Ζώδια και ονειροκρίτης

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Κατα ποσο δινετε βαση σε αυτα? Ειναι αληθεια οτι ανατρεχουμε σε αυτα κυριως οταν η ζωη μας αρχιζει και δεν παει καλα...Παρολα αυτα παντα ειχα απορια να δω πως εξηγουν ενα ονειρο ή τι λενε για τα χαρακτηριστικα του ζωδιου και του ωροσκόπου σου.Βρισκοντας τον αστρολογικο μου χαρτη μια φιλη μου διαπιστωσα οτι πολλα απο αυτα που μου ειπε ισχυαν για μενα(θετικα και αρνητικα) οπως και ονειρα μου ''βγηκαν''.Αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρος.Και ενα αλλο που με προβληματιζει ειναι οτι ολα αυτα υπαρχουν απο την αρχαιοτητα.(Οπου υπαρχει καπνος λενε υπαρχει και φωτια..).Πως το βλεπετε το θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι τα πιστεύω όλα αυτά. Όσον αφορά τα όνειρα έχει αποδειχτεί επιστημονικά- κυρίως μέσα από την ψυχολογία- ότι ανάγονται στο συνειδητό και υποσυνείδητο του κάθε ατόμου και είναι κάθετι άλλο παρά προφητικά.
Σχετικά με τα ζώδια, θα θέσω μία και μόνο ερώτηση.. Είναι δυνατόν 500.000.000 πχ Καρκίνοι ανά τον κόσμο να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, τα ίδια ελαττώματα καιπροτερήματα, ανεξαρτήτου ηλικίας, γένους, καταγωγής, εμπειριών κτλ????

I don't think sooooo..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
Δεν μπορώ να πω ότι τα πιστεύω όλα αυτά. Όσον αφορά τα όνειρα έχει αποδειχτεί επιστημονικά- κυρίως μέσα από την ψυχολογία- ότι ανάγονται στο συνειδητό και υποσυνείδητο του κάθε ατόμου και είναι κάθετι άλλο παρά προφητικά.
Σχετικά με τα ζώδια, θα θέσω μία και μόνο ερώτηση.. Είναι δυνατόν 500.000.000 πχ Καρκίνοι ανά τον κόσμο να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, τα ίδια ελαττώματα καιπροτερήματα, ανεξαρτήτου ηλικίας, γένους, καταγωγής, εμπειριών κτλ????

I don't think sooooo..:P

και ομως εγω βρισκω σε ολους τους καρκινους ενα πολυ κοινο χαρακτηριστικο ειναι ολοι πολυ ευαισθητοι και παρεξηγιαρηδες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από paikths:
και ομως εγω βρισκω σε ολους τους καρκινους ενα πολυ κοινο χαρακτηριστικο ειναι ολοι πολυ ευαισθητοι και παρεξηγιαρηδες:P

αυτό μπορείς να το πεις αν έχεις γνωρίσει όλους τουσ καρκίνους ανά τον κόσμο :P

και εγώ τα αγαπάω τα καρκινάκια πάντως..σκορπιός γαρ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Προσωπικά δίνω εμπιστοσύνη στο ότι αποτελεί πανάρχαιη ανθρώπινη σοφία και θέλω να λαμβάνω υπ' όψιν τι έχουν να μου πουν... θεωρώ όμως ότι είμαι ένα ελεύθερο πλάσμα που μπορεί και μερικές φορές πρέπει να ανατρέπει τα δεδομένα... Θεωρώ την αστρολογία μια πιθανή πυξίδα στο ταξίδι της ζωής που πρέπει να λαμβάνω υπ' όψιν όταν προέρχεται από αξιόπιστη πηγή! Όπως όμως ο καπετάνιος ενός σκάφους πολλές φορές πρέπει να παρεκλίνω της πορείας που μου δείχνουν τα όργανα, για το καλό και την άνεση του σκάφους και των επιβατών!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Προσωπικά δίνω εμπιστοσύνη στο ότι αποτελεί πανάρχαιη ανθρώπινη σοφία και θέλω να λαμβάνω υπ' όψιν τι έχουν να μου πουν... θεωρώ όμως ότι είμαι ένα ελεύθερο πλάσμα που μπορεί και μερικές φορές πρέπει να ανατρέπει τα δεδομένα... Θεωρώ την αστρολογία μια πιθανή πυξίδα στο ταξίδι της ζωής που πρέπει να λαμβάνω υπ' όψιν όταν προέρχεται από αξιόπιστη πηγή! Όπως όμως ο καπετάνιος ενός σκάφους πολλές φορές πρέπει να παρεκλίνω της πορείας που μου δείχνουν τα όργανα, για το καλό και την άνεση του σκάφους και των επιβατών!!


