να καταλαβαίνει περίπου δεξιά με αποτέλεσμα να αναρωτιέσαι τι έκανε και με βάση αυτό που έκανε πως πρέπει να διατυπώσεις τις οδηγίες έτσι ώστε και να τις καταλαβαίνουν και τα υπόλοιπα αυτοκίνητα και το δικό σου.

Οι χρήστες δεν ενδιαφέρονται για το παραπάνω θέμα επειδή μέχρι τώρα οι προγραμματιστές καθόταν και πάλευαν. Όταν σταματήσει ο developer να αναρωτιέται για τον ΙΕ, και φυσικά για τον κάθε browser που δεν ακολουθεί τα πρότυπα, και απλά να αναρωτιέται ο κώδικας του είναι σωστός τότε θα σου πω για το πότε οι απλοί χρήστες πετάνε τον ΙΕ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κοίταξε Ελένη, αυτό δεν είναι αξιοκατάκριτο απαραίτητα! Δεν έχουν όλοι οι χρήστες το μεράκι αλλά και το χρόνο να μάθουν και να εκμεταλλευτούν πχ το....block content! Κι εσύ απ ότι φαντάζομαι βάζεις το κλειδί στη μίζα και ξεκινάς! Δεν κάθεσαι να παραμετροποιήσεις τα bar του turbo και την σκληρότητα της ανάρτησης σε συνδιασμό με την πίεση των ελαστικών σου, ανάλογα την διαδρομή που θα ακολουθήσεις κάθε φορά!
Αυτά είναι για τους "άρρωστους" χρήστες, browser ή ότι άλλο!:P
Αν ήταν να εξιδικευόμαστε όλοι στα άδυτα του κάθε φυλλομετρητή και τις κρυφές και φανερές χάρες του, δεν θα κάναμε άλλη δουλειά!
Και ξέρεις, ο κόσμος όλος δεν ειναι....browser! Υπάρχει και το ηλιοβασιλεμα (κλεμμένο από τοίχο) :)
Σωστό, αλλά δεν μπορούμε μετά να επικαλούμαστε τις προτιμήσεις του μέσου άσχετου χρήστη για να "τεκμηριώσουμε" ότι ο Χ browser είναι καλύτερος από τον Υ, όπως δεν μπορείς να πεις ότι το δημοφιλέστερο αυτοκίνητο είναι και το καλύτερο, σωστά;
Ναι, αυτό σχετικά με την υποστήριξη προτύπων στους προηγούμενους ΙΕ, το έχω ακούσει Παναγιώτη και ομολογώ ότι το να καθήσεις να γράψεις ειδικό κώδικα δεν είναι ότι καλύτερο...στον 8 όμως νομίζω ότι υπάρχει συμβατότητα ή όχι;
Είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα, αλλά είναι ακόμα πολύ πίσω. Ειδικά σε θέμα JavaScript. Και ακόμα χρειάζεται ειδικός κώδικας και ειδικό CSS για τον Internet Explorer.
Και ακόμα κρατάει το web πίσω.
Και ακόμα πιο πίσω το κρατάνε όσοι δεν έχουν κάνει καν update σε 8 (οι περισσότεροι δηλαδή)...
Και αν ενσωματώσει την webkit, που όπως γνωρίζω, σε javascript δεν πιάνεται, το μέλλον είναι δικό του, αφού οι on line εφαρμογες πλέον σε αυτήν βασίζονται (νομίζω)
Το Webkit είναι rendering engine, δεν έχει σχέση με JavaScript. Πχ o Chrome χρησιμοποιεί Webkit για rendering και V8 για JavaScript. Όσον αφορά το ότι όλες οι online εφαρμογές σε αυτή βασίζονται, είναι εντελώς άτοπο (εκτός αν μιλάμε για websites που προορίζονται κυρίως για χρήση από κινητό), μιας και όσον αφορά desktop browsing το market share όλων των Webkit browsers μαζί είναι πολύ μικρότερο από του ΙΕ ή του Firefox. Καλό θα ήταν να συνέβαινε, γιατί είναι από τις καλύτερες (αν όχι η καλύτερη) rendering engine. Έχει τα λιγότερα bugs που έχω δει και την καλύτερη υποστήριξη CSS3 που μπορεί να ελπίσει κανείς εν έτει 2009.
