Φάση ταλάντωσης

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει το διάβασμα για την τρίτη λυκείου ... Όμως έχω κάποια απορία σχετικά με την φάση ταλάντωσης.

Ποίος μπορεί να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι η φάση; και γενικά ότι πιστεύει ότι ειναι χρήσιμο να ξέρω για την φάση της ταλάντωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Έχω ξεκινήσει το διάβασμα για την τρίτη λυκείου ... Όμως έχω κάποια απορία σχετικά με την φάση ταλάντωσης.

Ποίος μπορεί να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι η φάση; και γενικά ότι πιστεύει ότι ειναι χρήσιμο να ξέρω για την φάση της ταλάντωση.

Καλη αρχη και καλη δυναμη :)

Η ταλαντωση, οπως μαλλον θα ειδες, ειναι ενα φαινομενο που ειναι περιοδικο, δηλ επαναλαμβανεται καθε τοσο. Εαν μιλαμε για μια κινηση το κινητο παει περα-δοθε ή πανω-κατω καθε τοσo (τοσο = περιοδος). Φυσικα μπορει να μην ειναι κινηση αλλα καποιο αλλο μεγεθος που παει πανω-κατω, πχ
ενα ρευμα, μια ταση, ή ακομη και η διαθεση μιας κοπελας ή καποιου ατομου! Ολα αυτα ειναι ταλαντωσεις.

Η απλουστερη και η βασικοτερη, μορφη ταλαντωσης ειναι η αρμονικη. Γιατι ειναι η βασικοτερη και γιατι λεγεται αρμονικη θα σου γραψω στο τελος. Στην αρμονικη λοιπον ταλαντωση, ας πουμε οτι ειναι κινηση το φαινομενο, η θεση του κινητου ειναι y=Α*ημ(θ) , οπου y ειναι η θεση, θ η φαση και Α το πλατος. Εαν ξερεις το θ (φαση) ξερεις και που βρισκεται. Εαν θ=0 τοτε y=0, εαν θ=π/2 y=A, αν θ=π τοτε y=0 παλι , για θ=3π/2 y= -A, και για θ=2π το y=0, δηλαδη παλι στην αρχη.

Βλεπεις ξεκιναει απο την αρχη (0), παει πανω (Α) , πισω στην αρχη, μετα κατω (-Α) και πισω την αρχη κοκ. Αυτο ειναι η φαση. Ξερεις τη φαση της ταλαντωσης, ξερεις πραγματικα σε ποια φαση βρισκεται οπως λεμε και στην καθημερινη ομιλια. Αν ξερεις και το πλατος τα ξερεις ολα, οπως στο παραδειγμα με το κινητο.

Εαν τωρα εχεις δυο κινητα ειναι συγχρονισμενα οταν εχουν την ιδια φαση, δλδ και τα δυο ειναι πανω ή και τα δυο στη αρχη ή και τα δυο κατω. Εαν δεν ειναι συγχρονισμενα εχουν διαφορα φασης, πχ το ενα μπορει να ειναι πανω το αλλο στην αρχη.

Γιατι ειναι βασικη η αρμονικη ταλαντωση (οταν εχουμε ημ(θ) ή συν(θ) σαν το παραδειγμα πριν), διοτι μπορει να δειξει καποιος οτι ολες οι ταλαντωσεις ή περιοδικα φαινομενα οπως αλλιως λεγονται, μπορουν να γραφτουν σαν αθροισμα αρμονικων ταλαντωσεων. Αυτο ειναι σημαντικο θεωρημα. Και επειδη εφαρμοζονται και στη μουσικη, μαλιστα ο Πυθαγορας τις μελετησε, λεγονται αρμονικες απο της αρμονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος1087

Νεοφερμένος

Ο νικος1087 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Έχω ξεκινήσει το διάβασμα για την τρίτη λυκείου ... Όμως έχω κάποια απορία σχετικά με την φάση ταλάντωσης.

