Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι "αντρικοί τρόποι" περιορίζονται στο πορτοφόλι;


ελα ντε!
δηλαδη αν ενας τετοιος χασει τα λεφτα του δεν θα ειναι πια ανδρας?
ή αν μια γυναικα αποκτησει πολλα λεφτα δεν θα ειναι γυναικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε τώρα αυτό είναι λίγο αυθαίρετο. Δεν είδα να είπε κανείς πως ένας άντρας πρέπει οπωσδήποτε να πληρώνει και πέραν αυτού σταματάει η ευγένεια. :) Ή πως αν μια γυναίκα έχει πιο πολλά λεφτά από τον άντρα, παύει να είναι γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peiraias city..

Νεοφερμένος

Ο peiraias city.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ακριβώς..Εγω δεν ειπα κατι τετοιο...Στο θεμα κερασμα αναφερθηκα...Οχι γενικα..Το γενικευσατε...Ειπα τι ειναι πιο ωραιο..Δεν ειπα οτι ενας ανδρας κρινεται απο το πορτοφολι του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ε τώρα αυτό είναι λίγο αυθαίρετο. Δεν είδα να είπε κανείς πως ένας άντρας πρέπει οπωσδήποτε να πληρώνει και πέραν αυτού σταματάει η ευγένεια. :) Ή πως αν μια γυναίκα έχει πιο πολλά λεφτά από τον άντρα, παύει να είναι γυναίκα.

Είπε παρ' όλ' αυτά ότι μια γυναίκα μπορεί να πληρώνει (το μερίδιό της), αλλά δε πρέπει να κερνάει.

Με προβληματίζει αυτό σαν σκέψη... :hmm:Δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητά της :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peiraias city..

Νεοφερμένος

Ο peiraias city.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Είπα οτι μονο μετα απο καιρο και μονο αν ο αντρας εχει καποιο σοβαρο λογο να μη μπορει....αυτο ειπα...Τα ιδια λεμε συνεχεια νομιζω...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
ΦΥΣΙΚΑ πρεπει ο ανδρας να κερναει στα ραντεβου...Και σιγουρα αν οχι παντα τουλαχιστον τις περισσοτερες φορες κ μετα οταν η σχεση υπαρχει και προχωραει πρεπει εκεινος να πληρωνει......

Νιώθει(ς) πιο πολυ "χορηγός" ετσι ε??? :D
Μπαινει(ς) πιο πολύ ετσι στο πετσι του ανδρικού ρολου του/σου...:D

Οι ετερόφυλες σχεσεις ισοτιμίας - οπως εγώ τις αντιλαμβάνομαι τουλ. - εμπεριεχουν και ισοτιμη γυναικεια οικονομική συνεισφορα απο καποιο (κοντινο) σημειο κι επειτα. Ειδαλλως για τι σοι ισοτητα και χειραφέτηση μιλαμε??
Μπορουμε σαφώς να αφησουμε τον ανδρα να ασκησει την πρωτη (αντε και δευτερη,εστω και τριτη) αβροτητα,αλλα απο εκει και περα,θα πρεπει να αρχισει να λειτουργει η ισότητα,να επιμερίζεται / απαλύνεται το ρίσκο...
Μετα απο πολυ καιρο μπορει να αφησει τη κοπελα να πληρωσει..Αλλα να πληρωσει οχι να κερασει..Αυτη είναι η γνωμη μου....
Μετα απο πόσο καιρό δηλ???
Ενα μηνα?Δυο μηνες?
Και αυτο το διαστημα ειναι αμεσα συνδεδεμενο με την οικονομική δυνατοτητα του ανδρα ή αποτελει απλά το ...παρατεντωμενο όριο της "κερναϊκής" αβρότητας?
.Βεβαια αν δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα ,αν ειναι μαθητης,φοιτητης ή κάτι συμβαινει τοτε πρεπει εστω στην αρχη τους πρωτους μηνες να ειναι εκεινος που 8α πληρωνει..Να βρει καποια λυση...Αλλιως δε γινεται .....
Α ρε κακομοιρε φοιτητή!!!......
Ειναι θέμα αρχων..Θεμα σκεψης.....
Θεμα στερεοτύπων ειναι,οχι θεμα αρχων. Οι αρχες μας ειναι τα στερεοτυπα που κληρονομουμε.
Οσο κι αν εισαι οτι κι αν κανεις η κοπελα πρεπει να αισθανεται βασιλισσα...Δεν εχει σημασια το μεγεθος του πυργου της κ οσων μπορεις να της προσφερεις...Σημασια εχει να προσπαθεις ομως να τη κανεις να νιωθει ετσι..Να της το δειχνεις με καθε τροπο...Ειτε ο πυργος ειναι μικρος ειτε ειναι ενα ολοκληρο βασιλειο σημασια εχει να υπάρχει...Και εκεινη να το νιωθει και να το βλεπει αυτο...Βασιλιας και πλουσιος μπορει να μην εισαι...Βασιλισσα κ πλουσια σε αισθηματα ομως πρεπει να ειναι...Και αυτο εξαρταται απο μας τους ανδρες.......
Εξοχως ρομαντικό,οπως ήδη επισημανθηκε,αλλα και επικίνδυνο. Γιατι μια τετοια ρομαντική οπτική σε εγκλωβιζει άθελά σου σε μια κατασταση μονίμου "σπονσορίσματος" - και αυτο μπορει ανετα,αν η βασιλισσα την εχει δει καπως,να σε βαλει σε περιπετειες. Εξαλλου,παρα πολύ ευκολα μπορει η βασιλισσα να σε θεωρησει (ενδομύχως) μ@κ@κα και οσο εσυ ...σπονοραρεις,τοσο πιο πολύ μ@κ@κας να γινεσαι (στα ματια της).

