Πότε πρέπει να φεύγουμε από μια σχέση;

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Εντάξει,δεν επιλέγουμε ποιόν αγαπάμε. Με κάποιους άνθρωπους όσο και να αγαπιόμαστε και να το προσπαθούμε,όταν είμαστε ασύμβατοι είναι ζόρι η κατάσταση. Άλλες φορές πάλι κολλάμε παράλογα σε κάποιον που δεν μας δίνει ελπίδες έχοντας ψευδαισθήσεις οτι κάτι θ'αλλάξει κάποτε. Θα χρησιμοποιήσω ένα απλό,κι αληθινό παράδειγμα.
Ο Κώστας ας πούμε ,24χρονών,που ποτέ δεν τον είδε στα σοβαρά η πρώην του Κατερίνα, εδώ και πέντε χρόνια προσπαθεί να την πείσει οτι ταιριάζουνε. Τον συναντάει κάθε 2-3 μήνες, και κάθε φορά κάνει κάτι καινούριο για να ''φανεί αντάξιος''. Αλλάζει κούρεμα,δουλειά,στύλ..αλλά τίποτα. Και όλα αυτά δεδομένου οτι μπορεί και να περάσει χρόνος που να μη βρεθούνε,ή να έχουν μεσολαβήσει άλλες σχέσεις στη ζωή του,αλλά πάλι αυτός επιστρέφει στο πρώτο κόλλημα.
Κι απ'την άλλη η Κατερίνα με τον πρώην της,Μιχάλη. Τα είχαν 3 χρόνια αλλά φαινόταν από χιλιόμετρα οτι δεν ταίριαζαν. Δοκιμάζαν με άλλους,εκαναν υποχωρήσεις για να τα βρούν, τα έφτιαχναν και μετά χώριζαν,και γενικά μια on-off σχέση.
Καλά,στην θέση του Κώστα αποχωρείς,δε το συζητώ αλλά οταν βρείς το άλλο μισό και δεν ταιριάζετε τι πρέπει να κάνεις? Αξίζει να κρατάς μια σχέση που έχει πάθος κι είναι πιθανότατα η σχέση της ζωής σου με νύχια και με δόντια και υποχωρήσεις, ή ψάχνεις για κάτι πιο σταθερό που όμως δεν σε γεμίζει εκατό τοις εκατό??
Ή και τα 2??
Και,για πόσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
..................
Καλά,στην θέση του Κώστα αποχωρείς,δε το συζητώ αλλά οταν βρείς το άλλο μισό και δεν ταιριάζετε τι πρέπει να κάνεις? Αξίζει να κρατάς μια σχέση που έχει πάθος κι είναι πιθανότατα η σχέση της ζωής σου με νύχια και με δόντια και υποχωρήσεις, ή ψάχνεις για κάτι πιο σταθερό που όμως δεν σε γεμίζει εκατό τοις εκατό??
Ή και τα 2??
Και,για πόσο?

α. Δεν υπάρχει "άλλο μισό" όταν δεν ταιριάζεις! :)
Το "άλλο μισό" είναι ο άνθρωπος με τον οποίο αλληλοσυμπληρώνεστε σε τέτοιο βαθμό, που είναι σαν κομμάτι
σου.

β. Τα μοιραία πάθη είναι καταστροφικά από τη φύση τους (είναι μέρος της γλύκας τους και αυτό).

γ. Δεν υπάρχει (κατά την προσωπική μου άποψη) η απόλυτα τέλεια σχέση, στην οποία θα ζεις μονίμως δυνατές
συγκινήσεις και ροζ συννεφάκια. Η "τέλεια σχέση" είναι αυτή στην οποία τα θεμέλια είναι η αγάπη και ο
σεβασμός για τον άλλο.

δ. Το κριτήριο για να ξεκινήσεις ή να κρατήσεις μια σχέση δεν είναι μόνο η σταθερότητα ή το πάθος ή το ότι τον είδες και τον ερωτεύτηκες, αλλά αυτά όλα μαζί και πολλά άλλα επιπλέον.