Ποίος μπορεί να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι η φάση; και γενικά ότι πιστεύει ότι ειναι χρήσιμο να ξέρω για την φάση της ταλάντωση.

phase shift=διαφορά φάσης
Υπάρχουν πολλά σχετικά με το θέμα στη Wikepidia,the free ecyclopedia, ταλαντώσεις(oscillation,oscillation phase), στα αγγλικά και δεν έχω χρόνο τώρα να μεταφράζω, αν δυσκολεύεσαι με τα αγγλικά, ειμαι εδώ να βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Δλδ η φαση ειναι ωτ; (αφου ο τυπος y=A*cos(θ) μπορει να γραφει και y=A*cos(ωτ) αν δεν κανω λαθος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος1087

Νεοφερμένος

Ο νικος1087 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η φάση (φ) ορίζει που βρίσκεται το κύμα κατά την διάρκεια του κύκλου(περίοδος) μεταβολής του πλάτους του. Διαφορετικά κύματα μεταβάλλονται (ταλαντώνονται) με διαφορετική συχνότητα, επομένως ο χρόνος(t) δεν είναι πάντα η κατάλληλη μέτρηση της φάσης.
Στην πιο κάτω ημιτονοειδή
sin(2πFt+φ)
η γωνία (2πFt+φ) ονομάζεται φάση της ημιτονοειδούς. Όπου φ, όταν t = 0, είναι η αρχική φάση .
εάν η πιο πάνω ημιτονοειδής καθυστερεί κατά 1/4 του κύκλου(περίοδος ,Τ) , τότε παίρνει την μορφή sin[2πF(t-1/4T)+ φ]=sin(2πFt-π/2+ φ)
Έτσι, μια χρονική μετατόπιση αντιστοιχεί σε αλλαγή της αρχικής φάσης(phase shift). Αντίστροφα, αλλαγή της αρχικής φάσης ισοδυναμεί με χρονική μετατόπιση.
Η φάση ενός κύματος συσχετίζει, την θέση ενός χαρακτηριστικού, συχνά μιας κορυφής(μέγιστο) η μιας κοιλάδας (ελάχιστο), μιας κυματομορφής, με το ίδιο χαρακτηριστικό σε ένα άλλο σημείο της κυματομορφής(ταλάντωσης), ή μιας άλλης ταλάντωσης . Η φάση μπορεί να μετρηθεί σαν χρόνος, απόσταση, τμήμα του μήκους κύματος(λ), ή ως γωνία.

Βοήθησα καθόλου ή σε έμπλεξα περισσότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Δλδ η φαση ειναι ωτ; (αφου ο τυπος y=A*cos(θ) μπορει να γραφει και y=A*cos(ωτ) αν δεν κανω λαθος)

Ναι η φαση ειναι θ=ωt ή αν υπαρχει αρχικη φαση θ_0 μπορει να ειναι θ=ωt + θ_0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος1087

Νεοφερμένος

Ο νικος1087 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Νικος:
Νομίζω ότι το πιο κάτω link θα σε βοηθήσει αρκετά
https://www.cc.uoa.gr/~ctrikali/aplets_web/fysiki_i/pendulum/harmosc.htm

Για να τον βοηθησει θα πρεπει να ξερει διαφορικες εξισωσεις και μιγαδικες φασεις,
που δεν τα κανουν στο σχολειο :confused:

Νομιζω υπερβαλεις λιγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος1087

Νεοφερμένος

Ο νικος1087 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
Για να τον βοηθησει θα πρεπει να ξερει διαφορικες εξισωσεις και μιγαδικες φασεις,
που δεν τα κανουν στο σχολειο :confused:

Νομιζω υπερβαλεις λιγο :P
Συγνώμη που παρασύρθηκα και βγήκα εκτός "φάσης":( . Νόμιζα ότι θα έχουν εξελιχθεί τα πράγματα. Θυμάμαι, απο τα μαθητικά μου χρόνια:/: ,ότι στο τέλος της 6ης γυμνασίου,τότε, μάθαμε τα βασικά περί διαφορικών εξισώσεων και μιγαδικών παραστάσεων, πράγμα που ίσως να μη συνέβαινε αν δεν είχαμε έναν φυσικό που μόλις είχε διοριστεί και είχε πολύ κέφι και όρεξη για δουλειά. Πάντως στο link μπορεί κάποιος να δεί και animations για τα είδη των ταλαντώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πάντως πρέπει να ξέρεις ότι η ταλάντωση είναι ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα των μηχανικών που σχεδιάζουν μούρικες κατασκευές. Είναι νομίζω ο μεγαλύτερος εχθρός για να πέσει μια κατασκευή και η μελέτη του φαινομένου είναι πολύ δύσκολη καθώς συνδυάζει τα πάντα ενέργεια,κινηματική και νομίζω και στατικότητα. Εσείς όμως δεν πρόκειται να την μελετήσετε με αυτή την μορφή!!

Εύγε στον Koraki ποπυ τα θυμάται γιατί εγώ τα έχω ξεχάσει από το λύκειο.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!! Και καλή σταδιοδρομία,να σου ευχηθώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ με βοηθησατε πολυ. Σαν ευχαριστω για τον χρονο σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top