Πώς αντιλαμβάνεστε τον Θεό;

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ευτυχως ειναι και καποια πραγματα που δεν τα αντιλαμβανομαι σ'αυτο τον κοσμο αλλιως θα μου χε στριψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

''Ειναι πολλα τα θελω που δεν γινονται μπορω.
αλλά η ευλογία που την αποκαλούμε και καλή τύχη ευνοεί τους εργατικούς και τους ειλικρινείς. ακόμα και το θαύμα τους ευνοεί.

γιατί και τα θαύματα, θυμώνουν όταν δεν τα πιστεύεις.''

Ελενιτσα Γκικα - Τα θαυματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UtopiaTarsia

Νεοφερμένος

Η UtopiaTarsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Προσωπικά, θα αφήσω να μιλήσει η ιστορία που έχω οπτικοποιήσει.....

https://www.youtube.com/watch?v=5QSTywevwd0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Προς άθεους κυρίως: πως εξηγείτε το γεγονός ότι οι άνθρωποι όχι μόνο έχουν υψηλή νοημοσύνη, αλλά και ένα πρόσωπο που τους κάνει να διαφέρουν μεταξύ τους (σε αντίθεση με τα υπόλοιπα όντα - ζώα και έντομα);

Δεν είναι προφανές ότι όσον αφορά τη δημιουργία του ανθρώπου, κάτι ιδιαίτερο συνέβηκε;:hmm::hmm:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Προς άθεους κυρίως: πως εξηγείτε το γεγονός ότι οι άνθρωποι όχι μόνο έχουν υψηλή νοημοσύνη, αλλά και ένα πρόσωπο που τους κάνει να διαφέρουν μεταξύ τους (σε αντίθεση με τα υπόλοιπα όντα - ζώα και έντομα);

Δεν είναι προφανές ότι όσον αφορά τη δημιουργία του ανθρώπου, κάτι ιδιαίτερο συνέβηκε;:hmm::hmm:


-petros
λοιπον... ολοι οι ζωντες οργανισμοι εχουν καποιο βαθμο νοημοσυνης, κυριως οι πρωτευοντες. Αλλα υπαρχουν και ενδειξεις δεινοσαυρων με μεγαλη νοημοσυνη. Γενικα καθε οργανισμος θα μπορουσε να ειναι ιδιαιτερα ευφυης κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες(πχ χερια που μπορουν να κρατουν πραγματα ). Οσο για το προσωπο που λες, δεν ειναι ολα τα ζωα του ιδιου ειδους ομοια στη φατσα. Απλα ο ανθρωπος διακρινει ευκολοτερα το προσωπο του ειδους του. Ειναι και θεμα μυτης( ειναι πολυ χαρακτηριστικη η ανθρωπινη) . Παντως μου εδωσες τροφη για σκεψη , θα ψαξω για το προσωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

γιατί και τα θαύματα, θυμώνουν όταν δεν τα πιστεύεις.


Ελενιτσα Γκικα - Τα θαυματα

Ασε Ελενιτσα ασε...

τα θαυματα ειναι εικασιες,
ψευδαισθησεις πρωην κολασμενων
ονειροπολησεις πρωην μοναχων
αντε στην καλυτερη ικεσιες
ή το νομισμα που ριχνεις
στην σχισμη και στο "τρωει" και μενεις με τη λιγουρα
του σνικερς, θαυμαζοντας απο τη βιτρινα το θαυμα
να σε περιγελα.

Κι αν παραφρασω και τον μεσιε A.N.WHITEHEAD
τα σημαντικοτερα βηματα στον πολιτισμο των θαυματων
και των θαυματοποιων είναι διαδικασιες που σχεδον
συντριβουν τις κοινωνιες μεσα στις οποιες συμβαινουν
κι αρα ο θυμος ενός θαυματος είναι κατ'ουσιαν
η αναζητηση μιας συντριβης...:redface:

το θαυμα δεν εχει θυμο, ουτε γινεται απο θυμο.
Το θαυμα ειναι κατι σαν θυελλα
κι εξαρταται απο το ποσο θυελλωδεις κι αλληλοσυγκρουομενοι
ειμαστε εν τη καρδια μας.

