Βιβλίο για Java ή C++

thanos523

Νεοφερμένος

Ο thanos523 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Ασχολούμαι με τον προγραμματισμό περίπου 2 μήνες. Είχα ξεκινήσει με VB.net 2008, αλλά την παράτησα γιατί όλοι μου έλεγαν ότι σου δημιουργεί τάσεις τσαπατσουλιάς και ότι σε δυσκολεύει μετά να μάθεις άλλη γλώσσα. Τώρα ασχολούμαι με Pascal και έχω φτάσει στο σημείο να γράφω προγράμμα κονσόλας με μεταβλητές, if...else...then, repeat...until και λοιπά. Μόλις προχωρήσω λίγο ακόμα την Pascal λέω να ασχοληθώ με Java ή C++. Είμαι αρχάριος στον προγραμματισμό. Θα μπω 2α γυμνασίου και θα ήθελα να μου προτείνετε ένα ευκολονόητο και καλό βιβλίο, στα ελληνικά αν γίνεται, για Java ή C++.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αρχαίο θέμα, αλλά ας απαντήσω.
Για C++ (αλλά και για C) προσωπικά έχω τα βιβλία του Χατζηγιαννάκη.
Είναι το Η γλώσσα C++ σε βάθος, εκδόσεις "ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ", με λίγο τσουχτερή τιμή αλλά κυρίως κατατοπιστικό και ευανάγνωστο (προσωπικά τα χρώματα μαύρο-γκρι-μπλε με ευχαριστούν στην ανάγνωση). Φυσικά σε εισάγει στην γλώσσα από μηδενική βάση, ακόμα κι αν δεν ξέρεις C.

Για Java δεν έχω βρει ακόμα κάτι να με ικανοποιεί, χρησιμοποιώ αυτά της σχολής. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι δοκιμασμένο, ευχαρίστως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εγω παντως στη σχολη χρησιμοποιω ενα βιβλιο του savitch για τη java. προσωπικα μ αρεσει αρκετα γιατι εχει πολλα παραδειγματα. βεβαια στο εμποριο παιζει να ναι αρκετα ακριβο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Για Java δεν έχω βρει ακόμα κάτι να με ικανοποιεί, χρησιμοποιώ αυτά της σχολής. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι δοκιμασμένο, ευχαρίστως.
απο οτι θυμαμε η java ειναι για web development η C++ παντος ειναι καλη για αναπτυξη προγραματος
η pascal παλι ειναι για εκμαθηση θα μπορουσες να μηνης σε αυτην
αυτα θυμαμε απο το σχολειο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
εγω παντως στη σχολη χρησιμοποιω ενα βιβλιο του savitch για τη java. προσωπικα μ αρεσει αρκετα γιατι εχει πολλα παραδειγματα. βεβαια στο εμποριο παιζει να ναι αρκετα ακριβο...

Ποια σχολή?

απο ο,τι θυμαμαι η java ειναι για web development η C++ παντως ειναι καλη για αναπτυξη προγραμματος
η pascal παλι ειναι για εκμαθηση θα μπορουσες να μηνης σε αυτην
αυτα θυμαμαι απο το σχολειο:D

Pascal? Ναι, και Cobol θα μπορούσε κανείς να μάθει αλλά δεν έχει νόημα :)
Η Java δεν είναι μόνο web dev.
Κυρίως είναι για cross-platform applications (κάπως πιο αργές) και για web services programming.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
απο οτι θυμαμε η java ειναι για web development
Δεν ισχύει αυτό πολύ. Απλά την είχαν προωθήσει έτσι γιατι μπορούσες να κάνεις web development με κάποιο τρόπο (applets) επειδή ήταν cross platform. Μπορείς άνετα να γράψεις standalone εφαρμογές με τη java. Όπου δεν υπάρχουν θέματα με τον τρόπο που τρέχει η java (δηλαδή απο compiler μεριά, η αν θέλεις για κάποιο λόγο Native κωδικα και όχι virtual machine) μπορεί να αντικαταστήσει τη c++. Ειδικά αν αρχίζεις τώρα θα σου την πρότεινα γιατί ειναι πολύ πιο "καθαρή" σαν γλώσσα απο τη c++ και σε προστατεύει απο πολλά λάθη που μπορείς να κάνεις εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top