Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
λοιπον εχω κανει παλι το θαυμα μου... χτες το βραδυ εψαχνα κατι στοιχους ελληνικους και αφου μπηκα σε δυο τρια και δεν βρηκα το τραγουδι που ηθελα ' ε ρε ελεονωρα με καψες με το τραγουδι σου..΄ παω να βγω και μου λεει σ'ενα παραθυρο οτι το κομπιουτερ σας μπορει να περιεχει βαιρους και μου ελεγε αν ηθελα να κανω ραν λεει κατι δεν καταλαβα....

το εκανα κανσελ και αμεσως εκανα σκαν με το αντιβαιρους εχω το NOD 32. τωρα το πρωι ειδα οτι δεν βρηκε ιους :confused:

τωρα φοβαμαι να κλεισω τον υπολογιστη μπας και την παθω ξανα οπως την αλλη φορα που τον εκλεισα , ειχε πιασει ιο απο ενα σαιτ με κουοτς και μου τα εκανε ολα μπαχαλο...:( ( τοτε μου εβγαλε ενα διαφορετικο παραθυρο και μου ελεγε να κανω delete τον ιο αλλα να κανω restart... εγω αντι να κανω σκαν με το antivirus πρωτα το εκανα delete απο εκει που μου εδειχνε και εκανα και restart... ε μετα το κομπιουτερ ειχε λολαθει...)

τι να κανω τωρα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
παω να βγω και μου λεει σ'ενα παραθυρο
Το παράθυρο ήταν από το browser (firefox κτλ); δηλαδή κάποιο pop-up;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μαλλον... δεν ξερω κιολας να σου πω πως τη διαφορα.. την ωρα που βγηκα απο την σελιδα μου το ξαναδειξε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μήπως ήταν απλά κάποια διαφήμιση που ήθελα με "εντυπωσιακό" τρόπο να σου πουλήσει antivirius;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
https://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=https://download.cnet.com/Acer-Crystal-Eye-webcam/3000-2110_4-188685.html&ei=B9tlSpu_OsnK_gabzrFY&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3DAcer%2BCrystal%2BEye%2BWebcam%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26channel%3Ds%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26hs%3DMQH%26sa%3DG

Το πακέτο αυτό υποστηρίζει τις παρακάτω οδηγός μοντέλα:
  • Acer Crystal Eye webcam​
    Acer Crystal Eye webcam

  • Γρήγορη specs
  • Price: Free​
    Τιμή: Δωρεάν
  • Operating system: Windows Vista AMD 64-bit, Windows XP AMD 64-bit, Windows Vista 32-bit, Windows 2003 32-bit, Windows XP 32-bit, Windows 2003 AMD 64-bit​
    Λειτουργικό σύστημα: Windows Vista AMD 64-bit, Windows XP AMD 64-bit, Windows Vista 32-bit, Windows 2003 32-bit, Windows XP 32-bit, Windows 2003 AMD 64-bit
  • Date added: August 13, 2007​
    Ημερομηνία πρόσθεσης: August 13, 2007
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Μήπως ήταν απλά κάποια διαφήμιση που ήθελα με "εντυπωσιακό" τρόπο να σου πουλήσει antivirius;


λες??:hmm:
αν επιανα ιο θα μου εβγαζε παραθυρο το δικο μου αντιβαιρους δηλ? θα εβλεπα καπου οτι η ειδοποιηση προερχεται απο αυτο?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα έβλεπες κάποιο παράθυρο που θα έκανε μπαμ ότι είναι της eset (παλιό nod32)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι η ασχετη?! :redface:

Μονιμως εχω το λαπ μου συνδεδεμενο με το καλωδιο της μπαταριας και τωρα τελευταια, εαν καποια στιγμη δεν κανει καλη επαφη ή το αφαιρεσω, η φωτεινοτητα της οθονης μειωνεται δραματικα..

.Γιατι αυτο?! :confused: Το εχω διαλυσει, ε?!:worry:

Καμία σχέση.
Αυτό έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις ενέργειας και μόνο.



Σε ποιες ρυθμισεις καλε αναφερεσαι?! Δεν εχω αλλαξει κατι...
Και ανεφερα οτι οταν αφαιρω το καλωδιο ή δεν κανει καλη επαφη, η φωτεινοτητα μειωνεται!!!


Εννοεί τις ρυθμίσεις παροχής ενέργειας που έχουν όλα τα λαπς. Προκειμένου να διαρκέσει περισσότερο η μπαταρία και να έχουν τη δυνατότητα να λειτουργήσουν για μεγαλύτερο χρόνο χωρίς ρεύμα, έχουν από default κάποια "σχήματα" παροχής ενέργειας που ενεργοποιούνται ανάλογα με το αν το λαπ είναι στο ρεύμα ή όχι. Όταν το'χεις στο ρεύμα όλα είναι στο μάξιμουμ. Όταν το βγάζεις απ' το ρεύμα (ή διακόπτεται η παροχή του για οποιονδήποτε λόγο), τότε ένα από τα πράγματα που γίνονται είναι να μειώνεται η φωτεινότητα, μιας και καταναλώνει πολλή ενέργεια.

