Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnsonb

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πιστεύω στην μητέρα φύση,πέος σε αίδοιο και τέλος.
Δεν μου στέκει το "Τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχετε;" γιατί αν βγήκες άντρας αυτός είσαι,γι'αυτό φτιάχτικαν οι γυναίκες,αλλιώς τα human prototypes θα ήταν ο αδάμ κι ο χρήστος κι όχι ο αδάμ και η εύα.

Γουστάρω και εγώ btw να δω/βλέπω δυό γυναίκες να φιλιούνται και όχι μόνο γιατί το θεωρώ πιο πολύ σαν βίτσιο παρά ομοφυλοφιλία,κάτι που για μένα δεν υπάρχει εξαίρεση στους άντρες.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Johnsonb
γιατί αν βγήκες άντρας αυτός είσαι,γι'αυτό φτιάχτικαν οι γυναίκες,αλλιώς τα human prototypes θα ήταν ο αδάμ κι ο χρήστος κι όχι ο αδάμ και η εύα.
--------------------------------------------------------------------------------------
1.επειδη βγηκες αντρας παει να πει οτι εχεις ανδρικο μοριο..τπτ αλλο..
2.αρα πας συμφωνα με τα πρωτυπα που σου δειχνουν..αν σου ελεγαν αδαμ-χρήστος θα πηγαινες συμφωνα με αυτο το προτυπο..!!
εγω νομιζω οτι οσο αμφισβητουμε και ψαχνουμε οτιδηποτε αυτονοητο μας εμαθαν οι γονεις μας και η κοινωνια (τοσο πιο δυσκολη κανουμε τη ζωη μας:) και) τοσο πιο "αληθινες" ειναι οι επιλογες μας..πολλες επιλογες μας και αποψεις,μας τις εχουν "περασει" αλλοι.
και προχωραμε σε εναν δρομο ηδη χαραγμενο..!!ντοινγκ!εγω θαθελα να χαραξω το δικο μου δρομο!γιατι καθε δρομος εχει τη δικη του ιστορια!!(ειναι αργα..μην με παρεξηγειτε!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Oτι πολλες αποψεις μας τις εχουνε περασει αλλοι εχει να κανει και με την γενετικη προδιαθεση , σε μια στειρα γη αλλωστε δεν μπορουν φυτρώσουν καρποι.Φυσικα το ενα δεν αναιρει το αλλο υπαρχουν τοσοι παραγοντες που οδηγουν στο τι ειμαστε.
Οσο για την σεξουαλικη επιλογη τετοιες εκνευριστικα απλες αποψεις που ακολουθουν την λογικη του "ή ετεροφυλοφιλος ή ομοφυλοφιλος" εχουν καταρριφθεί στην σεξολογια απ το 50 , και σημερα οι σεξολογοι θελουν να εδραιωσουν κλιμακαςμεγαλυτερης εμβελειας απ του κινσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsonb

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
2.αρα πας συμφωνα με τα πρωτυπα που σου δειχνουν..αν σου ελεγαν αδαμ-χρήστος θα πηγαινες συμφωνα με αυτο το προτυπο..!!
Δεν θα είχα πρόβλημα,αλλά αν οι πρώτοι άνθρωποι ήταν δύο άντρες,τότε εγώ,εσύ και όλοι δεν θα είχαμε γεννηθεί,εκτός αν ο δεύτερος ήταν κατασκευασμένος με μήτρα,αλλά και πάλι δεν κολλάει,γιατί την εύα την φτιάξανε για αυτόν τον σκοπό.:P

Πάντως πέρα από την πλάκα,ο δρόμος της προτίμησης είναι χαραγμένος από το φύλο από τους πρώτους ανθρώπους,τώρα αν σε κάποιον αρέσει το ίδιο φύλο ή και τα δύο,αυτό είναι καθαρά επιλογή του και μπορεί να κάνει αυτό που του αρέσει,χωρίς να πάει να πει αυτό ότι είναι normal.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Με την ίδια λογική της "δοκιμής" θα μπορούσε κάποιος να αρχίσει το κάπνισμα, να αρχίσει την χρήση ναρκωτικών και πολλά άλλα... να δει τελος πάντων τι λέει το κάθε ένα από αυτά... Συνήθως όμως κάποιος που ξεκινάει με αυτήν την λογική όπως καταλαβαίνεις μετά απλά "σκλαβώνεται" σε αυτό... βλ. καπνιστές, ναρκομανείς... που ακομα και αν θελήσουν να σταματήσουν αυτό που ξεκίνησαν για "δοκιμή" απλά δεν μπορούν... δηλαδή πλεον παύει "η ελευθερία της επιλογής" να υφίσταται!!! Άρα κάτι που ξενικάς ώς ελεύθερη επιλογή - δοκιμή καταλήγει να σου καταργήσει την δική σου ελευθερία...
Για να μην κουράζω περισσότερο, είναι θέμα επιλογής, θέμα ωριμότητας σκέψης κτλ...
Και ένα παράδειγμα... το κάπνισμα ξεκινάει συνήθως με αυτήν την λογική του πειραματισμού, συνεχίσει ως ευχαρίστηση καταλήγει ως εθισμός όπου και παύει πλέον το διακίωμα της ελευθερίας της επιλογής. "Tο κάπνισμα ενοχοποιείται για το 19% των θανάτων στην Eλλάδα, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Oργανισμό Yγείας" Κάτι που ξεκινά ως επιλογή, ως απόλαυση καταλήγει ως θάνατος χωρίς να έχει διακίωμα επολογής... και όμως πλέον δεν μπορεί να κάνεις κάτι διότι ήταν... "επιλογή σου"!...

