Υπεράνω όλων η Πατρίς (;)

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Η άρχουσα τάξη, που βεβαίως δε γνωρίζει πατρίδα, αποφασίζει να κηρύξει πόλεμο χάριν προώθησης των συμφερόντων της. Κατασκευάζει προφάσεις που επικαλούνται το συναίσθημα της κοινής γνώμης και σας επιστρατεύει υποχρεωτικά έχοντας υψηλές βλέψεις για σας: να μοιραστείτε λίγη από την αίγλη των εθνικών ηρώων σφαγιάζοντας τον επίδοξο εχθρό, ανθρώπους δηλαδή σαν εσάς που υπέστησαν προπαγάνδα, επιστρατεύτηκαν και ουδέποτε έλαβαν μέρος σε καμίαν απόφαση.

Με πόση ευκολία θα αφαιρούσατε ανθρώπινη ζωή; Θα σας ταλάνιζαν οι ηθικοί ενδοιασμοί και το πνευματικό σας υπόβαθρο;

///

Patriots always talk of dying for their country but never of killing for their country (Russell)
Οι πατριώτες πάντοτε μιλούν για το πώς πεθαίνουν για την πατρίδα αλλά ποτέ για το πώς σκοτώνουν γι' αυτήν.

There are many causes I am willing to die for. There is not a single one I am willing to kill for. (Gandhi)
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους είμαι πρόθυμος να πεθάνω. Δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος για τον οποίο είμαι πρόθυμος να σκοτώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Με πόση ευκολία θα αφαιρούσατε ανθρώπινη ζωή; Θα σας ταλάνιζαν οι ηθικοί ενδοιασμοί και το πνευματικό σας υπόβαθρο;

Θα αφαιρουσα ανθρωπινη ζωη διχως δισταγμό ή οποιον αλλο ενδοιασμό εαν απειλουσε αμεσα τη δική μου.

Αν η πατριδα μου με εξαναγκαζε σε πολεμο,σαφως και θα ειχα ηθικους ενδοιασμους και προβληματισμους για το παρασκηνιο / σκεπτικο μιας τετοιας αποφασης εκ μερους της. Ειμαι πρωτιστως σκεπτομενος πολιτης και αυτο σιγουρα θα υπερίσχυε των οποιων εντολών θα ημουν (λογικα) υποχρεωμενος ως πειθηνιος στρατιωτης να ακολουθήσω.

Σημερα ολοι μας ειμαστε υποψιασμενοι / σκεπτομενοι πολιτες,λογω της ευρειας ενημερωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Σημερα ολοι μας ειμαστε υποψιασμενοι / σκεπτομενοι πολιτες,λογω της ευρειας ενημερωσης.

Μακάρι να 'ταν έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
'Ενα θέμα που πραγματεύεται μια (συγκεκαλυμμένη) ωμή αλήθεια, το διαβάζεις (αρχικά) με καχυποψία, αποφασίζεις πως θα του συμπεριφερθείς, συνυπολογίζοντας την "αίσθηση" που αποπνέει ο θεματοθέτης, αλλά η (παρρησιαστική) προσέγγιση παραμένει εξαιρετικά δύσκολη! :worry:

Η άρχουσα τάξη, πράγματι δεν έχει πατρίδα και σύνορα, έχει όμως συνεχή εξέλιξη και διαδοχή ενεργειών που προσφέρουν εσκεμμένη (πνευματική) απουσία από τον "τόπο" που διαπράττεται το ...αδίκημα, πρακτική που προασπίζει την διατήρηση της!!! Απαλλακτικό άλλοθι λέγεται και λειτουργεί αμφίδρομα, για ...συναλλήλους! ;)

Όχι, δεν θα σκότωνα θυσιάζοντας τη ζωή μου, για κανένα λόγο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Με πόση ευκολία θα αφαιρούσατε ανθρώπινη ζωή; Θα σας ταλάνιζαν οι ηθικοί ενδοιασμοί και το πνευματικό σας υπόβαθρο;

"Όχι δεν θα το έκανα, δεν θα πολεμούσα επειδή είμαι συνειδητά εναντίον της άρχουσας τάξης η οποία και θεωρώ ότι καταφεύγει σε πολέμους ως αποτέλεσμα της αδυναμίας συμβιβασμού των οικονομικών και πολιτικών παραγόντων, δηλαδή της άρχουσας τάξης της μίας χώρας με την άλλη".

