Οπλοκατοχή, ποια η γνώμη σας;

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
το οπλο περισσοτερο μπελα φερνει,,καλυτερα να ειχε κανα ματσουκι ξυλο να τους βαραγε μια.. ψυχραιμια γερα νευρα ...οχι για τον πολυ κοσμο που πανω στον πανικο και το φοβο βαραει οπου βρισκει.. τον ανθρωπο θα τον αφησουν,,μαλλον αλλα γιατι να βρει μπελα για κατι τσ@γλανια..

α μπράβο! Ένα γκλομπ από τα παλιά από καπνισμένη οξιά που αν χτυπήσεις στις σωστές αρθρώσεις με την σωστή φορά ο άλλος δεν θα ξανατεντώσει αγκώνες, πηχεοκαρπικές και γόνατα ποτέ πια. Σακάτης για μιά ζωή. Ή μιά στο πίσω μέρος αυχένα και η τετραπληγία μπόνους. Αλλά αυτά τα γκλομπσ, αν στα βρουν στο αμάξι σε μπλόκο, μπλέκεις. Μιά λύση λοιπόν είναι τα πτυσσόμενα γκλομπσ που κλειδώνουν ανοιχτά με ένα τίναγμα. (δεν ξέρω τι σχύει τώρα, αλλά πριν 15 χρόνια τα προμηθευόσουν με συνοπτικές διαδικασίες από τα μαγαζιά εξοπλισμού αστυνομικών. Αν και δεν μου φαινόταν και τόσο σταθερό, πήγαινε πέρα δώθε ο τηλεσκοπικός τους μηχανισμός σαν τσουτσού). Τελικά, επειδή κι αυτά αν στα βρουν στο αμάξι, μπλέκεις, η απόλυτη λύση βρέθηκε σε μιά μανέλα φάκομ συμπαγή από φορσντ χρώμιο βανάδιο, μήκους καμιά 60αριά πόντων μαζί με το ενισχυμένο σωληνωτό καρυδάκι το 19ρι ή 21άρι, μόνιμα ανάμεσα στα πλαστικά καθίσματος και πλαισίου πόρτας που δεν μπορεί κανείς λέξη να πει, το θέλουμε για το λασκάρισμα μπουλονιών τροχού που έχουν παρασφίξει από τα αερόκλειδα συνεργείου αν μας πιάσει λάστιχο. Μιλάμε για το απόλυτο νόμιμο γκλομπ
Μιά καλή λύση επίσης είναι ένα αξιόπιστο τέιζερ ή αεροβόλο με πατέντα με κουράριο, ακινητοποιούν σε Dt, και δίνουν και το χρονικό περιθώριο ψύχραιμης διαχείρισης της κατάστασης. Γιατί σε αυτό
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά όπλου για άμυνα και προστασία της οικογένειάς μου και μετά ας με πάνε φυλακή....
που αποτελεί μιά βασική αναστολή στην χρήση όπλου, υπάρχει και η άλλη όψη νομίσματος πως αυτά τα άτομα ούτε θα τα αναζητήσει κανείς ούτε από κανέναν θα λείψουν. Οπότε, καλό είναι αν έχουν μπουκάρει σπίτι μας να μην τα σακατέψουμε απλά αλλά να τα εξαλείψουμε για να μην έχουμε και την έννοια της αντεκδίκησης μετά. Κι όσο για το πτώμα, το καις ή του κοτσάρεις λίγο σκραπ και το φουντάρεις, δεν θα βρεθεί ποτέ