αποδειχθηκε χωρις πολυ κοπο μια μερα του σεπτεμβρη
πως η εκφραση "και θαυματα γινονται"
κι ακομη περισσοτερο η εκφραση "τα θαυματα εχουν διαθεσεις"
ειναι για τον πουτσο (λαϊκη εκφραση) που πρεπει πολυ να πασχισεις για να πιστεψεις,
και οντας χαλαρος να γελασεις μεχρι να νιωσεις πονο στο λαιμο και τ'αυτια σου.

Ανεξελεγκτα πιστευουμε σε κατι μερικες φορες για το ακαταληπτο show off.
Καλο κι αυτο, χρειαζεται αλλα ας το προσαρμοσουμε και σε μια δυνητικη κατασταση
κι οχι παντα στην αμοιρη ελπιδα μας...

μεχρι το θαυμα να κανει την dynamic entrance,
ας μεινουν οι ταγοι του μπανιστηρτζηδες της ζωης.
Χαρακτηριστικη αλλωστε, η ληθη και τα εμποδια και τα απειρα
αλλοθι που διαθετει η κοινωνια για να αποφυγει την κοινωνιολογικη
αποτιμηση των πεπραγμενων της, για οσο θα ειναι ακομα ενεργα.

Διοτι μετα που τα πραγματα θα ειναι ανενεργα, και αρα καμια σκεψη
εκ των υστερων δεν θα μπορει να τα αλλαξει,
θα μας προτεινουν (αυτοι οι μπανιστηροπουλοι) να πραξουμε συμφωνα
με τις επιταγες των θαυματων, μπας και αλλαξουν τα δεδομενα μιας
μαυρης ζωης και αραχνης.

Κι αν θυμωσουνε τα θαυματα ας ερθουν να τα κερασω ενα μπραντυ
γιατι το βρεγμενο ποντικι κλειδωθηκε στο στομα της Ελενιτσας...

Αρνουμαι να καταναλωσω αλλη γραφικοτητα ως εκπεσουσα ακουστρια
του φρατζιλ (Στινγκ) πανω στο κρεβατι μου.

Ενα παρθενο δασος πεθαμενων ιδεων στο μυαλο μας, τσιφ μου.
Και ζωντανων που ειναι σαν τους πεθαμενους...

Την αγαπη μου.

υστ: ωστοσο, λιγες οι νυχτες χωρις θαυματα που μ'αρεσουν...

υστ2: Ενα θαυμα δε θα μας σωσει οταν οι χαμενες ευκαιριες
ειναι πλεον παρελθον σε παρελθον.

υστ3: Το σημαντικοτερο στη ζωη ειναι, το να αντιληφθεις
πως η ζωη δεν ειναι τοσο σημαντικη οσο νομιζεις.
Αρα η οποια σκεψη για θαυματα κι αντιστροφη κλιματος
ειναι σα να σκεφτεσαι για τυφωνες στη μεση μιας Σαχαρας.

Προς άθεους κυρίως: πως εξηγείτε το γεγονός ότι οι άνθρωποι όχι μόνο έχουν υψηλή νοημοσύνη, αλλά και ένα πρόσωπο που τους κάνει να διαφέρουν μεταξύ τους (σε αντίθεση με τα υπόλοιπα όντα - ζώα και έντομα);

Δεν είναι προφανές ότι όσον αφορά τη δημιουργία του ανθρώπου, κάτι ιδιαίτερο συνέβηκε;:hmm::hmm:


-petros


Δεν θα απαντησω ως αθεη μα ως τιποτα ιδιαιτερο:
αν πρεπει να παραθεσεις επιχειρημα υπαρξης Θεου
δεν αρκει ουτε στο ελαχιστο το "ο ανθρωπος εχει υψηλη νοημοσυνη"
αρα καποια υπεροντοτητα υψηλοτερης νοησης του τη χαρισε
ή η ανομοιοπροσωπια κατι που ισχυρα εχει εξηγησει ο Μεντελ
και η εντελως απλη γενετικη.

(και που φυσικα δεν περιλαμβανει μονο ανθρωπους αλλα και φυτα ζωα πραγματα, παιζουμε? :))

και φυσικα τι θα πρεπε να λεγαμε τοτε για την ομοιοσταση? χεχε..

