Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αγαπητη χιμελα πιστευω οτι βλεπεις το θεμα χωρις να γνωριζεις ολες του τις διαστασεις..Ειναι αυτο που ειπε και η dreamsrevenge:

Όσο για την προσβολή, εγώ τουλάχιστον δεν προσβάλω όσους τρώνε κρέας γιατί θεωρώ ότι δεν έχουν καταλάβει ακόμα το θέμα σε όλες του τις διαστάσεις.

Για καποιον που ειναι συνειδητοποιημενος η χορτοφαγια δεν ειναι ουτε στερηση,ουτε αγχος..Αυτο δεν καταλαβαινεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Για καποιον που ειναι συνειδητοποιημενος η χορτοφαγια δεν ειναι ουτε στερηση,ουτε αγχος..Αυτο δεν καταλαβαινεις..

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως οτι θα σου μυρίσει κάτι (σουβλάκι, παστίτσιο, οτιδήποτε τέλος πάντων) και ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ να το φας όχι γιατί δε σου αρέσει ή γιατί δεν έχεις να το πληρώσεις ξέρω γω, αλλά γιατί δεν κάνει. Και η πιο απλά ερώτηση που έχω πάντα: θα σταματήσουν να σκοτώνονται ζώα αν εγώ κι άλλοι 100.000 άνθρωποι (τυχαίος αριθμός) σταματήσουμε να τρώμε κρέας; Κι απαντώ: όχι. Εξάλλου το σουβλάκι που μυρίζω είναι ήδη έτοιμο, οπότε δε θα "βοηθήσω" - ωθήσω ένα ζώο να σκοτωθεί για να φάω εγώ το σουβλάκι μου. Τέλος πάντων, εγώ αυτό το βλέπω σαν καταπίεση άνευ λόγου. Και στη ζωή μας έχουμε ήδη πολλά πράγματα να μας καταπιέζουν χωρίς να το θέλουμε - γιατί να προσθέσουμε ένα ακόμα ηθελημένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως οτι θα σου μυρίσει κάτι (σουβλάκι, παστίτσιο, οτιδήποτε τέλος πάντων) και ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ να το φας όχι γιατί δε σου αρέσει ή γιατί δεν έχεις να το πληρώσεις ξέρω γω, αλλά γιατί δεν κάνει. Και η πιο απλά ερώτηση που έχω πάντα: θα σταματήσουν να σκοτώνονται ζώα αν εγώ κι άλλοι 100.000 άνθρωποι (τυχαίος αριθμός) σταματήσουμε να τρώμε κρέας; Κι απαντώ: όχι. Εξάλλου το σουβλάκι που μυρίζω είναι ήδη έτοιμο, οπότε δε θα "βοηθήσω" - ωθήσω ένα ζώο να σκοτωθεί για να φάω εγώ το σουβλάκι μου. Τέλος πάντων, εγώ αυτό το βλέπω σαν καταπίεση άνευ λόγου. Και στη ζωή μας έχουμε ήδη πολλά πράγματα να μας καταπιέζουν χωρίς να το θέλουμε - γιατί να προσθέσουμε ένα ακόμα ηθελημένα;

Αυτό είναι, αν μου επιτρέπεις, ένα βασικό λάθος στον τρόπο που οι κρεοφάγοι αντιλαμβάνονται τους χορτοφάγους και φυσικά δεν σου το χρεώνω σε προσωπικό επίπεδο.
ΔΕ ΜΑΣ ΜΥΡΙΖΕΙ. Ή αν μας μυρίζει, μας μυρίζει δυσάρεστα. Δεν πιέζουμε τον εαυτό μας για να μη φάμε κάτι που μας αρέσει, απλά δεν το επιθυμούμε πια, δεν το αποζητάμε, περνάμε μπροστά από το ψυγείο στο super market και γυρνάμε αλλού το κεφάλι. Δεν είναι νηστεία της Σαρακοστής ή Ραμαζάνι για να λες δεν πρέπει να φάω, είναι επιλογή. Διάλεξα να μην το τρώω. Αν μου μυρίζει ακόμα, πάει να πει ότι δεν είμαι έτοιμος ή δεν είμαι αρκετά δυνατός στην επιλογή μου και πρέπει ή να προσπαθήσω περισσότερο, αν πιστεύω ότι κάνω κάτι καλό για μένα, ή να τα παρατήσω.
Όσο για το σουβλάκι, εντάξει, δεν το πας αλα μπρατσέτα το μοσχαράκι στο σφαγείο, αλλά για σκέψου το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης???;)
Μήπως εκεί παίζεται το παιχνίδι? Εάν 100.000 άνθρωποι σταματούσαν να αγοράζουν κρέας μήπως ακυρωνόταν η ζήτηση για 100.000 καταναλωτές άρα θα περίσσευε και η σχετική προσφορά? (και, γενική παράκληση, μην αρχίσουμε τα μελό για άνεργους κτηνοτρόφους, η διαρθρωτική ανεργία ούτε χθες εμφανίστηκε, ούτε αύριο θα εκλείψει και όποιος θέλει την αντιμετωπίζει...)

