Κόμμα Παιδεραστών

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Μάλιστα, να πάει το όριο στα 13, στα 12 στα 7. Αλήθεια, οι παιδεραστές γιατί να θέλουν να το κάνουν αυτό; Είναι προοδευτικοί φαίνεται. Ρε παιδιά άλλο το να αισθάνεται σεξουαλικά ερεθισμένος ένας έφηβος ή μια έφηβη στα 13 κι άλλο να θέλουν να κάνουν σεξ. Είναι εντελώς διαφορετικό. Πόσοι από εσάς δηλαδή αισθανθήκατε πραγματικά την ανάγκη να κάνετε σεξ στα 13 σας? Εγώ πάντως δεν το αισθάνθηκα, ούτε και στα 15 το αισθάνθηκα. Εντάξει μπορεί να είμαι και ανώμαλη εγώ τι να πω; Ας ηρεμήσουμε λιγάκι ρε παιδιά. Εγώ δε θα ήθελα τα παιδιά μου στα 13 τους να έχουν σχέση με μεγάλους κύριους ή κυρίες πάντως, και μάλιστα οι τελευταίοι να είναι νομικά κατοχυρωμένοι.

Χμμμ οι παιδεραστες για εμενα ειναι και προοδευτικοι και ατυχοι ... Π.χ. Εγω μπορω να παω με μια 40αρα που θα μου αρεσει ... αρα ενας 40αρης δεν μπορει να παει με μια 14 που θα του αρεσει ... αδικο δεν ειναι αυτο; ;)

Οσο για το ποσοι θελουν να κανουν ερωτα απο τα 14-15 ... δεν εχει σημασια καποιος αριθμος ... εχει σημασια που καποιοι θελουν και δεν μπορουν επειδη τους εμποδιζει η κοινωνια ...

Αγαπητη συμ-φορουμ-ητες μου ... Οι καιροι αλλαξαν ... τα παιζακια δεν σκεφτονται μονο την μπαρμπι και τον action man ως κουκλες ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Είχα φίλες που η μητέρα τους τις γέννησε στα 14-15. Άρα λογικά θα ξεκίνησε τη σεξουαλική της ζωή αρκετά νωρίτερα...

λογικά??!:confused:
μπαμ και κάτω δε παίζει δηλ.?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Τι άλλο θα ακούσουν τα άμοιρα τα αυτιά μας σε αυτό τον κόσμο; Αυτό έλειπε απο τα παιδιά τώρα, να τα ωθήσουμε στις "ολοκληρωμένες" σχέσεις απο την 1η γυμνασίου και να γίνουν όλα μπάχαλο, αντί να τα ωθήσουμε στο να γίνουν πιο μορφωμένα και να τους διδάξουμε/εμφυσήσουμε την έννοια της ηθικής(όχι δεν είμαι ούτε θρήσκος ουτε ψευτοπουριτανός, την έννοια της ηθικής την έχουν επεξεργαστεί και αποδεχτεί μυαλά πολύ λαμπρά για να βγεί ο κάθε π@π@ρας και να πεί ότι η ηθική δεν στέκει και να κάνει τον έξυπνο) θέλουμε να τα κάνουμε σαν τα αδηφάγα για εύκολη απόλαυση μούτρα μας, αλλά φυσικά το επακόλουθο της "απελευθέρωσης"(το μυαλό γιαούρτι δηλαδή) θα φέρει αυτά και πολλά άλλα ακόμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Χμμμ οι παιδεραστες για εμενα ειναι και προοδευτικοι και ατυχοι ... Π.χ. Εγω μπορω να παω με μια 40αρα που θα μου αρεσει ... αρα ενας 40αρης δεν μπορει να παει με μια 14 που θα του αρεσει ... αδικο δεν ειναι αυτο; ;)

Οσο για το ποσοι θελουν να κανουν ερωτα απο τα 14-15 ... δεν εχει σημασια καποιος αριθμος ... εχει σημασια που καποιοι θελουν και δεν μπορουν επειδη τους εμποδιζει η κοινωνια ...

