Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητοί Δεσμώτη και DreamsRevenge, συγχαρητήρια για τα πολύ ωραία σας κείμενα. Μου άρεσαν περισσότερο απ' όσο θα μπορούσε να εκφράσει μία θετική ψήφος και θα ήθελα να το αναφέρω και δημόσια.

Φώτη, χαίρομαι που επέλεξες να μοιραστείς τις σκέψεις σου μαζί μας, με τον δύσκολο, όπως λες, τρόπο. Τόσο εσύ, όσο κι εκείνοι που μοιράζονται τις ίδιες απόψεις μαζί σου, είστε ευπρόσδεκτοι, σ' έναν αξιοπρεπή, τίμιο και θέλω να πιστεύω αποδοτικό διάλογο. Σίγουρα ο χώρος προσφέρεται για κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εγω θα σε ρωτησω φιλε μου εσυ που στηριζειs αυτη σου την αποψη,οτι δεν υπαρχει ενιαια αδιαιρετη αληθεια,γιατι για το αντιθετο υπαρχουν οχι μονο γραπτεs αναφορεs αλλα και η αδιαμφισβητητη παρουσια του λογου του Θεου στην γη,αλλα οχι μονο απο την μερια του χριστιανισμου αλλα και των προπατορων του ελληνισμου.Τι αλλεs αποδειξειs μπορει να θελειs.Αλλο να εθελοτυφλουμε λοιπον σε ολα αυτα,και αλλο να λεμε κατι για λογουs καθαρα εντυπωσιασμου γιατι απλα δεν υπαρχει κανενα στοιχειο που να συνηγορει αυτη σου την αποψη,εκτοs απο μια τυπικη και οχι ουσιαστικη σου αρνηση.

Οσο για την χαμενη αληθεια εχει αποκαλυφθει σε εκεινουs που την δεχτηκαν,για τον περισσοτερο κοσμο ομωs που υπεπεσε σε πλανη σαφοs και δεν εχει αποκαλυφθει και σαφεστατα ειναι χριστιανικη γιατι δεν μπορει να ειναι τιποτα αλλο,αυτο εξιπακουεται,και δεν το λεω επειδη πιστευω στον χριστιανισμο,αυτο το ξεκαθαριζω.

Ο Χριστιανισμοs δεν ειναι κατασκευασμα,δεν θελω να ακουω τετοια!!Πολλες θρησκειες απαιτουν από τον ανθρωπο να κανει ορισμενα πραγματα η να μην τα κανει,στον Χριστιανισμο αντιθετα, προκειται για σχεση με τον Θεο. Ο Χριστιανισμος ειναι πιστη οτι ο Χριστος πεθανε στο σταυρο για να πληρωσει το μισθο της αμαρτιας και οτι αναστηθηκε.Το δικο σου χρεος της αμαρτιας εχει πληρωθει και εσυ μπορεις να εχεις κοινωνια με τον Θεο. Εσυ μπορεις να εχεις τη νικη επι της αμαρτωλης φυσης σου και να βαδιζεις στην κοινωνια υπακουοντας το Θεο. Αυτο ειναι ο αληθινος Χριστιανισμος.

- Που εξέφρασα τέτοια άποψη, φίλε μου Φώτη; Μόλις μου την υποδείξεις, θα την αναιρέσω ως "εκ παραδρομής"!
- Πότε ζήτησα "αποδείξεις", αδελφέ μου Φώτη; Αν μου το προσδιορίσεις, θα σου ζητήσω συγνώμη...
- Ποιος σου είπε, χρυσόστομε, ότι οι συνάνθρωποί σου έχουν χρέη αμαρτίας; Ο "αληθινός Χριστιανισμός"; Εδώ, θα μου επιτρέψεις να σε νουθετήσω: " Μην κρίνεις, ίνα μη κριθείς..."!


Φίλτατε Νωεύ, η πίστη δεν στηρίζεται, υφίσταται...