... εξ' ου και τελικά δεν καταπιεζόμαστε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
ΔΕ ΜΑΣ ΜΥΡΙΖΕΙ. Ή αν μας μυρίζει, μας μυρίζει δυσάρεστα.

Σου μυρίζει δυσάρεστα μήπως γιατί ο εγκέφαλός σου σου δίνει την εντολή κρέας = κακό; Αν δηλαδή ήταν ένα φαγητό που είχε απέξω λαχανικά και μέσα κρυμμένο κάποιο κρέας και δε μύριζε το κρέας (δεν ξέρω τι φαγητό θα ήταν αυτό :P), δε θα το έτρωγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Σου μυρίζει δυσάρεστα μήπως γιατί ο εγκέφαλός σου σου δίνει την εντολή κρέας = κακό; Αν δηλαδή ήταν ένα φαγητό που είχε απέξω λαχανικά και μέσα κρυμμένο κάποιο κρέας και δε μύριζε το κρέας (δεν ξέρω τι φαγητό θα ήταν αυτό :P), δε θα το έτρωγες;

Το "μυρίζει" εδώ έχει τη γενικότερη έννοια... Θέλω να πω ότι δεν επιθυμώ πλέον κρέας και συνειδητά φροντίζω όταν βρίσκω μπροστά μου ένα άγνωστο στα συστατικά του φαγητό (όπως και προϊόν στο σούπερ μάρκετ άλλωστε, τα ψάχνουμε πλέον ή όχι?:hmm:) ή να μαθαίνω τί έχει μέσα, ή να το αποφεύγω. Στα μεν εστιατόρια είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν και να απαντούν, σε άλλες περιπτώσεις π.χ. δεξίωση γάμου, οι σερβιτόροι είναι ευγενικοί και βοηθούν στο να βρεις τί τρως... Σε φιλικές συγκεντρώσεις δε, εξηγείς ευγενικά τί τρως και τί όχι για συγκεκριμένους λόγους ώστε να μην προσβληθεί η οικοδέσποινα (την οποία δεν ξεχνάς να επαινέσεις γι αυτά που θα φας, μη γίνουμε και γαϊδούρες...) και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Δεν είναι καταπίεση, δεν θα κουραστώ να το λέω. Είναι κάτι που το ακολουθείς για το θέλεις και το θεωρείς ως σωστό να το ακολουθήσεις.

