• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Tips για γρήγορο βραδινό ύπνο

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά κοιμάστε εύκολα τα βράδια ή ειστε από αυτούς που γυρνάνε σαν την σούβλα στο κρεββάτι μέχρι να βολευτούν σε μια θέση και μετράνε προβατάκια;

Εγώ πότε έτσι πότε αλλιώς αλλά τις περισσότερες φορές για κοιμηθώ μπορώ να κάνω και καμία ώρα. Άλλοτε το μυαλό μου σκέφτεται άλλο είμαι τόσο κουρασμένη που με πιάνει εκνευρισμός και με τρελαίνει.

Πειτε κανένα tip ωστε να μας παίρνει ο ύπνος πιο γρήγορα εμας τις ξενύχττισσες και τους ξενύχτηδες ....Γενικά πώς να μην σκεφτόμαστε το βράδυ τι κάναμε ολην την ημέρα, τι θα κάνουμε αυριο, φοβους ανασφάλειες κλπ;

2.30 κοντά το πρωί και το μάτι γαρίδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Άκου χαλαρή μουσική ή απλά πιέσου να μην κουνηθείς. Όσο κουνιέσαι, τόσο δεν θα σε παίρνει ύπνος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Επειδή μου αρέσει να δίνω συμβουλές τις οποίες συνήθως δεν ακολουθώ:P

(παραταύτα δοκιμασμένες και αποτελεσματικές) :
Μισή με μια ώρα πριν από την επιθυμητή που θέλεις να αφεθείς στις αγκάλες του Μορφέα, κλείσε υπολογιστή και κινητό, προκαλούν υπερδιέγερση!


Ξάπλωσε στο κρεβατάκι σου κι άνοιξε ένα βιβλίο- κατά προτίμηση λογοτεχνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Άκου χαλαρή μουσική ή απλά πιέσου να μην κουνηθείς. Όσο κουνιέσαι, τόσο δεν θα σε παίρνει ύπνος..

Έλα που δεν μπορώ να μην κουνηθώ. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι που όλα τα παράθυρα ανοιχτά ακούω φωνές και με αναστατώνουν τρομάζω και αλλάζω μεριά.
Χαλαρή μουσική δηλαδή ;

Επειδή μου αρέσει να δίνω συμβουλές τις οποίες συνήθως δεν ακολουθώ:P

(παραταύτα δοκιμασμένες και αποτελεσματικές) :
Μισή με μια ώρα πριν από την επιθυμητή που θέλεις να αφεθείς στις αγκάλες του Μορφέα, κλείσε υπολογιστή και κινητό, προκαλούν υπερδιέγερση!


Ξάπλωσε στο κρεβατάκι σου κι άνοιξε ένα βιβλίο- κατά προτίμηση λογοτεχνικό.

.. χχιχχ αυτό μου κάνει και η μάνα μου αλλά εγώ την γράφω :P
Κλείνω το πς και μετά μπαίνω από κινητό το έχω κάνει προέκταση του χεριού μου.
Η αλήθεια είναι πάντως όταν διάβαζα κανένα λογοτεχνικό έπιανε αλλά τώρα δεν μπορώ άλλο εξτρα διάβασμα....
Άσε που τελευταία με έχει πιάσει τρέλα με συγκεκριμένα λογοτεχνικά: P


Σας έχει τύχει εκεί που πάτε να κοιμηθείτε να "τιναζόσαστε ;; " ή να έχετε δει την Μόρα διαφορετικά να βιώσατε την κατάσταση Rem?

