Εκκλησία και θάνατος

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τα θεολογικά επιχειρήματα ωστόσο, είναι ακριβώς για να σχολιάζονται, ιδιαίτερα μέσα σ' ένα χώρο συζήτησης, ο οποίος έχει φτιαχτεί ειδικά γι' αυτόν το σκοπό. Δεν σχολιάζουμε τον σεβασμιότατο, αλλά τη θεολογική άποψη την οποία εκφέρει. Εκτός από εκείνο περί των Αρχαίων Ελληνικών, έχω σχολιάσει κι άλλα επιχειρήματα παραπάνω. Δεν έχεις τίποτε να πεις γι' αυτά;

Τέλος, εάν πρόκειται για θέμα παραδόσεων, το κατανοώ απολύτως, εάν όμως ανάγεται στη σφαίρα της Χριστιανικής δογματικής, τότε έχω σοβαρές αμφιβολίες, ως προς την ορθότητα των επιχειρημάτων. Δεν νομίζω ότι η εκκλησία δικαιούται να απορρίπτει τους πιστούς της και να τους στέλνει στην άλλη ζωή αδιάβαστους, απλά και μόνο για λόγους σεβασμού μιας παράδοσης, ενώ σύμφωνα και με το σεβασμιότατο, ουδέποτε υπήρξε ρητή απαγόρευση της καύσης από κάποια Σύνοδο ή κάποιον Άγιο Πατέρα.
Μία συζήτηση δέν βιάζεται όταν είναι απλή, αγνή και δέν υπάρχουν προθέσεις. Τότε η προσέγγιση της αλήθειας είναι πιθανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.

Άλλωστε μη ξεχνάμε πως
οι θρησκείες είναι πίστευε και μη ερεύνα.
Αγαπητέ Achilles.
Το πίστευε και μη ερεύνα δεν το λέει κανείς.
Ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός είπε "Ερευνάτε τας γραφάς, διότι σεις νομίζετε ότι εν αυταίς έχετε ζωήν αιώνιον· και εκείναι είναι αι μαρτυρούσαι περί εμού" (Ιωάννη ε'39).
Δεν ξέρω πως βγήκε αυτό που το ακούω συχνά σαν επιχείρημα, αλλά δεν το έχω ακούσει προσωπικά από κανέναν χριστιανό, ή άνθρωπο καμιάς εκκλησίας, και αν το έχει πει κάποιος είναι σαφώς λάθος.

Αγαπητέ Great Chaos:
Το θέμα της ταφής ή της καύσης, βρίσκεται στην Αγία Γραφή, όπου φαίνεται καθαρά, ότι όλοι οι άνθρωποι του Θεού ετάφησαν και δεν φαίνεται να έγινε ποτέ καύση κανενός σώματος.

Ο Αβραάμ ζήτησε π.χ. να αγοράσει γη για να ταφεί η γυναίκα του Σαρρα "Και μετά ταύτα έθαψεν ο Αβραάμ Σάρραν την γυναίκα αυτού εν τω σπηλαίω του αγρού Μαχπελάχ, έμπροσθεν της Μαμβρή· αύτη είναι Χεβρών εν γη Χαναάν" (Γένεσις κγ'19),
όπως και ετάφη ο ίδιος "τω αγρώ, τον οποίον ηγόρασεν ο Αβραάμ παρά των υιών του Χέτ· εκεί ετάφη ο Αβραάμ και Σάρρα η γυνή αυτού" (Γένεσις κε'10).

Για τον πρωτομάρτυρα Στέφανο στην Καινή Διαθήκη λέει:
"Έφεραν δε τον Στέφανον εις τον τάφον άνδρες ευλαβείς και έκαμον θρήνον μέγαν επ' αυτόν" (Πράξεις η'2), και άλλα παραδείγματα που δεν θέλω να κουράσω.