Το θέμα όμως που πρέπει να σε ανησυχεί δεν είναι η μείωση της φωτεινότητας. Αν δεν σε πειράζει να δουλέψεις λιγότερη ώρα με την μπαταρία, μπορείς να την ξανααυξήσεις στο μάξιμουμ. Αυτό που πρέπει να δεις είναι γιατί χάνει την επαφή. Κατά πάσα πιθανότητα, το καλώδιό σου έχει αρχίζει να τσακίζει και πολύ σύντομα δεν θα δίνει καθόλου ρεύμα στο λαπ σου. Το έπαθα κι εγώ τον περασμένο μήνα και περίμενα 3 μέρες για να μου φέρουν καινούργιο καλώδιο... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
λοιπον εχω κανει παλι το θαυμα μου... χτες το βραδυ εψαχνα κατι στοιχους ελληνικους και αφου μπηκα σε δυο τρια και δεν βρηκα το τραγουδι που ηθελα ' ε ρε ελεονωρα με καψες με το τραγουδι σου..΄ παω να βγω και μου λεει σ'ενα παραθυρο οτι το κομπιουτερ σας μπορει να περιεχει βαιρους και μου ελεγε αν ηθελα να κανω ραν λεει κατι δεν καταλαβα....

το εκανα κανσελ και αμεσως εκανα σκαν με το αντιβαιρους εχω το NOD 32. τωρα το πρωι ειδα οτι δεν βρηκε ιους :confused:

τωρα φοβαμαι να κλεισω τον υπολογιστη μπας και την παθω ξανα οπως την αλλη φορα που τον εκλεισα , ειχε πιασει ιο απο ενα σαιτ με κουοτς και μου τα εκανε ολα μπαχαλο...:( ( τοτε μου εβγαλε ενα διαφορετικο παραθυρο και μου ελεγε να κανω delete τον ιο αλλα να κανω restart... εγω αντι να κανω σκαν με το antivirus πρωτα το εκανα delete απο εκει που μου εδειχνε και εκανα και restart... ε μετα το κομπιουτερ ειχε λολαθει...)

τι να κανω τωρα??

Διαφημιστικό ή "κακόβουλο" pop-up ήταν. Ποτέ μα ποτέ μην πατάς το "Yes" ή "OK". Θα έλεγα μάλιστα, ποτέ μην το κλείνεις απ' το "Χ". Χίλιες φορές καλύτερη η σιγουριά ενός σαφέστατου "NO"! (Ε τι στα κομμάτια το γιορτάζουμε αυτό το έρμο το ΟΧΙ κάθε χρόνο; :P).
Ακόμη καλύτερα είναι να έχεις ενεργό το μπλοκάρισμα των pop-ups και να εξαιρείς μόνο τα sites που εμπιστεύεσαι (π.χ. e-steki ;-) ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Διαφημιστικό ή "κακόβουλο" pop-up ήταν. Ποτέ μα ποτέ μην πατάς το "Yes" ή "OK". Θα έλεγα μάλιστα, ποτέ μην το κλείνεις απ' το "Χ". Χίλιες φορές καλύτερη η σιγουριά ενός σαφέστατου "NO"! (Ε τι στα κομμάτια το γιορτάζουμε αυτό το έρμο το ΟΧΙ κάθε χρόνο; :P).
Ακόμη καλύτερα είναι να έχεις ενεργό το μπλοκάρισμα των pop-ups και να εξαιρείς μόνο τα sites που εμπιστεύεσαι (π.χ. e-steki ;-) ).


ευχαριστω παντως παιδια για τις απαντησεις σας...:) απο οτι φαινεται οντως δεν ηταν ιος γιατι και πριν που εκλεισα το πισι και το ανοιξα τωρα δεν μου κανε καποιο προβλημα...

οταν λες να εχω ενεργο το μπλοκαρισμα??:confused: ειναι φορες που οταν μπω σε καποιες σελιδες πανω πανω στην οθονη εμφανιζεται μια κιτρινη γραμμη που λεει κατι για ποπ απς... αυτο ειναι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drf

Νεοφερμένος

Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
https://www.psaxtiria.com/2009/07/2-laptop.html

:lol::lol::lol:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεν βρέθηκε λέει σε αυτό το διακομιστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ξέχασα το κωδικό του λάπτοπ μου!
Και η μόνη λύση πλέον είναι φορμάτ !
Αλλα δεν εχω το cd και λογω κωδικου δεν μπορω να κανω F8 , επιδιορθωση κτλπ...
Μηπως υπαρχει κανενας αλλος τροπος ?

Ευχαριστω εκ των προτερων !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αν έχεις linux παίζει να σώθηκες. Αν δεν έχεις μάλλον το μπούλο... format...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Μη μασάς.. Ophcrack από live-cd για... recovery...

https://pcsupport.about.com/gi/dynam...t=0&bts=0&zu=https://ophcrack.sourceforge.net/

Κατέβασμα, bootάρεις από cd και σπας το pass. So simple..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μη μασάς.. Ophcrack από live-cd για... recovery...

https://pcsupport.about.com/gi/dynam...t=0&bts=0&zu=https://ophcrack.sourceforge.net/

Κατέβασμα, bootάρεις από cd και σπας το pass. So simple..