Αγαπητη συμ-φορουμ-ητες μου ... Οι καιροι αλλαξαν ... τα παιζακια δεν σκεφτονται μονο την μπαρμπι και τον action man ως κουκλες ... ;)

Για εξήγησέ μου, τι ακριβώς ζητάει ένας 40ρης από μια 14χρονη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r:
Τι άλλο θα ακούσουν τα άμοιρα τα αυτιά μας σε αυτό τον κόσμο; Αυτό έλειπε απο τα παιδιά τώρα, να τα ωθήσουμε στις "ολοκληρωμένες" σχέσεις απο την 1η γυμνασίου και να γίνουν όλα μπάχαλο, αντί να τα ωθήσουμε στο να γίνουν πιο μορφωμένα και να τους διδάξουμε/εμφυσήσουμε την έννοια της ηθικής

To ένα δεν αποκλείει το άλλο. Τυχαίο είναι άλλωστε που συνήθως οι πιο αμόρφωτοι είναι και οι πιο πουριτανοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά, με αυτά που διαβάζω φρικάρω όλο και περισσότερο. Κόμμα παιδεραστών, να κάνουνε τα παιδιά σεξ από τα 12....
Ναι όλοι οι έφηβοι ξέρουν για το προφυλακτικό, αλλά πόσοι πάνω στην κάψα τους θα πήγαιναν μέχρι το περίπτερο να αγοράσουν;
Τώρα αν κάποιοι έφηβοι θέλουν ντε και καλά να κάνουν σεξ, ας κάνουν με συνομήλικους. Δεν απαγορεύτεται το σεξ, οι ολοκληρωμένες σχέσεις με ενήλικα άτομα απαγορεύονται.

To ένα δεν αποκλείει το άλλο. Τυχαίο είναι άλλωστε που συνήθως οι πιο αμόρφωτοι είναι και οι πιο πουριτανοί;

Τώρα αυτό το συμπέρασμα από πού το έβγαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δηλαδή τι να νομίζει οτι κάνει;
Ποιος ξέρει, παιδί είναι....

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Έχεις ακούσει να πάθαιναν καρκίνο;
Δεν προλάβαιναν, γιατί πέθαιναν σε νεότερες ηλικίες από άλλες ασθένειες πχ πνευμονία, που τώρα καταπολεμούνται εύκολα.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αμφισβητείς την ψυχιατρική; Επίσης οι ειρωνείες δεν νομίζω οτι σου δίνουν περισσότερο δίκιο.
Παραθέτω από βιβλίο ψυχιατρικής της καθηγήτριας ψυχιατρικής της ιατρικής Πατρών: "Ανάπτυξη προσωπικότητας από 10-13.Περίοδος δύσκολη για το παιδί συναισθηματικά, αρχίζουν οι σωματικές αλλαγές και πιέσεις από ενστικτώδεις παρορμήσεις.Συνδυάζει συμπεριφορά που θυμίζει προσχολική ηλικία και ώριμο ενήλικα, αισθάνεται πιο άνετα μόνο με συνομηλίκους του και αυτό δεν διαρκεί πολύ.
Σωματική ανάπτυξη: Τα κορίτσια αναπτύσσονται γρηγορότερα.
Συναισθηματική και ψυχολογική ανάπτυξη: Συνειδητοποιεί ότι αλλάζει και μεγαλώνει.Αύξηση παρορμών σεξουαλικών και επιθετικών, εξέλιξη του ιδανικού εγώ.Τα αγόρια έχουν μια ανησυχία γύρω από τα κορίτσια.Αισθάνονται καλύτερα όταν είναι με την ομάδα των αγοριών και στην ταυτιση με τον πατέρα ή ανάλογα πρόσωπα.Τα κορίτσια μπορεί να αρνούνται την ανάπτυξη του στήθους ή την αρχή της εμμήνου ρύσης.Προσκόληση στη μητέρα ή σε μεγαλύτερα κορίτσια σαν αντίδραση στο άγχος αποχωρισμού που αισθάνονται."

