Το πόρισμα για τα πανεπιστήμια

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Michelle είσαι τραγική, όπως η ΠΚΣ κατεβαίνει μόνη της σε δικές της πορείες, έτσι κι εσύ θα κατεβαίνεις με δικά σου μπλουζάκια. :P

Στο δια ταύτα:
Ο "διάλογος" που συνάντησαν οι φοιτητές ιατρικής στο υπουργείο χτες

"Διάλογος" με ΜΑΤ και βία

Και κάτι άκρως συγκινητικό:

Brussels 2nd of July 2006

FEF
Fédération des Étudiant(e)s Francophones
20, rue de la Sablonnière
1000 Bruxelles
Belgique
Tél : (+32) 02 / 223 01 54
Fax : (+32) 02 / 217 27 93

https://www.fef.be

The Federation of French-speaking Students of Belgium (Federation des Etudiant-e-s Francophones, FEF) follows closely the situation in Greece. We salute and show our solidarity to your cause and struggle.

We, like you, believe and fight for a Free, Public, Accessible and Democratic education. Your struggle against this law-cadre , the revision of Article 16 of the Constitution, the destruction of the academic asylum and any other effort to privatize and elitisize Higher Education is our struggle too. Your fight against the Bologna Process and E.U. directives is ours as well.

We cannot but support what you do, not only because we agree but also because we see are seeing and leaving the consequences of this type of reforms in our country. Tuition fees, paid books, exclusion and elitism. If you donʼt fight back now, this is what you should expect.[FONT=verdana, arial, helvetica]




Regards,


The Executive Committee of the Federation

www.fef.be[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naida

Νεοφερμένος

Η Naida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Προχθές στη Θεσσαλονίκη πραγματοποιήθηκε πανεκπαιδευτική πορεία... Στο δρόμο κατεβήκαμε γύρω στους 7.000 φοιτητές. Ωστόσο το θέμα δεν καλύφθηκε από το ΜΜΕ. Το ρεποετάζ ήταν προτελευταίο πριν τα αθλητικά κι έδειξε κυριολεκτικά ένα-δυο δευτερόλεπτα. Μάλιστα δεν έδειξε ΚΑΝ το πλήθος των φοιτητών, αλλά την καγκελόπορτα του Υπουργείου Μακεδονίας-Θράκης. Απαράδεκτοι. Οι ειδήσεις διαμορφώνουν τις ειδήσεις.

Τη Δευτέρα το Χημικό ΑΠΘ έχουμε ξανά Γενική Συνέλευση. Εύχομαι να καταφέρουμε να ξαναπάρουμε κατάληψη και αυτή τη φορά μεγαλύτερης διάρκειας.

Το ποτάμι πίσω δε γυρνά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έτσι μπράβο Naida! Δεν πρέπει να μασήσουμε στην δικτατορία ΤΩΝ ΜΜΕ. Θα κάνουμε τον κόσμο άνω κάτω ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΡΥΨΟΥΝ ΑΛΛΟ.

Φτιάξε κι εσύ μπλουζάκι.. Προπαγάνδα

Στο μεταξύ ο ΑΝΙΩΘΟΣ Ο ΒΕΡΕΜΗΣ, Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ του ΕΣΥΠ δήλωσε μεταξύ άλλων στα ΝΕΑ:

«Αυτό που συμβαίνει στα Πανεπιστήμια σήμερα είναι βλακώδες. Είμαστε όμηροι στον πόλεμο των συνδικαλιστών εναντίον των "άλλων", πόλεμος των απόντων εναντίον των παρόντων. Δηλαδή των αιωνίων φοιτητών και των συνδικαλιστών καθηγητών που είναι μονίμως απόντες από τις αίθουσες διδασκαλίας, εναντίον όλων των υπολοίπων που δίνουμε καθημερινά το "παρών"», είπε.

Προχτες στην πορεία της Αθήνας (8,000 - 10,000) άτομα ακούσαμε ένα δημοσιογράφο να μιλάει στο τηλέφωνο και να λεει "Τίποτα μόνο 1,000 άτομα". Όταν τον ρωτήσαμε αν ντρέπεται έστω και στο ελάχιστο να λέει τέτοια ψέμματα απλά αποχώρησε.

ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΠΙΣΩ ΔΕ ΓΥΡΝΑ!!!

Αυτοί εδώ τέτοιοι είμαστε κ. Βερέμη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • plhroforikhs.jpg
    plhroforikhs.jpg
    166.4 KB · Εμφανίσεις: 158
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
(Ξανα)Κλείσαμε κι εμείς...:D
Δε γίνεται οι άλλοι να τρώνε ξύλο στην Αθήνα κι εμάς εδώ να μας νοιάζει αν θα χάσουμε ένα μάθημα από την εξεταστική.Καμιά φορά βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Καταληψη και στο Πα.Μακ...Αφου εγινε και σε εμας, δεν μενει τιποτε αλλο!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σήμερα έγινε ΓΣ!
729 ψήφοι συντονιστικό κατάληψης, 67 ΠΚΣ, 27 Λευκά!
Η κατάληψη θα συνεχιστεί μέχρι την άλλη τρίτη τουλάχιστον (αυτό αποφασίστηκε) και μετά πάλι ψηφοφορία!
:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πόσοι φοιτητές είναι στην Σχολή; 800 άτομα μου φαίνονται κάπως λίγα(1/4 περίπου των φοιτητών; ). Εκτός αν είναι μόνο οι κομματικοί... Οι υπόλοιποι δεν ενδιαφέρονται για το αν θα συνεχιστούν ή όχι οι καταλήψεις;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Και σε μας ως το τέλος της εβδομάδας:

ΦΠΠ-ΕΑΑΚ-ΔΙΚΤΥΟ-ΠΟΡΕΙΑ: 155
ΠΚΣ: 30
ΔΑΠ: 9

γεια μας.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Πόσοι φοιτητές είναι στην Σχολή; 800 άτομα μου φαίνονται κάπως λίγα(1/4 περίπου των φοιτητών; ). Εκτός αν είναι μόνο οι κομματικοί... Οι υπόλοιποι δεν ενδιαφέρονται για το αν θα συνεχιστούν ή όχι οι καταλήψεις;:confused:
Σκέψου πόσοι είναι οι ανενεργοί ή όσοι απλά δεν τους ενδιαφέρει γίνει δεν γίνει...
Όσο για το κομματικοί, αν ήταν κομματικοί θα ψήφιζαν τις θέσεις της παράταξης τους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ναι, αλλά οι θέσεις όλων των κομμάτων δεν είναι υπέρ των καταλήψεων; Για την ΔΑΠ δεν ξέρω...

Παιδιά μη πετάτε ντομάτες, αλλά από εσάς ενημερώνομαι. Δεν ξέρω τι παίζει... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Ναι, αλλά οι θέσεις όλων των κομμάτων δεν είναι υπέρ των καταλήψεων; Για την ΔΑΠ δεν ξέρω...

Παιδιά μη πετάτε ντομάτες, αλλά από εσάς ενημερώνομαι. Δεν ξέρω τι παίζει... :redface:
Η ΔΑΠ είναι κατά και έχει καταπνίξει και με τη βία ΓΣ σε ορισμένες σχολές. Το ΠΑΜΑΚ δεν το άφηνε να κάνει γενική συνέλευση ενώ οι περισσότεροι ήταν υπέρ της κατάληψης και μόλις σήμερα ξεκίνησε!
Η ΠΚΣ προτείνει ολιγοήμερες καταλήψεις και η ΠΑΣΠ ό,τι να ναι απο σχολή σε σχολή... Στις περισσότερες πάντως είναι κατά.
Για τις άλλες παρατάξεις δεν ξερω.
Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naida

Νεοφερμένος

Η Naida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Σήμερα έγινε η ΓΣ στο τμήμα μου...

Συντονιστικό Κατάληψης 294
ΔΑΠ - ΝΔΦΚ - Ομάδα Ανεξάρτητων Φοιτητών κατά της Κατάληψης 122
ΠΚΣ 37

Ομάδα ανεξάρτητων φοιτητών που κατεβαίνει με τη ΔΑΠ... Χμ... Πολύ ανεξάρτητοι είναι αυτοί! :clapup:Φανταστείτε, η ΔΑΠ πρώτη δύναμη και δεν κατάφερε τίποτα, ούτε καν όταν... συσπειρώθηκε με τους... ανεξάρτητους:whistle:

Έτσι ρε παιδιά... Πάμε ένα βήμα μπροστά τον αγώνα μας. Το ποτάμι πίσω δε γυρνά...