Αυτό μπορούσε να το πει η πλειονότητα των Γερμανών και Γάλλων πολιτών που δεν ανήκαν στις ελίτ των χωρών τους καθώς και το Γερμανικό Σοσιαλιστικό Κόμμα (SPD, αυτό δηλαδή που υπάρχει και σήμερα) το 1910.

Δεν ξέρω τι μεσολάβησε και οι ευρωπαίοι τρελάθηκαν το 1914. Κάτι θα τους έβαζαν στο ουίσκι. Πήγαν και πολέμησαν σε ένα πόλεμο που δεν τους αφορούσε και είχαν εντελώς άδικο, ΟΛΟΙ. Και μάλιστα πήγαιναν και χαρούμενοι νομίζοντας ότι υπερασπίζονταν κάτι. Ναι υπερασπίζονταν, τα συμφέροντα των οικονομικών κύκλων. Ειδικά το SPD δεν έκανε ούτε μια σοβαρή κίνηση αποτροπής του πολέμου (για την ακρίβεια με την στάση του υποστήριξε τον πόλεμο). Και μιλάμε για ένα κόμμα που προγραμματικά επιτίθονταν στον εθνικισμό, ιμπεριαλισμό και είχε σαν στόχο εγκαθίδρυση σοσιαλιστικών ιδέων...

Τι θέλω να πω: Σε στιγμές ειρήνης εγώ ο Έλληνας πολίτης δηλώνω απερίφραστα ότι θα κοίταζα καχύποπτα κάθε είδους πόλεμική σύρραξη και θα ήμουν έτοιμος να φύγω σε άλλη γη σε άλλα μέρη αν η χώρα μου έκανε ένα πόλεμο με επιθετικές τάσεις επηρεασμένος από ένα πνεύμα πασιφισμού ή θα ασκούσα κριτική και θα αρνιόμουν να πολεμήσω. Σε καιρό πολέμου τα ΜΜΕ/το σχολείο/η εκκλησία/οι γονείς μου, θα με έπειθαν για το δίκαιο του πράγματος και θα πήγαινα χαρούμενος να υπερασπιστώ την πατρίδα μου. Θα χαιρόμουν κιόλας μέχρι να μπλεχτώ σε μια μάχη μιας και πριν πας να βγάλεις τα κάστανα από την φωτιά όλα στον πόλεμο φαίνονται ρομαντικά, μετά προσγειώνεσαι. Συνήθως όσοι πάνε να πολεμήσουν έχουν στο μυαλό τους ηρωικές πράξεις αυτοθυσίας με ποιητικές προεκτάσεις στο όνομα της δικαιοσύνης και της προστασίας της εστίας τους. Όπως αναφέρεις και εσύ δεν υπάρχει πουθενά αίμα. Αφαιρούν δηλαδή το άβολο κομμάτι, ότι πρέπει να ξεκοιλιάσεις τον άλλο για να κερδίσεις.

Έχουν γίνει τα τελευταία 109 χρόνια αρκετοί πόλεμοι και συνήθως αυτοί που πήγαιναν να πολεμήσουν δεν ήταν ρομπότ στρατιώτες αλλά άνθρωποι που προέρχονταν από τις κατώτερες τάξεις ενώ οι μορφωμένοι δεν είχαν λιγότερο πάθος. Όλοι οι πόλεμοι ανεξαιρέτως είχαν δικαιολογίες που ο περισσότερος κόσμος τις πίστεψε και τις θεωρούσε ηθικά ορθές. Οπότε η αφαίρεση της ανθρώπινης ζωής ήταν φυσικό επακόλουθο.

Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης που εξέφρασα στην αρχή, δεν υπάρχει δίκαιος και ηθκός πόλεμος, εξαιρετικά σπάνια μια χώρα κάνει επίθεση στην άλλη χωρίς να προκαλείται, και ακόμη σπανιότερα χωρίς να υπάρχει ο οικονομικός παράγοντας στην μέση. Επίσης, δεν έχω καμία όρεξη να υποστώ κακουχίες για να καθαρίσω ανθρώπους. Θεωρώ όμως ότι ίσως αλλάξει η άποψη μου και να γουστάρω να ξεκοιλιάσω Τουρκάκια όταν μου ζητηθεί σαν νομιμόφρων και εθνικόφρων Έλληνας πολίτης (βεβαίως, βεβαίως)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Εγώ προσωπικά ... γουστάρω να ξεκοιλιάσω Τουρκάκια όταν μου ζητηθεί σαν νομιμόφρων και εθνικόφρων Έλληνας πολίτης (βεβαίως, βεβαίως)...

Πλάκα με κάνεις σίγουρα με την ...φαντασία σου, Φαντασμένε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πλάκα με κάνεις σίγουρα με την ...φαντασία σου, Φαντασμένε!

Γιατί όχι; Ξέρεις πόσα μετάλλια τιμής και τι δόξα λαμβάνουν οι χασάπηδες; Κάτι τέτοιες ευκαιρίες περιμένω αλλά δεν έρχονται δυστυχώς :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
να μοιραστείτε λίγη από την αίγλη των εθνικών ηρώων σφαγιάζοντας τον επίδοξο εχθρό, ανθρώπους δηλαδή σαν εσάς που υπέστησαν προπαγάνδα, επιστρατεύτηκαν και ουδέποτε έλαβαν μέρος σε καμίαν απόφαση.



Ναι, αλλά και τι να κάνω;

Να τους αφήσω να με κατακτήσουν
και μετά να προσπαθώ να τους εξηγήσω
πως κάνουν λάθος,
βρίσκονται στον λάθος δρόμο
γυρίστε πίσω, αφήστε μας ήσυχους!

- αν δεν με πειράξουν, δεν πειράζω


Με πόση ευκολία θα αφαιρούσατε ανθρώπινη ζωή; Θα σας ταλάνιζαν οι ηθικοί ενδοιασμοί και το πνευματικό σας υπόβαθρο;



Αν έχω την πίστη πως αυτό που κάνω
είναι το σωστό, όχι,
δεν θα έχω κανένα ενδοιασμό.

- λέω εγώ τώρα, στα λόγια,
στην πράξη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που διαβάζω,
λέτε ότι τα έθνη δημιουργήθηκαν από τους Επικυρίαρχους για να εξυπηρετήσουν τους (όποιους) σκοπούς τους.
Καλά κατάλαβα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που διαβάζω,
λέτε ότι τα έθνη δημιουργήθηκαν από τους Επικυρίαρχους για να εξυπηρετήσουν τους (όποιους) σκοπούς τους.
Καλά κατάλαβα;

Προσωπικά, στην παρούσα φάση τουλάχιστον, δυσκολεύομαι να δω προπαρασκευασμένο σχέδιο που να διακατέχεται από μία μακροπρόθεσμη σκοπιμότητα. Οπωσδήποτε όμως από ένα σημείο και μετά ο εθνοκεντρισμός φάνηκε εξαιρετικά λειτουργικός και ενισχύθηκε με πάθος ενώ παράλληλα αποθαρρύνθηκε κάθε είδους βιώσιμη διαπολιτισμικότητα/πολυπολιτισμικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η άρχουσα τάξη, που βεβαίως δε γνωρίζει πατρίδα, αποφασίζει να κηρύξει πόλεμο χάριν προώθησης των συμφερόντων της. ...

