Δημόσια Διαβούλευση για την προστασία των Δανειοληπτών από τις Τράπεζες!

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πανωτόκια: θανάσιμα κολάσιμη εκκρεμότητα!


Ό,τι και όσα να πούμε σε τούτο τον τόπο, για την πολύτροπη και πολυ-επίπεδη κρίση της κοινωνίας μας(πολιτισμική, ηθική, πολιτική και οικονομική), το μεταπολιτευτικό υπόβαθρό της δεν μπορεί παρά να λιμνάζει στο βούρκο, που δημιούργησαν τα λεγόμενα «πανωτόκια»: η μεγάλη εκκρεμότητα! Αυτή με την οποία, μεταξύ άλλων, η πλέον αποτυχημένη μεταπολιτευτικά ελληνική κυβέρνηση, η κυβέρνηση των «σεμνών και ταπεινών», εξαπάτησε όχι μόνον μερικές δεκάδες χιλιάδες Έλληνες Πολίτες, αλλά κι ολόκληρο των ελληνικό λαό. Είπαν πως το «τακτοποίησαν» το "ζήτημα", μα το ψέμα βοά, είτε με τις χιλιάδες αγωγές κατά τραπεζών στα δικαστήρια, είτε στα σπίτια δεκάδων χιλιάδων οικογενειών της χώρας. Τα πανωτόκια τούτα, με τον Νόμο 1083/1980 των Μητσοτάκη –Έβερτ και τη «σοσιαλιστική αξιοποίησή» τους από τις κυβερνήσεις του προ Γεωργίου ΠΑΣΟΚ, για τους ιστορικού τους μέλλοντος, κατά το μάλλον ή ήττον, θα αποτελούν τη βασική γενεσιουργό αιτία του εθνικού πολιτικού μας ναυαγίου, που ήδη καταχωρήθηκε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας ως «Μεταπολίτευση». Πρώτος αντιλήφθηκε την «κόπρο των Τραπεζών» ο κύριος Κώστας Σημίτης, μα δεν ήταν φαίνεται ηράκλειας αντοχής. Το ʽπαιξε ηρακληδεύς, ο «Σεμνός και Ταπεινός»(Κ.Κ.), μα φάνηκε γρήγορα, πως κι εκείνος, δεν ήταν παρά μία φούσκα, που ξέφυγε από το «δράμα της Σοφοκλέους». Που όχι μόνον δεν έκανε το «ένα, τρία»(ή «δύο», για τους Αγρότες), αλλά «επέστρεψε» και 20 και περισσότερα δις ευρώ στους «Τραπεζίτες»!
Γίνεται, λέει, δημόσια διαβούλευση, για τη νομοθετική «προστασία των δανειοληπτών» και των «ανήμπορων υπερχρεωμένων Πολιτών και νοικοκυριών, από τις Τράπεζες». Αλίμονο όμως! Ήδη σαν χώρα και κοινωνία, θυμίζουμε ολίγον τι Αθήνα του 6ου π.Χ. αιώνα, όταν σʼ αυτήν έμελλε να συναντήσει ο μέγας Σόλων, 400.000 δούλους και μόνον 10.000 Πολίτες( «Ελεύθερους», όπως τους έλεγαν προς διάκριση!). Αν λοιπόν πράγματι, η έσχατη κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ έχει έστω μία δόση «κεντροαριστερισμού», ιδού ο βωμός της εξιλέωσης: σεισάχθεια, για όλες τις δεινοπαθείσες ελληνικές οικογένειες, από τα πανωτόκια της περιόδου 1980-2000. Ήτοι, να διαγραφούν ολοσχερώς οι οφειλές τους σε Τράπεζες και Δημόσιο, από Δάνεια επενδυτικά, που εκταμιεύθηκαν η ρυθμίστηκαν, κατά την ως άνω περίοδο και υπό «καθεστώς πανωτοκίων». Γιατί ο γενεσιουργός τους Νόμος αποδείχθηκε, πως τελικά μας οδήγησε, από τη «Δικτατορία των Συνταγματαρχών», στη Δικτατορία της «Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών». Η απελευθέρωση της Κοινωνίας μας από τούτη τη Δικτατορία, ίσως ιστορικά αποδειχθεί, ως η ολοκλήρωση μίας επανάστασης, που ξεκίνησε το 1821 στο Ιάσιο της Ρουμανίας και σταμάτησε, στο Ναύπλιο του Μωριά(1832)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δικτατορία των Τραπεζιτών; Σσσσς, σιγά Νωέα, μην τα λες αυτά γιατί θα σε πούνε κι εσένα επικίνδυνο για τη δημοκρατία, κάποιοι παραδόξως προοδευτικοί...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δικτατορία των Τραπεζιτών; Σσσσς, σιγά Νωέα, μην τα λες αυτά γιατί θα σε πούνε κι εσένα επικίνδυνο για τη δημοκρατία, κάποιοι παραδόξως προοδευτικοί...;)

