Βαθύ ντεκολτέ και αδιάκριτα βλέμματα

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Λολ, ΟΧΙ δεν θα ακούσω την πλευρά του άντρα για το πόσο άσχημο είναι ή δεν είναι να καρφώνεται ο άλλος πάνω. ΔΕΝ το ζείτε και, ευτυχώς, ΔΕΝ θα το ζήσετε ποτέ. Καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι δεν έχετε καμία κακή πρόθεση, το καταλαβαίνουμε και το ξέρουμε όλες. Αλλά το "οι περισσότεροι" πολύ απλά δεν είναι αρκετό.




Aυτο ειναι και το συγχρονο προβλημα σας. Δεν έχετε μάθει να ακουτε και την αντιθετη πλευρά. Αυτο ειναι αλαζονεια και ελλειψη επικοινωνιας. Αμα δεν ειναι αρκετο ξεκινα να εξοπλιζεις τον εαυτο σου για να αμυνθεις σε μια τέτοια δυσκολη περιπτωση αν ποτέ χρειαστει ευχομαι οχι. Και ασε το μιρολοϊ και τα πολιτικαλ κορέκτ. Θα μπορουσε κάλιστα να το ζησει ενας άντρας εμμεσα αμα το έκαναν στην μάνα ή την αδερφη του. Αρα και σε αυτο ο ισχυρισμος σου ειναι ακάλυπτος οτι δεν θα μπορουσαμε να το ζησουμε.


Εντάξει ακομα μικρη εισαι δεν σε παρεξηγω αλλα έχεις ομως και το τσαγανο να λες οχι η δικια μου γνωμη ειναι σωστη η δικια σου δεν μετράει και ειμαι 32 και εισαι 20. αΥΤΟ δεν το λέω για να δειχτω ανωτερος αλλα οτι δεν ειστε και τα θυματα που πάτε να παρουσιαστειτε. Ανα πάσα στιγμη λές στον άλλον φιλε άντε και κουρεψου και εσυ και η αποψη σου. Αυτο εκλαμβανω εγω και απο τα δικα σου γραφομενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.



Κλασική περίπτωση παρενόχλησης, σε καλεί συνάδελφος (με βαθύ ντεκολτέ) στο γραφείο της να σου δείξει στο κομπιούτερ της κάτι σχετικό με την εργασία, τοποθετεί το κομπιούτερ 10 εκατοστά από τις θηλές της και τότε εκδηλώνει δυσαρέσκεια που το μάτι σου πέφτει στην χωρίστρα του στήθους της.....


Xωρίς πλάκα (επειδή είδα ότι δεν το καλοείδαν οι κυρίες)... αυτό είναι κάτι που το βλέπεις διαρκώς στα γραφεία, μια υπάλληλος συνεργάζεται με ένα υπάλληλο και βάζει το χέρι στο στήθος για να κρύψει την γύμνια της ... μη μου πείτε τώρα ότι δεν την έχετε δει αυτή την φάση;


Και αναρωτιέσαι γιατί βάζει ένδυμα που είναι τόσο αποκαλυπτικό ώστε αναγκάζεται να καλύπτει τις αποκαλύψεις με το χέρι της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Xωρίς πλάκα (επειδή είδα ότι δεν το καλοείδαν οι κυρίες)... αυτό είναι κάτι που το βλέπεις διαρκώς στα γραφεία, μια υπάλληλος συνεργάζεται με ένα υπάλληλο και βάζει το χέρι στο στήθος για να κρύψει την γύμνια της ... μη μου πείτε τώρα ότι δεν την έχετε δει αυτή την φάση;

Και αναρωτιέσαι γιατί βάζει ένδυμα που είναι τόσο αποκαλυπτικό ώστε αναγκάζεται να καλύπτει τις αποκαλύψεις με το χέρι της;

Γιατί μπορεί να έχει έναν πελάτη που θέλει να δει εκείνη τη μέρα και στον οποίο να θέλει να δείχνει ευπαρουσίαστη. Εσύ γιατί λες το βάζει; Λες οτι το βάζει για να το δείξει. Αν θέλει να το δείξει λοιπόν γιατί το κρύβει;

