Χειρονακτική vs πνευματική εργασία.Ποια κουράζει περισσότερο?

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Προσφατα ειχα μια συζητηση με μια φιλη για το αν μια γυναικα που δουλευει σε γραφειο κουραζεται περισσοτερο ή οχι απο μια η οποια εργαζεται χειρονακτικα.

για να γινω πιο ξεκαθαρη εκεινη υποστηριζε πώς η μητερα της η οποια ειναι καθηγητρια αγγλικων με δικο της φροντιστηριο κουραζεται περισσοτερο ΚΑΙ σωματικα απο μια γυναικα η οποια ειναι καθαριστρια.
εγω φυσικα διαφωνησα μαζι της. τα επιχειρηματα της ηταν πώς κουραζεται να πηγαινοερχεται σε καθε περιοχη που το καθε παιδι δινει για πτυχιο, πώς ειναι δυσκολο να προσπαθεις να περασεις στον αλλον γνωσεις και πώς δεν εχεις προσωπικη ζωη αν εχεις δικη σου επιχειρηση.

δε διαφωνω με ολα αυτα. φυσικα και καταλαβαινω την κουραση μιας τετοιας γυναικας, ωστοσο δε μπορω σε καμια περιπτωση να τη συγκρινω με καποια χειρονακτικη εργασια.

εγω παλι εφερα ως επιχειρημα πώς μια καθαριστρια ααγκαζεται να καθαριζει ξενες βρωμιες, να καθαριζει ξενες τουαλετες, να δουλευει επισης πολλες ωρες, να εχει το καθε αφεντικο πανω απο το κεφαλι της σε αντιθεση με τη μητερα της που ειναι η ιδια το αφεντικο και οσο να ναι δεν εχει κανεναν μ@λ@κ@ πανω απο το κεφαλι της να την επικρινει. οι αλλοι παε στο γραφειο τους, στον υπολογιστη τους, ντυνονται οπως θελουν με τα ταγιερ τους, η καθαριστρια ομως δε νομιζω οτι μπορει. ποναει η μεση της, γερναει πριν την ωρα της.. θα μου πειτε να διαβαζε, να φροντιζε να μορφωθει... αλλα ποτ δε μπορουμε να ξερουμε τις συνθηκες που εκαναν καποιον να παρατησει το διαβασμα και να βγει στη βιοπαλη.:/:

τελικα δε καταληξαμε καπου, μονο στο οτι εκεινη παρξηγηθηκε μαζι μου, παρα την καλη διαθεση των λεγομενων μου και απο τοτε μου εχει κυρηξει ''πολεμο'', επειδη λεει υποτιμησα τη μητερα της.:confused:

θελω να ακουσω και αλλες γνωμες.

εαν βρε παιδια η χειρονακτικη εργασια ηταν λιγοτερο ξεκουραστη δε θα την προτιμουσαμε ολοι? γιατι να σπουδαζουμε και να μαθαινουμε γραμματα (περαν βεβαια της αναπτυξης της πνευματικης μας καλλιεργειας) αν δεν ηταν πιο ευκολη η πνευματικη εργασια?
δε ξερω κανεναν που να προτιμουσε να καθαριζει ξενες τουαλετες απο το να καθηγητης για παραδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πιστεύω πως μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Αναμφισβήτητα, και η χειρωνακτική και η πνευματική εργασία είναι εξίσου χρήσιμες αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο να θέλουμε να συγκρίνουμε ποιος κουράζεται πιο πολύ. Η μια κούραση είναι πνευματική και η άλλη σωματική. Με βάση ποιο μέτρο θα συγκρίνουμε το πνεύμα με το σώμα; Ο καθένας θεωρεί, λόγω αλαζονείας και περηφάνιας, πως η δικιά του εργασία είναι πιο κουραστική.. Ε και;
Δεν είμαστε ούτε ίδιοι μεταξύ μας, δεν έχουμε τις ίδιες ικανότητες, δεν βρισκόμαστε στην ίδια ψυχολογική/σωματική κατάσταση δεν δεν δεν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δεν αναφερομαι τοσο στη χρησιμοτητα... φυσικα και συμφωνω πώς και τα δυο ειδη εργασιας εχουν κατι προεφερουν και πώς ειναι διαφορετικα.