Οι πιο γραφικοί/τραγικοί για άλλη μια φορά, τα μέλη της ΠΚΣ... Απίστευτοι...

ΠΑ.ΜΑΚ. γερά... Θα σας στηρίζουμε. Μπράβο ρε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό ξαναπέστο! Όσο βλέπω τους ΠΚΣίτες τόσο ντρέπομαι που έστω και για ένα μήνα άνηκα σε αυτούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Πέφτουν σαν τα άστρα, της ΠΚΣ τα κάστρα..
Μέχρι και το Φυσικό πήρε κατάληψη με το ενωτικό πλαίσιο.. (και το Γεωλογικό!)
Στο "συντονιστικό" του ΚΚΕ έχουν μείνει μόνο 2-3 σύλλογοι στην Ελλάδα..

Φανταστικό αυτό που έγινε στο ΠΑ.ΜΑΚ.
Από το indymedia:

"Το σκορ στο ΠΑΜΑΚ είναι συγκινητικό...

1508 Πρωτοβουλία, έναντι 598 ΔΑΠ και 85 ΠΚΣ. Η ΔΑΠ από το 60% στις εκλογές έπεσε στο 25% παρά την κινητοποίηση με λίστες και τη μέθοδο της κινητοποίησης πυραμίδας."

Γενικότερα νέα από τις καταλήψεις.


267 Καταλήψεις Πανελλαδικά

207 ΑΕΙ - 60 ΤΕΙ


ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ!!!!
ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΠΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΜΕ ΠΡΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΙΣ 12 ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ!!!!
ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΠΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΜΕ ΠΡΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΙΣ 12 ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ!!

Τι είναι αυτό; Ενδιαφέρον για τον φοιτητή ή πολιτική κατήχηση;:confused: Γιατί εγω πίστευα οτι αυτό το θέμα έχει ανοίξει για ενημέρωση και μόνο...:whistle:

Και κάτι άλλο... Θα σου άρεσε εσένα να έβαζαν το δικό σου site με τη δική σου φάτσα, σε λίνκ στις υπογραφές και να σου έριχναν κι εναν ωραίο τίτλο, όπως το "κατσίκα" που το έχετε βρεί όλοι καραμέλα; Δεν καταλαβαίνω τι είδους μαγκιά είναι αυτό πάλι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
To googlebombing έχει συμβολικό χαρακτήρα προφανώς και κρίνει τη Μαριέττα ως υπουργό όπως λέει ληστές τον ΟΤΕ και ψεύτες την Ν.Δ.

Δεν είναι πολιτική κατήχηση πρώτον γιατί το κίνημα δεν είναι πολιτικό και συμμετέχουν ως επί το πλείστον ανένταχτοι φοιτητές και συσπειρώσεις καταλήψεων, μόνη ιδεολογία είναι το συμφέρον του φοιτητή σαν φοιτητή και σαν μελλοντικού εργαζόμενου.

Δεύτερον έχει γίνει μια χαρά συζήτηση σε όλο το θέμα και έχει λειτουργήσει ενημερωτικά. (και εξακολουθεί να λειτουργεί καθώς ενημερώνει για τον αγώνα, ενώ όποιος θέλει μπορεί να τοποθετηθεί στο ίδιο το πόρισμα, όπως συζητήσαμε με τον monaxo πριν από μερικές σελίδες).

Τρίτον δεν έχω κρύψει τις θέσεις μου σε όλο το θέμα και μεταφέρω ξεκάθαρα ένα αγωνιστικό μήνυμα και μια προσωπική μου ευχή που εκφράζει τη συντριπτική πλειοψηφεία των ελληνικών ΑΕΙ και σιγά-σιγά και των ΤΕΙ.


