Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει

    Ψήφοι: 9 11.5%
  • Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία

    Ψήφοι: 27 34.6%
  • Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι

    Ψήφοι: 4 5.1%
  • Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο

    Ψήφοι: 5 6.4%
  • Δεν με νοιάζει, ό,τι αποφασίσει....

    Ψήφοι: 25 32.1%

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Προσωπικα εαν ποτε κανω οικογενεια, δεν θελω η συντροφος μου να καθεται σπιτι και να παλευει με κατσαρολες και ξεσκονοπανα....Αυτο ειναι υπηρετρια οχι συντροφος ζωης.
Το μεγαλωμα των παιδιων και το καθαρισμα/μαγειρεμα/συμμαζεμα ειναι ευθυνη και των δυο. Πρεπει να αποβαλλουμε το προτυπο της πατριαρχικης οικογενειας και να υιοθετησουμε ενα προτυπο οπου οι δυο ειναι ισοι.
Οταν λεμε οτι η ανατροφη των παιδιων συμπληρωνει μια γυναικα...Στην ουσια καλυπτει τα κενα που η ιδια εχει...Και καταληγει να ψυχαναγκαζει τα παιδια της να ακολουθησουν αυτο που αυτη δεν μπορεσε/δεν ειχε την θεληση να κανει....

Δεν λεω πως πρεπει ντε και καλα να κανει μια οποιαδηποτε εμμισθη δουλεια μονο και μονο για να φερνει χρηματα στο σπιτι...
Θα μπορουσε καλλιστα να κανει κατι εθελοντικο..Θα την στηριζα και παλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Ωπ! Ενας λογικος ανθρωπος! Γεια σου λογικε ανθρωπε!
:P:P:P
(αν και με την εθελοντικη δαφωνω λιγακι, κι εχω γραψει στην τελευταια τελευταια παραγραφο πριν το γιατι, αλλα γενικα...-->) ΟΥΦ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Προσωπικα εαν ποτε κανω οικογενεια, δεν θελω η συντροφος μου να καθεται σπιτι και να παλευει με κατσαρολες και ξεσκονοπανα....Αυτο ειναι υπηρετρια οχι συντροφος ζωης.


Πολυ σωστος ο Φρεντ. Οποτε παρακαλώ να αναδιατυπωθεί...


"Αντρας ζητεί υπηρέτρια με σκοπό τον γάμο" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Προσωπικα εαν ποτε κανω οικογενεια, δεν θελω η συντροφος μου να καθεται σπιτι και να παλευει με κατσαρολες και ξεσκονοπανα....Αυτο ειναι υπηρετρια οχι συντροφος ζωης.
Το μεγαλωμα των παιδιων και το καθαρισμα/μαγειρεμα/συμμαζεμα ειναι ευθυνη και των δυο. Πρεπει να αποβαλλουμε το προτυπο της πατριαρχικης οικογενειας και να υιοθετησουμε ενα προτυπο οπου οι δυο ειναι ισοι.
Οταν λεμε οτι η ανατροφη των παιδιων συμπληρωνει μια γυναικα...Στην ουσια καλυπτει τα κενα που η ιδια εχει...Και καταληγει να ψυχαναγκαζει τα παιδια της να ακολουθησουν αυτο που αυτη δεν μπορεσε/δεν ειχε την θεληση να κανει....

Δεν λεω πως πρεπει ντε και καλα να κανει μια οποιαδηποτε εμμισθη δουλεια μονο και μονο για να φερνει χρηματα στο σπιτι...
Θα μπορουσε καλλιστα να κανει κατι εθελοντικο..Θα την στηριζα και παλι

επέτρεψε μου να διαφωνήσω..ο καθένας έχει το ρόλο του..όταν δύο άτομα τα βρίσκουν τότε δεν υπάρχει ζήτημα με το ποιος καθαρίζει και ιστορίες..στο κάτω κάτω πάρε μια οικιακή βοηθό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ωπ! Ενας λογικος ανθρωπος! Γεια σου λογικε ανθρωπε!

ναι καλα
Κάτι τετοιοι χαλανε την πιατσα..:shifty::shifty:8):bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
ναι καλα
Κάτι τετοιοι χαλανε την πιατσα..:shifty::shifty:8):bleh:

Άμα εσύ έχεις σουξέ από μόνος σου, τι σε νοιάζει τι κάνει ο άλλος στην πιάτσα;;)

Και καλα κανω!!! 8) 8) :whistle: :whistle:

Ελπίζω να τα πιστεύεις πάντως αυτά που λες και να μη τα λες απλά για να κερδίσεις την εύνοια των δεσποινίδων.