Συμφωνώ, αγάπη μου, απόλυτα! Αλλά όταν μπαίνει σε (" ") εισαγωγικά, δεν είναι πίστη, αλλά γνώμη (έστω εκλεκτικά κριτική)!

Ξέχνα όλες τις ιδέες, γιατί μόνο τότε θα είσαι έτοιμος να κάνεις ένα μικρό βήμα για τα πόδια σου αλλά ένα μεγάλο βήμα για την καρδιά σου...
Ω, Δεσμώτη, με αλυσοδένεις πίσω από τ' άρμα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)Συμφωνώ, αγάπη μου, απόλυτα! Αλλά όταν μπαίνει σε (" ") εισαγωγικά, δεν είναι πίστη, αλλά γνώμη (έστω εκλεκτικά κριτική)!

Αυτό το συζητάμε επί τόπου ή κάπου αλλού?:)
Γιατί ακόμα και η πίστη χρειάζεται ένα στοιχειώδες έστω υπόβαθρο επιχειρημάτων δε νομίζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτό το συζητάμε επί τόπου ή κάπου αλλού?:)
Γιατί ακόμα και η πίστη χρειάζεται ένα στοιχειώδες έστω υπόβαθρο επιχειρημάτων δε νομίζεις?

Ναι, απόλυτα! Που και πότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Θέλεις να πεις ότι ο Θεός που ΕΙΝΑΙ Αλήθεια, δημιούργησε έναν κόσμο "ψευδή" και τοποθέτησε εντός του τον κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσή του άνθρωπο, ζητώντας του να βρει μια Αλήθεια, την οποία, όπως επισημαίνεις, αδυνατεί να συλλάβει; Δεν είναι λίγο σαδιστικό αυτό, ιδιαίτερα από κάποιον "Πανάγαθο";
Στο ερωτημα σου αυτο απαντησα πιο πανω οτι για το οτι εχει συμβει αποκλειστικοs υπευθηνοs ειναι ο ιδιοs ο ανθρωποs που υπεπεσε στην πλανη του διαβολου και o οποιοs απαρνηθηκε ουσιαστικα την ανωτερη φυση του.Θα σου αναφερω ενα πολυ ωραιο αποσπασμα απο κειμενο του Ερμη του Τρισμεγιστου σχετικα με αυτο το ερωτημα σου.

<<Και αφου ελαβε γνωση τηs ουσιαs τουs κι αφου συνειδητοποιησε τη φυση τουs,θελησε να διασπασει την περιφερεια των κυκλων και να κατανοησει την εξουσια εκεινου,που εξουσιαζε την ενεργεια που περιεβαλλε τα παντα.
Κι ο ανθρωποs που εξουσιαζε τον κοσμο των θνητων και των μη λογικων ζωων,εσκυψε μεσο τηs Aρμονιαs,αφου τηs διερρηξε το περικαλλυμμα κι εδειξε στην κατωτερη φυση την ομορφη οψη του θεου.Κι αυτον η φυση μολιs τον ειδε να κρυβει μεσα του ατελειωτη ομορφια κι ολη την ενεργεια των διοικητων και την μορφη του θεου,χαμογελασε απο ερωτα,μολιs αντικρισε στο νερο το ειδωλο τηs ωραιοτατηs οψηs του ανθρωπου και την σκια του πανω στην γη.
Και αυτο,μολιs αντικρισε στο νερο την μορφη,που ηταν ομοια μ´ αυτον,να βρισκεται μεσα στην φυση,την αγαπησε και θελησε να κατοικησει εκει (δηλαδη στο κατωτερο επιπεδο δημιουργιαs)
Aμεσωs η επιθυμια του εγινε πραξη και κατοικησε τη χωριs λογικη μορφη (εγινε η επιθυμια του πραξη με την ελευθερη βουληση του στον ψευτικο κοσμο).Η δε φυση ολοκληρη πηρε στην αγκαλια τηs τον αγαπημενο τηs και ενωθηκαν,αφου ηταν ερωτευμενοι.
Και για αυτο το λογο ο ανθρωποs-εν αντιθεσει με ολα τα ζωα τηs γηs-εχει διπλη φυση,δηλαδη ειναι θνητοs οσο αφορα το σωμα,αθανατοs δε οσο αφορα την ουσια του.
Διοτι αν και ειναι αθανατοs κι εξουσιαζει τα παντα,εντουτοιs υποφερει απ'ολα τα θνητα,καθωs υποκειται στην Ειμαρμενη.
Αν και ηταν,λοιπον ανωτεροs απο την αρμονια των κυκλων,εγινε δουλοs τηs κι ενω δε ειχε φυλο(χωριs σεξουαλικα γενετικα χαρακτηριστικα) αφου προερχοταν απο πατερα διχωs φυλο,κι ενω ηταν αυπνοs,αφου προερχονταν απο πατερα αυπνο εγινε ομηροs τουs.>>

