Λίστα Γάμου σε τράπεζα;

Λίστα γάμου σε τράπεζα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 34)
  • Είμαι υπέρ. Πολύ καλή και πρακτική ιδέα!

    Ψήφοι: 9 26.5%
  • Δεν το θεωρώ και την καλύτερη ιδέα, αλλά δεν με ενοχλεί κι όλας

    Ψήφοι: 8 23.5%
  • Είμαι κατά. Στους νεόνυμφους πρέπει να διαλέγουμε δώρο, για να μας θυμούνται

    Ψήφοι: 5 14.7%
  • Αν θέλω να δώσω χρήματα, προτιμώ να τα δώσω σε φακελάκι.

    Ψήφοι: 12 35.3%

zouzouna

Νεοφερμένος

Η zouzouna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει η ιδέα της τράπεζας σαν λίστα γάμου , εγω προσωπικά οταν το ζευγάρι ειναι πολυ δικά μου άτομα προτιμώ να τους δίνω χρήματα ώστε να μπορούν να τα αξιοποιούν όπως εκεινοι θέλουν , στους απλούς γνωστους ενα δώρο με κάρτα αλλάγης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κουέ και ντου που παντρευτήκατε πρόσφατα, εσείς πού κάνατε λίστα αν επιτρέπεται;
τα δώρα σας φάνηκαν χρήσιμα;

εγώ δεν έκανα λίστα... ακριβώς επειδή είχα όλο τον εξοπλισμό κι ένα σπίτι εντελώς κομπλέ σε όλα του
επειδή όμως το ήξεραν όλοι αυτό, πήρα πάρα πάρα πάρα πολλά φακελάκια και το ποσόν το αξιοποιήσαμε όπως νομίζαμε (βάλαμε κι ένα 18άρι a/c στο σαλόνι πχ)!

Ναι οκ, πήρα και αρκετά βάζα και κρύσταλλα και ασημένιες κορνίζες και εικόνες... καθώς και διάφορα άλλα δωράκια που γελάσαμε και που .... μάλλον πετάξαμε στο εξοχικό :redface:
Αλλά αυτά τα δώρα είναι πάντα στο πρόγραμμα και τα παίρνεις είτε βάλεις λίστα γάμου σε μαγαζί είτε σε τράπεζα είτε οπουδήποτε... γιατί υπάρχει πολύς κόσμος που θα ντραπεί να σου καταθέσει 10 ευρώ... αλλά με τα 10 αυτά ευρώ παίρνει μια βλακεία και είναι πολυ χαρούμενος :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πιστεύω ότι μάλλον θα ενδιαφέρει τα ζευγάρια που πρόκειται να παντρευτούν. Αν ένα γνωστό σας ζευγάρι σας έδινε το προσκλητήριο και η λίστα γάμου ήταν μόνο ένας λογαριασμός τράπεζας πώς θα σας φαινόταν; Θα το θεωρούσατε έξυπνη και πρακτική ιδέα; Ή μήπως πιστεύετε ότι σε νεόνυμφους πρέπει να κάνουμε δώρο που το διαλέξαμε με τα χεράκια μας, για να μας θυμούνται κι όλας;

Παμε καλα????!:eek:
Μηπως να τους κοψω και ενα τσεκ να μην τρεχω και σε τραπεζες?!:hmm:
Οχι καρντια μου, με τιποτα δε θα το εκανα....οπως παντα, καρτουλα με ευχες και χρηματακια ινσαιντ!:devil:
σιμπλ ας δατ!
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Εμένα δε θα με χαλούσε πάντως.

Σε λίγες μέρες έχω ένα γάμο, όχι πολύ κοντινοί μου, τον γαμπρό να καταλάβετε δεν τον έχω δει ποτέ, στο σπίτι δεν έχω πάει κοκ.
Λίστα γάμου, δεν έχουν, τι να τους πάρω? Το φακελάκι το θεωρώ άκομψο και δεν μ αρέσει η ιδέα να το κουβαλάω στην εκκλησία να το δώσω επιτόπου.

