Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δεν απαντούσα σε σένα συγκεκριμένα αλλά οκ:P
Τα πρώτα που είπες είναι αυθαίρετα. Δεν του έρχεται από μόνος του να βάλει πλυντήριο;:lol: Αυτό κι όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολικά αυθαίρετες γενικεύσεις, που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν ένα φύλο, ούτε καν τη πλειοψηφία του, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για νέους ανθρώπους. Δεν είναι επιχειρήματα αυτά, δεν παίζουμε πόλεμο αγοράκια vs κοριτσάκια.
Όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες λύνονται με την ανεξαρτητοποίηση, ζώντας έστω και για λίγα χρόνια μόνος σου. Τότε και τις βασικές δουλειές θα μάθεις να κάνεις και να μαγειρεύεις θα μάθεις κι ένα κουμπί να ράψεις θα καταφέρεις και θα μπορείς να τα εφαρμόσεις όλα αυτά στη συγκατοίκηση. Έτσι αποδομούνται τα κοινωνικά στερεότυπα, όχι με πύρινους φεμινιστικούς λόγους με πολεμική ρητορική που στο μόνο που δεν βοηθούν είναι η εξίσωση των δύο φύλων στην καθημερινή ζωή.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν απαντούσα σε σένα συγκεκριμένα αλλά οκ:P
Τα πρώτα που είπες είναι αυθαίρετα. Δεν του έρχεται από μόνος του να βάλει πλυντήριο;:lol: Αυτό κι όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολικά αυθαίρετες γενικεύσεις, που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν ένα φύλο, ούτε καν τη πλειοψηφία του, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για νέους ανθρώπους. Δεν είναι επιχειρήματα αυτά, δεν παίζουμε πόλεμο αγοράκια vs κοριτσάκια.
Εγώ εξαρχής έβαλα το disclaimer ότι δεν το παίζω αυθεντία οπότε δεν μιλάω γενικά "για τους άντρες", άλλωστε και στο προηγούμενο ποστ έγραψα ότι βασίζομαι σε παραδείγματα από δικό μου περίγυρο. Δεν θέλω να γενικεύσω. Δεν ξέρω αν έχω τόσο προβληματικό/ιδιόρρυθμο/εκτός τόπου και χρόνου περίγυρο, αλλά δεν είναι και 1-2 μεμονωμένες περιπτώσεις για να πω ότι μπορώ να τις αγνοήσω.
Δεν είπα ότι παίζουμε πόλεμο, ούτε προσπαθώ να σου αποδείξω ότι το ένα φύλο είναι ανώτερο/κατώτερο του άλλου. Αυτό που έγραψα είναι ότι βάσει των παραδειγμάτων (αρκετά, ομολογουμένως) που έχω, δεν μπορώ να πω ότι έχουμε κατανομή του νοικοκυριού ισότιμα, ακόμα και αν και τα 2 φύλα στο ζευγάρι ισχυρίζονται ότι αυτά είναι στερεότυπα και παρωχημένες αντιλήψεις.


Όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες λύνονται με την ανεξαρτητοποίηση, ζώντας έστω και για λίγα χρόνια μόνος σου. Τότε και τις βασικές δουλειές θα μάθεις να κάνεις και να μαγειρεύεις θα μάθεις κι ένα κουμπί να ράψεις θα καταφέρεις και θα μπορείς να τα εφαρμόσεις όλα αυτά στη συγκατοίκηση.
Αχ έλα τώρα, πόσοι φοιτητές (και φοιτήτριες βέβαια) δεν τρέφονται με τα τάπερ της μαμάς που βάζουν 10-10 στην κατάψυξη, δεν στέλνουν κάθε 2 βδομάδες τα άπλυτα με το ΚΤΕΛ και απλά θάβουν το πουκάμισο που του λείπει κουμπί στο βάθος της ντουλάπας μέχρι να το ξεθάψει η μαμά και να το ράψει; Πόσες φορές δεν έχεις ακούσει μάνα να λέει "να θα πάω στο σπίτι του Χ και επ' ευκαιρία θα καθαρίσω κιόλας"; Πού είναι η ανεξαρτητοποίηση, πού είναι η πρωτοβουλία; Ποιος φοιτητής θα ξέρει ότι θα έρθει η μάνα του και δεν θα χαρεί* -έστω και ενδόμυχα για τους τύπους- που θα του περάσει ένα χεράκι το σπίτι όπως αυτή ξέρει;
*Ναι οκ, υπάρχετε κι αυτοί, σύμφωνοι :P