Αντίθετα θα έλεγα, πως ακριβώς η "άρχουσα τάξη" σε ένα κράτος-έθνος έχει λόγους να "γνωρίζει πατρίδα", χάριν προώθησης των συμφερόντων της. Όταν βέβαια αυτή έχει εθνικές ρίζες και καταγωγή( όπως λέμε "εθνική αστική τάξη") και δεν είναι απλά ένα τσούρμο μεταπραττών που αναδείχθηκε χάριν προτιμήσεων και επιλογών κάποιου/ων "ξένου/ων πάτρονα/ων"(όπως πχ για την Ελλάδα οι Άγγλοι/Αμερικανοί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που διαβάζω, λέτε....
Καλά κατάλαβα;

Λείπει ο μάρτης από τη σαρακοστή; :D
Mίτεν, δεν γνωρίζω πως ακριβώς λειτούργησε το αντιληπτικό σου σύστημα στην προκειμένη περίπτωση, αλλά που το είδες βρε... αθεόφοβε γραμμένο ότι η δημιουργία ενός έθνους εξαρτάται από την άρνηση αφαίρεσης ζωής, για το "χατήρι" της άρχουσας τάξης; :confused:
Ο κοινός πολιτισμός και παραδόσεις αγαπητέ δεν δημιουργούνται από σκυλολόϊα, και το πάτριο έδαφος δεν αποκτά αξία ανάλογη της μανίας των ιθαγενών του να....σκοτώσουν! :mad:

Επίσης, να το γράψω απλά μήπως και καταλάβεις, πριν φτάσουμε (πάλι) να συζητάμε για...παρελάσεις, τα ΠΑΡΑΣΙΤΑ δεν δημιουργούν αλλά εκμεταλλεύονται, χρησιμοποιώντας κάποιους ή κάτι....
Και ...υπεραπλουστευμένα θα πρόσθετα ότι τα έθνη δεν είναι αιτία πολέμων αυτά καθεαυτά, προσπάθησε να το....καταλάβεις !! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ω,
ευχαριστώ αγαπητέ δια την προσπάθειά σας να ανοίξετε τα μάτια και τα αυτιά μου, όπως και το να προσπαθήσετε να διευρύνετε τους αντιληπτικούς μου ορίζοντες.
Το κακό είναι ότι αυτή η απάντηση
Προσωπικά, στην παρούσα φάση τουλάχιστον, δυσκολεύομαι να δω
προπαρασκευασμένο σχέδιο που να διακατέχεται από μία μακροπρόθεσμη σκοπιμότητα. Οπωσδήποτε όμως από ένα σημείο και μετά ο εθνοκεντρισμός φάνηκε εξαιρετικά λειτουργικός και ενισχύθηκε με πάθος ενώ παράλληλα αποθαρρύνθηκε κάθε είδους βιώσιμη διαπολιτισμικότητα/πολυπολιτισμικότητα.
επεξηγεί πλήρως αυτό που ρωτούσα.
Μάλλον μόνον εσείς δεν το καταλάβατε.

Μετά τα προσωπικά με τους αγαπητούς του φόρουμ, ας ασχοληθούμε λιγάκι και με το θέμα μας:
(Προς Obscura δηλαδή)
Αυτή τη στιγμή, τι εξυπηρετεί τα συμφέροντα των Επικυρίαρχων;
Η πολυπολιτισμικότητα ή τα εθνικά κράτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αγαπητέ φίλε πιάσατε ένα θέμα (η συγκρότηση του έθνους-κράτους και το μέλλον του) που είναι ένα θέμα μόνο του. Μπορείτε να φτιάξετε ένα θέμα που ρωτάτε για αυτό, για να σας παραθέσω και εγώ τις απόψεις μου, δεν κρατιέμαι να διαβάσω τις απόψεις σας στο θέμα. :D

Απλώς να σας πω ότι ακόμη χύνεται πολύ μελάνι για το πια θα είναι η συνέχεια του έθνους-κράτους.