ηθελημενα ή και μη ηθελημενα εγω τουλαχιστον παντα τα συγκρινω μεταξυ τους. και δε νομιζω να τα κανω μονο εγω. σιγουρα διαφερουν. επιπλεον δε θεωρω πως το γεγονος οτι ενα επαγκελμα ειναι πιο ξεκουραστο το υποτιμαει. προς θεου, καμια σχεση. ισα ισα που ολοι θα ζηλευαν μια πιο ''ξεκουραστη'' εργασια. ή κανω λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι, δεν κάνεις λάθος,και εγω μια τετοια εργασια ψαχνω:P
Ωστοσο οπως αδυνατω να αθροισω 2 ανομοια πραγματα (μηλα πορτοκαλια πχ) ετσι αδυνατω να συγκρινω και αυτα!
Επισης σκεψου οτι σε ολες τις εργασιες συμμετεχει και το σωμα και το πνευμα,με μια διαβαθμιση εστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Όχι, δεν κάνεις λάθος,και εγω μια τετοια εργασια ψαχνω:P
Ωστοσο οπως αδυνατω να αθροισω 2 ανομοια πραγματα (μηλα πορτοκαλια πχ) ετσι αδυνατω να συγκρινω και αυτα!
Επισης σκεψου οτι σε ολες τις εργασιες συμμετεχει και το σωμα και το πνευμα,με μια διαβαθμιση εστω


αδυνατεις να συγκρινεις τα μηλα και τα πορτοκαλια? και τα δυο ειναι ειδη φρουτων. εγω για παραδειγμα προτιμω τα πορτοκαλια γιατι ειναι πιο γλυκα!:P

οταν κατι υπαγεται στην ιδια κατηγορια μπορεις να το συγκρινεις κατα τη γνωμη μου. δεν ειναι και τοσο ασχετα πια. δε σου ζητησα να συγκρινεις τον αετο που πεταμε τη καθαρα δευτερα με τον αετο το πτηνο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αδυνατεις να συγκρινεις τα μηλα και τα πορτοκαλια? και τα δυο ειναι ειδη φρουτων. εγω για παραδειγμα προτιμω τα πορτοκαλια γιατι ειναι πιο γλυκα!:P

οταν κατι υπαγεται στην ιδια κατηγορια μπορεις να το συγκρινεις κατα τη γνωμη μου. δεν ειναι και τοσο ασχετα πια. δε σου ζητησα να συγκρινεις τον αετο που πεταμε τη καθαρα δευτερα με τον αετο το πτηνο!:P
lol:P
Για τα φρουτα δεν ειπα να τα συγκρινω αλλα να τα αθροισω!Φυσικα και μπορω να τα συγκρινω συμφωνα με τα γουστα μου!

Όσο αφορα το θεμα,αρχιζει να με προβληματιζει:hmm:
οταν κανεις μια εργασια αποκτας οικειοτητα με το αντικειμενο επομενως αρχιζει να σου φαινεται πιο απλη. στην μια μπορει να εχεις πονοκεφαλο ενω στην αλλη να σου ποναει η μεση. γιατι ο πονοκεφαλος να θεωρηθει ανωτερος ή κατωτερος πονος απο την μεση;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
lol:P
Για τα φρουτα δεν ειπα να τα συγκρινω αλλα να τα αθροισω!Φυσικα και μπορω να τα συγκρινω συμφωνα με τα γουστα μου!