Είναι λοιπόν θεμα της Αγίας Γραφής, οι πρώτοι χριστιανοί το ήξεραν και γι αυτό δεν χρειάστηκε (πιστεύω) να γίνει ποτέ συζήτηση απ' αυτού μέχρι τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το ότι όλοι προτίμησαν, ως μέλη συγκεκριμένου πολιτισμού, να ταφούν, δεν σημαίνει ότι υπάρχει απαγόρευση αλλαγής του τρόπου κήδευσης ανά τους αιώνες, εφόσον κάποιος επιλέξει να κηδευτεί με άλλον τρόπο. Η απαγόρευση αυτή και η μη ανάγνωση ευχών δεν δικαιολογείται ούτε δογματικά, ούτε θεολογικά, όπως έδειξα παραπάνω. Είναι ζήτημα ελεύθερης επιλογής και δεν μπορεί να επιβάλλεται σε κάποιον, προκειμένου αυτός ν' αποτελεί μέλος της ορθόδοξης εκκλησίας. Με την ίδια λογική, δεν έπρεπε να διαβάζουν ευχές στους ναυτικούς που κηδεύτηκαν στη θάλασσα...

Κι εγώ που τόσο επόθησα μια μέρα να ταφώ
σε κάποια θάλασσα βαθιά στις μακρινές Ινδίες,
θά 'χω ένα θάνατο κοινό και θλιβερό πολύ
και μια κηδεία σαν των πολλών ανθρώπων τις κηδείες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μια απορία που είχα πάντα, τι σχέση έχει ο τρόπος ταφής με τα θεολογία και εκκλησιαστικά θέματα.
Για πιο λόγο για παράδειγμα η Εκκλησία του ορθόδοξου χριστιανισμού επιτρέπει μόνο την ταφή; Και δεν είναι η μοναδική θρησκεία που επιτρέπει μόνο την ταφή.

Θεωρείται ότι στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε, ερμηνεύουμε και αποδεχόμαστε κάποια ανώτερη δύναμη, συμπεριλαμβάνετε και αν κάποιος πρέπει να επιλέξει την ταφή ή την καύση;

Και εγώ είχα αυτή την απορία για πολύ καιρό και δεν μπορώ να πω ότι έχει λυθεί. Η ταφή πάντως ακόμα και σε περιόδους πολύ πριν την εμφάνιση του χριστιανισμού ήταν πολύ διαδεδομένη. Για παράδειγμα τον 12 π.Χ. αιώνα. Υποθέτω λοιπόν ότι επικράτησε σαν παράδοση και η θρησκεία το υιοθέτησε... Χωρίς βέβαια ο Χριστός να είπε ότι ''Α, ξέρετε θα θάβεστε, δεν θα καίγεστε ή οτιδήποτε άλλο''.

Το γιατί η Εκκλησία δεν επιτρέπει να διαλέξουμε άλλους τρόπους να ταφούμε δεν το καταλαβαίνω και ποτέ δεν το κατάλαβα. Καταννοώ ως ένα βαθμό το γεγονός ότι η Εκκλησία πρέπει να ''προτείνει'' ένα τρόπο ταφής που εξασφαλίζει την σωτηρία της ψυχής ή ό,τι άλλο λένε, αλλά το γιατί μας καταπιέζει... Δεν μπορώ να το καταλάβω.


Η ερώτηση μου είναι γιατί η Εκκλησία ερμήνευσε κατά αυτόν τρόπο το τι "επιθυμεί" ο θέος για τον θάνατο μας.

Χμ.. Πραγματικά η Εκκλησία το ερμήνευσε όπως ήθελε. Υποθέτω ότι για κάποιο λόγο την συνέφερε. Ακόμα και τώρα οικονομικά την συμφέρει πολύ.

Βέβαια είμαι της άποψης ότι η Εκκλησία έχει ερμηνεύσει ένα σωρό πράγματα με όποιον τρόπο ήθελε... Ένα σωρό...

Πώς τολμάς να φτάσεις στον θάνατο:

Μα όλοι δεν σκεφτόμαστε τον θάνατο;;; Όλοι δεν προσπαθούμε να τον καταννοήσουμε σε κάποιο βαθμό και να τον αποδεχτούμε; Και σίγουρα οι πιστοί κάθε θρησκείας ενδιαφέρονται για το πώς θα πεθάνουν (αφού πιστεύουν σε Παραδείσους κλπ) και οι άθεοι επίσης ενδιαφέρονται (προφανώς).