Τα πράγματα είναι απλά. Μια γυναίκα έχει δικαίωμα να φοράει ό,τι θέλει. Αυτό δε δίνει το δικαίωμα στον κάθε λιγούρη να την κοιτάει και να ξεροσταλιάζει ούτε να τη θεωρεί πουτ@ν@. Μπορεί να κοιτάει βεβαίως με διακριτικό τρόπο γιατί μάτια έχει και βλέπει, όπως κοιτάμε κάποιον που περνάει, στιγμιαία, ή που έρχεται να κάτσει δίπλα μας στο μετρό κλπ. Δεν καρφώνουμε, δεν αναστενάζουμε, δεν πετάμε κουβέντες, δεν αγγίζουμε "κατά λάθος". Αυτά είναι τα όρια. Νομίζω είναι κατανοητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Xωρίς πλάκα (επειδή είδα ότι δεν το καλοείδαν οι κυρίες)... αυτό είναι κάτι που το βλέπεις διαρκώς στα γραφεία, μια υπάλληλος συνεργάζεται με ένα υπάλληλο και βάζει το χέρι στο στήθος για να κρύψει την γύμνια της ... μη μου πείτε τώρα ότι δεν την έχετε δει αυτή την φάση;


Και αναρωτιέσαι γιατί βάζει ένδυμα που είναι τόσο αποκαλυπτικό ώστε αναγκάζεται να καλύπτει τις αποκαλύψεις με το χέρι της;


Στις πιο πολλές σοβαρές επιχειρησεις και υπηρεσιες υπάρχει dress code ακριβως για να ειναι ολοι σεμνοι και να μην έρχεται ο καθενας προκλητικος στη δουλειά, υπάρχουν και καποιοι κανονες οπως κανονες υπάρχουν και εδω στο φορουμ δεν μπορεις να σχολιασεις πχ το συστημα αξιολογησης ουτε κάτι αλλο.

Κάποιες τα ορια τα θυμουνται οποτε θέλουν αυτες. Θα μπει οριο επειδη ο λιγουρης δεν μπορει να κοιτάζει επιμονα αλλα στην προστυχη που χει βγει με το μισο πισω μέρος έξω να μην μπει οριο εκει ειμαστε δημοκρατικοι. Αυτη την εξηγηση κανεις αντικειμενικος άνθρωπος που δεν παιζει έδρα για να κάνει τον καλο στις γυναικες δεν θα την δεχοταν.

Πρέπει να φτιάξουμε εδω μεσα μια αντρική συμμαχια γιατι δεν μας βλέπω καλα ο φεμινισμος θα μας κατακλίσει στο τέλος :loltooth:


Η άλλη σε κάθε ευκαιρια μας δειχνει τα βυζια της στο φβ και θέλει να το παιξει και δηθεν αθωα οτι δεν γουστάρει σεξιστικά σχολια. Μεγάλο ψώνιο η τυπισα επιτηδες το κανει γιατι θέλει επιβεβαιωση. Δεν τις συμπαθω καθολου κάτι τέτοιες μέσα στο δηθεν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Γιατί μπορεί να έχει έναν πελάτη που θέλει να δει εκείνη τη μέρα και στον οποίο να θέλει να δείχνει ευπαρουσίαστη. Εσύ γιατί λες το βάζει; Λες οτι το βάζει για να το δείξει. Αν θέλει να το δείξει λοιπόν γιατί το κρύβει;

Τα πράγματα είναι απλά. Μια γυναίκα έχει δικαίωμα να φοράει ό,τι θέλει. Αυτό δε δίνει το δικαίωμα στον κάθε λιγούρη να την κοιτάει και να ξεροσταλιάζει ούτε να τη θεωρεί πουτ@ν@. Μπορεί να κοιτάει βεβαίως με διακριτικό τρόπο γιατί μάτια έχει και βλέπει, όπως κοιτάμε κάποιον που περνάει, στιγμιαία, ή που έρχεται να κάτσει δίπλα μας στο μετρό κλπ. Δεν καρφώνουμε, δεν αναστενάζουμε, δεν πετάμε κουβέντες, δεν αγγίζουμε "κατά λάθος". Αυτά είναι τα όρια. Νομίζω είναι κατανοητό.


Σε αυτά που συμφωνώ είναι : δεν πετάμε κουβέντες, δεν αγγίζουμε "κατά λάθος".


