[Μαστορέματα] Ας κλείσουμε τις τρύπες...

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,870 μηνύματα.
Το καλό σας Βαλντεράκι είναι τυχερό. Μπλέκει με ανθρώπους που αρνούνται να λάβουν την ευθύνη για όσα έχουν κάνει. Διαβάστε την ιστορία μου και βοηθήστε με στο πρόβλημά μου:

Act 1 - The Plumber

Έρχεται ο υδραυλικός να κάνει μαστορέματα στο μπάνιο γιατί έτρεχε στον από κάτω. Μέσα σ' όλα αυτά μπλέκει και τους τοίχους μου και τους κάνει τσένταρ από τα τρυπήματα. Φτιάχνει τη βλάβη αλλά δεν κλείνει τις τρύπες. Πληρώνεται κανονικά από τον πατέρα μου (μακακία πρώτη)

Act 2 - The daddy

"Θα στις κλείσω εγώ παιδί μου, θα ρθω εκεί να σε δω αύριο μεθαύριο και θα τις κλείσω, δε με πιστεύεις; Εμένα; Αααα θα πάρω ανάποδες..." (Νοέμβριος 2008 )

"Εγώ; Έχω άλλες δουλειές εγώ!" (Μάιος 2009)

(σούπερ μακακία 2η - τι διάολο, υιοθετημένο είμαι ; )


Act 3 - Valder and the Holes

Καλά καταλάβατε... έχω μπλέξει! Και οι τρύπες είναι ακόμα εκεί. Προφανώς όχι μεγάλες για να περάσει η Αλέκα Παπαρήγα και ο Ρομπεν των Δασών, αλλά αρκετές για να πήξω στην μπόχα και στην κατσαρίδα. Σήμερα με την τσίμπλα στο μάτι σκότωσα άλλο ένα τέρας που ξεπέρασε τα πρόχειρα εμπόδια που είχα βάλει...


Τι θέλω από εσάς:

1ον Εαν γνωρίζετε ένα μάστορα (ή αν μπορείτε κι εσείς να με βοηθήσετε με αμοιβή) που θα μπορεί να μου κλείσει τις τρύπες... ή...

2ον Να με μάθετε να τις κλείσω μόνος μου. Τι χρειάζομαι, πως το κάνω κλπ.


Είμαι σε απόγνωση γιατί εγώ ανέβηκα στην Αθήνα να πάρω πτυχίο και σ' ένα μήνα εχω τις τελικές εξετάσεις. Όχι να πληρώνω λάθη άλλων! Βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι τοίχος, σοβάς;
Υπάρχουν στα καταστήματα με δομικά υλικά ή και τεχνικά/ χρώματα πολύ καλοί κι απλοί στόκοι. Με ένα σωληνάριο και μία σπατουλίτσα θα κάνεις τη δουλειά σου.
Πόσο μεγάλες είναι οι τρύπες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κι εγώ για στόκο ερχόμουν να γράψω.Υπάρχει και σε σωληνάριο και σε σκόνη που την διαλύεις σε νερό και πήζει.

Αν δεν είναι πολύ μεγάλες οι τρύπες, έχω την εντύπωση ότι μπορείς να δοκιμάσεις και οδοντόκρεμα.:hmm: Κάπου το είχα ακούσει αλλά δε το έχω δοκιμάσει ποτέ.
Ο στόκος πάντως κάνει μια χαρά τη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Υπάρχει στο εμπόριο στόκος σε σκόνη πάμφθηνος.
Ανακατεύεις με νερό, να γίνει ένα μίγμα σα γιαούρτι εφοδιάζεσαι και με μια σπάτουλα με την οποία γεμίζεις τις τρύπες και σε 5 λεπτά έχεις καθαρίσει.
Το έχω κάνει σε τρύπες που είχαν μείνει από ένα παλιό κουρτινόξυλο και δε φαίνεται τίποτα.

