Σκύλος ή γάτα;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
πες το ψεματα....
τριβονται πανω σου συχνα οχι επειδη σε αγαπανε ,αλλα επειδη του τρωει η γουνα...κοινως χεσμένο σε εχουνε!
ενω οι σκυλοι οποτε σε γλυφουν ειναι καθαρη ,σχεδον ενστικτωδης ΑΓΑΠΗ

thats bullshit, ανθρωποκεντρικες βλακειες που προβαλουμε πανω στα ζωα και γιαυτο τα κανουμε μιζερα.

οι γατες τριβονται επανω μας ως ενδειξη κυριαρχιας, μας γεμιζουν με τη μυρωδια τους και δηλωνουν "μου ανοικεις γιαυτο οποτε θελω χαδια τα εχω".

οι σκυλοι οποτε γλυφουν χερια κτλ ειναι δειγμα υποταγης, σημαινει οτι σε θεωρει αφεντικο του και σου δηλωνει υπακοη.

τα ζωα ειναι ζωα δεν μπορουν να νοιωσουν τοσο πολυπλοκα συναισθηματα (λες και οι περισοτεροι ανθρωποι μπορουν τεσπα...) ορισμενα βασικα ναι, υποτηποδη ζηλια, απογνωση, φοβο, ενδεχομενος καταθλιψη, ενθουσιασμο και χαρα. Αλλα μεχρι εκει. Αγαπη κτλ ειναι εκτος των δυνατοτυτων των σκυλιων και των γατιων, η αγαπη οπως την οριζουμε εμεις δηλαδη.

Για το σκυλι εισαι ολος του ο κοσμος, φυσικα σε "επιθυμει" με ενα εξαρτησιακο τροπο ομως, αν παψεις να υπαρχεις τελειωσε, δεν θα εχει τι να φαει, και ποιον να ακουει. Οποτε απλα θα ψωφησει.

Οπως επισις οι "χαρες" που κανει οταν μπαινουμε μεσα στο σπιτι δεν ειναι χαρες αγαπης ειναι ακρατος ενθουσιασμος στα ορια του αγχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι σκυλοι οποτε γλυφουν χερια κτλ ειναι δειγμα υποταγης, σημαινει οτι σε θεωρει αφεντικο του και σου δηλωνει υπακοη.
συμφωνω οτι συχνα ετσι ειναι..αλλα οχι παντα..και οι ανθρωποι κανουν το ιδιο και για τους δυο λογους..;)

τα ζωα ειναι ζωα δεν μπορουν να νοιωσουν τοσο πολυπλοκα συναισθηματα (λες και οι περισοτεροι ανθρωποι μπορουν τεσπα...) ορισμενα βασικα ναι, υποτηποδη ζηλια, απογνωση, φοβο, ενδεχομενος καταθλιψη, ενθουσιασμο και χαρα. Αλλα μεχρι εκει. Αγαπη κτλ ειναι εκτος των δυνατοτυτων των σκυλιων και των γατιων, η αγαπη οπως την οριζουμε εμεις δηλαδη.

Για το σκυλι εισαι ολος του ο κοσμος, φυσικα σε "επιθυμει" με ενα εξαρτησιακο τροπο ομως, αν παψεις να υπαρχεις τελειωσε, δεν θα εχει τι να φαει, και ποιον να ακουει. Οποτε απλα θα ψωφησει.
τοτε ολα τα αδεσποτα ,αγελαια σκυλια τι ειναι ?Φαντασματα?

και υπαρχουν απειρες περιπτωσεις σκυλων αλλα και αλλων ζωων που δειξανε αγαπη και αυτοθυσια για τα αφεντικα τους ή αλλους ανθρωπους..ή που φυλαγανε το πτωμα απο οποιονδηποτε για μερες...

