Fair Trade

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
FairTrade Hellas (της Altromercato)
Καταστημα δικαιου και αλληλεγγυου εμποριου στο Συνταγμα


Τι ειναι το δικαιο και αλληλεγγυο εμποριο

Το δικαιο και αλληλεγγυο εμποριο (fair trade) ειναι μια εναλλακτικη προσεγγιση της εμπορικης δραστηριοτητας, μια νεα μορφη εμπορικης συνεργασιας βασισμενη στο διαλογο, τη διαφανεια και τον σεβασμο. Σε αντιθεση με το συμβατικο διεθνες εμποριο, στοχευει στον περιορισμο της φτωχιας και στη βιωσιμη αναπτυξη των οικονομικα μη προνομιουχων και περιθωριοποιημενων παραγωγων του αναπτυσσομενου κοσμου, προστατευοντας τα ανθρωπινα δικαιωματα και το περιβαλλον και εξασφαλιζοντας ισες ευκαιριες μεταξυ των δυο φύλων, υγιεις και ασφαλεις συνθηκες εργασιας και υψηλη ποιοτητα προιοντων.


Ο υπευθυνος καταναλωτης

Αυτοι που μας ελεγχουν ως καταναλωτες ειναι σε γενικες γραμμες οι διαφορες εταιριες, που αναλυουν τις προτιμησεις μας και καθοδηγουν τις επιλογες μας μεσα απο στρατηγικα σχεδιασμενες διαφημισεις και συσκευασιες.

Μηπως πρεπει να αρχισουμε να σκεφτομαστε σοβαρα την πιθανοτητα να ελεγχουμε εμεις τις εταιριες, για να επιβεβαιωνουμε οτι οι μεθοδοι και οι τροποι συμπεριφορας τους ανταποκρινονται στις δικες μας ηθικες αξιες? Δεν θελουμε το παιδι μας να φορα παπουτσια κατασκευασμενα απο ενα παιδι στο Μπαγκλαντες, που το εξαναγκαζουν να δουλευει ορθιο δεκα ωρες την ημερα. Μια απλη καθημερινη πραξη, οπως οι αγορες για το σπιτι γινεται αμεσως ποιο σημαντικη οταν ξερουμε οτι, σε πολλα απο τα προιοντα που φερνουμε σπιτι μας, κρυβονται προβληματα οπως η εκμεταλλευση, η φτωχια και η κοινωνικη αδικια, και οταν σκεφτουμε οτι αλλαζοντας τις καθημερινες επιλογες μας, μπορουμε να αλλαξουμε την κατασταση.



Οι παραγωγοι

Ειναι γεγονος οτι στον αναπτυσσομενο Νοτο, ολο και περισσοτεροι παραγωγοι εξαρτωνται απο πολυεθνικες εταιριες, οι οποιες αγοραζουν τα προιοντα τους σε πολυ χαμηλες τιμες. Ετσι δεν μειωνουν μονο τα εισοδηματα τους αλλα και τους πορους που μπορουν να επενδυσουν για να εχουν ποιοτικη παραγωγη, σεβομενοι τα ανθρωπινα δικαιωματα και το περιβαλλον. Μερικες φορες, αναγκαζονταινα πουλησουν το εργοστασιο ή το χωραφι τους επειδη τα εσοδα τους δεν αρκουν για να επιβιωσουν. Το δικαιο και αλληλεγγυο εμποριο τους δινει την δυνατοτητα να συνδεονται με δικαιους μεσαζοντες, τοσο για την πωληση των προιοντων τους οσο και για την παροχη οικονομικων διευκολυνσεων.




Ο ελεγχος και η πιστοποιηση

Η πιστοποιηση των παραγωγων και των προιοντων τους γινεται απο οργανισμους πιστοποιησης υπευθυνους για το διαρκη ελεγχο των παραγωγων, των εισαγωγεων και των εμπορων που εχουν αδεια να χρησιμοποιουν ετικετες fair trade, προκειμενου να εξασφαλιζεται οτι τα προιοντα τους σεβονται αυστηρα τα κριτηρια του Fair Trade.