τα εννοείς όλα αυτά? θα ήθελα να εξηγήσεις περαιτέρω και με παραδείγματα αν θες πώς λαμβάνεις υπ' όψιν το τι σου λέει η αστρολογία και πόσο το έχεις ψάξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το έχω αναφέρει και σε ένα άλλο θέμα, αλλά θα το ξαναπω εδώ. Όταν διαβάζουμε τα ζώδια είναι φυσικότατο να βλέπουμε ότι ταιριάζουν με τα χαρακτηριστικά, τις καταστάσεις μας κτλ. Δεν είναι η μαγεία τους, αλλά ο τρόπος τους.

1) Είναι κάτι σαν την Πυθία. Διφορούμενες προτάσεις και αοριστολογίες του τύπου: Προβλέπω δυσκολίες για το αμέσως επόμενο διάστημα (ποιος άνθρωπος δεν έχει μικροπροβλήματα ή/και εμπόδια σε κάτι; Ακόμη και αν είσαι στην καλύτερη φάση της ζωής σου, θα περνάς κάποια δυσκολία κάπου, σε κάποιον τομέα. Ο καθένας ερμηνεύει το "δυσκολία" όπως θέλει: θάνατο, ασθένεια,οικονομικά, οικογενειακά, ερωτικά κτλ).

2) Πάρε και άλλαξε το όνομα ενός ζωδίου (π.χ. στο Λέων βάλε Ταύρος) και δώσε το ζώδιο να το διαβάσει κάποιος του σχετικού ζωδίου (Ταύρος). Θα δεις ότι ενώ διαβάζει άλλο ζώδιο, ωστόσο θα πιστέψει ότι μιλάει για τον εαυτό του. Γιατί γίνεται αυτό; Για έναν και μόνο απλό γνωστικό λόγο: οι άνθρωποι όταν θέλουν να πιστέψουν σε κάτι, μειώνουν τη σημαντικότητα των χαρακτηριστικών που δεν αρμόζουν με τον "στόχο" τους (εδώ, τα χαρακτηριστικά που δεν ταιριάζουν με τον εαυτό) και αυξάνουν τη σημαντικότητα των χαρακτηριστικών που βλέπουν πως τους οδηγούν στον στόχο τους (εδώ τα χαρακτηριστικά που μοιάζουν με τον εαυτό).