Και ενα αλλο αποσπασμα που λεει για την τριαδικοτητα του θεου <<Μαθε το εξηs:αυτο,που απο μεσα σου βλεπει κι ακουει αποτελει τον λογο του θεου (Ο Χριστοs που ηρθε στην γη ειναι ο ιδιοs ο λογοs του θεου),ο δε νουs αποτελει τον πατερα θεο.Το ενα απο το αλλο δεν διαχωριζονται,καθοσον η ενωση τουs αποτελει την ζωη.(Αδιαιρετοs o πατεραs θεοs απο τον Υιο και λογο του πατροs)>> λογια που γραφτηκαν πολυ πριν την παρουσια του χριστου πανω στην γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Σημερα θα πω μονο αυτο.Μεσα στα κειμενα του Ερμη του τρισμεγιστου αναφερει οτι το φωs ειναι ο Νουs ο θεοs(δεν μιλαει για πολυθεισμο αναφερεται καθαρα στον Εναν Θεο αυτο σημαινη οτι καποιοι στην αρχαια ελλαδα ειχαν αυτη την γνωση)και προυπαρχει απο την υγρη φυση(αυθαιρετωνταs ισωs,θα ελεγα οτι η υγρη φυση μεταφορικα ηταν το χωραφι που πληρουσε τηs προυποθεσειs να σπειρει τα δημιουργηματα του ο Θεοs πανω σε αυτη ) που δημιουργηθηκε απο το σκοταδι και ο φωτεινοs λογοs που δημιουργηθηκε απ' το Νου,ειναι ο γιοs του Θεου(Βλεπουμε οτι η ορολογια του χριστιανισμου προυπηρχε.Ο Χριστοs ονομαζεται και εδω Λογοs του Θεου.Αν ολα αυτα δεν μαs αγγιζουν,τουλαχιστον πρεπει να μαs προβληματησουν γιατι καποιοι σιγουρα μαs λενε ψεμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ο χώρος όμως κι ο χρόνος, αποτελούν κύρια κι αναπόσπαστα συστατικά των δύο πρώτων κόσμων που μας περιγράφεις, αυτών των κόσμων οι οποίοι είναι, όπως λες, ψευδείς. Συνεπώς ο χώρος και ο χρόνος είναι κι αυτοί ψευδείς και ο Θεός, αφού ΕΙΝΑΙ ο χώρος και ο χρόνος, είναι με τη σειρά του ψευδής. Τα επιχειρήματά σου καταλήγουν σε λογικά αδιέξοδα, συνεπώς κάτι δεν πάει καλά μ' αυτά.
Προσεξε,ο χρονοs και ο χωροs εχει να κανει με τον υλικο κοσμο και οπωs γνωριζειs ειναι σχετικοs και,ο οποιοs υπηρχε ηδη οταν ο ανθρωποs ηταν στο παραδεισο μαζι με τον χωρο και τον χρονο φυσικα αλλα λειτουργουσε κατω απο πολυ διαφορετικεs συνθηκεs δεν ηταν βιαιο οπωs σημερα και ηταν αφθαρτοs. Μετα την πτωση του ανθρωπου σε αυτο τον υλικο κοσμο λογο των ειδικων συνθηκων που δημιουργηθηκαν,αφου ειχαμε και το θειο μεσα μαs,κατι πρωτογνωρο για τον υλικο κοσμο μεχρι τοτε η φυση επρεπε με καποιο τροπο να αναπροσαρμοσει το προγραμμα τηs σε αυτo το νεο status για να μπορεσει να συμβιβασει την υλικη υποσταση του ανθρωπου με την θεικη, αυτο ομωs ειχε σαν αποτελεσμα να δημιουργηθει μια αλυσυδωτη αντιδραση σε ολοκληρο το υλικο συμπαν με αποτελεσμα να αλλαξει και το ιδιο.Αυτο ομωs ηταν εξω απο την βουληση του θεου και με την παρεμβαση του διαβολου να εχει εξουσια και αυτοs πανω στην υλη λογο αυτο του γεγονοτοs αλλοιωσε ακομα περισσοτερο το αποτελεσμα,το εκανε για να το πουμε πιο απλα στα μετρα του,προκαλεσε την γενικευμενη φθορα σε ολοκληρο το υλικο συμπαν μαζι και στον ανθρωπο αφου εγινε και ο ιδιοs μεροs τηs και,αλλιωνοταs οχι μονο τον τροπο που σκεφτομαστε αλλα ακομα και τιs εικονεs που βλεπουμε γυρω μαs για να μην υποψιαστουμε καν αυτη την πλανη και καταλαβουμε το σχεδιο του.(Σχετικα με αυτο το τελευταιο υπαρχει σχολιο στην σελιδα 67 και ειναι το #670)Βλεπειs τι ζημια προκαλεσαμε Great Chaos;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Hello,
Εν όψει των ημερών έχω απορίες.
(Δεν ταιριάζουν απόλυτα με το θέμα αλλά δε βρήκα και κάποιο άλλο)