Κι όσο για το κουράριο, μιλάμε για το απόλυτο αλκαλοειδές:
https://greek_greek.enacademic.com/221611/κουράρε_ή_κουράριο
Κι αν υπάρχει δυσκολία στην προμήθειά του, μιά χαρά κάνει την δουλειά της και η σουκινυλοχολίνη(ακαριαία μυοχάλαση εξαρτώμενη από την δόση, έως παράλυσης) σκελετικών μυών. Νόμιμη κι πανεύκολα προμηθεύσιμη
https://www.ifet.gr/drugs/ingredients/succamethonium chloride.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Αν και είμαι κατά της οπλοκατοχής, η κατάσταση (με τους ελαστικούς νόμους, την ατιμωρησία, την ελλειπή αστυνόμευση)είναι τέτοια, που δυστυχώς
ο πολίτης νιώθει ανυπεράσπιστος στο έλεος των εγκληματιών.
Σ'ένα πολιτισμένο κράτος, υπάρχει αστυνόμευση και νόμοι που τηρούνται, ώστε ο πολίτης να μη χρειάζεται να φέρει όπλο.
Ειδάλλως, δεν γίνεται ένα κάθαρμα να μπουκάρει στο σπίτι μου κι εγώ να μένω με σταυρωμένα χέρια, φοβούμενη οτι αν επικρατήσει το ένστικτο της επιβίωσης (το πιο ισχυρό και φυσικό) να κινδυνεύω να βρεθώ στη μπουζού.

Όσο για τους σκύλους, σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλή λύση για alarm προς τους ιδιοκτήτες, κι όχι για άμυνα. Αφ'ενός μεν γιατί αν ο σκύλος δεν είναι εκπαιδευμένος σωστά, εύκολα μπορεί να εξουδετερωθεί από τους εισβολείς και αφ'ετέρου αν υποθέσουμε οτι τους προξενεί σωματική βλάβη, πιθανότατα πάλι θα βρεθεί υπόλογος ...ο νοικοκύρης του σπιτιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Αν και είμαι κατά της οπλοκατοχής, η κατάσταση (με τους ελαστικούς νόμους, την ατιμωρησία, την ελλειπή αστυνόμευση)είναι τέτοια, που δυστυχώς
ο πολίτης νιώθει ανυπεράσπιστος στο έλεος των εγκληματιών.
Σ'ένα πολιτισμένο κράτος, υπάρχει αστυνόμευση και νόμοι που τηρούνται, ώστε ο πολίτης να μη χρειάζεται να φέρει όπλο.
Ειδάλλως, δεν γίνεται ένα κάθαρμα να μπουκάρει στο σπίτι μου κι εγώ να μένω με σταυρωμένα χέρια, φοβούμενη οτι αν επικρατήσει το ένστικτο της επιβίωσης (το πιο ισχυρό και φυσικό) να κινδυνεύω να βρεθώ στη μπουζού.

Όσο για τους σκύλους, σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλή λύση για alarm προς τους ιδιοκτήτες, κι όχι για άμυνα. Αφ'ενός μεν γιατί αν ο σκύλος δεν είναι εκπαιδευμένος σωστά, εύκολα μπορεί να εξουδετερωθεί από τους εισβολείς και αφ'ετέρου αν υποθέσουμε οτι τους προξενεί σωματική βλάβη, πιθανότατα πάλι θα βρεθεί υπόλογος ...ο νοικοκύρης του σπιτιού.

όμορφα κι ωραία όλα αυτά και κανείς δεν διαφωνεί. Σε αυτές τις περιπτώσεις όμως
https://www.iefimerida.gr/news/21979/αυτοί-είναι-οι-ληστές-με-τα-καλάσνικοφ-που-βίαζαν-τα-θύματα-τους
τι γίνεται; Βίαζαν γυναίκες μπροστά στα μάτια του άντρα τους και των παιδιών τους, διέλυσαν σπίτια και ζωές. Γιατί να έχει κανείς την ελάχιστη αναστολή στο να τους κάνει αυτά που ελέχθησαν πιο πάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Μα δεν διαφωνούμε.
Αναγκαστικά η οπλοκατοχή δείχνει να είναι μονόδρομος. Δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Μα δεν διαφωνούμε.
Αναγκαστικά η οποκατοχή δείχνει να είναι μονόδρομος. Δυστυχώς.