(Για να προλάβω κάποιους που θα πούν ότι είναι άκυρο το παράδειγμα τους προτρέπω να το ξανασκεφτούν "αντικειμενικά" και έχω την εντύπωση ότι θα αλλάξουν γνώμη...)

συγγνωμη αλλα το να εισαι ομοφυλοφιλος δεν ειναι κατι κακο,δεν βλαπτει την υγεια και αντικειμενικα δεν θα επρεπε να ειναι κατακριτεο...μ λες οτι θα ηταν το ιδιο να γινεις ναρκομανης και το ιδιο να γινεις gay..δεν ειμαστε με τα καλα μας μ φαινεται...δικαιωμα και επιλογη π δεν βλαπτει κανεναν ειναι,οχι αυτοκαταστροφη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Με την ίδια λογική της "δοκιμής" θα μπορούσε κάποιος να αρχίσει το κάπνισμα, να αρχίσει την χρήση ναρκωτικών και πολλά άλλα... να δει τελος πάντων τι λέει το κάθε ένα από αυτά... Συνήθως όμως κάποιος που ξεκινάει με αυτήν την λογική όπως καταλαβαίνεις μετά απλά "σκλαβώνεται" σε αυτό... βλ. καπνιστές, ναρκομανείς... που ακομα και αν θελήσουν να σταματήσουν αυτό που ξεκίνησαν για "δοκιμή" απλά δεν μπορούν... δηλαδή πλεον παύει "η ελευθερία της επιλογής" να υφίσταται!!! Άρα κάτι που ξενικάς ώς ελεύθερη επιλογή - δοκιμή καταλήγει να σου καταργήσει την δική σου ελευθερία...
Για να μην κουράζω περισσότερο, είναι θέμα επιλογής, θέμα ωριμότητας σκέψης κτλ...
Και ένα παράδειγμα... το κάπνισμα ξεκινάει συνήθως με αυτήν την λογική του πειραματισμού, συνεχίσει ως ευχαρίστηση καταλήγει ως εθισμός όπου και παύει πλέον το διακίωμα της ελευθερίας της επιλογής. "Tο κάπνισμα ενοχοποιείται για το 19% των θανάτων στην Eλλάδα, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Oργανισμό Yγείας" Κάτι που ξεκινά ως επιλογή, ως απόλαυση καταλήγει ως θάνατος χωρίς να έχει διακίωμα επολογής... και όμως πλέον δεν μπορεί να κάνεις κάτι διότι ήταν... "επιλογή σου"!...

(Για να προλάβω κάποιους που θα πούν ότι είναι άκυρο το παράδειγμα τους προτρέπω να το ξανασκεφτούν "αντικειμενικά" και έχω την εντύπωση ότι θα αλλάξουν γνώμη...)

Χμμ, νομίζω πως σκέφτομαι όσο πιο αντικειμενικά γίνεται και μπορώ. Και πάλι όμως, καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα, συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Κοίτα κι εγώ είμαι υπέρμετρος υποστηρικτής του ''οι άνθρωποι είναι οι επιλογές τους σε αυτή τη ζωή''. Όμως, ποιός σου είπε πως η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή; Γενικά, ποιός σου είπε πως η σεξουαλική προτίμιση είναι επιλογή, ή μάλλον για να μην είμαι και απόλυτος, είναι απαραίτητα επιλογή; Είναι αλήθεια πως ο πιθανός πειραματισμός μπορεί να αποτελέσει, εν τέλει, επιλογή. Όμως εσύ γενικεύεις, πολύ μάλιστα. Ποιός καταργεί το δικαίωμα του να επιλέγει όταν κάνει κάτι που αρέσει στον ίδιο;

Σκέψου κι εσύ λίγο αντικειμενικά άμα είναι.