Και η σπάτουλα τώρα που το σκέφτομαι προαιρετική είναι.. αν έχεις ένα φαρδύ μαχαίρι μια χαρά την κάνεις τη δουλειά σου.
Φρόντισε να το ξεπλύνεις αμέσως όμως, γιατί θα κολλήσει ο στόκος πάνω όταν ξεραθεί και δε θα βγαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,870 μηνύματα.
Η μια είναι τσιμέντο, αν βλέπω καλά. Θέλει τούβλα αυτή μάλλον...

Η άλλη από κει που βγαίνουν τα τέρατα είναι στον τοίχο ανάμεσα στη μπανιέρα μου και στο υπνοδωμάτιό μου. Όταν τη σπάσανε, έπεσε σαν κρούστα ο τοίχος!

Δεν είναι μικρούλες, μακάρι να ήταν... Απλά ευτυχώς δεν είναι και επικίνδυνες για θέμα παραβίασης (λόγω μεγέθους αλλά και θέσεων).

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Όπως επίσης και διάφορα σιλικονούχα πράγματα ... που τα βάζεις για να γεμίσεις τρύπες. Αλλά αν θυμάμαι από προηγούμενη συζήτηση .... είναι κάπως μεγάλη η τρύπα. Ρε Βαλ δώσε τεχνική περιγραφή της τρύπας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
δώσε τρισδιάστες διαστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,870 μηνύματα.
δώσε τρισδιάστες διαστάσεις.

Για να το δώσω απλά... Η μια τρύπα (στο υπνοδωμάτιο) είναι όσο ένα Α4 σε μήκος και πλάτος (περίπου, γιατί μ ένα τέτοιο και ταινίες την κάλυψα εντελώς αλλά ξεκολλάνε και περνάνε τα ζώα)

Από πίσω κενό (και σωλήνες απ' ότι είδα)

Στην κουζίνα η άλλη τρύπα η τσιμεντένια είναι πιό μεγάλη (μιάμιση της πρώτης σε μήκος και πλάτος, από πίσω κενό πάλι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Για να το δώσω απλά... Η μια τρύπα (στο υπνοδωμάτιο) είναι όσο ένα Α4 σε μήκος και πλάτος (περίπου, γιατί μ ένα τέτοιο και ταινίες την κάλυψα εντελώς αλλά ξεκολλάνε και περνάνε τα ζώα)

Από πίσω κενό (και σωλήνες απ' ότι είδα)

Στην κουζίνα η άλλη τρύπα η τσιμεντένια είναι πιό μεγάλη (μιάμιση της πρώτης σε μήκος και πλάτος, από πίσω κενό πάλι)

Το κενό πουλάκι μου γεμίζει με στόκο, ναι ή ου;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Για να το δώσω απλά... Η μια τρύπα (στο υπνοδωμάτιο) είναι όσο ένα Α4 σε μήκος και πλάτος (περίπου, γιατί μ ένα τέτοιο και ταινίες την κάλυψα εντελώς αλλά ξεκολλάνε και περνάνε τα ζώα)

Από πίσω κενό (και σωλήνες απ' ότι είδα)

Στην κουζίνα η άλλη τρύπα η τσιμεντένια είναι πιό μεγάλη (μιάμιση της πρώτης σε μήκος και πλάτος, από πίσω κενό πάλι)
Έδωσες χ,ψ δώσε και τον z τώρα γιατί αυτό είναι και το πιο σημαντικό.
Πόσο βάθος έχουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,870 μηνύματα.
Το κενό πουλάκι μου γεμίζει με στόκο, ναι ή ου;;;;

Ηρέμησε... αρκετή έγνοια έχω κι εγώ, μη μου βάζεις τις φωνές, δεν το χω ξανακάνει!:(

Έδωσες χ,ψ δώσε και τον z τώρα γιατί αυτό είναι και το πιο σημαντικό.
Πόσο βάθος έχουν ;