Η Fair Trade Hellas

Η Fair Trade Hellas ειναι μια μη κερδοσκοπικη, μη κυβερνητικη οργανωση, που ιδρυθηκε τον Ιουνιο του 2004 με στοχο την διαδοση του κινηματος του δικαιου και αλληλεγγυου εμποριου στην Ελλαδα και την εκπαιδευση ενσυνειδητων και υπευθυνων καταναλωτων.
Προωθει πιστοποιημενα προιοντα fair trade στην ελληνικη αγορα μεσα απο τη λειτουργια μη κερδοσκοπικων καταστηματων και τη συμμετοχη της σε σχετικες εκθεσεις και φεστιβαλ.
Αναπτυσσει δρασεις ευαισθητοποιησης και ενημερωσης της κοινης γνωμης και εκπαιδευτικα προγραμματα στα σχολεια
Συμμετεχει σε αναπτυξιακες συνεργασιες με στοχο την τοπικη αναπτυξη και την απιμορφωση παραγωγων σε αναπτυσσομενες χωρες.




Το μη κερδοσκοπικο καταστημα Altromercato

Η Fair Trade Ελλας, σε συνεργασια με τον συνεταιρισμο CTM Altromercato, ανοιξε το πρωτο μη κερδοσκοπικο καταστημα με προιοντα δικαιου και αλληλεγγυου εμποριου στην Ελλαδα, στην οδο Νικης 30, στο κεντρο της Αθηνας.
Το καταστημα διαθετει τροφιμα, ειδη χειροτεχνιας, επιπλα, ειδη σπιτιου, καλλυντικα, ρουχα και αξεσουαρ απο ολο τον κοσμο.


Οι μεσαζοντες

Οι μεσαζοντες ειναι εναλλακτικοι εμπορικοι οργανισμοι και μη κερδοσκοπικες οργανωσεις, που λειτουργουν ως γεφυρες στην αναπτυξη μιας πετυχημενης επιχειτησης - γεφυρωνουν το χασμα μεταξυ Βορρα και Νοτου, αναπτυσσομενου και αναπτυγμενου κοσμου, αγοραζουν σε δικαιες τιμες, παρεχουν οικονομικη στηριξη για την ιδρυση μιας επιχειρησης και επενδυουν στην εκπαιδευση και καταρτιση παραγωγων και εργαζομενων.

Τα σημεια πωλησης
Στην Ευρωπη υπαρχουν περισσοτερα απο 3.000 καταστηματα και 70.000 σημεια λιανικης πωλησης προιοντων fair trade, που απασχολουν εκατονταδες εργαζομενους και σχεδον 100.000 εθελοντες. Επιπλεον, τα καταστηματα αυτα οργανωνουν δραστηριοτητες και εκστρατειες ενημερωσης των καταναλωτων, των μεσων μαζικης ενημερωσης και των πολιτικων. Τα καταστηματα επανεπενδυουν τα κερδη τους συμφωνα με το συστημα και τις αρχες του δικαιου και αλληλεγγυου εμποριου.


Πως μπορω να βοηθησω?

Με οποιονδηποτε απο τους εξης τροπους:

1) Αγοραζοντας προιοντα δικαιου και αλληλεγγυου εμποριου
2) Συστηνοντας τα προιοντα δικαιου και αλληλεγκυου εμποριου και διαδιδοντας τη φιλοσοφια του σε συγγενεις, φιλους και γνωστους
3) Προσφεροντας εθελοντικη εργασια ειτε στο καταστημα, ειτε στις εκστρατειες ευαισθητοποιησης που οργανωνει η Fair Trade Hellas.
4) Κανοντας μια δωρεα στην οργανωση προκειμενου να αναπτυξει νεα προγραμματα ευαισθητοποιησης του κοινου, οπως π.χ. εκπαιδευτικα προγραμματα στα σχολεια.



