Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
σίγουρα δεν έχει δομή επιχειρήματος αυτό που λες .

Έλεος (όχι προς εσένα , προς όλους και εμού συμπεριλαμβανομένου) αλλά έχω την αίσθηση ότι ξανααρχίζουμε κύκλο .
Δηλαδή οι γυναίκες που σπουδάζουνε π.χ. μηχανολόγες μηχανικοί και οι άντρες που γίνονται σεφ ή καθαριστές τι είναι ; ανώμαλοι ;

όχι , όσοι και όσες έχουνε λίστα με δουλειές που <<λόγω φύλου δεν μπορούνε να κάνουνε>> είναι απλά τεμπέληδες

τέλος ας πει κάποιος ότι δεν του αρέσει να σφουγγαρίζει και όχι ότι οι άντρες δεν σφουγγαρίζουνε και ας πει κάποια ότι δεν της αρέσει να πιάσει ένα κατσαβίδι και όχι ότι άμα πιάσει γενικά γυναίκα είναι αμάρτημα - τότε θα μαστε οκ

π.σ. εννοείται ότι αν κάποιος λόγω σωματικής διάπλασης δεν μπορεί να κάνει κάτι , δεν θα το κάνει , αλλά και πάλι ξέρω πολλές γυναίκες ποιο ρωμαλαίες από πολλούς άντρες
π.σ.2 η αυτάρκεια είναι σπουδαίο προσόν , και η αίσθηση ότι χρειαζόμαστε τον άλλον καλή είναι , αλλά γιατί δεν την αφήνουμε για την κρεβατοκάμαρα και στα υπόλοιπα δωμάτια π.χ. κουζίνα , να σκεφτούμε την αυτάρκεια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
σίγουρα δεν έχει δομή επιχειρήματος αυτό που λες .

Έλεος (όχι προς εσένα , προς όλους και εμού συμπεριλαμβανομένου) αλλά έχω την αίσθηση ότι ξανααρχίζουμε κύκλο .
Δηλαδή οι γυναίκες που σπουδάζουνε π.χ. μηχανολόγες μηχανικοί και οι άντρες που γίνονται σεφ ή καθαριστές τι είναι ; ανώμαλοι ;

όχι , όσοι και όσες έχουνε λίστα με δουλειές που <<λόγω φύλου δεν μπορούνε να κάνουνε>> είναι απλά τεμπέληδες

τέλος ας πει κάποιος ότι δεν του αρέσει να σφουγγαρίζει και όχι ότι οι άντρες δεν σφουγγαρίζουνε και ας πει κάποια ότι δεν της αρέσει να πιάσει ένα κατσαβίδι και όχι ότι άμα πιάσει γενικά γυναίκα είναι αμάρτημα - τότε θα μαστε οκ

π.σ. εννοείται ότι αν κάποιος λόγω σωματικής διάπλασης δεν μπορεί να κάνει κάτι , δεν θα το κάνει , αλλά και πάλι ξέρω πολλές γυναίκες ποιο ρωμαλαίες από πολλούς άντρες
π.σ.2 η αυτάρκεια είναι σπουδαίο προσόν , και η αίσθηση ότι χρειαζόμαστε τον άλλον καλή είναι , αλλά γιατί δεν την αφήνουμε για την κρεβατοκάμαρα και στα υπόλοιπα δωμάτια π.χ. κουζίνα , να σκεφτούμε την αυτάρκεια ;