σόρι, δεν το κατάλαβα. Επειδή συνήθως με κοντράρετε :loltooth:.
Πάντως προσωπικά στηρίζω την ''ανορθόδοξη'' οπλοκατοχή αλλά και την διαχείριση της κατάστασής μετά ώστε να μην καταφέρουν κιόλας να μας μπλέξουν τα καθίκια αυτά έστω και μετά θάνατόν τους. Γιατί το θέμα δεν βρίσκεται μόνο στο αν θα μπουκάρουν στο σπίτι μας, οι παραπάνω προταθείσες λύσεις ισχύουν και για όσους ταξιδεύουν με αμάξι την νύχτα για παράδειγμα. Που είναι ό,τι πιο ανασφαλές αν το σκεφτεί κανείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Μα δεν νομίζω ότι είναι φετίχ κανενός να έχει ενα όπλο στο σπίτι του. Αν ζούσαμε στην Ισλανδία που η εγκληματικότητα είναι 0.000001% δεν θα σκεφτόμουν καν κάτι τέτοιο. Αλλά ζω στην Ελλάδα. Σαν κράτος θα μπορούσε να πει κανείς ότι είμαστε πολυπολιτισμικό πλέον. Ωστόσο υπάρχει εδω και τοσα χρόνια μια ανοχή στην παραβατικότητα των γυφτων. Πρόκειται για μια ομάδα που στο ελληνικό κράτος δεν προσφέρει τίποτα και έχουν όμως το 100% των παροχών(Ναι οκ υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που είναι ομως το 2%). Όταν η αστυνομία Αλλά και στην συνεχεια η ελληνική δικαιοσύνη φτάνει πλέον στο σημείο να χάνει την εξουσία της τότε υπάρχει πρόβλημα. Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ αλλη χώρα που να αναβάλλεται η κάθε δική συνεχώς με αποτέλεσμα να μην δικάζεται καμία υπόθεση ή η αστυνομία να έχει τόσο λίγη εξουσιοδότηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
που αργεί τόσο η εκδίκαση, κακό δεν το λες. Εφ' όσον παραμένουν προφυλακισμένοι βέβαια. Γιατί αφού δικαστούν, και κάθειρξη να φάνε, σε κανα δυό χρονάκια ξαναείναι έξω κι αλωνίζουν. Και επειδή η ψυχανωμαλία σε αυτά τα άτομα είναι δεδομένη, πηγαίνουν σε αυτόνανε που τους έχωσε μέσα και του κάνουν το τσαρδί κόσοβο. Να ο λόγος που ένα όπλο δεν δίνει την λύση σ΄αυτά τα άτομα και γιατί η αντιμετώπιση χρειάζεται να είναι λυσιτελής και ριζική και οριστική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
νόμιμη οπλοκατοχή υπάρχει και στην Ελλάδα.
το μόνο που χρειάζεται κανείς για άδεια κυνηγετικού όπλου, είναι χαρτί από ψυχίατρο και μερικά παράβολα.

ζούμε στην χώρα που ο υπουργός προ-πο κράζει τον ηλικιωμένο που πυροβόλησε τον ληστή αντί να του δώσει παράσημο ο πρόεδρος της δημοκρατίας.
ζούμε στην χώρα όπου ο κλέφτης έχει περισσότερα δικαιώματα από το θύμα, και το υπουργείο συνιστά να κάνετε τους κοιμισμένους, να τους αφήσετε να σας βιάσουν μπροστά στην μάνα σας, να σας σιδερώσουν να κακοποιήσουν τα παιδιά σας, γιατί όπως επιτάσσει η σύγχρονη αντίληψη ο κακοποιός είναι ένας άνθρωπος που οι περίπλοκες ψυχοκοινωνικές καταστάσεις τον ώθησαν σε αυτές τις πράξεις. και εκεί στο υπουργείο προτεραιότητα έχει η πρόληψη και όχι η καταστολή. όταν η πρόληψη δεν πετυχαίνει κλείνουνε τα μάτια και φωνάζουνε λαλαλα.


κύριε τόσκα το φάρ ουέστ ήταν σαφώς ανώτερο απο την συριζομπανανία της Ελλάδας. τουλάχιστον εκεί είχες το δικαίωμα να υπερασπιστείς τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.

