Η Ιταλία στο εδώλιο για τους σταυρούς στις μαθητικές αίθουσες

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Από που ακριβώς το συμπέρανες αυτό καλή μου zanin; :eek:

Είδες ποιος και γιατί το ζήτησε; Είδες παράλληλα να ζήτησε να γίνει το μάθημα των θρησκευτικών προαιρετικό ή έστω να καταργηθεί τελείως;
Το να διαχωριστεί η θρησκεία από την παιδεία μπορεί να είναι αυτό που εσύ και εγώ θεωρούμε ουσία και στο οποίο συμφώνησα παραπάνω, όμως μόνον αυτό δε ζητήθηκε...!!

Σε οκτώ χρόνια που χρειάστηκε για να διευθετηθεί η υπόθεση, τα παιδιά της θα είχαν βγάλει το μισό σχολείο βλέποντας καθημερινά ένα σταυρό στην τάξη τους. Τα λεφτά όμως ήταν καλά, δεν την αδικώ...

κανένας αγώνας όμως δεν είναι ευκολος.
οι γυναίκες χειραφετήθηκαν μετά από πολλούς αγώνες. απέκτησαν το δικαίωμα της δουλειας, όχι στα χωράφια, πάλι μετά από πολύ κόπο και χλευασμό...

κάποια στιγμή θα βρισκόταν ένας γονέας που θα ζητούσε την αφαίρεση των σταυρών από τους τοίχους των σχολείων. ένας αγώνας δεν γίνεται μόνο για το άτομο που την κάνει αλλά για το σύνολο.

Γλέζος, Αμπελογιάννης, Λαμπράκης, οι σουφραζέτες και άλλα πολλά άτομα αγωνίστηκαν ο καθέ ένας για άλλους λόγους και για άλλα δικαιώματα.

τωρα αν η μανταμ έβγαλε και φράγκα :D καλό δικό της... αλλά αν δεν το έκανε εκείνη σίγουρα θα το έκανε μελλοντικά κάποιος άλλος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μπέλογιαννης βρε, όχι Αμπελογιάννης.:P

πς: πρόσφατα έφυγε από τη ζωή και η σύντροφος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
συγνωμη κιολας.. γιατι θιγονται τα δικαιωματα αλλων θρησκειων? αν η Ιταλια σαν χωρα αντιπροσωπευεται απο το συγκεκριμενο θρησκευμα τοτε οι υπολοιποι μεταναστες και μη οπως σεβονται αλλα πραγματα να το σεβαστουν και αυτο.
εγω δηλ. αμα παω στην Τουρκια θα απαιτησω να μην βγαινει ο χοτζας στον μιναρε γιατι δεν σεβεται τον υπνο μου και συναμα το δικο μου θρησκευμα? επιλογη μου ηταν να παω σε ενα χωρο αρα εχω την υποχρεωση να σεβαστω και οτι συνεπαγεται με αυτη τη χωρα και τα πιστευω της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Είδες ποιος και γιατί το ζήτησε; Είδες παράλληλα να ζήτησε να γίνει το μάθημα των θρησκευτικών προαιρετικό ή έστω να καταργηθεί τελείως;
Το να διαχωριστεί η θρησκεία από την παιδεία μπορεί να είναι αυτό που εσύ και εγώ θεωρούμε ουσία και στο οποίο συμφώνησα παραπάνω, όμως μόνον αυτό δε ζητήθηκε...!!

Υποτίθεται οτι θα αφαιρεθούν τα θρησκευτικά απ'την παιδεία για να ελευθερωθεί το πνεύμα;
Η θρησκεία (μεταξύ άλλων) είναι ενωτικός κρίκος των μελών μιας κοινωνίας, η ειδοποιός διαφορά που ξεχωρίζει τον ένα λαό απ'τον άλλο. Αν χαθεί η ειδοποιός διαφορά όλα τα έθνη θα γίνουν αχταρμάς. Αν βγάλεις την ορθοδοξία (θρησκευτικό μας γνώρισμα) και μετά βγάλεις και τον ελληνισμό,τις παρελάσεις,την ιστορία, πολύ φοβάμαι οτι θα γίνουμε σαν έθνος απρόσωποι. Τόσο απρόσωποι, που πλέον δεν θα υπάρχει κανένα εμπόδιο για την παγκοσμιοποίηση.
Να μην διδασκόμαστε την Ορθοδοξία επειδή υπάρχουν και Μουσουλμάνοι σ'αυτόν τον κόσμο; Μήπως να μην μιλάμε πλέον και ελληνικά, διότι έξω απ'τα σύνορά μας μιλάνε κι άλλες γλώσσες; Ή να τα μιλάμε στο σπίτι μας κρυφά και μυστικά, αλλά επίσημα στα σχολεία να μιλάμε στα ουγγαρέζικα; Ή να μη μιλάμε καθόλου;
Διαβάζετε τι γράφετε οι προοδευτικοί από σας;

Μεταρρύθμιση χρειάζεται η θρησκεία μας,όχι ισοπέδωση. Όχι εξαφάνιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Δλδ pote ksana εσενα αυτο που σε ενωνει με τους κοντινους σου ανθρωπους ειναι η ορθοδοξια??

Πλακα με κανεις??

Και πως φτασαμε απο την απαγορευση ενος θρησκευτικου συμβολου στο σχολειο στο να μην μιλαμε τη γλωσσα και να φοβομαστε να μιλησουμε..

Πολλα φαντασματε βλεπετε γυρω σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μεταρρύθμιση χρειάζεται η θρησκεία μας,όχι ισοπέδωση. Όχι εξαφάνιση.

Για την ακρίβεια στο συγκεκριμένο θέμα δεν αναφέρθηκε καμία εξαφάνιση ούτε καν μεταρρύθμιση της θρησκείας. Δεν ζητήθηκε δηλαδή να μην υπάρχει ο σταυρός στους θρησκευτικούς χώρους λατρείας των χριστιανών, δηλαδή τις εκκλησίες αλλά την αφαίρεση θρησκευτικών συμβόλων από ένα χώρο στον οποίο μπορεί να υπάρχουν και άλλα άτομα άλλων θρησκειών (στα σχολεία δηλαδή).

Η καταστροφολογία περί ισοπέδωσης των θρησκειών είναι επιστημονικής φαντασίας σενάρια. Η κάθε θρησκεία έχει τους ναούς της και ο κάθε πιστός έχει το σπίτι του για να εκφράσει την πίστη του, σε περίπτωση που απαγορευτεί μια τέτοια έκφραση της πίστης πραγματικά είναι ενάντιο στα ατομικά δικαιώματα ΕΑΝ συμβεί (που δε θα συμβεί). Το μοναδικό επιχείρημα που μετά λύπης μου διαβάζω από αρκετούς είναι ότι στο μέλλον ΘΑ εμποδίζουν την ελεύθερη έκφραση της πίστης δηλαδή μελλοντολογικές ανασφάλειες οι οποίες κάθε άλλο παρά πιθανές είναι. Ας αναφερθεί κάποιο λογικό επιχείρημα στο συγκεκριμένο γεγονός και ας αφήσουμε το τι ΘΑ συμβεί ΕΑΝ απαγορέψουμε χίλια δυό άλλα πράγματα...

συγνωμη κιολας.. γιατι θιγονται τα δικαιωματα αλλων θρησκειων? αν η Ιταλια σαν χωρα αντιπροσωπευεται απο το συγκεκριμενο θρησκευμα τοτε οι υπολοιποι μεταναστες και μη οπως σεβονται αλλα πραγματα να το σεβαστουν και αυτο.
εγω δηλ. αμα παω στην Τουρκια θα απαιτησω να μην βγαινει ο χοτζας στον μιναρε γιατι δεν σεβεται τον υπνο μου και συναμα το δικο μου θρησκευμα? επιλογη μου ηταν να παω σε ενα χωρο αρα εχω την υποχρεωση να σεβαστω και οτι συνεπαγεται με αυτη τη χωρα και τα πιστευω της.
Αγαπητή moonlight το κράτος θα πρέπει να είναι ουδέτερο ως προς τους πολίτες του (όσο και αν δεν αρέσει σε μερικούς αυτό) και δεν πρέπει να μεροληπτεί υπέρ μιας θρησκείας. Εγώ γεννήθηκα εδώ και είμαι άθεος/μουσουλμάνος/πασταφέριαν, αν και μειοψηφία δικαιούμαι να μην αισθάνομαι σαν υπόδικος της πίστης μου επειδή ο Έλληνας πολίτης πρέπει να είναι χριστιανός (γιατί αυτό δηλώνει η υποχρεωτική ύπαρξη του σταυρού, ο χριστιανισμός υπεράνω των άλλων θρησκειών ή αντιλήψεων). Επειδή μια ομάδα είναι πλειοψηφία δεν σημαίνει ότι πρέπει τα πάντα να κινούνται γύρω από αυτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Μπέλογιαννης βρε, όχι Αμπελογιάννης.:P

πς: πρόσφατα έφυγε από τη ζωή και η σύντροφος του.
καλά βρε ένα Α μου ξέφυγε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Αγαπητή moonlight το κράτος θα πρέπει να είναι ουδέτερο ως προς τους πολίτες του (όσο και αν δεν αρέσει σε μερικούς αυτό) και δεν πρέπει να μεροληπτεί υπέρ μιας θρησκείας. Εγώ γεννήθηκα εδώ και είμαι άθεος/μουσουλμάνος/πασταφέριαν, αν και μειοψηφία δικαιούμαι να μην αισθάνομαι σαν υπόδικος της πίστης μου επειδή ο Έλληνας πολίτης πρέπει να είναι χριστιανός (γιατί αυτό δηλώνει η υποχρεωτική ύπαρξη του σταυρού, ο χριστιανισμός υπεράνω των άλλων θρησκειών ή αντιλήψεων). Επειδή μια ομάδα είναι πλειοψηφία δεν σημαίνει ότι πρέπει τα πάντα να κινούνται γύρω από αυτή...