Εγω μιλαω για το μεγαλυτερο ποσοστο...Και απο οσα ατομα εχω ρωτησει αυτες ειναι οι συνηθισμενες αντιδρασεις...Και ξερω γυναικες που εχουν σπουδασει μηχανολογια και στην πραξη δεν τα καταφερνουν...Και ποιος μιλησε για ανωμαλια η για αμαρτημα;Απλα λεμε τι συμβαινει συνηθως...Και φυσικα δεν αρεσει σε πολλους(και σε μενα) να κανω δουλειες του σπιτιου.Ειναι αυτονοητο...Αν ηταν να κανουμε οτι μας αρεσει στις δουλειες του σπιτιου κανεις δεν θα κανε τιποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτο το ''πρεπει'' προκυπτει απο το γεγονος οτι απλουστατα αν ρωτησεις ενα μεσο αντρα αν θελει η αν μπορει να πλυνει τα πιατα η να σκουπισει η οτιδηποτε θα σου βροντοφωναξει ενα ''ΟΧΙ''...Αρα καποιος πρεπει να το κανει..Και αντιστοιχα μια γυναικα δεν θα θελει να ασχοληθει με τα υδραυλικα η οτιδηποτε...Οποτε σε γενικες γραμμες θα ελεγα οτι το ''πρεπει'' ειναι αρκετα καταλληλο..Μακαρι να μην ηταν ετσι βεβαια....
Ή μπορεί πολύ απλά ο μέσος άντρας αυτός να μείνει μόνος του με τη μανούλα του να τον νταντεύει μέχρι να πεθάνει :)
Διότι πολύ απλά, αδυνατώ να βρω το οτιδήποτε ελκυστικό σε έναν άντρα με τέτοιο τρόπο σκέψης όχι για να περάσω μαζί του την υπόλοιπη ζωή μου, ούτε καν για ένα απλό σεξ.
Δυστυχώς για αυτούς, δεν είναι όλοι οι άντρες έτσι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ή μπορεί πολύ απλά ο μέσος άντρας αυτός να μείνει μόνος του με τη μανούλα του να τον νταντεύει μέχρι να πεθάνει :)
Διότι πολύ απλά, αδυνατώ να βρω το οτιδήποτε ελκυστικό σε έναν άντρα με τέτοιο τρόπο σκέψης όχι για να περάσω μαζί του την υπόλοιπη ζωή μου, ούτε καν για ένα απλό σεξ.
Δυστυχώς για αυτούς, δεν είναι όλοι οι άντρες έτσι. :)

Θα εκρινες καποιον απο τις αποθεις του για τις δουλειες του σπιτιου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα εκρινες καποιον απο τις αποθεις του για τις δουλειες του σπιτιου;
Σε κανέναν δεν αρέσει να κάνει δουλειές του σπιτιού. Οπότε από τη στιγμή που θα θεωρούσε ότι πρέπει να αναγκαστώ να τις κάνω εγώ, μόνο και μόνο επειδή έτυχε να μην έχω χρωμόσωμα Υ, τότε αυτή του η "άποψη" δείχνει πολύ περισσότερα από αυτά που φαίνονται για το χαρακτήρα του. Οπότε ναι, κατά κάποιο τρόπο θα τον έκρινα και από αυτό.

Ευτυχώς τέτοιες απόψεις (πλέον) συνήθως απαντώνται σε γενικότερα ακαλλιέργητους και αμόρφωτους άντρες που δεν με ενδιαφέρουν ούτως ή άλλως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Θα εκρινες καποιον απο τις αποθεις του για τις δουλειες του σπιτιου;

Δεν είναι η άποψη τόσο για μένα όσο το πώς την εκφράζει. Αν ας πούμε του έλεγα "σήμερα είμαι πολύ κουρασμένη, δε θέλω να κουνηθώ καθόλου" κι αυτός έλεγε "καημενούλα μου" αλλά ξάπλωνε στον καναπέ και περίμενε το φαί και το τραπέζι να ετοιμαστεί, ε θα έτρωγε μπούφλα:P. Νομίζω οτι είναι ένα από τα θέματα που δεν μπαίνουν κανόνες, απλά συνηθίζονται. Την πρώτη φορά ας πούμε εσύ μαγειρεύεις, του λες "βάλε αγάπη μου το τραπεζομάντηλο στο τραπέζι". Μετά από λίγο του βγάζεις και 2 πιάτα - 2 ποτήρια, του λες "αγάπη μου βάλε κι αυτά στο τραπέζι γιατί θα μου καεί το φαί". Τρώτε, του λες "αγάπη μου μάζεψε τα πιάτα στο νεροχύτη κι έρχομαι να τα πλύνω, εσύ παράλληλα βάλε το ψωμί στο ψυγείο και τίναξε το τραπεζομάντηλο". Αυτά με τον καιρό γίνονται συνήθεια, κι έτσι κανείς δεν τσακώνεται, απλά κάνουν αυτά που έχουν συνηθίσει, και νομίζω οτι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος.