Άρα η απορία και τα θέματα γύρω από το θάνατο είναι, τουλάχιστον κατά την δική μου άποψη, απολύτως λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Το γιατί η Εκκλησία δεν επιτρέπει να διαλέξουμε άλλους τρόπους να ταφούμε δεν το καταλαβαίνω και ποτέ δεν το κατάλαβα. Καταννοώ ως ένα βαθμό το γεγονός ότι η Εκκλησία πρέπει να ''προτείνει'' ένα τρόπο ταφής που εξασφαλίζει την σωτηρία της ψυχής ή ό,τι άλλο λένε, αλλά το γιατί μας καταπιέζει... Δεν μπορώ να το καταλάβω.

Εκτός από τα οικονομικά οφέλη ας μην προσπερνά κανείς και την αδράνεια που χαρακτηρίζει την χριστιανική εκκλησία αναφορικά με τις "παραδόσεις" της. Παραδόσεις που από τη μία διατηρούνται και διαιωνίζονται από την εκκλησία για να διατηρίσει την "ταυτότητά" της και να έχει σαφή σημεία διαχωρισμού και ανανωρισιμότητας σε σχέση με την καθολική εκκλησία και από την άλλη καθιστούν αναχρονιστικές τις μεθόδους της μιας και οι παραδόσεις όταν δεν συνάδουν με τον σύγχρονο τρόπο ζωής της πλειοψηφίας (έστω μόνο) των πιστών/μελών της .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εκτός από τα οικονομικά οφέλη ας μην προσπερνά κανείς και την αδράνεια που χαρακτηρίζει την χριστιανική εκκλησία αναφορικά με τις "παραδόσεις" της. Παραδόσεις που από τη μία διατηρούνται και διαιωνίζονται από την εκκλησία για να διατηρίσει την "ταυτότητά" της και να έχει σαφή σημεία διαχωρισμού και ανανωρισιμότητας σε σχέση με την καθολική εκκλησία και από την άλλη καθιστούν αναχρονιστικές τις μεθόδους της μιας και οι παραδόσεις όταν δεν συνάδουν με τον σύγχρονο τρόπο ζωής της πλειοψηφίας (έστω μόνο) των πιστών/μελών της .

Πολύ σωστά λόγια. Η Εκκλησία έχει μείνει πολύ πίσω.. Δεν προσπαθεί να εκσυγχρονιστεί. Για αυτό χάνει τόσους πιστούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Η Εκκλησία έχει μείνει πολύ πίσω.....

