Χειροποίητα κοσμήματα

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Φτιάχνω κι εγώ μερικά. Προχειροδουλειές, όμως, γιατί δεν έχω καλά υλικά και χρόνο τώρα.:/: (βλ. πανελλήνιες 2012.:P)

Πολύ ωραίες οι δουλειές σας! ^^ :clapup:

Τον πηλό από που μπορώ να τον βρω; :hmm:

στα μαγαζια των οποιοων τα sites παρεθεσα ακριβως απο πανω ( εκτος απο το diva)

Υ.Γ:καποτε ειχα βρει και στο πλαισιο αλλα δεν μου αρεσε η μαρκα(το πλαισιο ειχε sernit αλλα τον βρηκα σκληρο...εγω προτιμω fimo...τον βρισκω πιο μαλακο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
γεια σας κοριτσιααα^^
αγαπω τα χειροποιητα κοσμηματαα και παντα χαλουσα ολα μου τα λεφτα σε αυτα,μεχρι που αρχισα να φτιαχνω...οποτε τωρα χαλαω περισσοτερα χαχα
δυστυχως ειναι ακριβα τα υλικα.too expensive to set u free^^
αυτο το υλικο που λετε λεγεται υγρο γυαλι^^ λατρευω το υγρο γυαλιιιιιι
να καποια απο τα κοσμηματακια μουυ <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • βραχιολάκια καουτσούκ μαύρο.jpg
    βραχιολάκια καουτσούκ μαύρο.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 412
  • συρματοπετονιά-βραχιολάκια.jpg
    συρματοπετονιά-βραχιολάκια.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 729
  • κολιεδάκι κορδόνι  πράσινο.jpg
    κολιεδάκι κορδόνι πράσινο.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 488
  • 551811_138094106318095_100003525187925_146587_1366306793_n[1].jpg
    551811_138094106318095_100003525187925_146587_1366306793_n[1].jpg
    35.1 KB · Εμφανίσεις: 262
  • 483345_134641296663376_100003525187925_134362_737950766_n[1].jpg
    483345_134641296663376_100003525187925_134362_737950766_n[1].jpg
    45.1 KB · Εμφανίσεις: 379
  • 100_2494.jpg
    100_2494.jpg
    3.2 MB · Εμφανίσεις: 304
  • βραχιολάκια καουτσούκ χρωματιστά2.jpg
    βραχιολάκια καουτσούκ χρωματιστά2.jpg
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 698

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ο πηλος μιας και αναφερθηκε λεγεται πολυμερικος πηλος^^το σερνιτ ειναι οντως σκληρο κ δν δουλευεται με τπτ(γ μενα!)
χρησιμοποιω φιμο(εχει κ το φιμο 2,3ειδη δεν θυμαμαι ποιο παιρνω),το οποιο μπορεις να βρεις μεχρι κ σε βιβλιοπωλεια!
στο pacoartcenter στα πευκακια το εχει 1,70 ανα τεμαχιο αν θυμαμαι καλα :P καλη τιμη απ οσα εχω δει
ελπιζω να βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πολύ ωραία τα σκουλαρίκια σου...!!! Μπράβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Αχα... Είχα δει στο ftiaxto.gr ότι μπορείς αυτό με το πλαστικό να το κάνεις με το μηχάνημα που κάνει τις πλαστικοποιήσεις (σε ταυτοτητες, χαρτια κτλ).

Τι άλλα μέταλλα υπάρχουν?

Όχι δεν έχω... Όπου βρω!

για αυτο με την συριγγα δεν ειμαι σιγουρη...ρωτα εκει που θα πας να παρεις τα υλικα σου....αλλα αν ειναι με συριγγα τοτε σημαινει πως εχεις την εικονα σου και το υγρο υλικο το ριχνεις απο πανω της με συριγγα και το αφηνεις να στεγνωσει....(δεν ξερω αν καταλαβες ετσι πως τα ειπα!)θα μπορουσες να βαλεις και υγρο γυαλι...παλι με συριγγα...δεν εχω κανει παντως τετοιο ακομη...αυτα τα εχω ρωτησει κι εγω....

