Τέχνη και Επιστήμη

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Ωραιο θεμα!!!:clapup:

Λοιπον...Εγω δεν θα το παρω γενικα περι επιστημης και τεχνης αλλα μεμονομενα για τη μουσικη.(Υπαρχει και πανεπιστημιο μουσικης επιστημης και τεχνης...)

Η μουσικη συνδιαζει και τα δυο. Το θεμα ειναι οτι ως τεχη προυπηρχε της επιστημης μιας και ειναι μια αρχαιγονη αναγκη εκφρασης του ανθρωπου. Υπαρχει μια πολυ λεπτη γραμμη που χωριζει την επιστημη απο την τεχνη στη μουσικη. Ο θαλης εφτιαξε το μονοχορδο οχι ως μουσικο οργανο, αλλα ως οργανο μελετης των κλασματων και μαθηματικων μεσω των τονων και ημιτονιων(μεχρι και αποστασεις πλανητων υπολογιζε..). Και ο Πυθαγορας στηριζε οτι τη θεωρια του στην τετρακτις, που στην ουσια ειναι οι βασικες συγχορδιες μιας μουσικης κλιμακας που αρμονικα δινουν ωραιο ακουσμα.Δηλαδη την αρμονια.

Απο 'κει και περα ,σημερα η επιστημη της μουσικης ,μεσω υπολογιστη πλεον, δινει τη δυνατοτητα δημιουργικων συνθεσεων, με την μελετη νεων συστηματων (ατονικων) που πριν δεν ειχε τη δυνατοτητα ενας μουσικος να κατεχει.Με τη βοηθεια των μαθηματικων, ακολουθοντας τα χναρια του Θαλη, προσπαθουν αντι για μαθηματικα να φτιαξουν μουσικη,δηλαδη τεχνη.

Πιο ειναι το μελανο σημειο τωρα..:D Αυτες οι συνθεσεις δεν ειναι αρεστες στο ακουσμα μιας και ειναι πολυ "εξωγηινες" για τα αυτια μας. Αλλα ειναι αρκετα εντυπωσιακες στο ματι :D Τι θελω να πω? Οι παρτιτουρες ειναι αντυπωσιακες, θυμιζουν φρακταλς και ειναι διαφορετικες απο αυτες που ξερουμε. Στην Ελλαδα εξειδικευση σε αυτον τον τομεα εχει το Μουσικο πανεπιστημιο στη Κερκυρα, οπου υπαρχουν στους τοιχους μερικες τετοιες συνθεσεις σε καδρα...
Πρωτοπορος Ελληνας σε αυτο τον τομεα ηταν ο Ξενακης.

Αλλα το προβλημα στο ακουσμα ειναι οτι ειναι βασισμενες σε μαθηματικα και μουσικες θεωριες , χωρις να εχει σκοπο τη δημιουργια ενος κομματιου ως εργο εφρασης συναισθηματων. Δηλαδη ειναι "ξερη" συνθεση.
λειπει ,για μενα, η τεχνη...

Αρα το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι καλη ειναι η επιστημη στην τεχνη, αλλα οχι και να κανουμε την επιστημη τεχνη. Νομιζω το αναποδο θα ηταν πιο δημιουργικο και ομορφο :D Οταν καθησε ο καθε μεγαλος συνθετης να γραψει φουγκες και σονατες , απο ενστικτο δημιουργησε κατι ομορφο με βαση το συναισθημα, η θεωρια απλως ηταν το εργαλειο. Θα μου πειτε η θεωρια της μουσικης ειναι επιστημη και χωρις αυτη δεν θα γραφαμε μουσικη. Ναι , αλλα συμληρωνω οτι η θεωρια δημιουργηθε με τον καιρο, οταν καποιοι ανθωποι πειραματιστηκαν πανω στο οργανο τους και βρηκαν πραγματα που ακουγονταν ωραια και κατεληξαν να τα χρησιμοποιουν ως στανταρ στις συνθεσεις τους μεχρι που καθιερωθηκαν και απο αλλους. Δηλαδη η θεωρια της μουσικης δημιουργηθηκε απο το συναισθημα και οχι απο την επιστημη :P Και αυτο το καταλαβαινει ενας μουσικος που μελετωντας θεωρια ανακαλυπτει οτι πραγματα που σημερα τα θεωρουμε ωραια ,την εποχη του Μπαχ απαγορευονταν γιατι δεν ηταν ευακουστα...