Τελικά,
Γιατί θα ήταν απόλυτα φυσιολογικό να ψάχνει τα συστατικά ένας μουσουλμάνος π.χ. ώστε να μη φάει χοιρινό και αντιμετωπίζεται (όχι από εσένα προσωπικά φυσικά, γενικά μιλάω) ως "αξιοπερίεργο" ένας χορτοφάγος που ψάχνεται για να μη φάει κρέας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω προς τι τόσο μένος με ανθρώπους ευαισθητοποιημένους που έχουν το σθένος και την αυτοπειθαρχία να πράττουν έτσι ούτως ώστε οι ίδιοι τουλάχιστον να μη διαιωνίζουν την παράνοια των βιομηχανιών. Είναι στάση κοινωνικοπολιτική που δεν περιορίζεται μόνο στο "δεν τρώω κουνελάκια". Είναι εκδήλωση οικολογικής συνείδησης αφενός και αφετέρου δείγμα μιας φιλοσοφίας που αντιστέκεται στον άκριτο καταναλωτισμό και που θέλει τον καθένα μας πάψει να δρα σαν αυτόματο και να σκέφτεται πώς ακριβώς έχουν παραχθεί τα προϊόντα που δε φύτρωσαν απλώς στα ράφια του σούπερ μάρκετ. Ναι βεβαίως και δε θα αλλάξει κάτι αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα για να γειώνεις κάποιον που σε αντίθεση με σένα προσπαθεί έστω και να αυτοβελτιωθεί. Ποιος είσαι εσύ που θα του το πάρεις αυτό; Τέλος, επιχειρήματα περί φύσης είναι εξίσου υποκριτικά για ανθρώπους που ζούνε σε λευκά κελιά και έχουν μυωπία από τις ώρες που περνάνε μπροστά σε οθόνες. Αν κάτι είναι πράγματι στη φύση του ανθρώπου τότε αυτό ειναι να υπερβαίνει τη φύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προσωπικα δε μου κανει εντυπωση που καποιοι συνειδητα ειναι χορτοφαγοι, αλλα ομολογω πως δυσκολευομαι να καταλαβω και αναρωτιεμαι συναμα ποσο σοβαρο μπορει να ειναι μεριδα αυτων να θετουν τη χορτοφαγια αναγκαια συνθηκη, ωστε να συναψουν ερωτικη σχεση.
Το ιδιο ισχυει και στις υπολοιπες διαπροσωπικες τους σχεσεις? Δε συναναστρεφονται μη χορτοφαγους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειστε κατά της συμβουλης ολων των γιατρων και διαιτολογων οτι το καλυτερο ειναι να τρωμε ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΤΡΟΦΗΣ αλλα με μετρο?
μηπως θα κατηγορησετε και τα λιονταρια ως φονιαδες?
τι πιστευετε δηλαδη?οτι το ανθρωπος ειναι χορτοφαγο και οχι παμφαγο ζωο? σοβαρα αυτο πιστευετε?και με τι αποδειξεις ή επιχειρηματα?
και εννοειται ΧΩΡΙΣ ΒΙΤΑΝΜΙΝΕΣ ή αλλα τεχνητα συμπληρωματα διατροφης(B12 πχ που υπαρχει ΜΟΝΟ σε ζωικα προιοντα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
και εννοειται ΧΩΡΙΣ ΒΙΤΑΝΜΙΝΕΣ ή αλλα τεχνητα συμπληρωματα διατροφης(B12 πχ που υπαρχει ΜΟΝΟ σε ζωικα προιοντα..)

Αυτό γιατί εννοείται; Εφόσον : (από άρθρο της wikipedia)

Supplements

Vitamin B12 is provided as a supplement in many processed foods, and is also available in vitamin pill form, including multi-vitamins.
Είσαι ενάντια και στην φαρμακευτική αγωγή ή στα συμπληρώματα διατροφής γιατί και αυτά είναι ενάντια στη φύση (*δέος και τύμπανα ηχούν στο background*) ;;; Με την ίδια λογική ας μην χορηγούμε αντικαρκινικά φάρμακα, δεν είναι στη φύση.
Γιατί επιμένουν όσοι δεν ενστερνίζονται τις ίδιες απόψεις με τους χορτοφάγους, να προσπαθούν να τους πείσουν ότι δεν είναι λογική και ότι τους βλάπτει η συγκεκριμένη διατροφή; Εφόσον οι ίδιοι τους ξεκαθαρίζουν ότι δεν -μόνο- είναι θέμα υγείας αλλά κυρίως ιδεολογίας; Είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτούμε ότι :

  1. Δεν μας βλάπτουν. Επίσης δεν βλάπτουν τον εαυτό τους.
  2. Ακολουθούν με επιχειρήματα και ηρεμία τις αντιλήψεις τους με πράξεις (δεν κρατιούνται με νύχια και με δόντια μην φάνε μπιφτεκοκεφτέδια και μοσχαροκιμάδες.)
Αρχική Δημοσίευση από Obscura:
Είναι εκδήλωση οικολογικής συνείδησης αφενός και αφετέρου δείγμα μιας φιλοσοφίας που αντιστέκεται στον άκριτο καταναλωτισμό
Όσο για την βιομηχανία, ο τρόπος διανομής και πώλησης λαχανικών και σκευασμάτων που απευθύνονται σε χορτοφάγους διέπεται από τους ίδιους νόμους αισχροκέρδιας, εκμετάλλευσης, γενετικής τροποποίησης και άλλων γνωστών και δυσάρεστων. Οπότε δεν μου φαίνεται παράλογο ένας χορτοφάγος να βασίζεται και στην ευαισθησία απέναντι στα ζώα που σφάζονται κάθε μέρα (τρομακτικοί αριθμοί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Προσωπικα δε μου κανει εντυπωση που καποιοι συνειδητα ειναι χορτοφαγοι, αλλα ομολογω πως δυσκολευομαι να καταλαβω και αναρωτιεμαι συναμα ποσο σοβαρο μπορει να ειναι μεριδα αυτων να θετουν τη χορτοφαγια αναγκαια συνθηκη, ωστε να συναψουν ερωτικη σχεση.
Το ιδιο ισχυει και στις υπολοιπες διαπροσωπικες τους σχεσεις? Δε συναναστρεφονται μη χορτοφαγους?