εεε ποιος σου ζητησε να τα αθροισεις??:redface::P

Όσο αφορα το θεμα,αρχιζει να με προβληματιζει:hmm:
οταν κανεις μια εργασια αποκτας οικειοτητα με το αντικειμενο επομενως αρχιζει να σου φαινεται πιο απλη. στην μια μπορει να εχεις πονοκεφαλο ενω στην αλλη να σου ποναει η μεση. γιατι ο πονοκεφαλος να θεωρηθει ανωτερος ή κατωτερος πονος απο την μεση:hmm:;


:hmm: γιατι ισως ο πονος στη μεση εχει μεγαλυτερες επιπτωσεις στην υγεια του ατομου?
ακομα και εγχειρηση μπορει να χρειαστει να κανεις.
επισης ο πονοκεφαλος εχει συνηθως μικροτερη διαρκει πονου αποσο η μεση.

παντως απο προσωπικα βιωματα στο περιβαλλον μου, εχω και η ιδια παρατηρησει ατομα που δουλευουν περισσοτερο πνευματικα να ειναι περισσοτερο ξεκουραστα να εχουν περισσοτερη διαθεση για βολτες και ακομα και στην εξωτερικη εμφανιση παρητηρω διαφορά! ειναι λιγοτερο γηρασμενοι απο αλλους που κουραζουν το σωμα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω κανει διαφορες δουλειες απο πιτσιρικι, παρα την εναντιωση των γονιων, μπορω με το χερι στη καρδια να σου πω πως τα 12 ωρα που χω δουλεψει ειτε σε γραφεια, ειτε ορθια ειναι λιγοτερο κουραστικα απο ο,τι 3 ωρες σερι μαθημα σε εναν εφηβο που δε λεει να βαλει κ..λο κατω,αρχιζει και παει περα δωθε πανω στο μισαωρο, κουνιεται ολη την ωρα και σε αναγκαζει να τα λες τα ιδια ξανα και ξανα.
Οταν πρωτοξεκινησα τα νευρα μου κλονιζονταν ακομα και τις ελαχιστες ωρες που δουλευα ως φοιτητρια. Σημερα εμαθα να προσπαθω να μην κουραζομαι(κι οχι να ξεκουραζομαι). Πιο μηχανικη και περισσοτερο αποτελεσματικη τελικα.

Η συγκεκριμενη κουραση ειναι κυριως πνευματικη. Κι αν εισαι κουρασμενος πνευματικα εξαντλειται και το σωμα-θελεις να μαθεις εναν ανθρωπο, εχεις το αγχος πιο πολυ κι απο κεινο αν θα περασει στο πτυχιο του, αν θα περασει την ταξη του, τι θα πεις στους γονεις? κατι πρεπει να κανεις, να σκεφτεις τροπους προσεγγισης μπλα μπλα.-

Καθε δουλεια εχει την κουραση της ομως. Σημερα δε σηκωνομαι απο τις 8 το πρωι να παω σε ενα γραφειο. Δουλευω ομως μεχρι βραδυ οταν αλλοι ειναι ηδη σπιτια τους και ξεκουραζονται. Δε με πειραζει προς το παρον.
Υποθετω θα χρειαστει ενα μπαλανς οταν ερθει η ωρα να βαλω κι αλλες προτεραιοτητες.

Καθε επαγγελμα εχει τα καλα και τα κακα του και ο καθε ανθρωπος εχει τα ορια και τις αντοχες του, οποτε κατα συνεπεια καθενας το βλεπει και διαφορετικα.

Γνωμη μου παντως ειναι ουτε εσυ ουτε η φιλη να διαφωνειτε με παθος για τετοια παρα μονο οταν τα ζησετε, ετσι θαχετε περισσοτερη επιχειρηματολογια στην κουβεντα σας και περισσοτερη σιγουρια στο λογο.
Το κανω εγω αυτο προσωπικα οταν κανω μια συζητηση για κατι που δεν εχω ζησει αλλα αυτοματως κλεινω και τη κουβεντα αφου ειναι ασκοπη εν τελει(για μενα) οταν δεν εχω ζησει την εκαστοτε κατασταση.(οπως πχ με το θεμα της εκτρωσης. Εχω αποψη αλλα αυτοματως σκεφτομαι και το αντιστροφο με αποτελεσμα ναι μεν να πλατιαζω στη σκεψη αλλα να με κουραζει σκεφτοντας υποθετικα, αν ερθει αυτη η ωρα σιγουρα θαποκτησω εκεινη τη στιγμη τη σταθερη μου αποψη. Καταλαβαινεις τι θελω να πω?)
(αμαν κι εσυ βραδιατικο, με κανεις να γραφω χωρις σταματημο:):P)