Θα εννοείς προφανώς τον Κλήρο... Γιατί οι "πιστοί" του, όχι μόνον όλο και λιγοστεύουν, αλλά (τον) ακολουθούν, ακόμη από πιο πίσω: "βαθιά μεσάνυχτα", που λέμε! Τόσο, που εκ των πραγμάτων δεν αποτελούν "Εκκλησία", αλλά ένα ακόμη "Σωματείο", μεταξύ τόσων άλλων που διαθέτει η χώρα μας:κάτι σαν "Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εκτός από τα οικονομικά οφέλη ας μην προσπερνά κανείς και την αδράνεια που χαρακτηρίζει την χριστιανική εκκλησία αναφορικά με τις "παραδόσεις" της. Παραδόσεις που από τη μία διατηρούνται και διαιωνίζονται από την εκκλησία για να διατηρίσει την "ταυτότητά" της και να έχει σαφή σημεία διαχωρισμού και ανανωρισιμότητας σε σχέση με την καθολική εκκλησία και από την άλλη καθιστούν αναχρονιστικές τις μεθόδους της μιας και οι παραδόσεις όταν δεν συνάδουν με τον σύγχρονο τρόπο ζωής της πλειοψηφίας (έστω μόνο) των πιστών/μελών της .
Δέν μας λές τα σημεία που καταλογίζεις αδράνεια στην εκκλησία.
Η εκκλησία μας καί ταυτότητα συγκεκριμένη έχει και άν είχες κατανοήσει τις διαφορές που έχει η εκκλησία μας με την καθολική εκκλησία σίγουρα η γνώμη σου θα ήταν διαφορετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αγαπητέ συνομιλητή , μπορείς τότε εσύ να μου απαντήσεις γιατί τους τελευταίους αμέτρητους αιώνες δεν έχουν αλλάξει τα παρακάτω, αν όχι λόγω παράδοσης και αδράνειας; Εφόσον δεν τα υπαγόρευσε κάπου ο Χριστός στους πρώτους χριστιανικούς κύκλους; Επίσης αν λάβουμε υπόψιν μας ότι οι περισσότερες παραδόσεις και κανόνες της εκκλησίας λήφθηκαν από οικουμενικές συνόδους εποχών που καμία σχέση δεν έχουν πλέον με την δική μας,γιατί να μην επανεξεταστούν και να προσαρμοστούν στις νέες κοινωνικοπολιτικές συνθήκες; Έτσι δεν θα γίνονταν περισσότερο αντιληπτές και σεβαστές από τα μέλη της χριστιανικής εκκλησίας;
Δεν θα απαριθμήσω τις παραδόσεις που είχα κατά νου, διότι πρέπει να τις επανεξετάσω για να μην γράψω κάποια ασάφεια. Ας μείνουμε στο γεγονός ότι από την χριστιανική εκκλησία δεν είναι επιτρεπτή/δεκτή η καύση των νεκρών. Οι πρωτοχριστιανοί δεν είχαν την απαραίτητη μόρφωση και καλλιέργεια ώστε να εξετάζουν τους συμβολισμούς του λόγου του Χριστού και ακολουθούσαν κατά γράμμα και κυριολεκτικά τις διδαχές του (οι οποίες δεν είναι και γραπτές οπότε ας φανταστούμε τί χαμός και αλλαγές και παραφράσεις έγιναν ανά τους αιώνες). Οπότε είναι λογικό για τους χριστιανούς εκείνων των εποχών να πιστεύουν ότι αν καταστραφεί το σώμα τους μετά την ταφή, αν δεν υπάρχει ο σκελετός τους or whatever , δεν θα αναστηθεί το σώμα τους στην δευτέρα παρουσία. Στη σύγχρονη εποχή όμως που μπορεί ένας πιστός να αντιληφθεί καλύτερα και περισσότερο την συμβολικότητα των γραφών και των λόγων του Χριστού γιατί να ακολουθεί τις παραδόσεις των πρωτοχριστιανών που αντιλαμβανόντουσαν μονοδιάστατα και κυριολεκτικά τις γραφές/διδαχές;
Γιατί να μην είναι δεκτή η καύση των νεκρών από την χριστιανική εκκλησία; Έχει τόση σημασία η ταφή ενός σώματος που έτσι κι αλλιώς θα αποσυντεθεί; Θα επηρεάσει μήπως την πνευματικότητα του ατόμου εαν αυτό πιστεύει στην δευτέρα παρουσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αγαπητή συνομιλήτρια, τρείς σειρούλες έγραψα και μπουμπούνισες 17, δίχως να απαντήσεις βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αγαπητέ Μάξιμε σε τι ακριβώς θέλεις να απαντήσουν σε σχέση με την αδράνεια; Η εκκλησία εκτός από την εμμονή της στο συγκεκριμένο θέμα έχει επιδείξει αδράνεια και σε άλλους τομείς.

Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά αλλά γιατί οι παπάδες συνεχίζουν να ντύνονται με αυτό τον τρόπο; Ψάξε να βρεις από πότε οι παπάδες φορούν αυτά τα ράσα και πόσους αιώνες δεν έχει αλλάξει τίποτα. Γιατί η Αγία Γραφή δεν είναι στην νέα ελληνική δημοτική; Μήπως επειδή είναι ιερή γλώσσα; Ο Χριστός μίλησε σε εβραϊκά αν δεν με απατά η μνήμη μου. Οι περισσότεροι πιστοί δεν καταλαβαίνουν σε μια λειτουργία τη λέει ο ρασοφόρος κληρικός, είναι παράλογο η γλώσσα να γίνει κατανοητή στο λαό;