Π.Σ. Μου ήρθε κάτι πονηρό που σου ζητάει αυτός το πρωί αλλά οκ, ο νοών νοείτω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Δεν είναι η άποψη τόσο για μένα όσο το πώς την εκφράζει. Αν ας πούμε του έλεγα "σήμερα είμαι πολύ κουρασμένη, δε θέλω να κουνηθώ καθόλου" κι αυτός έλεγε "καημενούλα μου" αλλά ξάπλωνε στον καναπέ και περίμενε το φαί και το τραπέζι να ετοιμαστεί, ε θα έτρωγε μπούφλα:P.
Μέχρι εδώ συμφωνούμε.:)
Νομίζω οτι είναι ένα από τα θέματα που δεν μπαίνουν κανόνες, απλά συνηθίζονται.
:hmm:
Την πρώτη φορά ας πούμε εσύ μαγειρεύεις, του λες "βάλε αγάπη μου το τραπεζομάντηλο στο τραπέζι". Μετά από λίγο του βγάζεις και 2 πιάτα - 2 ποτήρια, του λες "αγάπη μου βάλε κι αυτά στο τραπέζι γιατί θα μου καεί το φαί". Τρώτε, του λες "αγάπη μου μάζεψε τα πιάτα στο νεροχύτη κι έρχομαι να τα πλύνω, εσύ παράλληλα βάλε το ψωμί στο ψυγείο και τίναξε το τραπεζομάντηλο". Αυτά με τον καιρό γίνονται συνήθεια, κι έτσι κανείς δεν τσακώνεται, απλά κάνουν αυτά που έχουν συνηθίσει, και νομίζω οτι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος.
Είμαι πολύ περίεργος να μάθω αν πέτυχε η τακτική σου.:confused::worry:
Προσωπικά θα έκανα περισσότερα, από φιλότιμο και στο πνεύμα της συντροφικότητας.
Αλλά αν μου φερόσουν έτσι θα σε ρώταγα αν έχεις σοβαρό λόγο να τσακωθούμε.:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Χαχα προφανώς και πέτυχε η τακτική, κι από άντρα που μου το έπαιζε βαρύς στην αρχή. Όταν σε βλέπει όμως πάνω από 2 κατσαρόλες, να ανακατεύεις το φαί, να κόβεις ψωμί, να βάζεις ποτά στα ποτήρια κλπ κλπ, ε θα ήταν γαϊδουριά να σου πει "κάντα μόνη μου γιατί βλέπω τηλεόραση". Εξάλλου πρόσεξες μόνο τις προστακτικές, όχι όμως το πώς τον αποκαλώ... Αυτό δεν κάνει τη διαφορά; Κι ο τόνος της φωνής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με τον κίνδυνο να φανώ σκληροπυρηνική φεμινίστρια: είναι δυνατόν να πρέπει να σκεφτόμαστε "κόλπα" και τακτικές για τα αυτονόητα και να χαιρόμαστε κιόλας που πετυχαίνουν;; Δεν σας απωθεί η συναισθηματική και πνευματική ωριμότητα πεντάχρονου που δείχνει μια τέτοια συμπεριφορά;
Και καλά, στην αρχή μπορεί να είσαι τυφλωμένη από τον έρωτα και να μην βλέπεις μπροστά σου (χάριν αμεσότητας ο δεύτερος ενικός, δεν απευθύνομαι σε σένα Himela). Μετά όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Με τον κίνδυνο να φανώ σκληροπυρηνική φεμινίστρια