Λία, από την σκοπιά σου έχεις δίκιο δεν διαφωνώ σε αυτό το σκέλος στο ξαναείπα! Όμως τον τελικό καταναλωτή, πιστεύω, δε τον ενδιαφέρουν αυτά, αν και συμφωνώ ότι βάζοντας τον στο παιγνίδι, διότι ένα "πεπαιδευμένο" χρήστη μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σαν μοχλό...πίεσης προς όφελος σου (γενικά αναφέρομαι), είναι έξυπνη κίνηση!:whistle:
Θα έπρεπε να τον ενδιαφέρει όμως...
Θα σου πω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ. Σε CSS2 για πολλά οπτικά εφέ πρέπει να χρησιμοποιείς εικόνες (πχ στρογγυλεμένες γωνίες). Σε CSS3, αυτό γίνεται απλά με μια γραμμή κώδικα, δηλαδή ΠΟΛΥ λιγότερα bytes από οποιαδήποτε διακοσμητική εικόνα. Αν μπορούσαμε να χρησιμοποιούμε CSS3 χωρίς να ανησυχούμε για την cross-browser λειτουργία του, τότε οι σελίδες θα ήταν ΠΟΛΥ ελαφρύτερες, μιας και δεν θα χρειαζόντουσαν τόσες διακοσμητικές εικόνες (ακόμα και η ίδια η html που απαιτείται είναι λιγότερη σε αυτή την περίπτωση). Το να είναι οι σελίδες ελαφρύτερες, ωφελεί κατά πολύ το μέσο χρήστη!
Τελικά, πρακτικές μονοπωλιακές, προνομιακές ή όχι, έχουν σίγουρα τα δικά τους "πρότυπα" και σε αυτά θέλουν να αφομοιώσουν, ποιός μπορεί να τους κατηγορήσει γι αυτό αφού το ζητούμενο είναι το κέρδος και μόνο!:hmm:
Ευτυχώς τείνουμε προς ένα μέλλον όπου τα standards υποστηρίζονται όλο και καλύτερα. Όποιος συνάδελφος είναι πιο παλιός από μένα και έχει ζήσει τα λεγόμενα "browser wars" των 90s, οι τωρινές δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε του φαινόνται περίπατος, όπως και σε 10 χρόνια θα φαίνεται σε μας περίπατος αυτά που θα αντιμετωπίζουν οι developers/designers του μέλλοντος, μιας και τότε το compatibility θα είναι πολύ καλύτερο.
Αλήθεια, με το θέμα "ασφάλεια" τι γίνεται; Εκεί νομίζω ότι συγκλίνουν όλοι (browsers) προς :down:
Δεν θα το λεγα. Όλο και βελτιώνονται προς αυτή την κατεύθυνση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
@Daemon, σαφώς και πρέπει να τον ενδιαφέρουν και αυτά τον απλό χρήστη.
Έτσι που το έθεσες Παναγιώτη, τι μπορώ να πω; :D
Ίσως μόνο εκέινο το "παλιό" και για κείνη την εποχή πετυχημένο...."αν τα αυτοκίνητα βασίζοταν στην τεχνολογία των υπολογιστών, θα "μέναμε" κάθε λίγο και λιγάκι στο δρόμο"
Τώρα μάλλον δεν ισχύει, αφού τα ηλεκτρονικά τους που λειτουργούν βάσει προγραμμάτων, καθορίζουν πλέον την εύρυθμη λειτουργία των υποσυστημάτων τους!