1.Αν δεχτούμε ότι όλα αυτά είναι μια φούσκα, όπως και το Δωδεκάθεο, ποιος μπορεί να ήταν ο απώτερος σκοπός του λαού/πολιτισμού/whatever που δημιούργησε το Θεό και τη θρησκεία;

2.Με τους μοναχούς/παπάδες κτλ τι παίζει και ακολουθούν το δρόμο του Θεού;
Θέλω να πω, αν όλα είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα ποιος τους καλεί; Τι «κερδίζουν»;

3.Υπάρχει σχέση θρησκείας-θεού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Όχι, δεν πιστεύω πως υπάρχει Θεός. Θεωρώ πως όλη αυτή η φιλοσοφία που έχει δημιουργηθεί, είτε από τον χριστιανισμό είτε από οποιαδήποτε άλλη θρησκεία, περί Θεού και αγίου πνεύματος και και και είναι μια από τις κυριότερες ανάγκες του ανθρώπου να πιστέψει σε κάτι ανώτερο. Πως δηλαδή ακόμα και στην πιο δύσκολη στιγμή, υπάρχει κάποιος/κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει.
Είναι αδύνατον για μένα να πιστέψω σε κάτι που ούτε έχω δει ποτέ μου, ούτε υπάρχει η παραμικρή απόδειξη για την ύπαρξη του, ούτε μπορώ ακόμη να εμπιστευτώ κάτι αρχαία κείμενα που κάποιος κάποτε έγραψε και θεοποιήθηκαν. Πώς μπορούμε να τα πιστέψουμε όλα αυτά, και γιατί αυτά συγκεκριμένα αναγνωρίζονται ως τα αληθή, εννοώ τα κείμενα των χριστιανών ορθοδόξων, και όχι τα κείμενα των βουδιστών ας πούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didonia