ακους εκει δεν ξερουν απο αγαπη τα αλλα ζωα εκτος απο εμας.. ποσο ηλιθιος μπορει να ειναι ο ανθρωπινος εγωισμος..:confused::/:

την μητρικη και πατρικη αγαπη ,οπως και την ερωτικη αγαπη σιγουρα τη νιωθουν αλλα ζωα εκτος απο εμας(δεν ειχες ζωο ποτε ?)..αλλα και η φιλικη υπαρχει(μεσα στις αγελες λυκων και σκυλων πχ σιγουρα....και αλλα ειδη..πιο πρωτογονη ισως και πιο απλη απο των ανθρωπων..αλλα καμια φορα ισως και πιο ισχυρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αγαπη κτλ ειναι εκτος των δυνατοτυτων των σκυλιων και των γατιων, η αγαπη οπως την οριζουμε εμεις δηλαδη.

Και πώς την ορίζουμε την αγάπη ; γιατί εγώ βλέπω ότι δεν υπάρχει πιο αγνή κι ανιδιοτελής αγάπη από αυτή του σκύλου λόγου χάρη που ακόμα κι αν δεν τον ταίσεις δεν σε εγκαταλείπει ποτέ ή όταν πάει να σε πειράξει ένας εχθρός μπορεί να τον ξεσκίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μονο οι ανθρωποι ξερουν να αγαπανε....:whistle::/:
Α,ρε κουνια που μας κουναγε...:confused:

(αληθεια ,οταν ζωα διαφορετικων ειδων-σκυλο και γατες πχ γινονται φιλοι ή θηλαζει το ενα το αλλο,εσυ που το αποδιδεις?

θες τωρα να ξαναδειξουμε απειρες εικονες?εχω δει και με τα ματια μου παρομοια πραγματα...θαρρουμε καμια φορα τα αλλα ζωα σαν τον εαυτο μας..εχθροι γατες με σκυλοι...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
συμφωνω οτι συχνα ετσι ειναι..αλλα οχι παντα..και οι ανθρωποι κανουν το ιδιο και για τους δυο λογους..

σοβαρα τωρα αν ποτε μου γλυψεις τα χερια θα σε αφησω αταιστο 2 μερες.

τι λες ρε ανθρωπε του θεου?:P

ναι τα σκυλια γλυφουν και για αλλους λογους, πχ τους μυρισε κατι ωραιο.

τοτε ολα τα αδεσποτα ,αγελαια σκυλια τι ειναι ?Φαντασματα?

ε? νοιωθεις τι λες?

τα αδεσποτα σκυλια παλι απο καποιο κυριαρχικο σκυλι εξαρτονται και ΑΥΤΟ ειναι ολος τους ο κοσμος, ακριβως επειδη ειναι αγελαια ζωα και εχουν ενστικτοδος την αισθηση της ιεραρχιας.

Το σκυλι δεν διαχωριζει αναμεσα σε ανθρωπο και αλλο σκυλο, στα ματια του ολοι σκυλοι ειμαστε, οταν τον εχεις εσυ, ΕΣΥ εισαι η αγελη του και το σπιτι σου η σπηλια του, και το ενστρικτο του ειναι να υπηρετει και να ικανοποιει τον αφεντη και να προσπτατευει και να μην πολυ λερωνει τη φωλια. Thats it, αν αυτο το λες αγαπη, οκ πεστο αγαπη, δεν προσπαθω να το μειωσω να το διαχωρισω προσπαθω.

ακους εκει δεν ξερουν απο αγαπη τα αλλα ζωα εκτος απο εμας.. ποσο ηλιθιος μπορει να ειναι ο ανθρωπινος εγωισμος..

καλα 100% δεν ξερουν γιατι δεν εχουν γλωσσικη σκεψη οποτε ΣΙΓΟΥΡΑ δεν βιωνουν την ανθρωπινη αγαπη οπως οι ανθρωποι ξες. Αλλα πολλα ανωτερα θηλαστικα παρουσιαζουν συμπεριφορες αναλογες με τις ανθρωπινες. Και τα σκυλια "αγαπανε" αλλα η αγαπη τους δεν ειναι το ιδιο επιλεκτικη με την δικη μας, αυτο εξηγω.