μα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει καποιος να νιωθει υποδικος της πιστης του με το να βλεπει ενα συμβολο που το εθνος επελεξε να το αντιπροσωπευει θρησκευτικα. και οταν λεμε εθνος εννοουμε τους πολιτες αυτου του κρατους και οχι κατ'αναγκη το ιδιο το κρατος, την εξουσια. εξαλλου η θρησκεια ειναι μεσα μας, φανταζομαι θα συμφωνεις..
το συμβολο μας πειραξε τωρα?? ( και εδω φανταζομαι θα μου πεις αφου ειναι μεσα μας γιατι θελουμε τα συμβολα. ε τα θελουμε οπως μας αρεσει να βλεπουμε καποιον που αγαπαμε και να μην τον εχουμε μονο μεσα μας ετσι και εδω..)

και απο την αλλη επειδη μια ομαδα ειναι μειοψειφια γιατι να στερησει της πλειοψηφιας το δικαιωμα να χρησιμοποιει τα συμβολα της? και γιατι τοσος ντορος για την θρησκεια? δεν πιστευει καποιος δικαιωμα του. ειναι αλλης θρησκειας δικαιωμα του. ποιος του το απαγορευεσαι? απο τη στιγμη ομως που ζει σ'ενα κρατος και ακολουθει τους νομους αυτου τοτε φανταζομαι θα πρεπει να ισχυει και ο σεβασμος του θρησκευματος αυτου.

πιστεψε με ειμαι απο τα ατομα που βλεπουν την θρησκεια πολυ διαφορετικα απο την μαζα ισως. σεβομαι τους παντες και τα παντα, ειτε συναδουν με τα δικα μου πιστευω ειτε οχι. και η δημοκρατια μπορει να μην αρεσει σε μερικους αλλα την ανεχονται αφου ζουν σε δημοκρατικα καθεστωτα και το να παντρευεται καποιος μονο μια συζυγο μπορει να μην αρεσει καποιου αλλα αυτο επιτρεπει το κρατος μας. τι να γινει δηλ.. και μενα δεν μου αρεσουν πολλα πραγματα αλλα προσπαθω να σεβαστω και να αλλαξω οτι μπορω στα πλαισια που δεν επηρεαζω καποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Η διαφορά moonlight είναι ότι στο σχολείο δεν έχουμε να κάνουμε με σκεπτόμενους συνειδητοποιημένους ανθρώπους όπως αλλού (λέμε τώρα :P) αλλά με παιδάκια. Εμένα προσωπικά δεν θα με ένοιαζε να βλέπω ούτε σταυρό, ούτε το άστρο του Δαυίδ ούτε το σύμβολο του Nyerlathotep. Το παιδάκι όμως στο σχολείο που βλέπει την "αναγνωρισμένη" θρησκεία να έχει αποδοχή από αυτό που αναγνωρίζει ώς authority figure στο χώρο του σχολείου σχηματίζει την εντύπωση ότι έχει "λάθος θρησκεία". Είμαι σίγουρος ότι το παιδί της συγκεκριμένης μαμάς ήρθε σπίτι μια μέρα και της είπε οτι θέλει να γίνει χριστιανός για να μην είναι "διαφορετικό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
μα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει καποιος να νιωθει υποδικος της πιστης του με το να βλεπει ενα συμβολο που το εθνος επελεξε να το αντιπροσωπευει θρησκευτικα. και οταν λεμε εθνος εννοουμε τους πολιτες αυτου του κρατους και οχι κατ'αναγκη το ιδιο το κρατος, την εξουσια. εξαλλου η θρησκεια ειναι μεσα μας, φανταζομαι θα συμφωνεις..

Συμφωνώ κι εγώ...Αλλά φαντάζομαι ότι εσύ έχεις μέσα σου μια απλοϊκή θρησκεία-μετανάστη μόλις 2.000 ετών ενώ εγώ έχω μέσα μου μια κοσμοθεωρία γηγενή και υπερδιπλάσιας ηλικίας και παράδοσης σ' αυτόν τον τόπο. Λοιπόν? Ποιός έχει τα περισσότερα δικαιώματα ανάμεσα μας αν το δούμε έτσι?:hmm:
...Όσο για το αν το έθνος επέλεξε αυτοβούλως το συμβολο για να το αντιπροσωπεύει, θα πρέπει να μπούμε στην ιστορία επιβολής του χριστιανισμού ως επίσημης θρησκείας στα βυζαντινά χρόνια, και πίστεψε δεν θα σου αρέσουν όσα θα διαβάσεις...


το συμβολο μας πειραξε τωρα?? ( και εδω φανταζομαι θα μου πεις αφου ειναι μεσα μας γιατι θελουμε τα συμβολα. ε τα θελουμε οπως μας αρεσει να βλεπουμε καποιον που αγαπαμε και να μην τον εχουμε μονο μεσα μας ετσι και εδω..)

Τη διάκριση μεταξύ δημόσιου και ιδιωτικού τη λαμβάνουμε υπόψη εδώ? Δε μιλάμε για τον ιδιωτικό μας χώρο όπου θα βλέπουμε ό,τι αγαπάμε, αλλά δημόσιους, κρατικούς χώρους οι οποίοι θα πρέπει να μείνουν θρησκευτικά ουδέτεροι.

και απο την αλλη επειδη μια ομαδα ειναι μειοψειφια γιατι να στερησει της πλειοψηφιας το δικαιωμα να χρησιμοποιει τα συμβολα της? και γιατι τοσος ντορος για την θρησκεια? δεν πιστευει καποιος δικαιωμα του. ειναι αλλης θρησκειας δικαιωμα του. ποιος του το απαγορευεσαι? απο τη στιγμη ομως που ζει σ'ενα κρατος και ακολουθει τους νομους αυτου τοτε φανταζομαι θα πρεπει να ισχυει και ο σεβασμος του θρησκευματος αυτου.

Νομίζω ότι πάλι έμπλεξες λίγο την έννοια του δημόσιου με την έννοια του ιδιωτικού, Το ιδιωτικού το θέτω εδώ με την ευρύτερη έννοια καθώς "ιδιωτική" μπορεί να είναι και η λατρεία μεταξύ ανθρώπων που ακολουθούν την ίδια θρησκεία αλλά στον λατρευτικό τους χώρο. Σεβασμός θρησκεύματος δε νομίζω ότι σημαίνει άρρηκτη και απεριόριστη εμπλοκή της θρησκείας σε κάθε εκδήλωση τους Κράτους και των λειτουργιών του.
Επίσης η πλειοψηφία επιβάλλεται με την ισχύ της αλήθειας της, όχι με εξουσιαστικούς κανόνες επιβολής, αυτά είναι κόλπα της εκάστοτε (πληθυσμιακής ή ηθικής) μειοψηφίας...

πιστεψε με ειμαι απο τα ατομα που βλεπουν την θρησκεια πολυ διαφορετικα απο την μαζα ισως. σεβομαι τους παντες και τα παντα, ειτε συναδουν με τα δικα μου πιστευω ειτε οχι. και η δημοκρατια μπορει να μην αρεσει σε μερικους αλλα την ανεχονται αφου ζουν σε δημοκρατικα καθεστωτα και το να παντρευεται καποιος μονο μια συζυγο μπορει να μην αρεσει καποιου αλλα αυτο επιτρεπει το κρατος μας. τι να γινει δηλ.. και μενα δεν μου αρεσουν πολλα πραγματα αλλα προσπαθω να σεβαστω και να αλλαξω οτι μπορω στα πλαισια που δεν επηρεαζω καποιον.

Τέλος, σε όλο το θέμα βλέπω μια υπέρπουσα αναφορά στους μουσουλμάνους ίσως γιατί αποτελούν την μεγαλύτερη ανοιχτά εκδηλωμένη πληθυσμιακή ομάδα αλλοθρήσκων αυτή στη στιγμή στη χώρα μας.
Ας μην ξεχάμε όμως, ότι στη χώρα μας υπάρχουν και άλλες θρησκευτικές ομάδες, όχι απαραίτητα αποτέλεσμα μεταναστευτικών ρευμάτων. Μιλάω για τους πιστούς π.χ. της αρχαίας ελληνικής θρησκείας που αν μη τί άλλο είναι Έλληνες, ζουν στο Κράτος τους και όμως οι θρησκευτικές τους πεποιθήσεις γίνονται αντικείμενο χλευασμού όταν δεν αγνοούνται απλά...
Το θέτω ως μια ακόμα παράμετρο και θα εκτιμούσα μια τοποθέτηση σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Fantasmenos:
Η καταστροφολογία περί ισοπέδωσης των θρησκειών είναι επιστημονικής φαντασίας σενάρια. Η κάθε θρησκεία έχει τους ναούς της και ο κάθε πιστός έχει το σπίτι του για να εκφράσει την πίστη του, σε περίπτωση που απαγορευτεί μια τέτοια έκφραση της πίστης πραγματικά είναι ενάντιο στα ατομικά δικαιώματα ΕΑΝ συμβεί (που δε θα συμβεί). Το μοναδικό επιχείρημα που μετά λύπης μου διαβάζω από αρκετούς είναι ότι στο μέλλον ΘΑ εμποδίζουν την ελεύθερη έκφραση της πίστης δηλαδή μελλοντολογικές ανασφάλειες οι οποίες κάθε άλλο παρά πιθανές είναι.

Μ'αρέσει αυτή σας η σιγουριά. Δυστυχώς η Ιστορία ποτέ δεν ήταν τόσο επιεικής με την πνευματική πρόοδο, διότι δυστυχώς ο Θεός ή η Φύση μας δεν μας έκανε πνευματικά όντα,αλλά ενστικτώδη. Μη το δείτε ηθικιστικά ούτε θεολογικά. Αν οι αντίθετες φωνές απ'την δική σας,σας φαίνονται επικίνδυνα 'ακροδεξιές' να σας προκαταλάβω, δεν έχω καμμία πρόθεση να γίνω γραφική. Ας μήν βαφτίζουμε αυτόματα οπισθοδρομικό όποιον κρατάει πισινή, όπως μας έχουνε μάθει.. Μιλάμε με επιστημονικά τεκμήρια, όχι φαντάσματα όπως είπε κάποιος απο εσάς.

ΕΑΝ απαγορέψουμε χίλια δυό άλλα πράγματα...