Τα άλλα με όλο τον σεβασμό είναι λάθος.
1. Ας πούμε ότι έχει συνάντηση με πελάτη τι δουλειά έχει το βαθύ ντεκολτέ σε μια επαγγελματική συνάντηση, λέω τώρα ... είναι μέσον επηρεασμού; (σου δείχνω λίγο στήθος δείξε μου την προτίμησή σου στην πραμάτεια μου). Θυμάμαι κάποιους ελεύθερους επαγγελματίες (γυναίκες) πως σχολίαζαν επαγγελματία συνάδελφό τους που όποτε έβλεπε πελάτη να παρατηρεί την βιτρίνα του καταστήματός της, έβγαινε με σπρέι και ένα πανί να καθαρίσει το τζάμι της βιτρίνας ξεκινώντας από κάτω... κάπως έτσι





2. Συνήθως εγώ αυτές τις κυρίες που βλέπω με το χέρι στο στήθος να προστατεύουν την γύμνια τους είναι κοινότατες υπάλληλοι που δεν τους περιμένει κανένας πελάτης....


3. Αν η γυναίκα έχει δικαίωμα να φοράει ότι θέλει... μήπως έχει το ίδιο δικαίωμα και ο άνδρας;
Να φοράει λοιπόν ότι θέλει η γυναίκα, μη παραπονιέται, τα φοράει για να τα βλέπουν δημοσίως και δεν έχει δικαίωμα να μιλά για λιγούρια, ζει σε μια κοινωνία που δεν αποτελείται από ευνούχους, με άνδρες με σεξουαλικές ορμές και το ντύσιμο της σκοπό έχει να προκαλέσει αυτές τις ορμές. Θα κοιτάξουμε κάποιον διακριτικά όταν είναι διακριτικά ντυμένος, όταν είναι αδιάκριτα ντυμένος αδιάκριτα θα κοιτάξουμε.

Στις πιο πολλές σοβαρές επιχειρησεις και υπηρεσιες υπάρχει dress code ακριβως για να ειναι ολοι σεμνοι και να μην έρχεται ο καθενας προκλητικος στη δουλειά, υπάρχουν και καποιοι κανονες οπως κανονες υπάρχουν και εδω στο φορουμ δεν μπορεις να σχολιασεις πχ το συστημα αξιολογησης ουτε κάτι αλλο.

Κάποιες τα ορια τα θυμουνται οποτε θέλουν αυτες. Θα μπει οριο επειδη ο λιγουρης δεν μπορει να κοιτάζει επιμονα αλλα στην προστυχη που χει βγει με το μισο πισω μέρος έξω να μην μπει οριο εκει ειμαστε δημοκρατικοι. Αυτη την εξηγηση κανεις αντικειμενικος άνθρωπος που δεν παιζει έδρα για να κάνει τον καλο στις γυναικες δεν θα την δεχοταν.

Πρέπει να φτιάξουμε εδω μεσα μια αντρική συμμαχια γιατι δεν μας βλέπω καλα ο φεμινισμος θα μας κατακλίσει στο τέλος :loltooth:


Η άλλη σε κάθε ευκαιρια μας δειχνει τα βυζια της στο φβ και θέλει να το παιξει και δηθεν αθωα οτι δεν γουστάρει σεξιστικά σχολια. Μεγάλο ψώνιο η τυπισα επιτηδες το κανει γιατι θέλει επιβεβαιωση. Δεν τις συμπαθω καθολου κάτι τέτοιες μέσα στο δηθεν ειναι.


Εγώ ξέρω και κάποιες επιχειρήσεις που επιδιώκουν αυτό το ντύσιμο στις υπαλλήλους τους. Και δεν μιλώ για πρόστυχες εταιρείες, μιλώ για φυσιολογικές επιχειρήσεις, σου φαίνεται φυσιολογικό να διαφημίζεται απορρυπαντικό προβάλλοντας γυναικεία σώματα;











Και σου βάζω τα σεμνότερα δείγματα διαφήμισης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Xωρίς πλάκα (επειδή είδα ότι δεν το καλοείδαν οι κυρίες)... αυτό είναι κάτι που το βλέπεις διαρκώς στα γραφεία, μια υπάλληλος συνεργάζεται με ένα υπάλληλο και βάζει το χέρι στο στήθος για να κρύψει την γύμνια της ... μη μου πείτε τώρα ότι δεν την έχετε δει αυτή την φάση;


Και αναρωτιέσαι γιατί βάζει ένδυμα που είναι τόσο αποκαλυπτικό ώστε αναγκάζεται να καλύπτει τις αποκαλύψεις με το χέρι της;

Ειλικρινά δεν έχω δεί πουθενά αυτό που περιγράφεις.Όταν κάποια τα πετάει έξω συνήθως δεν ντρέπεται για το στήθος της.Τώρα αν σου συνέβη το εξής περιστατικό σημαίνει οτι καρφώθηκες και μάυτόν τον τρόπο σου λέει αραίωνε δεν έχεις ελπίδες.Δεν νομίζω οτι θέλει και πολλή σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν έχω δεί πουθενά αυτό που περιγράφεις.Όταν κάποια τα πετάει έξω συνήθως δεν ντρέπεται για το στήθος της.Τώρα αν σου συνέβη το εξής περιστατικό σημαίνει οτι καρφώθηκες και μάυτόν τον τρόπο σου λέει αραίωνε δεν έχεις ελπίδες.Δεν νομίζω οτι θέλει και πολλή σκέψη.


