Ποιος ο λόγος για να ζούμε;

arte

Νεοφερμένος

Η Άρτεμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
οι ανθρωποι ζουμε για να αγαπαμε, να ερωτευομαστε, να δουλευουμε, να κανουμε παιδια , να μιλαμε, να εχουμε φιλους , να βλεπουμε T.V, να γελαμε, να πινουμε μπυρες..:P Ετσι ειναι η ζωη...ακομα και αν ειναι βαρετη...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Γιατι δεν τα εχεις δοκιμασει ακομα ολα, δεν τα εχεις νιωσει ακομα ολα, δεν τα εχεις ζησει ολα..

Δες την ζωη σαν μια ταινια, αρχιζεις να την βλεπεις, στα πρωτα λεπτα εχει μονο τιτλους και βαριεσε, την γυρνας λοιπον και βλεπεις τα 5 τελευτεα λεπτα. Τελικα τι καλαβες; Ποσο σου αρεσε; Αν δεν δεις ολη την ταινια δεν μπορεις να εχεις συμπερασματα...

Ε...λοιπόν, νομίζω είμαι ακόμα στους τίτλους...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lena.94

Νεοφερμένος

Η lena.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μ'αυτη τη συζητηση θυμηθηκα κατι που ειχε πει καποιος..μεγαλος και τρανος(δεν θυμαμαι πως τον λενε):Παλια οι νεοι λεγανε"Πως να ζησω?"γιατι δεν ειχαν τους οικονομικους πορους να μορφωθουν,να σπουδασουν,να ταξιδεψουν κτλ
Τωρα λενε:"Γιατι να ζησω?"επειδη τα εχουν ολα και δεν τους λειπει τιποτε.

Αν και ειμαι 16 χρονων και ουσιαστικα δεν εχω "ζησει τη ζωη μου"και δεν εχω πολλες εμπειριες πραγματικα και ειλικρινα στο λεω "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ" .

Θυμωνω παρα πολυ με φιλες,φιλους,γνωστους οταν μου λενε "ΒΑΡΙΕΜΑΙ".Απο τη στιγμη που βρισκεσαι τη ζωη δεν πρεπει να λες οτι βαριεσαι και να λες δεν εχω τι να κανω και δεν θελω τη ζωη μου.Εφ'οσον βρισκεσαι σ'αυτη τη ζωη εχεις χιλιαδες πραγματα να κανεις και δεν εχεις το δικαιωμα να λες οτι βαριεσαι!!!!!

Τωρα,οσ'αναφορα τα προβληματα...προβληματα εχει ολος ο κοσμος!Βρες μου εναν ανθρωπο που εχει ολα τα προβληματα του λυμενα.Ολοι κατι εχουμε να μας προβληματιζει,να μας ανησυχει κτλ αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο.Αλλα και τα μεγαλα προβληματα εχουν τη θετικη τους πλευρα.Σε κανουν να εκτιμησεις ολα οσα εχεις(ειτε λιγα ειτε πολλα) εξαλλου δεν εχεις ακουσει αυτο που λενε:ΜΟΝΟ oοταν χασεις κατι θα καταλαβεις την αξια του?

Η ζωη ειναι ωραια φιλε μου.Οι ζωντανοι μια ετσι μια αλλιως καποια στιγμη την βρισκουν την ακρη,αυτοι που φευγουν ομως?Δεν νιωθουν τιποτα,δεν βλεπουν τιποτα,δεν ακουν τιποτα,δεν χαιρονται.Θα μου πεις δεν λυπουνται κιολας.Ναι σωστα,αλλα δεν νιωθουν και καμια χαρα!

Βγες εξω,δες τον κοσμο,δες τη φυση,δες τους ανθρωπους και θα δεις τι εστι ζωη!