Εξάλλου,σε εποχη κρισης,πρεπει τα προσωπικά κοστη να κρατουνται χαμηλά.Αν λοιπόν δειξεις εγκρατεια στις μονοπλευρες διαδοχικές πληρωμες,καμιά σώφρων κοπέλα δε θα σε κακοχαρακτηρισει. Αντιθετα,θα το πραξει,αν το παιζεις συνεχώς large!! :D
Γιατι κακα τα ψεμματα η κοπελα σε κανει να πετας στα συννεφα...
Διχως άλλο! :D
Φαίνεται!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οσο κι αν εισαι οτι κι αν κανεις η κοπελα πρεπει να αισθανεται βασιλισσα..


και χωρις λεφτα δεν γινεται αυτο?
με τοσο κυνικες γυναικες μην απορουμε που οι οικογενεια οι γαμοι και οι σχεσεις γενικα πανε κατα διαολου σημερα...

ανδρας ειναι αυτος που θα τον θελει η γυναικα με 0 λεφτα,και αντιστροφως...
βεβαια στην κυνική κοινωνια που ζουμε σημερα που τα παντα ειναι η οικονμια και τα λεφτα και η προσωπικη ανεξαρτησια και το "να περνας καλα"..αυτα ακουγονται αφελη...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυκλάμινο

Νεοφερμένος

Η μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
στο πρώτο ραντεβού θα συμφωνίσω με πολλούς οτι το να πληρώσει το αγόρι είναι το πιο φυσικό(απλά γτ κάποια πράγματα έχουν μείνει παλιομοδίτικα).
στις επόμενες φορές όμως, δεν μαρέσει καθόλου όταν τα πληρώνει μόνο ο ένας κ ο άλλος είναι επαναπαυμένος ούτε όταν ο καθένας πληρώνει τα δικά του λες κ είναι ξένοι!΄
αύτο π προτιμώ είναι πότε ο ένας πότε ο άλλος.δηλ μια ο ένας μια ο άλλος, και όταν κάποιος έχει κάποιο προβλήμα φυσικά πληρωνει ο άλλος!
αυτό είναι αγάπη και σεβασμός μαζι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανεξάρτητος

Νεοφερμένος

Ο ανεξάρτητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Που έχουν φτάσει οι καταστάσεις? Την εικοσαετία του 1950-1970 οι άντρες ζήταγαν προίκα. Μετά υποτίθεται οι γυναίκες χειραφετήθηκαν... Και τώρα ψάχνουν αυτές για χορηγό.

Να μην τις χαρακτηρίσω αυτές που θεωρούν ότι ένας άντρας πρέπει μόνιμα να πληρώνει να τους κάνει δώρα κλπ... Δεν το κατάλαβα δλδ. Ας πάνε να δουλέψουν να ιδρώσουν λιγάκι να καταλάβουν τι σημαίνει βγάζω χρήματα και ΜΕΤΑ να απαιτούν.