Νεοφερμένος

Η Υπερτατη Ελληνιδα Θεα(ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι δεν υπάρχει Θεός.Ότι δηλαδή υπάρχει κάποιος εκέι ψηλά να μας παρακολουθεί,κάθε κίνηση μας...
Μπα...εγώ υποστηρίζω ότι ο μόνος Θεός είσαι εσύ.Είναι ο εαυτός σου ,το εγώ σου.Αυτό που πηγάζει από μέσα σου.
Όλοι θέλουν να πιστεύουν σε μια ανώτερη δύναμη που στις δύσκολες στιγμές τους ,τους βοηθά να βρουν μια διέξοδο στο αδιέξοδο τους.Στην πραγματικότητα όμως ,όσο και να προσευχηθουν στο (ανύπαρκτο)Θεό,το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο.Δηλαδή ,το απόλυτο ΄τιποτα' .
Κατα με ο οποιοσδήποτε απο μας πρέπει να πιστεύει στον ευατό του,διότι ΕΣΥ πράττεις,ΕΣΥ δίνεις τις εντολες..από εσένα εξαρτάται η ζωή σου.
Ή ποιος Θεός,παίρνει ,τολμάει να παίρνει τη ζωή κάποιου;Και όχι δεν αναφέρομαι στους ανθρώπους τρίτης ηλικίας.Αναφέρομαι στους νέους.Ποιος Θεός αφήνει ένα παιδί να πεθάνει?ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ ΜΙΑΣ ΜΑΝΑΣ?ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ....
Πολλοι ,για την ακρίβεια ΟΛΟΙ αναρωτίομαστε ή δεν είμαστε σίγουροι από ποιον δημιουργήθηκε ο άν8ρωπος....Άλλοι λένε ότι προήλθαμε από την Εύα και τον Αδάμ ..Άλλοι από τους πιθήκους...Αλλοι (όπως υποστηρίζουν οι επιστήμονες) από τη μεγαλη έκρηξη big bang.Εγώ συμφωνώ με την επιστημονική άποψη....

Αυτή ήταν η δική μου άποψη για το αν υπάρχει Θεός ελπίζω να σας κάλυψα!
αμα οχι ..δεν πειραζει παμε γι'αλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zopy

Νεοφερμένος

Η Zopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν έχω αόρατους φίλους. Πιστεύω στους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didonia

Νεοφερμένος

Η Υπερτατη Ελληνιδα Θεα(ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Δεν έχω αόρατους φίλους. Πιστεύω στους ανθρώπους.

ΕΕΕ?Είναι λίγο άκυρο αυτό που λες ή μήπως είναι η ιδέα μου???
:offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Or3st1s SOAD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να βρουμε ακρη.Δηλαδη εννοω οτι ακομα και αν οι επιστημονες υποστηριζουν οτι προηλθαμε απο το bing bang ,τοτε αυτο απο που προηλθε."Λογικα" απο το θεο ,αλλα και παλι ο θεος απο που προηλθε?Αυτα θα τα μαθουμε μονο οταν τα κακαρωσουμε.Κατα την γνωμη μου σαφως υπαρχει θεος,απλως κανεις δεν ειναι σιγουρος για την μορφη του.Δεν εχω προβλημα με τους αθεους,αλλα εχω προβλημα με καποια απο τα επιχειρηματα τους.Ενας γνωστος μου πχ μου ειπε οτι ο θεος δεν βοηθα τους ανθρωπους.Δηλαδη,αμα εσυ προσευχεσαι να γραψεις αριστα και παρεις τα ****** τοτε ο θεος φταιει?Τελος,ισως να μην συμφωνειτε,αλλα ειναι αληθεια οτι καθε μερα πεθαινουν παιδια και αθωοι ανθρωποι αδικα και για αυτο ακουω πολλα παιδια της ηλικιας μου να λενε που ειναι ο θεος να βοηθησει???
Πειτε μου τοτε ο θανατος του Χριστου που ειναι η κυρια μορφη της θρησκειας μας ηταν δικαιος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didonia