Έτσι αποδομούνται τα κοινωνικά στερεότυπα, όχι με πύρινους φεμινιστικούς λόγους με πολεμική ρητορική που στο μόνο που δεν βοηθούν είναι η εξίσωση των δύο φύλων στην καθημερινή ζωή.
Τα κοινωνικά στερεότυπα αποδομούνται όταν το παιδί από μικρό έρχεται σε επαφή με ερεθίσματα που προάγουν αυτή την εξίσωση των φύλων, ξεκινώντας από το σπίτι (παραδείγματα έγραψα παραπάνω). Δεν ξέρω για την γενιά που τώρα είναι σχολικής και προσχολικής ηλικίας πώς θα είναι σε 20 χρόνια, πάντως η δική μας γενιά δεν νομίζω ότι μεγάλωσε με το ιδανικό "οι δουλειές του σπιτιού μοιράζονται διά του 2". Ο φαύλος κύκλος δεν έσπασε ακόμα.
 

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Λοιπόν, μια χαρά έχουν μάθει οι άντρες και να σκουπίζουν και να καθαρίζουν και να βάζουν πλυντήριο και και και. Το λέω αυτό εκ πείρας, καθώς ως φοιτητής έχει τύχει να επισκεφτώ πολλά φοιτητικά σπίτια και πάντα τα σπίτια των αγοριών ήταν πιο καθαρά. Ειλικρινά, υπάρχουν κορίτσια που το σπίτι τους είναι ένα αχούρι. Και από την άλλη υπάρχουν σπίτια αγοριών πεντακάθαρα. Αλήθεια, πως εξηγείται αυτό? Διότι σύμφωνα με τα λεγόμενά κάποιων σε αυτό το topic η νοοτροπία που υπάρχει είναι να θεωρείται η γυναίκα ως αυτή που θα πρέπει να κάνει τις δουλειές του σπιτιού και όχι ο άντρας. Αλλά παρ΄όλα αυτά εγώ ως φοιτητής μια χαρά βλέπω να κάνουν δουλειές οι άντρες. Πως εξηγείται αυτό?? Διότι σύμφωνα με τα λεγόμενά κάποιων εδώ πέρα θα περίμενε κανείς ένας άντρας να κάθεται και να ξύνεται όλη μέρα επειδή έχει κυριαρχήσει η νοοτροπία ότι ως άντρας δε θα έπρεπε να κάνει τίποτα στο σπίτι. Αλλά παρ΄όλα αυτά όχι μόνο κάνει, αλλά πολλές φορές κάνει και περισσότερα για το σπίτι. Επίσης, όλα τα νέα ζευγάρια, ακόμη κι αυτά, μοιράζουν τις δουλειές απ΄ότι βλέπω. Η νοοτροπία να μην ασχολείται ο άντρας υπάρχει συνήθως στα μεγαλύτερα ζευγάρια όπου για άλλους λόγους η γυναίκα έμενε κυρίως στο σπίτι και ο άντρας πήγαινε και δούλευε. Ειλικρινά, βλέπω να υπάρχουν σε αυτό το θέμα άπειρα μηνύματα που πάνω κάτω επαναλαμβάνονται. Νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι ότι οι δουλειές σε ένα σπίτι θα έπρεπε να μοιράζονται ύστερα από συνεννόηση μεταξύ των συντρόφων ανάλογα με τις υποχρεώσεις.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Το να φωνάζουν οι άντρες φοιτητές γυναίκα να τους καθαρίσει - συμμαζέψει - πλύνει δε σας περνά από το μυαλό;:whistle:


Εγω πάντως στην προσωπική μου ζωή ακόμα βλέπω διάκριση στις δουλειές του σπιτιού. Γιατί ο άντρας "είναι άντρας, δεν ξέρει μωρέ από τέτοια".