οσο για το μεταλο...δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιεις ασημι(ειναι και ακριβο)...οι περισσοτερες κοπελες που εχω δει χρησιμοποιουν και αλλα μεταλα(που δεν μαυριζουν ομως...να το προσεξεις αυτο)

εχεις μαγαζι που ψωνιζεις τα υλικα σου?
με συριγγα δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο εκτος του υγρου γυαλιου.
φαινεται περιπλοκο αλλα με λιγη εξασκηση δν ειναι καθολου!

τα υλικα που χρειαζονται ειναι τα εξης:
φύλλο μετάλλου(αλουμίνιο η χαλκός)
υγρό γυαλί.
2συριγγες απλες
ατλακόλ (ή οποιαδήποτε άλλη ξυλόκολλα)
εικόνα της επιλογής σας

εγω προσωπικα το μεταλλο και το υγρο γυαλι τα εχω απο το πακοαρτ.
το υγρο γυαλι αποτελειται απο 2υλικα ρευστα τα οποια βρισκονται σε ξεχωριστα βαζακια.1συριγγα λοιπον για καθε βαζακι.
διαδικασια:
κοβουμε το μεταλλο οπως θελουμε.εγω αφηνω κανα εκατοστο γυρω γυρω απο την εικονα που θελω.επειτα απλωνω μια στρωση ατλακολ(ειναι λευκη αλλα οταν στεγνωνει ειναι αχρωμη!) και την κολλαω πανω στο μεταλλο μου.μεχρι να στεγνωσει αρχιζω να ετοιμαζω το υγρο γυαλι μου.με την συριγγα Α παιρνω την επιθυμητη ποσοτητα(αναλογα την εικονα σας!) και την βαζω σε ενα σκευος(το οποιο θα καταστραφει!!!!γτ οοοπου ακουμπαω υγρο γυαλι αυτο κοκκαλωνει να ξερετε!).με την συριγγα Β παιρνω ΙΣΗ ποσοτητα απο το δευτερο βαζακι,και το ανακατευω με το αλλο υγρο μου που ειναι στο σκευος.τα ανακατευω και τα αφηνω για λιγο να ηρεμησουν και να εξαφανιστουν τυχον φυσαλιδες(γτ αν μεινουν να ξερετε οτι θα μεινουν και αργοτερα πανω στο κοσμημα,δν φευγουν συνηθως).μετα χυνω αργα και ομοιομορφα το υγρο γυαλι μου πανω στο μεταλλο.τα βαζω σε μερος που να μην σκονιζονται και μετα απο τρεις συνηθως μερες στεγνωνουν!
τοτε λιμαρω το μεταλλο γυρω γυρω αν ειναι πλ κοφτερο με οποιαδηποτε λιμα,ειτε ειδικη ειτε οχι χαχα εγω πηρα μια λιμα για νυχακια κ εγινε τζιτζι το μεταλλο.αν θελουμε κανουμε και τρυπουλες με τρυπανακι και τελος!
ελπιζω να μην σας μπερδεψα χειροτερα!
καλες δημιουργιεεεες
μακιαα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν έχω την υπομονή να φτιάξω
Εχω βρει έναν καμμένο τύπο που με προμηθεύει με χειροποίητα, ξέρω που τον βρίσκω, έχω και το τηλέφωνό του κι όποτε θέλω κάτι συγκεκριμένο, το ζητάω. Φοράω πολύ τα χειροποίητα κι επειδή αγοράζω πολλά, μου κάνει καλές τιμές. Βεβαια στυλ με στυλ διαφέρει, δε μαρεσουν ολα τα χειροποίητα. Ψάχνω πάντα τις πινελιές μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
View attachment 44716

IMG_1640.JPG

View attachment 44718

Το μοναδικό κόσμημα που έφτιαξα....:redface: είχα πάει στο DIVA και είχα πάρει υλικά....
Και το σχέδιο στο επιπλάκι χειροποίητο είναι ...ζωγραφισμένο από μένα!:P:P:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Φτιάχνω κι εγώ κάτι ψιλά, όχι μόνο κοσμήματα, αλλά και μπρελόκ και διάφορα άλλα αξεσουάρ. Έχω βρει και ένα υπέροχο μαγαζί με σχετικά καλές τιμές και ποικιλία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki_232