Εξω η επιστημη απο την τεχνη!:beating: Παρτε το οργανο σας(μουσικο..) και πειραματιστειτε, δημιουργειστε!.

Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Η μουσικη συνδιαζει και τα δυο. Το θεμα ειναι οτι ως τεχη προυπηρχε της επιστημης μιας και ειναι μια αρχαιγονη αναγκη εκφρασης του ανθρωπου.

ναι βεβαια, αν ορισουμε την επιστιμη ως την διαδικασια θεωριας->πειραματος->επιβεβαιοσης τοτε η πρωτη φωρα που ο ανθρωπος την ψιλιαστικε οτι το λιονταρι μαλλον θα προσπαθησει να φαει το ετοιμο κοματι κρεας και θα το πιασει πιο ευκολα εκανε επιστιμη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
ναι βεβαια, αν ορισουμε την επιστιμη ως την διαδικασια θεωριας->πειραματος->επιβεβαιοσης τοτε η πρωτη φωρα που ο ανθρωπος την ψιλιαστικε οτι το λιονταρι μαλλον θα προσπαθησει να φαει το ετοιμο κοματι κρεας και θα το πιασει πιο ευκολα εκανε επιστιμη...:)
Μιλαω μεμονομενα για την μουσικη :) Στη μουσικολογια που ειναι η αδερφη μου, κανουν και παιδαγωγικη για να μπορεσουν να καταλαβουν πως σκεφτονται τα παιδια για να να προσεγγυσουν σωστα και να γινει σωστη διδασκαλια. Σε ενα κεφαλαιο αναφερει οτι ο ανθρωπος εχει εμφυτη αναγκη την εκφραση, μεσω οποιοδηποτε τροπου. Τα μωρα εχουν την αισθηση του ρυθμου. Παρατηρησε ενα μωρο που του δινεις πχ ενα κουταλι να κρατησει, τι θα κανει.Περα που πρωτα θα το βαλει στο στομα να το δοκιμασει(αλλο αρχαιγονο καταλοιπο..)θα αρχισει να το χτυπαει ρυθμικα σε καποια επιφανεια.

Τι θελω να πω. Οτι η διαδικασια θεωρια->πειραμα->επιβεβαιωση ανηκει στον τομεα μονο της επιστημης και ηρθε μετα ως τροπος σκεψης. Στην τεχνη κανεις οτι θες. Γι'αυτο υπαρχουν τοσες μορφες τεχνης και παρακλαδια που συνεχως αυξανονται.

Παω να δω παρελαση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Θα ήθελα να σας θέσω κάποια ερωτήματα, που πιστευω οτι είναι αρκετά ενδιαφέροντα. Κάτω απο κάθε ερώτημα έχω απαντήσει και εγώ με πλάγια γραφή.

1. Ποιά θεωρείτε πιό δημιουργική; Την τέχνη ή την επιστήμη;
Προσωπικά θεωρώ την τέχνη. Η επιστήμη είναι δημιουργική σε ελάχιστες περιπτώσεις ενώ η τέχνη σχεδόν πάντα. Ίσως επειδή η τέχνη συνήθως εμπεριέχει λιγότερη εξειδίκευση. Είχα ωστόσο μια διαφωνία τις προάλλες οπότε σκέφτηκα να σας θέσω αυτό το ερώτημα :)

2. Θεωρείτε κάποια απο τις δύο "ανώτερη" απο την άλλη; Αν ναι ανώτερη ως προς τι;
Προσωπικά τις θεωρώ ίσες. Ίσως με μόνη εξαίρεση την προαναφερθείσα δημιουργικότητα.


3. Θεωρείτε οτι η εργατοώρα ενός καλλιτέχνη πρέπει να πλήρώνεται το ίδιο, λιγότερο ή περισσότερο απο ενός επιστήμονα;
Αναλόγως την περίπτωση και την ικανότητα του επαγγελματία. Όταν μιλάμε για ίσης ικανότητας άτομα (αν μπορεί να συγκριθεί), τότε θεωρώ οτι πρέπει να πληρώνεται το ίδιο.