Σωστό, αλλά δεν μπορούμε μετά να επικαλούμαστε τις προτιμήσεις του μέσου άσχετου χρήστη για να "τεκμηριώσουμε" ότι ο Χ browser είναι καλύτερος από τον Υ, όπως δεν μπορείς να πεις ότι το δημοφιλέστερο αυτοκίνητο είναι και το καλύτερο, σωστά;
Σχεδόν σωστά!!!!!:)
Καλύτερος γι αυτούς ενοούσα, αυτό άλλωστε έχει σημασία (γι αυτούς) ...
Σχετικά με το παράδειγμα του αυτοκινήτου, θα έλεγα πάλι το ίδιο! Σημασία έχει πως το βλέπει ο "άσχετος", (κάποιοι βλέπουν καλύτερο το φθηνότερο, άλλοι το ....ανθεκτικότερο κοκ...) και αυτό επειδή τα χρήματα είτε προέρχονται από αδαείς είτε από σχετικούς, την ίδια αξία έχουν!

Και ακόμα πιο πίσω το κρατάνε όσοι δεν έχουν κάνει καν update σε 8 (οι περισσότεροι δηλαδή)...
Θα σου πω κάτι περίεργο που μου συνέβη και δεν μπορώ να το εξηγήσω....είχα τον 8 και μου βγάζει ειδοποίηση αναβάθμισης!
Αρχίζει η διαδικάσία,μου απεγκαθιστά τον 8 και μου κάνει εγκατάσταση τον 7!!!!!!!! :eek:

Το Webkit είναι rendering engine, δεν έχει σχέση με JavaScript.
Δεν τα διατύπωσα σωστά μάλλον, ο webkit αφού "διαβάζει" με τον καλύτερο δυνατό τρόπο σελίδες, δεν διαβάζει και τις εφαρμογές java που περιέχουν, στις οποίες βαζίζονται όλο και περισσότερες on line εφαρμογές; Aυτό το κάνει πχ ο v8 ;:hmm:

Θα έπρεπε να τον ενδιαφέρει όμως...
Έτερον εκάτερον τελικά και στο τέλος πρέπει να γίνουμε λίγο απ όλα και μέσα σε όλα!

Ευτυχώς τείνουμε προς ένα μέλλον όπου...
O πόλεμος των άστρων ήταν προφητική σειρά φαίνεται! Μακάρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν τα διατύπωσα σωστά μάλλον, ο webkit αφού "διαβάζει" με τον καλύτερο δυνατό τρόπο σελίδες, δεν διαβάζει και τις εφαρμογές java που περιέχουν, στις οποίες βαζίζονται όλο και περισσότερες on line εφαρμογές; Aυτό το κάνει πχ ο v8 ;:hmm:

Καταρχάς, μην τα μπλέκεις, άλλο Java, άλλο JavaScript. Δεν έχουν καμία σχέση. [offtopic ιστορική αναδρομή] Και όχι, δεν είναι η JavaScript μια "light" έκδοση της Java, όπως νομίζουν (λανθασμένα) αρκετοί. Το όνομα της JavaScript θα ήταν αρχικά LiveScript, και απλά οι marketers της Netscape ανάγκασαν τον Brendan Eich (δημιουργό της JavaScript) να ενσωματώσει σε αυτή κάποιες επιφανειακές συντακτικές ομοιότητες με τη Java και άλλαξαν το όνομα της σε JavaScript, διότι τότε η Java ήταν "cool" και πιστευαν ότι καλλιεργώντας τη λάθος εντύπωση ότι η JavaScript είναι μια πιο light Java, θα ευνοούσαν την εξάπλωση της.[/offtopic ιστορική αναδρομή]
Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στη JavaScript, μιας και τα Java applets χρησιμοποιούνται σχετικά σπάνια σήμερα. O κώδικας που μεταφράζει και τρέχει τη JavaScript είναι διαφορετικός από αυτόν που ερμηνεύει την HTML. Το πρώτο συνήθως το λέμε JavaScript engine και το δεύτερο rendering engine ή layout engine (χαριτολογώντας ελαφρώς, μιας και προφανώς κανένα από τα δύο δεν είναι "μηχανές"). Το Webkit είναι rendering engine πρωτίστως (πιθανόν να έχει και κώδικα για άλλα πράγματα, αν κρίνω από κάποιες UI ομοιότητες μεταξύ διαφόρων Webkit desktop browsers). Άλλες σύγχρονες rendering engines είναι η Trident (Internet Explorer), Gecko (Firefox), Presto (Opera). Κοινά σύγχρονα JS engines είναι: Futhark (Opera), Squirrelfish (Safari), Tracemonkey (Firefox), V8 (Chrome). Του ΙΕ δεν ξέρω αν έχει κάποιο όνομα (πιθανόν JScript όπως ονομάζει και την δική του "έκδοση" της JavaScript).
Το καλό με την Webkit, εκτός του ότι υποστηρίζει περισσότερα πράγματα από πιθανόν οποιαδήποτε άλλη σύγχρονη rendering engine, είναι και το ότι είναι opensource, οπότε μπορεί να την ενσωματώσει σχεδόν οποιοσδήποτε. Άρα αν η Microsoft ξεπεράσει τον εγωισμό της και πάρει επιτέλους απόφαση ότι η Trident είναι καταδικασμένη, λογικά (δεν είμαι και νομικός!) θα μπορεί να ενσωματώσει Webkit στον Internet Explorer, κάνοντας κάθε web designer και κάθε frontend web developer ανά τον κόσμο να πανηγυρίζει από χαρά. Βέβαια, δεδομένης της παρούσας κατάστασης, αυτό φαντάζει όνειρο θερινής νυκτός... (αν και τις φήμες δεν τις έχουν διαψεύσει, αλλά lets not get too excited...). Θα μπορούσαν επίσης να ενσωματώσουν V8 ως JavaScript engine, η οποία είναι εκτός από πολύ πιο compliant, και ταχύτατη. Αλλά όπως είπα, αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ευχαριστώ(ούμε) για την εναργή ανάλυση, ξεκαθάρισα αρκετά πράγματα και ναι την JavaScript εννοούσα, μπορώ να το πω μετά βεβαιότητας πλέον! :)
Τελικά πίσω από τις "κουρτίνες" υπάρχει πολύ ίντριγκα στο χώρο σας, αλλά όταν απευθύνεσαι σε μια παγκόσμια αγορά, τα ποσοστά σαν κλασματικά μέρη του συνόλου που καθορίζουν φυσικά και τα.... μέρη των κερδών που αναλογούν από τα συνολικά της "πίτας" , είναι έξόχως σημαντικά ακόμη και σαν μονοψήφιος αριθμός!
Φαντάσου να έχεις κατώτατο όριο το 60% που λέγεται ότι κατέχει ο IE...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
αλλά όταν απευθύνεσαι σε μια παγκόσμια αγορά, τα ποσοστά σαν κλασματικά μέρη του συνόλου που καθορίζουν φυσικά και τα.... μέρη των κερδών που αναλογούν από τα συνολικά της "πίτας" , είναι έξόχως σημαντικά ακόμη και σαν μονοψήφιος αριθμός!
Φαντάσου να έχεις κατώτατο όριο το 60% που λέγεται ότι κατέχει ο IE...

