2012 και άλλες προφητείες

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο τοπικ ίσως σας ανχώσει λίγο αλλα τι να κάνουμε έτσι είναι αυτά τα πράγματα.
Το σάββατο είδα ένα ρεπορτάζ στο History Channel σχετικά με διάσημους προφήτες και τις προφητίες τους, ξεκίνησε απο Νοστράδαμο και κανα δυο άλλους και τελείωσε στον Cayle ένα προφήτη που πέθανε το 1945.
Το συγκλονιστικό ήταν ότι όλοι είχαν ένα κοινό, δεν έβλεπαν μέλλον πέρα απο το 2020 χοντρικά. Με διαφορέτικό τρόπο ο καθένας αλλα κατα κύριο λόγο απο φυσικές καταστροφές η πόλεμο όλοι έβλεπαν το ολοκληρωτικό τέλος του κόσμου όπως το ξέρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βιάζομαι τώρα για μακροσκελη απάντηση, πάντως και το ημερολόγιο των Μαγιας τελειώνει το 2012. Φημολογείται πως τότε θα είναι το τέλος του κοσμου ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΜΕ.
Αυτό έχει πολλές ερμηνίες φυσικά ;)
Τα υπόλοιπα το βράδυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω σε προφητείες κτλ, οπότε δεν με ταράζουν οι προφήτες (ή "προφήτες"). Το αν ο κόσμος θα καταστραφεί μετά από 10, 20, 30 χρόνια είναι στο χέρι μας. Αν δραστηροποιηθούμε πριν να είναι αργά και οι πόλεμοι θα αποφευχθούν, κ η μόλυνση του περιβάλλοντος και η παγκόσμια φτώχια κτλ.

Αν κάτσουμε με σταυρωμένα χέρια και επιτρέψουμε στον καθένα να παίζει με τον κόσμο μας και την ισορροπία του, τότε μπορώ και εγώ να προφητέψω με σχετική σιγουριά το τέλος του μάταιου τούτου κόσμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Βγαίνει και μια ταινία στο σινεμά με τον ίδιο τίτλο αύριο..Θα χει ενδιαφέρον..Γνωρίζει κανεις αν βασίζεται σε αληθινές προφητείες ή πρόκειται περί επιστημονικής φαντασίας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το story της ταινίας και καλά βασίζεται στην Αποκάλυψη του Ιωάννη, αν δεν κάνω λάθος. Έχει βγει παλαιότερα η τριλογία (1970 νομίζω) και τώρα κάνουν το remake.

Αν και έχω διαβάσει την Αποκάλυψη ωστόσο δυσκολεύτηκα να την συνδέσω με τα γεγονότα που αναφέρει η ταινία. Αν κάνεις την ερμηνεία από μία άποψη βγαίνει αληθινό, όπως "αληθινές" έβγαιναν και άλλες προφητείες μεχρι τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω προφητειες δεν πιστευω ... ασε που το κυριοτερο προβλημα, δλδ το ενεργιακο, κοντευει να λυθει ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Ούτε και εγώ πιστεύω σε προφητείες. :) Αύριο θα γίνει το τέλος του κόσμου; :P Και στην αλλαγή της χιλιετίας δεν έλεγαν πως θα γίνει το αρμαγεδόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Ό,τι είναι νά'ρθει θε να ρθεί, αλλιώς θα προσπεράσει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
:)
Αύριο θα γίνει το τέλος του κόσμου; Και στην αλλαγή της χιλιετίας δεν έλεγαν πως θα γίνει το αρμαγεδόν;

Αυτό είναι το θέμα, κάθε τόσο ακούμε πως έρχεται το τέλος του κόσμου και τίποτα δεν γίνεται. :)
Και στο δημοτικό θυμάμαι όταν ήμουν κυκλοφορούσε μια τέτοια ιστορία πως κάποιος μετεωρήτης θα χτυπήσει τη γη, μπλα, μπλα, μπλα...