Στο τελευταιο σου ποστ, ειναι στον ανθρωπο πιστευω λαβ και στις αντοχες του.
Γνωριζω ανθρωπο, δουλευει οικοδομη και ειναι παντα μεσα στη τρελη χαρα και φιλη που δουλευει ελαχιστα βαριεται συνεχως. Παιζει ρολο στην εμφανιση οπως λες, στη διαθεση και στην κουραση- ξεκουραση αν σου αρεσει η δουλεια σου! Απο κει ξεκινουν ολα! Η δουλεια οφειλει πλεον να θεωρειται χωρος οικειος, ζεστος γιατι αν μη τι αλλο περνας τη μιση σου ζωη σε αυτη.

Κι οπου ζεστα και οικεια... παντα εχει ως αποτελεσμα η εμφανιση να ειναι καλη, οπως και η ψυχη!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Καλά ε, το θέμα αυτό είναι το θέμα που λέγαμε πρίν λίγες μέρες με έναν εργοδηγό μας, προσωπικά είμαι γραμματές με σπαστό και εκείνος εργοδηγός στην οικοδομή με συνεχόμενο, κάθε φορά λοιπόν που συζητάμε ή τυχει να πω πώς πετάχτηκαν τα μάτια μου έξω μου λέει την φράση" σιγά την κούραση ρε, εγω είμαι οικοδομή εκεί να δείς κουραση, έλα να δουλέψεις μαζί μου και θα δείς κουραση" εν τω μεταξύ λέει συνεχώς στο αφεντικό μου πώς κάθομαι αρα δεν κουράζομαι.

Ναι κουραζετε ενας οικοδόμος, μια καθαρίστρια, ναι και η μανα μου καθαρίστρια είναι και ξέρω, ναι είναι κουραστικές δουλειες ΑΛΛΑ εγώ δεν κουράζομαι; αν δεν βάλω το μυαλό μου να δουλέψει πώς θα γίνει δουλειά; η καρέκλα δεν είναι πάντα και ξεκουραστη, η θέση ενώς που κάθετε και ενώς που κάνει όρθειος μια δουλεια δεν συγκρίνοντες αλλα αυτό δεν σημαίνει πώς δεν κουράζοντε εξήσου πολλύ.

Προσωπικά δουλέυω σπαστό, δεν ξεκουράζομαι το μεσημέρι και ξανα δουλειά το βράδυ, εκείνος όμως κοιμάτε το μεσημέρι του και έχει ένα απογευμα δικό του, αρα έχει χρόνο να ξεκουραστεί, εγώ όμως όχι, δεν το λέω πώς κουραζομαι παραπάνω αλλα έχω και κομάτια που σπάζομαι και κουράζομαι εξήσου. οι παλιοί εδώ ξέρουν τις αρμοδιότητες μου περίπου στην δουλειά μου και έχουν προστεθεί και καθαρισμοί σκαλών της πολυκατοικιας της εταιρείας κιαν του πώ κάτι πάλι το ίδιο λέει, σιγά καθαρισες 5 σκαλιά και κουραστικες.

Λοιπόν θεωρώ με δικες μου εμπείριες πώς κανένας δεν ξέρει πώς είναι η δουλειά του άλλου, όπως κανείς δεν ξέρει τι περνάει ο καθένας στην δουλειά του, όσο για την κουραση είναι αντικειμενική, αν σου αρέσει να είσαι καθαρίστρια όπως η μάνα μου δεν κουράζεσε τόσο όσο κάποιον που βαριέτε αλλα υποχρεώνετε να κάνει κάτι. το ίδιο υσχείει παντού, πιστέυω πώς κουραζόμαστε παραπάνω αν δεν μας αρέσει κάτι, το περναμε άλωστε όλοι μας.