Κάτι παρόμοιο κάνουν και οι καταθλιπτικοί όπου συγκρατούν/προσέχουν μόνο τα αρνητικά σήματα γύρω από τον εαυτό και την ζωή τους (π.χ. ψόφησε η γάτα μου) και όχι τα θετικά (π.χ. πήρα προαγωγή!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
για μένα όλα είναι σχετικά...
αλλά αυτό που με εκνευρίζει είναι όταν βλέπω άτομα που θεωρούν "βλακείες" τα ζώδια... η πρώτη κίνηση που κάνουν όταν πέσει στα χέρια τους ένα περιοδικό είναι να διαβάζουν αυτό ακριβώς..
όσον αφορά σε εμένα...δίνω μία κάποια σημασία στα γενικά χαρακτηριστικά των ζωδίων και ίσως και σε ενά ολοκληρωμένο ωροσκόπιο κάποιου..αλλά ποτέ σε καθημερινές προβλέψεις..ή μηνιαίες κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Καταρχήν πιστεύω στα ζωώδια και στα όνειρα....
Ο αστρολογικός γενέθλιος χάρτης βγαίνει με βάση όχι μόνο την ημερομηνία που γεννήθηκες ή την ώρα, αλλά και την θέση που είχαν οι πλανήτες εκείνη την στιγμή....επίσης τα χαρακτηριστικά των π.χ. Καρκίνων είναι κοινά, αλλά κάποια διαφοροποίουνται από αυτά διαφοροποίούνται από τον ωροσκόπο σου....
Τώρα όσον αφορά τα ζωώδια που διαβάζουμε στα περιοδικά, όχι΄ότι είναι λάθος, απλά είναι ένα γενικό μοτίβο για το τί θα επακολουθήσει γενικά το επόμενο χ χρονικό διάστημα για το κάθε ένα ζωώδιο....
Όσον αφορά τα όνειρα, όντως υπάρχουν πολλές επιστημονικές όμάδες οι οποίες κατέληξαν στο συμπέρασμα που ανέφερε πιο πάνω η prime, αλλά δυστυχώς δεν έχει γίνει επισήμως αποδεκτό....από προσωπική εμπειρία, έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στα όνειρα και για να γίνω πιο συγκεκριμένη θα αναφέρω μια "εμπειρία" που είχα το 2000.... για ένα διάστημα μιας βδομάδας περίπου έβλεπα καθημερινά ένα συγκεκριμένο όνειρο....έβλεπα πως τα δόντια μου πέφτανε΄, έτσι απλά πέφτανε....μια δυο τρεις....κάποια στιγμη μίλησα με την μητέρα μου στο τηλέφωνο και της είπα τι βλέπω στον ύπνο μου....αφού σίγησε για κάποια δεύτερα, μου να μην ανησυχώ και να προσέχω.....μετά από 2 μέρες.....το τηλέφωνο μου χτύπησε και όταν το σήκωσα, άκουσα την μητέρα μου να μου λέει πως μια ξαδέρφη μου είχε ένα ατύχημα με μια μηχανή και σκοτώθηκε ακαριαία....μετά από καιρό και αφου συνήλθα από το σοκ....κοίταξα έναν ονειροκρίτη που είχε μια φίλη και είδα πως αν έβλεπες τα δόντια σου να πέφτουν στο υπνο σου σήμαινε θάνατο πολύ κοντινού σου προσώπου ή βαριά ασθένια.....και δεν είναι το μοναδικό που έχω σαν παράδειγμα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γιατί είναι μαζί τα ζώδια με τα όνειρα;:hmm:
Νομίζω πως είναι δυο τελείως διαφορετικά θέματα.
Πειράζει να γράψω μόνο για τα όνειρα εγώ;:P
Δεν πιστεύω στα όνειρα με τα στενά περιθώρια του ονειροκρίτη πχ. είδες ψάρια άρα λαχτάρα αλλα με μια ευρύτερη έννοια.
Νομίζω πως τα όνειρα είναι ο τρόπος επικοινωνίας μεταξύ συνειδητού και ασυνείδητου( Μοναχέ οποιαδήποτε διόρθωση στους όρους ευπρόσδεκτη:) ).
Δλδ κάποια πράγματα που το ασυνείδητο μας αντιλαμβάνεται, ενώ στο συνειδητό γίνονται αντιληπτά μόνο αφού συμβούν γεγονότα, προσπαθεί να τα "περάσει" στο συνειδητό.
Να δώσω ένα απλοικό παράδειγμα: γνωρίζουμε καποιον(συνάδελφο,φίλο,ο,τιδήποτε) που απο πρώτη άποψη μας φαίνεται οκ. υπάρχουν όμως καποια στοιχεία που δεν τον κάνουν τόσο αξιόπιστο τα οποία καταγράφονται στο ασυνείδητο μας, έτσι λοιπόν βλέπουμε στον ύπνο μας πως αυτός μας κάνει κάποια λαδιά και αργότερα αυτο συμβαίνει όντως.Δεν θεωρώ πως αυτό είναι προφητικό απλά αυτό που εξήγησα.
Μου έχει συμβεί άπειρες φορές να ονειρευτώ καταστάσεις που αργότερα συνέβησαν(όχι έτσι ακριβώς όπως τις ονειρεύτηκα αλλά συνέβησαν).
Πιστεύω παρα πολύ στα όνειρα με την παραπάνω έννοια και επίσης πιστευω πως όποιος δεν θυμάται τα όνειρα του(όχι όλα γιατί βλέπουμε δεκάδες κάθε βράδυ) αρνείται να αποδεχτεί αυτό που του υποδεικνύει το ασυνείδητο του.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτό με τα όνειρα είναι αυτό που ο Λοκ ανέλυσε ως post-hoc σύνδεση. Συμβαίνει ένα γεγονός Χ. Μετά συμβαίνει το Ψ. Θεωρούμε τότε ότι το Χ επηρέασε ή ήταν η αιτία για να γίνει το Ψ.