Καθαρόαιμος φιτ μάγκας πιονιέρος, ο τόσκας κι ο μπίλλυ δε κιντ. Με τον φίλη στο ρόλο του πατ γκάρετ, μια και του φέρνει και εμφανισιακά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,602 μηνύματα.
Και εγώ είμαι υπέρ της οπλοκατοχης. Θέλω να έχω οπωσδήποτε ένα όπλο για να το χρησιμοποιώ κατάλληλα στην καθημερινή ζωή που απειλείται. Ναι θέλω να το χρησιμοποιώ όταν αργεί το λεωφορείο διότι θα χάσω το μάθημα. Θέλω να το χρησιμοποιώ όταν οι ανίκανοι Έλληνες οδηγοί χρησιμοποιούν την λεωφορειογραμμη, θέλω να το χρησιμοποιώ για να νιώθω ασφάλεια όταν θα μου επιτεθεί κάποιο αδέσποτο. Θέλω να το χρησιμοποιώ όταν κάποιος διαφωνεί μαζί μου. Θέλω να το χρησιμοποιώ όταν η γκόμενά με απορρίψει, Θέλω να το χρησιμοποιώ όταν ο καθηγητής με κόψει με 4,5 , Θέλω να το χρησιμοποιώ όταν η κρέπα μ είναι κρύα.
Αλήθεια αυτήν την κοινωνία θέλουμε ; αυτές είναι οι αρχές και αξίες που κάποιοι δώσατε στα παιδιά σας και κάποιοι θα δώσουν στο μέλλον ; Συγχαρητήρια ! Προτιμότερο είναι να διαλυθεί αυτή η κοινωνία αν πιστεύετε ότι με το όπλο θα λυθεί το πρόβλημα.


Υγ: όσον αφορά τα σκυλιά, οι σφυρίχτρες στην αυλή και ο φύλακας στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αλήθεια αυτήν την κοινωνία θέλουμε ; αυτές είναι οι αρχές και αξίες που κάποιοι δώσατε στα παιδιά σας και κάποιοι θα δώσουν στο μέλλον ; Συγχαρητήρια ! Προτιμότερο είναι να διαλυθεί αυτή η κοινωνία αν πιστεύετε ότι με το όπλο θα λυθεί το πρόβλημα.
βλέπεις τα πράγματα τελείως ιδανικά. σχεδόν εξωπραγματικά.
αγνοείς το γεγονός οτι όλοι οι κακοποιοί, και σε πολλά γκέτο ρομά έχουν ήδη όπλα κάθε τύπου, και τα χρησιμοποιούν.
και μπορεί να σε σοκάρει αυτο, αλλά ακόμα και εσύ μπορείς ήδη να αγοράσεις μια καραμπίνα πολύ εύκολα με το υπάρχον νομοθετικό πλαίσιο.
οπότε δεν ζούμε στην αγγελικά πλασμένη κοινωνία που νομίζεις ότι ζούμε.

Τώρα στον πραγματικό κόσμο..
αν έβλεπα κάποιον να μπαίνει σε ένα σπίτι μια οικογένειας, να βιάζει ληστεύει κακοποιεί, τότε ναι θα τον πυροβολούσα.
Και μακάρι κάθε άτυχη οικογένεια που βρέθηκε σε αυτήν την θέση να είχε την δυνατότητα να το κάνει.
αυτό επιτάσσουν οι δικές μου αρχές και αξίες

ότι δεν λύνεται κόβεται
Η ανοχή στο ανήθικο είναι παρακμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,602 μηνύματα.
βλέπεις τα πράγματα τελείως ιδανικά. σχεδόν εξωπραγματικά.
αγνοείς το γεγονός οτι όλοι οι κακοποιοί, και σε πολλά γκέτο ρομά έχουν ήδη όπλα κάθε τύπου, και τα χρησιμοποιούν.
και μπορεί να σε σοκάρει αυτο, αλλά ακόμα και εσύ μπορείς ήδη να αγοράσεις μια καραμπίνα πολύ εύκολα με το υπάρχον νομοθετικό πλαίσιο.
οπότε δεν ζούμε στην αγγελικά πλασμένη κοινωνία που νομίζεις ότι ζούμε.

Τώρα στον πραγματικό κόσμο..
αν έβλεπα κάποιον να μπαίνει σε ένα σπίτι μια οικογένειας, να βιάζει ληστεύει κακοποιεί, τότε ναι θα τον πυροβολούσα.
Και μακάρι κάθε άτυχη οικογένεια που βρέθηκε σε αυτήν την θέση να είχε την δυνατότητα να το κάνει.
αυτό επιτάσσουν οι δικές μου αρχές και αξίες

ότι δεν λύνεται κόβεται
Η ανοχή στο ανήθικο είναι παρακμή.