Και για το θέμα, ετεροφυλόφιλος και δεν σκοπεύω να πειραματιστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
καλησπέρα!
καθόμουν χθές στον υπολογιστή ψάχνοντας για άρθρα σχετικά με την ομοφυλοφιλία (το θέμα με αφορά άμεσα.....ελπίζω να καταλάβατε) και έπεσα εδώ στη σελίδα του e-steki. Μου πήρε κάνα δίωρο να διαβάσω όλα τα posts, και θέλω και εγώ να προσθέσω κάτι από την προσωπική μου εμπειρία έστω και με κάποια καθυστέρηση...
Καταρχας να πω ότι είμαι μαθητής 17 χρονών, τώρα θα πάω στην τρίτη λυκείου...δεν θα μπω σε λεπτομέρειες σχετικά με τις δυσκολίες που πέρασα μέχρι να αποδεχτώ τα συναισθήματα μου, άλλωστε αφενός μεν είναι off-topic, αφετέρου με έχουν καλύψει (χρονια πριν :)) οι χρήστες petros και nikolas, οι οποίοι περιγράφουν καταστάσεις με τις οποίες ταυτίζομαι σχεδον 100%^^
Επίσης θα ήθελα να πω και εγώ το αυτονόητο πως γκει γεννιέσαι και δεν γίνεσαι, ή τουλάχιστον γίνεσαι με έναν τρόπο που ξεπερνα τις δυνατότητες σου και που δεν εξαρτάται από εσένα....ειλικρινα μέχρι πριν 2 χρόνια προσπαθούσα απελπισμένα να αλλάξω τα συναισθήματά μου, προσπαθούσα μάταια να κανω σχέσεις με κορίτσια για τα οποία δεν ένιωθα τίποτα, μισούσα τον εαυτό μου κτλ κτλ αλλά, ό,τι και να λέγεται, τίποτα απολύτως δεν υπάρχει που να μπορείς να κανεις για να το ελέγξεις... κατα τ'άλλα είμαι ένα, ας πούμε, νορμάλ αγόρι της ηλικίας μου, και κανείς δεν υποψιάζεται κάτι για μένα, πέρα φυσικά από έναν φίλο μου στον οποίο έχω μιλήσει γι'αυτό το θέμα
Προς το παρόν δεν έχω πει βέβαια κάτι που να μην έχει αναφερθεί προηγουμένως, απλώς θέλησα να δώσω ένα μινι υπόβαθρο για το ποιος είμαι:P
Αυτό που θέλω να προσθέσω λοιπόν είναι το εξής.....και μου κάνει εντύπωση που δεν έχει γίνει ξανά αναφορά σε αυτό, καθώς θεωρώ ότι είναι ένα απ'τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι απανταχού ομοφυλόφιλοι, πέρα από τον ράτσισμό και τα συναφή...
Προσωπικά, αφού πέρασα μια περίοδο-κόλαση στο γυμνάσιο προσπαθώντας να καταλάβω ποιος είμαι και που πάω όσον αφορά το γεγονός ότι μου άρεσαν οι συμμαθητές και όχι οι συμμαθήτριες μου, και αφού τέλος πάντων αποδέχτηκα αυτό που είμαι προς το λύκειο, ειδικά χάρη σε πληροφορίες και βοήθεια από το διαδίκτυο, και αφού μάλιστα μίλησα στον καλύτερο μου φίλο (ο οποίος με αποδέχτηκε απόλυτα και έκτοτε είμαστε αχώριστοι) άρχισε για μένα μια άλλη περίοδος, εξίσου επώδυνη με την προηγούμενη...
Ερωτεύτηκα τον καλύτερό μου φίλο ! Και το χειρότερο?? Είναι str8!!! (δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό) Ουπςςς!!! πρόβλημα!!
Κι έτσι λοιπόν βρέθηκα στο εξής (φριχτό αν κάτσει να το σκεφτεί κανείς) δίλημμα.....ή δεν του λέω τίποτα και παραμένουμε φίλοι και εγώ πεθαίνω από την λύπη μου που δεν είναι δυνατόν να γίνει τίποτα ποτέ μαζί του, ή του λέω την αλήθεια και χάνω τον μοναδικό φίλο που με στήριξε όλα αυτά τα χρόνια, για τον απλούστατο λόγο ότι θα αισθανόταν πάρα πολύ άβολα να είναι μαζί μου (και εγώ έτσι θα αισθανόμουν)
Τώρα θα μου πείτε ότι το topic είναι η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία και όχι η παράθεση προσωπικών εμπειριών άρα είσαι off-topic
Να πω λοιπόν ότι όλο αυτό το παραθέτω ως απάντηση σε ένα post που διάβασα εδώ ότι στο κάτω κάτω της γραφής, το να είσαι γκέι δεν είναι και το τέλος του κόσμου, αρκεί να αποδεχτείς ότι δεν θα κάνεις οικογένεια....το να είσαι γκέι λοιπόν για μένα (και για την πλειονότητα θεωρώ), πέρα από χίλια-δυο άλλα πράγματα είναι και να αντιμετωπίζεις καθημερινά διλήμματα τέτοιου είδους (κ.α., όπως νά αποκαλυφτώ ή θα γίνω εντελώς ρεζίλι??, αυτός που μου αρέσει είναι γκέι ή πάλι αν του πω κάτι θα γίνω ρεζίλι?? κλπκλπ) τα οποία σε φέρνουν σε διχασμό και εμένα τουλάχιστον με έχουν κουράσει και με έχουν σημαδέψει ψυχολογικα με πολύ άσχημο τρόπο....αν δεν το έχεις ζήσει, είναι αδύνατον να καταλάβεις πόσο δύσκολο είναι να σου αρέσουν άτομα με τα οποία είναι βιολογικά αδύνατον να σου ανταποδώσουν τα αισθήματά σου και να γίνει κάτι με αυτά (εκτός βέβαια αν αρχίζω να βιάζω τον φίλο μου:()...... και είδικα για έφηβους που ζουν σε δυσμενές οικογενειακό περιβάλλον ή που γενικά αντιμετωπίζουν και άλλα πράγματα στην ζωή τους, το να έχουν και αυτά τα διλήμματα πάνω απο το κεφάλι και να κλείνονται στον εαυτό τους απο τον φόβο του κοινωνικού αποκλεισμού, για αυτούς είναι όχι η σταγόνα αλλά ο καταρράκτης που 3εχειλίζει από το ποτήρι.... (πώς να μην αυτοκτονούν μετά?????)
Και όλα αυτά επειδή ορισμένοι "ηθικοί" θεωρούν την ομοφυλοφιλία ως στίγμα και φροντίζουν να κάνουν την ζωη αθώων ανθρώπων που δεν φταίξανε σε τίποτα κόλαση.....
Κατα τ'άλλα το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι θέμα προσωπικής επιλογής.......Μα καλά, ποιος μαζόχας θα επέλεγε μια τέτοια ζωή???? ελεος δλδ, αν είναι δυνατόν να ακούγονται τέτοιες απόψεις, ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του στο κρεβάτι κτλ...ΞΥΠΝΗΣΤΕ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ
Έχω και κάτι άλλο να προσθέσω σχετικά με αυτό το θέμα, όμως πρώτα θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες γνώμες..ελπίζω μόνο να μην καθυστέρησα πάρα πολυ και το θέμα να μην έχει τεθεί στην άκρη :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Κατ' αρχάς καλησπέρα Gandalf και επίσης καλωσήρθες στο φόρουμ! :)

