Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σαφως και δεν λεει κανενας οτι παντα η πλειοψηφια εχει δικιο. Δε πρεπει να υποπιπτουμε στο σφαλμα του δικαιου λογω αριθμων. Ομως εδω μιλαμε για το καπνισμα, και η πλειοψηφια (παγκοσμιως, γιατι στην ελλαδα οι μισοι τουλαχιστον καπνιζουν), εχει δικιο.

Αμε. Απλά..αργοτερα...εγω λεω κατα το 2150...

Καταρχην αν ειναι κατι αντιχριστο δε με αγγιζει γιατι ο χριστιανισμος δεν ειναι κατι που θαυμαζω. Φασιστικο γιατι ειναι ομως ;

Ενταξει αυτο φυσικα ειπωθηκε καπως φιλοσοφικα και για εμφαση. Δλδ με την εννοια οτι δεν ειναι λογικος και σοφος ενας τετοιος ανθρωπος, και εαν εβλαπτε μονο τον εαυτο του θα τον αφηναμε να χαρμανιασει και να γεμισει πισσα οσο θελει.

Τι εννοεις με αυτο ; Να χρησημοποιησουν προπαγανδα και ανηθικες μεθοδους ; Ναι αυτο δεν ειναι κατι καλο, αλλά εαν γινει θα ειναι η 1η φορα που αυτο το κακο μεσο θα χρησημοποιηθει για κατι καλο.

- Αν η πλειοψηφία των ανθρώπων γνώριζε πόσο κακό έχει επιφέρει η εν γένει καπιταλιστική ανάπτυξη και (προπάντων) η "πυρηνική ενέργεια" στο οικοσύστημα, αυτοί που αποφασίζουν και νομοθετούν για το "δίκιο" της, τι άραγε θα κάνανε;

-Νομίζω, φίλε Λόρυ, πως είσαι πολύ απαισιόδοξος, με το "2150". "Οι πάγοι θα λιώσουν" πιο νωρίς!

-Από πότε η ¨λογική" και η "σοφία" έγιναν ...άκαπνες;

- Τι εννοώ; Εννοώ πως η σχετική διαφημιστική προειδοποίηση (προς τους καπνιστές), μου θυμίζει τα μάλλα, εκείνες τις μεσημεριάτικές εκπομπές από την Αιθιοπία και την υπόλοιπη κεντρική Αφρική, που έβλεπαν ( στο τραπέζι του γεύματος, ξέρεις) οι Έλληνες(κι όχι μόνον) μετανάστες στην κεντρική Ευρώπη, για τα "παιδιά της Αιθιοπίας"...Να θυμίσω εκείνο το κοινότοπο "Ουαί υμίν υποκριτές";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εσυ Νωευς καπνιζεις?
δεν νομιζω να προσπαθεις να δικαιολογησεις το νομιμο ναρκωτικο που λεγεται τσιγαρο....ειναι ο χριστιανισμος υπερ των ναρκωτικων?εγω ξερω οτι μιλαει για πραγματικη ελευθερια μυαλου και πνευματος..αρα πολυ μακρια απο οποιαδηποτε εξαρτηση ποσο μαλλον απο εξαρτησιογονες ναρκωτικες ουσιες...που σε κανουν εναν αξιοθρηνητο σκλαβο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
εσυ Νωευς καπνιζεις?
δεν νομιζω να προσπαθεις να δικαιολογησεις το νομιμο ναρκωτικο που λεγεται τσιγαρο....ειναι ο χριστιανισμος υπερ των ναρκωτικων?εγω ξερω οτι μιλαει για πραγματικη ελευθερια μυαλου και πνευματος..αρα πολυ μακρια απο οποιαδηποτε εξαρτηση ποσο μαλλον απο εξαρτησιογονες ναρκωτικες ουσιες...που σε κανουν εναν αξιοθρηνητο σκλαβο...