Μας αγαπανε οπως εμεις τους γονεις μας, χωρις καποιο προφανη λογο απλα ετσι ειναι καλωδιομενο το μυαλο μας. Μπορει ο πατερας σου να ειναι ο χειροτερος ανθρωπος του κοσμου και ναμην τον εκανες παρεα ποτε, ναμην εχετε τιποτα κινα αλλα τονα γαπας. Γιατι ετσι ειναι φτιαγμενο το μυαλο σου. Στα σκυλια ειναι καπως ετσι και ακομα πιο απλοικο.

εξου και οταν τα αναλαβει αλλο αφεντικο το αγαπουν ακριβως το ιδιο με το προηγουμενο. (BTW αυτα ειναι γνωστα πραγματα εχουν επιβεβαιωθει πειραματικα...)

την μητρικη και πατρικη αγαπη ,οπως και την ερωτικη αγαπη σιγουρα τη νιωθουν αλλα ζωα εκτος απο εμας(δεν ειχες ζωο ποτε ?)..αλλα και η φιλικη υπαρχει(μεσα στις αγελες λυκων και σκυλων πχ σιγουρα....και αλλα ειδη..πιο πρωτογονη ισως και πιο απλη απο των ανθρωπων..αλλα καμια φορα ισως και πιο ισχυρη..

τι λες μωρε που την νοιωθουν, 2 μηνες αφου γεννησει τα παιδια η σκυλα τα παραταει, τα αρσενικα σκυλια χαλαρα σκοτωνουν τα μικρα τους, και τα παιδια ανετα ζευγαρωνουν με τη μαμα τους. Φυσικα και εχω ζωο διπλα μου τον εχω, αλλα αντιλαμβανομαι το γεγονος οτι δεν ειναι ανθρωπος, ειναι ΣΚΥΛΟΣ και για να ειναι χαρουμενος εχει διαφορετικες αναγκες.

Πχ οταν μπαινεις στο σπιτι και αυτος χωροπηδαει αν εσυ το ερμηνευσεις σαν αγαπη αυτο και αρχισεις και του κανεις χαρες το σκυλι ΥΠΟΦΕΡΕΙ, γιαυτο που νοιωθει δεν ειναι χαρα ειναι διεγερση, αγχος, δεν μπορει να το ελενξει και να το ερμηνευσει, μονο βαραει η καρδια του σαν τρελλη και ολο του σωμα ειναι μυρμιγιασμενο και γεματο αδρεναλινη.

τα ζωα πρεπει να τα αντιμετοπιζεις σαν ζωα οχι σαν ανθρωπους.

(αληθεια ,οταν ζωα διαφορετικων ειδων-σκυλο και γατες πχ γινονται φιλοι ή θηλαζει το ενα το αλλο,εσυ που το αποδιδεις?

ενστικτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εξου και οταν τα αναλαβει αλλο αφεντικο το αγαπουν ακριβως το ιδιο με το προηγουμενο. (BTW αυτα ειναι γνωστα πραγματα εχουν επιβεβαιωθει πειραματικα...)

δεν ξέρω τι έχει επιβεβαιωθεί πειραματικά, αλλά μία φορά που μου άφησε το σκύλο του κάποιος να το προσέχω δέκα μέρες κόντευα να φύγω με ένα χέρι λιγότερο :P Σκυλιά είχα απ'τα δέκα μου, δεν πιάνεται φίλος ο κάθε σκύλος με τον οποιοδήποτε και δεν αναγνωρίζει για αφέντη του τον οποιοδήποτε, ούτε κάνει χαρούλες στον οποιοδήποτε. Για τη γάτα μπορεί να ισχύει αυτό, δεν ξέρω γιατί δεν είχα ποτέ γάτες αν και το ήθελα πολύ περισσσότερο οι δικοί μου είχαν κόλημα με τα σκυλιά. Για τους σκύλους βλέπω συνέχεια ότι κάνουν διακρίσεις ακόμα και ανάμεσα στα μέλη της οικογένειας ανεξάρτητα ποιος τα ταίζει ή ποιος τα πηγαίνει βόλτα. Γιατί αγαπάνε περισσότερο αυτόν που παίζει μαζί τους ή τα χαιδεύει πολύ ; Γιατί όταν δουν ένα μέλος της οικογένειας κάνουν σαν τρελλά από ενθουσιασμό ενώ με άλλα μέλη είναι σχεδόν αδιάφορα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αλλά μία φορά που μου άφησε το σκύλο του κάποιος να το προσέχω δέκα μέρες κόντευα να φύγω με ένα χέρι λιγότερο

