Θα δίνατε το παιδί σας για υιοθεσία;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
και νομίζω αυτό ισχύει στους περισσότερους ανθρώπους(πάντα αναρωτιούνται ή υποστηρίζουν, πως αν είχαν κάνει κάτι διαφορετικά μπορεί να ήταν καλύτερα, χωρίς να είναι σίγουροι....)
συμφωνείς μαζί μου....;

Ναι Apro μου, συμφωνώ μαζί σου. Άλλωστε δεν πιστεύω ότι η μητέρα μου το εννοεί.
Είναι ο τρόπος της "να τα βάζει" με τις δυσκολίες της ζωής.
Ας μη σταθούμε σ' αυτό. Δεν ήταν παρά το έναυσμα για το παρόν τόπικ.
Να προσθέσω όμως ότι η μητέρα μου (μέσα από τη διατύπωση του παραπόνου) δεν αναφερόταν τόσο στην οικονομική άνεση αυτή καθαυτή, αλλά σε όλα τα παρελκόμενά της, όπως: καλύτερη μόρφωση, περισσότερες ευκαιρίες κτλ.
Δεν πρόκειται για τα 5 playstation, αλλά για τις έξτρα δυνατότητες. Αυτές που λέμε όλοι ότι θα θέλαμε να εξασφαλίσουμε στα παιδιά μας.

Να προσθέσω επίσης ότι στην Ελλάδα, το ποσοστό των ατόμων που ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας, αγγίζει το 20% με ετήσιο εισόδημα κάτω από 5.000 ευρώ...

αν όμως μιλάμε για παιδί το οποίο έχει ήδη κοιμηθεί στην αγκαλιά μου, αναγνωρίζει τον ήχο της φωνής μου, έχει ζήσει μαζί μου και έχει μνήμες τότε...

Η γνωριμία του παιδιού με τη μάνα και τον πατέρα (εφ' όσον αυτός το επιδιώκει) ξεκινά πολύ πριν την πρώτη αγκαλιά ή την πρώτη ματιά.
Το παιδί έχει ακουστικά και άλλα ερεθίσματα από την περίοδο της εγκυμοσύνης και το δέσιμο εδραιώνεται πολύ πριν από τη γέννησή του.

(χρησιμοποίησα το ποστ σου μονάχα ως παράδειγμα, αφού αναφέρθηκαν και από άλλους τα ίδια πράγματα).

Ποτε δε θα μπορεσω να καταλαβω πως μπορει να συνεχισει κανεις τη ζωη του γνωριζοντας οτι εχει φερει στον κοσμο ενα παιδι, το οποιο το μεγαλωνει καποιος αλλος και δεν ειναι μερος της ζωης του...
Μου φανταζει αδιανοητο...

Είναι το ίδιο οδυνηρό, ίσως και περισσότερο, να σκέφτεσαι, όταν θα έχουν περάσει κάποια χρόνια από μια έκτρωση, ότι τώρα θα υπήρχε ένα παιδί, ...ένας άνθρωπος, που δεν άφησες να γεννηθεί. Δίνοντας ένα παιδί -που σε διαφορετική περίπτωση θα έριχνες- για υιοθεσία, είσαι ένα κομμάτι της ζωής του και μάλιστα σημαντικό: Είσαι το κομμάτι που του χάρισε τη ζωή, που του έδωσε μια ευκαιρία.

Ανήκω σε αυτούς που δε θα μπορούσαν με τίποτα να δώσουν το παιδί τους για υιοθεσία, σέβομαι όμως αυτούς που προτίμησαν την υιοθεσία από την έκτρωση.
Πιστεύω πως σε κάποιες περιπτώσεις δείχνει μεγαλείο ψυχής.

Θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας. Είναι βέβαιο πως αν κάποιος τρίτος απειλούσε τη ζωή τους και μπορούσαμε να τα σώσουμε θυσιάζοντας την επαφή μας μαζί τους, θα το αποφασίζαμε χωρίς δεύτερη κουβέντα! Κι όμως, στην περίπτωση του διλήμματος: "έκτρωση ή υιοθεσία;" η υιοθεσία είναι αυτή που μας φαίνεται αδιανόητη...
Είναι άραγε οι κοινωνικές καταβολές μας που ορίζουν αυτές τις αποφάσεις μας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ειδικα στην εποχη μας, δεν μπορουμε να μιλησουμε για οικογενεια που πειναει, και προκειμενου να πεθανει το παιδι απο την πεινα, ειναι καλυτερο να δοθει προς υιοθεσια.
Εαν θελει κανεις να προσφερει υλικα αγαθα στο παιδι του, μπορει να κανει και μια και δυο και δεκα-δυο δουλειες. Σιγουρα ομως δεν ειναι η λυση η απορριψη του, διοτι περι αυτου προκειται.
Νομίζω ότι είσαι απόλυτη ως προς αυτά που λες. Και όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ήρωες.
αν ειναι τοσο ανευθυνος να το δωσει για υιοθεσια, αλλα να υποστει και κυρωσεις απο το νομο. δε γινεται ρε φιλε να φερνεις στον κοσμο μια ζωη κι επειδη δεν τα χες σκεφτει καλα να την απαρνεισαι. εισαι εγκληματιας
Ο μη ηρωισμός όπως και η ανευθυνότητα είναι υπαρκτά. Αν κάποιος δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με την κατάσταση που έχει να ανταπεξέλθει χωρίς να πληγωθεί το ίδιο το παιδί καλύτερα να δώσει το παιδί για υιοθεσία. Επειδή ακριβώς η αγάπη είναι το ζητούμενο και κάποιοι μπορεί να μην νοιώθουν ικανοί να την δώσουν ενώ κάποιοι άλλοι να μπορούν. Ακόμα και η συνειδητοποίηση ότι είσαι "μικρός", "λίγος" σε αισθήματα για το παιδί που έφερες στον κόσμο έχει στοιχεία υπέρβασης.
Αν και δεν μπορώ να πω τι θα έκανα σε οποιαδήποτε τέτοια περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
:whistle: Οπότε συγνωμη που δε σε πιστευω. Αλλωστε αν τα ηξερες δε θα ελεγες αυτα που ειπες καθως ερχονται σε πληρη αντιθεση.

Με τη σειρα σου δεν ειδες αυτο :

εαν τωρα το "οσβαρη υποψια" μια κοπελα περιμενει να το δει απο την επομενη περιοδο, και οχι ας πουμε εαν εσπασε το προφυλακτικό πχ...τοτε για μενα αυτο το ατομο ειναι ανευθυνο.



μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι μιλώ κινέζικα ..... :hmm: :hmm:

αν ΔΕΝ πάρεις χαμπάρι ότι έσπασε το προφυλακτικό γιατί εσύ δεν το είδες και ο καλός σου δε το θεώρησε
αρκετά σημαντικό για να σου το πει ... αν εσύ χρησιμοποιείς διάφραγμα αλλά εκείνη την ημέρα το έβαλες
ή το έβγαλες στραβά και λίγο σπέρμα κατάφερε να περάσει προς τα πάνω ... αν εσύ παίρνεις το χάπι και ο
γιατρός σου δε σε ενημέρωσε ότι η αντιβιοσούλα που σου έδωσε μείωσε την αποτελεσματικότητα του


κατάλαβες τώρα???

ΔΕΝ μιλώ για περιπτώσεις που έχεις λόγο να ανησυχήσεις
μιλώ για όλες τις υπόλοιπες που εσύ νομίζεις ότι όλα πάνε καλά (αλλά δεν πάνε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
αν ΔΕΝ πάρεις χαμπάρι ότι έσπασε το προφυλακτικό γιατί εσύ δεν το είδες και ο καλός σου δε το θεώρησε
αρκετά σημαντικό για να σου το πει ... αν εσύ χρησιμοποιείς διάφραγμα αλλά εκείνη την ημέρα το έβαλες
ή το έβγαλες στραβά και λίγο σπέρμα κατάφερε να περάσει προς τα πάνω ...