...Ραμπίριους, βαμπίριους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πανωτόκια: θανάσιμα κολάσιμη εκκρεμότητα!
Ήτοι, να διαγραφούν ολοσχερώς οι οφειλές τους σε Τράπεζες και Δημόσιο, από Δάνεια επενδυτικά, που εκταμιεύθηκαν η ρυθμίστηκαν, κατά την ως άνω περίοδο και υπό «καθεστώς πανωτοκίων». Γιατί ο γενεσιουργός τους Νόμος αποδείχθηκε, πως τελικά μας οδήγησε, από τη «Δικτατορία των Συνταγματαρχών», στη Δικτατορία της «Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών». Η απελευθέρωση της Κοινωνίας μας από τούτη τη Δικτατορία, ίσως ιστορικά αποδειχθεί, ως η ολοκλήρωση μίας επανάστασης, που ξεκίνησε το 1821 στο Ιάσιο της Ρουμανίας και σταμάτησε, στο Ναύπλιο του Μωριά(1832)!

Συντάσομαι και εγώ με τα γραφόμμενά σου φίλε Νωέα.
Και θα έλεγα πως είναι ειτακτική ανάγκη άμμεσα, σήμερα δηλαδή και όχι αύριο να δηλώσουμε παρόντες.
Προσπαθώντας να εξηγήσω το τί συμβαίνει, αρχικά παραθέτω την εξής ερώτηση.
Λέτε οι για τους τραπεζίτες να έχει κάποια σημασία το ποιός κυβερνά σήμερα ή αύριο?
Σαφώς και όχι.
ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΟΥΝΤΑ ΔΟΧΕΙΑ ΟΤΑΝ ΑΦΟΡΑ ΥΨΗΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.
Το θέμα όμως είναι πώς μπορούμε να φωνάξουμε τόσο ώστε να ακουστούμε?
Εδώ δέν ίδρωσε το αυτί τους με τόσες αυτοκτονίες, πιστεύεις πως είναι σε θέση ο Νεοέλληνας να αντιδράσει αποτελεσματικά?
Οι δηλώσεις των πολιτικών μας είναι με καρμπόν. Απελπιστικά όμοιες.
Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΥΣΤΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΟΥ ΔΕΙΚΤΗ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ.
Δήλωση δύο υπουργών των ποιό πάνω κομμάτων.
GREEC STATISTICS.
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ? ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΝΤΟΛΕΑΣ?
ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ.
Το θέμα είναι εξαιρετικά φλέγον και απαιτεί αφύπνηση όλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ πάλι γιατί νόμιζα ρε παιδιά ότι ο Έλληνας είναι ο πλέον υπερδανισμένος όλων των Ευρωπαίων; Έχω κάνει λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εγώ πάλι γιατί νόμιζα ρε παιδιά ότι ο Έλληνας είναι ο πλέον υπερδανισμένος όλων των Ευρωπαίων; Έχω κάνει λάθος;

Σαφέστατα και δέν κάνεις λάθος, σε ποιό σημείο όμως διαπιστώνεις αντίθετους ισχυρισμούς?
Εσύ πιστεύεις πως είναι αναγκαίο να γίνει κάτι ή όχι?
Άν ναί, τί προτείνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΥΣΤΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΟΥ ΔΕΙΚΤΗ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ.