Τέτοιες λεπτομέρειες μας δείχνουν γιατί η εκκλησία είναι αδρανής, τα παραπάνω δεν αφορούν καθόλου την ταυτότητα της εκκλησίας ούτε την αλλοίωση των πιστεύω της. Αυτά γιατί δεν αλλάζουν; Και για να απαντήσω, δεν αλλάζουν γιατί η εκκλησία φοβάται κάθε τι νέο. Εκτός από πιστούς που χάνονται ειδικά στα ράσα που με εκνευρίζουν, καταντά γελοίο το πράγμα να βλέπεις ιερωμένους με βυζαντινή αμφίεση στο ελληνικό κράτος του 21ου αιώνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Αγαπητή συνομιλήτρια, τρείς σειρούλες έγραψα και μπουμπούνισες 17, δίχως να απαντήσεις βέβαια.

17 εξαιρετικές σειρούλες να μου επιτραπεί να προσθέσω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αγαπητέ Μάξιμε σε τι ακριβώς θέλεις να απαντήσουν σε σχέση με την αδράνεια; Η εκκλησία εκτός από την εμμονή της στο συγκεκριμένο θέμα έχει επιδείξει αδράνεια και σε άλλους τομείς.

Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά αλλά γιατί οι παπάδες συνεχίζουν να ντύνονται με αυτό τον τρόπο; Ψάξε να βρεις από πότε οι παπάδες φορούν αυτά τα ράσα και πόσους αιώνες δεν έχει αλλάξει τίποτα. Γιατί η Αγία Γραφή δεν είναι στην νέα ελληνική δημοτική; Μήπως επειδή είναι ιερή γλώσσα; Ο Χριστός μίλησε σε εβραϊκά αν δεν με απατά η μνήμη μου. Οι περισσότεροι πιστοί δεν καταλαβαίνουν σε μια λειτουργία τη λέει ο ρασοφόρος κληρικός, είναι παράλογο η γλώσσα να γίνει κατανοητή στο λαό;

Τέτοιες λεπτομέρειες μας δείχνουν γιατί η εκκλησία είναι αδρανής, τα παραπάνω δεν αφορούν καθόλου την ταυτότητα της εκκλησίας ούτε την αλλοίωση των πιστεύω της. Αυτά γιατί δεν αλλάζουν; Και για να απαντήσω, δεν αλλάζουν γιατί η εκκλησία φοβάται κάθε τι νέο. Εκτός από πιστούς που χάνονται ειδικά στα ράσα που με εκνευρίζουν, καταντά γελοίο το πράγμα να βλέπεις ιερωμένους με βυζαντινή αμφίεση στο ελληνικό κράτος του 21ου αιώνα

...Αλλά, αγαπητέ μου φίλε Φαν, η μεγαλύτερη ¨αδράνεια", που θα μπορούσε επιπλέον να Της καταλογιστεί είναι, που η σκλαβιά και η οδύνη του κόσμου τούτου, αντί να μετατραπεί-μετά από 2000 χρόνια, παρακαλώ!- σε χαρά και αγάπη, ήτοι σε Βασιλεία του Θεού, έχει γίνει πια τόσο(;) δυσβάσταχτη, που δεν μένει παρά να πούμε, ότι τελικα, Εκκλησία που φανέρωσε( ή σχεδίασε;) ο ΙΧ, ποτέ δεν μπόρεσε να "οικοδομηθεί"!

Υγ: Το 'πα και "ηρέμησα", φίλε μου Μάξιμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...Αλλά, αγαπητέ μου φίλε Φαν, η μεγαλύτερη ¨αδράνεια", που θα μπορούσε επιπλέον να Της καταλογιστεί είναι, που η σκλαβιά και η οδύνη του κόσμου τούτου, αντί να μετατραπεί-μετά από 2000 χρόνια, παρακαλώ!- σε χαρά και αγάπη, ήτοι σε Βασιλεία του Θεού, έχει γίνει πια τόσο(;) δυσβάσταχτη, που δεν μένει παρά να πούμε, ότι τελικα, Εκκλησία που φανέρωσε( ή σχεδίασε;) ο ΙΧ, ποτέ δεν μπόρεσε να "οικοδομηθεί"!