Neraida μου, για κάποιους ανθρώπους κάποιες επιλογές τους αποκτούν βασική προτεραιότητα στη ζωή τους καθώς τις θεωρούν σημαντικές για την προσωπική τους βελτίωση. Δεν κρίνω την απορία/επιφύλαξη σου, μου είναι απόλυτα κατανοητή καθώς ο χορτοφαγικός τρόπος ζωής δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένος στην Ελλάδα και περιβάλλεται ακόμη από την ομίχλη του άγνωστου έως γραφικού.

Δεν ξέρω να σου πω για τις γενικές διαπροσωπικές σχέσεις των χορτοφάγων διεθνώς, καθώς η αρθρογραφία που έχω βρει μέχρι στιγμής μιλάει για τις πιο οικείες σχέσεις στις οποίες οι άνθρωποι βάζουν κάποιες προϋποθέσεις, όπως φαντάζομαι βάζουμε όλοι πριν καταλήξουμε επί τραπέζης και, κυρίως, επί κλίνης με κάποιον. Είναι απλά θέμα τί θεωρεί ο καθένας σημαντικό για να ταιριάξει με κάποιον άλλο, να κάνει μια σχέση.

Φαντάσου μια αριστερίστρια, ανένταχτη, έως αναρχική μη σου πω, να κάνει σχέση με έναν ακροδεξιό με ξυρισμένο κεφάλι...:/: (ε ρε γλέντια το λένε αυτό?:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Το "μυρίζει" εδώ έχει τη γενικότερη έννοια... Θέλω να πω ότι δεν επιθυμώ πλέον κρέας και συνειδητά φροντίζω όταν βρίσκω μπροστά μου ένα άγνωστο στα συστατικά του φαγητό (όπως και προϊόν στο σούπερ μάρκετ άλλωστε, τα ψάχνουμε πλέον ή όχι?:hmm:) ή να μαθαίνω τί έχει μέσα, ή να το αποφεύγω. Στα μεν εστιατόρια είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν και να απαντούν, σε άλλες περιπτώσεις π.χ. δεξίωση γάμου, οι σερβιτόροι είναι ευγενικοί και βοηθούν στο να βρεις τί τρως... Σε φιλικές συγκεντρώσεις δε, εξηγείς ευγενικά τί τρως και τί όχι για συγκεκριμένους λόγους ώστε να μην προσβληθεί η οικοδέσποινα (την οποία δεν ξεχνάς να επαινέσεις γι αυτά που θα φας, μη γίνουμε και γαϊδούρες...) και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Δεν είναι καταπίεση, δεν θα κουραστώ να το λέω. Είναι κάτι που το ακολουθείς για το θέλεις και το θεωρείς ως σωστό να το ακολουθήσεις.
Σεβαστό.

Γιατί θα ήταν απόλυτα φυσιολογικό να ψάχνει τα συστατικά ένας μουσουλμάνος π.χ. ώστε να μη φάει χοιρινό και αντιμετωπίζεται (όχι από εσένα προσωπικά φυσικά, γενικά μιλάω) ως "αξιοπερίεργο" ένας χορτοφάγος που ψάχνεται για να μη φάει κρέας?
Αξιοπερίεγο θα ήταν για μένα και τα δύο γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω. Η διαφορά όμως ίσως θα ήταν οτι του μουσουλμάνου του το επιβάλλει (καλώς ή κακώς) η θρησκεία του ενώ ο χορτοφάγος το επιλέγει να υποβάλλει τον εαυτό του σε αυτήν την (ψυχοφθόρο) για μένα διαδικασία.

