Φιλία και αρρώστεια

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ο/Η κολλητός σας, ανακοινώνει ότι έχει κολήσει HIV (AIDS) πόσο επιρεάζει την σχέση σας μαζί του. Τι αλλάζει στην καθημερινότητα σας πόσο αυτή του η ατυχια σας απομακρύνει απο κοντά του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμμ καλή ερώτηση ,
Θα προσπαθήσω να μην αλλάξω συμπεριφορά , ίσως να προσπαθούσα να μην του το θυμίζω .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θα προσπαθουσα να τον βοηθισω σε οτι μπορω. Οικονομια ισως για καπια θεραπια, ψυχολογικα πανω απο ολα και οτι αλλο χρηαζοταν. Αλλοστε οι πασχοντες απο AIDS δεν ειναι επεικυνδινει, ανθρωποι ειναι και αυτοι. Οσοι απομακρυνονται απο ανθρωπους που εχουν AIDS για να μην κολισουν δεν ξερουν τη κανουν. Το AIDS δεν κολιετε με την σηζηστιση, με αλλα κολαει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Θα προσπαθουσα να τον βοηθισω σε οτι μπορω. Οικονομια ισως για καπια θεραπια, ψυχολογικα πανω απο ολα και οτι αλλο χρηαζοταν. Αλλοστε οι πασχοντες απο AIDS δεν ειναι επεικυνδινει, ανθρωποι ειναι και αυτοι. Οσοι απομακρυνονται απο ανθρωπους που εχουν AIDS για να μην κολισουν δεν ξερουν τη κανουν. Το AIDS δεν κολιετε με την σηζηστιση, με αλλα κολαει

Άθελά τους μπορεί να γίνουν ένα τυχαίο κόψιμο δυστηχώς δεν μπορει να είναι πια αθώο. Εγώ θα είμουν δίπλα του αλλα παράλληλα θα προσπαθούσα να προφυλάξω τον ευατό και την οικογένεια μου. Με το να μεταφερθεί η ασθένεια και σε άλλους δεν νομίζω ότι κερδίζει κανένας τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Πολυ εύκολα λέμε ότι τίποτα δεν θα άλλαζε, όμως ο φόβος σίγουρα θα κυριαρχούσε σε οποιαδήποτε επαφή μαζί του/της. Σίγουρα θα γινόμουν πολύ πιο προσεκτική στις κινήσεις μου, πολύ πιο επιφυλακτική ως προς την σωματική επαφή, και διστακτική. Ξέρω ότι δεν είναι σωστός ο τρόπος σκέψης μου, όμως ο φόβος είναι πολύ κακός σύμβουλος, και επειδή είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου, ξέρω ότι η σχέση μας αποκλείεται να παρέμενε ίδια. Όσο και αν αγαπάς κάποιον, η αίσθηση του να προστατέψεις τον εαυτό σου, είναι ισχυρότερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Πολυ εύκολα λέμε ότι τίποτα δεν θα άλλαζε, όμως ο φόβος σίγουρα θα κυριαρχούσε σε οποιαδήποτε επαφή μαζί του/της. Σίγουρα θα γινόμουν πολύ πιο προσεκτική στις κινήσεις μου, πολύ πιο επιφυλακτική ως προς την σωματική επαφή, και διστακτική. Ξέρω ότι δεν είναι σωστός ο τρόπος σκέψης μου, όμως ο φόβος είναι πολύ κακός σύμβουλος, και επειδή είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου, ξέρω ότι η σχέση μας αποκλείεται να παρέμενε ίδια. Όσο και αν αγαπάς κάποιον, η αίσθηση του να προστατέψεις τον εαυτό σου, είναι ισχυρότερη.
Σίγουρα θα προσπαθούσαν να αποφύγω μια σωματική επαφή αλλά σίγουρα δεν θα άλλαζε κάτι , ειδικά αν είχαμε δυνατή φιλία.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
οταν πηγαιναμε 3η λυκειου η κολλητη μου ειχε φοβηθει οτι ειχε AIDS, δεν θυμαμαι ποσο καιρο περιμεναμε να βγουν οι εξετασεις αλλα μεχρι να βγουν ηταν πολυ προσεκτικη στις κηνησεις της και φοβοταν μη συμβει κατι και κολλησω, μου περασε απο το μυαλο οτι ισως να κολλουσα, αλλα προσεχαμε πολυ αλλωστε με πολυ προσοχη μπορεις να κανεις παρεα με ενα τετοιο ατομο. Να το αγκαλιαζεις και να του μηλας κανονικοτατα. Ευτυχως η Ζωουλα μας ειναι καλα και τωρα εγκυος στο 1ο μωρακι της!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