Υγ: Το 'πα και "ηρέμησα", φίλε μου Μάξιμε!
Έχω και εγώ να της καταλογίσω την έλλειψη προτοβουλίας στην μή διάδωση της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας.
Αφού οι εκάστοτε <<γκόλτεν μπόϋδες>> του Υπ. Παιδείας δέν αναρωτιούνται γιατί οι Γερμανοί ιδιαίτερα και όχι μόνο, θεωρούν σημαντικό προσόν την γνώση της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας, θεωρώ πως το κενό είναι υπαρκτό και επιβεβλημένο να καλυφθεί απο την Εκκλησία την οποία αφορά άμμεσα.
Είναι δέ χαρακτηριστικό το ότι οι αναλυτές των διεθνών ειδήσεων πρόσφατα ανέτρεξαν στην αρχαία Ελληνική γλώσσα προκειμένου να μεταδώσουν ορθά το γεγονός του αεροπλάνου που μή έχοντας πού να προσγειωθεί, προσποταμώθηκε.
Όσο αφορά την εκκλησία, για να δείς άν υπάρχει πρέπει πρώτα να ΤΑΠΕΙΝΩΘΕΙΣ 100%.
Τότε πιστεύω πως θα έχεις κάνει το πρώτο βηματάκι.
Για να αγιάσεις πρέπει πρώτα να πέσεις σε λάθη.
Τότε η αναγνώρισή τους απο εσένα σε κάνει ποιό δυνατό, ποιό άνω θρώσκον όν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ξεφύγαμε από το θέμα νομίζω. Σε 3 σειρες λοιπόν : γιατί να μην είναι αποδεκτή από την εκκλησία η καύση των νεκρών αν επιθυμούν οι ιερείς να κυριαρχήσει η πνευματικότητα και όχι η τυφλή εφαρμογή αναχρονιστικών καταλοίπων; (δηλαδή : αν δεν ταφεί το σώμα μου, στην δευτέρα παρουσία δεν θα αναστηθώ")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Όσο αφορά την εκκλησία, για να δείς άν υπάρχει πρέπει πρώτα να ΤΑΠΕΙΝΩΘΕΙΣ 100%.
Τότε πιστεύω πως θα έχεις κάνει το πρώτο βηματάκι.
Για να αγιάσεις πρέπει πρώτα να πέσεις σε λάθη.
Τότε η αναγνώρισή τους απο εσένα σε κάνει ποιό δυνατό, ποιό άνω θρώσκον όν.


:redface:! Σ' ευχαριστώ, αδελφέ!

Ξεφύγαμε από το θέμα νομίζω. Σε 3 σειρες λοιπόν : γιατί να μην είναι αποδεκτή από την εκκλησία η καύση των νεκρών αν επιθυμούν οι ιερείς να κυριαρχήσει η πνευματικότητα και όχι η τυφλή εφαρμογή αναχρονιστικών καταλοίπων; (δηλαδή : αν δεν ταφεί το σώμα μου, στην δευτέρα παρουσία δεν θα αναστηθώ")