Δεν καταλαβαίνω προς τι τόσο μένος με ανθρώπους ευαισθητοποιημένους που έχουν το σθένος και την αυτοπειθαρχία να πράττουν έτσι ούτως ώστε οι ίδιοι τουλάχιστον να μη διαιωνίζουν την παράνοια των βιομηχανιών. Είναι στάση κοινωνικοπολιτική που δεν περιορίζεται μόνο στο "δεν τρώω κουνελάκια". Είναι εκδήλωση οικολογικής συνείδησης αφενός και αφετέρου δείγμα μιας φιλοσοφίας που αντιστέκεται στον άκριτο καταναλωτισμό και που θέλει τον καθένα μας πάψει να δρα σαν αυτόματο και να σκέφτεται πώς ακριβώς έχουν παραχθεί τα προϊόντα που δε φύτρωσαν απλώς στα ράφια του σούπερ μάρκετ. Ναι βεβαίως και δε θα αλλάξει κάτι αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα για να γειώνεις κάποιον που σε αντίθεση με σένα προσπαθεί έστω και να αυτοβελτιωθεί. Ποιος είσαι εσύ που θα του το πάρεις αυτό; Τέλος, επιχειρήματα περί φύσης είναι εξίσου υποκριτικά για ανθρώπους που ζούνε σε λευκά κελιά και έχουν μυωπία από τις ώρες που περνάνε μπροστά σε οθόνες. Αν κάτι είναι πράγματι στη φύση του ανθρώπου τότε αυτό ειναι να υπερβαίνει τη φύση.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα αλλά πραγματικά δεν έδειξα κάποιο μένος, είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω και επειδή έχω δει την τρέλα σε μια κοπέλα να ψειρίζει κάθε τι που τρώει με την έννοια της υπερβολής, με παραξενεύει γιατί να υποβάλλεις τον εαυτό σου σε τέτοια ταλαιποωρία. Αν είναι να σκοτωθούν 100 ζώα για την τάδε βιομηχανία, θα σκοτωθούν, είτε το φάω εγώ είτε όχι. Είναι σαν να λέμε οτι επειδή 100 άνθρωποι δε θα αγοράσουν το τάδε κινητό, θα κατασκευαστούν 100 λιγότερα τέτοια κινητά. Είναι λογικό;

Αυτοπειθαρχία είναι η χορτοφαγία;;;; Δεν το έχω σκεφτεί ποτέ έτσι. Αυτοπειθαρχία σε ποιο πράγμα και για ποιο λόγο; Βρισκόμαστε σε πόλεμο; Είμαστε άρρωστοι (χτύπα ξύλο) και πρέπει να μην τρώμε κάτι συγκεκριμένο; Δεν έχουμε χρήματα να το αγοράσουμε; Για αυτούς τους λόγους να το καταλάβαινα. Αλλά το να μην τρώμε κρέας είναι αυτοπειθαρχία;;;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Όσο για την βιομηχανία, ο τρόπος διανομής και πώλησης λαχανικών και σκευασμάτων που απευθύνονται σε χορτοφάγους διέπεται από τους ίδιους νόμους αισχροκέρδιας, εκμετάλλευσης, γενετικής τροποποίησης και άλλων γνωστών και δυσάρεστων. Οπότε δεν μου φαίνεται παράλογο ένας χορτοφάγος να βασίζεται και στην ευαισθησία απέναντι στα ζώα που σφάζονται κάθε μέρα (τρομακτικοί αριθμοί).

Αχά. Εγώ είχα κατα νου όμως εκείνους τους χορτογάφους ή vegan οι οποίοι ακολουθούν μια do-it-yourself νοοτροπία (καλλιεργούν δικά τους λαχανικά, φτιάχνουν δικά τους σαπούνια ή δικό τους ψωμί), αγοράζουν βιολογικά ή γενικώς προσέχουν τι είδους εταιρίες θα ενισχύσουν με τα λεφτά τους (π.χ. όσον αφορά τα καλλυντικά θα υποστηρίξουν αυτές που γενικώς δεν κάνουν δοκιμές σε ζώα έναντι αυτών που έχουν βγάλει μονάχα μία παρτίδα not tested on animals, έτσι για να μοιάζουν και καλά ότι κάτι κάνουν). Έτσι λίγο πολύ όταν ακολουθείς τη συγκεκριμένη διατροφή βάσει ιδεολογίας μπαίνεις στο λούκι να καταναλώνεις πολύ πιο συνειδητοποιημένα (και όχι μόνο προΐόντα τροφίμων), εξ ου και η έκφρασή μου για το πώς προσπαθούν να πατάξουν τον άκριτο καταναλωτισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό γιατί εννοείται; Εφόσον :

ενταξει χαπακωσου...δεν μπορουμε να μιλησουμε σοβαρα ετσι....


και επαναλαμβανω..ολοι οι γιατροι και διαιτολογοι λενε οτι το καλυτερο ειναι να τρως απο όλα με μετρο..διαφωνειτε με αυτο και με τι επιχειρηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Προς αποφυγής παρεξηγήσεων: Είμαι ένα μανιασμένο σαρκοφάγο κτήνος (κοινώς δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό να γίνω χορτοφάγος), αγαπάω την τσίκνα. :P

Αλλά

Αυτό που αναφέρεται σαν ψυχοφθόρος διαδικασία είναι σε μεγάλο βαθμό αποτέλεσμα συνήθειας και υπερπροσφοράς. Φυσικά όταν έχεις παντού σουβλακερί, pizza fan και Everest σου φαίνεται παράλογο κάποιος να μην θέλει τέτοιες τροφές.