Σημειωση απο Nosaltres:

1) Το Fair trade (Altromercato) ειναι στην οδο Νικης 30, στο Συνταγμα.
Τηλ. 2103614070.
info@fairtrade.gr
Για εθελοντικη εργασια: volunteers@fairtrade.gr
Για παραγγελιες προιοντων: shop@fairtrade.gr
Web site: www.fairtrade.gr (Δεν χρειαζεται να κλειδωθει το θεμα παντως)

2) Επισης υπαρχει και ο "Σπορος" στην Σπ.Τρικουπη 21
τηλ. 2103801375
www.sporos.org
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλό. Να λέμε κι ποιες τέτοιες εταιρίες ξέρουμε;

Μιλώντας για διεθνείς πάντα...

Εγώ μόνο την Body shop από καλλυντικά γνωρίζω...
Στα τρόφιμα, έχει Max Havelaar στην Ελλάδα, σωστά;
Link
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Καλό. Να λέμε κι ποιες τέτοιες εταιρίες ξέρουμε;

Μιλώντας για διεθνείς πάντα...

Εγώ μόνο την Body shop από καλλυντικά γνωρίζω...
Στα τρόφιμα, έχει Max Havelaar στην Ελλάδα, σωστά;


Σορρυ επειδή είμαι και ζαλισμένος,τι ακριβώς; ξέρεις για αυτές τις εταιρείες?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Λοιπον, για οσους εχουν ηδη διαβασει το θεμα, εχω κανει επεξεργασια στο post μου και εχω προσθεσει πραγματα. ιατι πριν με πεταγε εξω και τα ποσταρα πριν τελειωσω για να προλαβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εννοούσα να ονοματίζουμε εταιρίες, που υποστηρίζουν το δίκαιο εμπόριο...
Σόρι αλλά εγώ δεν ξέρω πού μπορώ να βρω τέτοια προϊόντα, ας ανταλλάξουμε πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Παιδιά,δεν έχω ιδέα επί του θέματος!:confused:
Και η πλάκα είναι ότι είμαι και...έμπορος (σε πμ αναλύσεις)...πρώτη φορά το ακούω αυτό (κακώς ,ξέρω) και πολύ με ενδιαφέρει να μάθω!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Εγω ο,τι ξερω το εχω συνοψισει στο ρωτο post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ εκτός του οτι δεν ξέρω, πιστεύω οτι δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθούν τέτοιες πληροφορίες.
Εκτός από τα bodyshop, που διαφημίζουν την οικολογική τους ευαισθησία, δε γνωρίζω κάτι περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ τον Μαξ Χαβελάρ τον έμαθα εδώ. Αλλά εδώ εισάγουν πολύ περισσότερα, από μπανάνες (εμείς έχουμε στην Κρήτη) της Κόστα Ρίκα, μέχρι καφέ, κι από ρούχα κατασκευασμένα στο Περού μέχρι δεν ξέρω κι εγώ τι.

Για τον καφέ, ωστόσο, θα μπορούσα να φανταστώ να υπάρχει και στην Ελλάδα, κάποιος εισαγωγέας, που τηρεί τους κανόνες του Τίμιου Εμπορίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ κατά καιρούς πετυχαίνω μαγαζιά ή προϊόντα που γράφουν ότι είναι fair-trade. Ξέρω ότι πέρα από το Σύνταγμα υπάρχει ένα μαγαζί στα Εξάρχεια. Επίσης ψωνίζω από ένα μαγαζί στην Γλασκώβη με έθνικ προϊόντα, αλλά είναι πολύ ακριβό! Μου κάνει εντύπωση, επειδή είχα στο μυαλό μου ότι τα fair-trade είναι φτηνότερα!:worry:

Έντιτ: το μαγαζί που λέω Εξάρχεια νομίζω είναι ο Σπόρος που αναφέρθηκε στο πρώτο post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Aς εξηγήσω τι είναι το fair trade συνοπτικά.

Μέχρι τώρα, οι εταιρείες μπορούσαν να αγοράζουν τα προϊόντα τους πετώντας ένα ξεροκόμματο στους παραγωγούς.

Ενώ με το Έντιμο Εμπόριο, χρεώνουν τα προϊόντα τους παραπάνω στους αγοραστές, πετώντας ένα ξεροκόμματο (πάλι) στους παραγωγούς.