Καλημέρα ♥
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εγώ το έχω πάθει να μην με παίρνει ο ύπνος μια εποχή που είχα στρες σε συνδυασμό με έλλειψη D.
Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, οι οθόνες είναι ό,τι χειρότερο για τον ύπνο, τουλάχιστον, αν δεν έχεις ήδη, βάλε στο κινητό εφαρμογή φίλτρο τύπου twilight. Στο yt μπορείς να βρεις χαλαρωτική μουσική ώρες βιντεο, τύπου πουλάκια, βροχή κλπ. Αυτό που έβαζα εγώ και έπεφτα ξερή, είναι binaural beats, κατά προτίμηση χωρίς μουσική. Υπάρχει εφαρμογή και θα βρεις κ στο yt. ΟΜΩΣ δεν κάνει το ίδιο για όλους. Δοκιμάζεις κ αν σου κάνει. Επίσης, αν και κάποιοι λένε ότι δεν έχουν πρόβλημα, καλό θα ήταν να προσέξεις το φαγητό σου το βράδυ γιατί όταν τρως αργά η διαδικασία της πέψης δεν βοηθάει. Ο κανόνας είναι τρώμε 12 ώρες πριν από την ώρα που θέλουμε να ξυπνήσουμε. Ε, μετά αν δεν σε βλέπει ο ήλιος 2 φορές τη μέρα κ αν έχεις τεχνητό φως τη νύχτα, πάλι ξερυθμίζεται το κιρκαδικό..
Πάντως, επειδή απ'ότι έχω καταλάβει ζορίζεσαι αυτές τις μέρες, ίσως πρέπει να ψάξεις τεχνικές χαλάρωσης. Αναπνοές, μυική ενεργοποίηση/χαλάρωση κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Helium
Και θα ζορίζομαι δυστυχώς τουλάχιστον ως μέσα Νοέμβρη και δεν με βλέπω καλά, μέχρι και από τις προπονήσεις εξαφανιζόμουν που εκτονωνόμουν και μετά ξερή για ύπνο, τώρα το μάτι γαρίδα μέσα στην τσίτα :D. Αλλά ισχύει κατά περιόδους που έχω στρες με πιάνουν αϋπνίες και την άλλη μέρα κουτουλάω. Για την βιταμίνη D τι έκανες ; Δεν ήξερα καν αυτήν την εφαρμογή που λες είναι η αλήθεια πρώτη φορά την ακούω, συνήθως έψαχνα στο νετ τεχνικές χαλάρωσης με κάτι συστήματα αναπνοών αλλά δεν τα δοκίμασα ποτέ, δεν μου φάνηκαν ότι όντως θα οδηγήσουν κάπου. Αυτή η εφαρμογή έχει ας το πω ποικιλία που μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε όποιο θέλεις έτσι ;

Κοίτα συνήθως προσπαθώ να έχω φάει πριν τις 21.00 η ώρα δηλαδή 8.15 -8.30 τρώω αλλά βλε παιδί μου με πιάνουν κάτι λιγούρες βραδιάτικα για γλυκό και πλακώνω σοκολατίτσες και παγωτά σοκολάτα - κρέμα και ίσως και αυτό σε συνδυασμό με την οθόνη και με το φαγητό που τρώω το βράδυ (για έναν λόγο πεινάω περισσότερο από ότι το μεσημέρι) να επιδεινώνει την κατάσταση. Γενικά είμαι αδύνατο κορίτσι αλλά το βράδυ πλακώνω ό,τι βρω μπροστά μου. Εάν τύχει κιόλας και πιω και κόκα κόλα πάει !

