Ποια είναι η γνώμη σας για τη λακωνικότητα;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα μπορείτε να με εκτελέσετε :P


Θεωρείτε ότι η λακωνικότητα είναι ένα θετικό,αρνητικό ή ένα ουδέτερο χαρακτηριστικό η οποία αποκτά διάφορες ''αποχρώσεις'' ανάλογα με την περίσταση;
Ποια πιστεύετε ότι είναι τα κίνητρα αλλά και τα χαρακτηριστικά του ανθρώπου που επιλέγει να απαντήσει λακωνικά;
Μήπως τελικά η λακωνικότητα κρύβει από πίσω ένα αδύναμο/ανίσχυρο άτομο, έναν άνθρωπο που χαρακτηρίζεται από έλλειψη επιχειρημάτων αντίκρουσης μιας άποψης/θέσης ή ακόμα και ελλιπή γνώση του θέματος;


Ας μοιραστούμε τους προβληματισμούς και τις απόψεις μας επί του θέματος!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ειναι καλος για περιπτωσεις που θελεις να πεις κατι γρηγορα, αλλα αν θελεις να εξηγησεις κατι, δεν νομιζω πως ειναι και τοσο χρήσιμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Νομίζω ότι η (συστηματική) λακωνικότητα υποθάλπει ένα είδος σνομπισμού, αφού απαντώντας και γενικότερα εκφραζόμενος εν συντομία αλλά με περιεκτικότητα, "απευθύνεσαι" σε συγκεκριμένο κοινό, παραπέμποντας τους υπόλοιπους, να πάνε να....ψάξουν να βρουν τι εννοείς! :P

Επίσης, θεωρώ ότι η επεξήγηση-σινδόνη (4.30 μάκρος, 1.10 φάρδος) μονο γνώση του (όποιου) θέματος δεν σημαίνει και φυσικά επάρκεια επιχειρημάτων, αφού μπορείς να μιλάς ή να γράφεις ώρες και στην ουσία να μη λες.... τίποτα!
Βέβαια, όταν ομιλείς από καθέδρας σε κοινό που σε κοιτάζει με ανοιχτό στόμα, μπορείς να αρχίσεις με την ιστορία της ζωής σου, να τη συνδιάσεις με τον κατακλυσμό του Νώε και πως αποφάσισες να σπουδάσεις ναυπηγός, κάνοντας αναφορές στον μεγάλο επιταχυντή ανδρονίων και την ύβρι που διαπράττεται στο cern, καταλήγοντας στην ανατροφή που θα δώσεις στα παιδιά σου! :worry:

Προτιμώ την λακωνικότητα όμως, διότι μου παρέχει κάλυψη στις αδυναμίες μου και γιατί με ενδιαφέρει η ψυχική υγεία όσων με....διαβάζουν! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Δεν μπορώ τους λακωνικούς ανθρώπους με τίποτα - καλύτερα να μη μιλήσει καθόλου αν είναι να πει μόνο μια κουβέντα. Με εκνευρίζει υπερβολικά να ρωτάω κατι και να βγάζω απαντήσεις με το τσιγκέλι.

Θεωρώ οτι αυτοί οι άνθρωποι είτε είναι πολύ σνομπ ή το παίζουν σνομπ γιατί δεν έχουν ουσιαστικά πολλά και σημαντικά να πουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Εγώ νομίζω η λακωνικότητα μπορεί πολλές φορές να είναι σνομπισμός, ψυχρότητα και παρατηση απο προσπάθεια για επικοινωνία αλλά πολλές φορές μπορεί να είναι όπλο κατα της ακατάσχετης φλυαρίας, βλακείας και πρόθεση ειλικρινούς και ουσιαστικής πρόθεσης για γόνιμο και απέριττο διάλογο και επικοινωνία.

Υγ: Μήπως θέλεις να πεις πχ "αφετηρία"; Και συγνώμη για την παρέμβαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
καλύτερα να μη μιλήσει καθόλου αν είναι να πει μόνο μια κουβέντα
Μια κουβέντα δεν θεωρείται λακωνικότητα, αλλά μη γνώση της γλώσσας που τέθηκε η ερώτηση (Σανκριστικά πχ) άντε στην καλύτερη περίπτωση.... να είναι αγουροξυπνημένος, πάντως όχι...λακωνικός!

Με εκνευρίζει υπερβολικά να ρωτάω κατι και να βγάζω απαντήσεις με το τσιγκέλι
Έχεις δίκιο, και ένα εισαγγελέα θα τον εκνεύριζε αυτό αφάνταστα!!!!!!!!