Νεοφερμένος

Η tinaki_232 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας... Έχω τρέλα με τα κοσμήματα και γενικά με τις κατασκευές, έτσι ξεκίνησα κι εγώ να ασχολούμαι με το κόσμημα πολύ πρόσφατα κι έχω δημιουργήσει ένα blog https://mpixlimpidokatastasi.blogspot.gr/ στο οποίο παρουσιάζω κάποια από τα κοσμηματάκια μου και τις κατασκευές μου! Είναι σε πρώιμο στάδιο, αλλά αν θέλετε μπορείτε να το επισκευθείτε για ιδέες!!! Καλές δημιουργίες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ έκανα ένα μανιταράκι με πηλό πριν κανα δίμηνο..και τώρα μου έχει κολλήσει να φτιάξω pokeball :P
Όλα με πηλό τα φτιάχνω..Με βολεύει γενικά ο πηλός απλά είναι δύσκολος στο βάψιμο..
Εκτός απο αυτά έφτιαχνα και κάτι βραχιολάκια καουτσούκ (έπαιρνα το καουτσούκ και έβαζα διακοσμητικά απο μπομπονιέρες κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Και γω φτιαχνω κοσμηματα...κυριως με χαλκο και πηλο...
Μια ερωτηση...ξερετε πως μπορω να ζητησω αυτη την κολλα που βαζεις στα κοσμηματα και μοιαζει με γυαλι??Κολλα 3D?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πηνελοπη777

Νεοφερμένος

Η Πηνελοπη777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και γω φτιαχνω κοσμηματα...κυριως με χαλκο και πηλο...
Μια ερωτηση...ξερετε πως μπορω να ζητησω αυτη την κολλα που βαζεις στα κοσμηματα και μοιαζει με γυαλι??Κολλα 3D?

θα πας σε ενα μαγαζι που να πουλαει τετοια υλικα .και θα ζητησεις υγρο γυαλι για να φτιαξεις κοσμηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κρίμα,πάντως άλλαξα τις ρυθμίσεις απορρήτου και μπορούν να βλέπουν όλοι τις φωτογραφίες,αλλά όπως είπες και εσύ αν δεν εχεις λογαριασμό δεν γίνεται..Πάντως μερικά από αυτά είναι
Ίσως ακουστεί χαζή η ερώτηση, αλλά αυτό το υλικό είναι σαν κορδονάκι ας πούμε;:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πηνελοπη777

Νεοφερμένος

Η Πηνελοπη777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγω χρησιμοποιω υγρο γυαλι,και εχω κανει πολλα σκουλαρικακια ειτε κρεμαστα ειτε με κουμπομα στο αυτι ,και διαφορα δαχτυλιδακια!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • IMG_7289.jpg
    IMG_7289.jpg
    372.6 KB · Εμφανίσεις: 179
  • IMG_7284.jpg
    IMG_7284.jpg
    360.2 KB · Εμφανίσεις: 472

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγω χρησιμοποιω υγρο γυαλι,και εχω κανει πολλα σκουλαρικακια ειτε κρεμαστα ειτε με κουμπομα στο αυτι ,και διαφορα δαχτυλιδακια!!!

Πολύ όμορφα! :)
Μπορείς να μας περιγράψεις λίγο την τεχνική και τι υλικά χρειάζονται;

Έχω ξαναδεί να φτιάχνουν πράγματα σε τέτοιο στυλ και οι περισσότεροι υποστηρίζουν ότι είναι σχετικά εύκολη διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πηνελοπη777

Νεοφερμένος

Η Πηνελοπη777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πολύ όμορφα! :)
Μπορείς να μας περιγράψεις λίγο την τεχνική και τι υλικά χρειάζονται;

Έχω ξαναδεί να φτιάχνουν πράγματα σε τέτοιο στυλ και οι περισσότεροι υποστηρίζουν ότι είναι σχετικά εύκολη διαδικασία.