Πρώτον,δεν μιλάμε για χίλια δύο πράγματα. Μιλάμε για μετρημένα κουκιά. Μιλάμε για τις βάσεις της κοινωνίας. Δεν υπήρξε κοινωνία απ'τα αρχαιότερα χρόνια ως σήμερα, σ'αυτόν εδώ τον πλανήτη που να μην στηρίχθηκε σε βασικές αρχές : θρησκεία, τεχνολογία, ζωή, γλώσσα, τροφή,κ.α. Κάποιος κοινωνιολόγος, ο Fritz Graf, αν δεν είμαι λάθος, διατύπωσε την άποψη οτι για να ευδοκιμήσει μια κοινωνία, πρέπει να θεσμοθετούνται οι πρωταρχικές ανάγκες του ανθρώπου. Αν ο σκοπός την κοινωνίας είναι η αυτάρκεια κι η επιβίωση, οι ανάγκες αυτές είναι οι προυποθέσεις της αυτάρκειας,άρα της επιβίωσης. Χωρίς έστω μία από αυτές επέρχεται κρίση. Όχι κρίση ταυτότητας, όχι κρίση πολιτισμού, αλλά θέμα επιβίωσης της ίδιας της κοινωνίας. Και.. να τη, πετιέται η ισοπέδωση που κάναμε λόγο πρίν.
Χωρίς θρησκεία δεν υπάρχει έθνος. Οι μεγάλοι πολιτισμοί δημιουργήθηκαν, επιβίωσαν ή εξαφανίστηκαν με άξονα την θρησκεία:

  • οι άραβες στην έρημο το 1200μ.Χ. ήταν σκόρπιες φυλές με διαφορετικά γνωρίσματα γλώσσας, με θρησκευτικές μικρό-αιρέσεις, με διαφορετικά έθιμα, χύμα στο κύμα. Πώς έγιναν έθνος και κατέκτησαν την μισή Ασία,Αφρική και παρολίγον Ευρώπη; Τους συσπείρωσε ο Μωάμεθ κάτω από έναν κοινό Θεό,με το δόγμα του Ισλαμισμού.

  • οι έλληνες της μετά Χριστόν περιόδου, ήταν λίγο χριστιανοί,λίγο ρωμαίοι, λίγο εθνικοί, λίγο ανατολίτες,λίγο απ'όλα. Κάθε πόλη μια διαφορετική θρησκεία,κουλτούρα,τρόπος ζωής,διάλεκτος. Ένας αχταρμάς,που δεν ήξερες σε τι πιστεύει,τι θέλει, τι ελπίζει. Ένα πολυπολιτισμικό έθνος χωρίς κρατικά όρια,χωρίς συνοχή, χωρίς διακυβέρνηση, στην τύχη του. Όταν ο Κωνσταντίνος τους ένωσε όλους κάτω απ΄την αιγίδα του χριστιανισμού και πέταξε έξω όσους περίσσευαν για την Δύση, το κράτος απέκτησε ταυτότητα,γλώσσα, άνθισε πολιτισμικά, έδιωξε εχθρούς απ'τα σύνορα και ευημέρησε, επιβίωσε για 1100 χρόνια.
  • Οι έλληνες στην Τουρκοκρατία θα μπορούσαν να γίνουν πολίτες της Τουρκίας, λένε κάποιοι προοδευτικοί, γιατί στα σπίτια τους λάτρευαν το Χριστό με την ανοχή των Τούρκων. Ωστόσο, μια κοινωνία εγκιβωτισμένη μέσα σε μια άλλη δεν αναπτύσσεται λέει η ιστορία. Γιατί άλλη νοοτροπία έχουν οι μέν, άλλη οι δέ. Κι όταν διαφέρεις πολιτισμικά με κάποιον είναι αδιανόητο να συνυπάρχεις μαζί του, όσες ελευθερίες κι αν σου δώσει. Γι'αυτό οι έλληνες του 1600, μόλις χάρηκαν την ανεξιθρησκία (της συνθήκης Κουτσούκ Καιναρτζή), θέλησαν ν'αποσχιστούν κι επαναστάτησαν για να εξασκήσουν πέραν της θρησκείας,τον πολιτισμό τους,σε δικά τους σύνορα, με αποκλειστικότητα, χωρίς μειονότητες άλλων θρησκειών.
  • Επίσης ο Κεμάλ το 1922,γιατί έκανε την γενοκτονία; Είδε οτι με τον ηλίθιο προοδευτισμό και την θρησκευτική ανοχή, οι έλληνες της Μικρασίας πήραν θάρρος και γύρεψαν ανεξαρτησία για να εξασκήσουν θρησκεία και πολιτισμό, α-ν-ε-ξ-α-ρ-τ-η-τ-α. Δεν συνυπάρχουν το διαφορετικά εκ φύσεως.
  • Τι σας κάνει να πιστεύετε οτι οι μουσουλμάνοι της Ελλάδας δεν θα πάρουν φόρα μια μέρα να κάνουν το δικό τους; Μήπως οι Τούρκοι περίμεναν οτι οι έλληνες θα ξεσηκωθούν το '21, όταν τους παραχωρούσαν ανεξιθρησκία και πολιτικά αξιώματα; Θα τα έβλεπαν κι αυτοί ως 'φαντάσματα'. Όλα γίνοται,την κατάλληλη στιγμή,σιγά-σιγά και απροειδοποίητα.


Αρχική Δημοσίευση από Fantasmenos:
Εγώ γεννήθηκα εδώ και είμαι άθεος/μουσουλμάνος/πασταφέριαν, αν και μειοψηφία δικαιούμαι να μην αισθάνομαι σαν υπόδικος της πίστης μου επειδή ο Έλληνας πολίτης πρέπει να είναι χριστιανός (γιατί αυτό δηλώνει η υποχρεωτική ύπαρξη του σταυρού, ο χριστιανισμός υπεράνω των άλλων θρησκειών ή αντιλήψεων). Επειδή μια ομάδα είναι πλειοψηφία δεν σημαίνει ότι πρέπει τα πάντα να κινούνται γύρω από αυτή...

Σήμερα αισθάνονται υπόδικοι, αύριο σαν στο σπίτι τους, και μεθαύριο θα βρεθούμε εμείς υπόδικοι του Μεχμέτ. Γιατί ο Μεχμέτ,κάτι ξέρει που δεν αφήνει τον Διονυσάκη ούτε να αναπνεύσει,στην Κωνσταντινούπολη. Προφανώς φοβάται, ότι δεν φοβάστε εσείς. Αλήθεια, γιατί η βόρεια Κύπρος ήταν -δεν ξέρω αν είναι- απροσπέλαστη; Εδώ αμφισβητείται το δικαίωμα της ζωής στην Ανατολή, η ανεξιθρησκία είναι δευτερεύουσα παράμετρος.

Αρχική Δημοσίευση από jrot6:
Δλδ pote ksana εσενα αυτο που σε ενωνει με τους κοντινους σου ανθρωπους ειναι η ορθοδοξια??
Είναι αυτό που με ξεχωρίζει από τον Τούρκο, τον Θιβετιανό, τον Καμποτζιανό. Και μοιραία, αυτό που με ενώνει με τον Έλληνα,και με χαρακτηρίζει στα μάτια των ξένων. Το Πάσχα σουβλίζω αρνί μαζί με άλλα δέκα εκατομμύρια. Εξασκώ ένα θεσμοθετημένο τελετουργικό, και μαζί με τους υπόλοιπους θυσιάζω ένα αρνί για να αποκτήσω την εύνοια του Θεού μου. Αυτή είναι η αντικειμενική πραγματικότητα. Αν σουβλίσω το αρνί στην Καμπότζη, κανείς δεν θα νιώσει αυτό που νιώθω εγώ γιατί εκεί δεν είναι κοινωνικά θεσμοθετημένο και πολιτισμικά αποδεκτό. Δε θα με σκοτώσουν που σουβλίζω αρνί, αλλά ούτε θα το μοιραστούν μαζί μου σε βάθος ψυχής. Γιατί μόνο στην ελληνική κοινωνία έχει ουσία το σούβλισμα του αρνιού και νόημα.
Γι'αυτό εκτός Ελλάδας υπάρχει ελληνική κοινότητα Αμερικής, ελληνική κοινότητα Αυστραλίας κ.ο.κ. Όσο αυξάνονται αυτές οι κοινότητες στην καρδιά άλλων κρατών, έχουμε κοινωνικό πρόβλημα. Κι αν δεν θέλετε, μην το δείτε. Αλλά υπάρχει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Είναι αυτό που με ξεχωρίζει από τον Τούρκο, τον Θιβετιανό, τον Καμποτζιανό. Και μοιραία, αυτό που με ενώνει με τον Έλληνα,και με χαρακτηρίζει στα μάτια των ξένων. Το Πάσχα σουβλίζω αρνί μαζί με άλλα δέκα εκατομμύρια. Εξασκώ ένα θεσμοθετημένο τελετουργικό, και μαζί με τους υπόλοιπους θυσιάζω ένα αρνί για να αποκτήσω την εύνοια του Θεού μου. Αυτή είναι η αντικειμενική πραγματικότητα. Αν σουβλίσω το αρνί στην Καμπότζη, κανείς δεν θα νιώσει αυτό που νιώθω εγώ γιατί εκεί δεν είναι κοινωνικά θεσμοθετημένο και πολιτισμικά αποδεκτό. Δε θα με σκοτώσουν που σουβλίζω αρνί, αλλά ούτε θα το μοιραστούν μαζί μου σε βάθος ψυχής. Γιατί μόνο στην ελληνική κοινωνία έχει ουσία το σούβλισμα του αρνιού και νόημα.
Γι'αυτό εκτός Ελλάδας υπάρχει ελληνική κοινότητα Αμερικής, ελληνική κοινότητα Αυστραλίας κ.ο.κ. Όσο αυξάνονται αυτές οι κοινότητες στην καρδιά άλλων κρατών, έχουμε κοινωνικό πρόβλημα. Κι αν δεν θέλετε, μην το δείτε. Αλλά υπάρχει.