4. Προσωπικά που θεωρείτε οτι βρίσκεται περισσότερο η κλίση σας;

Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω...

5. Μπορεί κάποιος να τα συνδυάσει και τα 2 εξίσου καλά; Υπάρχει κάποιο επάγγελμα που θεωρείτε οτι τα συνδυάζει;
Μόνο σε μεγάλη ίσως ηλικία πιστευω οτι μπορεί κάποιος να φτάσει να είναι πολύ καλός και στα 2. Ο κάθε τομέας έχει τόσα να μάθει κανείς που είναι σχεδόν αδύνατον τη σήμερον ημέραν να μάθει τόσο καλά και τα δύο ΚΑΙ να έχει ταλέντο και στα δύο. Ωστόσο πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.

6.Θεωρείτε οτι η τέχνη χρειάζεται μόνο ταλέντο ή και μυαλό; Η επιστήμη χρειάζεται μόνο μυαλό ή και ταλέντο;

Και τα δύο, και για τα δύο ;)


ΥΓ: Τελικά μου αρέσει και η στατιστική... :P

1 Πιο εύκολα βλέπω την τέχνη πιο δημιουργική
2 Τις περισσότερες φορές την επιστήμη αλλά υπάρχουν και πολλά έργα τέχνης που εκτός από χρώματα και σχέδια κρύβουν ένα τεράστιο νόημα.
4 Από ότι έχω ψιλοκαταλάβει στην επιστήμη
6 Πιστεύω πως η επιστήμη χρειάζεται περισσότερο μυαλό αλλά και παρατηριτηκότητα, η τέχνη άμα έχει νοήμα χρειάζεται αρκετό μυαλό για να βρεις που και πως να "κρύψεις" το νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.

1. Ποιά θεωρείτε πιό δημιουργική; Την τέχνη ή την επιστήμη;
Η Τέχνη από μόνη της εμπεριέχει την δημιουργία. Με άλλα λόγια ο σκοπός, η αφορμή και η αιτία της Τέχνης είναι η δημιουργία. Η επιστήμη σε καμία περίπτωση, τουλάχιστον όσο μπορώ να φανταστώ, δεν μπορεί να δημιουργήσει. Σίγουρα πάντως όχι με την ίδια έννοια δημιουργίας.

2. Θεωρείτε κάποια απο τις δύο "ανώτερη" απο την άλλη; Αν ναι ανώτερη ως προς τι;
Δεν μπορώ να συγκρίνω δύο τόσο διαφορετικά πράγματα.

3. Θεωρείτε οτι η εργατοώρα ενός καλλιτέχνη πρέπει να πλήρώνεται το ίδιο, λιγότερο ή περισσότερο απο ενός επιστήμονα;
Θεωρώ ότι η εργασία ενός καλλιτέχνη θα πρέπει να πληρώνεται σαφώς περισσότερο καθώς ένας καλλιτέχνης εκτός από όλα τα άλλα έχει να προσφέρει τον εαυτό του. Και κατα την άποψη μου είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις τα εσώψυχα σου (και την ταυτοτητα σου ως καλλιτεχνης) όταν σου ζητηθει.
4. Προσωπικά που θεωρείτε οτι βρίσκεται περισσότερο η κλίση σας;
Νομίζω από τις απαντήσεις που έχω δώσει ως τωρα είναι προφανής η απάντηση.

5. Μπορεί κάποιος να τα συνδυάσει και τα 2 εξίσου καλά; Υπάρχει κάποιο επάγγελμα που θεωρείτε οτι τα συνδυάζει;
Φυσικά και μπορεί. Γιατί ένας καλλιτέχνης για να "εργαστεί" στον τομέα του χρειάζεται κάποια υλικά/μέσα. Αυτά τα μέσα του τα προσφέρει εμμέσως κάποια επιστημονική εργασία.
6.Θεωρείτε οτι η τέχνη χρειάζεται μόνο ταλέντο ή και μυαλό; Η επιστήμη χρειάζεται μόνο μυαλό ή και ταλέντο;
Η τέχνη χρειάζεται ταλέντο. Αν εχεις ταλεντο και μυαλο τοτε μπορεις να φτασεις ψηλα. Αν δεν εχεις ταλέντο τοτε το μυαλο μπορει να σταθει ως υποβοηθημα αλλα δεν θα ειναι ποτε το ιδιο. Νομίζω τα ίδια ισχύουν και για την επιστήμη.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
1. Ποιά θεωρείτε πιό δημιουργική; Την τέχνη ή την επιστήμη;
και τα δυο ειναι εξισου δημιουργικα. απλα η επιστημη χρειαζεται παντα περισσοτερη προσπαθεια.