Η μητέρα της φίλης σου love μπορεί να μην της αρέσει αυτό που κάνει, υπάρχουν καθηγήτριες Αγγλικών που λατρέυουν τα παιδιά και ξεκουράζοντε με το που πάνε δουλειά αντί σπίτι τους, η καθηγήτρια Αγγλικών μου μ θυμήθηκε ενώ είχα να μηλήσω μαζί της 10 χρόνια, θυμώταν το κάθε τι που εκανα, ενώ άλλοι απλά σε προσπερνανε γιατί βαριούντε, η καθηγητριά μου μενει στο φροντηστήριο της ενώ αλλες θεωρούν απλά δουλειά και θέλουν αποσταση.

Αρα γνωμη μου, αν δεν ζήσεις δεν συγκρίνεις, μόνο αν περνάς όλα τα στάδια έχεις άποψη και αυτό πάλι δεν είναι αντικειμενικό. Ναι κουραζοντε σωματικά κάποιοι και κάποιοι ψυχικά αλλα παίζουν ρόλο οι περιστάσεις, δεν βάζουμε μέσα δημόσιους υπαλλήλους καθώς και αυτοί κουράζοντε αλλα οι συνθήκες είναι καλές για να ξεκουραστούν. τα Αφεντικά είναι μια απο τις περιστάσεις, και αν είσαι αφεντικό κουράζεσε μέν αλλα τρέχεις για σένα, όσο τρέχεις τόσο κονομάς:P

Αυτά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δίκιο έχετε όλοι! (κι εγώ, κι εγώ!:P)

Και φυσικά δεν σας δουλεύω Δευτεροπρωινιάτικα...

Κάθε δουλειά γίνεται κουραστική όταν δεν μας αρέσει, όταν την κάνουμε από ανάγκη χωρίς να ποιούμε την ανάγκην φιλοτιμία, ή όταν ξεκινάμε με μια χαρά προϋποθέσεις και προοπτικές (και δωδεκάωρα έτσι?) και μετά μας την πέφτουν οι αστάθμητοι παράγοντες (βλ. άσχετοι, κακοήθεις, ανεπρόκοποι, κακοί άνθρωποι γενικότερα) και δε μαζεύεται τίποτα μετά (προσωπική εμπειρία:/::(:mad:).

και ...

Κάθε δουλειά είναι ξεκούραστη όταν την αγαπάμε, όταν το ισοζύγιο καλών - κακών ανθρώπων με τους οποίους συνεργαζόμαστε, γέρνει προς την πλευρά των καλών του έργου, όταν το αποτέλεσμα που παράγουμε (απτό και στέρεο όπως ενας φράχτης στον κήπο ή προσωρινό και φευγαλέο όπως ένα καλοδουλεμένο power point) μας δώσει ικανοποίηση και αυτή τη ελάχιστη αλλά μοναδική στιγμή που μπορούμε να πούμε στον εαυτό μας "μεγάλε μπράβο σου!" (αν μάλιστα μας το πει και κανένας άλλος, ε ρε γλέντια:clapup:)

(Επί του πρακτέου, ίσως θα ήταν καλά εάν όλοι μας μπορούσαμε να περάσουμε από 1-2 έστω σύντομες μαθητείες από 2-3 διαφορετικές μεταξύ τους δουλειές, αυτό θα μας έκανε να εκτιμήσουμε ορθότερα κάποια πράγματα και ίσως να αναθεωρήσουμε κάποιες απόψεις.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Προσωπικά έχω κάνει διάφορες δουλειές, τόσο πνευματικές, όσο και χειρονακτικές. Από το πανεπιστήμιο, έως τη φάμπρικα.

Λοιπόν, είχαμε αυτήν τη συζήτηση, μ' έναν πρώην συνάδελφο από το πανεπιστήμιο, ο οποίος όταν έμαθε ότι δουλεύω σ' εργοστάσιο, με ρώτησε ακριβώς το ίδιο, δηλαδή ποια δουλειά βρίσκω πιο κουραστική.