Οι ονειροκρίτες δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να αναπλασάρουν τον Φρόυντ σε άλλη μορφή. Ο Freud έγραψε αρκετά βιβλία για το θέμα των ονείρων και τις "προβλέψεις" που μπορούν να γίνουν γι'άυτά. Νομίζω πολύ καλή αναφορά κάνει στο βιβλίο "Ψυχανάλυση για αρχάριους". Επίσης και ο Jung μίλησε για τη σημασία των ονείρων μέσω του συλλογικού ασυνείδητου (ασυνείδητο κοινό για όλη την ανθρωπότητα που εκφράζεται μέσω αρχέτυπων εννοιών). Οι ονειροκρίτες θα έλεγα πως στηρίζονται κατά βάση πάνω στον Jung και αναλύουν τα όνειρα μέσα από τη ματιά του Freud. :)

erodia, και εγώ έχω δει πως μου πέφτουν τα δόντια αρκετές φορές στο παρελθόν. Και εγώ ειμαι πολύ καλά και οι συγγενείς μου. Μαγικό; Ξέφυγα από την "κατάρα"; Πως το εξηγεί ο ονειροκρίτης αυτό; Ότι μερικές φορές συμβαίνει και μερικές όχι; Με το ίδιο σκεπτικό αν εγώ πω πως αν δεις πατημένη ντομάτα στον ύπνο σου θα πάρεις λεφτά και 10 άτομα αύριο δουν αυτό το όνειρο και κερδίσουν χρήματα σημαίνει πως έχω ιδιαίτερες ικανότητες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Δεν πιστευω και τοσο στα ζωδια. Ενω στα ονειρα ναι. Για παραδειγμα πριν απο λιγες βδομαδες ειδα στον ονειρο μου το μπαμπα μου γυμνο! Οταν ξυπνησα ενιωθα πολυ ασχημα. Πηγα στη δουλεια, λοιπον, και ρωτησα εκει μια κοπελα που θεωρειται οτι τα ξερει αυτα και μου ειπε οτι θα συνεβαινε κατι κακο ειτε στο μπαμπα μου ειτε σε καποιο κοντινο συγγενη μου. Και μετα απο μερικες μερες μαθαινουμε οτι πεθανε ο παπους μου (ο μπαμπας του μπαμπα μου δλδ)..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
τα εννοείς όλα αυτά? θα ήθελα να εξηγήσεις περαιτέρω και με παραδείγματα αν θες πώς λαμβάνεις υπ' όψιν το τι σου λέει η αστρολογία και πόσο το έχεις ψάξει