Πες μας εσύ τα νέα της ΑΣΟΕΕ διάβασα για 5 αμφιθέατρα και 1400 φοιτητές που στηρίζουν την κατάληψη μετά την πρώτη εβδομάδα! Πέρασα χτες 5 το πρωί και είχε πάρα πολύ κόσμο μέσα, από τις δυνατές καταλήψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό το θέμα έχει ανοίξει για συζήτηση πάνω στο θέμα. Ούτε για ενημέρωση (μόνο) ούτε για κατήχηση. Και αφού η γνώμη του emufear είναι αυτή, δεν παραβαίνει κανέναν κανόνα να την εκφράζει.
Όσο για το δικό μου site, ναι ας το έκαναν. Δικαίωμα τους είναι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
*α*To googlebombing έχει συμβολικό χαρακτήρα προφανώς και κρίνει τη Μαριέττα ως υπουργό όπως λέει ληστές τον ΟΤΕ και ψεύτες την Ν.Δ.

*β* Δεν είναι πολιτική κατήχηση πρώτον γιατί το κίνημα δεν είναι πολιτικό και συμμετέχουν ως επί το πλείστον ανένταχτοι φοιτητές και συσπειρώσεις καταλήψεων, μόνη ιδεολογία είναι το συμφέρον του φοιτητή σαν φοιτητή και σαν μελλοντικού εργαζόμενου.

*γ* Δεύτερον έχει γίνει μια χαρά συζήτηση σε όλο το θέμα και έχει λειτουργήσει ενημερωτικά. (και εξακολουθεί να λειτουργεί καθώς ενημερώνει για τον αγώνα, ενώ όποιος θέλει μπορεί να τοποθετηθεί στο ίδιο το πόρισμα, όπως συζητήσαμε με τον monaxo πριν από μερικές σελίδες).

*δ* Τρίτον δεν έχω κρύψει τις θέσεις μου σε όλο το θέμα και μεταφέρω ξεκάθαρα ένα αγωνιστικό μήνυμα και μια προσωπική μου ευχή που εκφράζει τη συντριπτική πλειοψηφεία των ελληνικών ΑΕΙ και σιγά-σιγά και των ΤΕΙ.

*ε* Πες μας εσύ τα νέα της ΑΣΟΕΕ διάβασα για 5 αμφιθέατρα και 1400 φοιτητές που στηρίζουν την κατάληψη μετά την πρώτη εβδομάδα! Πέρασα χτες 5 το πρωί και είχε πάρα πολύ κόσμο μέσα, από τις δυνατές καταλήψεις!


α) Για το google, δε το γνωρίζω, δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Απλώς χτυπάει πολύ άσχημα στις υπογραφές. Πέρα απ' την όποια αντιπάθεια έχει ο κόσμος για το συγκεκριμένο πρόσωπο, όταν βλέπω κάποιους σεβαστούς συν-στεκίτες σαν κι εσας, που λέτε την άποψή σας και αντιτίθεστε στην πολιτική του ατόμου αυτού, να βάζετε ενα κατσίκα στην υπογραφή με κατεύθυνση το site της υπουργού, αυτόματα χάνετε κάποιο ποσοστό αξιοπιστίας, που μετατρέπεται σε ποσοστό εμπάθειας. Μα ...κατσίκα; Και τι καταλαβαίνετε από αυτό;:confused: Σα να βάζω εγω ενα λίνκ προς τη φωτογραφία σου για παράδειγμα και να γράψω "υποχθόνιος" (λέμε τώρα). Μόνο εγω θα βγω ο κακός έτσι.

β) Με συγχωρείς φίλε μου αλλά το κίνημα δεν είναι ούτε κοινωνικό ούτε εθνικό. Από τη στιγμή που αντιτίθεσαι σε μια πολιτική κίνηση, κάνεις κι εσυ πολιτική. Τη δική σου πολιτική. Θεωρείς οτι είναι πιο συμφέρουσα. Δικαίωμά σου και δε σου αφαιρώ το λόγο. Αλλά παραμένει πολιτική.

γ) Ναι βεβαίως, για τα της συζήτησης δεν εχω καμία αμφιβολία. Γίνεται καλή συζήτηση. Όπως είπα και στο εδάφιο β όμως, έχει πολιτική χροιά σε ορισμένα σημεία.