Καλά ναι ο ήλιος σε βοηθάει παντού, αλλά τι είναι το το κιρκαδικό. ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Λοιπόν, βιταμίνη D πήρα συμπλήρωμα. Αλλά μου το έδωσε γιατρός, όχι μόνη μου. Η εφαρμογή twilight φιλτράρει το φως που εκπέμπει το κινητό και το κάνεις όσο σκοτεινό θέλεις και ό,τι χρώμα θέλεις. Κατά προτίμηση βάζεις κόκκινο. Γιατί το μάτι σου όταν εκτίθεται σε ορισμένο φως, αντιλαμβάνεται πως είναι μέρα ακόμη. Χονδρικά χονδρικά, το κιρκαδικό ρολόι συντονίζει με το 24ωρο το σώμα σου κυρίως με βάση τον ήλιο. Είναι αυτό που πχ δίνει εντολή να πέσουν οι παλμοί σου κατά τη διάρκεια της νύχτας. Συντονίζει και εξαρτάται και από τα κυρίως όργανα. Γι'αυτό πχ, όταν πίνεις αλκοόλ και ζορίζεται το ήπαρ, κοιμάσαι χειρότερα. Ή πχ, ο οργανισμός έχει συγκερκριμενες ώρες που απελευθερώνει ορισμένες ουσίες ανάλογα με το αν είναι πρωί ή βράδυ. Αν για οποιοδήποτε λόγο το ρολόι σου διαταραχτεί, μπορεί να έχεις αϋπνίες, να επιβραδυνθεί ο μεταβολισμός κλπ. (Τα λέω πολύ απλοϊκά, συγχωρέστε με οι ειδικοί του φορουμ!) Βασική προϋπόθεση για να λειτουργεί σωστά είναι να βγαίνεις δύο φορές τη μέρα στον ήλιο, ώστε να "μαθαίνει" το σώμα σου τι ώρα είναι. (Άχρηστη πληροφορία: όταν αλλάζουμε από χειμερινή σε θερινή ώρα, το ρολόι μας δεν μπορεί να συντονιστεί. Έρευνες έχουν δείξει πως ακόμη και τα εμφράγματα σε μικρό ποσοστό αυξάνονται κατά την αλλαγή κ πολλοί υποστηρίζουν πως είναι ένας ακόμη λόγος να καταργηθεί η αλλαγή της ώρας) Οι εφαρμογές με binaural beats έχουν κάποια κομμάτια, σαν μουσική, που σε βοηθάνε να μπεις σε rem ύπνο. Για να καταλάβεις, βάζεις ακουστικά και ακούς κάποιους ήχους σε λίγο διαφορετικά Hz το δεξί με το αριστερό, και σιγα σιγά συντονίζεται κι αυτό βοηθάει τον εγκέφαλο να μπει σε theta κλπ. Θα σου πρότεινα, πριν κατεβάσεις την εφαρμογή (αν έχεις σκοπό!) να ψάξεις λίγο και να δοκιμάσεις από youtube. Πχ αυτό εδώ: https://youtu.be/HePF0xlKzNE υπάρχουν binaural που σε κοιμίζουν, σε ξυπνάνε, βοηθάνε στη συγκέντρωση κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Πήγες στον γιατρό και ανέφερες πχ ότι είχες αϋπνίες ή απλά έτυχε μέσα από εξετάσεις να ανακαλύψεις ότι σου έλειπε η βιταμίνη D, και έμαθες ότι ευθύνεται αυτή ; Τέλεια και αυτήν την πληροφορία από Google Play την κατεβάζεις έτσι και είναι δωρεάν; Έχει κάποιες εκδόσεις και υπάρχει μία καλή ή είναι μόνο μία; Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Έτυχε στις εξετάσεις και ο γιατρός μου είπε ότι η έλλειψη μπορεί να διαταράξει τον ύπνο, προκαλεί εφίδρωση, αδύναμα νύχια..
Ναι, στο google play θα βρεις δωρεάν και τις δύο, το κακό είναι ότι δεν θυμάμαι ποιά εφαρμογή είχα εγώ για binaural. Κατέβασε 1-2 κ δοκίμασε να δεις τι σου κάνει. Ή μήπως ξέρει κανείς άλλος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι φουντώσεις έχω κι εγώ αλλά δεν ξέρω εάν είναι από την ζέστη ή το άγχος. Εξετάσεις αίματος ε ; :)
Σε κάποια φάση είχα κι εγώ νύχια που έσπαγαν εύκολα και μου πήγαινε το μυαλό ως άσχετη ως φταίει το μανό ....Τι εννοείς binaural ;

Πώς τα ξέρεις όλα αυτά θηρίο; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Καλά, φουντώσεις, εφίδρωση μπορεί να έχεις για χίλιους λόγους και το πιο πιθανόν να είναι και απολύτως φυσιολογικό. Από θέματα ορμονών, ψυχολογικούς παράγοντες... πολλά. Κι επίσης κάποιοι άνθρωποι, σε μεγαλύτερο ποσοστό άνδρες, είναι έτσι ο οργανισμός τους κ συνδέεται κάπως και με τον μεταβολισμό. Κάποιοι άλλοι κρυώνουν πολύ περισσότερο.. δεν έχει να λέει κάτι.
Ναι, αίματος.
Για τα binaural νομίζω μιλήσαμε πιο πάνω.
Ώ θα κοκκινίσω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλά, φουντώσεις, εφίδρωση μπορεί να έχεις για χίλιους λόγους και το πιο πιθανόν να είναι και απολύτως φυσιολογικό. Από θέματα ορμονών, ψυχολογικούς παράγοντες... πολλά. Κι επίσης κάποιοι άνθρωποι, σε μεγαλύτερο ποσοστό άνδρες, είναι έτσι ο οργανισμός τους κ συνδέεται κάπως και με τον μεταβολισμό. Κάποιοι άλλοι κρυώνουν πολύ περισσότερο.. δεν έχει να λέει κάτι.
Ναι, αίματος.
Για τα binaural νομίζω μιλήσαμε πιο πάνω.
Ώ θα κοκκινίσω!:D