To μόνο διάφραγμα που θα δεις στον Lorien είναι αυτό της μύτης του.
Ο καλός του του το απαγορεύει, γιατί θέλει να τεκνοποιήσουν.
Δεν είναι έτοιμος ακόμα να γίνει μάνα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
ναι βρε!! το είδα ότι είναι αγοράκι :P :P :P :P

το "εσύ" ήταν εν τη ρύμη του λόγου - δεν απευθυνόμουν σ αυτόν ως πιθανό χρήστη διαφράγματος!! :D :D :D





( βγήκα εντελώς εκτός θέματος τώρα και με βλέπω να πηγαίνω καμια βολτίτσα ... ελπίζω να μη πήραν μυρουδιά):D:D

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Καποιες ερευνες γιαυτα εχουμε ;
Παντως το "υιοθετημενο" δεν μεταφραζεται απαραιτητα σε "επιλεγμενο αναμεσα σε αλλα". Με βαση του τι γνωριζει το παιδί το ιδιο, το πιο λογικο ειναι να αισθανθει οτι καποιος το απερριψε. Ειναι καπως σα να λεμε οτι ενα σκουπιδι αισθανεται καλα, επειδη το διαλεξαν αναμεσα σε αλλα.:/:

Προσωπικά ξέρω 2 παιδιά που υιοθετήθηκαν με αυτό το μοντέλο (φτωχή νέα ανύπαντρη μητέρα) και μπορώ να πω ότι ΚΑΝΕΝΑ αίσθημα απόρριψης δεν έχουν.

Το 1 είναι 12 χρονών, πολύ καλομαθημένο και με ισχυρή αυτοπεποίθηση. Δεν ξέρω αν μεγαλώνοντας την δει με άλλο τρόπο, μιλάω με βάση σημερινά δεδομένα.

Ο άλλος είναι 28 χρονών και πρόσφατα τον ''ανακάλυψε'' η βιολογική μαμά του μέσω Facebook. Τρελή ιστορία που δεν έχει και σημασία να αναφέρω, αλλά ήθελα να επικεντρωθώ στο ότι είναι ιδιαίτερα θετικός απέναντί της, χωρίς κανένα συναίσθημα απόρριψης.

Δεν λέω ότι είναι απίθανο να γίνει, αλλά μην βλέπουμε παντού δυνάμει ψυχολογικά προβλήματα. :P Το αν το παιδί θα νιώσει απόρριψη σχετίζεται συνήθως με τα συναισθήματα που του παρέχονται από την οικογένεια που τον μεγαλώνει, βιολογική ή θετή, δεν έχει και πολύ σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
αν ΔΕΝ πάρεις χαμπάρι ότι έσπασε το προφυλακτικό γιατί εσύ δεν το είδες και ο καλός σου δε το θεώρησε αρκετά σημαντικό για να σου το πει ...
Ακυρο. Εμπιπτει στην πληρη ανευθυνοτητα.

αν εσύ χρησιμοποιείς διάφραγμα αλλά εκείνη την ημέρα το έβαλες
ή το έβγαλες στραβά και λίγο σπέρμα κατάφερε να περάσει προς τα πάνω ...
Ανευθυνοτητα και παλι.

αν εσύ παίρνεις το χάπι και ο γιατρός σου δε σε ενημέρωσε ότι η αντιβιοσούλα που σου έδωσε μείωσε την αποτελεσματικότητα του
Σαν γυναικα, εαν παιρνεις αντισυλληπτικά, πρεπει να σαι ενημερωμενη απο μονη σου και να μην περιμενεις τους αλλους. Δευτερον, το να παιρνεις τετοια φαρμακα (ή οποιοδηποτε φαρμακο) και να μην εχεις διαβασει το χαρτακι μεσα που τα γραφει, ή να μην εχεις ρωτησει, ή να εχεις ψαξει στο ίντερνετ και λιγακι (ενα τεταρτακι δουλεια ειναι), ειναι και παλι...ανευθυνοτητα/επιπολαιοτητα.