Αυτό που θέλω να προσθέσω λοιπόν είναι το εξής.....και μου κάνει εντύπωση που δεν έχει γίνει ξανά αναφορά σε αυτό, καθώς θεωρώ ότι είναι ένα απ'τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι απανταχού ομοφυλόφιλοι, πέρα από τον ράτσισμό και τα συναφή...

Αν παρατηρήσεις σε άλλα γκέυ φόρουμ, θα δεις ότι όντως είναι μερικές φορές αυτό πρόβλημα! Νομίζω ότι ο λόγος που δεν το είδαμε εδώ ακόμα (μέχρι τώρα:P) είναι ότι έχουμε λίγα ομοφυλόφιλα μέλη...ή τουλάχιστον όχι αρκετά που να το παραδέχονται ανοιχτά.

Προσωπικά, αφού πέρασα μια περίοδο-κόλαση στο γυμνάσιο προσπαθώντας να καταλάβω ποιος είμαι και που πάω όσον αφορά το γεγονός ότι μου άρεσαν οι συμμαθητές και όχι οι συμμαθήτριες μου, και αφού τέλος πάντων αποδέχτηκα αυτό που είμαι προς το λύκειο, ειδικά χάρη σε πληροφορίες και βοήθεια από το διαδίκτυο, και αφού μάλιστα μίλησα στον καλύτερο μου φίλο (ο οποίος με αποδέχτηκε απόλυτα και έκτοτε είμαστε αχώριστοι) άρχισε για μένα μια άλλη περίοδος, εξίσου επώδυνη με την προηγούμενη...
Ερωτεύτηκα τον καλύτερό μου φίλο ! Και το χειρότερο?? Είναι str8!!! (δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό) Ουπςςς!!! πρόβλημα!!

Πρέπει να σου πω ότι προσωπικά δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό, γιατί συνήθως όσα παιδιά βλέπω ως...φίλους... μένουν φίλοι μετά και δεν μπορώ να τους δω από διαφορετική άποψη (ερωτικά δηλαδή). Πιστεύω ότι δεν αξίζει να χαλάσεις την δυνατή φιλία σου με αυτό το παιδί, απλώς επειδή σ' αρέσει!! Και θα αναφέρω μερικούς λόγους :

- Πόσοι στρ8 (άντρες) νομίζεις ότι είναι έτοιμοι να σε δεχτούν ως ομοφυλόφιλο, ακριβώς όπως είσαι? Να ξέρεις ότι (ακόμα) ο φίλος σου είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας!! Επίσης δεν νομίζω ότι ύστερα μπορείς να βρεις εύκολα άλλους φίλους, με τους οποίους θα έχεις το θάρρος να το αποκαλύψεις! Και δεν θα ξέρεις κιόλας αν θα σε δεχτούν! Είσαι διατεθειμένος να 'ξαναρχίσεις απ' το μηδέν?' (γιατί ξέχνα το ότι μπορεί να σε θέλει, εφόσον είναι στρ8!!)

- Η 3η λυκείου είναι μια ιδιαίτερη και κρίσιμη περίοδος της ζωής σου (ανάλογα και με τις εμπειρίες σου). Θα χρειαστείς καλούς φίλους να σε στηρίζουν και νομίζω ότι δεν είναι η κατάλληλη εποχή για να έχεις συναισθηματικές...'αναταράξεις'! Δεν θέλεις να έχεις στο πλευρό σου ένα άτομο το οποίο γνωρίζεις καλά, με το οποίο μπορείς να μοιραστείς τα μυστικά σου, να συζητήσετε, να κάνετε πλάκα κτλ? (εφόσον έχετε τόσο καλή σχέση, όσο λες)

- (συνέχεια του προηγούμενου) Γενικά πιστεύω ότι η 3η λυκείου δεν είναι για...'πολλά πολλά'. Μια χρονιά είναι (αρκετά δύσκολη) και θα περάσει! Πίστεψε με, μόλις τα πέρασα και οι μνήμες είναι νωπές ακόμα.:P Νομίζω ότι είναι καλύτερα να είσαι συναισθηματικά 'σταθερός', με τον φίλο σου κτλ, παρά να το πεις και να αισθάνεσαι τύψεις μετά/να σκέφτεσαι αν έκανες λάθος κτλ κτλ.