Οφείλω να απαντήσω με την αλήθεια... Πολλά γεγονότα στη ζωή μου ήταν σαν να έπεσαν στο κεφάλι μου από τον ουρανό, σαν να συνέβησαν για να με συνεφέρουν από μια πλάνη. Κοίταξα πριν 25 χρόνια μια αναλυση αστρολογική προσωπική και έμεινα έκπληκτος από τα προσωπικά μυστικά που ανεφερε... από τότε εχω βρει τρόπο και κάνω προσωπικές αναλύσεις και συναστρίες για όλες μου τις σχέσεις και για τους φίλους και τις δικες τους σχέσεις. Όλα αυτά τα χρόνια η κατανόηση μου έχει διευρυνθεί όσον αφορά την αστρολογία. Τα γεγονότα με έχουν εκπλήξει. Προσωπικά γεγονότα και συναντήσεις καθώς και η δυναμική μιας σχέσης, φαίνονται να είναι αποτυπωμένα στον ουρανό οπως ο χαρακτήρας μας είναι αποτυπωμένος στο γονιδιακο μας σχήμα.

Για κάθε έναν μας, στην ελληνική μυθολογία περιγράφεται το σενάριο που χαρακτηρίζει τη ζωή του. Εμείς καλούμεθα να αυτοσχεδιάσουμε πάνω στο σενάριο αυτό με τις ελευθερες ή όχι πολύ ελευθερες αποφάσεις μας.

Η δική μου "στροφή" είναι ότι σαν ελεύθερο πλάσμα έχω το δικαίωμα να προκαλέσω την "τύχη" μου ή την "ατυχία", να δεχτώ να παίξω το ρόλο που μου αντιστοιχεί ή να τον απαρνηθώ... και το ένα και το άλλο έχουν επιπτώσεις στην ευτυχία που αισθάνεσαι.

Η μελέτη αυτών των ρόλων και σεναρίων εμπλουτίζεται με την θεώρηση της αστρολογίας. Ζούμε σε ένα κόσμο καθημερινών θαυμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ανώφελο το να ασχολείται κανείς με ζώδια, ονειροκρίτες και λοιπές κοροϊδίες. Μια γνωστή μου μου είχε πει μια φορά "όλα τα όνειρα της αδερφής μου βγαίνουν" και της λέω δηλαδή? Να μου λέει βλέπει πχ ψάρια και μετά από λίγες μέρες νάτη η λαχτάρα. Ρε παιδιά αν είναι δυνατόν δηλαδή. Πώς γίνεται στην εποχή που ζούμε να πιστεύουμε αυτά τα πράγματα? Καλά για τα ζώδια δεν το συζητώ, ακόμα μεγαλύτερη απάτη. Εγώ πχ είμαι παρθένος και λένε οι κυρίες της δουλειάς "οι παρθένοι ταιριάζουν με ταύρους και αιγώκερους", το αγόρι μου είναι κι αυτός παρθένος και είμαστε μαζί σχεδόν δύο χρόνια. Αλλά κατά τα άλλα δεν ταιριάζουμε. Ή το άλλο "όλοι οι παρθένοι είναι τελειομανείς", σόρρυ αλλά εγώ κάθε άλλο παρά τελειομανής είμαι. Και τέλοσπάντων όλα αυτά τα χαρακτηριστικά (π.χ. τελειομανία, νευρικότητα κλπ) καλλιεργούνται από το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει κανείς, οπότε δεν γίνεται να προβλαφθούν από τη θέση των πλανητών σε καμία περίπτωση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
για μένα όλα είναι σχετικά...
αλλά αυτό που με εκνευρίζει είναι όταν βλέπω άτομα που θεωρούν "βλακείες" τα ζώδια... η πρώτη κίνηση που κάνουν όταν πέσει στα χέρια τους ένα περιοδικό είναι να διαβάζουν αυτό ακριβώς..
Καμιά φορά στον γιατρό δεν υπάρχει τι άλλο να κάνεις! Έχει γέλιο όμως για τις ελάχιστες φορές όπως έχει γέλιο να διαβάζεις και τα γελοία περιοδικά που υπάρχουν συνήθως εκεί στο χώρο.

Ζώδια
Δεν πιστεύω και δεν λέω ποτέ τι είμαι όταν με ρωτάνε. Βγάζουν συμπεράσματα για μένα και δεν γουστάρω. Βέβαια η ημεορμηνία ή τα πρώτα γενέθλια με προδίδουν αλλά τι να κάνουμε.