Άγγελε, σκοπός δεν είναι να τρως λίγο από όλα, σκοπός είναι να λαμβάνεις τα οφέλη που σου δίνουν όλες οι τροφές (πρωτείνες, υδατάνθρακες κτλ). Νομίζω όμως ότι ένας χορτοφάγος είναι ικανός πια να λαμβάνει το μεγάλυτερο μέρος αυτών των στοιχείων από τροφές χωρίς κρέας.

Επίσης, (αν γνωρίζει κάποιος που καταρρίπτει αυτό που θα πω να το ομολογήσει) το κόκκινο κρέας (ειδικά το χοιρινό) είναι εντελώς βλαβερό, περισσότερο από τα οφέλη που δίνει, και δεν θα έπρεπε να καταναλώνεται.

Τα παραπάνω είναι εκτιμήσεις, αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω είναι αν μπορεί η χορτοφαγία να αντικαταστήσει τις πρωτεΐνες, βιταμίνες κ.α. τα οποία δίνει η κατανάλωση κρέατος.

Μπράβο στους χορτοφάγους (τουλάχιστον αυτοί μειώνουν τις πιθανότητες καρκίνου) αν και ποτέ δεν θα μπορέσω να τους πλησιάσω στο ελάχιστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως οτι θα σου μυρίσει κάτι (σουβλάκι, παστίτσιο, οτιδήποτε τέλος πάντων) και ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ να το φας όχι γιατί δε σου αρέσει ή γιατί δεν έχεις να το πληρώσεις ξέρω γω, αλλά γιατί δεν κάνει. Και η πιο απλά ερώτηση που έχω πάντα: θα σταματήσουν να σκοτώνονται ζώα αν εγώ κι άλλοι 100.000 άνθρωποι (τυχαίος αριθμός) σταματήσουμε να τρώμε κρέας; Κι απαντώ: όχι. Εξάλλου το σουβλάκι που μυρίζω είναι ήδη έτοιμο, οπότε δε θα "βοηθήσω" - ωθήσω ένα ζώο να σκοτωθεί για να φάω εγώ το σουβλάκι μου. Τέλος πάντων, εγώ αυτό το βλέπω σαν καταπίεση άνευ λόγου. Και στη ζωή μας έχουμε ήδη πολλά πράγματα να μας καταπιέζουν χωρίς να το θέλουμε - γιατί να προσθέσουμε ένα ακόμα ηθελημένα;

Σε οποαδήποτε συζήτηση είτε αφορά πολιτικά είτε κοινωνικά ζητήματα , αυτό είναι το τελευταίο απελπισμένο ιδεολογικό οχυρό αυτού που επιμένει στην στασιμότητα και φοβάται την αλλαγή . Και να κάνω το καλό , όλοι δεν θα το κάνουνε , οπότε ποιό το οφελος ;

ουδέν αυτοαναιρούμενο/ασήμαντο/ανέλπιδο επιχείρημα ( ; ) τούτου .

Η Ονειροεκδίκηση , ο Τζέιροτ και οι παρέα τους το θέσανε απλά το ζήτημα : δεν μου αρέσει το κρέας (θες είδανε ένα ντοκυμαντέρ με τα βάσανα που τραβάνε τα ζώα , θες τους νοιάζει η γραμμή τους και η περιφέρεια τους , θες κάτι άλλο : λίγη σημασία έχει) . Σημασία έχει όμως ότι μόνο καλά και κανένα αρνητικό δεν προκύπτει από αυτό που επιλέγουνε .
Εξ ' αυτών καταλήγουμε στο εξής : μπορεί να μην υποχρεώνουνε με τα επιχειρήματα τους τον καθένα να ακολουθήσει αλλά σίγουρα είναι στο απυρόβλητο η δική τους επιλογή . Συνεπώς , άγγελε ματαίως ποστάρεις προσπαθώντας να αποδείξεις ότι κάνουνε κάτι λάθος και απέδειξε ότι η δική σου επιλογή δίνει κάτι σωστό .