Δεκα μερες, κρατα τον 10 μηνες και θα σου πω εγω ποιον θα αναγνωριζει αφεντικο μετα (χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχουν μνημη η προτιμισεις φυσικα)

κυλιά είχα απ'τα δέκα μου, δεν πιάνεται φίλος ο κάθε σκύλος με τον οποιοδήποτε και δεν αναγνωρίζει για αφέντη του τον οποιοδήποτε, ούτε κάνει χαρούλες στον οποιοδήποτε.

οχι βεβαια, τα σκυλια αγαπανε περισοτερο τον αρχηγο της αγελης το alpha dog ας πουμε. Δεν ΠΑΙΖΟΥΝ με αυτον απαραιτητα, αλλα αυτον "αγαπανε" περισοτερο. Πως γινεσαι αλφα ειναι μεγαλη ιστορια.

Γιατί αγαπάνε περισσότερο αυτόν που παίζει μαζί τους ή τα χαιδεύει πολύ ; Γιατί όταν δουν ένα μέλος της οικογένειας κάνουν σαν τρελλά από ενθουσιασμό ενώ με άλλα μέλη είναι σχεδόν αδιάφορα ;

το παιχνιδι που κανουν τα σκυλια με το "αφεντικο" διαφερει απο το παιχνιδι που κανουν με τα δευτερα μελη της αγγελης. ΠΧ το γεγονος οτι χωροπηδαει χαρουμενος στην κοπελια σου ενω στον μπαμπα σου οχι δεν σημαινει οτι αγαπαει περισοτερο την κοπελια σου και αντιπαθει τον μπαμπα σου. Σημαινει οτι τον μπαμπα σου τον σεβεται/φοβαται ως αρχηγο της αγελης ενω την κοπελια σου προσπαθει να την κυριαρχισει ωστε να καθορισει οτι η θεση του στην αγελη ιεναι ΠΑΝΩ απο αυτη. Το γεγονος δε οτι αυτο το δεχεται ενυσχιει συμπεριφορικα το σκυλο.

τωρα δεν μπορουμε να αλαξουμε βασικες αρχες συμπεριφορικης των σκυλων.

κατσε διαβασε ενα βιβλιο εκπαιδευσης σκυλων, οποιο νανε και θα καταλαβεις.

τα σκυλια ζουν α) με σαφη ιεραρχια και β) οι συναισθηματικες του αντιδρασεις ειναι πολυ πολυ κοντα στον σκινερικο μπιχαβιορισμο (conditioned responses τεσπα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
οχι βεβαια, τα σκυλια αγαπανε περισοτερο τον αρχηγο της αγελης το alpha dog ας πουμε. Δεν ΠΑΙΖΟΥΝ με αυτον απαραιτητα, αλλα αυτον "αγαπανε" περισοτερο. Πως γινεσαι αλφα ειναι μεγαλη ιστορια.

εγώ πάντως δεν κατάφερα ποτέ να υποτάξω ένα σκύλο, παρόλα αυτά εμένα έδειχναν ότι αγαπούσαν κι όχι τα αυστηρά, επιβλητικά και πιο αποστασιοποιημένα μέλη της οικογένειάς μου. Καλώς..εσύ μπορεί να βάζεις την λέξη αγαπάνε σε εισαγωγικά, αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι η λέξη αγάπη έχει εισαγωγικά για ένα σκύλο. Για έναν άνθρωπο ναι. Μήπως αγαπούσαν (έστω "αγαπούσαν") εμένα περισσσότερο από τα άλλα μέλη της οικογένειας επειδή εγώ ήμουν που τους έδινα περισσότερη αγάπη ; Γιατί πιστεύεις ότι ένας σκύλος φέρει οπωσδήποτε τα χαρακτηριστικά και την ιδιοσυγκρασία του λύκου ; Ο σκύλος έχει εκφυλιστεί, όπως και η γάτα δεν είναι λιοντάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Για το σκυλι εισαι ολος του ο κοσμος, φυσικα σε "επιθυμει" με ενα εξαρτησιακο τροπο ομως, αν παψεις να υπαρχεις τελειωσε, δεν θα εχει τι να φαει, και ποιον να ακουει. Οποτε απλα θα ψωφησει.