Υ.Γ. Επικυρίαρχος. Υπήρχε μια παλαιολιθική παιδική σειρά όπου ο κακός ήταν ο Επικυρίαρχος. Συνήθως ονομάζουμε ελίτ τους έχοντες εξουσία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης που εξέφρασα στην αρχή, δεν υπάρχει δίκαιος και ηθκός πόλεμος, εξαιρετικά σπάνια μια χώρα κάνει επίθεση στην άλλη χωρίς να προκαλείται, και ακόμη σπανιότερα χωρίς να υπάρχει ο οικονομικός παράγοντας στην μέση.
Θα συμφωνήσω πως δεν υπάρχει δίκαιος και ηθικός πόλεμος. Αυτό όμως ισχύει για εκείνον που τον ξεκινά. Για εκείνον που αμύνεται, η αντίσταση είναι κάτι το αυτονόητο. Αυτός που δεν αμύνεται σθεναρά όταν του επιτίθενται, είτε είναι εθελόδουλος, είτε προσδοκά οφέλη από την ανατροπή της υπάρχουσας κατάστασης στη χώρα του (κάτι σαν τον Αρτέμη Μάτσα στις δόξες του δηλαδή).

Στην αμέσως επόμενη φράση όμως, αντιφάσκεις ως προς την προηγούμενη και δίνεις ηθική δικαιολόγηση στον επιτιθέμενο: Προκλήθηκε!! Αυτή όμως είναι η μόνιμη δικαιολογία την οποία προωθεί η προπαγάνδα όλων των ιμπεριαλιστών, πριν από κάθε επιθετικό τους πόλεμο.

Επίσης, το ότι υπάρχει αυτονοήτως ο οικονομικός παράγοντας, από ποια άποψη θέτει τον αμυνόμενο σε ίση μοίρα με τον επιτιθέμενο; Είναι άδικο το να υπερασπιστείς τα κεκτημένα σου;


Επίσης, δεν έχω καμία όρεξη να υποστώ κακουχίες για να καθαρίσω ανθρώπους. Θεωρώ όμως ότι ίσως αλλάξει η άποψη μου και να γουστάρω να ξεκοιλιάσω Τουρκάκια όταν μου ζητηθεί σαν νομιμόφρων και εθνικόφρων Έλληνας πολίτης (βεβαίως, βεβαίως)...

Με λίγα λόγια, δεν θα σε πείραζε να καθαρίζεις ανθρώπους, αρκεί αυτό να μη συνεπάγετο το να υποστείς κακουχίες; Εσύ έπρεπε να κρατάς τα κλειδιά των πυρηνικών όπλων και να πατάς το κόκκινο κουμπάκι κατά το δοκούν. Πρόκειται για μεγάλη ευκαιρία. Χιλιάδες νεκροί, χωρίς να κουνηθείς απ' την καρέκλα σου...

Το θέμα "μας" σίγουρα δεν είναι εκεί που προσπαθείς να το πας εσύ, με τις (μεθοδικά μελετημένες) ερωτήσεις σου...
Από κει και πέρα, περί ορέξεως πιτάκια με κολοκύθι, ένθεν και ....έθνεν! :P

Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά θα σκάσω εάν δεν το πω.

Τα μόνα ποστ που δεν κατάλαβα να έχουν ουδεμία σχέση με το θέμα μας, είναι τα δικά σου μέχρι στιγμής! Καλό θα ήταν να προσπαθείς ν' απαντάς στο θέμα κι όχι να συμμετέχεις απλά για να λύσεις τις διαφορές σου με συγκεκριμένους συνομιλητές. Εδώ κρίνουμε ιδέες, όχι ανθρώπους αγαπητέ Δαίμονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Obscura:
There are many causes I am willing to die for. There is not a single one I am willing to kill for. (Gandhi)
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους είμαι πρόθυμος να πεθάνω. Δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος για τον οποίο είμαι πρόθυμος να σκοτώσω.

