Η δύναμη της Αγάπης

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
: Ναι, "Μακάριοι οι αγαπώντες"!!!

Από μια άποψη, είναι συνώνυμο του "πτωχοί τω πνεύματι":tongue:

(the bitch is back...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Από μια άποψη, είναι συνώνυμο του "πτωχοί τω πνεύματι":tongue:

(the bitch is back...)
Ναι...και ο πιο "φτωχός" στην περίπτωση, υπήρξε ο Ιησούς Χριστός, καθώς ανηφόριζε, προς τον "κρανίου τόπο", επιλεγόμενο και "Γολγοθάς"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Για να μην παρεξηγηθώ το είπα κάπως χιουμοριστικά με την έννοια ότι ότι όταν αγαπάμε "χαζεύουμε", μας φεύγει το μυαλό.

Η αγάπη του Θεού είναι κάτι πολύ μεγάλο και ιερό και σίγουρα δε με παίρνει να κάνω χιούμορ μ'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Για να μην παρεξηγηθώ το είπα κάπως χιουμοριστικά με την έννοια ότι ότι όταν αγαπάμε "χαζεύουμε", μας φεύγει το μυαλό.

Η αγάπη του Θεού είναι κάτι πολύ μεγάλο και ιερό και σίγουρα δε με παίρνει να κάνω χιούμορ μ'αυτό.
... και ελόγου μου, δεν το εξέλαβα ως χιούμορ...και συμφωνώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Πότε είναι δυνατότερη η αγάπη, όταν την εισπράττουμε, ή όταν την προσφέρουμε; Η μήπως η αγάπη είναι μια; :hmm:
΄
Εξαρτάται υποθέτω από το ποιος μας την προσφέρει και εμείς σε ποιον την προσφέρουμε. Προσωπικά πάντα έβρισκα πιο δυνατή την αγάπη όταν την προσφέρω. Με κάνει να νιώθει πιο ωραία και μου φαίνεται πιο σταθερή, πιο σίγουρη, πιο δυνατή. Ίσως, έχει να κάνει και με τον προσωπικό μου εγωισμό.

Από την άλλη όταν μου την προσφέρουν, δεν μπορώ να κρίνω πάντα τα κίνητρα ή πόσο δυνατή είναι αυτή η αγάπη. Μου δημιουργεί αμφιβολίες, σκέψεις και αμηχανία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Να το λοιπόν το θέμα! :D

Πότε είναι δυνατότερη η αγάπη, όταν την εισπράττουμε, ή όταν την προσφέρουμε; Η μήπως η αγάπη είναι μια; :hmm:


8)ήρθε ο αγαπούλης να καταθέσει την άποψη του


Είναι καθαρά θέμας φυσικής (τελικά η αγάπη είναι όλες οι άλλες επιστήμες μαζί εκτός από χημεία - παρατηρώ συνεχώς ευτυχισμένα ζευγάρια χωρίς χημεία - αλλά φυσική , μαθηματικά και γυμναστική:redface: πάντα χρειάζονται). Η αγάπη είναι ενέργεια και ως σύνολο παραμένει ίδια - εκτός όταν βλέπεις δελτίο ειδήσεων γιατί τότε υποθέτεις ότι τελείωσαν τα παγκόσμια αποθέματα .

Τέλοσπάντων , όταν ένα ποντίκι σπρώχνει έναν ελέφαντα , δράση και αντίδραση είναι ίσες . Απλά λόγω διαφορετικής μάζας το αποτέλεσμα διαφέρει : το ποντίκι κάνει το έξυπνο στους φίλους του και ο ελέφαντας δεν αντιλήφτηκε το περιστατικό .

Ολοκληρώνοντας αυτήν την αλληγορία που μπορεί να προκύψει μόνο αν δεν έχεις κοιμηθεί και κοιτάς επίμονα την στάθμη της κρέμας του καπουτσίνου σου να κατεβαίνει αργά , θέλω να πω ότι αν ο αντωνάκης για παράδειγμα κοιτάξει την μουνλάιτ , η αντίδραση της μουνλάιτ (ακόμα και σε μορφή αποστροφής) είναι μοιραία ίδιας έντασης με το βλέμμα αγελάδας του αντωνάκη που την κοιτάζει εκστατικός . Αν δεν τον αγαπήσει , είναι μια κρούση χωρίς συσσωμάτωμα στο τέλος , σαν δύο μπάλες μπιλιάρδου που χτυπούνε τσαντισμένες και τρέχουνε έπειτα προς αντίθετες κατευθύνσεις . Ακόμα και έτσι , στιγμιαία ενώθηκαν και διεκδίκησαν μια θέση στην αιωνιότητα του προσωρινού . Αν η μουνλάιτ ανταποδώσει , και τα δύο σώματα ενωθούνε , η αγάπη που παίρνεις και δίνεις μπορεί μεν να έχουνε διαφορετικές θερμοκρασίες (η κρύα επιφάνεια των χεριών του αντωνάκη και η καυτή επιδερμίδα της μουνλάιτ , αλλά σύντομα αφού βρίσκονται σε επαφή θα συναντηθούνε κάπου ενδιάμεσα .

Δεν είναι δίκαιο και καθόλου αστείο να χωρίζεις την αγάπη σε δύο κατηγορίες . Η αγάπη είναι μία , για αυτό και πανταχού παρούσα . Αγαπάς γιατί θέλεις να αγαπηθείς και αγαπιέσαι γιατί οπως λένε και τα ξ.π.
χωρίς αγάπη
όλους ο διάολος θα μας πάρει

Γνωρίζω παρόλα αυτά ότι η ανάγκη διαχωρισμού προέκυψε σε 2 περιπτώσεις :
1.έρωτας χωρίς ανταπόκριση
2.σπαστικό ζευγάρι τύπου αντωνάκη - μουν

-εγώ σε αγαπάω πιο πολύ
-όχι , εγώ , εγώ σε αγαπάω
(ζουζουνισμοί ακαθόριστοι)

Αλίμονο , το παράδειγμα με το ποντίκι - ελέφαντα παραμένει . Η αγάπη δεν έχει το ίδιο αντίκτυπο σε όλους . Όμως την βλέπεις στις ίδιες κινήσεις , την αισθάνεσαι στα ίδια βλέμματα , την φοβάσαι στα ίδια κρίσιμα σημεία , την παίρνεις και την δίνεις και το μόνο που της αλλάζεις είναι όνομα παραλήπτη στον φάκελο με τα ροζ συνεφφάκια της .

Ταχυδρόμε , τι έφερες σήμερα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top