Πώς η Ελληνίδα μάνα μεγαλώνει κορίτσια που θα μορφωθούν και δε θα έχουν ανάγκη κανέναν να τις ταΐζει, αλλά στα 30 τους αν δεν έχουν παντρευτεί γκρινιάζουν καθ' εκάστη και αργία, αυτό είναι κάτι που πάντα μού προκαλεί γέλιο. Αφού στο τέλος νοικοκυρά και μάνα θες να τη δεις, τι την πρηζεις να βγάλει πανεπιστήμιο; :pardon:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το να φωνάζουν οι άντρες φοιτητές γυναίκα να τους καθαρίσει - συμμαζέψει - πλύνει δε σας περνά από το μυαλό;:whistle:


Εγω πάντως στην προσωπική μου ζωή ακόμα βλέπω διάκριση στις δουλειές του σπιτιού. Γιατί ο άντρας "είναι άντρας, δεν ξέρει μωρέ από τέτοια".

Πώς η Ελληνίδα μάνα μεγαλώνει κορίτσια που θα μορφωθούν και δε θα έχουν ανάγκη κανέναν να τις ταΐζει, αλλά στα 30 τους αν δεν έχουν παντρευτεί γκρινιάζουν καθ' εκάστη και αργία, αυτό είναι κάτι που πάντα μού προκαλεί γέλιο. Αφού στο τέλος νοικοκυρά και μάνα θες να τη δεις, τι την πρηζεις να βγάλει πανεπιστήμιο; :pardon:


Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Αν σπουδάζεις δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να βρεις σύντροφο ή να κάνεις οικογένεια.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Τα κοινωνικά στερεότυπα αποδομούνται όταν το παιδί από μικρό έρχεται σε επαφή με ερεθίσματα που προάγουν αυτή την εξίσωση των φύλων, ξεκινώντας από το σπίτι (παραδείγματα έγραψα παραπάνω). Δεν ξέρω για την γενιά που τώρα είναι σχολικής και προσχολικής ηλικίας πώς θα είναι σε 20 χρόνια, πάντως η δική μας γενιά δεν νομίζω ότι μεγάλωσε με το ιδανικό "οι δουλειές του σπιτιού μοιράζονται διά του 2". Ο φαύλος κύκλος δεν έσπασε ακόμα.

Τα περί απλύτων πακέτο στα ΚΤΕΛ πρώτη φορά το ακούω και δεν γνωρίζω κανέναν να το κάνει. Σοβαρά έχεις τόσους νέους άντρες στον περίγυρό σου που δεν γνωρίζουν πώς πατάμε το κουμπάκι στο πλυντήριο; Μάλλον να αλλάξεις περίγυρο:P Για ταπεράκια ίσως κάποιες φορές, εξαρτάται κι από την απόσταση, αλλά σίγουρα δεν είναι φαινόμενο που περιορίζεται στα αγόρια. Ίσως να φταίνε τα διαφορετικά μας βιώματα, αλλά η μέση φοιτήτρια που γνωρίζω δεν ξέρει κάτι περισσότερο για τις δουλειές του σπιτιού ή το μαγείρεμα από τον μέσο φοιτητή. Στον δικό μου περίγυρο συγκεκριμένα, μάλλον συμβαίνει και το αντίθετο.
Όσον αφορά αυτό που παρέθεσα και το οποίο αποτελεί την ουσία της υπόθεσης (σε αντίθεση με το τι κάνει ο γνωστός φοιτητής/ φοιτήτρια του καθένα): αφού οι μεγαλύτεροι δεν έχουν αντίστοιχα ερεθίσματα κατ’ εσένα, πώς θα τα μεταφέρουν στα παιδιά; Αφού δεν έχουν μάθει να κατανέμουν ισότιμα τις δουλειές. Εγώ λέω ναι, να γράφουν και τα βιβλία ότι άντρας και γυναίκα πρέπει να παίρνουν τις δουλειές του σπιτιού μισές μισές. Ειλικρινά πιστεύεις ότι θα πιάσει;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ""ισότητα"" των 2 φύλων δεν συνεπάγεται πως πρέπει τα πάντα να "μοιράζονται".