Καπνίζω, ίσως επειδή δεν είμαι Χριστιανός...
Εσύ, αγαπητέ Άγγελε, προφανώς είσαι ακραιφνής Χριστιανός...οπότε η μοίρα σου είναι να θεωρείς, ότι ανήκεις γενικά στους "μη αξιοθρήνητους". Να σου ευχηθώ "να μην μετανοήσεις ποτέ"; Μου 'ρχεται σαν κατάρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
νωεεεεεεε σκεψου οτι θα σου πει ο θεος παιδι μου εσυ να πας να κατσεις στους καπνιστες... τι να κανομεν αλλωστε επρεπε και μεις εν το παραδεισω να εναρμονοισθομεν με τα δεδομενα της εποχης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καπνίζω, ίσως επειδή δεν είμαι Χριστιανός...
δεν ειναι κατηγορια το οτι καπνιζεις..αλλα το να προσπαθεις να δικαιολογησεις το λαθος σου...
οι χειροτεροι αμαρτωλοι ειναι αυτοι που δεν παραδεχονται την αμαρτια τους και θεωρουν οτι ειναι και καλο ακομα..!Αυτα ελεγε στους Φαρισαιους ο Χριστος...οτι ποσο μακρια απειχαν απο το δρομο του Θεου επειδη δεν δεχοταν καν οτι ηταν αμαρτωλοι...(και εχω δει και ακουσει πολλους τετοιους καπνιστες τις τελευταιες μερες..)


Καπνίζω, ίσως επειδή δεν είμαι Χριστιανός...
ο παραγματικος Χριστιανος βρισκει την ευτυχια μεσα του ,αρα δεν χρειαζεται τεχνητες ουσιες για την ευτυχια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
δεν ειναι κατηγορια το οτι καπνιζεις..αλλα το να προσπαθεις να δικαιολογησεις το λαθος σου...
οι χειροτεροι αμαρτωλοι ειναι αυτοι που δεν παραδεχονται την αμαρτια τους και θεωρουν οτι ειναι και καλο ακομα..!Αυτα ελεγε στους Φαρισαιους ο Χριστος...οτι ποσο μακρια απειχαν απο το δρομο του Θεου επειδη δεν δεχοταν καν οτι ηταν αμαρτωλοι...(και εχω δει και ακουσει πολλους τετοιους καπνιστες τις τελευταιες μερες..)



ο παραγματικος Χριστιανος βρισκει την ευτυχια μεσα του ,αρα δεν χρειαζεται τεχνητες ουσιες για την ευτυχια...

Γλυκό μου Φεγγαρόφωτο, προσωπικά καπνίζω επειδή δεν νοιώθω δυστυχής κι όχι επειδή επιδιώκω να είμαι ευτυχής!

ΥΣ: Η παράθεση του "Άγγελου", δεν έγινε από λάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
επειδή δεν νοιώθω δυστυχής
καπνιζεις απο βιολογικη αναγκη πια και οι περισσοτεροι καπνιστες ειναι απλα ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΙ μια συνηθειας που ξεκινησαν με το μυαλο πουρε της εφηβειας!και μετα δεν ξερουν καν γιατι το αρχισαν ..απλα πια ειναι νικοτινομανεις και δεν μπορουν να το κοψουν...
κανενα δεν εχω δει να ξεκιναει καπνισμα στα 30του...γιατι?γιατι εχει πηξει σχετικα το μυαλο και δεν πιθηκίζει οτι βλεπει τριγυρω..
με τη ιδια λογικη σου για να νιωθω ευτυχια πρεπει να παρω και ηρωινη ,κοκαινη κλπ..το τσιγαρο δεν ειναι τιποτα αλλο απο το πιο ελαφρυ -και γιαυτο νομιμο-ναρκωτικο ....