-Catalina sp. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
:worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

Ωραιες οι τιραντες σου- αν ειναι και δικες σου-, παρολο που διαφωνω σε αρκετα σημεια, αλλα βρισκω και καπου δικια-σχετικα και με τα θαυματα παντα διοτι εχουμε κι ανοιχτες κεραιες και δεν πιστευουμε σε κατι παρωπιδιστικα αν δεν το δουμε, αλλα ισως να πιστευουμε συνειδητοποιημενα, ακομα κι αν δεν το δουμε ετσι για να λυτρωσει καποιες αρνητικες σκεψεις. Μερικες φορες το ενστικτο υπερβαινει την λογικη αλλα και το ιδιο το συναισθημα. :)
Ομολογω πως μου αρεσε σαν κειμενακι, Καταλινα....
Μου θυμιζουν εναν καποτε.... Δεσμωτη...:redface:
Οπως και να χει... καλως ορισες!!:D
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Πως αντιλαμβάνομαι τον Θεό; Δεν τον αντιλαμβάνομαι. End of story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πως αντιλαμβάνομαι τον Θεό;
δεν ξερω..
ισως μια ανωτερη δυναμη..
τι να μπορω να φανταστω,αναμεσα στους γαλαξιες,,και τα απεραντα συμπαντα..

ενα μονο ξερω,,οτι ξερω ενα τίποτα για τον κοσμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Η εικόνα που έχει σχηματιστεί στο μυαλό μου για το "Θεό" είναι τίποτα. Απολύτως τίποτα. Nada. Zip. Zilch. Nil. Δύσκολο να το διανοηθεί κανείς, ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η εικόνα που έχει σχηματιστεί στο μυαλό μου για το "Θεό" είναι τίποτα. Απολύτως τίποτα. Nada. Zip. Zilch. Nil. Δύσκολο να το διανοηθεί κανείς, ε?

Αν και εντελώς καμπαλιστική (ή αποκρυφιστική;) η άποψή σου, της δίνω θετικό πρόσημο, επειδή είναι λιγότερο μακριά από την αλήθεια Του, αναλογικά με εκείνη μυριάδων επί μυριάδων "γεννημένων πιστών"(κυρίως δε χριστιανικής και μωαμεθανικής επωνυμίας) , που δεν απέχει της όντως ειδωλολατρικής:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChemTitan

Νεοφερμένος

Ο χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
πολλοι χαρακτηριζουν Τον Θεο ως εναν μεγαλο σε ηλικια ανθρωπο με μακρουλα γενια και μια ασπρη καππα...το θεμα ειναι οτι κανενας δεν Τον εχει δει οποτε δεν μπορουμε να σχηματισουμε μια σταθερη εικονα...Πως ειναι ο Θεος?
Τα παντα μπορει να ειναι...και παντου μπορει να βρικεται...ζουμε στο Μεγαλειο Του και αυτο μας αρκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής, ποτέ δεν με κάλυψε ικανοποιητικά το πορτραίτο του χριστιανισμού για τον Θεό.. Έχοντας μεγαλώσει με αυτό σαν αναμφισβήτητο δόγμα, συνήθιζα να βλέπω τα διάφορα παράδοξα της θρησκείας σαν δεδομένα και αληθινά. Πλύση εγκεφάλου; Όσο περισσότερο το ψάξει κανείς, θα βρεί πολλές αυθαιρεσίες στην περιγραφή του Θεού από τα θρησκευτικά κείμενα των διαφόρων θρησκειών,πολλές μυθοπλασίες,που μοιάζουν να έχουν γραφτεί για να χαιδέψουν τ'αυτιά των υποψήφιων πιστών, ή να τους τρομοκρατήσουν για να τους έχουν από κάτω, ή να τους επηρρεάσουν σύμφωνα με σκοπιμότητες της εποχής, ή να τους μπερδέψουν με αφηρημένα αινίγματα ερμηνεύοντας τα πότε έτσι πότε αλλιώς..
Ο Θεός των χριστιανών,τους θέλει σκλάβους. Δεν πρέπει να βρίζουν γιατί θα τους τιμωρήσει.. Ειναι 'ανάξιοι' να ζητήσουν 'χάρες' αντίθετα οφείλουν να δίνουν χωρίς να παίρνουν.. Αν κάτι πάει στραβά στη ζωή τους πρέπει να Τον ευχαριστήσουν (!) για την δοκιμασία! Όχι να περιμένουν βοήθεια. Και βέβαια τα πάντα,μα τα πάντα είναι αμαρτίες και απαγορευμένα αν είσαι χριστιανός.. ο Θεός θα θυμώσει και θα σε στείλει στην Κόλαση,ειδικά αν είσαι ομοφυλόφιλος,ή φοράς τζίν στην εκκλησία!
Ο Θεός των μουσουλμάνων,πάλι, είναι 'φιλέσπλαχνος' και ΄ελεήμων' αλλά μόνο για τις ευνοούμενες ομάδες του! Οι οπαδοί του πρέπει να προσεύχονται 50 φορές τη μέρα και να μην πίνουν κρασί! Με λίγα λόγια να είναι υπάκουα και άβουλα και εύπιστα όντα..
Και μέσα σ'όλα έχουμε και τους υποστηρικτές του δωδεκάθεου στον αντίποδα : εδώ όλα επιτρέπονται αφού ο Θεός ζεί σαν άνθρωπος και έχει ο ίδιος πάθη-βολικό,δεν είναι? Και εμφανίζεται στους ανθρώπους όταν αυτοί του κάνουν θυσίες,άσχετα που στην ουσία οι εμφανίσεις αυτές είναι τόσο πιθανές να έχουν συμβεί,όσο το να υπήρξε όντως Αδάμ και Εύα..