λοιπον ειναι πανευκολο αρκει να το κανεις σωστα!
θα χρειαστεις:
1.τις δυο κολλες του υγρου γυαλιου(τις οποιες θα αγορασεις απο ενα ειδικο καταστημα με τετοια υλικα ,ζητατο ετσι θα το καταλαβουν,γυρω στα 10 ευρω )
2.ενα μικρο μπολακι για να τις χυσεις μεσα (εγω παιρνω πλαστικο ποτηρι το κοβω και το κανω εκει,γιατι οι κολλες κολανε πολυ οταν στεγνωνουν και καθαριζουν μονο με ειδικο διαλυτικο για υγρο γυαλι)
3.ενα πινελο για να απλωσεις το υγρο γυαλι στην επιφανεια
4.ενα καλαμακι ή αναπτηρα για να σκασεις τις πιθανες φουσκαλιδες που θα εμφανιστουν
5.την επιφανεια που θα κανεις το κοσμημα,συνηθως μεταλλο απτα σκληρα.
6.τρυπανακι

Κοβεις τις εικονες και τις κολλας στο μεταλλο,οταν εχουν κολησει αρκετα καλα.ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ να κανεις μια μικρη τρυπα για να περασεις απο κει το σκυνοι ή το οτιδηποτε (αυτο το μηχανημα θα το βρεις στο καταστημα θα το ζητησεις τρυπανακι για μεταλλα ,κοστιζει γυρω στα 6 ευρω )μετα παιρνεις τις κολλες και τις χυνεις στο δοχειακι.ΠΡΟΣΟΧΗπρεπει να ειναι ιδια ποσοτητα(μπορεις να χρησιμοποιησεις συριγκα ή ενα μικρο κουταλι) .Ανακατευεις πολυ καλα για περιπου 3-4 λεπτα να πιξει καλα.Στη συνεχεια περνεις το πινελο και το απλωνεις στην επιφανεια,με μεγαλη προσοχη (μην βαλεις υπερβολικη ποσοτητα).Αν χρειαστει με ενα καλαμκι φυσας το υγρο γυαλι για να απλωθει καλυτερα και να φυγουν οι φυσαλιδες. Το τοποθετεις σε ενα ασφαλες μερος .Το αφηνεις για κανενα24ωρο και στη συνεχεια το κοσμημα σου ειναι ετοιμο!

ΚΑΛΗ ΕΠΥΤΙΧΙΑ :)

δειτε αλλα δυο ζευγαρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • IMG_7268.jpg
    IMG_7268.jpg
    363.1 KB · Εμφανίσεις: 247
  • IMG_7276.jpg
    IMG_7276.jpg
    368.2 KB · Εμφανίσεις: 264

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ -πολύ !! :)

Πολύ όμορφα και τα άλλα δύο που έβαλες. Αυτό με τον Johnny Depp,τέλειο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Που μπορώ να βρω στην Αθήνα καταστήματα που να πουλούν υλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πριν μερικούς μήνες ξεκίνησα να μαθαίνω και εγώ βήμα βήμα πως φτιάχνονται τα χειροποίητα κοσμήματα. Είναι αρκετά ενδιαφέρον και με τον καιρό μαθαίνεις καινούριους τρόπους και τεχνικές που μπορείς να δημιουργήσεις οτιδήποτε κόσμημα έχεις στο μυαλό σου. Πιθανόν να σου αρέσει περισσότερο από αυτά που έκανες πριν, προσωπικά για μένα ισχύει κάπως. Αμα έχεις φαντασία και είσαι δημιουργικός/η είναι μοναδική ασχολία. :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
θέλω να ξεκινήσω να φτιάχνω κοσμήματα, συγκεκριμένα σκουλαρίκια, από πολυμερικό πηλό.. διάβασα για κάποιες συγκεκριμένες μάρκες, αλλά πουθενά δεν διάβασα σε τι φούρνο ψήνονται! Μπορώ να τα ψήσω και στον κανονικό μου φούρνο; γιατί μικροκυμάτων δεν έχω..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 21 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top