Kαλα εσυ μπορει να σουβλιζεις το αρνι για να αποκτησεις την ευνοια του θεου,αλλα μην νομιζεις οτι τα 10.000.000 κανουν το ιδιο..Πιο πολυ το βλεπουν σαν μια ευκαρια να ξεσκασουν και γλεντησουν με τους δικους τους ανθρωπους..

Και μην φοβασαι δεν θα σου κατεργησουν το πασχα..

Με συγχωρεις παντως αλλα ολα αυτα που γραφεις πραγματικα τα βλεπω ως υπερβολες και φαντασματα..Μεταναστευση υπαρχει απο τοτε που υπαρχει ο κοσμος..

Δλδ ειναι κακο που οι ελληνικες κοινοτητες που λες διατηρουν τα εθιμα τους στις ξενες χωρες?

Εγω το βλεπω ως θετικο αυτο..Και γι'αυτο γουσταρω οι μεταναστες στην Ελλαδα να μπορουν να διατηρουν και αυτοι τα δικα τους εθιμα..

Αλλα ολα αυτα που λες καταλαβαινεις οτι δεν εχουν καμια μα καμια σχεση με το αρχικο θεμα??Το αρχικο θεμα ηταν η καταργηση ενος θρησκευτικου συμβολου στο χωρο της παιδειας..Με αυτο συμφωνεις η οχι? Διαβασε λιγο τι γραφει η dreamsrevenge περι δημοσιου και ιδιωτικου χωρου..

Τελικα γιατι η θρησκεια να πρεπει να ειναι υποθεση ενος εθνους και οχι προσωπικη υποθεση του καθενος μας? Εγω νομιζα οτι ανηκει στις πνευματικες ανησυχιες του καθε ανθρωπου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.

Αρχική Δημοσίευση από jrot6:
Kαλα εσυ μπορει να σουβλιζεις το αρνι για να αποκτησεις την ευνοια του θεου,αλλα μην νομιζεις οτι τα 10.000.000 κανουν το ιδιο..Πιο πολυ το βλεπουν σαν μια ευκαρια να ξεσκασουν και γλεντησουν με τους δικους τους ανθρωπους..

Όλοι το βλέπουν σαν επίκληση στον Θεό. Όλοι ανάβουν κερί. Όλοι προσεύχονται έστω μια φορά το χρόνο, αν όχι κάθε μέρα. Πολλοί φοράνε σταυρό. Δεν γίνονται για το γλέντι όλα αυτά αλλά από ανάγκη των ανθρώπων να πιαστούν στο Θεό. Όταν λές οτι το κάνουν για διασκέδαση φοβάμαι οτι υποβαθμίζεις το θέμα. Μήπως και την λιτανεία του Επιτάφιου την κάνουμε για να γελάσουμε? Σημαίνουν κάτι τα τελετουργικά κάθε θρησκείας. Κάτι συμβολικό.
Το αρνί δεν είναι απλά ξίγκι και κρέας. Είναι το σύμβολο του Χριστού, που ήταν ο αμνός του Θεού. Το πρόβατο που θρέφουν ξεχωριστά από τα άλλα στην επαρχία, για να το σφάξουν μια ορισμένη μέρα. Είναι έθιμο που έλκει την καταγωγή του από το πανάρχαιο έθιμο 'Φαρμακού' στην αρχαία Ελλάδα. Ο Φαρμακός (https://en.wikipedia.org/wiki/Pharmakos) ήταν ένας πολίτης που τρεφόταν όλο το χρόνο με έξοδα της πόλεως και μια ορισμένη μέρα, τον έδεναν τον περιέφεραν σ'όλη την πόλη βρίζοντάς τον και προπηλακίζοντάς τον ώς μίασμα και φορέα γκαντεμιάς για την πόλη,και τελικά τον σκότωναν πιστεύοντας οτι θα καθαρθεί η πόλη. Έτσι και ο Χριστός, ο 'αίρων τας αμαρτιας του κόσμου', ταπεινώθηκε μεσα απ'το τελετουργικό της Σταύρωσης αφού πρώτα διασύρθηκε και έπειτα θανατώθηκε για να καθαρίσει ο κόσμος μέσα απ'την δική του θυσία .

Και μην φοβασαι δεν θα σου κατεργησουν το πασχα..
Δεν καθιέρωσα εγώ τον θεσμό. Υπήρχε πρίν γεννηθώ εγώ. Θα έχεις υπόψη σου για τον Σωκράτη οτι αν και δεν πίστευε στους ντόπιους θεούς, δέχτηκε να καταδικαστεί για αθεία μόνο και μόνο γιατί σεβάστηκε το γεγονός οτι η πλειοψηφία στην Αθήνα θεωρούσε ιερούς αυτούς τους θεούς.
Με αυτό το παράδειγμα μπορεί να μην συμφωνώ με όλα τα έθιμα της χώρας μου,αλλά τα βλέπω με συμπάθεια και τα παρακολουθώ,τα σέβομαι κυρίως, γιατί εκφράζουν την ζωτική και ιερή ανάγκη της κοινωνίας μου να εκδηλώνει την πίστη της τοιουτοτρόπως. Η θεσμοθετημένη λατρεία του Θεού μας γλιτώνει από άλλες μεμονωμένες θρησκευτικές πρακτικές (δες μαγεία) και μας προτείνει ,υποδυκνείει, έναν τρόπο λατρείας κοινωνικά αποδεκτό και νορμάλ. Τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο.

Με συγχωρεις παντως αλλα ολα αυτα που γραφεις πραγματικα τα βλεπω ως υπερβολες και φαντασματα..Μεταναστευση υπαρχει απο τοτε που υπαρχει ο κοσμος..
Αυτό πες το στον Σαρκοζί και στην Μέρκελ, που από αυτή την 'ασήμαντη' μετανάστευση εκαντοντάδων χιλιάδων μουσουλμάνων δεν μπορούν να κάνουν καλά την χώρα τους. Γιατί οι οικονομικοί μετανάστες, ήρθαν,δούλεψαν,αλλά δεν απήλθαν ποτέ.


Δλδ ειναι κακο που οι ελληνικες κοινοτητες που λες διατηρουν τα εθιμα τους στις ξενες χωρες?
Όχι δα. Αλλά ο Κεμάλ φοβήθηκε λιγάκι που οι ελληνικές κοινότητες διατήρησαν τα έθιμά τους στην Μικρά Ασία, οπότε τους πετσόκοψε το 1922. Προφανώς δεν είχε να φοβάται κάτι,όχι μωρέ...


Αλλα ολα αυτα που λες καταλαβαινεις οτι δεν εχουν καμια μα καμια σχεση με το αρχικο θεμα??Το αρχικο θεμα ηταν η καταργηση ενος θρησκευτικου συμβολου στο χωρο της παιδειας..
Έχουν σχέση. Η κατάργηση συμβόλων σημαίνει ανεξιθρησκία. Σημαίνει ανοχή αλλόθρησκων πυρήνων, και οι εποχές δεν είναι οι καλύτερες για τέτοια πράγματα. Ούτε γι'αστείο.

Τελικα γιατι η θρησκεια να πρεπει να ειναι υποθεση ενος εθνους και οχι προσωπικη υποθεση του καθενος μας? Εγω νομιζα οτι ανηκει στις πνευματικες ανησυχιες του καθε ανθρωπου..
Γιατί ο καθένας αντιλαμβάνεται την έκφραση της πίστης με διαφορετικό τρόπο. Πχ, εγώ είμαι σατανίστρια και θέλω να κάνω ανθρωποθυσιες οταν βγαινει Πανσέληνος. Για αυτό υπάρχει η θεσμοθέτηση της θρησκείας για να μου βάλει όρια. Όρια που σχετίζονται με τα ήθη του έθνους μου, άρα αυτόματα είναι εθνική υπόθεση. Το εθνικό σύνταγμα στηρίζει το δικαίωμα στη ζωή,ο σατανισμός όχι. Ποιός θα βάλει τα πλαίσια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Νομίζω ότι πάλι έμπλεξες λίγο την έννοια του δημόσιου με την έννοια του ιδιωτικού,

πιστεψε με δεν εμπλεξα τιποτα. :) ισως το παραδειγμα να μην ηταν το καταλληλοτερο, ισως να μην καταλαβες τι ακριβως θελω να πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εχουμε κατανοησει το θεμα που συζητειται?
Προφανως εχει να κανει με το δικαιωμα της ανεξιθρησκειας στην παιδεια.
Αναφερομαστε σε ενα συμβολο μιας θρησκειας σε ενα χωρο, οπου παιδια βρισκονται εκει για πολυ συγκεκριμενο λογο. Σκοπος ειναι η αγωγη, η μορφωση του ατομου, οπως επισης η κοινωνικοποιηση τους και ενταξη τους στην κοινωνια. Η οποια θρησκεια τι σχεση θα επρεπε να εχει με ολα αυτα?! Μα απολυτως καμμια...

Την οποια αγωγη, μορφωση, την οποια παιδεια εν παση περιπτωσει διαθετω, δε την χρωστω σε καμμια θρησκεια, αφου τλχ μεχρι την εφηβεια μου δε θα μπορουσα να εχω αποψη επι των θρησκευτικων θεματων και θα ηταν το τελευταιο πραγμα που θα με απασχολουσε και θα μπορουσα να αντιληφθω.
Μιμουμενη αλλους εκανα το σταυρο μου, μιμουμενη αλλους εκκλησιαζομουν και συμμετειχα σε θρησκευτικες εορτες, χωρις να εχω αναπτυξει την οποια κριτικη ικανοτητα επι αυτων των θεματων και ημουν ο κανονας.

Ποσο δυσκολο ειναι να συνειδητοποιησουμε οτι παιδεια και θρησκεια δε θα επρεπε να συγχεονται σε καμμια των περιπτωσεων?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εχουμε κατανοησει το θεμα που συζητειται?
Προφανως εχει να κανει με το δικαιωμα της ανεξιθρησκειας στην παιδεια.
Αναφερομαστε σε ενα συμβολο μιας θρησκειας σε ενα χωρο, οπου παιδια βρισκονται εκει για πολυ συγκεκριμενο λογο. Σκοπος ειναι η αγωγη, η μορφωση του ατομου, οπως επισης η κοινωνικοποιηση τους και ενταξη τους στην κοινωνια. Η οποια θρησκεια τι σχεση θα επρεπε να εχει με ολα αυτα?! Μα απολυτως καμμια...