Με έσωσες πραγματικά!
Αλλά πως κάνω boot απο cd και μετά σπάω το pass?
Τι πρέπει να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Με έσωσες πραγματικά!
Αλλά πως κάνω boot απο cd και μετά σπάω το pass?
Τι πρέπει να κάνω?

Έχει κάποια επιλογή το bios να βάλεις boot από cd. Για να μπεις στο Bios στα toshiba (αν θυμάμαι καλά) esc στην εκκίνηση βάζεις..

Η αλλιώς στην εκκίνηση σου λέει κάτι του στυλ: press F12 το change boot settings. Και μετά επιλέγεις το dvd rom

Για την ακρίβεια F12 πάταγα σε ένα toshiba που είχα. Οπότε δοκίμασε το f12 και βλέπουμε.

;)

Αφού bootareis από το cd δεν κάνεις κάτι άλλο, απλά περιμένεις :)

Αν δεν τα καταφέρεις στείλε μου πμ να πάμε σε κανα starbucks που έχει και πρίζα να στο φτιάξω.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ναι, αυτό είναι. Αφού βλέπεις αυτή τη γραμμή, τότε ήδη μπλοκάρεις τα ποπ-απς κι απλά σε ρωτάει αν θες να ανοίξει το συγκεκριμένο απ' τη σελίδα που βλέπεις εκείνη τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ρε djohn δεν έχουν κάτι προγραμματάκια για linux που μπαίνουν και σπάνε τους κωδικούς των windows;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Διαφημιστικό ή "κακόβουλο" pop-up ήταν. Ποτέ μα ποτέ μην πατάς το "Yes" ή "OK". Θα έλεγα μάλιστα, ποτέ μην το κλείνεις απ' το "Χ". Χίλιες φορές καλύτερη η σιγουριά ενός σαφέστατου "NO"! (Ε τι στα κομμάτια το γιορτάζουμε αυτό το έρμο το ΟΧΙ κάθε χρόνο; :P).
Ακόμη καλύτερα είναι να έχεις ενεργό το μπλοκάρισμα των pop-ups και να εξαιρείς μόνο τα sites που εμπιστεύεσαι (π.χ. e-steki ;-) ).

Επειδή δε μπορώ να το βλέπω αυτό το μήνυμα με τέτοια (μερικώς) λάθος συμβουλή και να μην απαντάω, να με συγχωρείς κατα τ' άλλα συμπαθέστατη tinkerbell :) αλλά θα απαντήσω:


1) ΠΟΤΕ δεν πατάμε οποιαδήποτε βλακεία πεταχτεί ΑΠΟ ΤΟΝ BROWSER

Αυτές οι βλακείες περιλαμβάνουν pop-ups διαφημίσεων ή και ψευτικα applications πχ στο Facebook σου εμφανίζει μια διαφήμιση τύπου "Ο Νικος είπε αυτό" κι ο Νίκος όντως είναι φίλος σου αλλά δεν το χει πει καν.
Η με msn τύπου παράθυρα, κι εκεί διαφήμιση είναι!

2) ΑΝ για οποιοδήποτε λόγο ΑΝΟΙΞΕΙ αυτή η βλακεία, δεν πατάμε ΤΙΠΟΤΑ μέσα στο χώρο της διαφήμισης. ΟΥΤΕ yes , ΟΥΤΕ no, ΟΥΤΕ τον κάλο στο δεξί μας δάχτυλο. Πατάμε το Χ στο παράθυρο TOY BROWSER ή τη μπάρα του στην taskbar και δεξί κλικ ---> Κλείσιμο/Έξοδος!

3) Εαν δεν μπορείτε να διακρίνετε τι είναι παράθυρο browser και τι παράθυρο προγραμμάτων στον υπολογιστή σας, εγκαταστήστε έναν σοβαρό web browser πχ Firefox ή Opera και πλοηγηθείτε από εκεί. Θα θέλατε να κάνετε σεξ χωρίς προφυλάξεις; Τότε γιατί και στο νετ σερφάρετε με Internet Explorer ακόμα;;)

4) Εαν δεν ξέρετε πως να κατεβάσετε τους ανωτέρω browsers ή λειτουργείτε σαν αργοκίνητος Λογιστής (εσωτερικό αστείο μεταξύ συναδέλφων) ή σαν την μάνα μου ("έτσι έμαθα να οδηγώ ως την Κατεχάκη, κι ας υπάρχουν άλλες 30 διαδρομές/τρόποι για να πάει κανείς εκει"), φέρτε κάποιον φίλο σας για 5-10 ώρες να σας μάθει τα βασικά. Δεν είναι ντροπή. Και θα μάθετε, και θα γνωρίσετε καλύτερα τους φίλους σας, και εν γένει θα ηρεμήσει η πλάση από τις αδικαιολόγητες φοβίες που τυχόν έχετε.


Μετα τιμής και απολύτου απολαύσεως,

Δόκτωρ Τζακ Φυστίκης
PhD in Comboyannology, University of Ashetistan
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top