Πάνω απ' όλα δε σημαίνει πως τα φύλα είναι ίδια - η παραπάνω παραίσθηση οδηγεί άπειρα ζευγάρια στη μιζέρια.

Ανάλογα την περίπτωση, οι δουλειές μπορεί να μοιράζονται 50-50 ή να κάνει η γυναίκα παραπάνω ή ολα. Αν ο άντρας φέρνει περισσότερα λεφτά στη σχέση π.χ. είανι το μόνο λογικό. Γενικά πάντως τα καλύτερα ζευγάρια είναι όταν ο άντρας έχει λίγο παραπάνω στάτους απ' τη γυναίκα.

'Ενας άλλος λόγος για τον οποίο ο άντρας "δικαιούται" να μην ασχολείται τόσο είναι επειδή έχει το πελώριο καθήκον να ασκήσει βία ή να υπερασπιστεί τον εαυτό του και τη σύντροφο του αλλιώς, αν χρειαστεί. Π.χ. αν κάποιος μπει στο σπίτι ή αν κάποιος προσβάλει τη κοπέλα του κλπ. Όσοι δειλιάζουν απ' αυτές τις καταστάσεις είναι καρικατούρες αντρών.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Η ""ισότητα"" των 2 φύλων δεν συνεπάγεται πως πρέπει τα πάντα να "μοιράζονται".

Πάνω απ' όλα δε σημαίνει πως τα φύλα είναι ίδια - η παραπάνω παραίσθηση οδηγεί άπειρα ζευγάρια στη μιζέρια.

Ανάλογα την περίπτωση, οι δουλειές μπορεί να μοιράζονται 50-50 ή να κάνει η γυναίκα παραπάνω ή ολα. Αν ο άντρας φέρνει περισσότερα λεφτά στη σχέση π.χ. είανι το μόνο λογικό. Γενικά πάντως τα καλύτερα ζευγάρια είναι όταν ο άντρας έχει λίγο παραπάνω στάτους απ' τη γυναίκα.

'Ενας άλλος λόγος για τον οποίο ο άντρας "δικαιούται" να μην ασχολείται τόσο είναι επειδή έχει το πελώριο καθήκον να ασκήσει βία ή να υπερασπιστεί τον εαυτό του και τη σύντροφο του αλλιώς, αν χρειαστεί. Π.χ. αν κάποιος μπει στο σπίτι ή αν κάποιος προσβάλει τη κοπέλα του κλπ. Όσοι δειλιάζουν απ' αυτές τις καταστάσεις είναι καρικατούρες αντρών.
Καλά παραβλέπω τον εμφανή σεξισμό και μένω στο εξής: δηλαδή ο άντρας δικαιούται να κάνει λιγότερες δουλειές του σπιτιού επειδή μπορεί κάποτε να μπει ληστής στο σπίτι και θα παίξει ξύλο; Αν δηλαδή υπάρχουν bodyguards για αυτή τη δουλειά, είναι οκ να πιάσει σκούπα κι ο άντρας; Η γυναίκα η κακομοίρα που κουβαλάει το μωρό 9 μήνες και το γεννάει, δεν πρέπει κι αυτή να έχει μια απαλλαγή από τις δουλειές του σπιτιού;
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το θεωρώ λίγο φασιστικό να μην υπάρχει αμοιβαία προσπάθεια για να ξεκουράζεται το ζευγάρι. Τι πάει να πει "είμαι ο άντρας", "εγώ φέρνω περισσότερα λεφτά" και ούτω καθεξής; Δηλαδή εγώ κάθομαι και φιλοσοφώ για τον κόσμο; Δεν φέρνω λεφτά; Δεν λέω να δουλεύεις υπερωρίες, να είσαι πτώμα και να έχω την απαίτηση να μου κάνεις και φασίνα αλλά όταν έχεις ρεπό ρίξε και συ ένα χεράκι. Δεν σε έχω για φιγούρα ή για να ατενίζω τα ωραία σου μάτια. Και δη όταν εμπλέκεται και παιδί, εκεί και αν δεν χρειάζεσαι χέρι βοηθείας
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά παραβλέπω τον εμφανή σεξισμό και μένω στο εξής: δηλαδή ο άντρας δικαιούται να κάνει λιγότερες δουλειές του σπιτιού επειδή μπορεί κάποτε να μπει ληστής στο σπίτι και θα παίξει ξύλο; Αν δηλαδή υπάρχουν bodyguards για αυτή τη δουλειά, είναι οκ να πιάσει σκούπα κι ο άντρας; Η γυναίκα η κακομοίρα που κουβαλάει το μωρό 9 μήνες και το γεννάει, δεν πρέπει κι αυτή να έχει μια απαλλαγή από τις δουλειές του σπιτιού;
Σεξισμός δεν υπάρχει, αλλά ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται.