Ειλικρινά, από την περιγραφή αυτή που περιγράφει τον κανόνα (ο οποίος είναι που λαμβάνεται υπ'όψη και από το νομοθέτη), δε θεωρώ ούτε καν κοντά ένα 12χρονο παιδί στο να έχει σεξουαλικές σχέσεις με έναν ενήλικα.Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
To ένα δεν αποκλείει το άλλο. Τυχαίο είναι άλλωστε που συνήθως οι πιο αμόρφωτοι είναι και οι πιο πουριτανοί;


Δηλαδή το να είναι πουριτανός είναι κακό? Το να είναι ξεφτίλας παιδεραστής, ή να πας με όλους και με όλες και να μην έχεις ηθικούς φραγμούς είναι κλάσσεις καλύτερο έτσι;
Κάποια πράγματα δεν πάνε μαζί και 2 απο αυτά είναι η πίστη στο ότι οι άνθρωποι είναι κάτι παραπάνω απο ένα κομμάτι κρέας(γιατί έτσι βλέπουν αυτοί οι "κύριοι" και "κυρίες" τα παιδιά και σκέφτονται τέτοια) και η νοημοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Για εξήγησέ μου, τι ακριβώς ζητάει ένας 40ρης από μια 14χρονη???
Μπορεις να με ρωτησεις σε 30 χρονια ;) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά ο m3ntor έχει ΆΠΟΛΥΤΟ δίκιο! Ήδη έχει γίνει ό'τι έχει γίνει στη σημερινή εποχή με την πρώιμη ενηλικίωση των παιδιών και το μόνο πράγμα που σκέφτονται από το σχολείο είναι το σεξ...Δεν είναι απαραίτητο να "νομιμοποιηθούν" και οι παιδεραστές!!;! Γιατί; Δεν υπάρχουν άλλα πράγματα για ν'ασχοληθούν πια τα παιδιά; Όπως κάποιος -ο Slayer νομίζω- είπε πιο πριν "τι θα κάνουν όταν μεγαλώσουν δλδ;". Δεν το βρίσκω ούτε σωστό ούτε καλό στην ανάπτυξη του πνεύματος να σκέφτονται από τα 12 "ρε φιλενάδα, πώς τελειώνεις εσύ;", "το βρήκατε παιδιά το σημείο G?", "o δικός μου σήμερα θέλει να κάνουμε παρτούζα"...Έλεος, ρε παιδιά! Υπάρχουν και όρια δλδ. Μπορεί μεν να σκεφτόμαστε το σεξ από τα 10, τα 9, τα 8 ή και πιο πριν...δεν ξέρω, αλλά αυτό ΔΕΝ σημαίνει ό'τι πρέπει να πάμε και να το κάνουμε! Το σεξ είναι και πρέπει να μείνει ένα παιχνίδι για ενήλικους (τουτέστιν...άνω των 18!!!).
Δεν ξέρω αν ακούγομαι "παλαιών αρχών", αλλά νομίζω ότι πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια....:|

Υ.Γ. Έχετε δει την ταινία "Kids";; Έτσι τα θέλετε τα παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Χμμμ οι παιδεραστες για εμενα ειναι και προοδευτικοι και ατυχοι ...

Αγαπητη συμ-φορουμ-ητες μου ... Οι καιροι αλλαξαν ... τα παιζακια δεν σκεφτονται μονο την μπαρμπι και τον action man ως κουκλες ... ;)
For the record δηλαδή γιατί διαβάζουν και παιδια το φόρουμ, η παιδεραστία ή παιδοφιλία, συγκαταλέγεται επίσημα στην ομάδα των ψυχικών διαταραχών, γνωστές και ως σεξουαλικές διαταραχές ή παραφιλίες.