ΔΕΝ μιλώ για περιπτώσεις που έχεις λόγο να ανησυχήσεις
μιλώ για όλες τις υπόλοιπες που εσύ νομίζεις ότι όλα πάνε καλά (αλλά δεν πάνε)
αρα δλδ ενω εγω μιλησα για οταν εχεις λογο να ανησυχεις....εσυ εφερες αντιρρηση..μιλωντας για ολες τις υπολοιπες περιπτωσεις ! Ε σορυ αλλα δε στεκει να φερνεις αντιρρηση μιλωντας για αλλα αντι αλλων. Και μαλιστα οι περιπτωσεις που ανεφερες ειναι ολες στο χερι μας. Να μου λεγες οτι μια κοπελα εχει ανωμαλιες κυκλου γενικως, και δεν εκανε καλα το τεστ, και , και , και...να το δεχτω. Και παλι τοτε θα μαθει σε 20 μερες το πολυ. Δε χρειαζεται να παει ουτε μηνα, ουτε διμηνο. (και αυτα χωρις να κανει το ειδικο τεστ EPF που ετσι κι αλλιως το βρισκει σε 48 ωρες).

To μόνο διάφραγμα που θα δεις στον Lorien είναι αυτό της μύτης του.
Ο καλός του του το απαγορεύει, γιατί θέλει να τεκνοποιήσουν.
Δεν είναι έτοιμος ακόμα να γίνει μάνα.:P
Επ. Εχουμε και διαφραγμα μεταξυ θωρακα και κοιλιας. :P Αλλα ναι, δε θελω ακομα να γινω μανα. Θελω να προετοιμαστω με την σωστη αλλαγη φυλλου πρωτα :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
βρε λοριεν μην εισαι τοσο απολυτος...οταν παιζεις με τη φωτια παντα υπαρχει πιθανοτητα να καεις οσο προσεκτικος και αν εισαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας. Είναι βέβαιο πως αν κάποιος τρίτος απειλούσε τη ζωή τους και μπορούσαμε να τα σώσουμε θυσιάζοντας την επαφή μας μαζί τους, θα το αποφασίζαμε χωρίς δεύτερη κουβέντα! Κι όμως, στην περίπτωση του διλήμματος: "έκτρωση ή υιοθεσία;" η υιοθεσία είναι αυτή που μας φαίνεται αδιανόητη...

Εχμ... Έχεις υπόψη σου οτι όταν κάνεις έκτρωση δεν υφίσταται καν παιδί έτσι; Δηλαδή αυτή η σύγκριση που κάνεις θα υφίστατο αν έλεγες "υιοθεσία ή φόνος" εφόσον έχει γεννηθεί... Πώς συγκρίνουμε το έμβρυο 1-2 μηνών στην κοιλιά της μάνας του με το γεννημένο παιδί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πώς συγκρίνουμε το έμβρυο 1-2 μηνών στην κοιλιά της μάνας του με το γεννημένο παιδί;

Η αληθεια ειναι, πως κι εγω δεν μπορω να καταλαβω αυτο το πραγμα...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παρολο που δεν ετυχε να ασχοληθω ποτε με το θεμα τωρα με ευκαιρια της συζητησης εκανα ενα ψαξιμο στο νετ και βουαλα... η εξελιξη του εμβρυου και το γεγονος οτι το εμβρυο ειναι ενα πλασματακι...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
βρε λοριεν μην εισαι τοσο απολυτος...οταν παιζεις με τη φωτια παντα υπαρχει πιθανοτητα να καεις οσο προσεκτικος και αν εισαι...
Δεν ειμαι απολυτος απλά ειμαι αυστηρος. Οι περιπτωσεις που συγχωρω ειναι μονο αυτες που δεν ειναι στο χερι μας. Ολα τα υπολοιπα μπορουμε να τα προσεξουμε. αλλιως και γω μπορω να πω οτι δεν ειμαι εγω απολυτος αλλά ευθυνοφοβοι οσοι διαφωνουν.:hmm:

Και να σου πω κατι ; Και απλη υποψια να χεις, οχι καν σοβαρη δλδ, και να τριγυρναει στο μυαλο σου, τα τεστ εγκυμοσυνης ειναι φθηνα. Παιρνεις και κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Βάλτε και εικόνες από παιδιά σε ορφανοτροφεία, νέους σε σισίτια, σε ψυχιατρεία, σε φυλακές... Δεν ήταν στραβός ο γυαλός, οι γονείς τους κάτι λάθος έκαναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Βάλτε και εικόνες από παιδιά σε ορφανοτροφεία, νέους σε σισίτια, σε ψυχιατρεία, σε φυλακές... Δεν ήταν στραβός ο γυαλός, οι γονείς τους κάτι λάθος έκαναν.


Ηimela στο δικο μου ποστ αναφερεσαι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εχμ... Έχεις υπόψη σου οτι όταν κάνεις έκτρωση δεν υφίσταται καν παιδί έτσι; Δηλαδή αυτή η σύγκριση που κάνεις θα υφίστατο αν έλεγες "υιοθεσία ή φόνος" εφόσον έχει γεννηθεί... Πώς συγκρίνουμε το έμβρυο 1-2 μηνών στην κοιλιά της μάνας του με το γεννημένο παιδί;

Η αλήθεια πως κι εγώ δε μπορώ να καταλάβω το δικό σας τρόπο σκέψης. :hmm:
Θυμίζει λίγο το αυγό με την κότα όλο αυτό...

Παιδί που να μην έχει περάσει από τη φάση του εμβρύου δεν υφίσταται. Το έμβρυο στην κοιλιά της μάνας του είναι το γεννημένο παιδί. Ένα γεννημένο παιδί που σήμερα είναι 15 ετών, δεν θα υπήρχε εάν η μητέρα του είχε κάνει έκτρωση στο αγέννητο έμβρυο που είχε στην κοιλιά της.
Η εμβρυακή περίοδος, είναι αναμφίβολα μια φάση της ανθρώπινης ανάπτυξης.

Πώς μπορείτε να μην τα συνδέετε είναι το ερώτημα και η δική μου απάντηση είναι: Βολεύει... :confused:

Παρ' ολ' αυτά, δεν είμαι κατά των αμβλώσεων. Είμαι υπέρ του δικαιώματος της επιλογής αρκεί αυτοί που καλούνται να πάρουν μια τέτοια απόφαση να είναι ενημερωμένοι και να έχουν συναίσθηση των πράξεών τους.
Εντάσσεται κι αυτό στην αποδοχή της ευθύνης που αναφέρθηκε σε προηγούμενα ποστ.

Μόλις άνοιξα σχετικό θέμα ώστε να μπορούμε να επεκταθούμε καλύτερα εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Καταρχας, σε περιπτωσεις που μια εγκυμοσυνη ειναι ανεπιθυμητη, φρονω οτι πρεπει να φροντιζουμε για να εχουμε.
Εχω αναφερει σε αλλα θεματα οτι ειμαι υπερ της εκτρωσης απο τη στιγμη που κρινει η γυναικα για τους χ λογους οτι ειναι αδυνατον να κρατησει το παιδι και να το μεγαλωσει. Και για να προλαβω μερικους, οχι για μενα η αποβολη ενος εμβρυου δε συνεπαγεται με φονο, ειτε εντος εισαγωγικων ειτε εκτος αυτων.