Δεν διαφωνω αλλα δεν θεωρω οτι πρεπει να παρει οπλο ο καθε ανισορροπος θεωρωντας οτι με αυτον τον τροπο θα λυθει το προβλημα της εγκληματικοτητας . Οχι δεν θα λυθει αλλα θα εχουμε χειροτερα πραγματα γιατι σε καθε διαφωνια θα βγαζει ο καθενας το οπλο του και θα το χρησιμοποιει .
Προσωπικα δεν προκειται να το χρησιμοποιησω σε ληστες αλλα σε ολους τους αλλους πχ. σε δυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ευτυχώς στην Καλή μας κοινωνία δεν μπορεί να πάρει όπλο ο καθε ανισορροπος και να απειλήσει, ειδικά μέσα σε ενα γήπεδο (που δεν μπαίνει κάνεις με όπλο) έναν διαιτητή ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,602 μηνύματα.
Ευτυχώς στην Καλή μας κοινωνία δεν μπορεί να πάρει όπλο ο καθε ανισορροπος και να απειλήσει, ειδικά μέσα σε ενα γήπεδο (που δεν μπαίνει κάνεις με όπλο) έναν διαιτητή ας πούμε.

να ταν ο μονος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Και εγώ είμαι υπέρ της οπλοκατοχης. Θέλω να έχω οπωσδήποτε ένα όπλο για να το χρησιμοποιώ κατάλληλα στην καθημερινή ζωή που απειλείται. Ναι θέλω να το χρησιμοποιώ όταν αργεί το λεωφορείο διότι θα χάσω το μάθημα. Θέλω να το χρησιμοποιώ όταν οι ανίκανοι Έλληνες οδηγοί χρησιμοποιούν την λεωφορειογραμμη, θέλω να το χρησιμοποιώ για να νιώθω ασφάλεια όταν θα μου επιτεθεί κάποιο αδέσποτο. Θέλω να το χρησιμοποιώ όταν κάποιος διαφωνεί μαζί μου. Θέλω να το χρησιμοποιώ όταν η γκόμενά με απορρίψει, Θέλω να το χρησιμοποιώ όταν ο καθηγητής με κόψει με 4,5 , Θέλω να το χρησιμοποιώ όταν η κρέπα μ είναι κρύα.
Αλήθεια αυτήν την κοινωνία θέλουμε ; αυτές είναι οι αρχές και αξίες που κάποιοι δώσατε στα παιδιά σας και κάποιοι θα δώσουν στο μέλλον ; Συγχαρητήρια ! Προτιμότερο είναι να διαλυθεί αυτή η κοινωνία αν πιστεύετε ότι με το όπλο θα λυθεί το πρόβλημα.







Υγ: όσον αφορά τα σκυλιά, οι σφυρίχτρες στην αυλή και ο φύλακας στο σπίτι.




Να συμφωνήσω μαζί σου. Και εγώ δεν έχω ακόμα όπλο. Αλλά αν εισβάλει εγκληματίας στο σπίτι σου με σκοπό να απειλήσει την ακεραιότητά σου και της οικογένειάς σου πως προτείνεις να αντιμετωπιστεί με τον τρόπο που συμβουλεύει η ΕΛΑΣ;


ΕΛ.ΑΣ. : "Αν μπουν κλέφτες στο σπίτι να κάνετε ότι κοιμάστε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευτυχώς στην Καλή μας κοινωνία δεν μπορεί να πάρει όπλο ο καθε ανισορροπος και να απειλήσει, ειδικά μέσα σε ενα γήπεδο (που δεν μπαίνει κάνεις με όπλο) έναν διαιτητή ας πούμε.