δεν έχουν ουσιαστικά πολλά και σημαντικά να πουν
Ή μπορεί πολύ απλά, να μη αισθάνονται την ανάγκη να τα "μοιράζονται" με τον...καθένα!

Αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα μπορείτε να με εκτελέσετε
Για τέτοια θέματα, δεν στήνουμε :kill: στον τοίχο, μην ανησυχείς


:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Άλλοτε η λακωνικότητα αποτελεί ένδειξη σοφίας κι ενδοσκόπησης, άλλοτε ένδειξη φιλαυτίας και πόζας. Όπως ισχύει για κάθε εργαλείο, τη διαφορά στο αποτέλεσμα της χρήσης του, κάνει η πρόθεση και ο σκοπός από τη μία και η μαστοριά του χειριστή του από την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Θεωρείτε ότι η λακωνικότητα είναι ένα θετικό,αρνητικό ή ένα ουδέτερο χαρακτηριστικό η οποία αποκτά διάφορες ''αποχρώσεις'' ανάλογα με την περίσταση;
Μπορεί να είναι είτε θετικό, είτε αρνητικό, είτε ουδέτερο, είτε κάτι άλλο (που μπορεί να έχει πολύ ενδιαφέρον υπό κάποιες συνθήκες, ή να είναι απλώς κάτι ασήμαντο ή και εφήμερο), με την "απόχρωση" του κάθε "είτε" να εξαρτάται από εμάς, αλλά κι από τους άλλους, γιατί η λακωνικότητα εξ ορισμού αφορά αλληλεπίδραση, παρόλο που μπορεί κανείς να είναι λακωνικός και με τον εαυτό του
οπότε

μπορεί κανείς να είναι λακωνικός με τον εαυτό του, αλλά πολυλογάς με τους άλλους

μπορεί να συνομιλεί συχνά με τον εαυτό του, αλλά να είναι λακωνικός με τους άλλους

μπορεί να είναι λακωνικός και με τον εαυτό του και με τους άλλους (ένα στάδιο πριν τον "ύπνο" :worry:)

-------

Εάν συνομιλεί μονάχα με τον εαυτό του, τότε, είτε θα είναι "αυτιστικός", είτε θα ακούει τον εαυτό του ακόμα κι όταν συνομιλεί με άλλους – κι αν είναι και οι άλλοι σαν αυτόν, θα έχουμε παράλληλους μονόλογους.

Εάν δεν ομιλεί καθόλου με τον εαυτό του, όντας συγχρόνως πολυλογάς με τους άλλους, τότε…. (σκέψου μόνη σου, να μην είμαι και πολυλογάς… :redface::P)

Όσο καλύτερα κρατάει την εν τω γίγνεσθαι (προσωπική του!) ισορροπία ανάμεσα στα δύο παραπάνω "άκρα", τόσο καλύτερες κουβέντες θα κάνει και με τους άλλους και με τον εαυτό του, γιατί αυτές οι δύο αλληλεπιδρούν έτσι, ώστε η ποιότητα της μίας να εξαρτάται από αυτήν της άλλης. Κι όσο βελτιώνει μέσα του αυτήν την ισορροπία, τόσο καλύτερα μπορεί να κρίνει εάν, πότε και πόσο θα μιλάει. Η καλή ισορροπία δεν είναι κάτι στατικό και κοινό για όλους, γιʼ αυτό και υπάρχουν άλλοι που μιλούν περισσότερο, άλλοι που μιλούν λιγότερο, αλλά αμφότεροι καλά κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
“Τα μεν πρώτα τα ξεχάσαμε τα δε δεύτερα δεν τα καταλάβαμε γιατι είχαμε ξεχάσει τα πρώτα.”
Απάντηση αρχαίου σπαρτιάτη σε κάποιον που φλυαρούσε.


“Ησυχίαν καλόν”
Επιστολή σπαρτιάτη βασιλιά σε καποιον που οραματιζόταν επιθέση εναντιον τηε σπάρτης.


Λακωνίζειν σημαίνει απλή, έξυπνη και εύστοχη δράση ή λόγος, που φέρνει αποτέλεσμα.

Προυποθέσεις λακωνικότητας:

1)Απόλυτη κατανοήση και γνώση,όσων εκφράζουμε
2)Απλότητα χαρακτήρα
3)Έλλειψη στόμφου και αυτοπροβολής
4)Λιτότητα στον τρόπο ζωής
Πλεονεκτήματα λακωνικότητας


  • προβάλλει το ουσιώδες (≠επουσιώδες)
  • ενέχει συντομία
  • εξασφαλίζει συνοχή του λόγου
  • αναδεικνύει την αλήθεια
  • εντυπωσιασμό
  • παραμένει στη μνήμη
  • σαφήνεια
Δεν νομίζω πως ειναι είδος ''σνομπισμού''.Γιατί να μιλάς πολύ,ενω μπορείς να πεις τα ιδια ακριβώς με τα μισα λόγια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
“Τα μεν πρώτα τα ξεχάσαμε τα δε δεύτερα δεν τα καταλάβαμε γιατι είχαμε ξεχάσει τα πρώτα.”
Απάντηση αρχαίου σπαρτιάτη σε κάποιον που φλυαρούσε.