Αναφέρομαι σε σένα , γιατί η νεράιδα απλά ξένισε που οι άλλοι επιλέγουνε ερωτικό σύντροφο με βάση την διατροφή (από γυναίκα θα ξεκίνησε να μου το θυμηθείτε , τι να κάνουνε που έχουνε εξαντλήσει όλες τις άλλες δικαιολογίες στα ρεμάλια που κάνουνε γλοιώδες καμάκι)
Προσωπικα δε μου κανει εντυπωση που καποιοι συνειδητα ειναι χορτοφαγοι, αλλα ομολογω πως δυσκολευομαι να καταλαβω και αναρωτιεμαι συναμα ποσο σοβαρο μπορει να ειναι μεριδα αυτων να θετουν τη χορτοφαγια αναγκαια συνθηκη, ωστε να συναψουν ερωτικη σχεση.
Το ιδιο ισχυει και στις υπολοιπες διαπροσωπικες τους σχεσεις? Δε συναναστρεφονται μη χορτοφαγους?

και η χιμέλα προβληματίζεται μήπως είναι η χορτοφαγία μια μάταιη μόδα . Μόδα ίσως , μάταιη όχι .

ενταξει χαπακωσου...δεν μπορουμε να μιλησουμε σοβαρα ετσι....
και επαναλαμβανω..ολοι οι γιατροι και διαιτολογοι λενε οτι το καλυτερο ειναι να τρως απο όλα με μετρο..διαφωνειτε με αυτο και με τι επιχειρηματα?

επίσης λένε να μην καπνίζουμε και τα μισά φακελάκια πάνε τελικά σε μάλμπορο :mad:

Άγγελε , η κοινωνία εξελίσσεται . Αν αποδείξουμε ότι κάτι είναι χρήσιμο και ωφέλιμο ( και ωφέλιμο όχι μόνο για την μπάκα μας αλλά και για το σύνολο του οικοσυστήματος) , ίσως απορίψουμε κάτι που είχε επικρατήσει πριν . Προπάντων μην εξανίστασαι . Δεν είπαμε ότι δεν υπάρχει και Άι-βασίλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε , η κοινωνία εξελίσσεται . Αν αποδείξουμε ότι κάτι είναι χρήσιμο και ωφέλιμο ( και ωφέλιμο όχι μόνο για την μπάκα μας αλλά και για το σύνολο του οικοσυστήματος) , ίσως απορίψουμε κάτι που είχε επικρατήσει πριν . Προπάντων μην εξανίστασαι . Δεν είπαμε ότι δεν υπάρχει και Άι-βασίλης

ειναι εξελιξη να καταργησουμε τα ζωικα τροφιμα και να τα αντικαταστησουμε με χαπακια?
Ο ανθρωπος αρχισε να εξελισει τον εγκεφαλο του μεγαλυτερο σταδιο οταν εμαθε να ψηνει και να τρωει κρεας..


οι γιατροι λενε οι χρειαζεται το κρεας αλλα 1 φορα στο 15μερο το κοκκινο ,και 2 φορες την εβδομαδα το πολυ κοτοπουλο.οι πρωτεινες του ειναι αναντικαταστατες...οπως και ο σιδηρος....(και ξερω γιατι ειχα σιδηροπενικη ανεμια και ο γιατρος μου ειπε να τρωω μοσχαρι..εσεις τι λετε ?δεν ξερει τιποτα και μπορω να τα αντικαταστησω ολα με χαπακια?
α.ολα αυτα που λετε για τα κρεατα το λετε και για τα ψαρια?και και αυτα πλασματα του θεου ειναι..

εγω λεω να καταργησουμε ολα τα τροφιμα και να τα αντικαταστησουμε ολα με χαπακια!τι λετε?
και ολα ατα γιατι/?οχι για καλυτερη λειτουργια του σωματος μας ,αλλα για ιδεολογια..


εχετε ακουσει για μεσογειακη διατροφη?περιεχει ζωικα προιντα στην καταλληλη ποσοτητα..

αυτα για χορτοφαγιες πειτε τα στην αφρικη και τν ασια που κανουνε αμαν για να βρουμε λιγο κρεας να φανε.. να πας σην μπιαφρα και να πεις μην τρωτε κρεας....

ποσο ΔΗΘΕΝ παρουσιαζονται οι ανθρωποι ωρες ωρες..οτι κανει η Μαντονα και καθε φρουτο του θεαματος γινεται μοδα... θυμιζει προβατα ...σε κοπαδι..ποιος ειναι αραγε ο τσοπανος...?:/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Κοιτα αυτοι που ειναι vegan συνηθως ειναι απο πολιτικη αποψη και οχι λογω υγεινης διατροφης..Ετσι ο αλλος μπορει να τρωει κολλημα η σχεση του να κανει κατι που για αυτον ειναι πολιτικα απαραδεκτο..