Ναι κατάλαβα τι λες και πως το λες απλά πχ κάτι μικρό μπορεί να το συνδέσω με κάτι μεγάλο. Ναι ισχύει αυτό στον πατέρα μου π.χ. που κρυώνει τον χειμώνα περισσότερο του βρήκαν χαμηλότερο κάλλιο νομίζω από τα επιτρεπτά όρια αλλά δεν κατάλαβα αν συνδέονταν τελικά! Αρχίζω και ξεχνώ, έχω και με αυτό πρόβλημα η γριά (:P) νιώθω ότι κάποιες φορές δεν μπορώ να συγκρατήσω πληροφορίες. Τα άλλα τα συστήματα στο νετ τα εμπιστεύεσαι ; Μόρα έχεις δει;

:give_rose:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Υπέφερα πολύ από αϋπνίες. Οφειλόταν κυριως ατο άγχος, όποτε από τότε που χαλάρωσα λίγο, μπορώ να πω ότι έχω περιορίσει αυτό το πρόβλημα :D
Το σημαντικότερο είναι αυτό που σου είπαν οι παραπάνω, απομακρύνεις κάθε οθόνη λίγο πριν πέσεις για ύπνο. Στο κρεβάτι σου δεν πρέπει να εργάζεσαι, ούτε να χαζεύεις στο κινητό, γενικά πρέπει το κρεβάτι να το έχεις συνδεδεμένο με τον ύπνο και όχι με δουλειά. Το ζεστό τσάι και το γάλα πριν τον ύπνο και το μπάνιο βοηθούν πολύ. Επίσης πρέπει να τρως υδατάνθρακες, λένε ότι σε βοηθούν καλύτερα να κοιμηθείς.
Ναι κατάλαβα τι λες και πως το λες απλά πχ κάτι μικρό μπορεί να το συνδέσω με κάτι μεγάλο. Ναι ισχύει αυτό στον πατέρα μου π.χ. που κρυώνει τον χειμώνα περισσότερο του βρήκαν χαμηλότερο κάλλιο νομίζω από τα επιτρεπτά όρια αλλά δεν κατάλαβα αν συνδέονταν τελικά! Αρχίζω και ξεχνώ, έχω και με αυτό πρόβλημα η γριά (:P) νιώθω ότι κάποιες φορές δεν μπορώ να συγκρατήσω πληροφορίες. Τα άλλα τα συστήματα στο νετ τα εμπιστεύεσαι ; Μόρα έχεις δει;

:give_rose:
Όταν λες Μόρα νομίζω ότι εννοείς το φαινόμενο sleep paralysis :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Υπέφερα πολύ από αϋπνίες. Οφειλόταν κυριως ατο άγχος, όποτε από τότε που χαλάρωσα λίγο, μπορώ να πω ότι έχω περιορίσει αυτό το πρόβλημα :D Το σημαντικότερο είναι αυτό που σου είπαν οι παραπάνω, απομακρύνεις κάθε οθόνη λίγο πριν πέσεις για ύπνο. Στο κρεβάτι σου δεν πρέπει να εργάζεσαι, ούτε να χαζεύεις στο κινητό, γενικά πρέπει το κρεβάτι να το έχεις συνδεδεμένο με τον ύπνο και όχι με δουλειά. Το ζεστό τσάι και το γάλα πριν τον ύπνο και το μπάνιο βοηθούν πολύ. Επίσης πρέπει να τρως υδατάνθρακες, λένε ότι σε βοηθούν καλύτερα να κοιμηθείς.
Όταν λες Μόρα νομίζω ότι εννοείς το φαινόμενο sleep paralysis :P

Ναι η αλήθεια είναι στρες και υπερένταση την έχω, απλά αναρωτιέμαι γιατί κάθε βράδυ πρέπει ο εγκέφαλος αντί να δίνει την εντολή "κοιμήσου" δίνει την εντολή "θυμήσου" . :shifty: Δίκιο έχετε απλά το έχω συνηθίσει και δε ξέρω πόσο "εύκολο" είναι να το απομακρύνω. Αλλά ναι γενικά έχω ακούσει αν εργάζεσαι στο κρεββάτι ο εγκέφαλος "θυμάται" και δεν αφήνει μετά τον οργανισμό να ξεκουραστεί κάτι τέτοιο, δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια. Το τσάι δεν μου αρέσει αλλά το γάλα ναι τρελαίνομαι αλλά το πίνω μόνο με κακάο αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα φέρει υπερένταση ! Υδατάνθρακες καταναλώνω αλλά λένε να τους μειώσω βλέπε ζάχαρη, αλλά τελικά δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι.