Της κουζίνας έχει όλο το Ζ του κόσμου γιατί δεν κοιτάει προς τα μέσα αλλά στο φωταγωγό... Προφανώς και θα γίνει όπως είδα το μάστορα να κλείνει μια τρίτη στο μπάνιο (με ίδιο βάθος). Έσπασε ένα τουβλάκι που χε φέρει και μπούκωσε την τρύπα κι από πάνω τσιμέντωσε και την σφράγισε μια και καλή. Απλά της κουζίνας λέει ήθελε 2 τούβλα (ένα εμένα κι ένα αυτόν!:mad:)

Η του δωματίου.... από πίσω ακριβώς είναι η μπανιέρα βρε συ (να ναι από δάχτυλα ως τον αγκώνα)... όσο κενό μπορεί να υπάρξει. Σαν τοίχος δεν έχει πάχος πάνω από 2 εκατοστά. (Χαρακτηριστικά ο πατέρας μου είπε, "αυτή γεμίζει αλλιώς, όχι όπως της κουζίνας" -- ναι με κατσαρίδες...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Η του δωματίου.... από πίσω ακριβώς είναι η μπανιέρα βρε συ... όσο κενό μπορεί να υπάρξει. Σαν τοίχος δεν έχει πάχος πάνω από 2 εκατοστά.

Καταρχάς δε γίνεται ένας τοίχος από τούβλο να έχει πάχος μόνο 2 cm. Έχει τουλάχιστον 8 κι ας μην του φαίνεται :P

Έχεις πιάσει μυστρί στα χέρια σου; Γιατί μόνο με κομμάτια από τούβλο και τσιμέντο απ΄ότι το ακούω θα κλείσει.
Στη θέση σου θα πήγαινα σε μια οικοδομή θα έπαιρνα κανά 2 τούβλα, λίγο τσιμεντάκι και θα τις κάλυπτα.. αλλά μη με παίρνεις στα σοβαρά γιατί με αυτά είμαι άρρωστη.
Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου, αν δεν έχεις διάθεση για βρωμοδουλειές, τότε κάλεσε ένα μάστορα να ξεμπερδεύεις.
Ο στόκος είναι για μικρές τρύπες.

Για την ακρίβεια καλείς τον μάστορα που σου είχε φτιάξει τη ζημιά και του υπενθυμίζεις τις εκκρεμότητες που είχε αφήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βάλντερ ανέβασε καλό μου μία φωτογραφία.
Αν ο τοίχος είναι από τούβλο:
-αν έχει φύγει κομμάτι από τούβλο, το μπαλώνεις με τσιμέντο ή διογκωμένη πολυστερίνη (αυτό το απαίσιο κίτρινο αφροειδές πράγμα που βγαίνει σε σπρέι και μετά φουσκώωωωνει, για οδηγίες ρώτα στο κατάστημα), στρώνεις και λίγο στόκο ή/και σοβά, και έληξε. (θέλεις να 'ναι και στεγανό). Βεβαια και νοβοπάν ή λαμαρίνα, βαμμένα άσπρα κάνουν για κάλυμμα, σκασίλα σου...
-αν λείπουν τουβλα, δηλαδή τουλάχιστον ένα ολόκληρο, μπορείς είτε να τοποθετήσεις το/τα τούβλο/α που έφυγαν, στερεώνοντάς τα με κονία ή κάποιο τσιμέντο, και μετά σοβάς κλπ... Αν είναι κάτι ενδιάμεσο, πας στο μαγαζί με δομικά ή/και χρώματα και ζητάς τσιμέντο απλό και... χτίζεις, σοβατίζεις, στοκάρεις...

αν είναι μεγάλη τρύπα γενικά, θέλει χτίσιμο...
Και η γυψοσανίδα παίζει.