Το αν είναι φόνος ή όχι είναι θέμα νομικού ορισμού. Πριν τρεις δεκατετίες ο νόμος το απαγόρευε, συνεπώς ήταν φόνος. Σήμερα δεν το απαγορεύει, συνεπώς δεν είναι. Σε άλλες χώρες πάλι θεωρείται ως φόνος, σύμφωνα με το νομικό πολιτισμό τους. Μήπως παίζουμε με τις λέξεις; Για την ίδια πράξη μιλάμε πάντως σε κάθε περίπτωση...

Και ακομα κι εαν το κρατησει και οι δυσκολιες που θα συναντησει ειναι τρομερες ποια μανα θα λυγισει μπροστα στο καλο του παιδιου της?!

Συνεπώς μια μάνα κάνει έκτρωση για το... συμφέρον του παιδιού της, ή για το δικό της συμφέρον ώστε να μη χρειαστεί ν' αγωνιστεί γι' αυτό, εφόσον το γεννήσει; Βολικός ο ορισμός δεν λέω... Πριν γεννηθεί δεν υπάρχει, άρα ζαμάν φου. Αφού γεννηθεί θα πέσει η Νεράιδα να μας φάει εάν δεν δουλέψουμε σε τρεις δουλειές για να το στείλουμε στο Αρσάκειο δηλαδή; :confused:

Η μητερα της κολλητης μου, εμεινε στα 30 της με τρια παιδια (13-10-2, ηλικιες). Με μια βελονα απο το πρωι μεχρι το βραδυ καταφερε ολομοναχη να τα μεγαλωσει και να τα σπουδασει κιολας και ακομα αγωνιζεται για να τους προσφερει ο,τι καλυτερο μπορει. Βοηθεια δεν ειχε απο κανεναν.
Τι ειναι αυτα περι "παριας"?! Ηρωιδα θα ηταν...Το περιβαλλον που θα θεωρησει οτι η κοπελα αυτη ειναι αποβλητο της κοινωνιας, ειναι αναξιο να προφερει το ονομα της και μονο. Ενα τετοιο περιβαλλον δεν αξιζει σε κανεναν και θα ηταν πολυ τυχερος εκεινος που θα ειχε απαλλαχθει απο αυτο, ποσο μαλλον δε το παιδι του να το σιχτιρισει και να νοιωσει ενοχες για τους οποιους χαρακτηρισμους μπορει να εχει προσαψει στη μητερα του ενα αναξιο περιβαλλον.

Ενώ εάν τα είχε κάνει μια έκτρωση δεν θα υπήρχαν, άρα δεν θα χρειαζόταν τόσος πολύς ηρωισμός...



Δεν ξερω πως βλεπεις το θεμα δουλεια, αλλα πολυ καλος φιλος μου, τραπεζικος, οταν χρειαστηκαν αρκετα χρηματα κατα τη διαρκεια της δευτερης εγκυμοσυνης της γυναικας του, για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα μετα την τραπεζα ,δουλευε σε μαγαζι προπο και τα σ/κ σερβιρε σε εταιρια κετερινγκ.

Κορόιδο επίσης ο κύριος. Μπορούσε να εξηγήσει στη γυναίκα του ότι το μωρό που περίμενε δεν ήταν παιδί, αλλά κάποιο άλλο ον κι έτσι ν' άφηνε καμμία δουλειά για κάποιον από τους εκατοντάδες χιλιάδες ανέργους που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, σε εποχή οικονομικής κρίσης μάλιστα...

Απορω δηλαδη, που μιλαμε για το σημερα, οταν οι γονεις καποιων, συμπεριλαμβανομενου και του πατερα μου, ηταν μωρα-παιδια επι γερμανικης κατοχης, οταν δεν υπηρχε ουτε ψωμι να φανε που ομως επιβιωσαν.

Ίσως επειδή την εποχή εκείνη δεν υπήρχε η δυνατότητα της έκτρωσης, αλλιώς δεν θα είχαν επιβιώσει. Άλλωστε, πριν γεννηθούν δεν θα λογίζονταν ως άνθρωποι κι οι Γερμανοί δεν φημίζονταν για την πονοψυχία τους προς τα έμβρυα. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα εκείνοι είχαν ορίσει πως η εξολόθρευση Εβραίων δεν ήταν φόνος, αλλά η γιατρειά της ανθρωπότητας...