Τείνω να πιστέψω οτι ο Θεός,που κατ'εμέ υπάρχει, δεν είναι τίποτα απ΄όλα αυτά, ή το 1% αυτών.. Δεν υπάρχει ούτε για να βοηθά,ούτε για να κρίνει.. είναι η αλήθεια, το φώς που όσο το πλησιάζεις,τόσο ωφελείσαι.. ή υπάρχει στο μυαλό,στην συνείδηση, και Τον βρίσκεις μέσα από καθαρά πνευματική αναζήτηση..
Πολύ θα με ενδιέφερε να ακούσω άλλες απόψεις. Ποιά εικόνα έχετε στο μυαλό σας για Τον Θεό; Ποιά χαρακτηριστικά δέχεστε και ποιά αμφισβητείτε;

η εικονα μου για το Θεο ειναι ακριβως αυτη που παρουσιαζει ο χριστιανισμος....απλα πρεπει να το ψαξεις παρα παρα παρα πολυ....ισως δν κοιταξες εκει που επρεπε;)

χρειαζεται να αντιληφθεις καλα τους συμβολισμους...ρωτα μοναχους (που εχουν μια καποια βαθυτερη γνωση)...αν ειναι λογικοι ανθρωποι θα μαθεις πολλα που τα εβλεπες λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
παρολο που διαφωνω σε αρκετα σημεια
που; :confused:
πες μου επιτοπεος :redface:


αλλα βρισκω και καπου δικια
μ'αυτο γλυτωσα και το meeting με τον shrink. :redface:



εχουμε κι ανοιχτες κεραιες και δεν πιστευουμε σε κατι παρωπιδιστικα αν δεν το δουμε, αλλα ισως να πιστευουμε συνειδητοποιημενα, ακομα κι αν δεν το δουμε ετσι για να λυτρωσει καποιες αρνητικες σκεψεις. Μερικες φορες το ενστικτο υπερβαινει την λογικη αλλα και το ιδιο το συναισθημα.
Θα αποτολμησω μια ακτινογραφηση:
εχεις τη μαγκια να πηγαινεις με αυτο που ξερεις κι οχι με αυτο που βλεπεις..
και να το ρισκαρεις.
Οποτε μια κριση υπαρχει για σενα: Σωστη!

Μου θυμιζουν εναν καποτε.... Δεσμωτη...
Η γενικευμενη καχυποψια, ειναι το μονο αντιδοτο,
στη μανιπουλαρισμενη δημοσιοτητα…
Αρα ειτε ειστε συγγραφεας/κριτικος ειτε ακαθοριστα ερωτευμενη:redface:

Κι εκεινος γνωστος για τον υπερεκχειλιζοντα σνομπισμο του;:redface:

Απο μια κοινωνια που μου στελνει βουρκο μαζικο
οπου επιπλεουν ολο και λιγοτερα ονοματα,
δεν εχω τιποτα να περιμενω και ποσο μαλλον
ταυτισεις με τον εναν η τον αλλον.
Σιχαινομαι το επιπλεειν στη δημοσιοτητα.
Το ακουμπαω και βρωμιζω.
Προτιμω το "oh so quiet" της κυρας Bjork.