Ελπίζω οι καιροί να μην άλλαξαν τόσο ώστε να νομιμοποιηθεί η παιδεραστία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τώρα αυτό το συμπέρασμα από πού το έβγαλες;

Απο την παρατήρηση. Σκέψου κι εσύ, ένας χωρικός που έχει πάει μόνο δημοτικό ή ένας καθηγητής πανεπιστημίου είναι πιθανότερο να είναι πιο πουριτανός;

Δηλαδή το να είναι πουριτανός είναι κακό? Το να είναι ξεφτίλας παιδεραστής, ή να πας με όλους και με όλες και να μην έχεις ηθικούς φραγμούς είναι κλάσσεις καλύτερο έτσι;
Κάποια πράγματα δεν πάνε μαζί και 2 απο αυτά είναι η πίστη στο ότι οι άνθρωποι είναι κάτι παραπάνω απο ένα κομμάτι κρέας(γιατί έτσι βλέπουν αυτοί οι "κύριοι" και "κυρίες" τα παιδιά και σκέφτονται τέτοια) και η νοημοσύνη.

Για μένα το να είναι κάποιος πουριτανός είναι κάκιστο. Για να μην το θεωρείς κακό μάλλον δεν ξέρεις καν τι σημαίνει πουριτανός οπότε παραθέτω:

πουριτανός ο [puritanós] O17 θηλ. πουριτανή [puritaní] O29 : 1. άτομο που χαρακτηρίζεται (συχνά υποκριτικά) από άκρως αυστηρές και συντηρητικές αντιλήψεις για την ηθική και ιδίως σε ό,τι αφορά την ερωτική και σεξουαλική συμπεριφορά: Στις σχέσεις του με τις γυναίκες είναι ~. 2. οπαδός της αίρεσης του πουριτανισμού2. [λόγ. < αγγλ. Puritan -ός (ορθογρ. δαν.) < υστλατ. puritas `αγνότητα΄· λόγ. πουριταν(ός) -ή]

Όσον αφορά το πως σκέφτονται, πως είσαι σε θέση να το ξέρεις; Σου προτείνω τη Λολίτα του Ναμποκόφ, ίσως σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα την ψυχολογία του παιδόφιλου.
Όσον αφορά το "όλες και όλους" αν μιλάμε για σεξ μεταξύ συναινούντων ανθρώπων που το απολαμβάνουν δεν βρίσκω που είναι το κακό.

Πάντως δεν πρόκειται να κάνω πολλά ποστς ακόμα σε αυτό το θέμα, γιατί έτσι όπως πάει στο τέλος θα μείνω όλη μέρα στο pc.

Συγνώμη, αλλά ο m3ntor έχει ΆΠΟΛΥΤΟ δίκιο! Ήδη έχει γίνει ό'τι έχει γίνει στη σημερινή εποχή με την πρώιμη ενηλικίωση των παιδιών και το μόνο πράγμα που σκέφτονται από το σχολείο είναι το σεξ...Δεν είναι απαραίτητο να "νομιμοποιηθούν" και οι παιδεραστές!!;! Γιατί; Δεν υπάρχουν άλλα πράγματα για ν'ασχοληθούν πια τα παιδιά; Όπως κάποιος -ο Slayer νομίζω- είπε πιο πριν "τι θα κάνουν όταν μεγαλώσουν δλδ;". Δεν το βρίσκω ούτε σωστό ούτε καλό στην ανάπτυξη του πνεύματος να σκέφτονται από τα 12 "ρε φιλενάδα, πώς τελειώνεις εσύ;", "το βρήκατε παιδιά το σημείο G?", "o δικός μου σήμερα θέλει να κάνουμε παρτούζα"...Έλεος, ρε παιδιά! Υπάρχουν και όρια δλδ. Μπορεί μεν να σκεφτόμαστε το σεξ από τα 10, τα 9, τα 8 ή και πιο πριν...δεν ξέρω, αλλά αυτό ΔΕΝ σημαίνει ό'τι πρέπει να πάμε και να το κάνουμε! Το σεξ είναι και πρέπει να μείνει ένα παιχνίδι για ενήλικους (τουτέστιν...άνω των 18!!!).
Δεν ξέρω αν ακούγομαι "παλαιών αρχών", αλλά νομίζω ότι πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια....:|
Έχεις σκεφτεί μήπως μας φαίνονται αυτά παράλογα και κακά επειδή έτσι έχουμε μεγαλώσει και όχι επειδή είναι πραγματικά λάθος; Διάβασε το μήνυμα σου και προσπάθησε να βρεις ένα λογικό επιχείρημα, λίγο ορθολογισμό. Εγώ το μόνο που βλέπω είναι συναίσθημα, ηθική, αγανάκτηση, αλλά όχι ορθό λόγο, με την έννοια που χρησιμοποιείται στις θετικές επιστήμες, δηλαδή εξέταση κάθε περίπτωσης με λογικά επιχειρήματα, χωρίς να την απορρίπτουμε a priori και χωρίς να μας δεσμεύουν οι παροπίδες της δικής μας αντίληψης. Ορθό λόγο είδα ΜΟΝΟ στις απαντήσεις του faithplus και αν αλλάξω γνώμη θα είναι εξαιτίας τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Απο την παρατήρηση. Σκέψου κι εσύ, ένας χωρικός που έχει πάει μόνο δημοτικό ή ένας καθηγητής πανεπιστημίου είναι πιθανότερο να είναι πιο πουριτανός;