δ) Το οτι δεν κρύβεις τις θέσεις σου, σε τιμά ιδιαίτερα αλλά διευκολύνει κι εμένα να τις ερευνώ και να τις σχολιάζω αναλόγως (βλέπε εδάφιο β)

ε) Εγω γνωρίζω τι γίνεται στην ΑΣΟΕΕ. Ανεξάρτητα από το τι πιστεύω όμως, δεν θεωρώ οτι υποχρεούμαι να αναφέρω στο στέκι τα γεγονότα. Όχι γιατί δε με ενδιαφέρουν. Σαφώς και με ενδιαφέρουν, ιδίως από τη στιγμή που χάνω την εξεταστική μου και προετοιμάζομαι πλέον για εναν πολύ άσχημο Σεπτέμβρη. Στο στέκι όμως μπαίνω για να κουβεντιάσω με πέντε δέκα φιλαράκια, να χαρώ και να πω δυο κουβέντες. Δε νομίζω οτι μπορεί κανείς να αμφισβητήσει το ρόλο του e-steki εφόσον αυτός είναι σταθερός από την αρχή της λειτουργίας του. Εαν υποννοείς οτι το στέκι πρέπει να γίνει αναμεταδότης των πολιτικών επάλξεων, τότε να το ξεκαθαρίσουμε και στη φόρμα εγγραφής αλλά και σε ανακοίνωση προς όλα τα μέλη.

Ο χώρος στον οποίο μπορώ να εκφράσω την άποψή μου σχετικά με το θέμα, είναι η ΑΣΟΕΕ, αλλά δε μου δίνεται η δυνατότητα. Πολύ αβγό....πολύ γιαούρτι...λίγη δυνατότητα για συζήτηση. Αλλά υποθέτω οτι ως εκφραστής του αγωνιστικού μετώπου, ξέρεις πολύ καλά -και είναι δουλειά δική σου άλλωστε να αναφέρεις- τι γίνεται στην ΑΣΟΕΕ. Το γιατί περιμένεις εμένα να σου τα αναλύσω και δεν ανέφερες κάν το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο τόσο καιρό, είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
α) Για το google, δε το γνωρίζω, δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Απλώς χτυπάει πολύ άσχημα στις υπογραφές. Πέρα απ' την όποια αντιπάθεια έχει ο κόσμος για το συγκεκριμένο πρόσωπο, όταν βλέπω κάποιους σεβαστούς συν-στεκίτες σαν κι εσας, που λέτε την άποψή σας και αντιτίθεστε στην πολιτική του ατόμου αυτού, να βάζετε ενα κατσίκα στην υπογραφή με κατεύθυνση το site της υπουργού, αυτόματα χάνετε κάποιο ποσοστό αξιοπιστίας, που μετατρέπεται σε ποσοστό εμπάθειας. Μα ...κατσίκα; Και τι καταλαβαίνετε από αυτό;:confused: Σα να βάζω εγω ενα λίνκ προς τη φωτογραφία σου για παράδειγμα και να γράψω "υποχθόνιος" (λέμε τώρα). Μόνο εγω θα βγω ο κακός έτσι.

β) Με συγχωρείς φίλε μου αλλά το κίνημα δεν είναι ούτε κοινωνικό ούτε εθνικό. Από τη στιγμή που αντιτίθεσαι σε μια πολιτική κίνηση, κάνεις κι εσυ πολιτική. Τη δική σου πολιτική. Θεωρείς οτι είναι πιο συμφέρουσα. Δικαίωμά σου και δε σου αφαιρώ το λόγο. Αλλά παραμένει πολιτική.

α) Συμφωνω με τον Valder. Δεν καταλαβα σε τι εξυπηρετει αυτη η κινηση. Χιουμοριστικη δεν ειναι, ουσιαστικη δεν ειναι, προσβλητικη ειναι, και κυριως - οπως αναφερει και ο Valder- περισσοτερο μειωνει την ισχυ/πειθω των επιχειρηματων των ατομων που το χρησιμοποιουν παρα της ιδιας της υπουργου. ...Επισης, ποιος σκεφτηκε ως λεξη το "κατσικα"; Να εβαζε κατι αλλο να ελεγα οκ, αλλα ειναι αναλογο του "χαζη", "ασχημη", κτλ! :worry: So what;

β) Προφανως και ειναι πολιτικη κινηση/αντιδραση. Αλλα εξισου προφανες ειναι οτι ειναι και κοινωνικο. Αυτο που μαλλον εννοουσε ο εμου, ειναι οτι δεν ειναι κομματικο - που δεν ειναι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top