Παρεξηγήσεις χωρίς λόγο;

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
σας έχει τύχει, να σας φανεί κάποιο μήνυμα που λάβατε, ειρωνικού περιεχομένου....; και να πέσατε έξω....; ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που το έχω πάθει....
ποιοι μπορεί να είναι οι λόγοι που έγινε αυτό....;
:worry:.........:hmm:.........:mad:.........:hmm:.........:P.........:beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Ισως να φταίς εσυ κ να μη το κατάλαβες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πρόκειται για παρεξήγηση ανάμεσα στον πομπό και τον λήπτη που μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Οι πιο συνηθισμένοι για την περίπτωση που αναφέρεις αφορούν την συναισθηματική κατάσταση του λήπτη: συνήθως κάτι άλλο έχει συμβεί νωρίτερα που τον έχει εκνευρίσει κι έτσι παρερμηνεύει το μήνυμα. Άλλη αιτία είναι να υπάρχει κάποιο είδος εξωτερικού ή εσωτερικού θορύβου, πχ να του μιλά και κάποιος άλλος ταυτόχρονα ή να είναι ο ίδιος αφηρημένος και να σκέφτεται κάτι άλλο, οπότε να ερμηνεύσει εσφαλμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Υπάρχει και το ενδεχόμενο των κρυμμένων συναισθημάτων
Να νιώθεις πράγματα για κάποιον χωρίς καλά καλά να το ξέρεις, να περιμένεις ασυναίσθητα και ενδόμυχα να σου φερθεί με Χ τρόπο και όταν σου φέρεται Ψ (ουδέτερα) εσύ να το εκλαμβάνεις διαφορετικά και να χαλιέσαι

Συμβαίνουν αυτά σε ένα χώρο που δεν μπορείς να έχεις μπροστά σου τον άλλον να δεις ότι έχει όρεξη για πείραγμα παράδειγμα, να ακούσεις τη χροιά της φωνής κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
από τη στιγμή που δεν υπάρχει η δυνατότητα να βλέπεις κατά πρόσωπο τον συνομιλητή
σου, κάθε μήνυμα (ή ποστ) μπορεί να παρεξηγηθεί και να παρερμηνευτεί - πολύ περισσότερο
όταν αυτός/η με τον οποίο συνομιλείς σου είναι εντελώς άγνωστος ως πραγματικός
χαρακτήρας

ο καθένας μας έχει διαφορετικά φίλτρα που έχουν να κάνουν με τις προσωπικές του
εμπειρίες και ευαισθησίες και με τη διάθεση της στιγμής και μέσα από αυτά ερμηνεύει
αυτόματα τη "διάθεση" των άλλων

η χρήση emoticon μπορεί να βοηθήσει κάπως στη σωστή ερμηνεία του κειμένου αλλά κι
εκεί κρύβονται φατσούλες (πχ. το :P μπορεί να θεωρηθεί "πείραγμα" μπορεί όμως να
θεωρηθεί και "ειρωνία" )


κι επειδή πιστεύω ότι όλοι όσοι τριγυρνάμε στο νετ κατά καιρούς έχουμε πέσει "θύματα"
παρεξήγησης, κατά την ταπεινή μου γνώμη, όταν κάποιος αισθάνεται "θιγμένος" το
καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να ζητήσει διευκρινίσεις ευθέως με προσωπικό
μήνυμα ώστε να ξέρει πραγματικά τι αντιμετωπίζει :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
συνήθως οι ευθύνες βρίσκονται πάνω σε μία ζυγαριά...., όταν προσπαθήσω να μετρήσω το μερίδιο που μου αναλογεί, έχασα το παιχνίδι.... σημασία έχει να προσπαθήσω να καταλάβω τους λόγους που δημιούργησαν αυτά τα μεγέθη και να προσπαθήσω να τους αποδυναμώσω, ωστέ να αποφύγω μια μελλοντική ενδεχόμενη παρεξήγηση....και να προσπαθήσω να γίνω καλύτερο φιλαράκι με τα φιλαράκια μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
σας έχει τύχει, να σας φανεί κάποιο μήνυμα που λάβατε, ειρωνικού περιεχομένου....; και να πέσατε έξω....; ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που το έχω πάθει....
ποιοι μπορεί να είναι οι λόγοι που έγινε αυτό....;
:worry:.........:hmm:.........:mad:.........:hmm:.........:P.........:beer:

Λοιπόν, φίλε Apro, τα πολλά λόγια είναι φτώχια, έλεγε κάποτε ο λαός. Μ' άλλα λόγια, η γνώμη μου είναι να δεις την αλήθεια κατάφατσα. Που σημαίνει ένα σχετικό π.μ. στο συγκεκριμένο πρόσωπο, για ν αλυθεί κάθε παρεξήγηση, παρανόηση ή, ακόμη, και η ενδεχόμενη "ειρωνεία". Μην την κάνουμε, και "τραγική"! Κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Λοιπόν, φίλε Apro, τα πολλά λόγια είναι φτώχια, έλεγε κάποτε ο λαός. Μ' άλλα λόγια, η γνώμη μου είναι να δεις την αλήθεια κατάφατσα. Που σημαίνει ένα σχετικό π.μ. στο συγκεκριμένο πρόσωπο, για ν αλυθεί κάθε παρεξήγηση, παρανόηση ή, ακόμη, και η ενδεχόμενη "ειρωνεία". Μην την κάνουμε, και "τραγική"! Κάνω λάθος;

έχεις απόλυτο δίκιο Νωεύς.... δεν έχω δει όμως να εφαρμόζεται αυτό, ούτε από εμένα, ούτε από κανέναν.... (σε ότι αφορά εμένα....)
ίσως επειδή εγώ, η κάποιος, δεν έχει το θάρρος να το κάνει, η επειδή απλά νομίζει οτί δε χρειάζεται γιατί έτσι μπλέκει σε κάποιον ιστό, η επειδή νομίζει οτί έτσι θα δώσει στον συνομιλητή του αξία, η δεν ξέρω και εγώ τι.... το θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται, γιατί υπάρχουν τόσες πολλές περιπτώσεις, που το κάνουν περίπλοκο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ναι μου εχει τυχει και μετα ζηταω εξηγησεις απο αυτον που το εστειλε και αυτος με βριζει και εγω τον βριζω και γινεται ενα μπερδεμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
έχεις απόλυτο δίκιο Νωεύς.... δεν έχω δει όμως να εφαρμόζεται αυτό, ούτε από εμένα, ούτε από κανέναν.... (σε ότι αφορά εμένα....)
ίσως επειδή εγώ, η κάποιος, δεν έχει το θάρρος να το κάνει, η επειδή απλά νομίζει οτί δε χρειάζεται γιατί έτσι μπλέκει σε κάποιον ιστό, η επειδή νομίζει οτί έτσι θα δώσει στον συνομιλητή του αξία, η δεν ξέρω και εγώ τι.... το θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται, γιατί υπάρχουν τόσες πολλές περιπτώσεις, που το κάνουν περίπλοκο....

Ναι μου εχει τυχει και μετα ζηταω εξηγησεις απο αυτον που το εστειλε και αυτος με βριζει και εγω τον βριζω και γινεται ενα μπερδεμα....

Τι να πω, βρε παιδιά; Έχω την εντύπωση ότι, εκείνον που βρίσκει ευκαιρία στο διαδίκτυο να "πουλήσει πνεύμα" ή να ξεδιπλώσει τα πλέγματά του "εκ του ασφαλούς", μόνον η αδιαφορία μπορεί να τον αφοπλίσει. Το να γίνεται θέμα μία τέτοια συμπεριφορά, απλά τη "δικαιώνει"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Τι να πω, βρε παιδιά; Έχω την εντύπωση ότι, εκείνον που βρίσκει ευκαιρία στο διαδίκτυο να "πουλήσει πνεύμα" ή να ξεδιπλώσει τα πλέγματά του "εκ του ασφαλούς", μόνον η αδιαφορία μπορεί να τον αφοπλίσει. Το να γίνεται θέμα μία τέτοια συμπεριφορά, απλά τη "δικαιώνει"!