Η απάντηση σου στην ερώτηση είναι προφανής. Προφανώς και αν υπάρχουν σωματοφύλακες αλλά και spokespersons να υπερασπιστούν τη γυναίκα ή αν το κάνει μόνη της ο άντρας δεν έχει κανένα δικαίωμα να απαιτεί να τον περιποιείται ή γυναίκα. Αυτά όμως αποτελούν επιστημονική φαντασία.

Βεβαίως ,μπορείτε, αν θέλετε, να πείτε στον άντρα σας πως αν κάποιος σας χουφτώσει ή σας προσβάλλει δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα, "αγνόησε τους", "καθρεφτάκι" κλπ. Δυστυχώς όμως τότε θα έχετε κοπέλα και όχι άντρα. :(

Αν όμως θέλετε άντρα που σας προστατεύει και νιώθετε ασφάλεια, αν φέρνει παραπάνω χρήματα από τα οποία επωφελείστε κλπ ε φτιάχτε και κάνα σαντουιτς και βάλτε και καμία μπουγάδα, μην είστε αχάριστες. :ropalo:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Εγώ πάντως αν ήμουν παντρεμένος εγώ θα έκανα τα περισσότερα!Ειδη τώρα στο σπίτι πολλές δουλειές τις κάνω μόνος μου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Άρε Φωταρα. Γκαβα είναι τα κορίτσια και δεν το βλέπουν τέτοιο κελεπούρι;


Απλά είναι ωραίο να βοηθάς και να κανείς δουλειες!!!Βεβαια δεν ξέρω ποσό χρόνο έχει ένα ζευγάρι που εργάζεται και έχει και άλλες υποχρεώσεις.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φώτη νομίζω δεν είναι καλό πράγμα να το πουλάς πάντως... μόνο ως έξτρα!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την σκούπα όχι, αλλά θα εκπλαγείς αν ανοίξεις λίγο τον κοινωνικό σου κύκλο (ιδιαίτερα σε μικρές πόλεις ή χωριά), όπου το κορίτσι μυείται ακόμα στα μυστικά του νοικοκυριού. Σίγουρα η σκούπα δεν θέλει ιδιαίτερα αλλά δουλειές όπως το μαγείρεμα, το πώς να σιδερώνεις πουκάμισα, ράψιμο κλπ είναι δουλειές που πρέπει κάποιος να σου δείξει 2-3 πράγματα.