Συνεπώς θέλω να πω, ότι δεν μπορεί να είναι κάποιος η σχέση της ζωής σου και να κρατιέσαι με νύχια και με δόντια, κάνοντας χίλιες υποχωρήσεις, απλά και μόνο επειδή έχει πάθος. Απλούστατα δεν είναι η σχέση της ζωής σου αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δεν ειναι ευκολο να ξεκολλησεις με καποιον.. δε λεμε σημερα τερμα και μετα ολα ειναι μια χαρα... τις τελευταιες εδδομαδες ξερεις ποσες φορες το χω πει??? ουυυυυ.... αλλα οσο κ αν ακουω τις συμβουλες των φιλων εγω συνεχιζω να το σκεφτομαι και ειναι και επωδυνο... απλα πρεπει να το παλεψεις για να το ξεπερασεις και να προχωρησεις παρακατω οσο πιο γρηγορα γινεται... σιγουρα ο χρονος θα φερει την καταλληλη ωρα για να προχωρησεις... οπως μου λεγε και εκεινος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Εγώ ξεκόλλησα όταν είδα οτι έχω κάνει ό,τι ήταν ανθρωπίνως δυνατό για να κρατήσω αυτή τη σχέση και έβρισκα μπροστά μου τοίχο. Κάποια στιγμή όταν μένεις και παλεύεις μόνος σου κι ο άλλος δεν κάνει καποιο βήμα, κάποια υποχώρηση, παρά σου λέει "βλέπω οτι εσύ κάνεις τα πάντα αλλά εγώ δεν μπορώ", εκεί νομίζω οτι πρέπει να σηκώσεις τίτλους τέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ξεκολλάμε μόλις δούμε ότι κολλάμε ή πάμε να κολλήσουμε, γιατί άπαξ και κολλήσουμε βράσε όρυζα.......
Το τέλμα σε μια σχέση δεν οδηγεί πουθενά και κακώς παλεύουμε, γιατί απλά τελματώνουμε κι εμείς πιο πολύ και χαλάμε την καρδούλα μας και την ψυχική μας ηρεμία και ισορροπία.....΄πιστεύω ότι το ένστικτο και η λογική μας οδηγούν πιο καθαρά, αλλά τα συναισθήματα μας είναι που έχουν το πρωτεύοντα ρόλο και μπερδεύονται όλα μαζί "αγάπη", "μίσος", "πίκρα", "χαρά", "λύπη", "γιατί σε εμένα", "τον/την αγαπώ", "θα τον/την κάνω να πονέσει", "δεν φεύγω αν δεν μου το πει".........οπότε κολλάμε καθώς μπερδεύονται αγάπη, φιλότιμο, εγωισμός, συνήθεια όλα μαζί.......κι ενώ βλέπουμε ότι δεν τραβάει αποφασίζουμε να το ξεχειλώσουμε.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και πως ξέρεις σίγουρα εάν δεν ταιριάζεις ή εάν απλά με το πέρασμα του χρόνου όπως ειναι φυσικό κάποια πράγματα αλλάζουν?Ενώ στην αρχή ήτανε όλα καλά και πιστεύεις ότι ταιριάζεις μετά απο ένα χρονικά μεγάλο διάστημα πως είναι δυνατόν να αλλάζουν τόσο πολύ.
Και τι κάνεις όταν έχεις κάνει μεγάλα βήματα σε αυτή την σχέση και σου γυρνάνε έτσι?Δεν είναι κ τόσο απλό να χωρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ElenaK.

Νεοφερμένος

Η ElenaK. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οτι δεν προχωραει ευκολα από την πρωτη μερα, δεν θα προχωρησει ποτε. Μπορει να την παλευεις χρονια, και να νομιζεις καποιες στιγμες οτι το εχεις στρωσει το πραγμα Ααλλα αν αυτος που εχεις διπλα σου "κλωτσαει" απο την αρχη, ετσι θα ειναι και μεχρι το τελος. ΜΑς αξιζει το καλυτερο, γι αυτο οσοι ζοριζονται μαζι μας...........ΟΥΣΤ!!!!!!!!!!!!!!
Μην σπαταλατε ουτε μια μερα ή στιγμη απο τη ζωή σας να πεισετε καποιον για αυτο που ειστε. Υπαρχουν Τοοοοοοοσοι άλλοι που μπορουν να σας εκτιμησουν και να σας δωσουν οτι χρειαζεστε. Πιστέψτε με.
Αυτα τα λεει μια παθουσσα!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Elenak συμφωνώ. Απλά να ρωτήσω: μια σχέση δε θέλει και προσπάθεια και συμβιβασμούς κι υποχωρήσεις; Δηλαδή κάτι αν το παλέψουμε μπορεί να δουλέψει, μην τα περιμένουμε κι όλα στρωμένα με κόκκινα χαλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
χιμελακι μου εχεις δικαιο τα παντα θελουν να τα δουλεψεις και να παλεψεις. αλλα υπαρχει ενα μεγαλο αλλα.. καμια φορα παλευεις μονος ή παλευεις με κατι που δυστυχως δεν αλλαζει ουτε θελει να αλλαξει και αναλωνεσαι , πληγωνεσαι , εισαι δυστυχισμενος για να φτασεις στο αμην και να πεις αει στο κορακα θελω να ζησω...