Απ' την άλλη βέβαια, υπάρχουν και άλλες απόψεις οι οποίες κατά καιρούς ακούγονται, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αρκετά πιθανό να συμβεί μία από τις επόμενες περιπτώσεις :

- Η φιλία σας, αντί να χαλάσει, μπορεί να δυναμώσει και να έρθετε πιο κοντά μεταξύ σας (φιλικά πάντα ε:P) γιατί καταλαβαίνει ότι είσαι ειλικρινής μαζί του, και του τα λες όλα και αισθάνεσαι πολύ άνετα. Προσωπική άποψη : Αν ήμουν στρ8 και μου την έπεφτε ο γκέυ φίλος μου, θα φρίκαρα και θα ένιωθα τρομερά άβολα!!:P

- Μπορεί να είναι bi και να νιώθει τόσο έντονα την φιλία μαζί σου, που να θέλει να δοκιμάσει κάτι...παραπάνω. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι δύσκολο να συμβεί αυτό (το λεγόμενο happy ending) Ή μπορεί να είναι γκέυ και να μην το έχει καταλάβει αλλά να το πάρει χαμπάρι όταν του πεις τα αισθήματα σου..αυτό είναι εξαιρετικά (τελείως:P) απίθανο βέβαια νομίζω...

Κάτι άλλο που επίσης μπορεί να σε απασχολήσει, σε περίπτωση που 'δεν είστε φίλοι πια' (τουλάχιστον εμένα θα με απασχολούσε) είναι μήπως αρχίσει και λέει (είτε να του ξεφύγει, είτε από αφέλεια, είτε κατάλάθος, είτε επίτηδες είτε...) ότι είσαι γκέυ κτλ...Δεν θα μου άρεσε καθόλου να συμβεί. Αν και πιστεύω ότι αν είστε τόσο καλοί φίλοι, δεν νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο ακόμα και δεν θα βρίσκετε πια. Μια περίπτωση απλώς!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Gandalf, παιζει ρολο ποσο φιλος σου ειναι και τι ατομο ειναι. Εαν νομιζεις οτι ειναι σωστος, τοτε και να του το πεις, δεν θα χαλασει η φιλια σας. Ομως θα πρεπει και εσυ να μην τον βλεπεις ετσι, να τον ξεπερασεις και τελοσπαντων να μην τον κανεις να νιωθει αβολα. Αλλωστε, για ποσο καιρο νομιζεις οτι θα μπορεις να το του το κρυψεις ; Θα σε τρωει απο μεσα. Εκεινος μπορει και να το χει σκεφτει και απο μονος του αφου ειστε κολλητοι και ξερει οτι εισαι ομοφυλοφιλος.

Βεβαια...το να του το πεις ενω ξερεις οτι σιγουρα ειναι αμφιφυλοφιλος...σε τι αποσκοπει ; Αν πιστευεις οτι δεν θα ανταποδωσει οντας straight, τοτε γιατι του το λες ; Ξεπερασε το εως ενα καλο βαθμο εσυ, και πεστο του απο την αποψη να μη σε παρεξηγησει και οτι ηθελες να εισαι ειλικρινης μαζι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Gandalf, καταρχάς καλωσόρισες!

Δεν ισχύει ότι αυτό που αναφέρεις δεν συμβαίνει στους ετεροφυλόφιλους. Συμβαίνει, απλά σε μικρότερο βαθμό (οκ, πολύ μικρότερο, αλλά συμβαίνει). Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να ερωτευτεί ένας έτερο κάποιον (αντίθετου φύλου) και να αποδειχτεί ομοφυλόφιλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Gandalf, παιζει ρολο ποσο φιλος σου ειναι και τι ατομο ειναι. Εαν νομιζεις οτι ειναι σωστος, τοτε και να του το πεις, δεν θα χαλασει η φιλια σας.

αυτη ειναι η αληθεια...αν ειναι πραγματικος φιλος δεν θα υπαρχει προβλημα...ειδικα αφουξερει οτι εισαι ομοφυλοφιλος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Κατ' αρχάς καλησπέρα Gandalf και επίσης καλωσήρθες στο φόρουμ! :)

Και θα αναφέρω μερικούς λόγους :

- Πόσοι στρ8 (άντρες) νομίζεις ότι είναι έτοιμοι να σε δεχτούν ως ομοφυλόφιλο, ακριβώς όπως είσαι? Να ξέρεις ότι (ακόμα) ο φίλος σου είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας!! Επίσης δεν νομίζω ότι ύστερα μπορείς να βρεις εύκολα άλλους φίλους, με τους οποίους θα έχεις το θάρρος να το αποκαλύψεις! Και δεν θα ξέρεις κιόλας αν θα σε δεχτούν! Είσαι διατεθειμένος να 'ξαναρχίσεις απ' το μηδέν?' (γιατί ξέχνα το ότι μπορεί να σε θέλει, εφόσον είναι στρ8!!)

- Η 3η λυκείου είναι μια ιδιαίτερη και κρίσιμη περίοδος της ζωής σου (ανάλογα και με τις εμπειρίες σου). Θα χρειαστείς καλούς φίλους να σε στηρίζουν και νομίζω ότι δεν είναι η κατάλληλη εποχή για να έχεις συναισθηματικές...'αναταράξεις'! Δεν θέλεις να έχεις στο πλευρό σου ένα άτομο το οποίο γνωρίζεις καλά, με το οποίο μπορείς να μοιραστείς τα μυστικά σου, να συζητήσετε, να κάνετε πλάκα κτλ? (εφόσον έχετε τόσο καλή σχέση, όσο λες)

- (συνέχεια του προηγούμενου) Γενικά πιστεύω ότι η 3η λυκείου δεν είναι για...'πολλά πολλά'. Μια χρονιά είναι (αρκετά δύσκολη) και θα περάσει! Πίστεψε με, μόλις τα πέρασα και οι μνήμες είναι νωπές ακόμα.:P Νομίζω ότι είναι καλύτερα να είσαι συναισθηματικά 'σταθερός', με τον φίλο σου κτλ, παρά να το πεις και να αισθάνεσαι τύψεις μετά/να σκέφτεσαι αν έκανες λάθος κτλ κτλ.