Μόνο άν φέρεις τον εαυτό σου στα στενά του Ρούπελ, ή κάπου ποιό μακρυά στις Θερμοπύλες άς πούμε σάν Λεωνίδας και ρωτήσεις τον εαυτό σου θα πάρεις την απάντηση.
Με εκτίμηση για τις απόψεις σου
Μάξιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά θα σκάσω εάν δεν το πω.
Τα μόνα ποστ που δεν κατάλαβα να έχουν ουδεμία σχέση με το θέμα μας, είναι τα δικά σου μέχρι στιγμής! Καλό θα ήταν να προσπαθείς ν' απαντάς στο θέμα κι όχι να συμμετέχεις απλά για να λύσεις τις διαφορές σου με συγκεκριμένους συνομιλητές. Εδώ κρίνουμε ιδέες, όχι ανθρώπους αγαπητέ Δαίμονα.

Να με συγχωρείς κι εμένα αγαπητέ chaos, δεν πρόκειται να σκάσω αλλά μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις την αρχική μου τοποθέτηση, πριν ο....συγκεκριμένος συνομιλητής, θέσει την παντελώς offtopic ερώτηση του, την οποία παραδόξως, (κατ εμέ) θεωρείς μέσα στο θέμα! Πιθανόν να ανοίγει ...νέους ορίζοντες συζήτησης και αυτό να σε χαροποιεί, αλλά μόνο μέσα στο (συγκεκριμένο) θέμα δεν είναι, στο οποίο παρεμπιπτόντως δεν έχει απαντήσει ακόμη, αν πρόσεξες! Παρ' όλα αυτά, σ ευχαριστώ για τις υποδείξεις, θα τις έχω υπ όψιν μου!
Και αν δεν σου κάνει κόπο, πες μου ποιό ακριβώς είναι το θέμα, η θυσία της ανθρώπινης ζωής στο βωμό των συμφερόντων ή τα...έθνη και από ποιούς...δημιουργήθηκαν!
Και να κλείσω επισημαίνοντας, ως προς το τι κρίνουμε, ότι μερικοί άνθρωποι είναι από μόνοι τους...ιδέες, οπότε.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Όλα τα έθνη απέκτησαν υπόσταση (= κράτος) μέσω πολέμων. Όλα.
Ελπίζω αυτό να δίνει απάντηση σε αυτά που θέλετε να ακούσετε και να δίνει τέλος στις ονειρώξεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μη χάνεις την ψυχραιμία σου αγαπητέ, πάρε βαθιά ανάσα και απάντησε σε μερικές ερωτήσεις κι εσύ (αν φυσικά μπορείς και θέλεις) :)
Τι θεωρείς έθνος και τι κράτος, τι υπόσταση και τι....πόλεμο! Σαν καθηγητής που δηλώνεις, δεν θα έχεις καμμιά δυσκολία να απαντήσεις, πιθανόν να τα διδάσκεις και στους (άτυχους) μαθητές σου....:worry:
Έτσι, θα δώσεις την δυνατότητα στους υπόλοιπους να τοποθετηθούν επί της "ουσίας" του (οργισμένου) σχόλιου σου, που ούτε λίγο ούτε πολύ "λέει" ότι ο κόμπος έφτασε στο χτένι (αδειάζοντας τον αγαπητό chaos :D) απηλλαγμένοι ονειρώξεων, δίχως να κατηγορηθούν για αθέμιτη κριτική, διότι ο έσχατος της αδικίας όρος εστί το δοκείν δίκαιον είναι, μη....όντα!:D

Ευχαριστώ....:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top