Βλέπεις κοριτσάκια 20 και 21 χρονών που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους που μένουν με την μαμά και τον μπαμπά και απαιτούν δώρα κλπ... Κακομαθημένα...

Μακριά από τέτοια άτομα. Άτομο που σε κοιτάει στο πορτοφόλι είναι βέβαιο ότι δεν σε σέβεται και δεν σε υπολογίζει. Μ Α Κ Ρ Ι Α.

Ο άντρας να πληρώνει τα περισσότερα δεν λέω να γίνονται αηδίες του στυλ πήρα ένα παγωτό δώσε μου 2 ευρώ που κάνει... Αλλίμονο... Αλλά από αυτό μέχρι να σου πετάει ότι αν εγώ σου κάνω ένα δώρο 10 ευρώ εσύ πρέπει να μου κάνεις ένα με 200 φορές την αξία αυτή είναι γελοία πράγματα.

Και κάτι άλλο προς τις φίλες εδώ μέσα... Όσα περισσότερα δώρα σας κάνει κάποιος ΤΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΕΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ. Π.χ. έχει κάποιος τύψεις για τρίτο πρόσωπο? Πάρε δώρα για εξιλέωση... Αλλά όποια ψάχνει τέτοιου είδους άντρα ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ.

Που έχουν φτάσει οι σχέσεις? Γι αυτό οι γάμοι γίνονται για άλλους λόγους παρά για πραγματική αγάπη. Χρήματα, ανάγκη για τεκνοποίηση κλπ. Αδιέξοδες καταστάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και κάτι άλλο προς τις φίλες εδώ μέσα... Όσα περισσότερα δώρα σας κάνει κάποιος ΤΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΕΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ. Π.χ. έχει κάποιος τύψεις για τρίτο πρόσωπο? Πάρε δώρα για εξιλέωση... Αλλά όποια ψάχνει τέτοιου είδους άντρα ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ.

σωστο..τους υπερβολικα ρομαντικους ,ευγενεις και με πολλα δωρα κλπ,,να τους υποπτευεστε γυναικες...το τι μουλωχτοι κρυβονται με αυτον τον τροπο δεν λεγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ρε παιδια εδω και πολυ καιρο ακουω αυτο το πραγμα με τα δωρα...:hmm: ολο και περισσοτερες γυναικες και αντρες λενε αυτο ακριβως , δηλ. οτι οταν καποιος κανει δωρα στον αλλο ειναι γιατι θελει να κρυψει κατι...:worry:

μα δεν ειναι τρελλο οταν ο ανθρωπος σου κανει ή εσυ του κανεις ενα δωρο αυθορμητα να αρχιζεις τα σεναρια??:confused: αν ειναι ετσι τοτε για τι σχεση μιλαμε? :worry:


πς. οκ δεχομαι ανετα να μου πειτε οτι ειμαι στην κοσμαρα μου παλι:/::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead9121

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
δεν εισαι...μια χαρα τα λες.....δηλαδη αν σου δωσει δωρο παει να πει οτι οπως και δηποτε οτι σε απαταει και οχι οτι σε αγαπαει?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δωρα σου κανει ο αλλος για να σου δειξει πολλες φορες την αγαπη του και το ενδιαφερον του. προσωπικα το βρησκω πολυ γλυκο.
και οχι μονο ο αντρας αλλα και η γυναικα να κανει τετοιου ειδους δωρα.

δε σημαινει αυτο ομως οτι απαραιτητα εχει τη φωλια του λερωμενη.
λιγη εμπιστοσυνη βρε παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανεξάρτητος

Νεοφερμένος

Ο ανεξάρτητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ρε παιδια εδω και πολυ καιρο ακουω αυτο το πραγμα με τα δωρα...:hmm: ολο και περισσοτερες γυναικες και αντρες λενε αυτο ακριβως , δηλ. οτι οταν καποιος κανει δωρα στον αλλο ειναι γιατι θελει να κρυψει κατι...:worry:

μα δεν ειναι τρελλο οταν ο ανθρωπος σου κανει ή εσυ του κανεις ενα δωρο αυθορμητα να αρχιζεις τα σεναρια??:confused: αν ειναι ετσι τοτε για τι σχεση μιλαμε? :worry:


πς. οκ δεχομαι ανετα να μου πειτε οτι ειμαι στην κοσμαρα μου παλι:/::P

Και τα δώρα σωστά είναι και αναγκαία. Η υπερβολή όμως να κρίνουμε κάποιον από πόσα δώρα μας έχει κάνει και τι αξίας είναι καταδικαστέα. Όπως επίσης όταν όχι μόνο κρίνουμε αλλά συγ-κρίνουμε διάφορες σχέσεις μας σε σχέση με το πόσο ανοιχτοχέρης είναι κάποιος.