Τώρα αν αυτός ο κόσμος πάψει να "υπάρχει" έτσι όπως τον γνωρίζουμε σήμερα, ίσως να 'ναι για καλό.
Γιατί όχι! Είμαι αισιόδοξο πλάσμα! Χε χε!

Για κάθε ενδεχόμενο: Αδράξτε τη (σημερινή) μέρα! Seize the Day! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το να μας χτυπήσει μετεωρίτης είναι μια διαρκή απειλή πάντος, απλά δεν μπορείς να ζείς και με τον φόβο όλη την ώρα.
Πάντως αν ήταν ποτέ να καταστραφούν τα πάντα δεν νομίζω ότι θα ήθελα να το ξέρω, όπως λέει και η Λια αρκεί να μην πονέσει! Τώρα αν αύριο τελικά είναι το τέλος του κόσμου θα παρακαλούσα τους χρήστες του φόρουμ να μην δοκιμάσουν να συνδεθούν και να κατανοήσουν τυχόν τεχνικά προβλήματα στην ομαλη λειτουργία του φόρουμ.

"Το site δεν θα είναι διαθέσιμο για τα επόμενα 4.000 χρόνια μέχρι να δημιουργηθεί ο κόσμος απο την αρχή. Λυπούμαστε για την καθυστέριση, σύντομα θα είμαστε κοντά σας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σχετικά με αυτό....
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Το συγκεκριμένο τοπικ ίσως σας ανχώσει λίγο αλλα τι να κάνουμε έτσι είναι αυτά τα πράγματα.
Το σάββατο είδα ένα ρεπορτάζ στο History Channel σχετικά με διάσημους προφήτες και τις προφητίες τους, ξεκίνησε απο Νοστράδαμο και κανα δυο άλλους και τελείωσε στον Cayle ένα προφήτη που πέθανε το 1945.
Το συγκλονιστικό ήταν ότι όλοι είχαν ένα κοινό, δεν έβλεπαν μέλλον πέρα απο το 2020 χοντρικά. Με διαφορέτικό τρόπο ο καθένας αλλα κατα κύριο λόγο απο φυσικές καταστροφές η πόλεμο όλοι έβλεπαν το ολοκληρωτικό τέλος του κόσμου όπως το ξέρουμε.

η απάντηση μου ειναι αυτή :P
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
πάντως και το ημερολόγιο των Μαγιας τελειώνει το 2012. Φημολογείται πως τότε θα είναι το τέλος του κοσμου ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΜΕ.
Αυτό έχει πολλές ερμηνίες φυσικά ;)

Tks Isiliel :D

Προσωπικά έχω πάρα πολλους λόγους να πιστεύω ακράδαντα -που δεν θελω να αναλύσω- ότι ναι μεν μπορει να επέλθουν τρομερες αλλαγές αλλά αυτο δεν σημαινει απαραιτητα και την ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ κατραστροφή του κόσμου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πως δεν το ειχα συνδεσει τοσο καιρο... Τελικα και η ομαδα Ε υπαρχει και οι Μαγιας εχουν δικιο:D
Το 2012 ερχετε η ομαδα Ε και αλλαζει ριζικα ο κοσμος, παυει να ειναι ο κοσμος οπως τον ξερουμε:D:P:P:P