βασικά παρέλειψα να πω ότι σιγά σιγά τον ξεπερνάω ύστερα από δύο χρόνια κολλήματος, έχω γνωρίσει ένα παιδί στο φροντιστήριο που πηγαίνω και μου χει αποσπάσει κάπως το ενδιαφέρον...και παίζει πολύ να είναι και εκείνος σαν εμένα (δν μου πολυαρέσει η λέξη γκέι, για κάποιο λόγο ακούγεται στα αυτιά μου περισσότερο ως βρισιά :(), έχει μόνο κορίτσια φίλες, έχει κόλλημα με τη μόδα κτλ...είναι λίγο κραγμένος αλλά εγώ το βλέπω ως ευκαιρία να κάνω κάτι και να μιλήσω με κάποιον οπότε δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα...αλλα αυτή είναι μια άλλη ιστορία:whistle:

όσο για τον φίλο με τον οποίο είχα το χοντρό κόλλημα, τον έχω ψαρέψει αμέτρητες φορές χωρίς αποτέλεσμα, για να καταλάβετε είναι το άκρως αντίθετο από εμένα όσον αφορά το χαρακτήρα και όσο μου αρέσουν εμένα τα αγόρια, άλλο τόσο του αρέσουν τα κορίτσια, γι αυτό είμαι πιο σίγουρος από ποτέ και έχω και άφθονες αποδείξεις (δεν χρειάζεται να πω πόσο με πλήγωνε κάθε φορά που συνειδητοποιούσα ότι ήταν εντελώς str8)...και δεν είναι και απ'τους τύπους που πειραματίζονται :P
και μια φορά που κάτι είχα αφήσει να υπονοηθεί (του είπα "για πλάκα" ότι θα ήμασταν ωραίο ζευγάρι αν ήταν σαν εμένα) είπε κατηγορηματικά πως έτσι όμως που έχουν τα πράγματα δεν υπάρχει περίπτωση να έκανε ποτέ κατι μαζί μου (πως δεν έκοψα καμμιά φλέβα εκείνη τη νύχτα ακόμα το σκέφτομαι)
γι'αυτό λοιπόν το θεωρώ χαζό να του πω κάτι που θα θέσει σε τέτοιο κίνδυνο την φιλία μας...δεν θέλω να είμαι αφελής, ξέρω ότι μετά από κάτι τέτοιο δεν θα είναι τίποτα πια το ίδιο μεταξύ μας...και έναν φίλο τον χρειάζομαι πραγματικά αυτή την στιγμή

και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όταν λες ότι είναι ο μοναδικός (ή έστω από τους λίγους, να μην είμαστε απόλυτοι) str8 που θα με δεχτεί, για τον απλό λόγο ότι με ξέρει απο 1η γυμνασίου και ξέρει τι έχω περάσει, και ομολογουμένως με έχει στηρίξει πάρα πολύ και του είμαι ευγνώμων για αυτο.

Απ' την άλλη βέβαια, υπάρχουν και άλλες απόψεις οι οποίες κατά καιρούς ακούγονται, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αρκετά πιθανό να συμβεί μία από τις επόμενες περιπτώσεις :

- Η φιλία σας, αντί να χαλάσει, μπορεί να δυναμώσει και να έρθετε πιο κοντά μεταξύ σας (φιλικά πάντα ε:P) γιατί καταλαβαίνει ότι είσαι ειλικρινής μαζί του, και του τα λες όλα και αισθάνεσαι πολύ άνετα. Προσωπική άποψη : Αν ήμουν στρ8 και μου την έπεφτε ο γκέυ φίλος μου, θα φρίκαρα και θα ένιωθα τρομερά άβολα!!:P

- Μπορεί να είναι bi και να νιώθει τόσο έντονα την φιλία μαζί σου, που να θέλει να δοκιμάσει κάτι...παραπάνω. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι δύσκολο να συμβεί αυτό (το λεγόμενο happy ending) Ή μπορεί να είναι γκέυ και να μην το έχει καταλάβει αλλά να το πάρει χαμπάρι όταν του πεις τα αισθήματα σου..αυτό είναι εξαιρετικά (τελείως:P) απίθανο βέβαια νομίζω...

Κάτι άλλο που επίσης μπορεί να σε απασχολήσει, σε περίπτωση που 'δεν είστε φίλοι πια' (τουλάχιστον εμένα θα με απασχολούσε) είναι μήπως αρχίσει και λέει (είτε να του ξεφύγει, είτε από αφέλεια, είτε κατάλάθος, είτε επίτηδες είτε...) ότι είσαι γκέυ κτλ...Δεν θα μου άρεσε καθόλου να συμβεί. Αν και πιστεύω ότι αν είστε τόσο καλοί φίλοι, δεν νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο ακόμα και δεν θα βρίσκετε πια. Μια περίπτωση απλώς!:)


δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης, είναι τάφος, αλλά και τα άτομα που θα μπορούσε μία στο εκατομμύριο να το πει μάλλον δεν θα το πίστευαν (αν σε κάτι είμαι καλός, είναι να το παίζω str8 :D) και είναι και άτομα με τα οποία σε ένα χρόνο θα κόψω κάθε επαφή
όσο για τα υπόλοιπα, είναι σενάρια για παραμύθι της disney....:(