Ποιος λοιπόν είναι πιο ανοιχτοχέρης?

Α. Το παιδί του μπαμπά που κυκλοφορεί με την z3 αγορασμένη από τον μπαμπά και κερνάει το ξανθό γκομενάκι ότι θέλει και του ψωνίζει 5 δαχτυλίδια το χρόνο και δεν το αφήνει να πληρώσει τίποτα?

Β. Ένας εργατικός νέος αυτοδημιούργητος που έχει ξεσκιστεί στη ζωή του στη δουλειά και ξέρει να εκτιμάει κάποια πράγματα και θα κεράσει την κοπέλλα του ένα γεύμα σε μια όμορφη ταβερνίτσα με καλό φαγητό και πολύ αγάπη?

Το πόσο πολύτιμο είναι κάτι καθορίζεται από την σπανιότητά του (scarcity). Τα διαμάντια είναι πολύτιμα διότι είναι σπάνια. Πια είναι τα πιο σπάνια χαρακτηριστικά που θα έπρεπε εσείς οι γυναίκες να εκτιμάτε ως ΔΩΡΑ και να χαρακτηρίζετε κάποιον ανοιχτοχέρη? Η ευγένεια, η ειλικρίνεια, το πνεύμα του, η προσωπικότητά του, τα συναισθήματα του για σας.

Αλλά η κενότητα και η φαυλότητα κυριαρχούν. Οι μεν άντρες ψάχνουν την γυναίκα με τον ωραιότερο κ...ο και το μικρότερο στρινγ (και οι γυναίκες στα πλαίσια του ανταγωνισμού βγάζουν όλο και περισσότερα έξω) και οι γυναίκες ψάχνουν είτε κοιλιακούς είτε σπονσορα και οι άντρες συνωστίζονται στα γυμναστήρια παίρνοντας τόνους αναβολικών (αλλιώς δεν γινονται αυτά τα κορμιά - ασχολούμαι 20 χρόνια με γυμναστική) ή τρέχουν όλη την ημέρα να βγάλουν χρήματα για να έχουν δίπλα του μια όμορφη κουκλιτσα.

Όλοι στη ζωή μας παίρνουμε αυτό που μας αξίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Όλοι στη ζωή μας παίρνουμε αυτό που μας αξίζει...

μαλλον παιρνουμε οτι επιλεξουμε... αν καποιος κανει τις επιλογες που λες εσυ τοτε θα παρει το αναλογο...

οσον αφορα τον ανοιχτοχερη εγω τον προσδιοριζω στον τομεα ανθρωπος πανω απ΄ολα.. να ειναι ανοιχτοχερης στα συναισθηματα του, στον τροπο που θα εκφραστει , στην γενικοτερη σταση του.

τι να κανει κανεις τα διαμαντια και τις βλακειες αμα ο ανθρωπος που ειναι διπλα του δεν τον κανει ευτυχισμενο? στο τελος της μερας οταν κλεινει η πορτα και μενουν μονοι δυο ανθρωποι εκει φαινεται ποσο ανεχεται ο ενας τον αλλο και ποσο ευτυχισμενοι ειναι. ουτε διαμαντια τους σωζουν , ουτε στριγγακια , ουτε κορμια σβατσενεικερ...