Είναι κάποια μηνύματα που δεν μπορείς να τα αγνοήσεις. Όσο και αν η λογική σου λέει : ''Μην του δώσεις αξία, αγνοησέ τον''. Μπορεί αυτός ο άνθρωπος να μην ξέρει ότι με το να στέλνει τέτοια ανόητα μηνύματα ενοχλεί και ότι δεν φαίνεται ούτε μάγκας, ούτε έξυπνος, ούτε πνευματώδης. Θέλει ένα γερό ταρακούνημα. Βέβαια τα άτομα που στέλνουν τέτοια μηνύματα δεν θίγονται εύκολα. Μπορεί απλά να γελάσουν ή να θεωρήσουν ότι πέτυχαν το σκοπό τους. Αλλά προσωπικά δεν μπορώ να συγκρατηθώ.

Τώρα τελευταία βέβαια, προσπαθώ να αγνοώ τα μηνύματα αυτά και, ναι, ίσως έχεις δίκιο αυτό να είναι καλύτερη απάντηση προς τον οποιονδήποτε αποστολέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
δεδομέμου ότι παρεξηγήσεις γίνονται ακόμα και με τα άτομα που ξέρεις τότε θεωρώ φυσιολογικό να γίνονται και μέσα από το διαδίκτυο.εγώ πάντως δεν συνεχίζω τη συζήτηση με ένα άτομο που πίσω από τον υπολογιστή του κάνει ψευτοφιγούρα προσβάλοντας είτε εμένα την ίδια είτε τις απόψεις,.............γιατί θα πρέπει να πέσω στο επίπεδο του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Συμβαίνει πολύ συχνά να με παρεξηγεί ο κόσμος γιατί έχω ένα πολύ συγκεκριμένο τρόπο να κάνω πλάκα, την κάνω δηλαδή με σοβαρό ύφος και έτσι κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται αμέσως (ή και ποτέ...) οτι είναι πλάκα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
πολύ κακό για το τίποτα........
αν παίρνουμε προσωπικά ακόμη και τις αρνητικές που πέφτουν, τότε απλώς χάσαμε την μπάλα........
άστους να σφυρίζουν, αδιαφορία και πάλι αδιαφορία...
άλλωστε αυτό που κεντρίζει το "ενδιαφέρον" του άλλου να σε προκαλέσει είναι που σε βλέπει να αντιδράς........
μόνο σε θέματα τιμής και αξιοπρέπειας πρέπει να δίνουμε βάση..... κι αν ο άλλος μας είναι άγνωστος μπορεί να μας θίξει την τιμή ή την αξιοπρέπεια;;;;;; καθόλου........... μα καθόλου.....
εκτός αν αφήσουμε τον εαυτό μας να θιχτεί...... βλέπε λήμμα ευκολόθιχτος:P
μόνο αν μπεις στο τρυπάκι να "ερωτοαπαντιέστε" [ ναι ξέρω, δεν είναι δόκιμος ο όρος αλλά έχει μια τσαχπινιά ] στα p.m.:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Συμβαίνει πολύ συχνά να με παρεξηγεί ο κόσμος γιατί έχω ένα πολύ συγκεκριμένο τρόπο να κάνω πλάκα, την κάνω δηλαδή με σοβαρό ύφος και έτσι κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται αμέσως (ή και ποτέ...) οτι είναι πλάκα.:/:

Και εγώ αυτό κάνω αρκετές φορές περίπου. Μετά βέβαια λέω ότι κάνω χούμορ και εξισορροπώ κάπως τα πράγματα. Μπορείς να το κάνεις και εσύ βέβαια, αλλά μετά θα λένε ότι είσαι brain damaged και ανερμάτιστη. Μη σκας όμως αυτό είναι λιγότερο κακό από το να σε λένε σκ@τόψυχο :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Και εγώ αυτό κάνω αρκετές φορές περίπου. Μετά βέβαια λέω ότι κάνω χούμορ και εξισορροπώ κάπως τα πράγματα. Μπορείς να το κάνεις και εσύ βέβαια, αλλά μετά θα λένε ότι είσαι brain damaged και ανερμάτιστη. Μη σκας όμως αυτό είναι λιγότερο κακό από το να σε λένε σκ@τόψυχο :D :P

Αν κάνεις ένα αστείο και μετά πεις "αστείο ήταν, γέλα το κέρατό σου!" παύει να είναι αστείο.;)

Αυτός που καταλαβαίνει το χιούμορ μου και γελάει με αυτό είναι φίλος μου αυτόματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top