Ειμαι ο νεος επιστημονας που θα σωσει τον κοσμο, οπως γινεται στις ταινιες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Τι θα γίνει το 2012; :confused: Τέλος πάντων εγώ επείδή δεν κατέχω τις υπερδυνάμεις του σουπερμαν θα προσπάθήσω να σώσω τον εαυτό μου οι υπόληποι ας ακολουθήσουν το παράδειγμα μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν καταλαβες... πιος superman; Εδω θα ερθει η ομαδα Ε... περιμενεις να επιζησουν ο superman, ο batman, o Hulk και οι υπολιποι υπερηρωες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Ποια είναι αυτή η ομάδα που θα μου σκοτώσει τους αγαπημένους μου υπερήρωες; Αν τολμίσει να τους πειράξει έστω και μια τρίχα από τα πόδια θα έχει να κάνει μαζί μου. :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πολυ περιλίπτικα:
Ομαδα Ε ειναι μια ομαδα η οπια προστατευει τους Ελληνες, την Ελλαδα και τον ελληνισμο.Ερχοτναι απο τον σειριο, εχουν υπερανεπτιγμενη τεχνολογια και υπεροπλα με τα οπια υπερασπιζονται την Ελλαδα. Ειναι αρχαιοι Ελληνες οι οπιοι εφυγαν απο τον πλανιτη μας(η το αντιθετο, οι αρχαιοι Ελληνες ειναι σειριοι που φυγανε απο τον σειριο, δεν ειμαι συγουρος) και αναπτιχθικαν εκει. Απο το 2005 αρχισαν να ενωνουν ολους τους Ελληνες ανα την γη και να τους δυναμονουν και το 2012 θα ερθουν απο τον Σειριο με τα σκαφη τους που ταξιδευουν πιο γρηγορα απο το φως και θα καταστρεψουν τους ανθελληνες και θα αναπτυξουν τον Ελληνικο πολιτισμο επαναφερνοντας τα μεγαλεια του αρχαιου κοσμο και καθηστοντας την Ελλαδα υπερδηναμη της γης.

Λετε να βγει και ο Καρατζαφερης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Ότι θα βγει θα βγει αλλά αυτοί οι περίεργοι τυπάδες είναι πιο φανταστικοί και από τον σούπερμαν! Ακους εκεί πιο γρήγορα από την ταχύτητα του φωτός :hehe:
Ποιος προφήτεψε την ομάδα Ε με τους υπερμάχους της Ελλάδος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω ενα ξερω, οτι το 2012 αμεσως μετα απο της εθνικες εκλογες (οπου φυσικα θα κερδισει το ΛΑΟΣ) θα κετευει η ομαδα Ε και η Ελλας θα γινει η μεγαλητερη δυναμη του κοσμου καθως και να αποκαλυψει την τεχνολογια που τοσα χρονια εν αγνοια μας (στον υπνο μας) αναπτισαμε εμεις η Ελληνες με την οπια θα κυριεψουμε το συμπαν και θα κατακερματισουμε καθε εθρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hunter:
αυριο δεν ειναι το τελος του κοσμου; 06/06/06 στις 06:06 το πρωι;;

still here :D:P:P:P
Άλλη μια καταστροφή του κόσμου που δεν έγινε... [κ με κάτι τέτοια που βγαίνουν κατά καιρούς εγώ πρέπει να πιστέψω τους απανταχού προφήτες? :hmm::hmm::hmm::hmm: no no no!!!:P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Νομίζω πως προφήτες υπήρξαν όμως τα όσα είπαν δεν ερμηνεύτηκαν σωστά.
Εξάλλου αυτό ήταν και το νόημα, να σκιαγραφήσουν το απώτερο μέλλον χωρίς να μπορεί να γίνει ευκολα και άμεσα αντιληπτό αυτό που προβλέπουν(κάτι σαν να σου λένε την μοίρα, μεγάλη πόρτα θα διαβείς αλλά δεν σου διευκρινίζουν τι πόρτα;:P ).
Ούτε ξεκάθαρα δηλώνεται αν θα καταστραφεί η μορφή του κόσμου όπως την ξέρουμε παύοντας να υπάρχει ή αντικαθιστώντας με κάποια νέα, ούτε και το πότε.
Και καλύτερα έτσι.Αν γνωρίζαμε με βεβαιότητα ότι το τέλος του κόσμου θα ερχόταν την τάδε μέρα και ώρα, τότε ποιος ο λόγος όσο πλησίαζε η ώρα να κάναμε παιδιά,να αποταμιεύαμε,να σπουδάζαμε,να αγοράζαμε ακίνητα, να κάναμε εκλογές,να κάναμε έρευνες,να ψάχναμε νέες πηγές ενέργειες και νέες τεχνολογίες, να ανακαλύπταμε νέα φάρμακα κ.α.
Όλη η ανθρωπότητα θα έμπαινε απλώς σε μια κατάσταση αναμονής του τέλους.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top