Λοιπόν η δική μου άποψη είναι ότι οι πνευματικές δουλειές είναι απείρως πιο κουραστικές, αφού το φόρτο τους δεν μπορείς να τον αφήσεις πίσω σου, αλλά τον κουβαλάς μαζί σου καθ' όλη τη διάρκεια του 24ώρου. Αντίθετα, οι χειρωνακτικές εργασίες σε βοηθούν να εκτονωθείς, να βγάλεις την οργή σου, την απογοήτευσή σου, τον πόνο σου τέλος πάντων. Βοηθά και το κορμί να διατηρείται σφριγηλό. Φυσικά, η χειρωνακτική εργασία έχει την ιδιότητα να σου "αδειάζει" το μυαλό, πράγμα καλό όταν έχεις διάφορα προβλήματα στη ζωή σου, που όμως καταντά στην αποχαύνωση, εάν κρατήσει για πολύ.

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο στη δουλειά μου τελικά, είναι ότι συνδυάζει την πνευματική με τη χειρωνακτική εργασία, στις σωστές δόσεις, έτσι ώστε με καλύπτει κι από τις δύο πλευρές. Τελευταία που για κάποιους λόγους η δουλειά μου έγινε αμιγώς χειρωνακτική, έχει αρχίσει να μου τη δίνει, αλλά αυτό δεν είναι θέμα κούρασης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προσωπικά δουλέυω σπαστό


Δεν υπαρχει χειροτερο ωραριο!! Δε θελω ουτε να το θυμαμαι αυτο που περνουσα! Ημουν κι ορθια, αστα να πανε, ουτε να το θυμαμαι!!Μου χαλαγε ολητη μερα! Ενα καφε ηθελα να παω και το κανα πτωμα, εξαντληση τρομερη, ηταν και μακρια αρκετα απο την περιοχη μου! Μπρρρρρρ!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
προσωπικα δεν εχω εργαστει ποτε μου, οποτε δεν εχω προσωπικα βιωματα.
''εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεμε'', θα μου πειτε!

απο το περιβαλλον μου ωστοσο κατι εχω παρατηρησει.
ο πατερας μου ειναι αξιωματικος στο πολεμικο ναυτικο και η μητερα μου δουλευει σε χειρονακτικη εργασια. απο φαμπρικα μεχρι πωλητρια, μεχρ και καθαριστρια εχει δουλεψει η γυναικα.

και παρατηρω τρομερη διαφορα αναμεσα τους στο θεμα κουραση. η μητερα μου δειχνει πολυ περισσοτερο κουρασμενη, νω ο πατερας μου εχει πολυ περισσοτερη διαθεση για βολτες και τα σχετικα.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Έχω μια φίλη που είναι καθαρίστρια, είναι στην ηλικία της μαμάς μου, και αυτή η δουλειά της έχει δημιουργήσει προβλήματα στο σώμα της, πονάει η μέση, τα χέρια κλπ. Δε θα τολμούσα ποτέ να συγκρίνω τη δική μου καθιστική δουλειά με τη δική της, θα ήταν ιεροσυλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
απο το περιβαλλον μου ωστοσο κατι εχω παρατηρησει.
ο πατερας μου ειναι αξιωματικος στο πολεμικο ναυτικο και η μητερα μου δουλευει σε χειρονακτικη εργασια. απο φαμπρικα μεχρι πωλητρια, μεχρ και καθαριστρια εχει δουλεψει η γυναικα.

και παρατηρω τρομερη διαφορα αναμεσα τους στο θεμα κουραση. η μητερα μου δειχνει πολυ περισσοτερο κουρασμενη, νω ο πατερας μου εχει πολυ περισσοτερη διαθεση για βολτες και τα σχετικα.
:hmm:
Η δουλειά του στρατιωτικού δεν θεωρείται πνευματική όμως. Μάλλον θα πρέπει να ενταχθεί στον τομέα των "υπηρεσιών". Σε περίπτωση μάλιστα πολέμου, τότε γίνεται άκρως χειρωνακτική, βαρεία κι ανθυγιεινή...