μην ανησυχεις...δεν σε παρεξηγουμε...:P;)


Δηλαδή οι γυναίκες που σπουδάζουνε π.χ. μηχανολόγες μηχανικοί και οι άντρες που γίνονται σεφ ή καθαριστές τι είναι ; ανώμαλοι

οχι..αλλα ο μεσος ορος αυτος δειχνει..υπαρχουν γενικες κλεισεις σε αερσενικο και θηλυκο..ως διαφορετικα φυλα εχουμε διαφορετικες ικανοτητες σε διαφορετικα πραγματα...αν σε ολα αποδιδαμε το ιδιο θα ειμασταν ενα φυλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Τις δουλειες του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;



άκου ερώτηση :mad:
η Φιλιππινέζα βέβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
οχι..αλλα ο μεσος ορος αυτος δειχνει..υπαρχουν γενικες κλεισεις σε αερσενικο και θηλυκο..ως διαφορετικα φυλα εχουμε διαφορετικες ικανοτητες σε διαφορετικα πραγματα...αν σε ολα αποδιδαμε το ιδιο θα ειμασταν ενα φυλο...

Ακομα και αυτο να ισχυει,στη σημερινη εποχη που δουλευουν σαν τρελοι και τα 2 μελη του ζευγαριου ειναι πολυ αδικο για μια γυναικα να επιφορτιζεται τις καθημερινες και δυσκολες δουλειες του σπιτιου και ο αντρας να αλλαζει μια λαμπα και μια πριζα ανα τριμηνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.

μη το παρατραβας και συ:P ποιος ειπε οτι ξερουν ολοι να αλλαζουν πριζες.. μεινε καλυτερα στην λαμπα:P


πς. εχω μια φιλη που τα κανει ολα. οταν λεω ολα σκεφτητε το πιο ασημαντο εως το πιο σημαντικο. την ρωτησα πως μπορει και αν δεν την κουραζει αυτο το πραγμα και μου απαντησε..

' τι να κανω? και βεβαια με κουραζει αλλα αν δεν τα κανω εγω θα μεινουν ολα εκει και παρα να θυμωνω που θα τα βλεπω τα παντα στασιμα προτειμω να τα κανω εγω..':/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ενταξει να βοηθησει οπου μπορει..πανω απο ολα η αναγκη να γινουν οι δουλειες και να λειτουργει σωστα το σπιτι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pargalatsos

Νεοφερμένος

Ο pargalatsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
χαχαχχαχ εγω δεν εχω προβλημά να κανω δουλειες λιγο χιπ χοπ αμα ακουω ειμαι ενταξει χαχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
ενταξει να βοηθησει οπου μπορει..πανω απο ολα η αναγκη να γινουν οι δουλειες και να λειτουργει σωστα το σπιτι....

Τι εννοείς με το "να βοηθήσει όπου μπορεί"; Ότι οι δουλειές του σπιτιού είναι κάτι που κάνει η γυναίκα και ο άντρας απλά βοηθάει; Γιατί να μην είναι υπόθεση και των δύο και να τις μοιράζονται; Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Την άποψή μου την έχω πει.... συνοπτικά και οι δύο.
Αλλά είναι φανερό από τις παιδικές χαρές και τους παιδότοπους το Σάββατο το πρωί ότι οι μπαμπάδες παίρνουν τον πάκο με τις εφημερίδες και τα παιδιά και η γυναίκα κάνει τα υπόλοιπα.
Μισέλ μου δεν θέλω να σε πληγώσω αλλά μιλάω για μορφωμένους και ίσως και καλλιεργημένους. Γιατί τον αγώνα για να σπάσουν τα στερεότυπα πρέπει να τον κάνουμε εμείς και δεν είμαστε έτοιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Με τον κίνδυνο να φανώ σκληροπυρηνική φεμινίστρια: είναι δυνατόν να πρέπει να σκεφτόμαστε "κόλπα" και τακτικές για τα αυτονόητα και να χαιρόμαστε κιόλας που πετυχαίνουν;; Δεν σας απωθεί η συναισθηματική και πνευματική ωριμότητα πεντάχρονου που δείχνει μια τέτοια συμπεριφορά;
Και καλά, στην αρχή μπορεί να είσαι τυφλωμένη από τον έρωτα και να μην βλέπεις μπροστά σου (χάριν αμεσότητας ο δεύτερος ενικός, δεν απευθύνομαι σε σένα Himela). Μετά όμως;