Κοίταξε να δείς, εγώ για παράδειγμα πιστεύω οτι πρέπει να διαφυλάξουμε αυτές τις ψυχές των εφήβων, γιατί οι έφηβοι δεν είναι ακόμη ενήλικες και δεν μπορούνε να προφυλάξουνε τον εαυτό τους. Και οτι δεν είναι ώριμοι ψυχικά να κάνουν έρωτα. Και δεν είναι ώριμοι ούτε και σωματικά να απολαύσουν τη σεξουαλική επαφή. Αν με αυτά που πιστεύω με λες πουριτανή, τότε πρόβλημά σου. Και δεν είμαι ούτε αμόρφωτη, ούτε βέβαια και καθηγήτρια παν/μίου.
Όσο για την παιδοφιλία, αποτελεί ψυχική διαταραχή. Αλίμονο αν αρχίσουμε να αφήνουμε ανθρώπους με ψυχικές διαταραχές να κάνουν ανενόχλητοι ο,τι γουστάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Κοίταξε να δείς, εγώ για παράδειγμα πιστεύω οτι πρέπει να διαφυλάξουμε αυτές τις ψυχές των εφήβων, γιατί οι έφηβοι δεν είναι ακόμη ενήλικες και δεν μπορούνε να προφυλάξουνε τον εαυτό τους. Και οτι δεν είναι ώριμοι ψυχικά να κάνουν έρωτα. Και δεν είναι ώριμοι ούτε και σωματικά να απολαύσουν τη σεξουαλική επαφή. Αν με αυτά που πιστεύω με λες πουριτανή, τότε πρόβλημά σου. Και δεν είμαι ούτε αμόρφωτη, ούτε βέβαια και καθηγήτρια παν/μίου.
Όσο για την παιδοφιλία, αποτελεί ψυχική διαταραχή. Αλίμονο αν αρχίσουμε να αφήνουμε ανθρώπους με ψυχικές διαταραχές να κάνουν ανενόχλητοι ο,τι γουστάρουν.