το θεμα ειναι να πεις θελω να ζησω γρηγορα και να μην χανεις πολυτιμο χρονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Elenak συμφωνώ. Απλά να ρωτήσω: μια σχέση δε θέλει και προσπάθεια και συμβιβασμούς κι υποχωρήσεις; Δηλαδή κάτι αν το παλέψουμε μπορεί να δουλέψει, μην τα περιμένουμε κι όλα στρωμένα με κόκκινα χαλιά.

Συμφωνώ αλλά αν βρεθείς να παλέψεις για κάτι 2-3 φορά τότε Οχι δεν θέλει και το δις εξαμαρτήν ουκ ανδρός σοφού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Συμφωνώ, άλλωστε αυτό το λάθος έκανα κι εγώ. Απλά λέω, αν σε κάποια σχέση έχεις επενδύσει, δεν πρέπει να κάνεις ό,τι μπορείς για να τη σωσεις; Δηλαδή, πότε είναι η στιγμή που θα πεις "δεν πάει άλλο"; Μετά από πόσο καιρό, πόσες προσπάθειες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
και ποιος δεν το κανε..

κοιτα να δεις. εγω απο τη φυση μου εχω την ταση να παλευω το καθε τι. συγχωρω, προσπαθω να εχω υπομονη, κατανοηση , το δουλευω το πραγμα και πρεπει να φτασω στο αμην για να τα παρατησω. η ζωη μου εδειξε οτι αυτο ειναι λαθος αν το τραβας πολυ. δηλ. οταν εσυ βλεπεις οτι κανεις προσπαθειες μια δυο πεντε δεκα και ο αλλος δεν καταλαβαινει θεο τοτε παει να πει οτι κατι δραστικο πρεπει να γινει.

το να καθομαστε σε καταστασεις που ειναι στασιμες μονο κακο κανουμε του εαυτου μας. τωρα φασκελωνομαι που τα λεω αυτα, μακαρι να χα τα μυαλα αυτα νωριτερα αλλα δεν ειναι το θεμα εκει.

δεν υπαρχουν χρονικα ορια. υπαρχει η καταλληλη συμπεριφορα και ανταποκριση στις προσπαθειες που γινονται. αν εσυ βλεπεις οτι δεν αλλαζει κατι που σε ενοχλει τοτε πρεπει να φυγεις γιατι πολυ απλα σε ενοχλει και ο αλλος δεν ειναι διαθετειμενος να αλλαξει ή πολυ απλα δεν ταιριαζεται ή πολυ απλα εισαι δυστυχισμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μολις περασεις τα απαιτουμενα σταδια. Δεν υπαρχει χρονικο οριο και ο καθενας εχει τα δικα του.
Οπως και μεσα στην ιδια τη σχεση αλλα ορια εχει ο ενας, αλλα ο αλλος.
Δεν υπαρχουν στανταρντς σε αυτες τις ερωτησεις! Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, η καθε ιστορια διαφερει, το κοινο ειναι ενα - ειμαστε ανθρωποι κι εχουμε ορια, βιωματα, εμπειριες.
Απλως ο καθενας που δινει ενα τελος σε μια κατασταση(συναισθηματικα) που δεν του αρεσει, εχει τα δικα του κριτηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ElenaK.

Νεοφερμένος

Η ElenaK. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ΚΑι θα παλέψεις, και θα συμβιβαστεις και θα αλλαξεις. Μεσα απο αυτο το παιχνιδι εξελίσεσαι και εσυ ο ιδιος, και γινεσαι καλυτερος ανθρωπος. Και η σχεση στρωνει και ο αλλος χαλαρωνει.
Εγω μιλαω για σχεσεις οπου δεν σου παρεχουν "ασφαλεια" ουτε ηρεμία, αλλα ειναι ενα "κουπί" μια δυσκολία, μια συνεχης ενταση και ενας αγωνας να αποδειξεις (οτι αγαπας, οτι νοιαζεσαι, οτι αξιζεις). Σε
αυτες τις σχεσεις μενουν ατομα με χαμηλη αυτοεκτιμηση, που δεν αγαπουν τον εαυτο τους, δεν αναγνωριζουν τις αναγκες τους, οτι δηλαδη ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΑΤΟΜΑ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ και οχι ενας που εχει αναγκες και ενας αλλος, "ενα θυμα" που προσπαθει να τα τακτοποιησει ολα για τον αλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ΚΑι θα παλέψεις, και θα συμβιβαστεις και θα αλλαξεις. Μεσα απο αυτο το παιχνιδι εξελίσεσαι και εσυ ο ιδιος, και γινεσαι καλυτερος ανθρωπος. Και η σχεση στρωνει και ο αλλος χαλαρωνει.