izabela

Νεοφερμένος

Ο izabela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
tha prosexa perisotero ala tha tis/tou sibarastekomouna'tha imouna akoma pio koda se ayto to atomo!aloste an sinebene se mmas den tha ithela se kamia periptosi kopios kodinos mou anthropos na apomakrinthei apo mena logo kapias arostias
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Πολυ εύκολα λέμε ότι τίποτα δεν θα άλλαζε, όμως ο φόβος σίγουρα θα κυριαρχούσε σε οποιαδήποτε επαφή μαζί του/της. Σίγουρα θα γινόμουν πολύ πιο προσεκτική στις κινήσεις μου, πολύ πιο επιφυλακτική ως προς την σωματική επαφή, και διστακτική. Ξέρω ότι δεν είναι σωστός ο τρόπος σκέψης μου, όμως ο φόβος είναι πολύ κακός σύμβουλος, και επειδή είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου, ξέρω ότι η σχέση μας αποκλείεται να παρέμενε ίδια. Όσο και αν αγαπάς κάποιον, η αίσθηση του να προστατέψεις τον εαυτό σου, είναι ισχυρότερη.

για ακόμα μια φορά θα συμφωνήσω μαζί σου...

Δεν ξέρω πραγματικά τι θα έκανα... ΟΚ να του συμπαρασταθείς... πώς? Τί να του πείς? "υπομονή, όλα θα φτιάξουν". Πολύ υποκριτικό δεν είναι? πραγματικά θα αισθανόμουν πολυ μaλάkas.... Αυτό που μου περνάει πρώτο απο το μυαλό είναι οτι θα προσπαθούσα να μην κόψω αυτά τα μικρά καθημερινά πραγματάκια που ίσως κάναμε μαζί... Θα πρέπει να λαμβάνουμε υπ' οψην μας και την συμπεριφορά και "στάση ζωής" που θα είχε πλέων ο κολλητός μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
συμφωνω με Founes ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας τι επιλογες θα εχει κανει και το ατομο που νοσει σε σχεση με το υπολοιπο της ζωης του. Μερικοι δεν θελουν να συνεχιζουν να συναστρεφονται με ατομα που εκαναν παρεα πριν γιατι βλεπουν την θλιψη και τον οικτο στα ματια των αλλων. Και αυτο ειναι κατι που οσο cool και συνηδητοποιημενος και αν εισαι δυσκολα το κρυβεις!


By the way: respect to the movie Philadelphia :worship: :worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PowerZ