Δεν μίλησα απόλυτα. Στατιστικά είναι συχνότερος ο πουριτανισμός στους λιγότερο μορφωμένους. Και επίσης, και ο πουριτανισμός δεν είναι άσπρο-μαύρο. Υπάρχουν και 256 διαβαθμίσεις του γκρι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Κοιτάξτε να δείτε παιδιά...Εγώ προσπάθησα να παραθέσω στοιχεία επιστημονικά, τόσο βιολογικά όσο και ψυχολογικά που αποδεικνύουν ότι το κατώτερο δυνατό όριο που μπορεί να θεσπιστεί νομικά είναι τα 15.
Δεν έχει νόημα να λέει ο καθένας πως ένιωθε ο ίδιος στα 12, γιατί μιλάει για τον εαυτό του και δεν αντιπροσωπεύει το σύνολο.
Όταν δημιουργείται ο νόμος λαμβάνονται υπ'οψη τα επιστημονικά στοιχεία και όχι οι προσωπικές εμπειρίες κάθε 12χρονου.
Όσο για την Ισπανία, τη Νιγηρία, το Τόγκο (νομίζω) και την Ιαπωνία, που είναι οι μόνες χώρες στον κόσμο που έχουν το όριο στα 12, μου είναι πιο εύκολο να δεχτώ ότι αυτές είναι που κάνουν λάθος κι όχι όλος ο υπόλοιπος κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Θα απαντουσα αλλα μετα διαβασα οσα εγραψε ο faithplus και τωρα δεν εχει νοημα...;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Χμμμ οι παιδεραστες για εμενα ειναι και προοδευτικοι και ατυχοι ... Π.χ. Εγω μπορω να παω με μια 40αρα που θα μου αρεσει ... αρα ενας 40αρης δεν μπορει να παει με μια 14 που θα του αρεσει ... αδικο δεν ειναι αυτο; ;)

Μετα απο αυτό έχω σοκαριστεί τόσο που δεν μπορώ να διαβάσω τα υπολοιπα μηνυματα πριν απαντήσω .Πρέπει να συνειδητοποιήσετε οτι τα άτομα 14 χρονών μπορεί να έχουν πρώιμες ορέξεις αλλα ψυχικά κι νοητικά μένουν παιδιά που ζουν σε ένα δικό τους κόσμο κι μπορούν εύκολα να τα εμεταλευτούν.Ποσες περιπτώσεις έχουμε ακούσει για 14χρονα που χουν μείνει εγγυες .Είχα πολλές φίλες που είχαν περιόδο κι μπορούσαν να τεκνοποιήσουν επομένως απο δημοτικό στο μυαλό κι στο σώμα παρέμεναν παιδιά.
Επίσης για την πρωίμη ωριμανση των παιδιών φταίει η tv που τα χρησιμοποιούν σα target group κι πουλάνε στα ανηλικα το sex εντελώς ξεδιάντροπα.Με την έννοια βάλαμε κι ένα ωραίο πλυν άφωνο αγοράκι στα reality για να ξετρελαθουν τα κοριτσάκια κι το λένε κιόλας .Ελεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ποτε προλαβατε και γραψατε 15 σελιδες ρε παιδια; Θα πω την γνωμη μου επι τους θεματος εχοντας διαβασει μονο την πρωτη σελιδα γιατι που χρονος να τις διαβασω ολες...