ΥΓ. Ειλικρινά δεν περίμενα τόσο γρήγορες απαντήσεις, εγώ νόμιζα πως θα τις έβλεπα σε κάτι μήνες :P Σας ευχαριστω!!! =]
Ελπίζω να κάλυψα και τους υπολοίπους και να μην σας κουράζω με την φλυαρία μου, αλλά ειλικρινά ήθελα μια ευκαιρία να μιλήσω για αυτό το θεμα ανοιχτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
βασικά παρέλειψα να πω ότι σιγά σιγά τον ξεπερνάω ύστερα από δύο χρόνια κολλήματος, έχω γνωρίσει ένα παιδί στο φροντιστήριο που πηγαίνω και μου χει αποσπάσει κάπως το ενδιαφέρον...και παίζει πολύ να είναι και εκείνος σαν εμένα (δν μου πολυαρέσει η λέξη γκέι, για κάποιο λόγο ακούγεται στα αυτιά μου περισσότερο ως βρισιά ), έχει μόνο κορίτσια φίλες, έχει κόλλημα με τη μόδα κτλ...είναι λίγο κραγμένος αλλά εγώ το βλέπω ως ευκαιρία να κάνω κάτι και να μιλήσω με κάποιον οπότε δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα...αλλα αυτή είναι μια άλλη ιστορία

Πάντως νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος για να ξεπεράσεις κάποιον, δηλαδή το να βρείς κάποιον άλλο!;)
...Εγώ έχω συνηθίσει πια την λέξη γκέι γιατί ο όρος ομοφυλόφιλος, εκτός απ' το ότι είναι τεραααστίος:P είναι και περισσότερος επιστημονικός :P Ένιγουει.. Πιστεύω ότι είναι μια καλή ευκαιρία για εσένα και για να βρείς κάποιον;) αλλά και για να ξεπεράσεις τον κολλητό σου!

ΥΓ. Ειλικρινά δεν περίμενα τόσο γρήγορες απαντήσεις, εγώ νόμιζα πως θα τις έβλεπα σε κάτι μήνες Σας ευχαριστω!!! =]
Ελπίζω να κάλυψα και τους υπολοίπους και να μην σας κουράζω με την φλυαρία μου, αλλά ειλικρινά ήθελα μια ευκαιρία να μιλήσω για αυτό το θεμα ανοιχτά

Δεν μας κουράζεις καθόλου!:) Είναι μια καλή ευκαιρία πιστεύω να 'δείξεις τον πραγματικό σου εαυτό' και τα συναισθήματα σου ανάμεσα σε αγνώστους που ούτε σε ξέρουν και δεν σε κρίνουν κιόλας;)

και μια φορά που κάτι είχα αφήσει να υπονοηθεί (του είπα "για πλάκα" ότι θα ήμασταν ωραίο ζευγάρι αν ήταν σαν εμένα) είπε κατηγορηματικά πως έτσι όμως που έχουν τα πράγματα δεν υπάρχει περίπτωση να έκανε ποτέ κατι μαζί μου (πως δεν έκοψα καμμιά φλέβα εκείνη τη νύχτα ακόμα το σκέφτομαι)

Πιστεύω ότι καλά έκανε και σου έκοψε την...'φόρα' για να μην έχεις και εσύ ψευδαισθήσεις ότι μπορεί να γίνει κάτι αλλά και για να είναι και αυτός εξηγημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ρε παιδια να κανω μια αφελη ερωτηση παλι? γιναμε που γιναμε ρομπα στις ερωτησεις ας την κανω και αυτη..
υπαρχει περιπτωση καποιος να ειναι γκει και εμφανισιακα να μην σε παραπεμπει καθολου προς τα εκει? :worry: και αν ναι τι χαρακτηρηστικα εχει στον χαρακτηρα του αφου εμφανισιακα δεν εχει..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ρε παιδια να κανω μια αφελη ερωτηση παλι? γιναμε που γιναμε ρομπα στις ερωτησεις ας την κανω και αυτη..
υπαρχει περιπτωση καποιος να ειναι γκει και εμφανισιακα να μην σε παραπεμπει καθολου προς τα εκει? :worry: και αν ναι τι χαρακτηρηστικα εχει στον χαρακτηρα του αφου εμφανισιακα δεν εχει..?
Πρέπει να υπάρχει δηλαδή σώνει και ντε στερεότυπο;
Το μόνο κοινό χαρακτηριστικό όοοοολων των ομοφυλόφιλων, είναι ότι τους έλκει το ίδιο φύλο.
Οτιδήποτε άλλο έχει τις εξαιρέσεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
οχι μωρε το ρωτησα γιατι ο φιλος πιο πανω ειπε οτι κανεις δεν θα τον πιστεψει οτι ειναι γκει.. εγω νομιζα οτι τους καταλαβαινεις καπως απο τον τροπο που μιλανε, που κινουνται στον χωρο , απο τον τροπο που ντυνονται.. δεν ξερω αν τα λεω σωστα..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
ρε παιδια να κανω μια αφελη ερωτηση παλι? γιναμε που γιναμε ρομπα στις ερωτησεις ας την κανω και αυτη..
υπαρχει περιπτωση καποιος να ειναι γκει και εμφανισιακα να μην σε παραπεμπει καθολου προς τα εκει? :worry: και αν ναι τι χαρακτηρηστικα εχει στον χαρακτηρα του αφου εμφανισιακα δεν εχει..?