:confused:δηλαδή για να αποδεχτείς ότι ένας σκύλος σε αγαπάει , πρέπει να σου κάνει και μνημόσυνο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κατουρημενες ποδιες φιλανε οι ανθρωποι ,οχι χερια..:P
εποτε..πώς σκυλοι γινονται φιλοι με γατες?ή σαρκοφαγα ζωα με φυτοφαγα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
κατουρημενες ποδιες φιλανε οι ανθρωποι ,οχι χερια..:P
εποτε..πώς σκυλοι γινονται φιλοι με γατες?ή σαρκοφαγα ζωα με φυτοφαγα?

Εξέλιξη, εξαίρεση ή εκφυλισμός, ανάλογα με την κοσμοθεωρία του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
δηλαδή για να αποδεχτείς ότι ένας σκύλος σε αγαπάει , πρέπει να σου κάνει και μνημόσυνο ;

point is οτι αυτου του ειδους η αφοσιοση δεν ειναι προσωποκεντρικη, αλλα ενστικτοδης, ΟΠΟΙΟΣ και να ηταν το αφεντικο του ετσι θα ενοιωθε, και αν τον παρει καποιος αλλος παλι ετσι θα νοιωσει, εδω ψωφανε τα κουταβια τους, στεναχωριουντε 2 μερες και μετα το ξεχνανε, αυτο προσπαθω να εξηγησω, ενω ενας ανθρωπος δεν θα ξεπρασει ποτε το χαμο του παιδιου του.

εγώ πάντως δεν κατάφερα ποτέ να υποτάξω ένα σκύλο, παρόλα αυτά εμένα έδειχναν ότι αγαπούσαν κι όχι τα αυστηρά, επιβλητικά και πιο αποστασιοποιημένα μέλη της οικογένειάς μου.

προσπαθω να σου εξηγησω οτι αυτο που εσυ ερμηνευεις σαν αγαπη ΔΕΝ ειναι αγαπη αλλα απλα ενισχυμενες και/η κυριαρχικες συμπεριφορες πουμε το ανθρωπινο μυαλο μας ερμηνευουμε ως αγαπη γιατι ειμαστε προγραματισμενοι ετσι ωστε να ανταποδιδουμε τετοιου ειδους "Χαρες" στα παιδια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ενω ενας ανθρωπος δεν θα ξεπρασει ποτε το χαμο του παιδιου του.
αλλα θα αγαπησει το ιδιο το επομενο που θα κανει...αλλα δεν θα ξεχασει ποτέ το παλιο....ετσι ειναι και με το σκυλο και με το αφεντικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
αλλα θα αγαπησει το ιδιο το επομενο που θα κανει...αλλα δεν θα ξεχασει ποτέ το παλιο....ετσι ειναι και με το σκυλο και με το αφεντικο..