Αυτό το "υστερεί" μου έδωσε αυτήν την εντύπωση. Δεν μας εξηγείς καλύτερα τον όρο "Δείκτης Δανεισμού" να καταλάβουμε λίγα περισσότερα;

Όσο για το τι προτείνω; Δεν βλέπω να υπάρχει λύση. Η κυριαρχία του τραπεζικού συστήματος είναι χαρακτηριστικό του παγκόσμιου οικονομικού συστήματος. Εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σχολιάζουμε τα αρνητικά του συστήματος αυτού, με την ελπίδα ότι κάποτε θα δούμε την αυγή ενός δικαιότερου οικονομικού συστήματος, που να είναι προσανατολισμένο προς την κατεύθυνση της εξυπηρέτησης των συμφερόντων της κοινωνίας και όχι εκείνου των τραπεζών. Για ν' αλλάξει όμως οτιδήποτε, είναι απαραίτητο προηγουμένως να κατανοήσουμε την αναγκαιότητα του ν' αλλάξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οι δηλώσεις των πολιτικών μας είναι με καρμπόν. Απελπιστικά όμοιες.

Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΥΣΤΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΟΥ ΔΕΙΚΤΗ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ.

Δήλωση δύο υπουργών των ποιό πάνω κομμάτων.

Αγαπητέ μου φίλε, υπονοώ με τα ποιό πάνω πως όταν κάνουν την ίδια δήλωση, δύο υπουργοί υποτίθετε διαφορετικών κομμάτων τότε η εξήγηση των λεχθέντων απο αυτούς δηλώνει πως
τα έχουν απο τον ίδιο δάσκαλο και έχουν πάρει άριστα.

Όσο για το τί να κάνουμε.
Άν δέν μπορείς να διαβάσεις τρείς γραμμές και χρειάζετε να σου εξησήσω, πώς να κατεβείς σε μιά διαδήλωση και να αντιληφθείς αυτούς που θα προσπαθήσουν να αλοιώσουν:
- την πορεία της αρχικά
- την έντασή της
Και τί θα κάνεις με τον κουκουλοφόρο ο οποίος μπαίνοντας στην διαδήλωση
καί σχέδιο έχει και είναι εκπαιδευμένος σε αυτό πουκάνει,
αλλά και δέν πρόκειτε κανείς να του βγάλει την κουκούλα. Κανείς.
Εσύ ξέρω θα ελπίζεις πως το σύστημα θα αλλάξει.
Ο αμαζόνιος θα χυθεί στον Ειρηνικό.
Οσο έγινε η εκτροπή του Αχελώου.

Υ.Γ. Να με συμπαθάς γιατι δέν έχω τίποτα με εσένα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο θέμα, ούτε πια η σχέση του κράτους ούτε το νομοθεσιακό πλαίσιο.

Ωστόσο δυο πράγματα:

  1. Διαβάστε το συμβόλαιο ΠΡΙΝ υπογράψετε. Μια μια σελίδα. Το τελευταίο δάνειο ήταν ένα έγγραφο 80 σελίδων. Τις διάβασα με απόλυτη προσοχή και στο τέλος τους έδειξα με τι διαφωνώ και τι δε καταλαβαίνω. Το αποτέλεσμα είναι ότι με την τράπεζα μου νιώθω ότι έχω μια ισότιμη σχέση.
  2. Αποκτήστε ουσιαστικές σχέσεις με τον τραπεζίτη σας. Απλός άνθρωπος είναι και αυτός, νιώθει πιο κοντά σε εσάς παρά με τον ceo της τράπεζας. Μάλιστα έχει παραπάνω γνώση από εσάς. Αν δεν είστε ο σπαστικός πελάτης που γκρινιάζει, θα σας καθοδηγήσει. Δεν μπορείτε να πληρώσετε ΕΝΑΝ μήνα την δόση σας, μην εξαφανιστείτε, συζητήστε το :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ μου φίλε, υπονοώ με τα ποιό πάνω πως όταν κάνουν την ίδια δήλωση, δύο υπουργοί υποτίθετε διαφορετικών κομμάτων τότε η εξήγηση των λεχθέντων απο αυτούς δηλώνει πως τα έχουν απο τον ίδιο δάσκαλο και έχουν πάρει άριστα.