Υγ...ο πατερας μου βαρυς καπνιστης(που το ξεκινησε 20χρονων επειδη κατι γκομενες που ζαχαρωνε καπνιζαν ,και "δεν γινεται ανδρας να μην καπνιζει ενω γυναικες καπνιζουν..) το εκοψε στα 53 του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
καπνιζεις απο βιολογικη αναγκη πια και οι περισσοτεροι καπνιστες ειναι απλα ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΙ μια συνηθειας που ξεκινησαν με το μυαλο πουρε της εφηβειας!και μετα δεν ξερουν καν γιατι το αρχισαν ..απλα πια ειναι νικοτινομανεις και δεν μπορουν να το κοψουν...
κανενα δεν εχω δει να ξεκιναει καπνισμα στα 30του...γιατι?γιατι εχει πηξει σχετικα το μυαλο και δεν πιθηκίζει οτι βλεπει τριγυρω..
με τη ιδια λογικη σου για να νιωθω ευτυχια πρεπει να παρω και ηρωινη ,κοκαινη κλπ..το τσιγαρο δεν ειναι τιποτα αλλο απο το πιο ελαφρυ -και γιαυτο νομιμο-ναρκωτικο ....

Υγ...ο πατερας μου βαρυς καπνιστης(που το ξεκινησε 20χρονων επειδη κατι γκομενες που ζαχαρωνε καπνιζαν ,και "δεν γινεται ανδρας να μην καπνιζει ενω γυναικες καπνιζουν..) το εκοψε στα 53 του...

Χαίρομε, Άγγελε, για τον πατέρα σου! Χρόνια να του δίνει, ειλικρινά!
Αλλά προσωπικά καπνίζω από έφηβος, ξεκινώντας από αντίδραση προς τους "μεγάλους" που το απαγόρευαν, σε εμάς τους "μικρούς", την ώρα που οι ίδιοι αρειμάνια, φυσούσαν τον καπνό τους!

ΥΣ: Τα "ληγμένα χάπια", φίλε μου, τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τι ειναι αυτα που γραφεις ρε συ Δημο?!
Ειναι σα να ακουω μερικους φασιστες να λενε οτι "μια Χουντα μας χρειαζεται, διοτι μυαλο διαφορετικα δε βαζουμε"!
Και οχι ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα, ουτε σε αυτην την περιπτωση!
Ιλεος!
"Σα να ακους" γιατι...δεν λεω αυτο. Ειπα απλα μια διαπιστωση σε περιπτωση που συμβει, δεν ειπα οτι το επικροτω...

- Αν η πλειοψηφία των ανθρώπων γνώριζε πόσο κακό έχει επιφέρει η εν γένει καπιταλιστική ανάπτυξη και (προπάντων) η "πυρηνική ενέργεια" στο οικοσύστημα, αυτοί που αποφασίζουν και νομοθετούν για το "δίκιο" της, τι άραγε θα κάνανε;
Συμφωνοι. Με το τσιγαρο τι σχεση εχει αυτο ομως ; :hmm:

-Από πότε η ¨λογική" και η "σοφία" έγιναν ...άκαπνες;
Εξ ορισμου. Ανεκαθεν. Απλα αλλοι το αντιλαμβανονται νωρις, άλλοι αργοτερα, αλλοι αργα, αλλοι καθολου. Ανεφερε μου αν θελεις ενα λογικο ή σοφο χαρακτηριστικο του καπνισματος...

- Τι εννοώ; Εννοώ πως η σχετική διαφημιστική προειδοποίηση (προς τους καπνιστές), μου θυμίζει τα μάλλα, εκείνες τις μεσημεριάτικές εκπομπές από την Αιθιοπία και την υπόλοιπη κεντρική Αφρική, που έβλεπαν ( στο τραπέζι του γεύματος, ξέρεις) οι Έλληνες(κι όχι μόνον) μετανάστες στην κεντρική Ευρώπη, για τα "παιδιά της Αιθιοπίας"...Να θυμίσω εκείνο το κοινότοπο "Ουαί υμίν υποκριτές";
Δε καταλαβαινω την συσχετιση :worry:

Γλυκό μου Φεγγαρόφωτο, προσωπικά καπνίζω επειδή δεν νοιώθω δυστυχής κι όχι επειδή επιδιώκω να είμαι ευτυχής!
Πως το εννοεις δλδ ; Οτι καπνιζεις επειδη απλα σου κανει κεφι και δε το χρειαζεσαι ; Αν ειναι ετσι τοτε μαλλον πολυ το υπερασπιζεσαι..δε ξερω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Χαίρομε, Άγγελε, για τον πατέρα σου! Χρόνια να του δίνει, ειλικρινά!
Αλλά προσωπικά καπνίζω από έφηβος, ξεκινώντας από αντίδραση προς τους "μεγάλους" που το απαγόρευαν, σε εμάς τους "μικρούς", την ώρα που οι ίδιοι αρειμάνια, φυσούσαν τον καπνό τους!