Φιλικα παντα
ΕΥΑ.16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ζήσε εσύ την ζωή σου πριν σε ζήσει εκείνη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
η ζωη για μενα ειναι ενα δωρο και μια δοκιμασια για να δειξουμε πραγματικα τι εστι ανθρωπος. καθε στιγμη ειναι μοναδικη και πρεπει να τη ζεις. καθε προβλημα που σου παρουσιαζεται πρεπει να το αντιμετωπιζεις και οχι να γυρνας την πλατη. αρκετες καταστασεις ειναι δυσκολες αλλα πραγματικα οταν τις παλευεις και κερδιζεις δεν υπαρχει πιο ωραιο συναισθημα. αλλα και οταν χανεις το παιχνιδι αποκτα ενα ενδιαφερον. σκεψου μια ομαδα ποδοσφαιρου η οποια στο περασμα της νικαει ολες τις αλλες. εχει παρει ολους τους τιτλους και καθε αγωνας της ειναι ποια δεδομενος. καποια στιγμη αυτο κατανταει βαρετο. η ζωη ειναι σαν το ποδοσφαιρο. θελει και την αδρεναλινη της. μεσα σε συτη υπαρχουν ολα τα αποτελεσματα η νικη η οποια σε κανει να πετας στους ουρανους η ηττα η οποια σε στεναχωρει αλλα σε κανει να το παλεψεις κι αλλο και η ισοπαλια οπου σε κανει να βρισκεσαι σε μια ενδιαμεση κατασταση λυπης και χαρας. ειναι ωραια αυτη η ποικιλια αποτελεσματων. αν υπηρχε μονο ενα απο αυτα η ζωη θα ηταν βαρετη. αν συνεχεια πετας στους ουρανους ποτε δε θα χειαστει να κοπιασεις γιατι ολα θα ειναι ροδινα και ευκολα(θα τα εχεις ολα στο χερι) στην αρχη θα φαινεται ωραιο αλλα θα κουραστεις μονο να απολαμβανεις. δεν θα εχεις το συναισθημα του προσφερω. αν ολο στεναχωριεσαι αυτο θα σε εξασθενησει ψυχικα και σωματικα και αν εισαι σε μια ενδιαμεση κατασταση συνεχεια δε θα μπορεις ευκολα να λαμβανεις αποφασεις. θα εισαι μπερδεμενος. η εναλλαγη αυτων των συναισθηματων μες τη ζωη ειναι που την κανει τοσο ενδιαφερουσα. στη ζωη να μαθεις να κανεις αυτο που σε ευχαριστει. μην κλεινεσαι στο σπιτι περιμενοντας η χαρα να ερθει σε σενα πηγαινε εσυ και αρπαξε την χαρα και την ευτυχια. βγες με φιλους διασκεδασε κανε χαβαλε πες μ@Λ...,βοηθα καποιον να λυσει το προβλημα του, κανε καποιο αθλημα,τρεχα,ακου μουσικη,ταξιδεψε,γελα,απεβαλε το αγχος,φωναξε,σκεψου,μιλα,κουβεντιασε,χαμογελασε,γυμνασου,βαλε φαντασια:clapup:ακομη και μονος να εισαι κανε τη ζωη σου μοναδικη. καλοκαιρι ειναι ελα να ανεβουμε λιγο:clapup::D:clapup::D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
παιδιά, όταν καταλήξετε σε τελική απαντηση.......let me know.............στειλτε ενα πμ............pleeeeeeeeeease :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
Θελω αν γινεται να μου πει καποιος ποιος ο λογος να ζω?

:offtopic:επειδη το τελευταιο μηνυμα του μπιλ στο στεκι ηταν αυτο,λεω γω τωρα,μηπως εχει κανει καμια βλακεια??:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

:offtopic:επειδη το τελευταιο μηνυμα του μπιλ στο στεκι ηταν αυτο,λεω γω τωρα,μηπως εχει κανει καμια βλακεια??:whistle:

Δηλαδή, ζήσε την ζωή σου με τις επιλογές που θες να κάνεις, προσπαθώντας να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου. Ζήσε την ζωή σου έτσι ώστε αν είχες ακόμη μία ζωή, να ήθελες να την ζήσει όπως εκείνη την πρώτη...
Και πριν σε ζήσει εκείνη, επειδή ο χρόνος είναι περιορισμένος και περνάει γρήγορα...;)

Καθόλου οφ τόπικ....
ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΤΕ Ο ΜΠΙΛ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΖΩΗΣ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t@nia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
εγω, προσωπικα, ζω για να δω το τελος του κοσμου το 2012!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ζήσε την ζωή σου έτσι ώστε αν είχες ακόμη μία ζωή, να ήθελες να την ζήσει όπως εκείνη την πρώτη...
Και πριν σε ζήσει εκείνη, επειδή ο χρόνος είναι περιορισμένος και περνάει γρήγορα...;)
H μονη περιπτωση να ειχα ακομα μια ζωη θα ηταν να τα εχω με μια Ζωη..:look:

ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΤΕ Ο ΜΠΙΛ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΖΩΗΣ....

black humor..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Λοιπον... Καλη απορια... Γιατι ζουμε αραγε??? Αφου στο τελος ολοι θα πεθανουμε????

Μηπως γιατι η ζωη ειναι το ταξιδι???? Μηπως γιατι αυτο μετραει τελικα??? Αυτο με τις δυσκολιες του και φυσικα ολες τις χαρες του την κανει τοσο γλυκια την ζωη ωστε μολις φτανουμε προς το τελος της προσπαθουμε να γαντζωθουμε απο αυτην???