Τόσες αντιφάσεις σε ένα και μόνο ποστ...:(




Τελικά, ποία κρίση είναι πιο "σωστή" σε μια τέτοια περίπτωση, η αρχική ή η τωρινή;

Η τελική!

αν ειναι τοσο ανευθυνος να το δωσει για υιοθεσια, αλλα να υποστει και κυρωσεις απο το νομο. δε γινεται ρε φιλε να φερνεις στον κοσμο μια ζωη κι επειδη δεν τα χες σκεφτει καλα να την απαρνεισαι. εισαι εγκληματιας

Η ζωή δεν είναι άσπρο-μαύρο. Οι άνθρωποι δεν είναι ή άγιοι ή εγκληματίες. Με αφορισμούς δεν γίνεται συζήτηση αγαπητέ καινούριε συνομιλητή...

Δε ξερω τι εχετε σεις απαυτα, αλλα σιγουρα δεν ειναι ολος ο κοσμος παμφτωχος και με χιλιαδυο ψυχολογικά.

Σε μια κοινωνία στην οποία η κατάθλιψη σύντομα θ' αποτελεί την ασθένεια με τη μεγαλύτερη επίπτωση, μπορείς να λες κάτι τέτοιο; Φυσικά και οι περισσότεροι γύρω μας, μεταξύ των οποίων κι εγώ (αλλά όχι εσύ), είναι φορτωμένοι με χίλια δυο ψυχολογικά. Λες όλοι ετούτοι να είναι υιοθετημένοι ή μήπως εσύ κινδυνολογείς ασύστολα;

Δεν ειμαι απολυτος απλά ειμαι αυστηρος. Οι περιπτωσεις που συγχωρω ειναι μονο αυτες που δεν ειναι στο χερι μας. Ολα τα υπολοιπα μπορουμε να τα προσεξουμε. αλλιως και γω μπορω να πω οτι δεν ειμαι εγω απολυτος αλλά ευθυνοφοβοι οσοι διαφωνουν.:hmm:

Αν γνωρίζω καλά, δεν είσαι δικαστής για να είσαι αυστηρός, ούτε Πάπας για να συγχωρείς. Εκείνο δε το "Εγώ έχω δίκιο κι όσοι διαφωνούν είναι ...x, y, z (υποτιμητικό) είναι το αγαπημένο μου επιχείρημα, γιατί μου το έκλεψες;:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αφού γεννηθεί θα πέσει η Νεράιδα να μας φάει εάν δεν δουλέψουμε σε τρεις δουλειές για να το στείλουμε στο Αρσάκειο δηλαδή; :confused:

Θα σε στενοχωρησω, αλλα ο,τι δειχνει ανοστο, δεν το πλησιαζω! :worry: :redface:

Περι των υπολοιπων, να παρατηρησω μονο οτι εχεις μπερδεψει το θεματακι. :)
Εδω γινεται συζητηση περι υιοθεσιας και οχι εκτρωσης...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν είχα ποτέ τη φιλοδοξία να γίνω το γεύμα σου γλυκειά μου και σίγουρα δεν είμαι για τα δόντια σου. Εάν ήθελα να με φας θα το είχες καταλάβει...

Ξέρω να διαβάζω τα θέματα και δεν χρειάζομαι τις υποδείξεις σου. Εάν δεν κάνω λάθος, η παράθεση για το αν η έκτρωση είναι έγκλημα ή όχι προέρχεται από δικό σου ποστ πάντως.