Oι άνθρωποι αγαπάνε με όρους. Αυτό συνέβαινε και αυτό θα συμβαίνει πάντα, εκτός αν κάποια στιγμή κάνουμε το μεγάλο εξελικτικό άλμα. Τα ζώα αγαπούν από ένστικτο. Η αγάπη τους δεν είναι η δική μας αγάπη, σ'αυτό έχει δίκιο ο εποτέ, αλλά αγαπάνε, γιατί δεν υπάρχουν οι λέξεις εγωισμός, εκδίκηση, ματαιοδοξία γι'αυτά. Υπάρχει κυρίως το ένστικτο. Αγαπάνε έτσι, επειδή αγαπάνε, τουλάχιστον μερικά είδη ζώων, γιατί το μυρμύγκι τι να σε αγαπήσει. 'Ολα τα ζώα που μπορούν να εξημερωθούν και να εξευγενιστούν (ή να εκφυλιστούν) ανάλογα πως το βλέπει κανείς από τη διαρκή συναναστροφή τους με τους ανθρώπους που τα έχουν κατοικίδια. 'Εχει δει κανείς το Πράσινο μίλι ; Eκείνη την ιστορία με τον κρατούμενο και το ποντίκι του ; Να μπορεί να αγαπήσει άραγε ένα ποντίκι ή ήταν fiction, ποιός ξέρει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.



Και τα δύο.

Αρκεί να μην τους γίνομαι βάρος!


( γάτες χωριό, σκύλο πόλη )




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
υστερα απο τοσα κατοικιδια που εχουν περασει απ'τα χερια μου ολα αυτα τα χρονια(ζω στην εξοχη βλεπετε...)τολμω να πω πως δεν θελω τιποτα απ'τα δυο,γιατι οσο πιστοι και να ειναι οι σκυλοι η χαδιαρες οι γατες η απωλεια τους καποια στιγμη σου στοιχιζει παρα πολυ:((πιστεψτε με ειχα πανω απο 60-70 γατια και 5 σκυλους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα ζωα πρεπει να τα αντιμετοπιζεις σαν ζωα οχι σαν ανθρωπους.
και ι ανθρωποι ζωα ειναι..απλα ειναι τα ανωτερα και πιο ευφυη..αλλα παραμενουν ζωα..
(θυμαμαι που στο δημοτικο που ελεγα στο μαθημα οτι οι ανθρωποι ειναι ζωα-το αυτονοητο- ολοι αντιδρουσανε και μου λεγανε.¨Εσύ εισαι ζώο..!":P

υστερα απο τοσα κατοικιδια που εχουν περασει απ'τα χερια μου ολα αυτα τα χρονια(ζω στην εξοχη βλεπετε...)τολμω να πω πως δεν θελω τιποτα απ'τα δυο,γιατι οσο πιστοι και να ειναι οι σκυλοι η χαδιαρες οι γατες η απωλεια τους καποια στιγμη σου στοιχιζει παρα πολυ(πιστεψτε με ειχα πανω απο 60-70 γατια και 5 σκυλους)
παρε παπαγαλο..οι μεγαλοι πολυχρωμοι ζουνε και 75 χρονια..και μερικοι μπορει και 200:eek:
μια ζωη θα τον εχεις στον ωμο σου...:P

πειρατης αν θελεις γινεσαι μετά.. μολις αποκτησεις και ξυλινο ποδι για να παει σετ με τον παπαγαλο..:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
υστερα απο τοσα κατοικιδια που εχουν περασει απ'τα χερια μου ολα αυτα τα χρονια(ζω στην εξοχη βλεπετε...)τολμω να πω πως δεν θελω τιποτα απ'τα δυο,γιατι οσο πιστοι και να ειναι οι σκυλοι η χαδιαρες οι γατες η απωλεια τους καποια στιγμη σου στοιχιζει παρα πολυ:((πιστεψτε με ειχα πανω απο 60-70 γατια και 5 σκυλους)

Ενας σκύλος ζεί 12-14 χρόνια. Οι περισσότερες γάτες ζούν 8-10 χρονια. Εσύ λές ότι είσαι 14 χρονών. πότε πρόλαβες να χάσεις 5 σκυλους και 60-70 γάτες; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
Ενας σκύλος ζεί 12-14 χρόνια. Οι περισσότερες γάτες ζούν 8-10 χρονια. Εσύ λές ότι είσαι 14 χρονών. πότε πρόλαβες να χάσεις 5 σκυλους και 60-70 γάτες; :worry:
τα σκυλια και οι γατες μπορει να ζουν τοσα ζρονια αλλα υπαρχουν πολλοι αλλοι παραγοντες απο τους οποιους μπορεις να χασεις ενα κατοικιδιο,π.χ.φολες,αυτοκινητα,μπορει να φυγουν κι απο μονα τους...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
οι γατες ζουν κατα μεσο ορο 15-18 χρονια, τα σκυλια γυρω στα 12-15, αναλογα με το μεγεθος τους. Πλεον πολλες γατες ξεπερνουν και τα 20.