Νεοφερμένος

Η PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
δυστηχως εχασε μια πολυ καλη μου φιλη προπερσυ τον μοναδικο ανθρωπο που ειχε στην ζωη της τον πατερα της και ξερω πως ειναι οτι χειροτερο μπορει να σου συμβει..
μαθαιναμε νεα του απο το νοσοκομειο στην Ελβετια που ηταν τον τελευταιο καιρο και μετα απο τις λεπτομεριες που εμαθα επαθα σοκ..
φυσικα ποτε μου δεν σκεφτηκα να σταματησω να της μιλαω επειδη ζουσε μ εναν αρρωστο ανθρωπο.της σταθηκα οσο πιο πολυ μπορουσα.
στο εξωτερικο τους αντιμετωπιζουν σαν ανθρωπους και οχι σαν ζωα οπως κανουν στην Ελλαδα.οσο ζουσε επειδη θεωρειται οτι δεν μπορει να δουλεψει επερνε τον μηνα 2 χιλ.ευρω το κρατος εκει βοηθαει..εδω ειμαστε χειροτερα και απο Αφρικη σε τετοια θεματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δύσκολο θέμα...Βασικά παλεύεις με το συναίσθημα- είναι κολλητή-ος μου, τον αγαπώ, το νοιάζομαι και γμτ κόλλησε και αυτή την αρρώστια- και με τον φόβο/λογική αν κολλήσω τι κάνω...πόσο το ρισκάρω, πόσο ακουμπάω και πόσο όχι κλπ...Δύσκολα τα κρατάς σε ισορροπία...Πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα... με την πρώτη λέω θα ήμουν δίπλα του/της....το πρόβλημα είναι πως θα ήμουν δίπλα της όταν θα φοβάμαι να την αγκαλιάσω, να την φιλήσω, να την σκουπίσω τα δάκρυα :( .... απλά πραγματικά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα....και πως θα ήμουν μετά απέναντί της .....ουφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λοιπόν...
μετά που θα ξεπερνούσα το πρώτο σοκ ...
κίνηση πρώτη... ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ από δύο τρεις διαφορετικές πηγές για την ασθένεια, την κατάσταση, την επικινδυνότητα, τι πρέπει να πρόσεχω και όλα τα σχετικά
κίνηση δεύτερη... ενημερωμένη πλέον για το με ποιές ενέργειες κινδυνεύω, συνεχίζω ακάθεκτη τη σχέση μου με την κολλητή μου και προσέχω τους κινδύνους
κίνηση τρίτη... φροντίζω να κάνω μια συνεχή έρευνα που δείχνει τα ποσοστά θεραπείας και θνησιμότητας και πόσο έχει προχωρήσει η επιστήμη και προσπαθώ να την έχω συνεχώς με ανεβασμένο το ηθικό για να μην εγκαταλείψει την προσπάθεια της για ίαση και ζωή

Γενικά θα της σταθώ με τον τρόπο που θα ήθελα να μου σταθεί εμένα η κολλητή μου αν ήμουν στη θέση της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
λοιπόν...
μετά που θα ξεπερνούσα το πρώτο σοκ ...
κίνηση πρώτη... ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ από δύο τρεις διαφορετικές πηγές για την ασθένεια, την κατάσταση, την επικινδυνότητα, τι πρέπει να πρόσεχω και όλα τα σχετικά
κίνηση δεύτερη... ενημερωμένη πλέον για το με ποιές ενέργειες κινδυνεύω, συνεχίζω ακάθεκτη τη σχέση μου με την κολλητή μου και προσέχω τους κινδύνους
κίνηση τρίτη... φροντίζω να κάνω μια συνεχή έρευνα που δείχνει τα ποσοστά θεραπείας και θνησιμότητας και πόσο έχει προχωρήσει η επιστήμη και προσπαθώ να την έχω συνεχώς με ανεβασμένο το ηθικό για να μην εγκαταλείψει την προσπάθεια της για ίαση και ζωή

Γενικά θα της σταθώ με τον τρόπο που θα ήθελα να μου σταθεί εμένα η κολλητή μου αν ήμουν στη θέση της
Νομίζω ότι είναι το καλλίτερο που μπορεί να κάνει κάποιος αυτό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Πολυ εύκολα λέμε ότι τίποτα δεν θα άλλαζε, όμως ο φόβος σίγουρα θα κυριαρχούσε σε οποιαδήποτε επαφή μαζί του/της. Σίγουρα θα γινόμουν πολύ πιο προσεκτική στις κινήσεις μου, πολύ πιο επιφυλακτική ως προς την σωματική επαφή, και διστακτική. Ξέρω ότι δεν είναι σωστός ο τρόπος σκέψης μου, όμως ο φόβος είναι πολύ κακός σύμβουλος, και επειδή είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου, ξέρω ότι η σχέση μας αποκλείεται να παρέμενε ίδια. Όσο και αν αγαπάς κάποιον, η αίσθηση του να προστατέψεις τον εαυτό σου, είναι ισχυρότερη.

:worship: :worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ο/Η κολλητός σας, ανακοινώνει ότι έχει κολήσει HIV (AIDS) πόσο επιρεάζει την σχέση σας μαζί του. Τι αλλάζει στην καθημερινότητα σας πόσο αυτή του η ατυχια σας απομακρύνει απο κοντά του

Βασικά δεν θα άλλαζα τίποτα, δεν υπάρχει λόγος, φίλος είναι όχι εραστής, αυτό μεταδίδεται με το αίμα, μόνο σε αυτή την περίπτωση, π.χ. που κοπεί θα προσέξω αλλα και πάλι δεν θα πιώ το αίμα για να πείς ότι κάτι θα πάθω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top