Κι όμως, φίλη μου, με τα παραπάνω λόγια του, ο Μάξιμος, με ...έθαψε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ξεφύγαμε από το θέμα νομίζω. Σε 3 σειρες λοιπόν : γιατί να μην είναι αποδεκτή από την εκκλησία η καύση των νεκρών αν επιθυμούν οι ιερείς να κυριαρχήσει η πνευματικότητα και όχι η τυφλή εφαρμογή αναχρονιστικών καταλοίπων; (δηλαδή : αν δεν ταφεί το σώμα μου, στην δευτέρα παρουσία δεν θα αναστηθώ")
Αγαπητή μου συνοδοιπόρισα.
Άν ήταν να πώ κάτι σε εσένα σεβόμενος τον εαυτό μου θα ήμουν αυστηρώτατος κριτής.
Όχι όμως σε αυτά που λές εσύ, αλλά σε αυτά που λέω εγώ, γιατι μόνο με αυτόν τον τρόπο αποκτώ το δικαίωμα να συνομιλίσω μαζί σου και σε καμία άλλη περίπτωση.
Δέν λέμε ανέκδοτα άλωστε.
Όσο για τον θάνατο η γνώμη μου είναι πως απαραίτητη προϋπόθεση για να αποκτήσει νόημα είναι να προϋπάρξει η ζωή. Είναι φανερό νομίζω. Και αφού μάθεις αρκετά για την ζωή, (στα 20 χρόνια σου ούτε την μυρωδιά της μπορείς να ξεχωρίσεις) τότε μίλα μου για τον θάνατο. Εγώ θα σε ακούσω με την ίδια προσοχή.
Υ.Γ. Εκσυγχρονίσαμε τον κόσμο χάνοντας την ταυτότητά μας, την αρχαία γνώση, το αρχαίο κάλος, την δύναμη να επικοινωνούμε όχι με τους ωραίους ή μή ήχους της φωνής μας και αποκτήσαμε το δικαίωμα να ξεχωρίζουμε τα αναχρονιστικά κατάλοιπα. Ποιός μας το έδωσε;

Αγαπητέ Μάξιμε σε τι ακριβώς θέλεις να απαντήσουν σε σχέση με την αδράνεια; Η εκκλησία εκτός από την εμμονή της στο συγκεκριμένο θέμα έχει επιδείξει αδράνεια και σε άλλους τομείς.

Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά αλλά γιατί οι παπάδες συνεχίζουν να ντύνονται με αυτό τον τρόπο; Ψάξε να βρεις από πότε οι παπάδες φορούν αυτά τα ράσα και πόσους αιώνες δεν έχει αλλάξει τίποτα. Γιατί η Αγία Γραφή δεν είναι στην νέα ελληνική δημοτική; Μήπως επειδή είναι ιερή γλώσσα; Ο Χριστός μίλησε σε εβραϊκά αν δεν με απατά η μνήμη μου. Οι περισσότεροι πιστοί δεν καταλαβαίνουν σε μια λειτουργία τη λέει ο ρασοφόρος κληρικός, είναι παράλογο η γλώσσα να γίνει κατανοητή στο λαό;

Τέτοιες λεπτομέρειες μας δείχνουν γιατί η εκκλησία είναι αδρανής, τα παραπάνω δεν αφορούν καθόλου την ταυτότητα της εκκλησίας ούτε την αλλοίωση των πιστεύω της. Αυτά γιατί δεν αλλάζουν; Και για να απαντήσω, δεν αλλάζουν γιατί η εκκλησία φοβάται κάθε τι νέο. Εκτός από πιστούς που χάνονται ειδικά στα ράσα που με εκνευρίζουν, καταντά γελοίο το πράγμα να βλέπεις ιερωμένους με βυζαντινή αμφίεση στο ελληνικό κράτος του 21ου αιώνα
Η αδράνεια της εκκλησίας στα διάφορα ζητήματα που ανακύπτουν είναι αυτό που σε αφορά άμμεσα ή σε ποιά σημεία και με ποιό τρόπο θα μπορούσες να βοηθηθείς απο αυτήν, έτσι ώστε να αποκτίσεις την ικανότητα να στρέφεις με ευκολία την προσοχή σου απο το δένδρο στην απαράμιλη ομορφιά του δάσους.
Υ.Γ. Μέσα στο δάσος κυριαρχεί η γαλήνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ Μάξιμε σε τι ακριβώς θέλεις να απαντήσουν σε σχέση με την αδράνεια; Η εκκλησία εκτός από την εμμονή της στο συγκεκριμένο θέμα έχει επιδείξει αδράνεια και σε άλλους τομείς.

Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά αλλά γιατί οι παπάδες συνεχίζουν να ντύνονται με αυτό τον τρόπο; Ψάξε να βρεις από πότε οι παπάδες φορούν αυτά τα ράσα και πόσους αιώνες δεν έχει αλλάξει τίποτα. Γιατί η Αγία Γραφή δεν είναι στην νέα ελληνική δημοτική; Μήπως επειδή είναι ιερή γλώσσα; Ο Χριστός μίλησε σε εβραϊκά αν δεν με απατά η μνήμη μου. Οι περισσότεροι πιστοί δεν καταλαβαίνουν σε μια λειτουργία τη λέει ο ρασοφόρος κληρικός, είναι παράλογο η γλώσσα να γίνει κατανοητή στο λαό;

Τέτοιες λεπτομέρειες μας δείχνουν γιατί η εκκλησία είναι αδρανής, τα παραπάνω δεν αφορούν καθόλου την ταυτότητα της εκκλησίας ούτε την αλλοίωση των πιστεύω της. Αυτά γιατί δεν αλλάζουν; Και για να απαντήσω, δεν αλλάζουν γιατί η εκκλησία φοβάται κάθε τι νέο. Εκτός από πιστούς που χάνονται ειδικά στα ράσα που με εκνευρίζουν, καταντά γελοίο το πράγμα να βλέπεις ιερωμένους με βυζαντινή αμφίεση στο ελληνικό κράτος του 21ου αιώνα

Αμάν ρε Φάντα, όλα τ' άλλα τα προσπέρασες, στη μόδα των παπάδων κόλλησες;:worry: Να προσλάβει η εκκλησία τον (H)Armani να ευχαριστηθείς ρε αδερφάκι μου...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ξεφύγαμε από το θέμα νομίζω. Σε 3 σειρες λοιπόν : γιατί να μην είναι αποδεκτή από την εκκλησία η καύση των νεκρών αν επιθυμούν οι ιερείς να κυριαρχήσει η πνευματικότητα και όχι η τυφλή εφαρμογή αναχρονιστικών καταλοίπων; (δηλαδή : αν δεν ταφεί το σώμα μου, στην δευτέρα παρουσία δεν θα αναστηθώ")

Αυτην την απορια την εχω κι εγω...

Όσο για τον θάνατο η γνώμη μου είναι πως απαραίτητη προϋπόθεση για να αποκτήσει νόημα είναι να προϋπάρξει η ζωή. Είναι φανερό νομίζω. Και αφού μάθεις αρκετά για την ζωή, (στα 20 χρόνια σου ούτε την μυρωδιά της μπορείς να ξεχωρίσεις) τότε μίλα μου για τον θάνατο. Εγώ θα σε ακούσω με την ίδια προσοχή.

...που ομως με αυτη σου την απαντηση δεν τη λυνεις.
Εχεις να γραψεις κατι σχετικο?


Εν προκειμενω, εχω και μια δευτερη απορια...
Σε ποια ακριβως ηλικια θεωρεις οτι καποιο ατομο εχει μαθει αρκετα για τη ζωη, ωστε να εχει το δικαιωμα να ομιλει περι θανατου?



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.


Αυτην την απορια την εχω κι εγω...



...που ομως με αυτη σου την απαντηση δεν τη λυνεις.
Εχεις να γραψεις κατι σχετικο?



Εν προκειμενω, εχω και μια δευτερη απορια...
Σε ποια ακριβως ηλικια θεωρεις οτι καποιο ατομο εχει μαθει αρκετα για τη ζωη, ωστε να εχει το δικαιωμα να ομιλει περι θανατου?



Σε ορισμένες περιπτώσεις, προκειμένου να κρατήσω το ενδειαφέρον για το μάθημα, συνηθίζω να μή κάνω επαναλήψεις και το τονίζω λέγοντας πως ότι πρόλαβαν να συγκρατήσουν κατα την παράδοση του μαθήματος συγκράτησαν.
Αλλά τί να κάνω, ελεύθερη συζήτηση έχουμε και πρέπει να συμβάλλω.
Τί γνώμη έχεις για την μουσική;
Γνωρίζεις να τραγουδάς;
Άν όχι, θα μπορούσες να μαθεις και σε ποιό επίπεδο πιστεύεις πως είσαι ικανή να φτάσεις;

Όλα τα δικαιώματα των ανθρώπων είναι σεβαστά.
Διατηρούμε όμως το δικαίωμα να τα αποδεχθούμε ή να τα απορίψουμε.

Υ.Γ. Προτείνω να πατήσεις την αρνητική ψήφο, είναι και αυτό μιά στάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top