Να προσεχετε, λιγακι, τις παρομοιωσεις σας μελλοντικως,
γιατι παρολο οτι τιποτα δε μου λενε τα μικρα μιζερα ακροατηρια των αναγνωσεων
ωστοσο δεν υποτιμω τη δυναμικη τους που θυμιζει μια ταινια
που καποιος ιταλος μαθητευομενος ποιητης
με τη συνδρομη του Νερουντα προσπαθουσε να σαγηνευσει
το υποκειμενο της λατρειας του, μια κουκλα σισιλιανα.
Το αποτελεσμα ηταν να παει η μανα της και να βρει
τον ιδιο τον Νερουντα και ...ο διαλογος σπαραχτικος:

- ο Μαριο τριγυρναει στο μαγαζι μου...
και εχει ξελογιασει την ανιψια μου.
- Τι της ειπε;
- Μεταφορες.
- Και λοιπον;
- Την εχει ψησει σαν φουρνος με τις μεταφορες του!
- Αρχισε αρκετα αθωα:
"Το γελιο της ηταν σαν πεταλουδα".
- Αλλα τωρα λεει οτι το στηθος της
ειναι σαν φωτια με δυο φλογες.

:P:P:P


Ελπιζω το επομενο στεπ σας να μην ειναι ενας ανωμαλιαρικος μαραθωνιος δημοσιου φλερτ..:redface::redface:

Παρολο οτι ειμαι famous για την ανοιχτομυαλοσυνη.. :redface:

Τοση γραφη κι ακομα δεν εχορτασε αυτο το αγριμι (μου) που με πεταει εξω απ' τον κοσμο
εως και να γραψω σε φορουμ με ροζ φοντο χιχι :) (αυτο παει και για υπογραφη, χαλαρουιτα:))



πως αντιλαμβανομαι τον Θεο;;;
ολοι θελουμε τη στοιχειωδη ανταποκριση στο με ακουει κανεις...
Το εκανα κι εγω και στα πρωτα και στα μετα βηματα...
αλλα εδω σου κανει μπουυυ η γατα εξω απο το παραθυρο
και κλεινεις και τα παντζουρια..
θελω να πω δηλ πως τιποτα που να φοβασαι δε γινεται να το αγαπησεις...
που να φοβασαι οχι παροδικα, σε μια στιγμουλα, αλλα παντοτινα.
Και ειναι τοσο ολιγοπιστοι που δεν κανουν τον κοπο
να ανοιξουν λιγακι τις γριλλιες..
τι ειδους ζωα ειναι αυτα δεν μπορω να καταλαβω...

Ξεκινανε, ετσι, φθαρμενοι από την πρωτη τους ανασα/δημοσιευση/πορδη...

αν ειμαστε αδυναμοι να αντιληφθουμε τον διπλανο μας,
δε θα αντιληφθουμε κανενα εκει πανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
πες μου επιτοπεος :redface:
:clapup:


εχεις τη μαγκια να πηγαινεις με αυτο που ξερεις κι οχι με αυτο που βλεπεις..
και να το ρισκαρεις.
Οποτε μια κριση υπαρχει για σενα: Σωστη!
:)

Η γενικευμενη καχυποψια, ειναι το μονο αντιδοτο,
στη μανιπουλαρισμενη δημοσιοτητα…
Αρα ειτε ειστε συγγραφεας/κριτικος ειτε ακαθοριστα ερωτευμενη:redface:

Ρε δε μου το βγαζεις εμενα απο το μυαλο αλλα δε θα σου χαλασω χατηρι:P:)

Κι εκεινος γνωστος για τον υπερεκχειλιζοντα σνομπισμο του;:redface:
γαματος ηταν οταν ηθελε:P

Απο μια κοινωνια που μου στελνει βουρκο μαζικο
οπου επιπλεουν ολο και λιγοτερα ονοματα,
δεν εχω τιποτα να περιμενω και ποσο μαλλον
ταυτισεις με τον εναν η τον αλλον.
Σιχαινομαι το επιπλεειν στη δημοσιοτητα.
Το ακουμπαω και βρωμιζω.
Προτιμω το "oh so quiet" της κυρας Bjork.
:D

