Το όνομα των παιδιών...

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
εμείς στη Κύπρο έχουμε άλλες συνήθειες το πρώτο το μωρό το βγάζει ο πατέρας ότι θέλει και το άλλο ότι θέλει η μαμά. Εγώ βέβαια από την αρχή που έμεινα έγγειος είχα πει του Μάριου ότι τα ονόματα των μωρών μου εγώ θα αποφασίσω τι θα τα βγάλω, και ότι εγώ θα τα έχω 9 μήνες μέσα μου. Και ο Μάριος δέχτηκε, αλλά μου είχε πει ότι θα είναι αδικία να βγάλω 2 ονόματα από τους γονείς μου... και του είχα πει μόνο το ένα θα βγάλω το άλλο θα είναι άσχετο από γονείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τάμα; (είμαι και ξανθιά, συμπαθάτε με! :P)

Ναι καλε..."ταμα σε αγιο".....υποσχεση να δωσουν στο μωρο το ονομα του ταδε αγιου εαν το μωρο γεννηθει υγιες και τα τοιαυτα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Resident, ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό έχω κι εγώ. Είχα μάλιστα μία εντελώς υποθετική συζήτηση με τον φίλο μου και συμβαίνει αυτό ακριβώς που περιγράφεις. Εγώ δε θέλω να βγάλω τα ονόματα των γονιών μου (του μπαμπά μου δε μου αρέσει καθόλου κιόλας αλλά της μαμάς είναι πολύ ωραίο). Αυτά τα ονόματα τα έχω συνδυάσει με τους γονείς μου και δε θέλω να τα συνδυάσω και με τα παιδιά μου. Θέλω να βγάλω άσχετα ονόματα, κάποια που μου αρέσουν και όχι τα ίδια και τα ίδια. Εξ αιτίας αυτής της ηλίθιας παράδοσης εγώ έχω το πιο συνηθισμένο όνομα που υπάρχει.

Έλα όμως που ο φίλος μου λέει ότι θέλει να τιμήσει τους γονείς του με το να βγάλει τα ονόματά τους, το περιμένουνε κιόλας λέει. Δηλαδή για να καταλάβω, οι γονείς περιμένουν από αυτό να καταλάβουν αν τους αγαπάω ή όχι; Αν σέβομαι και αναγνωρίζω τις θυσίες τους; Αλίμονο αν ήταν έτσι. Θα έβγαζαν όλοι το όνομά τους και μετά θα τους παρατούσαν σε κανένα γηροκομείο.

Η λύση που έχω σκεφτεί είναι να ασκήσεις βέτο (είμαι διατεθειμένη να τσακωθώ γι αυτό) και να μη δεχτείς να βγουν τα ονόματα γονιών-πεθερικών. Υπάρχει και η πιο ήπια λύση βέβαια που προτείνει η Κουέ η οποία είναι εξίσου αποτελεσματική αλλά θα υπάρχει ένα προβληματάκι αν θέλεις να βγάλεις το παιδί σου πχ Λεωνίδα. Τι θα πεις τότε; Ότι το έταξες στο όνομα των 300 που θυσιάστηκαν; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αλλά θα υπάρχει ένα προβληματάκι αν θέλεις να βγάλεις το παιδί σου πχ Λεωνίδα. Τι θα πεις τότε; Ότι το έταξες στο όνομα των 300 που θυσιάστηκαν; :P


υπάρχει άγιος Λεωνίδας :P
συγκεκριμένα το είδα κι όλας εχτές στον τοίχο μιας εκκλησίας που είχα πάει σε ένα γάμο...
κι όσιος Ωρίων υπάρχει ;)

υπάρχουν πολλά ονόματα, απλά το ψάχνεις από πριν και το φτιάχνεις το παραμύθι


το θέμα όμως είναι ρε γμτ να μην πρέπει να ξεπέσεις σε τέτοια ψέμματα στον σύντροφο σου
το θέμα είναι να μπορέσεις να συμφωνήσεις για κάτι με τον άλλον με αλήθειες



οταν ήρθε η ώρα για το δικό μας όνομα, είχα πει στον άντρα μου ότι... το όνομα του πατέρα μου δε βγαίνει γιατί συμφωνούμε και οι δύο ότι είναι άσχημο...
το όνομα της μάνας μου δε βγαίνει γιατί συμφωνούμε και οι δύο ότι δε θέλουμε να δώσουμε το όνομα σε ένα παιδάκι από έναν άνθρωπο που έφυγε νωρίς...
δεν είναι άδικο για την δική μου οικογένεια λοιπόν να βγει όνομα απ τη δική σου οικογένεια αλλά όχι απ τη δική μου?
Το δέχτηκε αν και απ ότι έχω καταλάβει γενικώς δεν τον ένοιαζε... κι έτσι καταλήξαμε να ψάχνουμε όνομα άσχετο με όλους και με όλα και βρήκαμε αυτό που μας άρεσε πολύ (Ωρίωνας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ο Άγιος Λεωνίδας γιορτάζει 15 Απριλίου (την μαμά μου την λένε Λεωνιδία ;) ) - άσχετο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Ναι καλε..."ταμα σε αγιο".....υποσχεση να δωσουν στο μωρο το ονομα του ταδε αγιου εαν το μωρο γεννηθει υγιες και τα τοιαυτα!:)

Γι' αυτό και έχουμε γεμίσει Μαρίες φυσικά! Από τα τάματα στην Παναγία!

Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ καταστάσεις όπου γονείς ή παππούδες ξεχωρίζουν τα παιδιά λόγω ονόματος. Τα ονόματα των γονιών μου είναι μια χαρά και δεν θα είχα πρόβλημα να τα ονομάσω έτσι ή όπως θα ήθελε ο σύντροφός μου αν φυσικά δεν ήταν κανένα 'περίεργο' όνομα. Όσο για το επίθετο το ίδιο. Ας πάρουν του μέλλοντος συζύγου, τι σημασία έχει; Μια λέξη είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ καταστάσεις όπου γονείς ή παππούδες ξεχωρίζουν τα παιδιά λόγω ονόματος. Τα ονόματα των γονιών μου είναι μια χαρά και δεν θα είχα πρόβλημα να τα ονομάσω έτσι ή όπως θα ήθελε ο σύντροφός μου αν φυσικά δεν ήταν κανένα 'περίεργο' όνομα. Όσο για το επίθετο το ίδιο. Ας πάρουν του μέλλοντος συζύγου, τι σημασία έχει; Μια λέξη είναι.
είσαι μικρή ακόμα γιαυτό :P:P:P
όταν θα γίνεις μαμά και θα αρχίσεις να συναναστρέφεσαι και με άλλες μανάδες/πατεράδες - οικογένειες, τότε θα δεις τι έχουν να ακούσουν τα αυτάκια σου....
δυστυχώς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann:
Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ καταστάσεις όπου γονείς ή παππούδες ξεχωρίζουν τα παιδιά λόγω ονόματος
Δυστυχώς συμβαίνει και αυτό! Το έκανε μάλιστα η γιαγια μου έδειχνε μεγαλύτερη συμπάθεια στην αδερφή μου επειδή πήρε το όνομά της...! Προσωπικά αυτά δεν τα άφηνα αυτά να με επηρεάζουν, γιατί το να συμπαθείς κάποιον μόνο και μόνο επειδή έτυχε και πήρε το όνομά σου χωρίς κιολας να έχεις προσπαθησει να τον μάθεις ποτε απλά δε μου λέει κάτι!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ καταστάσεις όπου γονείς ή παππούδες ξεχωρίζουν τα παιδιά λόγω ονόματος.
:)
Για να μην πάω πιο μακριά… στην οικογένεια μου η περιουσία μοιράζεται ανάλογα με το ποιος έχει το όνομα του παππού και της γιαγιάς.

Αν και στην καθημερινότητα δεν φαίνεται τόσο έντονα,(οι παππούδες και οι γιαγιάδες αγαπάνε όλα τα εγγόνια, και ας εχουν αδυναμιες) στο μοίρασμα τηρούν την παράδοση οποία λέει ότι εκείνος που έχει το όνομα παίρνει και «κατι» επιπλέον.


Για το αν είναι σωστό ή όχι, το αφήνω ασχολίαστο διότι μόνο φαρμάκι θα μου βγει…:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το όνομα των παιδιών


Γιάννης_1, Γιάννης_2,... Μαρία_1, Μαρία_2...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δυστυχώς συμβαίνει και αυτό! Το έκανε μάλιστα η γιαγια μου έδειχνε μεγαλύτερη συμπάθεια στην αδερφή μου επειδή πήρε το όνομά της...! Προσωπικά αυτά δεν τα άφηνα αυτά να με επηρεάζουν, γιατί το να συμπαθείς κάποιον μόνο και μόνο επειδή έτυχε και πήρε το όνομά σου χωρίς κιολας να έχεις προσπαθησει να τον μάθεις ποτε απλά δε μου λέει κάτι!!:/:

Νομίζω ότι απλά είχε αδυναμία στην αδελφή σου επειδή ήταν το πρώτο της εγγόνι. :redface:

Κατα τη γνώμη μου το ζευγάρι πρέπει να είναι ελεύθερο να επιλέξει όποιο όνομα του αρέσει για το παιδί του. Φυσικά θα ζητήσουν τη γνώμη των παπούδων, αλλά οι γονείς έχουν τον πρώτο λόγο σε αυτό, αφού το παιδί είναι δικό τους- οι παπούδες πρέπει να το καταλαβαίνουν και να το σέβονται αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Νομίζω ότι απλά είχε αδυναμία στην αδελφή σου επειδή ήταν το πρώτο της εγγόνι. :redface:
Κοίτα μπορεί να είναι και αυτό (όχι ότι είναι σωστό έτσι? τι θα πει πρώτο ή δεύτερο?) αλλά σίγουρα ήταν και το όνομα και το ξέρω γιατί το χει πει κιόλας και ήμουν και μπροστά (φαντάσου!) τέσπα δε το συνεχίζω γιατί και θα είμαι οφφ (που είμαι ήδη δηλαδή) και θα γίνω και σκληρή και δε το θέλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αυτά τα ονόματα τα έχω συνδυάσει με τους γονείς μου και δε θέλω να τα συνδυάσω και με τα παιδιά μου.
Αυτό δεν είναι το νόημα της παράδοσης αυτής;
Να λέει ο παππούς "βρε τον μικρό Παναγιωτάκη" και να δακρύζει εσωτερικά που τουλάχιστον κάποιος θα τον θυμάται τουλάχιστον από το όνομα του. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι το νόημα της παράδοσης αυτής;
Να λέει ο παππούς "βρε τον μικρό Παναγιωτάκη" και να δακρύζει εσωτερικά που τουλάχιστον κάποιος θα τον θυμάται τουλάχιστον από το όνομα του. :/:

Δηλαδή αν πεθάνει κάποιος αυτόματα τον διαγράφουμε και περιμένουμε να βγάλουμε το όνομά του σε ένα μικρό παιδί για να τον θυμόμαστε; Μπορεί ο παππούς για παράδειγμα να μην ήταν και ο καλύτερος άνθρωπος στον κόσμο. Γιατί το εγγόνι να πάρει το όνομά του και όταν το ακούνε οι υπόλοιποι να το συνδυάζουν (έστω και ασυνείδητα) με τον πχ χαρτοπαίκτη παππού;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν τη μαμά σου τη λένε Γεωργία, κάθε φορά που ακούς αυτό το όνομα σκέφτεσαι τη μαμά σου. Δε θέλεις να υπάρχει κάποιο άλλο όνομα με το οποίο να σκέφτεσαι την κόρη σου; Δεν ξέρω, ίσως και να είμαι λάθος και να τα σκέφτομαι διαφορετικά αλλά για ποιο λόγο να έχουμε όλοι τα ίδια ονόματα ενώ υπάρχουν τόσο ωραίες επιλογές; Γιατί να βαφτίζουμε το παιδί μας με ένα άσχημο όνομα μόνο και μόνο επειδή το είχαν οι γονείς μας; Συγνώμη αν προσβάλω κάποιους με τα λεγόμενά μου, σίγουρα δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Απλά λέω τη γνώμη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δηλαδή αν πεθάνει κάποιος αυτόματα τον διαγράφουμε και περιμένουμε να βγάλουμε το όνομά του σε ένα μικρό παιδί για να τον θυμόμαστε; Μπορεί ο παππούς για παράδειγμα να μην ήταν και ο καλύτερος άνθρωπος στον κόσμο. Γιατί το εγγόνι να πάρει το όνομά του και όταν το ακούνε οι υπόλοιποι να το συνδυάζουν (έστω και ασυνείδητα) με τον πχ χαρτοπαίκτη παππού;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν τη μαμά σου τη λένε Γεωργία, κάθε φορά που ακούς αυτό το όνομα σκέφτεσαι τη μαμά σου. Δε θέλεις να υπάρχει κάποιο άλλο όνομα με το οποίο να σκέφτεσαι την κόρη σου; Δεν ξέρω, ίσως και να είμαι λάθος και να τα σκέφτομαι διαφορετικά αλλά για ποιο λόγο να έχουμε όλοι τα ίδια ονόματα ενώ υπάρχουν τόσο ωραίες επιλογές; Γιατί να βαφτίζουμε το παιδί μας με ένα άσχημο όνομα μόνο και μόνο επειδή το είχαν οι γονείς μας; Συγνώμη αν προσβάλω κάποιους με τα λεγόμενά μου, σίγουρα δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Απλά λέω τη γνώμη μου :)

αυτό ακριβώς λέω κι εγώ...
τη μαμά μου τη σκέφτομαι έτσι κι αλλιώς κάθε μέρα και πραγματικά μου λείπει πολύ...
πιστεύω όμως ότι πραγματικά θα έκοβα φλέβα αν φώναζα το παιδί μου Λευτέρη και θυμόμουν συνεχώς ότι είναι το όνομα της μαμάς μου που έφυγε νωρίς