(...)
Ποσο δυσκολο ειναι να συνειδητοποιησουμε οτι παιδεια και θρησκεια δε θα επρεπε να συγχεονται σε καμμια των περιπτωσεων?!

Πολύ δύσκολο Neraida μου...
Ζούμε στη χώρα όπου η φιλοσοφία και η ελευθερία του πνεύματος και της αναζήτησης ήκμασαν για να καταλήξουμε στο όνειδος των αγελαίων ομαδικών εκκλησιασμών των μαθητών.

Η θρησκευτική διαπαιδαγώγηση πάντα πίστευα ότι αποτελεί προνόμιο της οικογένειας ή αποτέλεσμα προσωπικής αναζήτησης και σε καμμία περίπτωση λειτουργία της εκπαίδευσης.

Η εκπαίδευση οφείλει να δίνει όλα τα πνευματικά εφόδια της γνώσης, της σύγκρισης, της διάκρισης και της ευρύνοιας που απαιτείται για να επιλέξουν οι αυριανοί πολίτες τον θρησκευτικό τους προσανατολισμό αρνούμενοι τον δογματισμό, τη στείρα αναμάσηση παρωχημένων προτύπων, την επιβολή με την παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των δικών τους ή των άλλων, ενθαρρύνοντας τον σεβασμό του διαφορετικού με παράλληλη την ειρηνική υποστήριξη των ίδιων θέσεων με μόνη την παράθεση επιχειρημάτων...

Και μετά ξύπνησα.

πιστεψε με δεν εμπλεξα τιποτα. :) ισως το παραδειγμα να μην ηταν το καταλληλοτερο, ισως να μην καταλαβες τι ακριβως θελω να πω..

...δυστυχώς φοβάμαι ότι κατάλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
...δυστυχώς φοβάμαι ότι κατάλαβα...

καλη μου να μην στεναχωριεσαι αν καποιος εχει αντιθετες αποψεις απο σενα. ευτυχως να λες που δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αποψεις γιατι αλλιως ο διαλογος δεν θα ειχε νοημα στη ζωη μας.

τωρα στο θεμα μας. τα παιδια οταν ειναι στο σχολειο δηλ. δεν θα πρεπε να διδασκονται θρησκευτικα? αυτο δεν συμβαλει στην αγωγη και την μορφωση τους? εξου και στα θρησκευτικα διδασκονται και για ολες τις θρησκειες και τις θεωρειες τους.
εγω καταλαβα οτι το θεμα μας ειναι η παρουσια του σταυρου ως συμβολο στα σχολεια και οχι η διαπαιδαγωγηση των παιδιων στα θρησκευτικα θεματα.. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
μα δεν κατάργησαν το σταυρό ως σύμβολο...
απλά θα το βγάλουν από τις αίθουσες των σχολείων... κάπου όπου περνούν το 1/3 της μέρας τους τα παιδιά.

Εάν υποθέσουμε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών είναι χριστιανοί, δεν θα έπρεπε σε μια δημοκρατία, όπου ισχύει ο κανόνας της αντιπροσωπευτικότητας και ο σεβασμός της βούλησης της πλειοψηφίας (εδώ θεωρείται θεμιτό το 43% να κυβερνά το υπόλοιπο 57%), να γίνει σεβαστή η βούλησή τους να βλέπουν το σταυρό πάνω απ' τα κεφάλια τους; Με προβληματίζει ιδιαίτερα το γεγονός ότι η απόφαση του ΕΔΑΔ (αλήθεια ρε, λέτε η Εδάδ να κρύβεται πίσω απ' αυτήν τη σκοτεινή συνωμοσία; Καθ' όσον τη γνωρίζω, δεν θα μου φαινόταν καθόλου παράξενο:clapup:) στηρίχθηκε στην υπόθεση ότι τα αλλόθρησκα παιδιά θα στεναχωρούντο λόγω της θέας του σταυρού, ενώ αγνόησε το γεγονός ότι τα χριστιανά παιδιά θα στεναχωρούντο από την απόσυρση του αγαπημένου τους συμβόλου.

Δεν βλέπω με καθόλου καλό μάτι το να καταργούνται βασικές αρχές της δημοκρατίας, με πρόσχημα την ίδια τη δημοκρατία. Κάτι τέτοιο τίποτε καλό δεν προοιωνίζεται.

Αυτές τις μέρες διάβασα και για μια άλλη περίπτωση:
(Πηγή: foxnews 7 Οκτωβρίου 2009)

Στο άρθρο που παρέθεσα παραπάνω, το άτομο που ξεκίνησε την ιστορία, δεν αγωνίστηκε για να αρθεί η απαγόρευση της ανέγερσης του βουδιστικού μνημείου, πράγμα που θα ενίσχυε την ανεξιθρησκεία, αντίθετα ζήτησε από το δικαστήριο να καλυφθεί ή να αφαιρεθεί και το υπάρχον χριστιανικό μνημείο.
Αλλά και το δικαστήριο προτίμησε να αποφανθεί υπέρ του Buono και να σκεπάσει το μνημείο!!!! :worry:

Αυτό μας δείχνει ότι η λογική "Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα" δυστυχώς δεν αποτελεί μόνο ελληνικό φαινόμενο. Κάτι παρόμοιο μου βγάζει και η αγωγή της κυρίας στην Ιταλία, κατά του σταυρού.

Θα ήθελα πάντως να σημειώσω το εξής: Το να ζητήσει κανείς αποζημίωση για ηθική βλάβη επειδή τον "ανάγκασαν" να ΚΟΙΤΑ έναν σταυρό, αποτελεί κατά τη γνώμη μου πράξη έσχατου θρησκευτικού φανατισμού και μισαλλοδοξίας, από την άλλη του πλευρά. Με τρομάζει το γεγονός ότι το ΕΔΑΔ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων αποφάσισε να δικαιώσει αυτόν τον φανατισμό.

Μήπως τελικά οδεύουμε προς την απαγόρευση κάθε θρησκευτικής εκδήλωσης και τη δίωξη της διαφορετικότητας; :hmm:
Η μόνη αποδεκτή πίστη στην κοινωνία της παγκοσμιοποίησης είναι η λατρεία του χρήματος και του οικονομικού ανταγωνισμού. Θα μας "απελευθερώσουν" από όλες τις θρησκείες, για να μας υποδουλώσουν στη δική τους...

EDIT: Από πλευρά αισθητικής πάντως, προτιμούσα το σταυρό στη Mojave, παρά αυτό το αισχρό κουτί που μοιάζει με ξεχασμένη πινακίδα στη μέση της ερήμου... :P
Εγώ πάντως θα πήγαινα τη νύχτα και θα ζωγράφιζα έναν τεράστιο σταυρό επάνω στο ταμπλώ. Δεν είμαι χριστιανός, αλλά έτσι για το γαμώτο που λένε...:clapup:

Φίλε Otto, παραθέτεις εξαιρετικά επιχειρήματα, επέτρεψε μου όμως να διαφωνήσω στην παράγραφο που κράτησα από την ανάρτηση σου.

Η σημαία είναι εθνικό - κρατικό σύμβολο και όσοι βρίσκονται σε αυτό το Κράτος οφείλουν να την σέβονται και να την τιμούν.

Θέλω να πιστεύω ότι η συζήτηση που γίνεται για τα θρησκευτικά σύμβολα δεν θα αγγίξει τα εθνικά - κρατικά σύμβολα γιατί οι θρησκευτικές πεποιθήσεις είναι προσωπικό θέμα κάθε ανθρώπου, η συμμόρφωση του όμως σε θεμελιώδεις κανόνες του κράτους που ζει, θα πρέπει να ορίζουν και το αν θα ζει σε αυτό.
Προσωπικά, ναι, θα προτιμούσα μια σημαία μόνο με τις λευκές και κυανές ρίγες, σύμβολο ενός τόπου και ενός έθνους που προϋπήρξε του ιουδαιο-χριστιανικού μορφώματος, μεγαλούργησε αιώνες πριν από αυτό και πιστεύω ακδράδαντα ότι θα επιβιώσει αυτού. (πώς λεμε "μπόρα είναι θα περάσει?" )
Αυτά όμως αποτελούν προσωπικές απόψεις.

Εάν αφαιρούσαμε το σταυρό από την ελληνική σημαία, αυτή θα έμοιαζε με τεντόπανο. Εάν πάλι τον αντικαθιστούσαμε μ' ένα αρχαιοελληνικό σύμβολο, ας πούμε τον ήλιο, τότε απλά θα παίρναμε τη σημαία της Αργεντινής.

Θα ήθελα να παρατηρήσω ότι έχω από πολλούς ακούσει το επιχείρημα ότι η σημαία αντιπροσωπεύει το έθνος, άρα είναι καταδικαστέα ως σύμβολο. Κάποιος την είχε δε αποκαλέσει "παλιόπανο". Αυτό που είπα δεν είναι και τόσο άσχετο όσο εκ πρώτης όψεως δείχνει...

Όσο για την αναφορά σου στον επερχόμενο Θαυμαστό Καινούριο Κόσμο, φοβάμαι ότι θα συμφωνήσω μαζί σου προτείνοντας παράλληλα εγρήγορση, διάκριση του θετικού από το αρνητικό καινούριο, ευρύνοια και προσοχή...
Κανείς δεν πρόκειται να σου εφαρμόσει ένα καθεστώς ισοπέδωσης από τη μια μέρα στην άλλη. Αυτά τα πράγματα απαιτούν χρόνο και σταδιακή υποβολή, με τη μέθοδο του σαλαμιού, φέτα φέτα. Συνεπώς, μαζί με την εγρήγορση, την ευρύνοια και την προσοχή τις οποίες συστήνεις, εγώ θα συνιστούσα και οξυδέρκεια, ώστε να καταλάβουμε ορισμένα πράγματα προς τα πού βαδίζουν και ν' αντιδράσουμε πριν να είναι αργά...