Ποσες φορες το χω σκεφτει αυτο..
Εγω παλι δε μπορω με τιποτα τους ανθρωπους που για να πουν την αποψη τους θελουν εικοσι λεπτα. Μου δινουν την εντυπωση κατ'αρχας οτι δεν εχουν αποψη, εκεινη την ωρα την διαμορφωνουν σκεπτομενοι φωναχτα. Αν ξερεις τι θες να πεις και δεν εισαι ερωτευμενος με τη φωνη σου μπορεις να εισαι λακωνικος, κατανοητος και απλος, και να συνεχιστει ο διαλογος χωρις κανενα προβλημα - μην μπερδευετε το λακωνικος με το αποτομος. Ενα παραδειγμα:

Άλλοτε η λακωνικότητα αποτελεί ένδειξη σοφίας κι ενδοσκόπησης, άλλοτε ένδειξη φιλαυτίας και πόζας. Όπως ισχύει για κάθε εργαλείο, τη διαφορά στο αποτέλεσμα της χρήσης του, κάνει η πρόθεση και ο σκοπός από τη μία και η μαστοριά του χειριστή του από την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όπως ο,τιδήποτε που δεν έχω την εκτιμώ πολύ όταν την συναντώ στους άλλους.
Θα ήθελα να μπορώ να εκφρασω τα όσα σκέφτομαι πιο λιτά και σύντομα αλλά το ίδιο περιεκτικά.Πολλές φορές όταν διαβάζω τα γραπτά άλλων που έχουν περιγράψει ακριβώς τις ιδεες μου πιο καίρια και χωρίς να χρησιμοποιούν τουλάχιστον 3 παραγράφους όπως εγώ(εντάξει δεν φταίω που η ελληνική γλώσσα είναι πλούσια) εύχομαι μακάρι να το έκανα κι εγώ έτσι.
Το λακωνιζειν εστί φιλοσοφείν μας μαθαιναν στο σχολείο.Μάλιστα υπήρχε και ενα κείμενο στα αρχαία που ξεκίναγε "η λακωνικότητα ειναι μια αρετή....".Δεν αποκόμισα πολλά την συγκεκριμενη μέρα,παρέμεινα ανεπίδεκτη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Λακωνίζειν έτσι φιλοσοφείν...
Υπήρξα πολυ φλυαρη. Παρα πολυ! Γνώρισα συζυγο το εντελώς αντίθετο και έχω βρει την ισορροπία. :)
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Λακωνίζειν έτσι φιλοσοφείν...
Υπήρξα πολυ φλυαρη. Παρα πολυ! Γνώρισα συζυγο το εντελώς αντίθετο και έχω βρει την ισορροπία. :)
Και μπαίνεις εδώ, να μας ζαλίσεις και να ξεφορτώσεις την καθημερινότητα...
Εμπνευσμένη σε βλέπω.

Μη φανταστείς κάτι άλλο.

Ολοι εδώ, φλυαρούμε ασύστολα. Δεν υπάρχει κανόνας.
Λες ότι θέλεις και αν το διαβάσεις μετά και δεν σου αρέσει, απλά το σβήνεις και γράφεις το άλλο.
Και αν ... :laugh: :laugh: :laugh:
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να μπορεί κανείς σε λίγες γραμμές να συνοψίσει αυτό που θέλει να πει και να μη χρειάζεται να γράφει/λέει ολόκληρα κατεβατά είναι πολύ σπουδαίο. Ειδικά στο διαδίκτυο και στις οθόνες τα σεντόνια είναι κουραστικά στην ανάγνωση.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
ΝΑΙ

DJf6Ws6XkAU1D9m.jpg
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Α δεν μαρεσει η λακωνικοτητα, θελω αναλυση μαρεσουν τα κειμενα και τα κατεβατα😃
Πορωνομαι. Ωραια και η λακωνικοτητα μεν αλλα ειμαι υπερ-αναλυτική, :P νιωθω να ασφυκτιώ αμα με περιορισει καποιος να θα γραψεις 5 γραμμες κιχ παραπανω. 😃Και τελικα βγηκε μικρο και το εδω κειμενο και απορω γιατι δεν το συνηθιζω😃😃
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top