Καλά,θα διαφωνήσω με την Michelle,ως πρός τα στερεότυπα. Φυσικά και υπάρχει διαφορά στην συμπεριφορά ενός ομο- κι ενός ετερο-φυλόφιλου. Σύμφωνα με τους ψυχολόγους και γενικά τους ερευνητές της ομοφυλοφιλίας, συνήθως ένας γκέι μπορεί να είναι είτε αυτός που έχει το πάνω χέρι είτε αυτός που ..υφίσταται την όλη κατάσταση..! Πως να το θέσω κιόλας κομψά; Οι ίδιοι οι γκέι κατατάσσουν τους εαυτούς τους στον ρόλο του παθητικού ή του ενεργητικού. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν μπορεί να γίνει εναλλαγή ρόλων,αλλά γενικά υπάρχει μια τάση για διαχωρισμό ρόλων και συμπεριφορών ΚΑΙ στους γκέι. Όπως μπορεί να δει κανείς ένα στρέιτ ζευγάρι οπου η γυναίκα δουλεύει κι ο άντρας πλένει πιάτα,για παράδειγμα. Είτε στρέιτ είτε γκέι έχει κανείς τονισμένη είτε τη θηλυκή ή την αρσενική του πλευρά..
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@pote_ksana: Το ίδιο (όπως λες και μόνη σου) ισχύει για τους ετεροφυλόφιλους. Άρα πώς γίνεται να ξεχωρίζει τους gay από αυτούς;

@moonlight: Nope. Δεν είναι όλοι οι άνδρες ομοφυλόφιλοι θυληπρεπείς, ούτε όλες οι λεσβίες butches.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
έχει κανείς τονισμένη είτε τη θηλυκή ή την αρσενική του πλευρά..
.
Δεν είναι όλοι οι άνδρες ομοφυλόφιλοι θυληπρεπείς

:worry: αστο καλο.. δηλ. πως μπορει καποιος να το καταλαβει αυτο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ο μόνος σίγουρος τρόπος να καταλάβεις αν κάποιος είναι γκέι (αν κρυβεται) είναι να σου το πει ή να τον δεις να κάνει πράγματα με κάποιον άλλον...όλα τα άλλα είναι στερεότυπα (μιλάει κάπως, περπατάει κάπως, του αρέσουν τα χ πράγματα κλπ). Προσωπικά θεωρώ ότι προδοτικό είναι και το που κοιτάνε, αν πχ περάσει μια γκομενάρα κα δεν ρίξουν ούτε μια ματιά και ύστερα περάσει κάποιος όμορφος και τον κάνουν scan (και αυτό το κάνουν συνέχεια) τότε (πιθανόν) έχεις να κάνεις με κάποιον γκέι

απο κει και πέρα, εγώ πχ και είμαι αθλητικός τύπος, δεν δίνω δεκάρα για τη μόδα η για τα κουτσομπολιά, είμαι πολύ χαλαρός και στο ντύσιμό μου και γενικά (όσο μου χει πει και ο φίλος μου δλδ) τπτ δεν με προδίδει, πέρα ίσως από το γεγονός πως αποφεύγω συζητήσεις για γκόμενες και σχέσεις και πως αισθάνομαι άβολα με αυτές (κάτι τέτοιο όμως μπορεί να σημαίνει ανασφάλεια και όχι ότι ντε και καλά μου αρέσουν τα αγόρια). Α ναι, και ίσως με προδίδει ότι λατρεύω τ αρχαία και την ποίηση :D (βέβαια τότε και ο μπαμπινιώτης και όλοι οι φιλόλογοι και όλοι οι ποιητές και όλοι οι λογοτέχνες θα πρεπε να είναι γκέι αλλα τεσπα)...και δεν είναι ότι προσποιούμαι τον str8, μου βγαίνει φυσικά να συμπεριφέρομαι έτσι τουλάχιστον σε αρκετές πτυχές του...απλώς έχω τις προτιμήσεις μου

Είναι λάθος να νομίζει ο κόσμος ότι οι γκέι είναι κάπως, οι περισσότεροι είναι νορμάλ άνθρωποι και πρέπει να το ψάξεις πολύ για να βρεις ορισμένα σημάδια που να τους προδίδουν...υπάρχουν θυληπρεπείς άντρες που είναι 100 % str8 και νταλικιέρηδες που είναι γκέι...Και οι χαρακτήρες που παρουσιάζονται στα σήριαλ είναι μάλλον καρικατούρες για να γελάει ο κόσμος και δεν αντανακλούν την πραγματικότητα..Υπάρχουν και γκέι που φαίνονται από μίλια μακριά, υπάρχουν και άλλοι που συμμετέχουν σε ναζιστικά κινήματα (ειδικά αν δεν το αποδέχονται ότι είναι γκέι, εκεί να δεις πράγματα που κάνουν για να το καταπνίξουν)

Τα σημάδια που να προδίδουν το αν κάποιος είναι ομοφυλόφιλος και το περίφημο gaydar είναι ένα μείζον θέμα και θα μπορούσε να ανοιχτεί ένα καινούργιο topic γι αυτό άνετα, βέβαια είναι ένα θέμα υπερεξαντλημένο ειδικά αν κάποιος το ψάξει στο google
(δεν κάνω λόγο για λεσβίες αν προσέξατε, νιώθω ότι δεν έχω καμμία γνώση για αυτές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top