τους γονείς που έφυγαν δεν τους ξεχνάς ποτέ... σας το εγγυώμαι αυτό και είμαι σίγουρη ότι μπορούν να με επιβεβαιώσουν κι άλλοι που έχουν χάσει τους γονείς τους :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δηλαδή αν πεθάνει κάποιος αυτόματα τον διαγράφουμε και περιμένουμε να βγάλουμε το όνομά του σε ένα μικρό παιδί για να τον θυμόμαστε; Μπορεί ο παππούς για παράδειγμα να μην ήταν και ο καλύτερος άνθρωπος στον κόσμο.
Εγώ απλά είπα πως υποθέτω ότι σκέφτεται ο παππούς. Εννοείται ότι αν υπάρχουν λόγοι να μην το κάνεις, δεν το κάνεις. Σαν έθιμο όμως δεν είναι κακό, γιατί κάποιοι το εκτιμούν και αυτοί οι κάποιοι δεν είναι ασήμαντοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Σύμφωνα με την παράδοση του νησιού μου: Το πρώτο αγόρι παίρνει το όνομα του παππού (από τον μπαμπά) και το πρώτο κορίτσι το όνομα της γιαγιάς (από την μαμά). Το δεύτερο αγόρι το όνομα του δεύτερου παππού κ.ο.κ. Για >>2 αγόρια γιαγιάδες, για κορίτσια παππούδες. Για 5+ παιδιά τα τελευταία προπροπρόγονοι. Δεν τηρούμε την παράδοση επειδή επιβάλλεται, ούτε για να εξυπηρετήσουμε συμφέροντα. Έχεις την ευκαιρία να δώσεις χαρά σε αγάπημένα σου πρόσωπα, γιατί να μην το κάνεις; Οκ, το "Ασημένια" μου αρέσει περισσότερο από το "Μαρία", αλλά τι να κάνουμε; Δεν θα σκάσουμε για ένα όνομα. Αρκεί να σε φωνάζουν και να ανταποκρίνεσαι, για μένα αυτή και μόνο είναι η λειτουργία του ονόματος. Η αισθητική αλλιώς εισάγεται στη ζωή μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Το όνομα των παιδιών με εκνευρίζει και έμενα πράγματι... Καταρχάς, αποτελεί αφορμή για μάλωμα και παρεξηγήσεις, τόσο ανάμεσα στο ζευγάρι, όσο και σε παππούδες, πεθερικά κλπ. Το ιδανικό θα ήταν το ζευγάρι να έχει ίδιες απόψεις...Ή να θέλουν και οι δύο να βγάλουν τα παιδιά τους, όπως έλεγαν/λένε τους γονείς τους(και να το κάνουν δίκαια) ή να διαλέξουν ένα όνομα που τους αρέσει κιας μην λένε έτσι τους παππούδες του παιδιού... Πάντως είναι κρίμα για κάποια παιδιά που οι γονείς τους έχουν απωθημένα ή θελουν οπωσδήποτε να βγάλουν το όνομα των γονιών τους, να έχουν ένα άσχημο όνομα για όλη τους τη ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Το όνομα των παιδιών με εκνευρίζει και έμενα πράγματι... Καταρχάς, αποτελεί αφορμή για μάλωμα και παρεξηγήσεις, τόσο ανάμεσα στο ζευγάρι, όσο και σε παππούδες, πεθερικά κλπ. Πάντως είναι κρίμα για κάποια παιδιά που οι γονείς τους έχουν απωθημένα ή θελουν οπωσδήποτε να βγάλουν το όνομα των γονιών τους, να έχουν ένα άσχημο όνομα για όλη τους τη ζωή...

Συμφωνώ. Αν και οι γονείς μου έχουν πολύ ωραία ονόματα κι οι δύο,θα πατήσω πόδι οπωσδήποτε αν ο άντρας μου θελήσει να 'βγάλουμε' το παιδί μας κάτι σε στύλ Ευαγγελία, Σταματίνα, Παναγιώτα,κλπ.
Τα γυναικεία ονόματα που προέρχονται από αντρικά είναι τραγικά! Ένα ζευγάρι,φίλοι των γονιών μου,που έχουν λυσσάξει να αποκτήσουν γιο για να του δώσουν το όνομα του παππού (Μάνος),αφού έδωσαν τα ονόματα των γιαγιάδων στις δύο κόρες,τώρα που απέκτησαν τρίτη κόρη ψάχνονται πώς να τη βαφτίσουν, Μανωλία ή Εμμανουέλα. Μπλιάχ! :sick::sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ακου εκει συνεχιση παραδοσεων...
Εχω ηδη αποφασισει το ονομα της μελλοντικης μου κορης και δεν θα το διαπραγματευτω ουτε με τον πατερα της. (ναι, κορη θα κανω, τελος!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top