Αυτα περι Λονδινου ειναι υπερβολες και ανοητα πραγματα.
Το θεμα ειναι να μην υπαρχει καμμια συσχετιση μεταξυ θρησκειας-συμβολων και παιδειας.

Υπερβολές και ανοησίες οι οποίες ωστόσο συμβαίνουν στον πραγματικό κόσμο και όχι στην φαντασία μας. Μια παιδεία χωρίς θρησκεία, προετοιμάζει τον πολίτη για την είσοδό του σε μια κοινωνία χωρίς θρησκεία. Κάνω λάθος;

Η καταστροφολογία περί ισοπέδωσης των θρησκειών είναι επιστημονικής φαντασίας σενάρια. Η κάθε θρησκεία έχει τους ναούς της και ο κάθε πιστός έχει το σπίτι του για να εκφράσει την πίστη του, σε περίπτωση που απαγορευτεί μια τέτοια έκφραση της πίστης πραγματικά είναι ενάντιο στα ατομικά δικαιώματα ΕΑΝ συμβεί (που δε θα συμβεί). Το μοναδικό επιχείρημα που μετά λύπης μου διαβάζω από αρκετούς είναι ότι στο μέλλον ΘΑ εμποδίζουν την ελεύθερη έκφραση της πίστης δηλαδή μελλοντολογικές ανασφάλειες οι οποίες κάθε άλλο παρά πιθανές είναι. Ας αναφερθεί κάποιο λογικό επιχείρημα στο συγκεκριμένο γεγονός και ας αφήσουμε το τι ΘΑ συμβεί ΕΑΝ απαγορέψουμε χίλια δυό άλλα πράγματα...

Αρκετοί μας λέτε ότι ΔΕΝ θα συμβούν όλα αυτά, χωρίς όμως να παραθέτετε ούτε ένα επιχείρημα που να στηρίζει την πίστη σας αυτή. Ωστόσο, τα περί του αντιθέτου στοιχεία όλο και μαζεύονται. Απαγόρευση της μαντήλας (και επακόλουθη δολοφονία γυναίκας που φορούσε μαντήλα, όπως είχαμε συζητήσει στον Σχολιασμό Ειδήσεων). Απαγόρευση του σταυρού (σήμερα από τα σχολεία, αύριο από πού αλλού; ). Συζήτηση περί απαγόρευσης του σφυροδρέπανου. Κατάργηση του στολισμού των Χριστουγέννων στο Λονδίνο (άραγε στην Ιαπωνία που γιορτάζουν τα Χριστούγεννα είναι χριστιανοί; ). Καταδίκη ανθρώπων για θρησκευτική συζήτηση (μην γράφετε στο Θεολογικό φόρουμ, κινδυνεύετε με βαρύτατα πρόστιμα. Εγώ, ο Νωέας και ο Έποτε πάμε για το Γεντί Κουλέ:hehe:). Κάλυψη ενός σταυρού με πλακάτ, επειδή λέει απαγορεύεται η ανάρτηση θρησκευτικών συμβόλων σε δημόσιους χώρους (άραγε οι σταυροί των εκκλησιών δεν βρίσκονται "προκλητικά" σε δημόσια θέα; Πόσο μακριά είναι αυτή η απόφαση από την απαγόρευση κι εκείνων των σταυρών; ). Αφαίρεση των αιματηρών γεγονότων από τα βιβλία ιστορίας. Και τα σύννεφα ολοένα και πυκνώνουν.

Με βάση λοιπόν ποια στοιχεία εσείς μας καθησυχάζετε;:hmm:

Είμαι σίγουρος ότι το παιδί της συγκεκριμένης μαμάς ήρθε σπίτι μια μέρα και της είπε οτι θέλει να γίνει χριστιανός για να μην είναι "διαφορετικό".

Αυτό μου θυμίζει όσους ενοχλούνται από την παρουσία gay στην τηλεόραση, φοβούμενοι μην το παιδί τους επηρεαστεί και θελήσει να γίνει gay από μίμηση. Όποτε όμως παρουσιάζεται μια τέτοια άποψη μέσα στο φόρουμ η πλειοψηφία την κατακεραυνώνει. Εδώ για ποιο λόγο ακριβώς την υποστηρίζει;

Συμφωνώ κι εγώ...Αλλά φαντάζομαι ότι εσύ έχεις μέσα σου μια απλοϊκή θρησκεία-μετανάστη μόλις 2.000 ετών ενώ εγώ έχω μέσα μου μια κοσμοθεωρία γηγενή και υπερδιπλάσιας ηλικίας και παράδοσης σ' αυτόν τον τόπο. Λοιπόν? Ποιός έχει τα περισσότερα δικαιώματα ανάμεσα μας αν το δούμε έτσι?:hmm:

Μιας νεκρής θρησκείας ωστόσο, η οποία είχε πάψει να εκφράζει τους Έλληνες, πριν ακόμη από την επιβολή του χριστιανισμού. Έχω διαβάσει ότι την εποχή της έσχατης παρακμής, περισσότεροι άνθρωποι στην Ελλάδα λάτρευαν την Ίσιδα και τον Ρα, απ' ότι τον Δία. Η μόνη θεότης του αρχαίου πάνθεου η οποία συνέχιζε να λατρεύεται ήταν η ...Τύχη (τα καζίνα δηλαδή έκαναν χρυσές δουλειές, όπως και σήμερα:P). Μήπως θα ήταν σύμφωνα μ' αυτή τη λογική σωστό να λατρεύουμε ακόμη τα ξόανα της νεολιθικής εποχής;

Νομίζω ότι πάλι έμπλεξες λίγο την έννοια του δημόσιου με την έννοια του ιδιωτικού, Το ιδιωτικού το θέτω εδώ με την ευρύτερη έννοια καθώς "ιδιωτική" μπορεί να είναι και η λατρεία μεταξύ ανθρώπων που ακολουθούν την ίδια θρησκεία αλλά στον λατρευτικό τους χώρο. Σεβασμός θρησκεύματος δε νομίζω ότι σημαίνει άρρηκτη και απεριόριστη εμπλοκή της θρησκείας σε κάθε εκδήλωση τους Κράτους και των λειτουργιών του.
Παραδόξως, αυτά τα επιχειρήματα χρησιμοποίησαν τα κομμουνιστικά καθεστώτα, καταργώντας κάθε μορφή δημόσιας θρησκευτικής εκδήλωσης και οποιαδήποτε συμμετοχή του κράτους σε θρησκευτικά δρώμενα. Ωστόσο αυτό όχι μόνο θεωρήθηκε ως καταπίεση, αλλά όταν μετά από 70 χρόνια το καθεστώς της ΕΣΣΔ κατέρρευσε, οι άνθρωποι ένιωσαν την ανάγκη να ασκήσουν και πάλι δημόσια τη θρησκεία τους.

Δεν λέω ότι φτάσαμε ακριβώς εκεί, αφού εσύ διευκρινίζεις ότι χρησιμοποιείς τον όρο "ιδιωτική" με την ευρύτερη έννοια, αλλά χρησιμοποιώντας την ίδια λογική δεν φτάνουμε τελικώς νομοτελειακά στο ίδιο αποτέλεσμα; Μήπως σταδιακά η ευρύτερη έννοια στενέψει λιγουλάκι;

Επίσης η πλειοψηφία επιβάλλεται με την ισχύ της αλήθειας της, όχι με εξουσιαστικούς κανόνες επιβολής, αυτά είναι κόλπα της εκάστοτε (πληθυσμιακής ή ηθικής) μειοψηφίας...
Κατ' αρχήν, η ισχύς της αλήθειας ΜΟΥ είναι από μόνη της εξουσιαστικού ύφους, άρα στο σημείο αυτό υπάρχει ταυτολογία και συνεπώς αντίφαση! Κατά δεύτερον, εδώ δεν μιλάμε για μια μειοψηφία, αλλά για τη συντριπτική πλειοψηφία. Τέλος, η διατήρηση και η επιβίωση ενός πολιτισμού με χριστιανική βάση, τον οποίο επιλέγει να τιμά η πλειοψηφία των πολιτών, αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμα ενός λαού, το οποίο καμμία μειοψηφία δεν δικαιούται να καταργήσει.

ΤΜιλάω για τους πιστούς π.χ. της αρχαίας ελληνικής θρησκείας που αν μη τί άλλο είναι Έλληνες, ζουν στο Κράτος τους και όμως οι θρησκευτικές τους πεποιθήσεις γίνονται αντικείμενο χλευασμού όταν δεν αγνοούνται απλά...
Το θέτω ως μια ακόμα παράμετρο και θα εκτιμούσα μια τοποθέτηση σε αυτό...
Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι περί αυτής της θρησκείας και του πολιτισμού διδασκόμαστε κατά προνομιακό τρόπο σε όλα μας τα σχολικά χρόνια και το γεγονός ότι μέχρι σήμερα εορτάζονται οι γιορτές της, τι άλλο θα ήθελες για να νιώσεις θρησκευτικά προνομιούχα; Να μη γελάω όταν βλέπω τύπους με χλαμύδες να σνιφάρουν ύποπτα θυμιάματα κράζοντας "Ω Μέγα Ζευ";

Εγω το βλεπω ως θετικο αυτο..Και γι'αυτο γουσταρω οι μεταναστες στην Ελλαδα να μπορουν να διατηρουν και αυτοι τα δικα τους εθιμα..

Δεν ζήτησαν όμως οι Έλληνες μετανάστες την κατάργηση της Ημέρας των Ευχαριστιών για να μη νιώθουν μειονεκτικά επειδή δεν σημαίνει τίποτε γι' αυτούς. Ας τα διατηρούν, δεν με χαλάει. Πειράζει να διατηρούμε κι εμείς τα δικά μας μέσα στη χώρα μας ή θα μας καταδικάσει η Εδάδ;:D

Όχι δα. Αλλά ο Κεμάλ φοβήθηκε λιγάκι που οι ελληνικές κοινότητες διατήρησαν τα έθιμά τους στην Μικρά Ασία, οπότε τους πετσόκοψε το 1922. Προφανώς δεν είχε να φοβάται κάτι,όχι μωρέ...