Ναι αυτό υπνική παράλυση, και είναι πολύ τρομαχτικό, νόμιζα ότι πάθαινα ανακοπή, δεν μπορούσα να μιλήσω, να κουνηθώ να κάνω τίποτα μόνο αντιλαμβανόμουν τι γίνεται ούτε ανέπνεεα τι τρόμος :cray: .... ! Έχει τύχει και να τιναχτώ στον ύπνο μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
καταρχην προτεινω να δεις καποιον ειδικο στο θεμα


κατα δευτερον αυτα που ξερω για τον υπνο ειναι
απαιτειται

-σταθερο ωραριο
-υπνος νωρις,οσο πιο αργα τοσο και μικροτερη η περιοδος εκθεσης του σωματος στην μελατονινη,εξαφανιζεται με την ανατολη του ηλιου.μεχρι να πετυχουν σταδιακα σωστη ωρα υπνου,επιχειρουν συσκοτιση δωματιου ή βαζουν μια μασκα(σαν υφασματινα γυαλακια,θα εχεις δει)υπνου
-κλεισιμο μια δυο ωρες πριν τον υπνο,υπολογιστη,κινητου κ.λπ
-οχι καφεδες κ.λπ ,ουτε βαρυ φαγητο βραδυ



διαφορετικα συνηθως το ατομο με αστατα ωραρια κ.λπ νιωθει συμπτωματα τζετ λαγκ(κουρασης κ.λπ)


για επιβεβαιωση και πολλα περισσοτερα προτεινω ξανα ειδικο γιατρο για το ζητημα που σε απασχολει
δεν γνωριζω περαιτερω ουτε εσενα,ουτε τι σε απασχολει
γι αυτο συμβουλες καλο ειναι να ζηταμε απο γιατρους σε τετοια θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα Κομηνέ, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες γενικά συμφωνώ σε όσα λες αλλά τι να κάνουμε που τα βράδια μας πιάνουν οι λαιμαργίες μας; :P


Καλά για ένα άγχος δεν πάω πουθενά θα φύγει μόνο του χδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
-κλεισιμο μια δυο ωρες πριν τον υπνο,υπολογιστη,κινητου κ.λπ
αυτό το συστήνουν όλοι αλλά εμένα ποτέ δεν μου προκαλεί πρόβλημα η ακτινοβολία κινητού, υπολογιστή κλπ. ίσα ίσα, σχεδόν πάντα κοιμάμαι με το λάπτοπ άνοιχτο επειδή κάποια σειρά θα έχω βάλει και θα μ' έχει πάρει ο ύπνος.

σόφι, μήπως δεν είσαι αρκετά δραστήρια μέσα στην μέρα σου και γι' αυτό δυσκολεύεσαι να κοιμηθείς? αν δεν κουράζεσαι και λίγο κατά τη διάρκεια της μέρας, από τι να ξεκουραστεί το σώμα σου το βράδυ? :P αν αρχίσεις να γυμνάζεσαι λίγο ή αν γενικότερα εμπλουτίσεις την καθημερινότητά σου, πιθανώς να υπάρξει κάποια διαφορά. αν δεις κι αποδεις, συμβουλεύσου και κάποιον γιατρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
αυτό το συστήνουν όλοι αλλά εμένα ποτέ δεν μου προκαλεί πρόβλημα η ακτινοβολία κινητού, υπολογιστή κλπ. ίσα ίσα, σχεδόν πάντα κοιμάμαι με το λάπτοπ άνοιχτο επειδή κάποια σειρά θα έχω βάλει και θα μ' έχει πάρει ο ύπνος.

σόφι, μήπως δεν είσαι αρκετά δραστήρια μέσα στην μέρα σου και γι' αυτό δυσκολεύεσαι να κοιμηθείς? αν δεν κουράζεσαι και λίγο κατά τη διάρκεια της μέρας, από τι να ξεκουραστεί το σώμα σου το βράδυ? :P αν αρχίσεις να γυμνάζεσαι λίγο ή αν γενικότερα εμπλουτίσεις την καθημερινότητά σου, πιθανώς να υπάρξει κάποια διαφορά. αν δεις κι αποδεις, συμβουλεύσου και κάποιον γιατρό.
Συνηθως όταν μιλάμε για αϋπνίες, η κούραση δεν έχει σχέση. Μπορεί να είσαι εντελώς πτώμα και πάλι να μην μπορείς να κοιμηθείς..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα κορίτσια μου <3