Βέβαια μην πολυχαίρεσαι. Το πολύ το Κύριε Ελέησον δε το θέλει ούτε ο Θεος, οπότε αν τυχόν το κάνεις γι αυτό, με το που θα ακούσεις το πρώτο "εγώ θέλω τον άντρα, ΑΝΤΡΑ", θα σου φύγουν τα σαγόνια στο πάτωμα και θα συνέλθεις.

Εδώ είμαστε και θα με θυμηθείς.:)

ΥΓ: Μη μου κρατάς κακία, σε συμπαθώ, και μάλιστα συμφωνώ με αρκετές από τις απόψεις σου ΑΛΛΑ, η ζωή μου έχει δείξει ότι κάποτε η στυγνή μετα-εφηβική θηλυ-αντιδραστικότητα, δίνει τη θέση της στη στυγνή ωμή ωριμότητα, όπου κατά τραγική ειρωνεία το πιό αντιδραστικό άσπρο, γίνεται ο καλύτερος εκπρόσωπος του μαύρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν λεω ποτε κατι μονο και μονο για να γινω αρεστος στους αλλους...Το εκανα οταν ημουν νεος και ηλιθιος(οχι οτι τωρα ειμαι σοφος...Αλλα ειμαι σοφοτερος απο πριν)... Λεω αυτα που πιστευω...Χωρις μισολογα και μικρα γραμματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
με το που θα ακούσεις το πρώτο "εγώ θέλω τον άντρα, ΑΝΤΡΑ", θα σου φύγουν τα σαγόνια στο πάτωμα και θα συνέλθεις.
ε,,γιαυτο τα λεω και γω απο πριν

να ξερουν με τι εχουν να κανουν οι γυναικες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Θεμα οικονομικο δεν παιζει απο την πλευρα του γιατι αυτος ειναι εξασφαλισμενος πολυ καλα και μαλιστα τον εχω κοντα μου στην δουλεια με μια παρα πολυ καλη αμοιβη εφοσον ειναι τσακαλακι και δεν θα μεινει ποτε χωρις δουλεια ακομα και αν δεν υπαρχουμε εμεις ...

Οποτε αυτο το ενδεχομενο φευγει ,τωρα αν παιζει ενδεχομενο η αλλη να μετρα ΚΑΙ αυτο ειναι αλλο θεμα και το θεωρό φυσιολογικό εφοσον μιλαμε πλεον για οικογενεια .

Δε φευγει.... εγω θελω και η γυναικα να δουλευει γιατι αν καθεται μεσα στο σπιτι θα αρχισει η γκρινια.

Επισης δεν θα εχει πάντα δουλειες μόνο ο άντρας... καποια στιγμη έρχεται καμπη σε αυτα , πλεον ενας εξασφαλισμενος γάμος προυποθετει να δουλευουν και οι 2.... 2 παιδια αμα κανεις ξερεις τι εξοδα ειναι... εδω μονος μου ειμαι κ καθε μήνα θελω 1000-1200 ευρω ολα μαζι εξοδα , διαβιωση , φαγητο , αυτοκινητο καμια βολτουλα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε φευγει.... εγω θελω και η γυναικα να δουλευει γιατι αν καθεται μεσα στο σπιτι θα αρχισει η γκρινια.

Επισης δεν θα εχει πάντα δουλειες μόνο ο άντρας... καποια στιγμη έρχεται καμπη σε αυτα , πλεον ενας εξασφαλισμενος γάμος προυποθετει να δουλευουν και οι 2.... 2 παιδια αμα κανεις ξερεις τι εξοδα ειναι... εδω μονος μου ειμαι κ καθε μήνα θελω 1000-1200 ευρω ολα μαζι εξοδα , διαβιωση , φαγητο , αυτοκινητο καμια βολτουλα.
Οχι απαραιτητα ,αυτο καθοριζεται αναλογα τις εκαστοτε απολαβες που θα εχει ο καθενας ..
Αλλωστε αυτα τα ρυθμιζεις νομιζω ..

Μην ξεχνας πω πλεον δυο υπάλληλοι φτανουν τον δικο σου μισθο ετσι πως εχουν γινει τα πραγματα ;)
Γι αυτα αλλωστε φωναζουμε ολοι απο την στιγμη που μου κανεις τον καθαρο βασικο 600 το πολυ σε ενα νεο ανθρωπο ..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Οχι απαραιτητα ,αυτο καθοριζεται αναλογα τις εκαστοτε απολαβες που θα εχει ο καθενας ..
Αλλωστε αυτα τα ρυθμιζεις νομιζω ..