ΥΣ: Τα "ληγμένα χάπια", φίλε μου, τι είναι;
1ον:θες να σου πω πω το εκοψε ο πατερας μου με ελαχιστα στερητικα συμπτωματα και ευκολα?Με το τσαι!Χοντρο μαυρο τσαι..καπνισε το σαν το καπνο..ειδικα με πιπα (γιανα σε κουρασει η διαδικασια καθαρισματος κλπ και να παρατησεις πιο γρηγορα..-ο πατερας μου σταματησε το τσαι μετα απο 1-2 μηνες νομιζω.. και τωρα αντιδρα πολυ ασχημα στην οσμη του καπνου..))αλλα και με στριφτο τσιγαρο..εμοιαζε η γευση του..και χωρις να βλαπτει-αφου ρωτησαμε και γιατρους-ο πατερας μου απεξαρτηθηκε!(δεν σου κανω πλακα..)


2ον.Βλεπουμε τη κανει κακη αντιδραση της νεολαιας..δηλαδη αν σου πουν να μην πεσεις στο γκρεμο θα πας να πεσεις?την ανωριμοτητα αυτη την πληρωνεις στην υπολοιπη ζωη σου...

αυτο με τα ληγμενα τι εννοεις?αν εννοεις τα αντικαταθλιπτικα..και υατα κενα του μυαλου μας καλυπτουν...οσο ποιο πληρεις ειμαστε μεσα μας τοσο λιγοτερο τα χρειαζομαστε.και εθιζουν και εχουν παρενεργειες τα περισσοτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ρε παιδια τι λετε οτι απαγορευσαν το τσιγαρο σε κλειστους χωρους? :confused:
το μεσημερακι πηγαμε για φαγητο σ'ενα καφε ρεστοραν και οσοι ηταν μεσα καπνιζαν:eek: και λεω τι στο καλο απαγορευση ειναι αυτη που εγινε?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
ρε παιδια τι λετε οτι απαγορευσαν το τσιγαρο σε κλειστους χωρους? :confused:
το μεσημερακι πηγαμε για φαγητο σ'ενα καφε ρεστοραν και οσοι ηταν μεσα καπνιζαν:eek: και λεω τι στο καλο απαγορευση ειναι αυτη που εγινε?:hmm:
Λογικά ήταν κάτω από 70τμ και ο ιδιοκτήτης επέλεξε να είναι χώρος καπνιστών.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Λογικά ήταν κάτω από 70τμ και ο ιδιοκτήτης επέλεξε να είναι χώρος καπνιστών.
Τι δεν καταλαβαίνεις;


α μαλιστα...τωρα καταλαβα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το κάπνισμα του... σωλήνα στην Τουρκία μετά την απαγόρευση



ΛΥΣΗ
για το (απαγορευμένο) κάπνισμα σε κλειστούς χώρους μηχανεύτηκαν οι Τούρκοι εμπνευσμένοι από τον ναργιλέ: διασωλήνωσαν το τσιγάρο! Ίσως η αυτοσχέδια αυτή εφεύρεση να βοηθήσει να αποτραπεί η επανάληψη επεισοδίων, όπως αυτό που συνέβη χθες σε εστιατόριο της πόλης Κουμκουγιουτσάκ, στην επαρχία Μανίσα: ένας άνδρας άνοιξε πυρ σκοτώνοντας έναν φίλο τού ιδιοκτήτη και τραυματίζοντας τον εστιάτορα, επειδή του ζήτησαν να σεβαστεί την απαγόρευση και να σταματήσει να καπνίζει... Τη λύση βρήκε ο Σουάτ Καράκαγια, καφετζής στο Καγίτχανε της Κωνσταντινούπολης. Τώρα οι πελάτες του καπνίζουν στο καφενείο χωρίς να υπάρχει καθόλου καπνός εντός της αίθουσας χάρη στη νέα μέθοδο που εφηύρε. Τοποθετεί το τσιγάρο στην άκρη ενός σωλήνα, ο οποίος βγαίνει έξω από το παράθυρο. Η άλλη άκρη του σωλήνα είναι στα χέρια του καπνιστή-πελάτη. Τον καπνό τον φυσάει σε έναν δεύτερο σωλήνα του οποίου η άλλη άκρη είναι επίσης έξω από το παράθυρο. Με αυτόν τον τρόπο, ο καπνός δεν μένει εντός του κλειστού χώρου.