Γενικά καταλαβαίνεις πώς είναι η τοιχοποιΐα ή όχι; :) Ρώτα ό,τι είναι.
ΥΓ1, η διογκωμένη πολυστερίνη βγαίνει και σε στερεό.
Δες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,870 μηνύματα.
Για την ακρίβεια καλείς τον μάστορα που σου είχε φτιάξει τη ζημιά και του υπενθυμίζεις τις εκκρεμότητες που είχε αφήσει.

Ναι... και θα ρθει! Το χει πάρει το χιλιάρικο καλό μου ήδη!:(

@Γιδάτσιους:

Χωρίς να ξέρω από αυτά συγχώρα με για την περιγραφή αν είναι κάπως χοντροκομμένη αλλά θυμάμαι ότι ο εσωτερικός του δωματίου έπεσε σα σκόνη μόλις μπήκε ένα τρυπανάκι, δεν ξέρω αν αυτό δείχνει από τι είναι. Φωτό δεν παίζει να ανεβάσω γι αυτή την τρύπα γιατί ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΩ να την ξανανοίξω! ΈΒαλα εκατο κιλά ταινίες το πρωί μπρρρρ!:(

Για την άλλη τρύπα αν θέλετε ναι μπορώ να ανεβάσω φωτο.

ΥΓ: Έχω στο χωλ μου μια σακούλα που λέει μαύρο τσιμέντο. Έχει πολύ! Μου το χε αφήσει ο plumber.

ΥΓ2: Κανείς σας που να πιάνουν τα χεράκια του; Θα αμειφθείτε με καφεδάκι και ευρώπουλα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ανέβασε και από τα δύο, δεν πειράζει που 'ναι καλυμμένη η τρύπα. Αν κάνεις και μία λεπτομέρεια, αν φαίνεται κάτι από κοντά, ίσως καταλάβουμε παραπάνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Φωτό δεν παίζει να ανεβάσω γι αυτή την τρύπα γιατί ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΩ να την ξανανοίξω! ΈΒαλα εκατο κιλά ταινίες το πρωί μπρρρρ!:(
Κάτσε ρε συ, επικοινωνεί με τον φωταγωγό αυτή η τρύπα;
Αν βάλεις δλδ το χέρι σου μέσα θα βγει σε αυτόν και έχει άνοιγμα όσο ένα χαρτί Α4. κατάλαβα καλά;
τότε τούβλο, δεν παίζει αλλιώς, αν θες δλδ κάτι μόνιμο.

Για την άλλη τρύπα αν θέλετε ναι μπορώ να ανεβάσω φωτο.
Για δείξε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,870 μηνύματα.


Το πάνω μέρος της έχω μπουκώσει, αλλά δεν είναι λύση.


Και εδώ η δεύτερη που μπαίνουν οι κατσαρίδες...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Νομίζω πως με τη διογκωμένη πολυστερίνη που είπε και το Γίδι παραπάνω θα είσαι εντάξει.
Ειδικά στο δεύτερο που φαίνεται και το μέγεθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Είναι πολύ απλά τα πράγματα, θα πας να πάρεις τσιμέντο ταχείας πήξεως, υπάρχει λευκό ή σκούρο, και θα τα κλείσεις.
Το έχω κάνει και εγώ ακριβώς σε ίδια επισκευή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,870 μηνύματα.
Νομίζω πως με τη διογκωμένη πολυστερίνη που είπε και το Γίδι παραπάνω θα είσαι εντάξει.
Ειδικά στο δεύτερο που φαίνεται και το μέγεθος.

Είδα στο βιντεάκι της Γιδού, ότι είναι σαν αφρός αυτό το πράμα. Θα σφίξει αυτό κι αν ναι μετά από πόσες ώρες περίπου; Είναι και η τρύπα με τα ζώα γι αυτό ρωτάω, είμαι τρομαγμένος.

Θα πάω να πάρω αύριο κι όλας άμα είναι! Καλά ε... άμα λυθεί το πρόβλημα θα σας το χρωστάω μα την Παναγία!:)

ΥΓ: Λάρα έλα βάλε κανα χέρι γιατί είμαι στόκος! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top