Βασικα δεν ειναι οτι φοβαμαι για τα δικα μου λεφτά... αλλα θα ήθελα η γυναικα να χει τη προσωπικη της ζωη το βρισκω σέξυ... να δουλευει να χει τις παρεες της κτλπ δεν θα ηθελα μια γυναικα κλεισμενη μέσα στο σπιτι.
Μην ξεχνας πω πλεον δυο υπάλληλοι φτανουν τον δικο σου μισθο ετσι πως εχουν γινει τα πραγματα ;)
Γι αυτα αλλωστε φωναζουμε ολοι απο την στιγμη που μου κανεις τον καθαρο βασικο 600 το πολυ σε ενα νεο ανθρωπο ..

Αστα να πάνε.... δικιο έχεις. Το καλο με το δικο μου ποστο ειναι οτι μπορεις να βρεις διεξοδους να αυξησεις το εισοδημα σου !!! Αλλα οχι συνέχεια , κατα περιοδους το καλοκαιρι ειχα δει τα μηνιαια μου έσοδα να φτάνουν τα 1700-1800 ευρω και ήμουν σε μια άνεση , απιστευτο συναισθημα λες και ημουν στο παράδεισο... εβγαινα βολτα εξω κ ενιωθα τοσο ανάλαφρος ρε φιλε.

Γμημενα λεφτά.....

βεβαια να πω οτι αυτη την ευκαιρια ΔΕΝ θα την εβρισκα εαν δεν ήμουν εξωστρεφης και δεν ημουν ανοιχτος σε προτάσεις. Οχι ανήθικες :P
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Να ξερετε πως ολη η γκρινια στα ζευγαρια ξεκιναει κατα κυριως λογο στο οικονομικο κομματι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Να ξερετε πως ολη η γκρινια στα ζευγαρια ξεκιναει κατα κυριως λογο στο οικονομικο κομματι

Η γυναικα σημερα πρέπει να ειναι ανεξάρτητη και όχι υποβοηθουμενη απο τον άντρα της.

Πρέπει να έχει κοινωνικη και επαγγελματικη ζωή. Να ειναι ικανή και δραστηρια και οχι να πηγαινει σε μια δουλεια κ να κουράζεται... εγω πως μπορω να παω δουλεια , γυμναστηριο κ με μιση ωριτσα το απογευμα υπνο να ειμαι μετά μεχρι τις 2 το βράδυ active; θελουμε ζωντανους ανθρωπους. Να μην τους καταβαλει η καθημερινοτητα. Να ζουν τη ζωη κ οχι η ζωη να ζει αυτούς.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Η γυναικα σημερα πρέπει να ειναι ανεξάρτητη και όχι υποβοηθουμενη απο τον άντρα της.

Πρέπει να έχει κοινωνικη και επαγγελματικη ζωή.
Συμφωνω , απλα η εξισορροπηση ενος τον δυο θα φερει συγκρουση(μικρη ή μεγαλη εξαρταται απ τον χαρακτηρα του καθενος νομιζω ...και αυτο το λεω με μεγαλη επιφυλαξη) .Π.χ να μην μπορεσει ο αντρας να πληρωσει το μεριδιο ενικοιου για πολλους μηνες
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Όταν έρθουν τα παιδιά θα ήθελα να είμαι σε κατάσταση που να μπορώ να προσφέρω εξ ολοκλήρου για την οικογένεια και να μπορεί να αποφασίσει η ίδια αν θέλει να μείνει για λίγο καιρό εκτός δουλειάς. Γενικά δε θα είχα θέμα με οποιαδήποτε απόφαση.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ποιον λόγο υπάρχει αυτό το θέμα; Κοιτάω κάτω δεξιά στην οθόνη του υπολογιστή και γράφει «2021.» Είπα μήπως έγινε καμία περίεργη φάση με ταξίδι στο παρελθόν κι έτσι.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Ακούω συχνά απόψεις από το αντίθετο φύλο ότι η γυναίκα δεν πρέπει δουλεύει επειδή αλλιώς δεν μπορεί να ορθοποδήσει η οικογένεια κτλ.

Ωστόσο πιστεύω έχει ενδιαφέρον να ακούσουμε και την άποψη του άντρα.
Όποιος πει ότι η γυναίκα του δε θέλει να δουλεύει, παρακαλώ από τώρα να πέσει από το Ζάλογγο, ευχαριστώ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Ψηφισα Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία.

Αλλα και επειδη δεν θελω να στερησω και σε μενα... την ηρεμια χχχχαχαχαχα !!!!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,300 μηνύματα.
Δεν θέλω να της στερήσω τη δημιουργία; Αυτό το θρεντ θα είχε αξία μόνον αν ήταν εδώ ο hack3r να μας φιλοσοφήσει γιατί η δουλειά δεν μπορεί να είναι δημιουργία ούτε χαρά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top