Νεοφερμένος

Η Υπερτατη Ελληνιδα Θεα(ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
anyway , όντως ο καθένας έχει τη άποψη του και εγω προσωπικά δεν προσπαθώ να πείσω κανεναν και για τίποτα όμως όπως σέβομαι τις απόψεις των άλλων ΑΠΑΙΤΩ να σεβονται και αυτοί με τη σειρά τους τη δικιά μου κι ας είναι αντίθετοι , οποιαδήποτε διαφωνια καλοδεχούμενη αφού ο πολιτισμένος διαλογος και η ανταταλλαγή ιδεών μονο εποικοδομητική μπορεί να είναι...δεν προσπαθώ να ταπώσω κάποιον απλά εκφράζω καποιους προβληματισμόυς μου και αντιλήψεις μου....και ναι πράγματι το τι υπάρχει και τι δεν υπάρχει θα το μαθουμε όταν αποδημήσουμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να βρουμε ακρη.Δηλαδη εννοω οτι ακομα και αν οι επιστημονες υποστηριζουν οτι προηλθαμε απο το bing bang ,τοτε αυτο απο που προηλθε."Λογικα" απο το θεο ,αλλα και παλι ο θεος απο που προηλθε?

από τον Sheldon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι δεν υπάρχει Θεός.Ότι δηλαδή υπάρχει κάποιος εκέι ψηλά να μας παρακολουθεί,κάθε κίνηση μας...
Μπα...εγώ υποστηρίζω ότι ο μόνος Θεός είσαι εσύ.Είναι ο εαυτός σου ,το εγώ σου.Αυτό που πηγάζει από μέσα σου.
Όλοι θέλουν να πιστεύουν σε μια ανώτερη δύναμη που στις δύσκολες στιγμές τους ,τους βοηθά να βρουν μια διέξοδο στο αδιέξοδο τους.Στην πραγματικότητα όμως ,όσο και να προσευχηθουν στο (ανύπαρκτο)Θεό,το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο.Δηλαδή ,το απόλυτο ΄τιποτα' .
Κατα με ο οποιοσδήποτε απο μας πρέπει να πιστεύει στον ευατό του,διότι ΕΣΥ πράττεις,ΕΣΥ δίνεις τις εντολες..από εσένα εξαρτάται η ζωή σου.
Ή ποιος Θεός,παίρνει ,τολμάει να παίρνει τη ζωή κάποιου;Και όχι δεν αναφέρομαι στους ανθρώπους τρίτης ηλικίας.Αναφέρομαι στους νέους.Ποιος Θεός αφήνει ένα παιδί να πεθάνει?ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ ΜΙΑΣ ΜΑΝΑΣ?ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ....
Πολλοι ,για την ακρίβεια ΟΛΟΙ αναρωτίομαστε ή δεν είμαστε σίγουροι από ποιον δημιουργήθηκε ο άν8ρωπος....Άλλοι λένε ότι προήλθαμε από την Εύα και τον Αδάμ ..Άλλοι από τους πιθήκους...Αλλοι (όπως υποστηρίζουν οι επιστήμονες) από τη μεγαλη έκρηξη big bang.Εγώ συμφωνώ με την επιστημονική άποψη....

Αυτή ήταν η δική μου άποψη για το αν υπάρχει Θεός ελπίζω να σας κάλυψα!
αμα οχι ..δεν πειραζει παμε γι'αλλα!