Εάν ο Ελληνικός στρατός δεν προέλαυνε προς την Άγκυρα, μάλλον δεν θα είχε λόγο να φοβάται. Η ιστορία της Μικρασιατικής Καταστροφής είναι πολύ περίπλοκη και συμπεριλαμβάνει τεράστια γεωπολιτικά συμφέροντα των μεγάλων δυνάμεων, οπότε το βρίσκω πολύ απλοϊκό να φορτώνεται στην πλάτη της ύπαρξης θρησκευτικών μειονοτήτων στην περιοχή.


Έχουν σχέση. Η κατάργηση συμβόλων σημαίνει ανεξιθρησκία. Σημαίνει ανοχή αλλόθρησκων πυρήνων, και οι εποχές δεν είναι οι καλύτερες για τέτοια πράγματα. Ούτε γι'αστείο.
Εδώ θα διαφωνήσω. Ετυμολογικά η λέξη "ανεξιθρησκεία" σημαίνει την ανοχή απέναντι στις διάφορες θρησκευτικές πεποιθήσεις. Η κατάργηση συμβόλων, εκτός απ' το ότι είναι μία πράξη που στρέφεται εναντίον του συλλογικού υποσυνείδητου, τείνει προς την κατάργηση των θρησκειών και όχι προς την ανοχή προς αυτές.

Γιατί ο καθένας αντιλαμβάνεται την έκφραση της πίστης με διαφορετικό τρόπο. Πχ, εγώ είμαι σατανίστρια και θέλω να κάνω ανθρωποθυσιες οταν βγαινει Πανσέληνος. Για αυτό υπάρχει η θεσμοθέτηση της θρησκείας για να μου βάλει όρια. Όρια που σχετίζονται με τα ήθη του έθνους μου, άρα αυτόματα είναι εθνική υπόθεση. Το εθνικό σύνταγμα στηρίζει το δικαίωμα στη ζωή,ο σατανισμός όχι. Ποιός θα βάλει τα πλαίσια;
Το να κάνεις ανθρωποθυσίες δεν σου το απαγορεύει η θεσμοθέτηση της θρησκείας, αλλά ο νόμος εναντίον της ανθρωποκτονίας. Πέρα απ' αυτό, εάν εγώ θυσίαζα κοκόρια ή απλά έριχνα κάρτες Ταρώ υπό το φως της πανσελήνου, θα δικαιούτο κανένας να μου το απαγορεύσει στο όνομα του εθνικού μας συντάγματος;

Εχουμε κατανοησει το θεμα που συζητειται?
Προφανως εχει να κανει με το δικαιωμα της ανεξιθρησκειας στην παιδεια.
Αναφερομαστε σε ενα συμβολο μιας θρησκειας σε ενα χωρο, οπου παιδια βρισκονται εκει για πολυ συγκεκριμενο λογο. Σκοπος ειναι η αγωγη, η μορφωση του ατομου, οπως επισης η κοινωνικοποιηση τους και ενταξη τους στην κοινωνια. Η οποια θρησκεια τι σχεση θα επρεπε να εχει με ολα αυτα?! Μα απολυτως καμμια...

Όπως εξήγησα παραπάνω, δεν πρόκειται για ζήτημα ανεξιθρησκείας, αλλά για κατάργηση της θρησκευτικότητας. Πολύ μεγάλη διαφορά, χαώδης κατά την ...χαοτική μου γνώμη.

Εάν σκοπός είναι λοιπόν η κοινωνικοποίηση και η ένταξη των παιδιών στην κοινωνία, τα θρησκευτικά σύμβολα προετοιμάζουν για την ένταξη σε μια κοινωνία όπου υπάρχει και η θρησκεία ως κοινωνικό αγαθό. Γιατί λοιπόν κάτι τέτοιο το θεωρείς ως κακό;

Την οποια αγωγη, μορφωση, την οποια παιδεια εν παση περιπτωσει διαθετω, δε την χρωστω σε καμμια θρησκεια, αφου τλχ μεχρι την εφηβεια μου δε θα μπορουσα να εχω αποψη επι των θρησκευτικων θεματων και θα ηταν το τελευταιο πραγμα που θα με απασχολουσε και θα μπορουσα να αντιληφθω.
Εγώ πάλι, εάν κατέστην ικανός σήμερα να κατασκευάσω ένα Θεολογικό φόρουμ και να γράφω με αξιώσεις εκεί, το οφείλω ΚΑΙ στο μάθημα των θρησκευτικών, το οποίο μου παρείχε τις πρώτες βασικές αρχές Θεολογίας, με τον ίδιο τρόπο που ήρθα σ' επαφή με την Ιστορία ή τη Λογοτεχνία. Εξέφραζα πάντοτε αντίθετη ή αιρετική άποψη κατά την ώρα του μαθήματος και πάντοτε οι θεολόγοι μου έβαζαν 20, ακριβώς επειδή είχα άποψη κι ενδιαφερόμουν. Δεν θυμάμαι να με καταπίεσε κανείς θρησκευτικά. Γράμματα μου έμαθαν οι άνθρωποι...

Μιμουμενη αλλους εκανα το σταυρο μου, μιμουμενη αλλους εκκλησιαζομουν και συμμετειχα σε θρησκευτικες εορτες, χωρις να εχω αναπτυξει την οποια κριτικη ικανοτητα επι αυτων των θεματων και ημουν ο κανονας.
Τουλάχιστον έτσι μου δόθηκε η δυνατότητα να έρθω σ' επαφή με την κίνηση του να κάνω το σταυρό μου, να την αμφισβητήσω και όταν κατόπιν μελετώντας βαθύτερα έμαθα την ενεργειακή σημασία της, ως κίνηση δύναμης, να την υιοθετήσω. Εάν δεν μου έδιναν αυτή τη δυνατότητα, κάτι θα είχα χάσει. Μάλλον έτσι θα γινόμουν κι εγώ ο "κανόνας"...



Πολύ δύσκολο Neraida μου...
Ζούμε στη χώρα όπου η φιλοσοφία και η ελευθερία του πνεύματος και της αναζήτησης ήκμασαν για να καταλήξουμε στο όνειδος των αγελαίων ομαδικών εκκλησιασμών των μαθητών.

Εάν είναι έτσι για ποιο λόγο καταδικάστηκε ο Σωκράτης σε θάνατο; Επειδή η κοινωνία των Αρχαίων Αθηνών πίστευε στην ελευθερία του πνεύματος; Τα παιδιά των Αρχαίων Ελλήνων δεν συμμετείχαν μαζικά κι υποχρεωτικά στις θρησκευτικές τους τελετές; Διαβλέπω μια προσπάθεια εξιδανίκευσης της αρχαίας κοινωνίας; :hmm:

Η θρησκευτική διαπαιδαγώγηση πάντα πίστευα ότι αποτελεί προνόμιο της οικογένειας ή αποτέλεσμα προσωπικής αναζήτησης και σε καμμία περίπτωση λειτουργία της εκπαίδευσης.

Η εκπαίδευση οφείλει να δίνει όλα τα πνευματικά εφόδια της γνώσης, της σύγκρισης, της διάκρισης και της ευρύνοιας που απαιτείται για να επιλέξουν οι αυριανοί πολίτες τον θρησκευτικό τους προσανατολισμό αρνούμενοι τον δογματισμό, τη στείρα αναμάσηση παρωχημένων προτύπων, την επιβολή με την παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των δικών τους ή των άλλων, ενθαρρύνοντας τον σεβασμό του διαφορετικού με παράλληλη την ειρηνική υποστήριξη των ίδιων θέσεων με μόνη την παράθεση επιχειρημάτων...
Γι' αυτό το λόγο, η παιδεία όφειλε να διδάσκει στα παιδιά, όχι θρησκευτικά, αλλά Αρχές Θεολογίας, απεξαρτημένης από τα στενά χριστιανικά πλαίσια. Ακριβώς για να μπορούν οι αυριανοί πολίτες να επιλέξουν. Με τον τρόπο που προτείνετε εσείς, τους δίνεται μόνον η δυνατότητα να επιλέξουν αυτό που τους διδάσκει η οικογένειά τους ή την εκάστοτε κυρίαρχη τάση του κοινωνικού περίγυρου.



Αναρωτιέμαι: Πότε θα βρεθεί ένα δικαστήριο που θα επιβάλει την αποκαθήλωση της εικόνας του Κεμάλ Ατατούρκ από κάθε δημόσιο κτήριο στην Τουρκία; Μάλλον όμως οι αντιφρονούντες ενοχλούνται περισσότερο από τις φυλακίσεις, τις διώξεις, τους βασανισμούς και τις εκτελέσεις, παρά από την φωτογραφία του καθαυτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από παλαιότερη δημοσίευσή μου στο θέμα "Χαρτομαντεία, μελλοντολογία", επάνω στα σύμβολα:

Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Ένα από τα πλέον διαδεδομένα και αρχαία ανθρώπινα σύμβολα είναι ο γνωστός σε όλους μας «σταυρός» που χρησιμοποιήθηκε ως σύμβολο θρησκειών (και όχι μόνο του Χριστιανισμού) συμβολίζοντας την επιρροή της θεότητας (η κάθετη γραμμή) στον κόσμο (η οριζόντια γραμμή) αλλά και για να απεικονίσει το διαχωρισμό του κόσμου στα τέσσερα στοιχεία: ΓΗ, ΦΩΤΙΑ, ΝΕΡΟ, ΑΕΡΑΣ

Μετά τον κύκλο, ο σταυρός θεωρείται το πιο κοινό σχήμα που ζωγραφίζουν τα νήπια κάθε πολιτισμού.

Ο συνδυασμός άλλωστε σταυρού και κύκλου σε ένα σχήμα/σύμβολο είναι αρχαιότατο και απαντάτε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης.