Εγω μιλαω για σχεσεις οπου δεν σου παρεχουν "ασφαλεια" ουτε ηρεμία, αλλα ειναι ενα "κουπί" μια δυσκολία, μια συνεχης ενταση και ενας αγωνας να αποδειξεις (οτι αγαπας, οτι νοιαζεσαι, οτι αξιζεις). Σε
αυτες τις σχεσεις μενουν ατομα με χαμηλη αυτοεκτιμηση, που δεν αγαπουν τον εαυτο τους, δεν αναγνωριζουν τις αναγκες τους, οτι δηλαδη ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΑΤΟΜΑ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ και οχι ενας που εχει αναγκες και ενας αλλος, "ενα θυμα" που προσπαθει να τα τακτοποιησει ολα για τον αλλον.

Καπου το εχασα Ελενα, κι αν θελεις διαφωτισε με.
Θεωρεις πως σε μια σχεση οπου πχ ο αντρας ειναι ατομο με χαμηλη αυτοεκτιμηση και η γυναικα παλευει μονη της για να χτισει τη σχεση θα καταφερει στο τελος να τον χαλαρωσει και να στρωσει η σχεση?
Ή διαχωριζεις την πρωτη σου παραγραφο με τη δευτερη? Στην πρωτη δηλαδη μιλαμε για αμοιβαιες υποχωρησεις και στη δευτερη για προσπαθεια απο τον εναν μοναχα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ElenaK.

Νεοφερμένος

Η ElenaK. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ηθελα να πω πως συνηθως τα ατομα με χαμηλη αυτοεκτιμηση μενουν να παλευουν σε μια προβληματικη σχεση οπου ο αλλος "τσιναει" συνεχεια και δεν εχει τους ιδιους στοχους. Δεν εχει να κανει με γυναικα ή ανδρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι, ενα παραδειγμα εφερα με αντρα και γυναικα.
Θεωρεις πως αυτου του τυπου σχεση που περιγραφεις στο δευτερο ποστ ''στρωνει'' με υποχωρησεις, συμβιβασμους και αν παλεψεις?
Με συγχωρεις για το πληθος ερωτησεων, ομως διαπιστωνω πως εχεις κατι ωραιο να πεις και μου ειναι καπως αφηρημενο ακομα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ElenaK.

Νεοφερμένος

Η ElenaK. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι, ενα παραδειγμα εφερα με αντρα και γυναικα.
Θεωρεις πως αυτου του τυπου σχεση που περιγραφεις στο δευτερο ποστ ''στρωνει'' με υποχωρησεις, συμβιβασμους και αν παλεψεις?
Με συγχωρεις για το πληθος ερωτησεων, ομως διαπιστωνω πως εχεις κατι ωραιο να πεις και μου ειναι καπως αφηρημενο ακομα.:)

Οχι δεν στρωνει. Η προσωπικη μου εμπειρια το εδειξε αυτο. Απλως ειναι μια ψευδαισθηση. Ελπιζεις, νομιζεις οτι θα αλαλξει κ θα γινει οπως το εχεις στο νου σου, οπως πρεπει για να καλυφθουν οι αναγκες σου.

Σε ευχαριστω που θεωρεις οτι εχω να πω κατι ομορφο. δεν ξερω που δεν καταλαβαινεις ή δε γινομαι κατανοητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τωρα εγινες και συμφωνω μαζι σου!:) Προς στιγμην νομισα πως ελεγες το αντιθετο αλλα καπου μπερδευομουν!
Δεν ξερω αν δε γινεσαι εσυ κατανοητη η εγω θελω αναλυση!!:redface:

Λοιπον Ελενα κι εγω το ιδιο πιστευω, πως σχεση με αυταπατες ειναι απλως αυταπατη. Κι ατομα με χαμηλη αυτοεκτιμηση πρεπει πρωτα να δουλεψουν με τον εαυτο τους κι επειτα να προχωρησουν σε μια αμοιβαια προσπαθεια για σχεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παλεύεις μέχρι να μην αντέχεις να παλεύεις άλλο ή να αποφασίσεις πως απλώς δεν αξίζει ή δεν σου αξίζει να προσπαθείς άλλο.
Φυσικά όλοι νομίζω θα ήθελαν να μπορούν να ξεκολλήσουν πιο σύντομα, αλλά -δυστυχώς ή ευτυχώς- τα συναισθήματα δεν σβήνουν από την μία μέρα στην άλλη και τυχόν βεβιασμένες κινήσεις απλώς σε κάνουν να νιώθεις χειρότερα απ' όσο αν έμενες και προσπαθούσες όσο άντεχες.
Συμφωνώ πάντως πως όσο πιο γρήγορα συνειδητοποιήσεις πόσα αξίζει ο εαυτός σου και ανεβάσεις την αυτοεκτίμησή σου, τόσο πιο εύκολο θα σου είναι και να αποχωρήσεις από μια σχέση που δεν σε καλύπτει και ο άλλος δεν δείχνει να ενδιαφέρεται σχεδόν καθόλου για αυτό.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top