Ο λογαριασμός θα ήταν μια καλή πρακτική λύση.
Εξ άλλου έχουμε ήδη ξεφύγει πολύ από τα παραδοσιακά δώρα από τη στιγμή που εισήχθη το φακελάκι, ας το εκσυγχρονίσουμε και λίγο δεν είναι κακό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες παντρεύτηκε 1 εκ των καλύτερων φίλων της αδερφής μου. Για λίστα γάμου είχαν λογαριασμό τραπέζης, το οποίο βρήκα πολύ πρακτικό. Παρόλα αυτά, πολλοί τους πήραν δώρα (κι η οικογένειά μου included, επειδή ξέρουν χρόνια το κορίτσι και το αγαπάνε θέλησαν να της πάρουν 1 πολύ καλό δώρο από το να δώσουν ''σκέτα'' λεφτά). Αλλά εν γένει είναι πολύ καλή λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
βασικά ούτε εμένα θα με χαλούσε...
ίσα,ίσα που είναι πολυ καλύτερα για το ζευγαρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ακομα και να μου εδιναν λογαριασμο τραπεζας ,εγω θα επαιρνα ενα δωρο που θα το διαλεγα εγω.Για να με θυμουνται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Για να με θυμουνται...

...σαν την τσιγγούνα που δεν τους έδωσε ρευστό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ακομα και να μου εδιναν λογαριασμο τραπεζας ,εγω θα επαιρνα ενα δωρο που θα το διαλεγα εγω.Για να με θυμουνται...
το οποίο δυστυχώς θα κατέληγε πιθανότατα κρυμένο στον μπουφέ ή στο πατάρι. Μιλάω από πείρα. Δεν μπορείς δυστυχώς να έχεις σε ένα σαλόνι 6 σετ κρυστάλλινα κηροπήγια, 5 κρυστάλλινα μπωλ, και 6 καράφες (οι καράφες γιατί ακριβώς ήρθαν στη μόδα; ) και 4 βάζα. Ενώ τα λεφτά θα πιάσουν τόπο. Άσε που, ειλικρινά, δεν θυμάμαι ποιος μου έκανε ποιο δώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
το οποίο δυστυχώς θα κατέληγε πιθανότατα κρυμένο στον μπουφέ ή στο πατάρι. Μιλάω από πείρα. Δεν μπορείς δυστυχώς να έχεις σε ένα σαλόνι 6 σετ κρυστάλλινα κηροπήγια, 5 κρυστάλλινα μπωλ, και 6 καράφες (οι καράφες γιατί ακριβώς ήρθαν στη μόδα; ) και 4 βάζα. Ενώ τα λεφτά θα πιάσουν τόπο. Άσε που, ειλικρινά, δεν θυμάμαι ποιος μου έκανε ποιο δώρο.


Nαι εδω εχεις μεγαλο δικιο...Αλλα και παλι η ιδεα με απωθει καπως...Αλλα ισως εξαρταται και απο το καθε ζευγαρι..Για παραδειγμα εαν αυτοι που παντρευονταν ειχαν οικονομικα προβληματα και χρειαζονταν περισσοτερο χρηματα παρα δωρα,φυσικα θα εδινα,αλλα οταν καποιοι πλουσιοι ζητανε λεφτα τοτε με ενοχλει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
...σαν την τσιγγούνα που δεν τους έδωσε ρευστό :D


Γιατι τσιγγουνια;Μπορει το δωρο να ηταν πιο ακριβο απο τα λεφτα που θα εδινα...Και δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι την πολυτελεια,αγαπητη μου,να βαλουν ενα ποσο στην τραπεζα σαν δωρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Τα δώρα, αν δεν κάνω λάθος, θεσπίστηκαν κυρίως για να βοηθήσουν το νέο ζευγάρι να στήσει το νοικοκυριό του.
Την εποχή των γονιών μας π.χ. τα δώρα κυμαίνονταν από σεντόνια μέχρι μαχαιροπήρουνα ενώ σήμερα νομίζω ότι οι περισσότεροι αγοράζουν κατά βάση διακοσμητικά. Αυτό έγκειται μάλλον στο γεγονός ότι το ζευγάρι είτε έχει ήδη εξοπλισμένο σπίτι είτε τα βασικά τα έχει ήδη αγοράσει.