Πρωσοπικα πιστευω οτι κατι τετιο ειναι το λιγοτερο τρελο. Δεν εχει να κανει με το ποσο ωριμος και ετοιμος για αυτο το πραγμα ειναι καπιος στα 16 του αλλα οτι ειναι αρρωστο να πηγενει ενας 40αρης με ενα 12-14χρονο κοριτσακι. Παμε απο το κακο στο χοιροτερο... Εγω πιστευω στην σεξουαλικη απελευθερωση, αλλα αυτο πια ειναι κατι τελιως διαφορετικο. Θα καταντισουμε σαν ζουγκλα, θα επιστρεψουμε στην προΐστορικη εποχη. Ηθικους φραγμους δεν εχουν αυτοι οι ανθρωποι; Αυτος ειναι ο πολιτισμος τους; Δεν μπορω να αντιλιυθω κατι τετιο... Ενταξη, να παει ενας 20χρονος με μια 15χρονη η το αντιθετο μασιετε, αλλα οχι και να μπορει ο καθενας σε οπιαδηποτε ηλικια... Αλλωστε μην ξεχναμε οτι ιδικα τα κοριτσια στην ηλικια των 13-14 θελουν να εχουν σχεση με μεγαλυτερους για να το παιξουν στις "φιλες" τους, οποτε ενας σε αυτην την ηλικια μπορει ανετα να την αποπλανισει αμα ειναι νομιμο πλεων να παει με ενα παιδι αυτης της ηλικιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
"Στην ίδρυση πολιτικού κόμματος προχωρούν οι Ολλανδοί ...παιδεραστές, διεκδικώντας, μεταξύ άλλων, τη μείωση του ορίου ηλικίας για σεξουαλικές σχέσεις από τα 16, που είναι σήμερα, στα 12 χρόνια"
Νομίζω θα πρέπει να εστιάσουμε στο τι μας ενδιαφέρει εδώ...
Οι παιδεραστές ενδιαφέρονται για την ποινική δίωξη κυρίως! Δε νομίζω να νομίζετε ότι τους ενδιαφέρουν τα δικαιώματα των 12χρονων?...
Το αίτημα είδικά επειδή προέρχετε από παιδεραστές, είναι το λιγότερο εξωφρενικό!
Παιδεραστής επίσης είναι κι αυτός που αναστατώνεται σεξουαλικά και με ένα 5χρονο!!!...
Τώρα αν ένας 12χρονος έχει διάθεση να υποστηρίξει το δικαίωμά του στο σεξ, αυτό είναι άλλο καπέλο και τότε θα πρέπει να σκεφτούμε πόσο σοβαρά μπορούμε ως κοινωνία να αντιμετώπίσουμε οποιοδήποτε αίτημα ένός 12χρονου! Μπορούμε να δεχτούμε ότι είναι αρκετά ώριμος για να έχει αιτήματα? ...Το ελπίζω!

Το ζήτημα δεν είναι μόνο ηθικό. Εϊναι και θέμα σωματικής ανάπτυξης. Ο άνθρωπος από τη στιγμή της γέννησής του αναπτύσεται μέχρι την ενηλικίωση. Η εφηβεία είναι η μεταβατική ηλικία που ορίζεται ως η περίοδος της ζωής ενός ανθρώπου που από παιδί γίνεται σταδιακά ενήλικος. Τονίζω το σταδιακά!
Κανείς δεν ξυπνά μια μέρα, ούτε όριμος, ούτε ενήλικος.
Στα αγγλικά υπάρχουν δύο λέξεις που στα ελληνικά μεταφράζονται και οι δύο ως εφηβεία. Adolescence και puberty. adolescence είναι όμως η ψυχοκοινωνική ορίμανση ενώ puberty είναι η σωματική ανάπτυξη.
Αυτά τα δύο μαζί αποτελούν το πιο ευαίσθητο και περίπλοκο στάδιο της ζωής ενός ατόμου και φυσικά έχουν και τα δύο το ρόλο τους.
Το μεγάλο πρόβλημα τώρα είναι πως δεν μπορούμε να ορίσουμε ακριβώς που ξεκινά και που τελειώνει η εφηβεία. Και μάλλον έχει μεγάλη σημασία και το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει ένας άνθρωπος.

Προσωπικά είχα λανθάνουσες σεξουαλικές ορμές από τα 5 μου. Θυμάμαι πως μου άρεσε σε εκείνη την ηλικία να κάθομαι ανάμεσα στα κάγκελα του κρεβατιού μου (ναι άργησαν να μου αγοράσουν μεγαλίστικο κρεβάτι...) και να σφίγγομαι επάνω τους. Φυσικά δεν ήξερα τι είναι αυτό που μου αρέσει τότε. Τώρα συνειδητοποιώ τι ακριβώς έκανα τότε...

Στα 12 ήξερα τι είναι το σεξ αλλά δεν με ενδιέφερε η πράξη αυτή καθεαυτή. Με το αγόρι που μου άρεσε στη γειτονιά, τα φιλιά και τα χάδια ήταν υπέραρκετά. Ήταν στην ουσία ένα νέο παιχνίδι τότε, χωρίς άλλες προεκτάσεις.