Οι γατες που φευγουν απο μονες του το κανουν για αναζητηση συντροφου, αν στειρωθουν δεν φευγουν. Επισης ειναι κοινωνικα ζωα και ζουν σε αγελες οταν υπαρχει αφθονη τροφη.

Παλια ειχα σκυλο και γατες, τωρα εχω εναν γατο. Το καθε ζωο ειναι μοναδικο, δεν μπορεις να τα συγκρινεις μεταξυ τους. Ακομα και να συγκρινεις 2 γατες μεταξυ τους θα δεις πολλες διαφορες. Αν ειχα παντως να επιλεξω μεταξυ γατας και σκυλου θα επελεγα γατα. Αγαπω και τα 2 ειδη το ιδιο και στο μελλον αν μου δινοταν η ευκαιρια να παρω και ενα σκυλακι θα το εκανα.
Σε καμια περιπτωση παντως οι γατες δεν ειναι οπως καποιοι τις παρουσιαζουν: κακες, ζηλοφθονες, επιθετικες, συμφεροντολογες. Αντιθετα, δενονται μαζι σου, σου δειχνουν με τον δικο τους τροπο την αγαπη τους, ειναι στοργικες, πιστες, και ανεξαρτητες με βαση το οτι μπορεις να τις αφησεις περισσοτερες ωρες μονες στο σπιτι χωρις να σου το καταστρεψουν.
Ο γατος μου για παραδειγμα ποτε δεν εχει εμφανισει συμπεριφορα κακιας ή ζηλιας, ποτε δεν με εχει γρατζουνισει και ποτε δεν με εχει δαγκωσει περισσοτερο απο οσο πρεπει. Αν τον ενοχλησω δεν θα επιτεθει, θα φυγει. Καθε φορα που επιστρεφω σπιτι, με περιμενει στην πορτα με σηκωμενη την ουρα και τρεχει απο πισω μου γουργουριζοντας. Οταν ακουσει το θυροτηλεφωνο τρεχει στην πορτα και περιμενει να χαιρετησει αυτον που ερχεται. Καθε βραδυ κοιμαται στα ποδια μου και οταν ξυπνησω και με παρει ειδηση τρεχει γεματος χαρα να τον χαιδεψω. Ποιος λεει οτι οι γατες δεν ειναι πιστες; Αφησα τον γατο μου για 3 μηνες και οταν επεστρεψα σε μενα ετρεξε και οχι στο χερι που τον ταιζε αυτον τον καιρο. Ποιος λεει οτι οι γατες δεν εκπαιδευονται; Ο δικος μου ακουει στο ονομα του, φερνει πισω τα μπαλακια του, ακουει παντα στο "ΜΗ!", ακουει στο "κατσε" οταν του βουρτσιζω τα δοντια, βγαινει βολτα με λουρι και καποτε τον ειχα μαθει να χρησιμοποιει την ανθρωπινη τουαλετα. Ποιος λεει οτι οι γατες γρυλιζουν με το παραμικρο; Τον δικο μου μονο μια φορα τον εχω ακουσει να γρυλιζει αυτα τα 2+ χρονια που τον εχω και αυτο συναιβει οταν του επιτεθηκε κουταβι. Μπορω να αναφερω ενα σωρο συμπεριφορες που δειχνουν ποσο υπεροχα πλασματα ειναι! Για μενα δεν υπαρχει πιο ομορφο πραγμα απο το να βλεπω τον γατο μου να κοιμαται και οταν τον χαιδεψω στην ραχη να κανει τουμπα και παραλληλα να αγκαλιασει τον εαυτο του βγαζοντας ενα απαλο νιιιιου απο το στομα του :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top