Συνεχιζοντας τον παραλληλισμο με το ταξιδι??? Ας το δουμε αλλιως... Τι θα ηταν ενα ταξιδι, χωρις ατυχιες, γκαφες και ευτραπελα??? Μισο ταξιδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Μηπως γιατι η ζωη ειναι το ταξιδι???? Μηπως γιατι αυτο μετραει τελικα??? Αυτο με τις δυσκολιες του και φυσικα ολες τις χαρες του την κανει τοσο γλυκια την ζωη ωστε μολις φτανουμε προς το τελος της προσπαθουμε να γαντζωθουμε απο αυτην???Συνεχιζοντας τον παραλληλισμο με το ταξιδι??? Ας το δουμε αλλιως... Τι θα ηταν ενα ταξιδι, χωρις ατυχιες, γκαφες και ευτραπελα???

τέλειο :look:

π.σ.
Καθόλου οφ τόπικ....
ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΤΕ Ο ΜΠΙΛ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΖΩΗΣ....
έλα , ο μπιλ είμαι .
αν ξαναδώ ποστ με κουραστικά κεφαλαία , θα αυτοκτονήσω :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εγω, προσωπικα, ζω για να δω το τελος του κοσμου το 2012!:P

Δεν θα χρειαστεί να περιμένεις τόσο πολύ αν οι μακάκες του Ισραήλ τελικά ρίξουν βόμβα στους άλλους μακάκες του Ιράν και εμπλακούν οι Ρώσοι γάμησέ τα. Ο καιρός γαρ εγγύς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγω δεν βρισκω κανενα λογο να ζω.ειδικα με ολα αυτα τα προβληματα!ποσο βαρετη ειναι η ζωη!το μονο που μου δινει ζωη ειναι ο χριστος.δεν θα υπηρχε λογος να ζω αλλιως!γιατι να ζω?γιατι να παιδευομαι αδικα?αλλα ο χριστος μου δινει ζωη διοτι με εμψυχωνει και μου μιλα λεγοντας στην καρδια μου οτι ο σκοπος της ζωης μου ειναι να γινομαι καλυτερος ανθρωπος,να ωφελω τον πλησιον μου,να αδιαφορω για οσους προκαλουν σκανδαλα ακομα και αν ειναι ανθρωποι της εκκλησιας διοτι η πιστη ειναι ο χριστος οι κληρικοι ειναι λειτουργοι του .ετσι η ζωη αποκτα νοημα.εδω και καποια χρονια η ορθοδοξη εκκλησια ειναι η οικογενεια μου αλλα η πνευματικη εννοειται!αν ηταν η ζωη μονο και μονο να ζησω 60 70 80 χρονια και να κοπιαζω,να στεναχωριεμαι ,να εχω αγωνιες,να ειμαι στεναχωρημενος.οχι!ευχαριστω δεν θα παρω!αλλα οταν γνωριζω οτι ο χριστος,οι αγιοι,η παναγια,η εκκλησια μου προσφερει την ευκαιρια να ζησω για κατι αανωτερο και σιγουρο ,τοτε ναι!!!αξιζει να ζω το καθε λεπτο και να γινομαι καλυτερος!αλλα δεν μπορω να την χαρω αυτη την κατασταση διοτι ουτε μια στιγμη της ζωης μου δεν επαψα να αμαρτανω ενωπιον του θεου.αλλα και παλι και μονο η προσπαθια εστω και η ελαχιστη να γινω καλυτερος αυτο δινει νοημα στην ζψη μου.και αν δεν ειχα τον ιησου δεν θα προσπαθουσα για τιποτα!παντως το θεμα αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
:offtopic:επειδη το τελευταιο μηνυμα του μπιλ στο στεκι ηταν αυτο,λεω γω τωρα,μηπως εχει κανει καμια βλακεια??:whistle:
αχ ευχομαι πως οχι θα ειναι λυπηρο αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποιος ο λόγος για να ζω;

Μα για να μπαινεις στο E-steki φυσικα!:P
τι άλλο?:yahoo::angelnot:8):popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Αν και τα ασχημα στη ζωη μας ειναι περισσοτερα απο τα ευχαριστα,αξιζει να ζουμε για οσους αγαπαμε πραγματικα..Ευτυχια ειναι η ουσιαστικη επαφη με τον αλλον(οικογενεια,φιλοι,σχεσεις)..Οταν βαζεις τον αλλον πανω απο σενα και εισαι χαρουμενος για αυτο..Αυτο το συναισθημα ειναι μοναδικο..Αξιζει να το ζουμε ολοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.


Αυτό έχω να σου απαντήσω εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top