Πρώτη φορά έκανα έρωτα στα 16 μου. Ήμουν τυχερή, ήταν υπέροχα! Αλλά ήμουν τυχερή γιατί απλά ο παρτενέρ μου έτυχε να είναι τρυφερός και να ξέρει πως να μου συμπεριφερθει. Το αν τον είχα επιλέξει συνειδητά, αυτό είναι πολύ μεγάλο ζήτημα. Το μόνο που ήξερα (θυμάμαι έστω) ήταν πως τον λάτρευα σαν θεό μου. Όλα έγιναν πολύ φυσικά κάτω από το φεγγάρι σε μια παραλία, καλοκαιράκι...Αλλά αν με ρωτήσετε θεωρώ απλά πως ήμουν ΤΥΧΕΡΗ!

(Μετά από κάποιες σχέσεις που ακολούθησαν και αφού χαθήκαμε για μερικά χρόνια είχα την τύχη να τον ξανασυναντήσω όταν πλέον ήμουν 19-20 να ζήσω και να συζήσω μαζί του και τελικά να τον παντρευτώ.:redface: )

Το πότε κατάλαβα πραγματικά τι στο καλό είναι το σεξ και πως μπορώ να το απολαμβάνω βαθύτερα όμως είναι άλλη ιστορία!!!


Τώρα -όπως ξέρετε-έχω μια κόρη 10 ετών. Είναι σε όλα της παιδί. Έχει τις κούκλες της, τα παιχνίδια της τα φιλαράκια της αλλά δεν υπάρχει τίποτα το -φανερά-σεξουαλικό στη συμπεριφορά της.

Ξέρει για το σεξ. Πως γίνεται και γιατί. Αλλά αν θα είναι σε θέση να πάρει μέρος σε μια σεξουαλική συνεύρεση στα 12 της...πολύ αμφιβάλλω... Βέβαια πολλά αλλάζουν από μέρα σε μέρα γιατί, μπαίνει σιγά-σιγά στην εφηβεία. Τώρα αρχιζει να διαμορφώνεται το στήθος της. Περίοδο δεν έχει ακόμα αν και κάποιες (μια ή δύο) συμμαθήτριές της έχουν.

Πιστεύω πως στα 12 δεν θα την ενδιαφέρει η πράξη. Μπορεί να κάνω λάθος. Εϊμαι σχεδόν σίγουρη πάντως πως στα 12 δεν θα μπορεί να το απολαύσει όπως του αξίζει. Ούτε πρακτικά (που να κάνουν έρωτα δύο 12χρονοι χωρίς να τους πάρουν χαμπάρι...μέγα άγχος!), ούτε συναισθηματικά (αν δεν γνωρίσεις σε βάθος τον εαυτό σου πως να μάθεις να αφήνεσαι και να ερωτεύεσαι?), ούτε σωματικά (θα ναι έτοιμο το σώμα της?).

Θεωρώ πως μόνο τραυματική μπορεί να είναι αυτή η εμπειρία σε αυτήν την ηλικία. Δεν υπάρχει ούτε το know-how ούτε η συναισθηματική ωριμότητα.

Όσο για τον 40χρονο με την 14χρονη ένα μόνο θα πω: Σκεφτείτε πόσο θα πληγωθεί η μικρή κοπέλα όταν ο 40χρονος εύλογα θα την αφήσει. Όσο μεγαλώνεις μπορείς να αντιμετωπίσεις καλύτερα και την απογοήτευση και το χωρισμό. Εδώ είμαστε ενήλικες και πληγωνόμαστε! Όχι να είσαι στη σημαντικότερη μετάβαση της ζωής σου!! Δεν είναι μόνο η πράξη στεγνά ρε παιδιά. Εϊναι ΚΑΙ τα παρελκόμενά της!!!Γιατί πέρα από την πράξη είναι και η επικοινωνία!

Αυτά για την ώρα. (Είμαι ακόμα στη δουλειά!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
+1 σε κάθε μια σου πρόταση.
Και χαίρομαι που επιβεβαιώθηκε η dooo που σου πρωτοζήτησε τη γνώμη σου. Κανείς δεν θα μπορούσε να έχει πιο ολοκληρωμένη άποψη από μια μητέρα ενός παιδιού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top