Υπάρχει πολύς, μα πάρα πολύς δρόμος ακόμα για να γίνει το διεθνές Εμπόριο "έντιμο". :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Aς εξηγήσω τι είναι το fair trade συνοπτικά.

Μέχρι τώρα, οι εταιρείες μπορούσαν να αγοράζουν τα προϊόντα τους πετώντας ένα ξεροκόμματο στους παραγωγούς.

Ενώ με το Έντιμο Εμπόριο, χρεώνουν τα προϊόντα τους παραπάνω στους αγοραστές, πετώντας ένα ξεροκόμματο (πάλι) στους παραγωγούς.

Υπάρχει πολύς, μα πάρα πολύς δρόμος ακόμα για να γίνει το διεθνές Εμπόριο "έντιμο". :mad:

Α,οκ ευχαριστώ δεν θα πάρω...(κάτι σε στυλ starbuck-κολομβιανούς παραγωγούς καφέ ε?):confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
H συναδελφισσα μου, και πρωην συν-εθελοντρια σε μια οργανωση που ανηκαμε, ειναι στη fair trade απο τοτε που ανοιξε :)
πολυ καλη οργανωση και ακομα καλυτερη οσο αφορα τα εθελοντικα μοντελα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άσε ρε Ρεμπεσκέ.
ΔΕν ξέρω τι εικόνες έχεις εσύ εκεί, αλλά ρώτα κι όσους έχουν δει τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όχι και "ρε" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Aς εξηγήσω τι είναι το fair trade συνοπτικά.

Μέχρι τώρα, οι εταιρείες μπορούσαν να αγοράζουν τα προϊόντα τους πετώντας ένα ξεροκόμματο στους παραγωγούς.

Ενώ με το Έντιμο Εμπόριο, χρεώνουν τα προϊόντα τους παραπάνω στους αγοραστές, πετώντας ένα ξεροκόμματο (πάλι) στους παραγωγούς.

Υπάρχει πολύς, μα πάρα πολύς δρόμος ακόμα για να γίνει το διεθνές Εμπόριο "έντιμο". :mad:

Εσυ πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα? :confused: Γιατι βγαζεις αμεσως, χωρις να ξερεις, κακες ιδεες για τις οργανωσεις αυτες???

Αμα σκεφτομαστε ετσι, κλεινουμε το δρομο για αυτους που θελουν να βοηθησουν την κοινωνια... Υπαρχει ελπιδα ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εσυ πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα? :confused: Γιατι βγαζεις αμεσως, χωρις να ξερεις, κακες ιδεες για τις οργανωσεις αυτες???

Αμα σκεφτομαστε ετσι, κλεινουμε το δρομο για αυτους που θελουν να βοηθησουν την κοινωνια... Υπαρχει ελπιδα ετσι?


Δεν με ρώτησες ούτε τι ξέρω, ούτε πως το έμαθα, ούτε που ζω, ούτε πόσο καιρό γνωρίζω το fair trade (και τους λιγότερο γνωστούς προκατόχους του), ούτε αν αγοράζω σοκολάτες+καφέ fair trade.

Κοινώς, α) μην κουνάς το δάχτυλο σαν σε παράθυρο και β) μην απελπίζεσαι, δεν αλλάζει το fair trade η γνώμη του ταπεινού σας υπηρέτου Ρεμπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Δεν κουναω κανενα δαχτυλακι. Αλλα τουλαχιστον, αμα ειναι να δυσφημισεις το fair trade, τουλαχιστον κανε το με επιχειρηματα. Πες "Το fair trade ειναι απατη για το και το..." Πες τι ειδες και σε εκανε να το πιστεψεις αυτο. Οχι απλα πεταμε μια αποψη και τελειωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί να σε ρωτήσουμε, βρε Ρεμπεσκόπουλε;
Πες τη γνώμη σου από μόνος σου. Αλλά με επιχειρήματα, όπως είπαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
A ok, να κατηγορήσουμε δεν καθυστερούμε, αλλά μετά θέλουμε να ακούμε και γνώμες... ;)

Παράθυρο-κουλτούρα rulezzz!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top