Το Χ και το Τ (x και t στο λατινικό αλφάβητο) θεωρούνται συγγενικά σύμβολα του σταυρού.
[www.symbols.com]

Ο λατινικός σταυρός για τον οποίο κυρίως συζητάμε (
) πριν από την εποχή του Ιησού, συμβόλιζε μεταξύ άλλων, τη ράβδο του Απόλλωνα, (θεού του ήλιου) και εμφανιζόταν για παράδειγμα, επάνω σε αρχαία νομίσματα. (για περισσότερα εδώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εάν αφαιρούσαμε το σταυρό από την ελληνική σημαία, αυτή θα έμοιαζε με τεντόπανο. Εάν πάλι τον αντικαθιστούσαμε μ' ένα αρχαιοελληνικό σύμβολο, ας πούμε τον ήλιο, τότε απλά θα παίρναμε τη σημαία της Αργεντινής.

Θα ήθελα να παρατηρήσω ότι έχω από πολλούς ακούσει το επιχείρημα ότι η σημαία αντιπροσωπεύει το έθνος, άρα είναι καταδικαστέα ως σύμβολο. Κάποιος την είχε δε αποκαλέσει "παλιόπανο". Αυτό που είπα δεν είναι και τόσο άσχετο όσο εκ πρώτης όψεως δείχνει...

Εγώ μόνο για τον σταυρό μίλησα, κατά τα άλλα η σημασία του συμβόλου είναι ύψιστη και σαφώς μη διαπραγματεύσιμη. "Τεντόπανο" ούτε για αστείο δεν θα την χαρακτήριζα.

Μιας νεκρής θρησκείας ωστόσο, η οποία είχε πάψει να εκφράζει τους Έλληνες, πριν ακόμη από την επιβολή του χριστιανισμού. Έχω διαβάσει ότι την εποχή της έσχατης παρακμής, περισσότεροι άνθρωποι στην Ελλάδα λάτρευαν την Ίσιδα και τον Ρα, απ' ότι τον Δία. Η μόνη θεότης του αρχαίου πάνθεου η οποία συνέχιζε να λατρεύεται ήταν η ...Τύχη (τα καζίνα δηλαδή έκαναν χρυσές δουλειές, όπως και σήμερα:P). Μήπως θα ήταν σύμφωνα μ' αυτή τη λογική σωστό να λατρεύουμε ακόμη τα ξόανα της νεολιθικής εποχής;

Να λατρεύουμε όλοι μαζί υποχρεωτικά, δεν το βλέπω, αν πάλι οι λατρεύοντες τα ξόανα είχαν κόσμια και νομιμόφρονα συμπεριφορά, θα υπήρχε πρόβλημα αν ασκούσαν σ' ένα κατάλληλο χώρο τα θρησκευτικά τους καθήκοντα? Όσο για το "νεκρής θρησκείας" επιχειρηματολογείς βάσει κάποιων κριτηρίων και δικαίως από την πλευρά σου, επέτρεψε μου ωστόσο να είμαι επιφυλακτική με τη σειρά μου απέναντι στη ζωντάνια μιας θρησκείας που πόρρω απέχει των διδασκαλιών του ιδρυτή της δέσμια ούσα της κοσμικής, συνυφασμένης με την εξουσία εκδήλωσης της όπου αποφάσεις π.χ. οικουμενικών συνόδων του απώτερου παρελθόντος ή εγκύκλιοι του ποντίφηκα (ενός ανθρώπου μόνο δηλ.) αντιμετωπίζονται ως θέσφατα και κανόνες απαραβίαστοι...


(..)Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι περί αυτής της θρησκείας και του πολιτισμού διδασκόμαστε κατά προνομιακό τρόπο σε όλα μας τα σχολικά χρόνια και το γεγονός ότι μέχρι σήμερα εορτάζονται οι γιορτές της, τι άλλο θα ήθελες για να νιώσεις θρησκευτικά προνομιούχα;:/: Να μη γελάω όταν βλέπω τύπους με χλαμύδες να σνιφάρουν ύποπτα θυμιάματα κράζοντας "Ω Μέγα Ζευ";

"Θρησκευτικά προνομιούχος"? Θεωρώ προνόμιο ότι μπορώ να αναζητώ, να διαβάζω, να συζητώ και να προβληματίζομαι χωρίς να διώκωμαι γι αυτό. Όσο για τη διδασκαλία, μέχρι σήμερα η ελληνική εκπαιδευτική πράξη έχει καταφέρει να ακυρώσει και να καταστήσει από αδιάφορα έως απωθητικά πλείστα όσα αντικείμενα, μεταξύ αυτών και την αρχαία ελληνική σκέψη και γραμματεία. Και φυσικά μπορείς να γελάς με τους "τύπους με χλαμύδες" (αντιπαρέρχομαι την ειρωνία αναγνωρίζοντας το δικαίωμα σου ακόμα και σε αυτήν τη διατύπωση των απόψεων σου, αλλά δε μπορώ να μην την επισημάνω, συγνώμη) όσο φυσικά θα μπορώ κι εγώ να γελάω, ή μάλλον να θλίβομαι στην εικόνα της προκλητικής πολυτέλειας αμφίων, σκευών και οικοδομημάτων, ενώπιον βυζαντινών ή βυζαντινιζόντων τελετουργικών με ποιός ξέρει πόσες και ποιές επιρροές, που έχουν προ καιρού απωλέσει την πρόσβαση στην καρδιά και τη νόηση των λίγων εκείνων που τα παρακολουθούν χωρίς πλέον να κατανοούν ή να αισθάνονται ο,τιδήποτε, ενώπιον της κο-σμι-κό-τα-της συμπεριφοράς των ταγών της χριστιανοσύνης και των θεσμών που δημιούργησαν. (... αλήθεια και το ράσο ως ένδυμα έχει τη δική του ιστορία με τις ανατροπές της... https://www.sporeas.com/to_raso_kai_h_istoriaTou.html )


Εάν είναι έτσι για ποιο λόγο καταδικάστηκε ο Σωκράτης σε θάνατο; Επειδή η κοινωνία των Αρχαίων Αθηνών πίστευε στην ελευθερία του πνεύματος; Τα παιδιά των Αρχαίων Ελλήνων δεν συμμετείχαν μαζικά κι υποχρεωτικά στις θρησκευτικές τους τελετές; Διαβλέπω μια προσπάθεια εξιδανίκευσης της αρχαίας κοινωνίας; :hmm:

Ναι, ίσως και να υπάρχει το παραδέχομαι, δεν είναι δύσκολο να εξιδανικεύσει κανείς κάτι που του είναι τόσο προσφιλές... Άλλωστε νομίζω ότι αυτό ενδεχομένως να συμβαίνει και από την άλλη πλευρά, σωστά?;) Αν αντιπαραβάλλουμε όμως την καταδίκη και εκτέλεση του ενός (αν και) Σωκράτη με τις εκατόμβες των πνευματικών ανθρώπων που θυσιάστηκαν από την χριστιανική εκκλησία από τη στιγμή που αυτή προσεταιρίστηκε την κοσμική εξουσία?

Γι' αυτό το λόγο, η παιδεία όφειλε να διδάσκει στα παιδιά, όχι θρησκευτικά, αλλά Αρχές Θεολογίας, απεξαρτημένης από τα στενά χριστιανικά πλαίσια. Ακριβώς για να μπορούν οι αυριανοί πολίτες να επιλέξουν. Με τον τρόπο που προτείνετε εσείς, τους δίνεται μόνον η δυνατότητα να επιλέξουν αυτό που τους διδάσκει η οικογένειά τους ή την εκάστοτε κυρίαρχη τάση του κοινωνικού περίγυρου.

Και ιστορίας των θρησκειών και ηθικής (από την πλευρά των ανθρωπίνων δικαιωμάτων) θα προσέθετα. Το οικογενειακό προνόμιο είναι, τουλάχιστον για μένα σήμερα, το τελευταίο καταφύγιο στους εξαναγκασμούς του εκπαιδευτικού συστήματος. Μάλλον δύσκολα θα εξαλειφθεί, καθώς κάθε γονέας θα επιθυμεί να διδάξει κάτι στο παιδί του, ένα ώριμο και πλήρες ωστόσο εκπαιδευτικό σύστημα στον τομέα αυτό θα μπορούσε να εξομαλύνει τα πράγματα δίνοντας στους μαθητές τα εφόδια για να κρίνουν ακόμα και τις πεποιθήσεις των γονέων τους, διδάσκοντας τους παράλληλα τον σεβασμό και την ανεκτικότητα.


Αναρωτιέμαι: Πότε θα βρεθεί ένα δικαστήριο που θα επιβάλει την αποκαθήλωση της εικόνας του Κεμάλ Ατατούρκ από κάθε δημόσιο κτήριο στην Τουρκία; Μάλλον όμως οι αντιφρονούντες ενοχλούνται περισσότερο από τις φυλακίσεις, τις διώξεις, τους βασανισμούς και τις εκτελέσεις, παρά από την φωτογραφία του καθαυτή...

Ο Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ υπήρξε πολιτικός ηγέτης που αναμόρφωσε και ουσιαστικά δημιούργησε το σύγχρονο τουρκικό κράτος δίνοντας του χαρακτηριστικά κοσμικότητας πρωτοποριακά για την εποχή και τον γεωγραφικό του χώρο. (που εμείς κάποια δεν τα έχουμε ακόμα). Να θυμίσω ότι επί εποχής του θεσπίστηκε η ισότητα των δύο φύλων και οι γυναίκες μπορούσαν να εκλεγούν σε δημόσια αξιώματα ήδη από τις αρχές της δεκαετίας του 1930? Σε μουσουλμανική χώρα έτσι? Και ο πολιτικός γάμος (ως ένωση δύο πολιτών παράγουσα έννομα αποτελέσματα) έγινε υποχρεωτικός επίσης. Σαφώς και για εμάς τους Έλληνες αποτελεί το κόκκινο πανί λόγω των σφαγών αλλά, η πολιτική ιστορία της εποχής είναι αρκετά περίπλοκη για να αναλύεται σε αναρτήσεις που θα έπρεπε να είναι συνοπτικές και σύντομες. Το γεγονός ότι ακόμα και η αρνητική αναφορά σε αυτόν επιφέρει κυρώσεις στην Τουρκία είναι απλά ένα δείγμα το δρόμου που έχει να διανύσει ακόμα η χώρα αυτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top