Οι άντρες και οι γυναίκες δεν ζητάνε και συνεπώς δεν προσφέρουν τα ίδια πράγματα σε μία σχέση. Αν μπορούσαμε να χοντροποιήσουμε το τι αναζητά ο καθένας από το ταίρι του θα λέγαμε πως οι άντρες αναζητάνε περιποίηση ενώ οι γυναίκες προστασία και ασφάλεια. Το κορίτσι μυείται στα μυστικά του νοικοκυριού επειδή αυτό είναι κάτι που θα εκτιμήσει και θα συνυπολογίσει πολύ θετικά ο μελλοντικός σύντροφος και άρα αυτό δίνει το δικαίωμα στο κορίτσι να απαιτήσει με την σειρά του κάποια άλλα πράγματα από αυτόν. Όταν θα υπάρξει κάποιος κίνδυνος (φυσικός, οικονομικός ή οτιδήποτε άλλο) ή κάποια έκτακτη κατάσταση (ιδιαίτερα αν είναι υψηλού άγχους) αυτός που θα κλιθεί να την αντιμετωπίσει θα είναι ο άντρας. Η γυναίκα σίγουρα μπορεί να βοηθήσει και υπάρχουν αρκετές που το κάνουν, όπως υπάρχουν και αρκετές που βάζουν τα κλάματα και παραλύουν αλλά η πρωτεύουσα ευθύνη δεν θα πέσει σε αυτές και κανένας όμως δεν θα τις κρίνει αρνητικά. Ένας άντρας όμως που παραλύει ή βάζει τα κλάματα θα έχει τεράστιες συνέπειες με πρώτη και κυριότερη πως πέφτει εντελώς στα μάτια της γυναίκας του καθώς αποτυγχάνει να καλύψει τις ενδόμυχες ανάγκες της για προστασία και ασφάλεια. Αυτά τα πράγματα καλό είναι να τα παραδεχόμαστε και να μην τυφλώνουμε τον κόσμο με ψεύτικες θεωρίες καθώς αποτελούν αιτίες πολλών αποτυχημένων σχέσεων και μπορεί να έχουν σοβαρές συνέπειες.


Το μαγείρεμα λοιπόν και η περεταίρω περιποίηση θεωρούνται must προσόντα για τις γυναίκες και επιθυμητά για τους άντρες, όπως και η παροχή προστασίας και ασφάλειας θεωρείται must προσόν για τους άντρες και επιθυμητό για τις γυναίκες. Η διαφορά είναι πως το must της γυναίκας είναι μια καθημερινή αλλά ταυτόχρονα χαμηλού στρες και ρίσκου υποχρέωση, ενώ του άντρα το αντίθετο, μια σπάνια σχετικά, αλλά υψηλού κινδύνου και άγχους υποχρέωση. Το ότι ένα είναι όμως καθημερινό και συνεπώς φαίνεται, δεν το κάνει περισσότερο σημαντικό από το άλλο. Και έτσι είναι πολύ πιο εύκολο να βγάλουμε τα εσφαλμένα στερεότυπα του πασά και της δούλας.

Όσον αφορά το topic η προσωπική μου άποψη είναι πως όλοι ανεξαρτήτως φύλου θα πρέπει να μαθαίνουν τα απαραίτητα για να συντηρούν τον εαυτό τους. Προσωπικά δεν έστειλα ποτέ τα ρούχα μου στο σπίτι με ΚΤΕΛ ή περίμενα τη μάνα μου να καθαρίσει. Έμαθα και έκανα μόνος μου αυτά που χρειάστηκε να μάθω και να κάνω. Η μάνα μου καθάριζε αν ερχόταν καμιά φορά αλλά αυτό κυρίως επειδή είναι ψυχαναγκαστική η ίδια, όχι επειδή το ζήτησα ή επειδή αν δεν το έκανε θα έβγαζα σκουλήκια.