Μην ξεχνάμε επίσης ότι τότε ο μέσος όρος ηλικίας των νιόπαντρων ήταν πολύ μικρότερος.
Άλλο να έχεις να κάνεις με 2 18χρόνα που χρειάζονται και πρακτικά να τους βοηθήσεις στο στήσιμο του σπιτιού άρα θα τους τα πάρεις έτοιμα και άλλο 2 30+χρονους που έχουν ζήσει και μόνοι τους, έχουν συγκεκριμένη εικόνα ή αισθητική για το εν γένει νοικοκυριό τους κτλ.

Εν κατακλείδι η κατάθεση χρημάτων, εφ όσον δεν υπάρχει λίστα γάμου, σου λύνει τα χέρια. Θεωρώ δε ότι είναι και μακράν πιο πρακτικο για όλα τα μέρη να υπάρχεις τραπεζικός λογαριασμός.
Το ποσό δεν έχει σημασία και ουτε αν το ζευγάρι έχει ήδη χρήματα ή όχι.
Άσχετη απορία: ένας δοθείς φάκελος με κάρτα και χρήματα δεν είναι και πιο εύκολο να χαθεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ναι είναι αρκετά εύκολο να χαθεί, ξέρω εγώ ζευγάρια που έχασαν φακελάκια... και οκ, λες δεν έγινε και κάτι να χάσεις 1 φακελάκι, αλλά όταν αυτό το φακελάκι περιέχει 100++++ ? τότε αρχίζεις και σιχτιρίζεις.

