Όταν το παρελθόν στοιχειώνει το παρόν

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Himela ...δεν ειναι εμφανης η απαντησή μου;πως ειναι δυνατον να στηριξω εναν ανθρωπο ....να τον βοηθησω να ξεπερασει τις τυψεις ή τις ενοχες του ,εαν εγω η ιδια δεν τον εχω πρωτα συγχωρεσει;;)
(Εντελως παρενθετικα και χωρις αυτο να εχει καμια σημασια ή να διαφοροποιει την ολη τοποθετηση μου επι του θεματος...μπορεις να διευκρινησεις εαν η πραξη στην οποια αναφερεσαι εχει γινει σε τριτο προσωπο (οπως συναγεται απο την αρχικη σου τοποθετηση) ή ενδεχεται να ειχε στραφει εναντιον μου(οπως εμμεσως θα μπορουσε να συναχθει απο την δευτερη τοποθετηση σου...)

Στο πρώτο σκέλος, όχι δεν είναι προφανές οτι τον έχεις συγχωρήσει και το έχεις ξεχάσει. Αν αγαπάς κάποιον μπορεί να του φερθείς καλά για να νιώσει αυτός καλά αλλά μέσα σου να πονάς και να αμφιβάλλεις.
Στο δεύτερο σκέλος, θα άλλαζε κάτι αν αυτό το κακό είχε συμβεί εναντίον σου ή κάποιου φιλικού - συγγενικού σου προσώπου; Βάζεις νέα δεδομένα τώρα στη συζήτηση.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Στο πρώτο σκέλος, όχι δεν είναι προφανές οτι τον έχεις συγχωρήσει και το έχεις ξεχάσει. Αν αγαπάς κάποιον μπορεί να του φερθείς καλά για να νιώσει αυτός καλά αλλά μέσα σου να πονάς και να αμφιβάλλεις.
Στο δεύτερο σκέλος, θα άλλαζε κάτι αν αυτό το κακό είχε συμβεί εναντίον σου ή κάποιου φιλικού - συγγενικού σου προσώπου; Βάζεις νέα δεδομένα τώρα στη συζήτηση.:hmm:

Στο πρωτο σκελος ,το ερωτημα που εθεσα ηταν ''φιλολογικο''.Ως συνεχεια της πρωτης τοποθετησης μου και του ερωτηματος σου ,για να δωσω μια ξεκαθαρη απαντηση και εφοσον μιλαμε για πταισμα -οπως εσυ εχεις θεσει...-για μενα ειναι condition sine qua non ...,δεν ειναι κατι που εχει συμβει εναντιον μου ,ειναι κατι που αφορα το ατομο και τον εαυτο του :δεν εχω να καταδικασω κατι, δεν εχω να συγχωρεσω κατι, ή να αμφιβαλω για κατι....Δεχομαι το προσωπο κοντα μου,το στηριζω ,το βοηθω να ξεπερασει τις ενοχες του και ,αν θα πονεσω εσωτερικα θα ειναι μονο γιατι τον βλεπω να βασανιζεται ,οχι για την πραξη του per se....
Εαν το κακο ειχε στραφει εναντιον μου ή καποιου συγγενικου μου προσωπου...:hmm:Σαφως εδω μπαινουν νεα δεδομενα στην συζητηση...υπεισερχεται ο υποκειμενικος παραγοντας ,τοσο κατα τη διαδικασια τελεσης της πραξης ,οσο και κατα την ενδεχομενη δικαστικη διαδικασια.Πρεπει να γινεις πιο συγκεκριμενη σε ειδους πραξεις αναφερεσαι....,αλλα prima faciae,ο υποκειμενικος παραγοντας διαφοροποιει τη συζητηση....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
οντως πολυ δυσκολο ερωτημα...δεν ξερω αλλα μαλλον οχι....
αν πχ ειχε κανει φονο....ισως να φοβομουν οτι δεν μπορει να ελεγξει τα νευρα του ή ακομα χειροτερα αν το ειχε σχεδιασει ειναι επικινδυνος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Γνωρίζετε χρόνια ένα πρόσωπο αγαπημένο (γονέα, σύντροφο, φίλο). Πιστεύετε πως ξέρετε κάθε πτυχή του χαρακτήρα του και της ζωής του. Είναι συμπαθής σε όλους, πρόθυμος να βοηθήσει το συνάνθρωπο, σεμνός, εργατικός, καθ' όλα τίμιος. Ώσπου μια μέρα μαθαίνετε πως έχει διαπράξει στο παρελθόν του, ένα απεχθές έγκλημα (φόνο, παιδεραστία κτλ) και έστω έχει τιμωρηθεί γι' αυτό.

Θα άλλαζε η στάση σας απέναντί του, θα απομακρυνόσασταν; Θα νιώθατε γι' αυτόν/ην διαφορετικά;
Με δεδομένο ότι ο άνθρωπος αυτός, σας έχει δείξει ένα εντελώς διαφορετικό προφίλ από αυτό του εγκληματία, θα αναγνωρίζατε το δικαίωμα του στη μεταμέλεια;
Κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμΑ στην μεταμέλεια. Κάποιοι άνθρωποι έχουν κάνει πράγματα στην ζωή τους για τα οποία δεν είναι περίφανοι σήμερα. Κάποιοι έχουν διαβεί πολύ δύσκολους και άσχημους δρόμους, όπως ο δρόμος της παραβατικότητας κλπ. Αλλά από την στιγμή που στο παρόν το άτομο λειτουργεί τελείως διαφορετικά, σαφώς από εμένα είναι χαρά να επικοινωνώ μαζί του. Εξάλλου, ας σκεφτούμε κάτι άλλο... Ας σκεφτούμε τι προκαλεί την παραβατική συμπεριφορά και όχι τι είδους παραβατικότητα έχει διαπράξει το άτομο στο παρελθόν. Θεωρόντας δεδομένο πως η παραβατική συμπεριφορά δεν είναι έμφιτη, εγώ προσωπικά θα τα έβαζα με τις κοινωνικές συνθήκες όπου οδήγησαν το άτομο σε μια παρεκλίνουσα από την κοινωνικώς αποδεκτή συμπεριφορ΄σ, κσι όχι με το ίδιο το άτομο για τις παρελθούσες πράξεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top