η ευτυχια δεν αγοραζεται ευτυχως... καμια φορα σκεφτομαι οτι σε καποια θεματα σ'αυτον τον κοσμο υπαρχει δικαιοσυνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,044 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς που είπε η Moonlight. Παίρνουμε αυτό που επιλέγουμε. Αυτό όμως το καθορίζει η οικογένεια, το σχολείο όσο κι η κοινωνία που μεγαλώνουμε. Ποιος μας έχει δώσει τις αξίες να πιστεύουμε οτι μόνο η εξωτερική εμφάνιση και τα πλούτη μετράνε; Όταν υπάρχουν νέοι που σπουδάζουν χρόνια και βρίσκονται σε μια δουλειά που τους δίνει 3 κι εξήντα, δεν είναι "λογικό" οι κοπέλες να λένε "ας βρω κι εγώ έναν πλούσιο να παντρευτώ να λύσω το πρόβλημά μου"; Όσο σε αυτήν την κοινωνία δεν υπάρχει αξιοκρατία και το καλό και το σωστό δεν αμοίβονται, έτσι θα παραμείνει η κοινωνία, θα νικάνε οι αξίες των κοιλιακών, των κ..λων, των ακριβών αυτοκινήτων και των βιλών. Όσο η ζωή μας καθορίζεται από τα ΜΜΕ που μας περνάνε αυτά ως σημαντικά για να ξεχνάμε τα αληθινά σημαντικά, τίποτα δε θα αλλάξει. Και να θες να αγιάσεις, δεν μπορείς. Υπάρχουν νέοι που αντιστέκονται και πιστεύουν ακόμα στις αληθινές αξίες, όμως για πόσο; Ειδικά σε αυτήν την οικονομική κρίση που περνάμε, και όσο τα πράγματα χειροτερεύουν, πόσο να αντέξει κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανεξάρτητος

Νεοφερμένος

Ο ανεξάρτητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μια σύντομη ιστορία:
Είμαι με μια κοπέλλα κανένα χρόνο κοντά και ψάχνει για δουλειά... Το ένα δεν της αρέσει το άλλο δεν της αρέσει, τελικά βρίσκει μια δουλειά που μια εβδομάδα το μήνα θα ήταν επαρχία... Πάω να της το συζητήσω και τι μου λέει? Μπορείς να μου δίνεις εσύ 1100 ευρώ το μήνα και εγώ θα κάθομαι σπίτι!!!!

Επίσης με είπε τσιγγούνη διότι σε 6 μήνες της είχα κάνει μόνο δώρο στη γιορτή της και δεν της είχα πάρει κανένα άλλο δώρο, όπως πρέπει να κάνουν οι άντρες στις γυναίκες!!! Και μάλιστα αξίας έτσι...

Εν τω μεταξύ όποτε βγαίναμε έξω πλήρωνα πάντα εγώ (αφού ήταν άνεργη). Δεν είπα ποτέ τίποτα. Φυσιολογικό. Αλλά να είσαι άνεργη και να απαιτείς κιόλας... Και να μην έχεις βγάλει στη ζωή σου μόνη σου ούτε 1 ευρώ...

Ακούτε νοοτροπία τα κοριτσάκια?

Είμαστε τσιγγούνηδες μωρέ ... Εμείς πάντα φταίμε...

ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ...

ΥΓ. Όπως για τους μούληδες άντρες φταίνε οι μανάδες, κι εδώ οι μανάδες φταίνε. Ειδικά σε κάτι όμορφα κοριτσάκια που τα γαλουχούν ότι "εσύ είσαι όμορφη κοίτα να βρεις κάποιον να σε έχει ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό όμως το καθορίζει η οικογένεια, το σχολείο όσο κι η κοινωνία που μεγαλώνουμε.
και ο χαρακτηρας που γεννιομαστε..δεν γενιομαστε tabula rasa...


Όταν υπάρχουν νέοι που σπουδάζουν χρόνια και βρίσκονται σε μια δουλειά που τους δίνει 3 κι εξήντα, δεν είναι "λογικό" οι κοπέλες να λένε "ας βρω κι εγώ έναν πλούσιο να παντρευτώ να λύσω το πρόβλημά μου";
δεν ισχυει αυτο.επειδη δεν αναγνωριζεται η αξια του φτωχου δεν σημαινει οτι η γυναικα θα παει με τον πλουσιο...απλα φταιει ο υλιστικος κοσμος που ζουμε,οι τελευταιες παρακμιακες δεκαετιες...δημιουργικοτητα ελαχιστη και τα παντα ειναι χρημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ Himela θα παντρευοσουν καποιον πλουσιο για να εχεις ανετη ζωη ακομη κι αν δεν τον γουσταρες, ακομη κι αν δε τον ποθουσες, ουτε τον εκτιμουσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτο ειναι εταιρια τοτε ,οχι γαμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top