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ πριν από λίγα χρόνια, με μερικές διαφορές βέβαια.
Συμφωνώ στην ανθρωποκεντρική θέαση του ζητήματος που θέτεις, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει μόνο ο άνθρωπος και η ανθρώπινη δύναμη - υπάρχει και ακόμη ένας σημαντικός παράγοντας που επηρεάζει την όλη ζωή μας και όσο και αν προσπαθούμε δεν μπορούμε να τον παραβλέψουμε... η Τύχη.

Αυτό που ακόμη πιστεύω εγώ, είναι ότι φυσικά υπάρχουν και ανώτερα στοιχεία από τον άνθρωπο, που δεν μπορεί να τα εξηγήσει και να τα ερμηνεύσει με την λογική του. Δεν πιστεύω όμως ότι αυτά εμφανίζουν υπερφυσικές ιδιότητες ή είναι Θεοί. Απλά, όπως στην ... πυραμίδα της ζωής πάνω από το μικρό ψάρι είναι το μεγαλύτερο, έτσι και πάνω από τον άνθρωπο είναι κάτι άλλο, διαφορετικό.

Πειτε μου τοτε ο θανατος του Χριστου που ειναι η κυρια μορφη της θρησκειας μας ηταν δικαιος???
όχι, αλλά αυτός ήταν ο Χριστός, ο υιός του Θεού. Δεν είναι λίγο άδικο να εξισώνουμε τα ανόμοια?
Άλλωστε, εκείνος θυσιάστηκε προκειμένου να σωθεί η ... ανθρωπότητα. Όλοι όσοι όμως ανέφερες ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ και ΔΕΝ είναι δική τους επιλογή - λεπτομερειούλες που ίσχυαν στην περίπτωση του Χριστού!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Or3st1s SOAD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Απο αυτη την οπτικη εχεις δικιο,αλλα εγω πιστευω οτι αν και ελαχιστοι,υπαρχουν "μικροι" Χριστοι στις μερες μας και οσο πανε και λιγοστευουν δυστυχως,που προσπαθουν να εχουν καθαρη συνειδηση και για αυτο θυσιαζονται.Αυτο ηθελε να δειξει ο Χριστος με τη θυσια του ,ομως λιγοι το καταλαβαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didonia

Νεοφερμένος

Η Υπερτατη Ελληνιδα Θεα(ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ πριν από λίγα χρόνια, με μερικές διαφορές βέβαια.
Συμφωνώ στην ανθρωποκεντρική θέαση του ζητήματος που θέτεις, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει μόνο ο άνθρωπος και η ανθρώπινη δύναμη - υπάρχει και ακόμη ένας σημαντικός παράγοντας που επηρεάζει την όλη ζωή μας και όσο και αν προσπαθούμε δεν μπορούμε να τον παραβλέψουμε... η Τύχη.

Αυτό που ακόμη πιστεύω εγώ, είναι ότι φυσικά υπάρχουν και ανώτερα στοιχεία από τον άνθρωπο, που δεν μπορεί να τα εξηγήσει και να τα ερμηνεύσει με την λογική του. Δεν πιστεύω όμως ότι αυτά εμφανίζουν υπερφυσικές ιδιότητες ή είναι Θεοί. Απλά, όπως στην ... πυραμίδα της ζωής πάνω από το μικρό ψάρι είναι το μεγαλύτερο, έτσι και πάνω από τον άνθρωπο είναι κάτι άλλο, διαφορετικό.


Για την τυχη θα έλεγα και εγώ αν που και που μου την έπεφτε :PΤέτοια γκαντέμω που είμαι...:( ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Για την τυχη θα έλεγα και εγώ αν που και που μου την έπεφτε :PΤέτοια γκαντέμω που είμαι...:( ;)

Μη νομίζεις...
Ούτε κι αυτηνής της την πέφτει...
Χωρίσανε πριν ακόμη γεννηθεί...
Και τα ξαναβρήκανε την μέρα που με γνώρισε...
Αλλά τα ξαναχαλάσανε μετά...:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top