Και εγω ας πουμε δεν θα μπορουσα να κανω σχεση ποτε με μια κοπελα που εχει ακροδεξιες ιδεες..

Αυτο τι σημαινει? Οτι ειμαι ρατσιστης???:hmm:
Ναι είσαι!Εμένα το ίδιο μου κάνει αν απορρίπτεις απο την παρέα σου έναν υπέρβαρο και το ίδιο μου κάνει αν απορρίπτεις κάποιον γιατί δεν είναι χορτοφάγος.:hmm:

Άγγελε, το ότι η χορτοφαγία δεν βλάπτει τον οργανισμό είναι κάτι που η επιστήμη έχει πλέον αποδεχθεί και σχεδόν καθημερινά βγαίνουν μελέτες για τό ότι όσοι δεν τρώνε κρέας είναι περισσότερο προστατευμένοι από καρδιακά νοσήματα, υπέρταση, κάποιες μορφές καρκίνου (εντέρου και προστάτη νομίζω). Ακόμα και οι αυστηροί χορτοφάγοι, οι vegans εάν προσέξουν κάποιους συνδυασμούς τροφών δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.
Ναι Αγγελε και μάλιστα έχω δει και άτομα με παραπάνω κίλα τα οποία είναι αυστηροί χορτοφάγοι.Η χορτοφαγία με τους σωστούς συνδυασμούς βοηθά πολύ τον οργανισμό και δεν του λείπει τίποτα.Άλλωστε και κάποιοι μεγάλοι άνθρωποι στην Κρήτη το εφαρμόζουν (από μόνοι τους,χωρις πολιτικές πεποιθήσεις,χωρίς προπαγάνδα από ξένες χώρες) και έχουν φτάσει μέχρι τα βαθιά γεράματα τρώγοντας πολύυυυ σπάνια ότιδηποτε ζωικό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Και εγω ας πουμε δεν θα μπορουσα να κανω σχεση ποτε με μια κοπελα που εχει ακροδεξιες ιδεες..
Αυτο τι σημαινει?
'Οτι επιδιώκεις σχέσεις με ....ιδέες κι όχι με κοπέλες! :D

Τελικά, καταλήξαμε να προσπαθούν κάποιοι να ρυθμίσουν τις τύχες του κόσμου....τρώγοντας! Με τη διατροφή θέλω να πω!!! Δεν τρώω ψάρι, λόγω ιδεολογίας, κάντε κι εσείς το ίδιο, αν θέλετε να τα πάμε καλά!!!!:eek:
Κάποιοι πιστεύουν ότι και τα φυτά έχουν ψυχή, ίσως αρχίσουν να τα βάζουν με τους χορτοφάγους που τα βάλανε με τους κρεατοφάγους, και τελικά να σταματήσουμε να τρώμε και να....ησυχάσουμε!:worry:
Μένει λοιπόν να δούμε ποιοί θα επικρατήσουν (ίσως δημιουργήσουμε και διατροφικά ...κόμματα) για να επιβάλλουν πλέον στους άτυχους που μειοψηφούν, τι θα τρώνε! (για το καλό του....οικοσυστήματος):whatever:

Φάε ρε φίλε και πέτρες άμα γουστάρεις, αλλά μη το κάνεις ....κοινωνικοπολιτικό θέμα με ηθικές προεκτάσεις! Συλλογική συνείδηση και στη μάσα; Ίλεος.... :confused:

Αρκετά προβλήματα δεν έχει τούτος ο κόσμος για να δημιουργούμε κι άλλα με την ανοησία μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τελικά, καταλήξαμε να προσπαθούν κάποιοι να ρυθμίσουν τις τύχες του κόσμου....τρώγοντας! Με τη διατροφή θέλω να πω!!! Δεν τρώω ψάρι, λόγω ιδεολογίας, κάντε κι εσείς το ίδιο, αν θέλετε να τα πάμε καλά!!!!:eek:
Κάποιοι πιστεύουν ότι και τα φυτά έχουν ψυχή, ίσως αρχίσουν να τα βάζουν με τους χορτοφάγους που τα βάλανε με τους κρεατοφάγους, και τελικά να σταματήσουμε να τρώμε και να....ησυχάσουμε!

σωστα! να γινει κομμα εναντιον του ακρωτηριασμου και του βασανισμου των φυτων απο τους ανθρωπους!απο εδω και περα περναμε στην επομενη φαση εξελιξης!Θα φωτοσυνθετουμε! θα τρωμε πετρες και χωμα και θα μπαινουμε στην πριζα για φορτιση!
σεβασμος στη φυση!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top