Εντάξει δεν θέλω να αμφισβητώ κανένα, αλλά γυναίκες με το χέρι μπροστά στο ντεκολτέ είναι η πιο συνηθισμένη κατάσταση σε χώρους εργασίας. Προσωπικά παρατηρώ πράγματα δεν κάνω καμάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εντάξει δεν θέλω να αμφισβητώ κανένα, αλλά γυναίκες με το χέρι μπροστά στο ντεκολτέ είναι η πιο συνηθισμένη κατάσταση σε χώρους εργασίας. Προσωπικά παρατηρώ πράγματα δεν κάνω καμάκι.

Μπορεί να είναι απλά ότι όταν είναι όρθια το στήθος της έχει την επιθυμητή "ορατότητα" ενώ όταν κάθεται ή σκύβει να φαίνεται παραπάνω από όσο θέλει.
Ακόμα δεν μου απάντησες όμως. Αν δε θέλει να φανεί το στήθος γιατί φοράει το ντεκολτέ κατά τη γνώμη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Μπορεί να είναι απλά ότι όταν είναι όρθια το στήθος της έχει την επιθυμητή "ορατότητα" ενώ όταν κάθεται ή σκύβει να φαίνεται παραπάνω από όσο θέλει.
Ακόμα δεν μου απάντησες όμως. Αν δε θέλει να φανεί το στήθος γιατί φοράει το ντεκολτέ κατά τη γνώμη σου;


Μα από τα πρώτα ποστ τοποθετήθηκα:


231 "προσωπικά δεν με πειράξει καθόλου να φορά μια γυναίκα ότι επιλέξει να φορά, αλλά αφού το επέλεξε κάτι βρε παιδί μου στοχεύει, τι είναι αυτό;
Η τόνωση της αυτοπεποιθήσεώς της, η επιβεβαίωση της θηλυκότητάς της... τι; Κάτι είναι...."


334 "Η γυναίκα με βαθύ ντεκολτέ κατά την άποψή μου :
Δεν είναι πρόστυχη
Δεν το βάζει για να ψωνιστεί.
Δεν ζεσταίνεται.
Δεν το κάνει από αφέλεια.
Δεν το κάνει διότι την στενεύει το σουτιέν της.
Δεν όλα αυτά και άλλα τόσα δεν...


Γιατί το κάνει;


Το κάνει από φιλαρέσκεια.
Το κάνει για να δει την επιβεβαίωση στο κοινό (για αυτό είπα ότι το βάζει για όλους τους άλλους εκτός του άντρα της, του αρραβωνιαστικού της, του φίλου της).
Το κάνει για να τονώσει την αυτοπεποίθησή της.


Αυτό πιστεύω, δηλαδή εκείνη την στιγμή μοιάζει με ηθοποιό (μη παρεξηγηθεί παρακαλώ) που βγαίνει στην σκηνή γεμάτη άγχος, τρακ, φόβο, αναστολές και αφού χειροκροτηθεί αποχωρεί ικανοποιημένη....."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Όλα τα παραπάνω δε δίνουν σε κανέναν το δικαίωμα να περάσει τα επιθυμητά όρια. Αυτό λέμε εδώ και βδομάδες. Κάποιοι όμως είναι πεπεισμένοι οτι η γυναίκα που έβαλε το ντεκολτέ γίνεται αυτόματα έρμαιο στις ορέξεις του. Δε θες να καταλάβεις ούτε να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου μετά από αυτά που έχουν πει τόσες γυναίκες εδώ. Θες να πιστεύεις οτι όλες οι γυναίκες με ντεκολτέ είναι έτοιμες για όλα στην υπηρεσία του σουλτάνου. Ε εντάξει, πίστευέ το. Εύχομαι απλά να μην το βρεις μπροστά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Όλα τα παραπάνω δε δίνουν σε κανέναν το δικαίωμα να περάσει τα επιθυμητά όρια. Αυτό λέμε εδώ και βδομάδες. Κάποιοι όμως είναι πεπεισμένοι οτι η γυναίκα που έβαλε το ντεκολτέ γίνεται αυτόματα έρμαιο στις ορέξεις του. Δε θες να καταλάβεις ούτε να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου μετά από αυτά που έχουν πει τόσες γυναίκες εδώ. Θες να πιστεύεις οτι όλες οι γυναίκες με ντεκολτέ είναι έτοιμες για όλα στην υπηρεσία του σουλτάνου. Ε εντάξει, πίστευέ το. Εύχομαι απλά να μην το βρεις μπροστά σου.