2. Θεωρείτε κάποια απο τις δύο "ανώτερη" απο την άλλη; Αν ναι ανώτερη ως προς τι;
τις θεωρω ισες, αν και αποζητω διαφορετικα πραγματα απο την καθε μια


3. Θεωρείτε οτι η εργατοώρα ενός καλλιτέχνη πρέπει να πλήρώνεται το ίδιο, λιγότερο ή περισσότερο απο ενός επιστήμονα;
Αναλόγως την περίπτωση, το εργο που καλειται καποιος να δημιουργησει.

4. Προσωπικά που θεωρείτε οτι βρίσκεται περισσότερο η κλίση σας;

Πονεμενη ερωτηση για μενα - προτιμω να μην απαντησω

5. Μπορεί κάποιος να τα συνδυάσει και τα 2 εξίσου καλά; Υπάρχει κάποιο επάγγελμα που θεωρείτε οτι τα συνδυάζει;
Ναι μπορεί καποιος να ειναι καλος και στα δυο.
υπαρχει κατι που τα συνδυαζει. η πολιτικη :D

6.Θεωρείτε οτι η τέχνη χρειάζεται μόνο ταλέντο ή και μυαλό; Η επιστήμη χρειάζεται μόνο μυαλό ή και ταλέντο;

και τα δυο χρειαζονται και στα δυο. πρεπει να σημειωθει πως η λεξη "μυαλο" οπως την εννοω μπορεί να αφορά οποιοδήποτε είδος νοημοσύνης. υπο αυτή τη σκοπια δε μπορω να δεχθω εναν "χαζο" καλλιτεχνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
:offtopic:Οταν τεθηκε το θεμα επιστημης και τεχνης οι εκπροσωποι που ασυνειδητα σκεφτηκα ηταν αντιστοιχα αυτοι οι απιστευτοι ερευνητες που το μυαλο τους ειναι πραγματι σαν υπολογιστης και ξερουν απιστευτο ογκο πραγματων και απο την αλλη πολυ μεγαλοι ζωγραφοι και μουσικοι (απροσωπα). Παρακατω διαβαζοντας ως καλλιτεχνη τον τραγουδιστη που στις μερες μας ειναι εμπορευματοποιημενο επαγγελμα (με τα μπουζουκια τις αφισες) καπως μου ηρθε. Και αντιστοιχα για την δουλεια γραφειου. Γενικα νομιζω οτι οπου μπαινει η εμπορικη εκμεταλλευση χανεται και η φυση της επιστημης και της τεχνης.:offtopic:

ontopic
1. μαλλον την τεχνη (οχι ομως με μεγαλη διαφορα)
2.οχι μου φαινονται και οι δυο ακρως σεβαστες και πολυτιμες
3.αν εχουν κοπιασει το ιδιο και εχουν δειξει συνεπεια και αφοσιωση ναι
4.σαν παιδι και οι δυο πορτες ηταν ανοιχτες αλλα καλλιεργησα το επιστημονικο κομματι μεσα στα σχολικα μου χρονια εως σημερα που τελειωσα το πρωτο μου ετος. παντως και στη ζωγραφικη πιανει το χερι μου. (στις αλλες τεχνες σαν να μην γνωριζομαστε ενα πραμα, καμια αλληλεπιδραση)
5.νομιζω η πλειονοτητα των επαγγελματων τα συνδυαζει.
6.μαλλον και τα δυο. για παραδειγμα ενας συνθετης γνωριζοντας καποια πραγματα για τα υλικα ισως να δημιουργησει αλλους ηχους, η ενας ζωγραφος που παλια βασιζονταν πολυ στα φυτα επρεπε να ξερει να φτιαχνει εκχυλισματα και να τα κατεργαζεται καταλληλα.
5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η τέχνη και η επιστήμη είναι ισότιμες, μπορούν να συνυπάρχουν και να αλληλοσυμπληρώνονται. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top