Ίσως να φταίει που δεν έχω πιεί τον καφέ μου ακόμα ολόκληρο, αλλά δεν κατάλαβα τι θες να πεις με αυτό. Θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο περισσότερο; (ειδικά τι εννοείς με την τελευταία πρόταση. Τι εννοείς "κατώτατο όριο"; Για ποιόν; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ίσως να φταίει που δεν έχω πιεί τον καφέ μου ακόμα ολόκληρο, αλλά δεν κατάλαβα τι θες να πεις με αυτό. Θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο περισσότερο; (ειδικά τι εννοείς με την τελευταία πρόταση. Τι εννοείς "κατώτατο όριο"; Για ποιόν; )
Του ποσοστού χρήσης του εννοώ σε σχέση με τους υπόλοιπους φυλλομετρητές, στην Ευρώπη τουλάχιστον ! (οι ...υπερατλαντικοί άγγιξαν το 70%)
Και γενικότερα, ότι ο "πόλεμος των browsers" δεν είναι απλά θέμα γοήτρου αλλά προσβλέπει σε κυριαρχικά και οικονομικά οφέλη, αφού το εργαλείο πρόσβασης στον παγκόσμιο ιστό τείνει να γίνει θρησκεία!
Ελπίζω μόνο να μη φτάσουμε κάποτε στο σημείο να αναρωτιόμαστε ποιό είναι το καλύτερο πρόγραμμα περιήγησης σα να λέμε ποιά είναι η καλύτερη...θρησκεία! :confused:
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ε νταξει δε νομιζω να γινει και θρησκεια.

Εγω παντως ειμαι Firefox-ίτης και πιστευω στην θεοτητα της Πορτοκαλι Αλεπους που θα μας δειξει το δρομο για την ενωση με το συμπαν.

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Όταν με το καλό τα επόμενα Windows κυκλοφορήσουν χωρίς ενσωματωμένο ΙΕ (λόγω δικαστηρίων στη ΕΕ γιά αθέμιτο ανταγωνισμό) τότε θα μπορούμε να μιλάμε και γιά ποσοστά %.;)
70% είπες;:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Έτσι! Ένοχη πρωτόδικα η microsoft για τον web browser που ενσωματώνει στο λειτουργικό της και η τελεσίδικη απόφαση να απαιτεί να ξηλωθούν και όλα τα προγράμματα που περιλαμβάνονται στα....accessories! Να φάνε κι ένα κομμάτι ψωμί βρε αδερφέ οι εταιρίες που φτιάχνουν....utilities με επίκουρο αρωγό-παραστεκάμενο την...δικαστική εξουσία! :group:
Αν αυτό δεν είναι η πεμπτουσία της ελεύθερης αγοράς ποιό είναι; O ιστορικός υλισμός της μαρξιστικής θεωρίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top