Καταρχας, σε περιπτωσεις που μια εγκυμοσυνη ειναι ανεπιθυμητη, φρονω οτι πρεπει να φροντιζουμε για να εχουμε.
Εχω αναφερει σε αλλα θεματα οτι ειμαι υπερ της εκτρωσης απο τη στιγμη που κρινει η γυναικα για τους χ λογους οτι ειναι αδυνατον να κρατησει το παιδι και να το μεγαλωσει. Και για να προλαβω μερικους, οχι για μενα η αποβολη ενος εμβρυου δε συνεπαγεται με φονο, ειτε εντος εισαγωγικων ειτε εκτος αυτων.

Την ξαναπαραθέτω λοιπόν, για να δείξω ποιος ακριβώς δεν έχει καταλάβει τι γίνεται εδώ μέσα ή ποιος κάνει πως δεν κατάλαβε.

Ευχαριστώ πάντως για την καλοπροαίρετη και περιεκτική απάντηση, η οποία σε τιμά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Το αν είναι φόνος ή όχι είναι θέμα νομικού ορισμού. Πριν τρεις δεκατετίες ο νόμος το απαγόρευε, συνεπώς ήταν φόνος. Σήμερα δεν το απαγορεύει, συνεπώς δεν είναι. Σε άλλες χώρες πάλι θεωρείται ως φόνος, σύμφωνα με το νομικό πολιτισμό τους. Μήπως παίζουμε με τις λέξεις; Για την ίδια πράξη μιλάμε πάντως σε κάθε περίπτωση...
Eγω παντως νομιζω το αν θεωρειται φονος η οχι ειναι θεμα υποκειμενικης αποψης..Τι σχεση εχει το νομικο?

Συνεπώς μια μάνα κάνει έκτρωση για το... συμφέρον του παιδιού της, ή για το δικό της συμφέρον ώστε να μη χρειαστεί ν' αγωνιστεί γι' αυτό, εφόσον το γεννήσει; Βολικός ο ορισμός δεν λέω... Πριν γεννηθεί δεν υπάρχει, άρα ζαμάν φου. Αφού γεννηθεί θα πέσει η Νεράιδα να μας φάει εάν δεν δουλέψουμε σε τρεις δουλειές για να το στείλουμε στο Αρσάκειο δηλαδή; :confused:

Αν η μανα δεν το θελει με τιποτα το παιδι,μηπως και το παιδι θα ειναι δυστυχισμενο μετα? Και ειναι δυνατον να συγκρινουμε ενα παιδι που εχει γεννηθει με ενα συνολο κυτταρων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αφού γεννηθεί θα πέσει η Νεράιδα να μας φάει εάν δεν δουλέψουμε σε τρεις δουλειές για να το στείλουμε στο Αρσάκειο δηλαδή; :confused:

Δεν είχα ποτέ τη φιλοδοξία να γίνω το γεύμα σου γλυκειά μου και σίγουρα δεν είμαι για τα δόντια σου. Εάν ήθελα να με φας θα το είχες καταλάβει...

1. Δεν ανεφερα πουθενα το Oto. Εαν θεωρεις σευατον "ανοστο", δικο σου θεμα...
2. Νομιζω εαν διαβαζω σωστα οτι εσυ με αποκαλεσες "φαγανη"...ορ γουατ?! :confused:

Ξέρω να διαβάζω τα θέματα και δεν χρειάζομαι τις υποδείξεις σου. Εάν δεν κάνω λάθος, η παράθεση για το αν η έκτρωση είναι έγκλημα ή όχι προέρχεται από δικό σου ποστ πάντως.

Παρατηρηση εκανα, οχι υποδειξη. Μη γινεσαι κακος...!:redface: Με παρεξηγεις συνεχως....
Μια αναφορα εκανα στο θεμα της εκτρωσης την οποια εκανες ολοκληρο ζητημα χωρις αυτο να ειναι το θεμα μας.




Ευχαριστώ πάντως για την καλοπροαίρετη και περιεκτική απάντηση, η οποία σε τιμά...

Απαντω παντα στο υφος που μου απευθυνονται και τους τιμω αναλογως...

Λυπαμαι, αλλα δεν εχω καμμια διαθεση για δημοσιες προσωπικες αντιπαραθεσεις...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top