Για τα ζευγάρια και τις δουλείες δεν υπάρχει κανόνας και γι αυτό επειδή η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Προσωπικά απεχθάνομαι αρκετά τις γυναίκες (και τους ανθρώπους γενικότερα) που μετράνε πάρα πολύ τον κόπο τους κυρίως επειδή είναι τεμπέληδες και δεν έχουν μάθει να προσφέρουν. Η κουβέντα για τις δουλείες μου φαίνεται αρκετά γελοία κυρίως επειδή είμαι άτομο που αν δω κάποιο πρόβλημα θα το λύσω. Αν δω άπλυτα πιάτα και δεν κάνω κάτι εκείνη τη στιγμή θα πλύνω ενστικτωδώς ή αν δω κάποια σοβαρή βρωμιά θα την καθαρίσω. Τώρα οι πάγιες δουλείες, μαγείρεμα,πλύσιμο, σιδέρωμα, σκούπα είναι πλέον πολύ εύκολες με τα μηχανήματα που έχουμε και αν δεν είσαι ψυχαναγκαστικός δεν είναι πάνω από 5-6 ώρες τη βδομάδα.
Τώρα το ποιος θα τα κάνει αυτά στο μέλλον δεν ξέρω, θα δείξει ανάλογα την περίπτωση. Κατά πάσα πιθανότητα θα τα κάνει εκείνη γιατί εγώ θα κλιθώ να αναλάβω ένα κάρο άλλα άγχη και ευθύνες από τα οποία εκείνη θα είναι ελεύθερη. And it's fine, δεν παραπονιέμαι.
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Βεβαίως ,μπορείτε, αν θέλετε, να πείτε στον άντρα σας πως αν κάποιος σας χουφτώσει ή σας προσβάλλει δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα, "αγνόησε τους", "καθρεφτάκι" κλπ. Δυστυχώς όμως τότε θα έχετε κοπέλα και όχι άντρα. :(

Συμφωνώ απόλυτα.
Προσωπικά αν μου πει μία γκόμενα ότι κτλ κτλ από κάποιον, κοιτώ να βρω τον λόγο.

Και τον βρίσκω!!! :playboy:


1) το λέει για νάζι. Αυτό το δέχομαι αν όντως υφίσταται μιας που είναι φιλάρεσκες κι αρκετά ανασφαλείς οι γυναίκες.

Και γελάω...:cool:

2) το κάνει με δόλο οπότε αυτομάτως πέφτει στην κατηγορία της π.......ας όπου και αντιμετωπίζεται μόνο έτσι μέχρι να βαρεθώ και να της ρίξω πόρτα.

Απλούστατο!!!

:thumbup:


Χρήσιμη συμβουλή προς ανδρες:

Κάντε τις δουλειές μόνοι σας έτσι ωστε να μην ακούσετε ποτέ ότι σας βοηθούν κτλ κτλ με επιχειρήματα της πλάκας.
Αν σας πουν κάτσε να το κάνω εγώ, απαντήστε: τώρα το έκανα μωράκι μου.
Δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο. Έτσι στρώνουν αλλιώς δρόμο.
Γενικώς μην τους δίνετε σημασία αν σας λένε ότι κάνουν δουλειές. Αυτά δεν είναι επιχειρηματα αλλά παζάρι.
Μην δέχεστε συζητήσεις με το τι έκανες εσύ ή εγώ. Δεν δουλεύετε ποστο αλλά έχετε σχέση. Θα κάνουν χωρίς να λένε τι και πώς όπως κι εμείς βέβαια.
Αν λένε τι κάνουν, ρίξτε πόρτα!
Τι είμαστε; 10 ετών;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το μαγείρεμα λοιπόν και η περεταίρω περιποίηση θεωρούνται must προσόντα για τις γυναίκες και επιθυμητά για τους άντρες, όπως και η παροχή προστασίας και ασφάλειας θεωρείται must προσόν για τους άντρες και επιθυμητό για τις γυναίκες. Η διαφορά είναι πως το must της γυναίκας είναι μια καθημερινή αλλά ταυτόχρονα χαμηλού στρες και ρίσκου υποχρέωση, ενώ του άντρα το αντίθετο, μια σπάνια σχετικά, αλλά υψηλού κινδύνου και άγχους υποχρέωση. Το ότι ένα είναι όμως καθημερινό και συνεπώς φαίνεται, δεν το κάνει περισσότερο σημαντικό από το άλλο. Και έτσι είναι πολύ πιο εύκολο να βγάλουμε τα εσφαλμένα στερεότυπα του πασά και της δούλας.
Το θέμα με την συγκεκριμένη παράγραφο και γενικότερα το ποστ είναι ότι το βλέπεις όλο σαν μία ανταπόδοση, αλλά το να βασίζεις ολόκληρη σχέση πάνω σε κάτι τέτοιο μου φαίνεται σαθρό (προσωπικά). Εγώ περιποιούμαι κάποιον γιατί μου αρέσει και ο άλλος με προστατεύει αν και εφόσον χρειαστεί γιατί με νοιάζεται, αλλά δεν θα έπρεπε το ένα να είναι συνάρτηση του άλλου. Στην τελική, κι εγώ μπορεί να θέλω να με περιποιηθεί ο άντρας μου και να μου μαγειρέψει ένα φαγητό (fun fact ότι το θέμα μαγείρεμα στο σπίτι το έχω λυμένο ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΥΨΙΣΤΟ :P ), και αντίστοιχα το ότι του σιδερώνω πουκάμισα, του έχω πάντα πλυμένα ρούχα κοκ, είναι μια μορφή προστασίας από κακεντρεχή σχόλια ή κακές εντυπώσεις στον κοινωνικό του περίγυρο.