Ειλικρινα έχεις διαβασει πουθενα κάποιος να έχει γράψει οτι θα επιτεθει σεξουαλικά σε κάποιο βαθυ ντεκολτε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Όλα τα παραπάνω δε δίνουν σε κανέναν το δικαίωμα να περάσει τα επιθυμητά όρια. Αυτό λέμε εδώ και βδομάδες. Κάποιοι όμως είναι πεπεισμένοι οτι η γυναίκα που έβαλε το ντεκολτέ γίνεται αυτόματα έρμαιο στις ορέξεις του. Δε θες να καταλάβεις ούτε να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου μετά από αυτά που έχουν πει τόσες γυναίκες εδώ. Θες να πιστεύεις οτι όλες οι γυναίκες με ντεκολτέ είναι έτοιμες για όλα στην υπηρεσία του σουλτάνου. Ε εντάξει, πίστευέ το. Εύχομαι απλά να μην το βρεις μπροστά σου.


Μα δεν ισχύουν αυτά που μου λες.

- Ούτε οι άνδρες νοιώθουν σουλτάνοι με δικαιοδοσίες στις γυναίκες.
- Ούτε οι γυναίκες είναι έρμαια στις ορέξεις κανενός αν δεν τις θέλουν αυτές τις ορέξεις.
- Ούτε θεωρώ προστυχιά το τολμηρό ντύσιμο.


Ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό και το αποδέχομαι.
Όπως κανείς δεν ορίζει αν θα ανασάνει ή όχι, αν θα αντλήσει αίμα ή όχι καρδιά του, αν θα λειτουργήσει ή όχι το ήπαρ του.... έτσι και οι γυναίκες είναι φιλάρεσκες και ζητούν επιβεβαίωση πέρα από τις επιλογές τους.... αυτό που θα πρέπει να κατανοήσουν οι κυρίες είναι ότι δεν ζουν σε μια κοινωνία αποστειρωμένη, σε μια κοινωνία αποκλειστικά γυναικών ή σε ένα χαρέμι (μιας και ανέφερες περί σουλτάνους) με παρέα ευνούχους.


Όποια δημοσίως αποφασίζει ότι θέλει να παρουσιάσει τις ομορφιές της δεν πρέπει να παραπονιέται ότι τις απολαμβάνει το κοινό. Και αυτό μπορεί να έχει συμβεί ή να συμβαίνει ήδη σε γυναίκες του σπιτιού μου, τι επιλογές έχει ένας άνθρωπος, αν η γυναίκα του, η κόρη του, η αδελφή αποφασίσει να ντυθεί αποκαλυπτικά τι να κάνει δηλαδή πέρα από μια νουθεσία.... η θέληση του ανθρώπου φυλακίζεται;


Πέρα όμως από τις προσωπικές μου απόψεις, σέβομαι και τις δικές σας, άσχετα αν τις βρίσκω ή όχι σωστές, εξ άλλου σε μια συζήτηση δεν αναζητούμε νικητές και ηττημένους, αυτούς που έχουν δίκαιο και αυτούς που έχουν άδικο.... καλοπροαίρετα αποδεχόμαστε την αντίθετη άποψη, η ζωή οδηγεί τα πράγματα και επιβάλει ότι η ίδια έχει σχεδιάσει και τότε αναγκαστικά όλοι μας προσαρμοζόμαστε, ποιος θα φανταζόταν ότι ο άνδρας θα αποδεχόταν την γυναίκα από τσεμπέρι να βρεθεί με αποκαλυπτικά φορέματα ... αυτά όμως τα επιβάλει η νομοτέλεια της εξέλιξης ή της οπισθοδρόμησης (διότι και αυτό γίνεται πχ το 1930 η γυναίκα στην Τουρκία ήταν πιο απελευθερωμένη απ ότι σήμερα).







Κυρίες που δούλευαν στη Sumerbank τη δεκαετία του 1930 . Κάντε σύγκριση με το σήμερα στην Τουρκία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top