Να προσεχετε, λιγακι, τις παρομοιωσεις σας μελλοντικως,
γιατι παρολο οτι τιποτα δε μου λενε τα μικρα μιζερα ακροατηρια των αναγνωσεων
ωστοσο δεν υποτιμω τη δυναμικη τους που θυμιζει μια ταινια
που καποιος ιταλος μαθητευομενος ποιητης
με τη συνδρομη του Νερουντα προσπαθουσε να σαγηνευσει
:D


Ελπιζω το επομενο στεπ σας να μην ειναι ενας ανωμαλιαρικος μαραθωνιος δημοσιου φλερτ..:redface::redface:
αφου εισαι θηλυκο, γιατι να σε φλερταρω?:P

Παρολο οτι ειμαι famous για την ανοιχτομυαλοσυνη:redface:..
εισαι κι υδροχοος?:P:D

Τοση γραφη κι ακομα δεν εχορτασε αυτο το αγριμι (μου) που με πεταει εξω απ' τον κοσμο
εως και να γραψω σε φορουμ με ροζ φοντο χιχι :) (αυτο παει και για υπογραφη, χαλαρουιτα:))
με αρεσει το ροζ γενικα, αλλα τελικα εγω προτιμησα τη μαυριλα ασχετο βεβαια:redface:


ολοι θελουμε τη στοιχειωδη ανταποκριση στο με ακουει κανεις...
Το εκανα κι εγω και στα πρωτα και στα μετα βηματα...
αλλα εδω σου κανει μπουυυ η γατα εξω απο το παραθυρο
και κλεινεις και τα παντζουρια..
θελω να πω δηλ πως τιποτα που να φοβασαι δε γινεται να το αγαπησεις...
που να φοβασαι οχι παροδικα, σε μια στιγμουλα, αλλα παντοτινα.
Και ειναι τοσο ολιγοπιστοι που δεν κανουν τον κοπο
να ανοιξουν λιγακι τις γριλλιες..
τι ειδους ζωα ειναι αυτα δεν μπορω να καταλαβω...

Ξεκινανε, ετσι, φθαρμενοι από την πρωτη τους ανασα/δημοσιευση/πορδη...
:D
Εσενα θα σε κανω φιλο! Οχι!! Φιληηη!!:D:D
Δεν τα καταλαβα ολα:D αλλα μου αρεσαν.:P:P
Τα καταλαβα ρε τι μας περασες??:P:PΜμμμ μεκανες χαρουμενη τωρα γιατι στο θεμα με τα αδεσποτα που εγραφα ειχα μελαγχολησει!:D
Νιαχ εχω γραψει πως αντιλαμβανομαι τον Θεο?Ναι εχω ηδη γραψει!
Αλλα εδω θα βαλω ενα συν συν συν συν!
αν ειμαστε αδυναμοι να αντιληφθουμε τον διπλανο μας,
δε θα αντιληφθουμε κανενα εκει πανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Προς άθεους κυρίως: πως εξηγείτε το γεγονός ότι οι άνθρωποι όχι μόνο έχουν υψηλή νοημοσύνη, αλλά και ένα πρόσωπο που τους κάνει να διαφέρουν μεταξύ τους (σε αντίθεση με τα υπόλοιπα όντα - ζώα και έντομα);

Δεν είναι προφανές ότι όσον αφορά τη δημιουργία του ανθρώπου, κάτι ιδιαίτερο συνέβηκε;:hmm::hmm:


-petros
Δεν θα πω πολλά..ενα λινκ μόνο..απο τα εκατοντάδες που υπάρχουν για την νοημοσύνη των ζώων..το ότι δεν την αντιλαμβανόμαστε εμεις..δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει..https://psychanimal.org/index.php?option=com_content&view=article&id=52&Itemid=40 :)

ΥΓ..όσο για το πρόσωπο..κανένα ζώο δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το άλλο..απλά εμείς δεν το αντιλαμβανόμαστε..όπως κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους διαφορετικούς λαούς πχ τους κινέζους..όλοι ίδιοι μας φαίνονται.΄..αλλά δεν είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
και τον αέρα δεν τον βλέπεις αλλά τον αισθάνεσαι.....και τον Θεό μπορεί να μην τον βλέπεις αλλά αν έχεις πίστη τον αισθάνεσαι δίπλα σου προστάτη και συνοδοιπόρο σου....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top