Επίσης αυτά τα ποστ από κάποιους του στυλ "άμα ο άλλος σας χουφτώσει ή σας την πέσει και ο δικός σας δεν αντιδράσει κλπ", δηλ αν γυρνώντας από την δουλειά μέσα στο λεωφορείο ο άλλος μου πιάσει τον κώλο πρέπει να γυρίσω σπίτι με σκιτσογράφο της αστυνομίας για να ξέρει ποιον να δείρει ο άντρας μου; Ή είμαστε όλοι τόσο σίγουροι ότι για κάθε ένα γεγονός που γίνεται παρουσία άντρα-προστάτη, δεν υπάρχουν άλλα 1,2,5,100 που αποκρύπτει η ίδια γυναίκα επειδή ξέρει ότι ό,τι και να κάνει, σε όποιον άντρα-προστάτη και να το πει, θα συνεχίσει να είναι απροστάτευτη γιατί by defalut δεν γεννήθηκε με πουλί και αρχίδια;
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα με την συγκεκριμένη παράγραφο και γενικότερα το ποστ είναι ότι το βλέπεις όλο σαν μία ανταπόδοση, αλλά το να βασίζεις ολόκληρη σχέση πάνω σε κάτι τέτοιο μου φαίνεται σαθρό (προσωπικά). Εγώ περιποιούμαι κάποιον γιατί μου αρέσει και ο άλλος με προστατεύει αν και εφόσον χρειαστεί γιατί με νοιάζεται, αλλά δεν θα έπρεπε το ένα να είναι συνάρτηση του άλλου. Στην τελική, κι εγώ μπορεί να θέλω να με περιποιηθεί ο άντρας μου και να μου μαγειρέψει ένα φαγητό (fun fact ότι το θέμα μαγείρεμα στο σπίτι το έχω λυμένο ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΥΨΙΣΤΟ :P ), και αντίστοιχα το ότι του σιδερώνω πουκάμισα, του έχω πάντα πλυμένα ρούχα κοκ, είναι μια μορφή προστασίας από κακεντρεχή σχόλια ή κακές εντυπώσεις στον κοινωνικό του περίγυρο.

Επίσης αυτά τα ποστ από κάποιους του στυλ "άμα ο άλλος σας χουφτώσει ή σας την πέσει και ο δικός σας δεν αντιδράσει κλπ", δηλ αν γυρνώντας από την δουλειά μέσα στο λεωφορείο ο άλλος μου πιάσει τον κώλο πρέπει να γυρίσω σπίτι με σκιτσογράφο της αστυνομίας για να ξέρει ποιον να δείρει ο άντρας μου; Ή είμαστε όλοι τόσο σίγουροι ότι για κάθε ένα γεγονός που γίνεται παρουσία άντρα-προστάτη, δεν υπάρχουν άλλα 1,2,5,100 που αποκρύπτει η ίδια γυναίκα επειδή ξέρει ότι ό,τι και να κάνει, σε όποιον άντρα-προστάτη και να το πει, θα συνεχίσει να είναι απροστάτευτη γιατί by defalut δεν γεννήθηκε με πουλί και αρχίδια;


Όλε οι σχέσει στην ανταπόδωση βασίζονται. Αν όχι τότε ποιο το πρόβλημα με τον πασά και τη δούλα?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top