Αυτά είναι απολύτως κατανοητά και δεν έχω ρωτήσει επ' αυτών. Όσο κι αν με υποτιμάς, κάτι καταλαβαίνω κι εγώ. Τι ακριβώς σημαίνει η έκφραση "Ο Δείκτης Δανεισμού υστερεί", ήταν τόσο πια δύσκολο να μου το εξηγήσεις;

Όσο για το τί να κάνουμε.
Άν δέν μπορείς να διαβάσεις τρείς γραμμές και χρειάζετε να σου εξησήσω, πώς να κατεβείς σε μιά διαδήλωση και να αντιληφθείς αυτούς που θα προσπαθήσουν να αλοιώσουν:
- την πορεία της αρχικά
- την έντασή της

Δεν μπορώ να διαβάσω τρεις γραμμές; :worry: Ειλικρινά, δεν χρειάζεται να προσβάλεις το συνομιλητή σου, για να υποστηρίξεις τις θέσεις σου...:/:

Και τί θα κάνεις με τον κουκουλοφόρο ο οποίος μπαίνοντας στην διαδήλωση
καί σχέδιο έχει και είναι εκπαιδευμένος σε αυτό πουκάνει,
αλλά και δέν πρόκειτε κανείς να του βγάλει την κουκούλα. Κανείς.

Έχεις κατέβει ποτέ σε διαδήλωση και τα λες; Ίσως και ναι, δεν αντιλέγω. Έχεις δει ποτέ σου κουκουλοφόρο χωρίς την κουκούλα του; Έχεις μιλήσει μαζί του; Έχεις πιει κανένα κρασί; Δύσκολο το κόβω.

Εσύ ξέρω θα ελπίζεις πως το σύστημα θα αλλάξει.
Ο αμαζόνιος θα χυθεί στον Ειρηνικό.
Οσο έγινε η εκτροπή του Αχελώου.

Γιατί, εσύ πρότεινες κάτι κι εγώ δεν το ακολούθησα; Εάν υπονοείς όμως ότι η λύση είναι να κατέβουμε στους δρόμους, η γνώμη μου είναι ότι αυτό δεν φτάνει κι ότι προηγουμένως πρέπει να συμβεί η απαιτούμενη ιδεολογική ζύμωση, έτσι ώστε κατά τη στιγμή της σύγκρουσης να υπάρχει συγκεκριμένος στόχος και ιδεολογικό υπόβαθρο, ικανό ν' αμφισβητήσει εκ θεμελίων το υπάρχον σύστημα, αλλά και να προτείνει βιώσιμες κι εφικτές λύσεις. Έχεις εσύ να προτείνεις κάποια τέτοια λύση που να ευσταθεί; Θα χαιρόμουν ιδιαιτέρως να την διαβάσω.

Υ.Γ. Να με συμπαθάς γιατι δέν έχω τίποτα με εσένα.

Πού να είχες κιόλας...:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΥΣΤΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΟΥ ΔΕΙΚΤΗ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ.

Αυτό το "υστερεί" μου έδωσε αυτήν την εντύπωση. Δεν μας εξηγείς καλύτερα τον όρο "Δείκτης Δανεισμού" να καταλάβουμε λίγα περισσότερα;

Όσο για το τι προτείνω; Δεν βλέπω να υπάρχει λύση. Η κυριαρχία του τραπεζικού συστήματος είναι χαρακτηριστικό του παγκόσμιου οικονομικού συστήματος. Εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σχολιάζουμε τα αρνητικά του συστήματος αυτού,
με την ελπίδα ότι κάποτε θα δούμε την αυγή ενός δικαιότερου οικονομικού συστήματος, που να είναι προσανατολισμένο προς την κατεύθυνση της εξυπηρέτησης των συμφερόντων της κοινωνίας και όχι εκείνου των τραπεζών. Για ν' αλλάξει όμως οτιδήποτε, είναι απαραίτητο προηγουμένως να κατανοήσουμε την αναγκαιότητα του ν' αλλάξει...
Φίλε μου Ότο.
1.Έχω να πώ πως το λίγο - λίγο κάποτε γίνεται πολλύ.
2.Συμφωνώ απόλυτα την αναγκαιότητα αυτή.
Δεν βλέπω να υπάρχει λύση. Η κυριαρχία του τραπεζικού συστήματος είναι χαρακτηριστικό του παγκόσμιου οικονομικού συστήματος.
Απαντώ σχετικά με τα εξής : την σκόνη, που προερχόμενη απο την σαχάρα πέφτει στο αυτοκίνητό σου βλέπεις και ενεργείς, όχι αυτή που πέφτει στην Μαδρίτη ή στο Μιλάνο.

Υ.Γ. Στο site της ΕΚΠΟΙΖΩ, έχει υλικό αρκετό για λεπτομερέστερη ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top