«Για να μην αφήνουμε το παιχνίδι στη μέση σκεφτήκαμε αυτό. Το εμπνεύστηκα από τον ναργιλέ», λέει ο Καράκαγια, ο οποίος σκέφτεται τώρα πώς θα εφαρμόσει τη μέθοδο και τον χειμώνα. Το σχέδιό του είναι να κάνει τρύπες στους τοίχους του καφενείου και να βγάλει τους σωλήνες έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
19-quino.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μα αλήθεια πιστεύεις ότι ο ιδιοκτήτης της καφετέρειας/εστιατόριου κ.λ.π. πραγματικά νοιάζεται για το τι θα αναπνεύσεις? Απλά τηρεί τυπικά τον νόμο, που τον υποχρεώνει να διαθέτει έναν αριθμό τραπεζιών για τους μη καπνιστες.... Κανείς δεν θα νοιαστεί για την υγεία σου, παρά μόνο εσύ ο ίδιος!

Συμφωνώ απόλυτα. Κανείς δεν νοιάζεται πραγματικά για την υγεία μας. Ούτε ο οποιοσδήποτε μαγαζάτορας, αλλά ούτε και το κράτος. Και είναι κάπου λογικό. Ο καθένας θα νοιαστεί για τον εαυτό του. Και επίσης ο μη καπνιστής ξέρει ότι όταν θα πάει σε ένα μαγαζί θα υπάρχουν καπνιστές και ότι, ναι, θα γίνει παθητικός καπνιστής. Δεν είναι κάτι καινούριο. Βέβαια όλα αυτά πλέον δεν ισχύουν αφού το κάπνισμα απαγορεύτηκε στους κλειστούς χώρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Λογικά ήταν κάτω από 70τμ και ο ιδιοκτήτης επέλεξε να είναι χώρος καπνιστών.
Ή ήταν πάνω απο 70 αλλά ο ιδιοκτήτης έχει δηλώσει οτι δεν εκμεταλλευεται πλεον παρα μόνο τα 69 τμ (μονο τα τραπέζια μετράνε σαν "εκμεταλλεύσιμος χώρος") για να μπορέσει να δηλώσει καπνιστών αλλα δεν το έχει κάνει ποτε.
Απάντηση γνωστού που διατηρεί μαγαζί όταν τον ρώτησα τι κάνει με το νέο νόμο, δυστυχώς δεν τον ηξερα αρκετά καλα για να τον βρίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Παντως σε επαρχιακη πολη οταν οι ιδιοκτητες Προπο ειδαν οτι οι δουλειες τους επεσαν κατακορυφα λογω απαγορευσης του καπνισματος εντος των καταστηματων, το επεπτρεψαν παλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τώρα αρχίζουν τα ωραία που χειμωνιάζει, όσο ήταν καλοκαίρι δεν φάνηκε το θέμα. Να δω τι θα κάνουν οι μαγαζάτορες και οι πελάτες στα μπουζούκια και στα κλάμπ, προβλέπεται σφαγή... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτο που εκαναν και οι ιδιοκτητες Προπο που προανεφερα...
Καποιοι που γνωριζω παντως αυτο ειπαν πως θα κανουν....θα το επιτρεπουν και ας φανε και προστιμο. Τα χρηματα που χανουν απο την απαγορευση ειναι πολλα περισσοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top