ειμαι υπέρ του λογαριασμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
εγω εχω να παω οτι δεν πας να κανεις λιστα γαμου,δεν πας να ανοιξει λογαριασμο σε τραπεζα;αυτος που ειναι να σου δωσει λεφτα θα σου τα δωσει σε φακελο κι αυτος που ειναι να παρει ενα τασακι κι ενα βαζο θα σου παρει ενα τασακι κι ενα βαζο.
εγω εκανα λιστα γαμου και οι περισσοτεροι μας εδωσαν χρηματα και οι αλλοι μας πηρανε δωρα ο.τι ναναι.ελαχιστοι τηρησαν την λιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Μόλις πρόσφατα έλαβα για πρώτη φορά πρόσκληση γάμου με Λίστα Γάμου Λογαριασμό σε τράπεζα... Τουλάχιστον για το ζευγάρι που επέλεξε αυτόν τον τρόπο, έπεσα από τα σύννεφα...Καθώς, δεν ήταν και καμία ανάγκη να παντρευτούν τώρα...καθότι μικροί σε ηλικία... Δεν ξέρω τι επιτάσσει η μόδα της εποχής, αλλά εμένα μου ξίνισε πολύ το όλο θέμα, μιας και για τους καιρούς που διανύουμε, που τίποτα δεν είναι σίγουρο οικονομικά, αυτοί επέλεξαν να κάνουν με τα λεφτά των γονιών τους έναν πλούσιο γάμο με πολλούς καλεσμένους... Εεεε, εκτός του ότι στο μυαλό μου συνδύασα ότι λίστα γάμου σε τράπεζα είναι ισοδύναμο πρακτικά σαν να "πληρώνεις την συμμετοχή σου στο τραπέζι"... και επειδή αυτή η σκέψη μου μοιάζει πολύ αγενής, θα πάρω δώρο και χωρίς κάρτα αλλαγής... Το χωρίς αλλαγή θα είναι το πείσμα μου, γιατί θεωρώ ότι με αυτό τον τρόπο(μόνο η τράπεζα σαν επιλογή) μας βλέπουν σαν τρύπα στα έξοδα(σε έναν γάμο που πραγματικά δεν έβιαζε και το λέω με πάσα σιγουριά αυτό...)... Όποιος θέλει μεγάλα γλέντια με ΠΟΛΛΑ άτομα ας πληρώσει κιόλας... Αλλιώς υπάρχουν και οι πιο medium λύσεις... Δεν θα μας ζητιανεύουν κιόλας για να πάμε στο 5 αστερο ξενοδοχείο να μας "κεράσουν"... Ας ελπίσω μόνο ότι δεν θα "στρώσουν και κρεββάτι" γιατί θα αυτοπυρποληθώ!!! Και όχι τίποτα άλλο, αλλά το τραγελαφικό είναι ότι η κοπέλα αυτή στα γενέθλια της ανυπομονεί να δει τα δώρα που της φέρνουν... Για αυτό και έπεσα από τον ουρανό!
Επίσης, δώρο θα έκανα ούτως ή άλλως, γιατί όσο να 'ναι με το να δώσεις χρήματα, ίσως να "κακοχαρακτηριστείς" σαν "τσιγκούνης" αν δεν βάλεις κατά μέσο όρο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ χρήματα από όσα κοστίζει η "συμμετοχή σου στο πάρτυ" .... Οπότε από το να με θυμούνται σαν έναν αριθμό ευρώπουλων(όχι ότι μου περισσεύουν αυτόν τον καιρό κιόλας τα 100αρικα) λιγότερο από όσο υπολογιζαν(συγγνώμη κιόλας για το πόσα λεφτά μου περισσεύουν), εγώ θα πάρω δώρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Eγω κατα τη γνωμη μου θεωρω οτι και το δωρο αλλα και η λιστα γαμου στην τραπεζα σωστες εναλλακτικες λυσεις ειναι.Απλως με τα δωρα μπορεις να φτιαξεις το νεο σου σπιτι ενω με τα χρηματα μπορεις να αγορασεις κατι οπου εχει αποφασισει απο κοινου το ζευγαρι για το σπιτι,για παραδειγμα κατι ακριβο.Και τα δυο πραγματα ωφελιμα ειναι.Ισως η λιστα γαμου για να την προτιμουν τα περισσοτερα ζευγαρια θα εχει καποιο πλεονεκτημα οπως οτι το ζευγαρι θελει να αγορασει πραγματα της αρεσκειας του και οχι της αρεσκειας των καλεσμενων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Αν ήταν έτσι, μιας που το σπιτικό τους είναι αφτιαχτο, ας ανοίγαν και μία λίστα γάμου σε κάποιο μεγάλο πολυκατάστημα και ας είχαν μαζί και την τράπεζα... Παιδιά δεν ξέρω, εγώ μέχρι πριν λίγες εβδομάδες που πήρα την πρόσκληση, δεν ήξερα καν ότι υπάρχει αυτός ο τρόπος... Πραγματικά το πήρα σαν "εμείς βάζουμε τον στολισμό της Εκκλησίας" και "βάλτε εσείς την συμμετοχή σας στο γλέντι στο πανάκριβο ξενοδοχείο"... Για να μην σχολιάσω το αγορασμένο νυφικό έτσι............ Όπως καταλαβαίνεις, σπουδαία ανάγκη έχουν τα λεφτά.... Πολύ μα πολύ άκομψο ήταν όλο αυτό πιστεύω.......δεδομένου ότι είχαν λεφτά να χαλάσουν για να "κάνουν το κέφι τους μία ώρα νωρίτερα"...με τα λεφτά των γονιών ....ΕΛΕΟΣ...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Το κακο με την λιστα γαμου ειναι οτι πρεπει απο πριν να εχει διαλεξει το ζευγαρι τι θα παρει απο συγκεκριμενα μαγαζια και να ανοιξει εκει..

Το πιο πρακτικο και καλο για το ζευγαρι μου φαινεται ο λογαριασμος..Ας κανει το ζευγος οτι θελει με τα λεφτα..

Υ.Γ. Οσο για το απροσωπο του πραγματος σε δικους μας ανθρωπους,βαζεις ενα ποσο στο λογαριασμο και παιρνεις και ενα δωρο που ξερεις πως θα τους αρεσει..Η βαζεις λεφτα στο λογαριασμο και δινεις μια ωραια προσωπικη καρτα με τις ευχες..

Συμπερασμα..Λογαριασμος ολε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δε σε υποχρεώνουν να δώσεις χρήματα.
Απλά όποιοι είναι πρόθυμοι να πάνε κάποιο δώρο θα ήταν προτιμότερο για το ζευγάρι να δώσουν το αντίτιμο του δώρου σε χρήματα προκειμένου να τα διαχειριστεί το ζευγάρι όπως θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top