Όνειρα
Υπό κάποιες προυποθέσεις το όνειρα εκφράζουν το υποσυνείδητο ίσως και κάποιο πιθανο μέλλον ή ξεχασμένο παρελθόν. Το πρασπαθείς να ερμηνεύσεις όμως κάθε όνειρο μου φαίνεται υπερβολή.

Τώρα σχετικά με το θέμα. Υπάρχει ένα βιβλίο δεν θυμάμαι τίποτα από τίτλο και συγγραφέα που γράφτηκε περίπου το 85 και αναφέρεται σε πειράματα που έγιναν για διάφορες πτυχές του εγκεφάλου μέχρι τότε από κρατικές οργανώσεις κυρίως με σκοπό τον ανταγωνισμό στον τότε ψυχρό πόλεμο.Κυρίως η Ρώσοι το ψάχναν πολλοί το ψυχοσωματικό.

Στο βιβλίο αυτό επίσης αναφέρει πως επηρεαζόμαστε και από την θέση των αστέρων και γενικά πλανητικών σωμάτων. γενικά ασχολείται με το δυναμική που έχουν τα λεγόμενα εγκεφαλικά κύμματα και πως επηρεάζουν τους ανθρώπους και μόνο με την παρουσία τους, αλλά και πως επηρεάζονται από άλλες εξωτερικές παρεμβάσεις.

Στο βιβλίο αυτό πάντως με καλά στοιχεία και περιγραφή των πειραμάτων υποστήριζε την σωστή αστρολογία σαν μια πολύ σοβαρή επιστήμη. Επίσης δόθηκαν κάποιες πιθανές εξηγήσεις για καταστάσεις όπως εμείς στην ελλάδα αναφέρουμε ως μάτιασμα και πολλά άλλα. Γενικά αυτά που έλεγε για βιβλίο του 85 περίπου ήταν πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WildCherry

Νεοφερμένος

Η WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
και ομως εγω βρισκω σε ολους τους καρκινους ενα πολυ κοινο χαρακτηριστικο ειναι ολοι πολυ ευαισθητοι και παρεξηγιαρηδες:P

Ναι είμαστε πανάθεμά μας...:P:P:P

Κοίτα, προσωπικά πιστεύω στα πολύ γενικά χαρακτηριστικά των ζωδίων και πάλι όμως δύο καρκίνοι ας πούμε ματαξύ τους θα διαφέρουν γιατί έχουν μεγαλώσει σε διαφορετικό περιβάλλον, έχουν διαφορετικές καταβολές...απλά κάποια πολύ βασικά στοιχεία του χαρακτήρα τους είναι παρόμοια....Στις προβλέψεις πάντως δεν μπορώ να πω ότι πιστεύω...κατ'αρχάς αν δεις ζώδια σε διαφορετικά περιοδικά ή στην τηλεόραση ή στο internet, ο καθένας λέει τα δικά του.....:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Πιστεύω οτι τελικά τα ζώδια δεν έχουν νόημα.Δηλαδή θα σου πει το ζώδιο τι πρέπει να κάνεις και πως να το κάνεις?Ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά στις καταστάσεις που παρουσιάζονται μπροστά του.Έχει την επιρροή που έχει στο περιβάλλον και το περιβαλλον του έχει τη δικιά του επιρροή πάνω σε αυτόν.Ξέρει κανείς καλύτερα από μας τους ίδιους τι μας συμβαίνει και πως πρέπει να το αντιμετωπίσουμε?Άν θελουμε μια συμβουλή ρωτάμε ίσως καποιον ποιον έμπειρο ή καποια άτομα που εμπιστευόμαστε και ξέρουν και αυτά το όποιο θέμα μας απασχολεί.Επομένως ρωτάω...Γιατι είναι χρήσιμα σε μας τα ζώδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
θα συνηγορήσω με Αντώνιο (:redface:):




:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Ερώτηση το κλάμα στον ύπνο τι σημαινει ξέρει κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top