αυτό το συστήνουν όλοι αλλά εμένα ποτέ δεν μου προκαλεί πρόβλημα η ακτινοβολία κινητού, υπολογιστή κλπ. ίσα ίσα, σχεδόν πάντα κοιμάμαι με το λάπτοπ άνοιχτο επειδή κάποια σειρά θα έχω βάλει και θα μ' έχει πάρει ο ύπνος. σόφι, μήπως δεν είσαι αρκετά δραστήρια μέσα στην μέρα σου και γι' αυτό δυσκολεύεσαι να κοιμηθείς? αν δεν κουράζεσαι και λίγο κατά τη διάρκεια της μέρας, από τι να ξεκουραστεί το σώμα σου το βράδυ? :P αν αρχίσεις να γυμνάζεσαι λίγο ή αν γενικότερα εμπλουτίσεις την καθημερινότητά σου, πιθανώς να υπάρξει κάποια διαφορά. αν δεις κι αποδεις, συμβουλεύσου και κάποιον γιατρό.

Να σου πω την αλήθεια και εμένα μου το συστήνουν αλλά ποτέ δεν το τηρώ, γενικά αν μου λένε κάτι που δεν μου αρέσει κάνω το αντίθετο (έχεις καταλάβει την ξεροκεφαλιά μου ε ; :P ). Πέρα από την πλάκα όμως δεν ξέρω αν φταίει η ακτινοβολία ή κι εγώ δεν ξέρω τι. Το έχεις στην πρίζα το λάπτοπ ; Εγώ πολλές φορές παίρνω το κινητό κρεββάτι μαζί και την πρίζα και κάνω το λάθος να κοιμάμαι με το κινητό δίπλα στο μαξιλάρι ή στο κομοδίνο οπότε παίρνω άπειρη ακτινοβολία. :P

Δραστήρια αναλόγως. Τις τελευταίες μέρες πχ όχι είτε θα είμαι εδώ μαζί σας (μπορώ να πάω και αλλού χωρίς εσάς <3 ; :P) είτε θα διαβάσω για την πτυχιακή. Δεν ξέρω αν και τα 2 μου προκαλούν στρες, αλλά όταν πριν ένα μήνα και σωματικά δραστήρια με τις προπονήσεις με έλεγχα και στο στρες και κοιμόμουν. Ήθελα και θέλω και κάνω πείσματα!!

Συνηθως όταν μιλάμε για αϋπνίες, η κούραση δεν έχει σχέση. Μπορεί να είσαι εντελώς πτώμα και πάλι να μην μπορείς να κοιμηθείς..!

Έχει τύχει τόσες φορές και εκνευρίζει !! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Παιδιά κοιμάστε εύκολα τα βράδια ή ειστε από αυτούς που γυρνάνε σαν την σούβλα στο κρεββάτι μέχρι να βολευτούν σε μια θέση και μετράνε προβατάκια;

Εγώ πότε έτσι πότε αλλιώς αλλά τις περισσότερες φορές για κοιμηθώ μπορώ να κάνω και καμία ώρα. Άλλοτε το μυαλό μου σκέφτεται άλλο είμαι τόσο κουρασμένη που με πιάνει εκνευρισμός και με τρελαίνει.

Πειτε κανένα tip ωστε να μας παίρνει ο ύπνος πιο γρήγορα εμας τις ξενύχττισσες και τους ξενύχτηδες ....Γενικά πώς να μην σκεφτόμαστε το βράδυ τι κάναμε ολην την ημέρα, τι θα κάνουμε αυριο, φοβους ανασφάλειες κλπ;

2.30 κοντά το πρωί και το μάτι γαρίδα..


ΩΩω καλά, έθιξες τώρα ένα μεγάλο πρόβλημά μου.
Εγώ νιώθω ότι έχω να κοιμηθώ 10 χρόνια.
Πάντα είχα θέμα με το ύπνο, αλλά σε περιόδους άγχους το πράγμα πάντα χειροτερεύει. όσο κουρασμένη είμαι δεν με παίρνει ο ύπνος παρα μόνο στις 6 το πρωί. Και γυρνάω στο κρεβάτι συνεχώς για ΩΡΕΣ πρωτού με πάρει ο ύπνος. Και μετά ξυπνάω συνεχώς .:down::down: Μου έχει σπάσει τα νεύρα, αν ο ύπνος μου ήταν άνθρωπος θα τον είχα πλακώσει στο ξύλο :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top