Έχω μια φίλη που είναι καθαρίστρια, είναι στην ηλικία της μαμάς μου, και αυτή η δουλειά της έχει δημιουργήσει προβλήματα στο σώμα της, πονάει η μέση, τα χέρια κλπ. Δε θα τολμούσα ποτέ να συγκρίνω τη δική μου καθιστική δουλειά με τη δική της, θα ήταν ιεροσυλία...
Ξέρεις πόσες ασθένειες και προβλήματα, του σκελετού ή άλλων συστημάτων, προέρχονται από την καθιστική εργασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Ξέρεις πόσες ασθένειες και προβλήματα, του σκελετού ή άλλων συστημάτων, προέρχονται από την καθιστική εργασία;

Εγώ όμως μπορώ και να σηκωθώ να ξεμουδιάσω, να πάω μια βόλτα 5-10 λεπτά, να τεντωθώ στην καρέκλα. Αυτή δεν μπορεί να σταματήσει λεπτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εγώ θεωρώ ότι η χειρωνακτική εργασία είναι πολύ πιο κουραστική από την πνευματική. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι αγρότες γερνάνε πριν την ώρα τους. Έχω πολλά παραδείγματα από το χωριό μου στην Κορινθία που μεγάλο μέρος των κατοίκων ασχολείται με την καλλιέργεια των εσπεριδοειδών.

Παρόλα αυτά, κάποιος που κάνει τελείως ρουτινιάρικη δουλειά γραφείου την οποία σιχαίνεται θεωρώ ότι έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να εξαντληθεί ψυχολογικά, το οποίο πιθανώς να έχει χειρότερα αποτελέσματα από την σωματική κούραση στις χειρονακτικές εργασίες. Άλλωστε δεν έχω δει ποτέ μάστορα με burn-out, συνήθως είναι χαρούμενοι με την δουλειά τους. Στα καθιστικά επαγγέλματα είναι πιο συνηθισμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Θα σημφωνησω με τους περισοτερους οτι και τα 2 ειδη δουλειας εχουν την κουραση τους..

Το χειροτερο με την πνευματικη δουλεια ειναι οτι θα πρεπει να εισαι συνεχεια συγκεντρωμενος και αυτο που ειπε ο χαος οτι πολλες φορες κουβαλας τις εγνοιες της δουλειας και στο σπιτι..

Απο την αλλη μην συγκρινουμε την σωματικη καταπονηση της χειρονακτικης εργασιας με τα προβληματα που δημιουργει η καθιστικη εργασια..Εγω οποιον και οποια εργατρια εχω στο σοι τους βλεπω 10 χρονια πιο γερους και με παμπολα προβληματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αν η εργασία δεν σου "ταιριάζει" σε γερνάει περισσότερο, άσχετα με το είδος της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Δεν μπορεις να συγκρινεις πνευματικη εργασια με χειρωνακτικη ετσι απλα. Υπαρχει πνευματικη εργασια που καθεσαι σε ενα γραφειο και δεν κανεις σχεδον τιποτα και υπαρχει πνευματικη εργασια που εισαι σε εργαστηριο, διαβαζεις του κοσμου τα αρθρα, κανεις μια σειρα απο αποτυχημενα και επιτυχημενα πειραματα και στο τελος πρεπει να γραψεις τα αποτελεσματα, να διαβασεις περισσοτερα αρθρα και να δημοσιευσεις την εργασια σου. Το ιδιο ισχυει και για μια χειρωνακτικη εργασια. Ενας μπορει να κουβαλαει ολη μερα ξυλα και αλλος απλα να εχει μια ταμπελα του στοπ στο χερι και να ελεγχει την κυκλοφορια. Υπαρχει και εργασια που συνδιαζει χειρωνακτικη εργασια με πνευματικη και αυτη ειναι η πιο κουραστικη απο ολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top