Φαντάζομαι δε συμμερίζεσαι την τραμπική λογική που θα έλεγε "αν δίναμε σε όλους τους οπαδούς από ένα όπλο δε θα είχε τολμήσει να απειλήσει το διαιτητή ο Σαββίδης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Σε παρακαλώ γίνε πιο συγκεκριμένος για αυτό, με απλά λόγια γιατί είμαι άσχετος:




Μιά καλή λύση επίσης είναι ένα αξιόπιστο τέιζερ ή αεροβόλο με πατέντα με κουράριο, ακινητοποιούν σε Dt, και δίνουν και το χρονικό περιθώριο ψύχραιμης διαχείρισης της κατάστασης. Γιατί σε αυτό

Φαντάζομαι δε συμμερίζεσαι την τραμπική λογική που θα έλεγε "αν δίναμε σε όλους τους οπαδούς από ένα όπλο δε θα είχε τολμήσει να απειλήσει το διαιτητή ο Σαββίδης".


Καλό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Είναι άλλο πράγμα η οπλοκατοχή και άλλο η επίθεση σε κάποιον με όπλο (δεν εννοώ σε περίπτωση αυτοάμυνας). Όπως μπορεί κάποιος να έχει αμάξι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οδηγεί για να πατάει τους συμπολίτες του. Και για όσους χρησιμοποιήσουν όπλο για επίθεση, είναι το ίδιο ακριβώς με το να χρησιμοποιούσε αμάξι για επίθεση ή κάποιο άλλο μέσο. Επίσης, το όπλο σε βάζει σε πιο ίση θέση με κάποιον που θέλει να σου κάνει κακό (από άποψη δύναμης) και αν ο ληστής θέλει να μπει σε σπίτι, θα μπει πιο δύσκολα αν ξέρει ότι υπάρχει περίπτωση να αμυνθεί αυτός που μένει μέσα. Και όσο για το οργανωμένο έγκλημα, αν θέλει να βρει όπλα θα βρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Είναι άλλο πράγμα η οπλοκατοχή και άλλο η επίθεση σε κάποιον με όπλο (δεν εννοώ σε περίπτωση αυτοάμυνας). Όπως μπορεί κάποιος να έχει αμάξι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οδηγεί για να πατάει τους συμπολίτες του. Και για όσους χρησιμοποιήσουν όπλο για επίθεση, είναι το ίδιο ακριβώς με το να χρησιμοποιούσε αμάξι για επίθεση ή κάποιο άλλο μέσο. Επίσης, το όπλο σε βάζει σε πιο ίση θέση με κάποιον που θέλει να σου κάνει κακό (από άποψη δύναμης) και αν ο ληστής θέλει να μπει σε σπίτι, θα μπει πιο δύσκολα αν ξέρει ότι υπάρχει περίπτωση να αμυνθεί αυτός που μένει μέσα. Και όσο για το οργανωμένο έγκλημα, αν θέλει να βρει όπλα θα βρει.


Πολύ σωστά μιλάς. Γνωρίζω άνθρωπο που έχει κυνηγητικό όπλο, κάθε Πάσχα βγαίνει στην αυλή του και πυροβολεί 3-4 φορές. Μια φορά τον ρώτησα "Γιατί το κάνεις αυτό;" η απάντηση ήταν αποστομωτική "Ακούνε ότι υπάρχει όπλο στο σπίτι και ακούνε και λαθρομετανάστες που κατοικούν τριγύρω....".


Απ ότι βλέπω το κάνουν πάρα πολλοί φιλήσυχοι πολίτες, τώρα τι λέει ο Τόσκας... αυτός έχει καμιά δεκαριά που τον φυλάνε... και σίγουρα έχουν όλοι αυτοί και όπλα σπίτι τους, στο αυτοκίνητό τους, ίσως και επάνω τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Οι άσκοποι πυροβολισμοι έχουν κυρώσεις. Η αυλη του σπιτιού δεν είναι σκοπευτηριο. Είναι πολύ ανευθυνη πράξη. Μια σφαιρα που φευγει προς τα πάνω θα ξαναπέσει κάτω.


Ευτυχως δεν έχω τέτοιους γειτονες γιατι θα είχαμε σοβαρά προβλήματα. Με δικαστηρια εννοω φυσικά.
Προσωπικα δεν θα κολωνα να καταθεσω μήνυση σε μια τέτοια περιπτωση. Δεν θυμαμαι αν είναι διωκομενο κατ εγκληση ή αν πάει αυτεπάγγελτα θα φωναζα την αστυνομια σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top