Εσύ καλά τα λες, αλλά όλα στη ζωή θέλουν και μια διπλωματία. Άνθρωποι είμαστε, δεν είμαστε μηχανές να πατήσεις το κουμπάκι και να αντιδρούμε. Πχ όταν σε προσλαμβάνουν σε μια δουλειά για να καθαρίσεις τις σκάλες, αυτονόητο είναι οτι θα καθαρίσεις τις σκάλες, αφού γι' αυτό σε πήρανε. Δε θα σου πει όμως κανείς "ξεκίνα μωρή να καθαρίζεις!". Θα σου πουν "Κυρά Κούλα, αυτές είναι οι σκάλες που θα καθαρίσεις, αυτά είναι τα απορρυπαντικά, όποτε μπορείς ξεκίνα". Πιστεύεις οτι θα ήταν καλύτερα αν του έλεγα πριν ξεκινήσω το μαγείρεμα "κοίτα να δεις, εγώ θα κάνω αυτά κι εσύ αυτά και δε δέχομαι κουβέντα γιατί είναι τα αυτονόητα!"; Γενικά ο άνθρωπος είναι όπως τον μάθεις πιστεύω, κι αυτό δε γίνεται με τσαμπουκά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτο το ''πρεπει'' προκυπτει απο το γεγονος οτι απλουστατα αν ρωτησεις ενα μεσο αντρα αν θελει η αν μπορει να πλυνει τα πιατα η να σκουπισει η οτιδηποτε θα σου βροντοφωναξει ενα ''ΟΧΙ''...Αρα καποιος πρεπει να το κανει..Και αντιστοιχα μια γυναικα δεν θα θελει να ασχοληθει με τα υδραυλικα η οτιδηποτε...Οποτε σε γενικες γραμμες θα ελεγα οτι το ''πρεπει'' ειναι αρκετα καταλληλο..Μακαρι να μην ηταν ετσι βεβαια....

Καταρχας, δεν υπαρχει "δεν μπορω", υπαρχει μονο "δε θελω".
Και οχι, στο "πρεπει καποιος να τα κανει" δεν υπαρχει διπλα η φωτογραφια της γυναικας.
Αλλα εαν εμεις πρωτες δεν μπορουμε να το συνειδητοποιησουμε, να το εμπεδωσουμε, εκφραζοντας τετοιες αποψεις, τοτε ειμαστε αξιες των συνεπειων.
Ισως να ισχυει αυτο που ανεφερε παραπανω η Λουγκαρ, οτι δεν ειμαστε ετοιμες...Αλλα δεν ειμαστε ετοιμες απο ποια αποψη? Διοτι εχει να κανει αποκλειστικα με την παδεια που εχεις παρει απο το σπιτι σου και δε θα το επικυρωσει κανενα πτυχιο.


οχι..αλλα ο μεσος ορος αυτος δειχνει..υπαρχουν γενικες κλεισεις σε αερσενικο και θηλυκο..ως διαφορετικα φυλα εχουμε διαφορετικες ικανοτητες σε διαφορετικα πραγματα...αν σε ολα αποδιδαμε το ιδιο θα ειμασταν ενα φυλο...

Ε ναι ειπαμε, το σφουγγαρισμα και τα συναφη θελουν ντοκτορα, μη σου πω χαρισμα, ταλεντο και δε συμμαζευεται!

Σορρυ τοτε, αλλα μαλλον εγω εχω γεννηθει σε λαθος σωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top